MEB'den Dijital Kanatlar Projesi

Kodla Büyü
Arkadaşlar merhaba
Bende Mersin deyim benim okulum seçildi...bizler ne zaman eğitime gideceğiz...ve bilişim ve teknoloji tasarım birlikte mı gidecek bilgisi olan var mı????

Bizim okul da pilot seçildi. Bir yazı göndermişler, muayene kabul komisyonu kurulacakmMIŞ, bilgisayar ve tablet dağıtımı yapılacakMIŞ, proje ikinci dönem başlayacakMIŞ.
Eğitimler ile ilgili bir bilgi yok. Eğer ikinci döneme başlanması bekleniyorsa donanımların kısa bir zaman içerisinde dağıtılıp eğitimlerin tamamlanması gerekiyor...

Bizim okul da pilot seçildi. Bir yazı göndermişler, muayene kabul komisyonu kurulacakmMIŞ, bilgisayar ve tablet dağıtımı yapılacakMIŞ, proje ikinci dönem başlayacakMIŞ.
Eğitimler ile ilgili bir bilgi yok. Eğer ikinci döneme başlanması bekleniyorsa donanımların kısa bir zaman içerisinde dağıtılıp eğitimlerin tamamlanması gerekiyor...
Hocam peki bilişim mi teknoloji tasarım öğretmeni mi seçilecek?

Bugün il milli eğitim müdürlüğünden muayene kabul komisyonu kurulması ile ilgili yazı geldi. Okullara gelecek malzemenin 2. dönem verilecek eğitime kadar açılmadan bir yerde muhafaza edilmesi, ayrıca gelecek malzemelerin forma işlenmesi istenilmiş. Daha önce okulumuz bu proje için seçilirken okuldaki toplam öğrenci sayısı ve en kalabalık sınıfın mevcut sayısı istenmişti. Buna göre en kalabalık sınıf mevcudu kadar okullara ipad gönderilecek. İpad ler nerede hangi amaçla kullanılacak bununla ilgili bilgi yok. Yine bilgisayarda gelecek ama sayısı belli değil.

Ayrıca benim duyduğum eğitime sadece 1 öğretmen gidecek. 2. öğretmen projenin yürütülmesinde yardımcı öğretmen olacak.

Bugün il milli eğitim müdürlüğünden muayene kabul komisyonu kurulması ile ilgili yazı geldi. Okullara gelecek malzemenin 2. dönem verilecek eğitime kadar açılmadan bir yerde muhafaza edilmesi, ayrıca gelecek malzemelerin forma işlenmesi istenilmiş. Daha önce okulumuz bu proje için seçilirken okuldaki toplam öğrenci sayısı ve en kalabalık sınıfın mevcut sayısı istenmişti. Buna göre en kalabalık sınıf mevcudu kadar okullara ipad gönderilecek. İpad ler nerede hangi amaçla kullanılacak bununla ilgili bilgi yok. Yine bilgisayarda gelecek ama sayısı belli değil.

Ayrıca benim duyduğum eğitime sadece 1 öğretmen gidecek. 2. öğretmen projenin yürütülmesinde yardımcı öğretmen olacak.

hem de ipad. Ne güzel ya çok şanslısınız.inşallah genele yayılır bu proje

Bize de yazı bugün geldi mal kabul komisyonu oluşturulacak diye ve 10 iPad 1 Macbook gönderilmiş. Sınıf mevcudu 24 idi normalde. Ve eğitimle ilgili bir bilgi verilmedi. Sanırım ararlar bir gelişme olunca.

hocam başvuruyu bizler yapmadık temel eğitim şube müdürlüğünce okullar belirlendi. listede iliniz yoksa muhtemelen bulunduğunuz il ilk seçilen 20 ilden birisidir. Diğer iller daha sonra porjeye dahil edildi.
ilk 20 nin hangi il ve okullar olduğu liste var mı?

Arkadaşlar ilk grup Çarşamba günü eğitime alındı İstanbul'da. Bugün de eğitimlerinin son günü. Diğer kalan okullar ne zaman alinacak eğitime bilmiyorum? Bir de bizim sınıf mevcutları 40 ve üstü oluyor gelen tabletler yeterli değil ki?

Arkadaşlar ilk grup Çarşamba günü eğitime alındı İstanbul'da. Bugün de eğitimlerinin son günü. Diğer kalan okullar ne zaman alinacak eğitime bilmiyorum? Bir de bizim sınıf mevcutları 40 ve üstü oluyor gelen tabletler yeterli değil ki?
eğitim içeriği ile ilgili bilgi var mı hocam? nelerden bahsedildi acaba?

Proje okullar belirlendi aslında yazın da bu konuyla ilgili Bakanlıktan aramışlardı ancak resmi yazısı geçen haftalarda geldi. Proje okuldaki bilişim öğretmenleri ve Teknoloji tasarım öğretmenleri İstanbul' da önümüzdeki hafta 3 gün eğitime alınacak. Eğitimin ders planı okulumuza gelen yazıda mevcuttu. Aldığımız eğitim sonucunda projeyi okullarımızda uygulayacağız, yanılmıyorsam donanım desteği de verecekler Arçelik sponsorluğunda (benim için en güzeli de bu oldu). Ulaşım konaklama gibi detaylar için arandık daha fazla detaylı bilgiyi bakalım gidince göreceğiz...
hocam eğitime katıldınız mı? katıldıysanız içerikle ilgili bilgi verebilir misiniz?

eğitim içeriği ile ilgili bilgi var mı hocam? nelerden bahsedildi acaba?
Hocam daha katilamdim eğitime tarihler belli değil çünkü. Şu an eğitimde olan bı arkadaşım vardı ona sormuştum. İlk gün ios ve iPad tanıtımı yapılmış. Son günler ise twin setleri verilmiş onunla ilgili etkinlikler yapmışlar. Bildiğim bu kadar

:)
Merakınızı biraz gidereyim. Aslında branşımızın güzide STK gruplarında eğitimin içeriği ve tüm yazılar paylaşılmıştı.
İlk katılan grup 20 pilot ilin öğretmenleriydik. Arçelik, Artİstanbul, Apple, Temel Eğitim, Twin ekibinden yetkililer; ancak işin tam da içinden arkadaşlar katıldılar.

-Sağlanacak teknik donanımlar, eğitim içeriklerinin tanıtımı, muhtemel soru ve sorunların paylaşımı
-Apple Macebook ve İpad eğitimi
-Apple Derslik uygulamasının tanıtımı, Uzaktan yönetim senaryoları
-YGA'dan çıkan Twin bilim seti tanıtımı, etkinlikler, twinner uygulaması ve twin kartı
-Teknoloji ve Tasarım dersi ile Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersinin paslaşacağı alanlar + öğrenciler için düşünmeye, araştırmaya, üretmeye yönelik problem oluşturma noktasında dikkat edilmesi gerekenler. Problemin yapılandırılması.
-Arçelik 3D yazıcı tanıtımı, teknik bilgiler ve uygulama
-Tinkercad eğitimi
-Arçelik LMS Sistemi tanıtımı (Hesap bilgileri açılıyor)
-Arçelik 3D Yazıcı için Dilimleme portalı(Çevrimiçi, masaüstü uygulaması değil) tanıtımı ve hesap bilgilerininin dağıtılması
-Twin kiti ile Uzaktan kumandalı robot geliştirmeye dayalı mini, eğlenceli bir etkinlik

-Sertifika dağıtımı,...

Biz eğitimim ikinci gününde iken okullarımıza donanımlar gönderilmişti:

En kalabalık sınıf mevcudunuzun 3'te 1'i kadar İpad
En kalabalık sınıf mevcudunuzun 3'te 1'i kadar Twin kiti

***Yukarıdaki 3 madde için illere ortalama olarak 11-17 arasında set/tablet gönderilecek.(Tablet kullanımlarında kısıtlamalar, uzaktan yönetim ve yüklenmiş eğitim içerikleri olacak. Uzaktan yetkililerce uygulama yüklenecek)
1 tane eğitimci için İpad
1 tane eğitimci için Macbook Air
1 tane Arçelik 3D Yazıcı(Kargolandı, kargolanıyor...) ve Yazıcının servis tarafından kurulumu
12 adet PLA Flament
İpad'lerin muhafazası için yaklaşık 1 metre boyunda özel bir metal dolap
İpad'lerin korunması için servisçe yapılacak kılıf ve koruma araçlarının takılması

***İpad'ler 2. dönem başlangıcına kadar kullanılmayacak.

3 yıl sürecek projede sağlanacak eğitim içerikleriyle mevcut programlarımız desteklenecek. Teknoloji ve Tasarım dersinin öğretmen kitapları Tablette yüklenmişti. Her iki branşın eğitimcileri bu donanımları kullanacak. Sizlerin de aklına ilk gelecek ders programı ayarlamanın zorluğu, aynı anda faydalanma gibi durumlar için cihaz sayısının arttırılması gibi durumları Temel Eğitim'den gelen yetkilimize zaten ilettik. Bol bol geribildirim olacağa benzer... Yıl sonunda üretilen çalışmalar Bilim Şenliklerinde sergilenecek ve projeye eklenebilecek farklı donanım ve yazılım desteği 3 yıllık süreçte değişebilecek. Çevrimiçi ortamdaki LMS sistemi üzerinden eğitim,fikir paylaşımı,webinar gibi durumlar olacak. Arçelik'in sağladığı destek servisine giden mesajlara aynı gün içinde yanıt ile dönülecek.

Atladığım nokta varsa diğer arkadaşlarım eklesinler...

Son düzenleme:
Hocam diğer illerin eğitimi ne zaman olacağı konusunda bilgi var mı ? Eğitimler nerde oluyor?

:)
Merakınızı biraz gidereyim. Aslında branşımızın güzide STK gruplarında eğitimin içeriği ve tüm yazılar paylaşılmıştı.
İlk katılan grup 20 pilot ilin öğretmenleriydik. Arçelik, Artİstanbul, Apple, Temel Eğitim, Twin ekibinden yetkililer; ancak işin tam da içinden arkadaşlar katıldılar.

-Sağlanacak teknik donanımlar, eğitim içeriklerinin tanıtımı, muhtemel soru ve sorunların paylaşımı
-Apple Macebook ve İpad eğitimi
-Apple Derslik uygulamasının tanıtımı, Uzaktan yönetim senaryoları
-YGA'dan çıkan Twin bilim seti tanıtımı, etkinlikler, twinner uygulaması ve twin kartı
-Teknoloji ve Tasarım dersi ile Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersinin paslaşacağı alanlar + öğrenciler için düşünmeye, araştırmaya, üretmeye yönelik problem oluşturma noktasında dikkat edilmesi gerekenler. Problemin yapılandırılması.
-Arçelik 3D yazıcı tanıtımı, teknik bilgiler ve uygulama
-Tinkercad eğitimi
-Arçelik LMS Sistemi tanıtımı (Hesap bilgileri açılıyor)
-Arçelik 3D Yazıcı için Dilimleme portalı(Çevrimiçi, masaüstü uygulaması değil) tanıtımı ve hesap bilgilerininin dağıtılması
-Twin kiti ile Uzaktan kumandalı robot geliştirmeye dayalı mini, eğlenceli bir etkinlik

-Sertifika dağıtımı,...

Biz eğitimim ikinci gününde iken okullarımıza donanımlar gönderilmişti:

En kalabalık sınıf mevcudunuzun 3'te 1'i kadar İpad
En kalabalık sınıf mevcudunuzun 3'te 1'i kadar Twin kiti

***Yukarıdaki 3 madde için illere ortalama olarak 11-17 arasında set/tablet gönderilecek.(Tablet kullanımlarında kısıtlamalar, uzaktan yönetim ve yüklenmiş eğitim içerikleri olacak. Uzaktan yetkililerce uygulama yüklenecek)
1 tane eğitimci için İpad
1 tane eğitimci için Macbook Air
1 tane Arçelik 3D Yazıcı(Kargolandı, kargolanıyor...) ve Yazıcının servis tarafından kurulumu
12 adet PLA Flament
İpad'lerin muhafazası için yaklaşık 1 metre boyunda özel bir metal dolap
İpad'lerin korunması için servisçe yapılacak kılıf ve koruma araçlarının takılması

***İpad'ler 2. dönem başlangıcına kadar kullanılmayacak.

3 yıl sürecek projede sağlanacak eğitim içerikleriyle mevcut programlarımız desteklenecek. Teknoloji ve Tasarım dersinin öğretmen kitapları Tablette yüklenmişti. Her iki branşın eğitimcileri bu donanımları kullanacak. Sizlerin de aklına ilk gelecek ders programı ayarlamanın zorluğu, aynı anda faydalanma gibi durumlar için cihaz sayısının arttırılması gibi durumları Temel Eğitim'den gelen yetkilimize zaten ilettik. Bol bol geribildirim olacağa benzer... Yıl sonunda üretilen çalışmalar Bilim Şenliklerinde sergilenecek ve projeye eklenebilecek farklı donanım ve yazılım desteği 3 yıllık süreçte değişebilecek. Çevrimiçi ortamdaki LMS sistemi üzerinden eğitim,fikir paylaşımı,webinar gibi durumlar olacak. Arçelik'in sağladığı destek servisine giden mesajlara aynı gün içinde yanıt ile dönülecek.

Atladığım nokta varsa diğer arkadaşlarım eklesinler...
Hocam bizim eğitimler ne zaman olacak? Tarihini bilseydik keşke. Proje sorumlusunu aradım yalnız cevap yok

Arkadaşlar Proje sorumlusu enteresan bir şekilde 10 kere aradıysam 9'unda direkt ulaştığım bir kişi. Benim hayli garibime gitmişti. Eğitim tarihleri ile ilgili olarak bize bir bilgi verilmedi ancak yukarıda da belirttiğim bazı konular üzerine sizlerin de eğitimler sırasında talepte bulunmanız hepimize geridönüş sağlayabilir. Ders programı, cihaz sayısı,.... bunlar bizi maalesef sınırlayacak.

Eğitim yeri sizlerde de aynı olursa İstanbul/Kartal Titanic Business Hotel.

Son düzenleme:
Arkadaşlar Proje sorumlusu enteresan bir şekilde 10 kere aradıysam 9'unda direkt ulaştığım bir kişi. Benim hayli garibime gitmişti. Eğitim tarihleri ile ilgili olarak bize bir bilgi verilmedi ancak yukarıda da belirttiğim bazı konular üzerine sizlerin de eğitimler sırasında talepte bulunmanız hepimize geridönüş sağlayabilir. Der programı, cihaz sayısı,.... bunlar bizi maalesef sınırlayacak.

Hocam ulaştığınız numarayı paylaşır mısınız? Tarihleri öğrenmek istiyorum da mümkün mü

En baştan hata yapılıyor, yine yıllarca bt sınıfı deneyimi olan bizlere sorulmadan bir şeyler yapılıyor. 10 inch ekranla bu iş olmaz, tablet pc ile bu iş olmaz, yapacaklarsa BT lablarını yenilesinler, 3D yazıcı ve bilgisayar sayısına göre set versinler. Bizim dersimiz için en doğru çözüm budur. Malesef bu lab lar teknoloji ve tasarım dersi için düşünülmüştür. Çünkü 2 tek tas öğretmeni olunca sınıf mevcudu ikiye bölünüyor. İlimize gelen ve bu işlere bakan bakanlıktan bir yetkiliye set ve pc sayısı çok az ders işlemekte zorlanıyorum dediğimde kendisi bana bunu söyledi. Peki neden size tek tas ve bilişim öğretmeni paslaşacak deniyor çünkü o lab taki tablet pc ler bozulunca 3D arızalanınca servis işine bakacak birilerine ihtiyaçları var o nedenle bizi tamamen sürecin dışına almakta istemiyorlar. Ama ben kurs açacağım diyorsanız işte o zaman gün konusunda tek tas öğretmenleri ile paslaşabilirsiniz benim anladığım bu.

servisçe yapılacak k
Arkadaşlar Proje sorumlusu enteresan bir şekilde 10 kere aradıysam 9'unda direkt ulaştığım bir kişi. Benim hayli garibime gitmişti. Eğitim tarihleri ile ilgili olarak bize bir bilgi verilmedi ancak yukarıda da belirttiğim bazı konular üzerine sizlerin de eğitimler sırasında talepte bulunmanız hepimize geridönüş sağlayabilir. Ders programı, cihaz sayısı,.... bunlar bizi maalesef sınırlayacak.

hocam özelden numarayı gönderme şansınız var mı ?

Hocam eğitime seçilen okulda görev yapan bilişim teknolojileri ve teknoloji tasarım öğretmenlerini birlikte mi çağırıyorlar? yoksa siz tek mi katıldınız? @sugibi

çok kıskandım valla yalan yok. çok güzel donanımlar gönderiliyor. ama keşke öğretmenlere en azından birer takım verilseydi. tek tas ile paslaşarak epey zor bir planlama ile kullanılır. twin setleri zaten 2 yıldır inceliyorum bir hayırsever bulup aldırsak diye beklemedeyim

Arkadaşlar eğitime birlikte gidiliyor. Ancak proje grubunda arkadaşımızın mazereti nedeniyle yalnız giden tek kişi bendim ve çalışma grupları da sizin iradeniz dışında oluşturulduğundan birlikte gitmenizin, etkinlik dışında program yapmanız dışında bir faydası olmuyor. Tabi ki okulda yapacaklarınızı, imkanlarınızı, okul idaresi ile hangi konuları görüşeceğinizi planlamanız için aynı anda orada olmanız iyi olacak, okul zamanı ben kendi arkadaşımı pek göremiyorum :)

BT Öğretmenlerinden halihazırda BT Sınıfı olanlar, 3D Yazıcı ve Twin ile ekstra çalışma yapabilirler diye düşünüyorum. Ve Mobil uygulama geliştirmek için bugüne kadar tablet sıkıntısı çektilerse proje dışında bunun için de kullanılır. Onlara artısı bu olacak.
Ancak BT Öğretmeni ve Teknoloji Tasarım öğretmeninin bir program dahilinde ayrılması, çakışmalarının engellenmesi lazım. Küçük okullarda sorun olmaz belki ancak büyük okullarda sorun olacaktır. Çakışma hem bilgisayar sınıfı kullanılmak istenirse olur hem de ayrı sınıflarda aynı anda ders işlenmek istenirse olur.

***Şunu baştan belirteyim. Yetkililerin ya da Bakanlığın şurası kullanılsın, şu planlamayla kullanılsın gibi bir dayatması kesinlikle söz konusu değil. O nedenle kişisel çıkarımlarda bulunmak ya da bilmem nerenin yerel yetkililerinin saçma sapan yorumlarının peşine takılmak gibi bir hastalığa lütfen tutulmayalım. Dersinizi geleceği şudur, BT'ciler ileride şurada kullanılacak gibi... Olumsuzluklar olabilir. Ancak mesleğine sahip çıkmayan öğretmenlerden biz bugüne kadar nasıl çektiysek işini savsaklayanlardan da bu süreçte o kadar sıkıntı çekeriz. Proje olsun veya olmasın; okullarda mobbing de devam ediyor işini sallayanlar da... BTcilerin, birilerinin nazarında burnundan kıl aldırmayan ya da sınıfta öğrenciyi serbest bırakıp kenarda takılan tipler olarak bilinmesi, hep mükemmel çalıştığımız için olmadı. Bu düşüncemi de bir kenara bırakayım. Karanlığa küfretmekle olmuyor !

Devam ediyorum...
Diğer taraftan Tinkercad bilir ve kullanırım ancak tablette kullanmak ile bilgisayarda kullanmak aynı şeyler değil. Tablette modelleme yaparken; ben zorlandım açıkçası, tablet pek kullanmadığımdan da olabilir. Bu, herkes için olumsuz bir hüküm oluşturmamalı. Belki meslektaşlarım ve öğrencilerimiz daha kolay kotarırlar. Twin için İPadlerde gelen yazılımları kullanmak çok kolay. Twin kartının tablete kablosuz bağlanması da çok hoşuma gitti. Ve eğitim materyalleri de, sınıf yönetim yazılımı da Tablette yüklü. Bilişim dersi içeriklerinin geliştirilmesine devam ediliyor denildi. Bir ekleme. Bu setlerin ilk çıktıklarında fiyatları farklı seviyeler için 250TL, 650TL gibi rakamlardaydı. Bugün duyduğum rakamlar 2 katına uçmuş durumda. Bir sınıfa 10 tane bile set gönderilmesi büyük külfet. Bu set diğer setlerle karşılaştırıldığında artısı eksisini sizler yorumlarsınız ancak almak istersek lego tarzındaki bu setlere kolay para bulunamayacağı bir gerçektir.

Bir sorun(bence); bazı donanımların derse hazırlık esnasında her iki öğretmene de lazım olabilecek olması. Ders planlayacaksınız, Eğitimci tableti 1 tane, Macbook 1 tane. Ve belli bir saatten sonra kullanılamayacak bu cihazlar(Detayları henüz tam belli değil). Bu konuda proje yetkililerine geribildirim gönderilmeli -ki oturumlar esnasında özellikle ilk gün paylaşılması faydalı olacaktır. Ama "Biraz başlayalım sorunlarla birlikte önümüzü daha iyi göreceğiz, şu an için sorunlara odaklanmayalım" tavsiyesinde bulunuldu, bunu da ekleyeyim.

Şu an hepimiz okul ve öğrencilerimize artı yönlü dönüşünden tarafız. Hayırlısı olsun.
***Özelden bilgi isteyenlere de ilettim.

Son düzenleme:
Bugün okuluma 9 tablet 1 bilgisayar geldi. Açıkcası 24-25 kişilik sınıfımda 9 tabletle ne kadar verimli ders işlenebilir emin değilim. Birde teknoloji tasarım dersi boyutu da var dediğiniz gibi... Aynı anda donanım kullanımı imkansız

Geri