Kara Mizah

Kodla Büyü
Eski okulumda 4 sene çalıştım. Bitlis'te, YİBO'da...
8. Sınıflarda Lab'da ders işliyoruz, anlatıyorum - Bunu bunu yapın, Enter'a basın- falan diye.
Bi öğrencim parmak kaldırdı. "Okulun seçme armutlarındandır kendisi. 8. sınıfa kadar nasıl gelebilmiş halen merakımı cezbeder...

- Hocam ENTER hangisi?
- Olum üstünde yazıyorya, klavyedeki en büyük, en şişman tuş falan açıklama yapıyorum bende.
Habire "olmuyor hocam" diyor, Basıyorum olmuyor.
Hangi tuşa basıyorsun bakiim dedim...
Boşluk tuşuna basıyormuş arkadaşım, tüm emeklerimin ne kadar boşa gittiğini ve amaçsız bir çaba içerisinde olduğumu o vatandaş sayesinde fark ettim...

Bu olay tamamen gerçek ve abartısızdır. (Anlattıklarım inanmamış, atıyor sallıyorsun demişlerdi, ondan böyle söylüyorum)
Bitlis'te YİBO'da çalışırken, e tabi lojmanda var, orada kalıyoruz. Her akşam muhakkak 1 2 tane bilgisayar vakası yaşanıyor. Program yükleme, format atma, adsl kurulumu falan. Sağolsun herkes ilk başta iyi niyetli olarak evine misafir olarak çağırıyor, çayı pastası kurabiyesi derken arada işini de yaptırıyordu. Sonlara doğru işin çivisi çıktı, bizim hanenin kapısının önü teknik servis gibi, laptopu alan geliyor. Hatta yazılı sorusu, powerpoint sunusu, çalışma kağıdı falan da hazırlatmaya kalkıyorlardı.
Bi akşam pansiyonda nöbetçiyim, saat 10buçuk gibi eve gelecem, elbiselerimi değiştirip gideceğim pansiyona tekrar, gece yatısına... Eşim evde sinir küpü, dokunsam ağlayacak. Ne olduğunu sordum, 8numara komşumuz gelmiş saat 8 buçuk gibi elinde laptop...(Adamın adını hala bilmiyorum, okul personeli değildi, 8nolu dairede kalıyordu, ismi o yüzden 8 numara)
- Yenge, hoca evde mi?
- Yok, o bugün pansiyonda nöbetçi, geç gelecek.
- Kaçta gelir?
- Bilmiyorum 10buçuk 11 gibi gelir, üstünü değiştirip gidecek,
- Ya gelince şu bizim bi makineye bakıvarse olur mu?
- Ben bilemem şimdi yorgun falan olur demiş eşim, zamanı da pek fazla değil.
- Ya gelince bi 5 dakka bakıversin, çok zor birşey olmasa gerek. Hatta anlarsanız siz bakın demiş adam.
- Ben anlamam o işlerden demiş bizim hanım, gelince söylerim, müsait olursa bakar. Size iyi akşamlar deyip kapamış kapıyı herifin yüzüne...
Hanım sinir, bende sinir, adam yüzsüz yüzsüz bende yokum, bi de bizim hanıma işini yaptıracak. O gece sinirden uyku uyuyamadım doğru düzgün. Ertesi gün çözümü yine bizim hanım buldu. Dış kapının üstüne kocaman "Teknik Servis Çalışma Saatleri - 19:00 - 22:00" yazdık, bi de küçük fitay tabelası hazırladım. Program kurmak 5 lira, Yazılı hazırlamak 10 lira, Format atmak 20 lira diye... Bi de not düştüm, evlere gidilmez, işi olan arızalı bilgisayarı getirsin yazdım...
O günki sıkıntı son oldu, daha bi daha gelen yok. Akşamları rahat rahat çay, çekirdek, mısır çerez yapmaya başladık...

sıcak yeni :)
az önce tenefüste sigara içiyom .sağ elimde tırnaklar uzun biraz gitar çalıyom.bir öğretmen tırnakların uzun senin dedi bilgisayarla mı alakalı ? evet dedim sayı tuşlarını daha rahat kullanıyorum :)

-askılık takma,suni çim döşeme,korniş takma vb bilimum işler itina ile yapılır.
Not:
çok iyi matkap kullanırım 8)

lalelale' Alıntı:
az önce tenefüste sigara içiyom .sağ elimde tırnaklar uzun biraz gitar çalıyom.bir öğretmen tırnakların uzun senin dedi bilgisayarla mı alakalı ? evet dedim sayı tuşlarını daha rahat kullanıyorum :)

hocam sana soran seninle kafa buluyor olmasın :)

bir kaç taned eben yazayım dedim
- öğretmenliğimin ilk yılları
öğrencilerim labaratuvarda boş saatte çalışıyorlar benimde işim var ordan bi tanesi ,
"hocam bilgisayar kilitlendi" dedi, Ctrl+alt+delete tuşların basın bakayım bi dedim
bir süre geçti ses yok kafamı kaldırdım başında 3 kişi tuş arıyorlar.

- Yine aynı dönemde öğrencim pc nin başına oturdu ie yi açtı ,
hocam internet yokmu
var dedim önünde işte açık
hocam yok ama giremiyorum
(açılış sayfası google dan farklı bir sayfa olduğundan giremiyor.
tarayının adres çubuğunu alıştımak henüz mümkün olmadı)

- şu anda çalıştığım bölümde basın şubesindn arkadaş bilgisayarını getirdi
altındada regülatör var tüplü monitor titriyor haliyle manyetik alandan
açtım bilgisayarı ekranı titrerken gören arkadaş : "Vay be amma virüs bulaşmış gürüyormusun ekran nasıl titriyor demesinmi",
bozuntuya vermedim mahçup olamsın diye

İkili öğretim okulda çalışıyorum.Öğleden sonra öğrenciler ödev,araştırma için bilişim sınıfını kullanıyorlar.
İşi bitip çıkan öğrencim;
-Hocam hayırlı işleeeerrrr..
Annesi ve çocuğu birlikte sınıfa direk giriyorlar,yine hiçbişey demeden bakınıyorlar,inceliyorlar.Ben bu arada sadece izliyorum.Sonrasında bana dönüp;
-Kaç paraya yapıyon ödevleri??
- :eek: :eek:
Yine bir veli;
-Sen şu bizim ödevi bi çıkartıver evladım hadi,nasıl oluyosa gari?
- :-1:

cancoban' Alıntı:
lalelale' Alıntı:

hocam sana soran seninle kafa buluyor olmasın :)

keşke öle olsa :(
bilgisayarcıyız ya 0-1 lerle nefes alıyoz onlara göre

bilerzen' Alıntı:
BOMBA BENDE
benimle ve de bilgisayarla alakalı değil ama çok güldüm... yazmadan edemicem..

okulumuz sınıf öğretmenlerinden biri geçici olarak müdür yardımcısı olarak görevlendirildi. müdür bi gün gelmiş "bundan sonra benim yerime sen toplantılara gideceksin demiş, ertesi gün "bundan sonra ilçeye yazıları sen götüreceksin" demiş. ertesi gün de Müdr bş yardımcımız (42. yılını çalışıyor) müdür kapısının önünden her geçişinde "müdür beeeey" diye seslenip şunu nasıl yapıcaz bunu nasıl yapıcaz diye soruyomuş.. müdür de bizim yeni görevlendirilen mdr yardımcısının odasına girip (yan yanalar)

"BUNDAN SONRA AYLA HOCANIN (mdr bş yard.) SORULARINA SEN CEVAP VERECEKSİN " DEMİŞ... :
:puhaha: :puhaha:

Benim başıma gelen olaylardan bir tanesi şu şekildeydi:
Bilgisayardan çok iyi anladığını bildiren ve bana bile bazı konularda diğer öğretmen arkadaşların arasında yol göstermeye çalışan bir öğretmenle ilgili... ( Hepinizin bildiğinizden emin olduğum ve büyük olasılıkla bir önceki akşam başkasından duyduğu konularda :) )
O öğretmen bir gün aşırı bir hayecan ve panik içinde bana sınıftaki bilgisayar ile ilgili bir sorun yaşadığından bahsetti. Sorun : Bilgisayarı her kapatmaya çalıştığında bilgisayar kapanıyor ama hemen yeniden başlıyor. Bu sebeple 3 gündür bilgisayarı kapatmak için fişi çekmek zorunda kalıyormuş. Sanırsa bilgisayara format atılması gerekliymiş.
Sınıfa gittim ve bilgisayarı açıp kapatmasını istedim. Yapmış olduğu işlem = Bilgisayarı kapat+Yeniden Başlat düğmelerine basmak. Bak gördün mü, bilgisayar yeniden kendiliğinden başlıyor demesiyle o an ne diyeceğimi bilememiştim. Tabii ki kendimi toparladıktan sonra kendisine sorunu nasıl çözeceğinden bahsettim. Format atmak zorunda kalmadık. :D

Telafuz edilemeyen donanım ve yazılım isimleri-termlerinden aklımda kalan birkaçtanesi. bunları genelde amirlerden duyuyorum. Malüm yaş ilerleyince...

Kaspersiki
avaks
nort32
gogıl erat
sikipe
zeynel -> ne yalan söyleyeyim bunu benide ilk başlarda kasmıştı. Zyxel
farefox

godıl
ilçe mem in şoförü uzun süre bastıra bastıra gugıl dememe rağmen birtürlü anlayamadı sanırım hala godıl diyor

alpaygunes' Alıntı:
Telafuz edilemeyen donanım ve yazılım isimleri-termlerinden aklımda kalan birkaçtanesi. bunları genelde amirlerden duyuyorum. Malüm yaş ilerleyince...

Kaspersiki
avaks
nort32
gogıl erat
sikipe
zeynel -> ne yalan söyleyeyim bunu benide ilk başlarda kasmıştı. Zyxel
farefox
:puhaha: :puhaha:

Ben lise öğrencilerine ders veriyorum. Masaüstüne gereksiz dosyalar yüklemeyin, temizleyin masaüstünü dedim. Öğrencimin birisi masanın üstündeki kitabını hemen çantasına koydu sonra dersi dinlemeye devam etti.

Öğrencim 6 sınıf bilgisayarla bu sene tanıştı. Ama kullanmaya çok hevesli her öğle arası araştırma yapmaya geliyor .Merak ettim Netop dan takip edeyim dedim.Etmez olaydım :)
Ödevi : Matematik ASAL SAYILARArama motoruna yazdığı anahtar kelime aynen şu şekildeydi : "ASALSAYILARAGİRSİN"
Bunu görünce ne yapacağımı şaşırdım nerden başlasam bilemedim :)

Geçen sene il milli eğitimde çalışırken bir

şef arkadaş "hocam bilgisayar bozuldu. laptopu getirdim bende evden ama yazıcıyı görmüyor." dedi.

Beraber odaya gittik laptobu koymuş printierin karşısına kablo felan takmamış ama tam karşısına yerleştirmiş görsünsün diye.

ben kabloyu printerin arkasından alıp usb'ye taktım. direk yazdı driver orun olmadı.

Şef arkadaşın buna yorumu "labtop ya hoca öyle yan yana gelince bir birlerini anlarlar sandım".

Bu ara şef uzaktan akraban olur...

bugun açık lise meslek resim dersindeyim.Bir sayfada 3 tane devre var çizilecek kapı otomatiği, zil vs. dedim bugun bunları çizecez.kağıtları dağıttım.arkada 20 li yaşlarda 2 öğrenci çizmeye başladılar.bende sıra aralarında dolaşıyorum.Baktım verdiğim kağıt ters duruyor.herhal çevirecekler düz dedim.dolaşmaya devam ediyorum kağıt düzelmiyor.çaktırmadan bakayım dedim çizdigine,kağıdı ters çizmiş ikiside.ders sonuna kadar fark etmediler bende bir şey soylemedim.sonra yanlarına gittim hadi bu devreden bir şey anlamadınız okuma yazmanız da mı yok kağıt terssssss:) :D

1.
arada bir 5. sınıfların dersine girerim. çocuğun biri şöyle bi soru sordu "örtmenim, biz hep resim oynadık, ne zaman yazı oynayacağız?"

2.
Gene 1. kademe öğrencisi, fare ile uğraşırken gide gide yandaki masaya takılır eli. ve yanık bir sesle "öğretmeniiimmm... fare bitti"

1.
arada bir 5. sınıfların dersine girerim. çocuğun biri şöyle bi soru sordu "örtmenim, biz hep resim oynadık, ne zaman yazı oynayacağız?"

2.
Gene 1. kademe öğrencisi, fare ile uğraşırken gide gide yandaki masaya takılır eli. ve yanık bir sesle "öğretmeniiimmm... fare bitti"

aresbel3' Alıntı:
1.

2.

deseydin. Merak etme DOLDURURUZ.

*Hocam senden bi çıktı alacaktım
*Hocam masa 5e bi bakarmısınız
*Hocam disketin üzerindeki atatürk yazısını silsem içindeki atatürk dosyasıda silinirmi?(Çok ciddi bi şekilde soruyor öğrenci)

---Hocam ben bi çıktı alacaktım
---Hazırmı dökümanın
---Hocam konu cirit(Benden bekliyor internet cafede yaptıkları gibi)

4.basamakta çocuklar anket sorusu hazırlıyolar
Bi tanesine hayvanlarla ilgili anket sorusu hazırlatmaya çalışıyorum. Uzun uğraşlar sonucu bulduğu soru hangi hayvanın adı aslandır?

seminer dönemi, öğretmen arkadaşlar BTS yi kullanıyorlar bir öğretmen arkadaş pc ile kavga ediyor. baktım ekranın üstünü tutmuş aşağı doğru çekmeye çalışıyor. "Hocam sorun nedir?" dedim. "kapanmıyor ya" dedi, bende "Gayet doğal, o lcd ekran" deyince "aaaa ben bunu dizüstü sandım" dedi.

banada araba alacam hocam pazara gidelim beraber boya darbe varmı sen anlarsın dedi müdür kaportacımıyım ben dedim hocam herşeyden anlıyon sen maşallah dedi :)
http://www.videoincenter.com/OYUN1.html
bunu ikinci sekme olarak ekleyin internet explorere
labda canınınz sıkıldımı açın cocuklar takılsın arkadaşlar ii akşamlar

siteyi güncellemiştim...müdür e gösterip nasıl olduğunu sorayım dedim...o andada MEB in filtresinin azizliğine uğradık...tahmin ettiğiniz gibi sakıncalı içerikten dolayı engelli uyarısı verdi...ve müdürden el cevap
-hocam... sen siteye ne koydun böyle sakıncalı sakıncalı...bak milli eğitim uyarıyo.başımız ağrımasın :puhaha: :puhaha: :puhaha:

Dersim başlayalı 10 dk olmuş daha yeni yeni konuya giriyorum birisi cepden arıyor... Tabi ezik bir sesle: hocam projeksiyona görüntü aktarılamıyor, HERŞEYİ denedin bakabilir misiniz? hocam dersdeyim diyorum bayan hoca ısrarlı hocam bıir dakika baksanız neyse dedim gittim bıreaktım çocukları sınıfda. Vardım, sorun ne dersınız uzatma prizinde bulunan açma kapama düğmesi kapalı yani elektriği açmamış...

dioden' Alıntı:
seminer dönemi, öğretmen arkadaşlar BTS yi kullanıyorlar bir öğretmen arkadaş pc ile kavga ediyor. baktım ekranın üstünü tutmuş aşağı doğru çekmeye çalışıyor. "Hocam sorun nedir?" dedim. "kapanmıyor ya" dedi, bende "Gayet doğal, o lcd ekran" deyince "aaaa ben bunu dizüstü sandım" dedi.

:puhaha: bu kadarına bişey diyemiyorum artık.

dün bi öğrencim ing. de dyned kullanırken aniden mavi ekran gelmiş. öğretmene söylemiş o da dokunmayın kapatmayın demiş. çocuk bana geldi nerdeyse ağlayacak. hocam bişeyler oldu valla ben yapmadım falan diyor. ben anladım mavi ekran falan deyince. korkma bişey olmaz dedim. dersten sonra ben gider kapatırım dedim. çocuk ikna olmamış ve idareye gidip bilgisayar dersinde bişey oldu birazdan bilgisayar patlayacak demiş ve ortalığı ayağa kaldırdı :) sonra müdür yardımcımız bana geldi ona da dedim bişey yoktur diye ama o da korkmuş :) neyse gittim dersi bölüp bilgisayarı kapatıp geldim.

Geri