Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

MEB'den Dijital Kanatlar Projesi

Konu, 'Projeler ve Etkinlikler' kısmında yilmazselcuk55 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. yilmazselcuk55

yilmazselcuk55 Aktif Üye

MEB'den Dijital Kanatlar Projesi_Sayfa_1.jpg MEB'den Dijital Kanatlar Projesi_Sayfa_2.jpg MEB'den Dijital Kanatlar Projesi_Sayfa_4.jpg
    Bu proje kapsamında okulumuz pilot okul olarak seçildi. Bakalım nasıl bir uygulama olacak.

Ekli Dosyalar:

wake__up, kali13 ve muzyonur bunu beğendi.
  2. kali13

kali13 Üye

Hangi şehirden siniz hocam?
    Beni de aradılar bugün. İstanbul da eğitim olacakmış iki hafta sonra sanırım.

3. bilgisayarmax

bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Bizi arayan soran yok demekki seçilmedik internet alt yapısı diyor zaten biz ordan bile sınıfı geçemedik

4. bllsn

bllsn Üye

Resmi devlet okulları yazmış parantez içinde kesinlikle imam hatip ortaokulu seçilmeyecek yazmış. Hayırdır imam hatip ortaokulu resmî okul değil mi? Bu resmî yazı tam bir skandal. Ayrımcılık değil mi bu? Bu durumu açıklayabilecek bir arkadaş var mı?

5. tarumoloji

tarumoloji Aktif Üye

Temel eğitimin hazırladığı bir proje veya imzaladığı bir protokoldür.,din öğretimini işin içene katmak istememiş olabilir.

Bunun yanında din öğretiminde iş yükü şuanda baya fazla KTS, DÖGEP ve YÖGEP gibi bir sürü teferruatlı iş var onlar olduğu için katılmamış olabilir. Öküz altında buzağı aramanın manası yok bence.

6. biltek2007

biltek2007 Hiperaktif Üye Hiperaktif

http://www.meb.gov.tr/basin-aciklamasi/haber/19848/tr

MEB ile Arçelik'in kodlama sınıfları protokolünde ayrımcılık: İmam hatip okulları kesinlikle olmayacak' başlıklı haberle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüz ile Arçelik A.Ş. arasındaki 'Dijital Kanatlar' Projesi İş Birliği Anlaşması 25.11.2019 tarihinde imzalanmıştır. Protokol, ilgili Genel Müdürlüğümüze bağlı ortaokulları kapsadığı için yazıda anlaşmanın yol açtığı hukuki sorumluluk gereği 'okul ve öğretmen seçim kriterleri' belirtilmiş olup, hatalı bildirim yapılmaması için dikkat edilecek hususlar bölümünde söz konusu ifadeye yer verilmiştir. İş birliği protokolleri, tarafı olan genel müdürlüklerin bağlı oldukları okulları kapsamaktadır.

İmam Hatip Ortaokullarımızın bağlı olduğu Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün de öğrencilerimize teknolojiyi etkin kullanabilme becerilerinin kazandırılması, nitelikli ortam ve etkinliklerin planlanarak uygulanması adına çok sayıda benzer iş birliği çalışması bulunmaktadır.

Ayrıca, 03.12.2019 tarihi itibariyle söz konusu protokolün kapsamı genişletilerek İmam Hatip Ortaokullarımızın bağlı olduğu Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün de katılımı sağlanmıştır.

tarumoloji bunu beğendi.
  7. eribol

eribol Site Gezgini

Bunların kafasından eli yüzü düzgün bir iş çıkmayacak. Teknoloji tasarım öğretmeni yazılım öğretecekse, bilgisayar öğretmenliğini atın gitsin. Hangi kafanın ürünü bunlar, anlam veremiyorum arkadaş. Kim, neye dayanarak teknoloji tasarım dersi öğretmenini bu iş için uygun görüp utanmadan bunu yazmış?

8. acipinarli

acipinarli Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam haklısınız ama öğretim programına bakarsanız bakarsanız ; 7. ve 8. sınıflarda bilişim teknolojileri ve yazılım dersi yok şu an. 5. ve 6. sınıflarda bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretmeni diyor yazıda. ders olsa muhakkak dersin öğretmeni çağırılırdı kanaatindeyim.

9. eribol

eribol Site Gezgini

İyi o zaman müzik öğretmeni versin dersi. Ya da olmadı, bilişim dersi yok diye matematik öğretmeni versin, türkçe öğretmeni versin o zaman. Kaldı ki madem mevzu yazılım ve madem bu da bizim işimiz, neden seçmeli 7. ve 8. sınıflarda yapmıyorlar bu işi? Yani zorunlu dersimiz yok diye bizim dersimizi alakasız alanlara mı versinler? Böyle olmaz o iş. Yazılım dersini koy yazılım için, yazılım öğretmenini görevlendir. Bu kadar zor geliyorsa da boşver, proje mroje yapmayıver.

rose_tek bunu beğendi.
  10. elrond

elrond Hiperaktif Üye Hiperaktif

11. radicalbrain

radicalbrain Seçkin Üye Seçkin Üye

Proje fikri guzel isleyisi sacmasapan. Ayrica imam hatip okullarinin alinganlik yapmasina gerek yokmus zira imam hatip mesleki ortaokul. oraya gonderilis amaci belli. oncelikli olarak pilot okullarin normal ortaokullar olmali. bana kalsa tüm normal okullarda olmali gerci. Ayrica teknoloji tasarimla yazilimi bir araya getirmeler mukemmel bi kafa.

12. yilmazselcuk55

yilmazselcuk55 Aktif Üye

Bayburttayım hocam ben. Siz hangi şehirdesiniz ? Bizim okulmuzda Müdürü aradılar eğitim hakkında bişiy söylemediler.

13. sugibi

sugibi Seçkin Üye Seçkin Üye

Yazı geldi. Şu an ya sabır çekmekle meşgulum...

14. bilgisayarmax

bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Sketch up ile ürün oluşturma varmış 7. Sınıf tek tas dersinde duyunca şaşırdım. 7-8deki bilişim açığını bu şekilde kapatmayı düşünüyorlar sanırım

15. robotikarduino

robotikarduino Site Gezgini

Herkes itirazlar ediyor ama ne fayda? Sırf teknoloji kelimesi geçiyor diye 3D tasarım, modelle, inovasyon....gibi bütün konular teknoloji tasarım dersine gireli çok oldu.
    İlkokullarda sınıf öğretmenlerine robotik kodlama kursu veriliyor. Anasınıfı öğretmenlerine bile kurs veren ilçe milli eğitim müdürlükleri var.
    Teknoliji Tasarım dersi bizim olması gereken birçok konuyu müfredatına aldı bile. Ben çevremde teknoloji tasarım öğretmeni olup teknoloji konusunda iyi olan pek görmedim. Aslında teknoloji tasarım eski iş eğitimi öğrencilerin gelişimi için önemli.
    Ama hep söylüyorum bakanlık bu iki dersin arasındaki farkı bilmiyor yada bilmek istemiyor.
    Teknoloji Tasarım öğretmenlerine robotik kodlama eğitimi veren birçok ilde oldu.
    Şubat tatilinde birçok özel kurum Robotik Kodlama Eğitici Eğitimi diye eğitimler düzenliyor. Şaka gibi 2 günde kodlama eğitmeni oluyorlar.
    Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinden ne yazık ki hiçbirşey olmaz. Biz bunu hak ediyoruz. Btr görevlendirmeleri arkasına sığınıp yaşayıp gidiyoruz. Hatta burada robotik kodlama diye başlık yazın, birçok zümremiz bizi topa tutar.
    Btr kadrolu olsun desek yine zümrelerimiz bizi topa tutar.
    Kodlama, yazılım dersi gelsin desek zümrelerimiz yazmadığını bırakmaz.
    Biz birlik olmazsak bu iş böyle gider.
    ( Bu arada net şunu söyleyim birçok okulda bu projede işler hep bilişim öğretmeninin başına kalır. Tecrübeyle sabit ilk yıl başka branştan öğretmenler büyük bir hevesle başlıyor robotik kodlamaya ama sonra işler ilerleyip zorlaşınca hepsi kaçmaya başlıyor. )

rose_tek, sugibi, Must@f ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. sugibi

sugibi Seçkin Üye Seçkin Üye

Yazdıklarınıza katılmakla beraber, "Ben size demiştim, biz size söylemiştik" nevinden cümleleri yetkililere söyleyeceğim anı sabırsızlıkla bekliyorum. Çünkü konu üzerinde hakimiyetleri yok. "Alın bu konu sizin müfredatınızda olsun. Kendi kendinizi pişirin" demekle olmuyor. Eğitimler sonrasında kimse Teknoloji Tasarım öğretmenlerini toparlayıp eksiklerini tamamlayacağımızı zannetmesin. Aralarında merakının peşinden giderek güzel çalışmalar yapan az sayıdaki kişi, gerçekleri değiştiremez. Diğer taraftan -kişisel görüşümdür- bakanlığın başarısızlığa uğradığında, başarısızlık üzerine başarısızlık yaratacak adım atma gibi bir alışkanlığı var. Bence Dil eğitimi de bunlardan birisi. Umarım ellerinde patladığında aynısını bu proje için yapmazlar.

İnatla yatırım, inatla eğitim ve inatla Teknoloji Tasarım diyerek bizleri ve diğer branşı umarım karşı karşıya getirmezler. Çünkü Mühendisliğe tamamlayan, 2.üniversiteyi okuyan aramızda arkadaşlarımız var ancak diğer zümrenin iştigali belli ve bu gerçeği gözardı edemeyiz. İşi ehline bırakmayı ve bizde bir hata görüyorlarsa bunun en büyük nedeninin de yine üstlerimiz olduğu gerçeğini kabullenmeliler.

Topluma, Bilinçli kullanımın nasıl olması gerektiği ve Kodlamanın-Üretmenin aslında ne olmadığını anlatma konusunda da -halen varsa- bireysel davranmaktan sıyrılıp kurumsallığa geçmemiz gerekiyor. Ciddiye alınacağımız şekilde çalışmamız gerekiyor -ki onun da adı belli :)

ylmz, bilgisayarmax ve robotikarduino bunu beğendi.
  17. ThatBeatsAll

ThatBeatsAll Seçkin Üye Seçkin Üye

Adam akıllı güncel bi müfredat oluşturup bilişim dersini her kademede zorunlu yapmak yerine, sürekli antin kuntin isimlerde proje cart curtla oyalanıp duruyorlar. Yapın şu dersi zorunlu, açın labları görün bakın nasıl kanatlanıyoruz...

Must@f ve bilgisayarmax bunu beğendi.
  18. ylmz

ylmz Seçkin Üye Seçkin Üye

teknoloji tasarım öğretmeni yapacak bunları ...kimse kusura bakmasın bize işin angaryasını yükleyip onlara bu projeyi vermek.Meb isimlere bakıp kafa karışıklığı yaşıyor.Bilişim teknolojileri branşının işidir bunlar.Bu gidişle bizim branşı teknoloji tasarıma dahil edecekler

Must@f ve bilgisayarmax bunu beğendi.
  19. inikat

inikat Süper Üye Süper Üye

Ders yok doğru, lab yok doğru, önem verilmiyor doğru, norm yok o da doğru.
    Doğrularımız çok da elimizden gelen çok net belliyken sadece serzenişte bulunmak doğru değil.
    İyi ya da kötü bir proje yapılıyor ve 100 tane okula donanım sağlanacak.
    Ben öğrencilerim açısından bakıyorum olaya. Eğer çocuklara ufak da olsa bir katkısı olacaksa ben çalışırım.
    Zaten hali hazırda 2-3 projede görev aldım ki birisi hem emek yoğun hem ücret alabileceğim bir zaman aralığı yok.
    Kendimden ne katarsam çocuklara geleceğe o kalacak.
    Bu projeler vesile olur da öğrencilerin bazıları dürüst, girişimci, sevgi dolu olarak mezun olursa ne mutlu bana.

Bu arada benim çalıştığım okul da proje okulu olarak belirlendi.
    Teknoloji tasarım öğretmenimizin emekliliği yaklaştığı için kendini geliştirmediğini, teknoloji konusunda hiç birşey bilmediğini, bilgisayar tablet vs kullanamadığını açık açık söyledi. Olsun ben onun da öğrenmesi ve öğrencilere faydalı olması için çalışırım.
    Başka türlü de çıkmıyor karanlıklar aydınlığa.

Eğer çok yürekli ve iş bitirici arkadaşlar varsa ki ben öyle olamadım ne yazık ki, tüm bilişim öğretmenlerinden malum sendikadan üyeleri istifaya ikna etsinler ve sebep olarak da bilişim derslerine önem verilmemesi, norm sorunu, ders olmayışı ve sendikanın bunu düzeltmemesi olarak açıkça belirtsinler. Diğer sendikalar için de aynı şey geçerli. Okullarda da btr görevlerinden ayrılsınlar bir daha da görev almasın hiçbir bilişim teknolojileri öğretmeni arkadaş. Bakalım çözülüyor mu sorunlar...

ofkar, Must@f ve wake__up bunu beğendi.
  20. rose_tek

rose_tek Aktif Üye

Çok haklısınız...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal