Kızlı erkekli ayrı olsun

Kodla Büyü
pisagorean' Alıntı:
Aslanım karma eğitimden rahatsız mı oluyosun? Aha orda imam hatip var oraya gidecen. Karma eğitim şöyledir dinen caiz değildir bilimsel olarak şuymuş buymuş. Laf salatası yapma işine bak.
zihniyete bak çay demle

pisagorean' Alıntı:
Aslanım karma eğitimden rahatsız mı oluyosun? Aha orda imam hatip var oraya gidecen. Karma eğitim şöyledir dinen caiz değildir bilimsel olarak şuymuş buymuş. Laf salatası yapma işine bak.

Hocam imam hatiplerde de karma eğitim var. Hem ortaokulda hem de lisede. Sadece kız imam hatip olarak açılan okullarda ayrı. O da çok çok az.

pisagorean' Alıntı:
amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek
ha birde şu var geçmişte ....
geçmişte kürtlere kötü davranıldı
" alevilere " "
" ermenilere " "
" yahudilere " "
" başörtülülere " "
" sosyalistlere " "
" milliyetçilere " "
" ...............
evt itiraf ediyorum. bana hiç kötü davranmadılar. benim haklarım yenmedi. 25 yaşında olan ben yaptım herşeyi...

karma eğitimin psikolojik durumu
Erkek ve kadın beyni arasına farklılıklar var mı? İki cins farklı biçim de mi öğreniyor?

Basitçe iki beyni birbirinden ayırmak imkansız böyle bir yöntem yok. Aynı zamanda erkekler ve kızların farklı öğrenme biçimleri olduğu konusuna da karşıyım. Çocuklar üzerinde denenen tüm testler gösteriyor ki kızlar ve erkekler aynı yollardan geçerek öğreniyorlar. Ama evet kızların daha iyi okuduğunu biliyoruz. Tabi erkekler de kızlar kadar iyi okuyabilir ama öğrenmek için daha fazla zaman harcadıkları olabiliyor. Matematik için de aynı şey geçerli. Yani bu kavramlarla kız ve erkek öğrencileri ayrı okutmanın herhangi bir psikolojik ya da nörolojik anlamı yok. Ben erkek ve kızların bazı tarihi ve kültürel nedenlerle ayrık eğitime tabi tutulduklarını düşünüyorum. Ebeveynler kız ve erkek çocuklarının ayrık okullarda daha az cinsel dikkat dağınıklığına tabi kaldığını düşünüyor .
insanların tek tip okulların başarısı hakkında bu kadar ısrarcı olması hala bir çok başarılı ayrık eğitimi esas alan okulun bulunmasıdır. Ama ben bunun da eski günlerden yadigar kaldığına inanıyorum. Eskiden çok başarılı öğrenciler varlıklı ailelerden çıkarmış ve kızlar tek tip okula verilirmiş. Bu okullar zaten çok kaliteli öğretmen olan ,ciddi çalışma metotlarının uygulandığı eğitim kurumları olduğu göz ardı edilerek ,entelektüel ailelerden gelen o muhteşem kız ve erkek öğrencilerin başarısının tek tip eğitimden geçtiğine inanılırdı. Ama o aileler çocuklarına en iyi şekilde eğiten kişiler olduğu için o başarı grafiği tutturuluyor. Yani buradaki tek olgu tek tip eğitim almaları değil.

tek tip eğitim görenler kesin başarılı oluyorsa herkesi meslek lisesine çağırıyorum sadece erkekler yada kızlar var ama başarı oranına bakın.

sisss' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
zihniyete bak çay demle
Allah allaaaah ne varmış bu zihniyette. Neyi savunuyoruz neyi istemiyoruz? Çıkmışlar burda yok karma eğitim şöyle bilimsel açıdan da sakıncalı bulunmuş. Tamam ben ne diyorum rahatsız mısın? Eyvallah. Böyle olmayan okullarda var. Oraya gönder ben sana yobaz mı diyorum hayır. Tercihindir saygı duyarım. Neyi istiyosan ona gönder. Ama öbür türlü olan okula sana uymayan okula da çamur atma. Bu işler böyle işine gelirse.

gelişmiş ülkelerde lavabolar bile çoğu yerde ortak. ya valla söylenecek bi dünya abuk subuk iş varda bana zor gelen şu. toplum bunu nasıl olurda farkedemiyor ve bunu savunabiliyor. tamamen toplumu bölmek istemekten başka bir şey değil bu. sinir toplumu asabi bi toplum gaddar bi toplum üretmek istemek vahşi insanlar ve suç oranını arttırmak tır bunu geleceği.

bu ülkede kimsenin türbanına karışılmıyorsa kızlı erkekli okumasınada kimse müdahale edemez isteyen imam hatipe gider.

fatal' Alıntı:
bu ülkede kimsenin türbanına karışılmıyorsa kızlı erkekli okumasınada kimse müdahale edemez isteyen imam hatipe gider.
niye zamanında türbanlıya müdahale ettiniz, demek ki neymiş müdahale edilemez diye bir şey yok.

pisagorean' Alıntı:
sisss' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
zihniyete bak çay demle
Allah allaaaah ne varmış bu zihniyette. Neyi savunuyoruz neyi istemiyoruz? Çıkmışlar burda yok karma eğitim şöyle bilimsel açıdan da sakıncalı bulunmuş. Tamam ben ne diyorum rahatsız mısın? Eyvallah. Böyle olmayan okullarda var. Oraya gönder ben sana yobaz mı diyorum hayır. Tercihindir saygı duyarım. Neyi istiyosan ona gönder. Ama öbür türlü olan okula sana uymayan okula da çamur atma. Bu işler böyle işine gelirse.

imam hatipe gitsin diyip işin içinden çıkamazsın. Diğer okullarda ayrılabilir herkesin tercih hakkına saygı duyurulur olur biter öyle ahkam kesmekle olmaz.

sisss' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
sisss' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
zihniyete bak çay demle

imam hatipe gitsin diyip işin içinden çıkamazsın. Diğer okullarda ayrılabilir herkesin tercih hakkına saygı duyurulur olur biter öyle ahkam kesmekle olmaz.
Tamam ne diyorum. Okullarda dönem başında velilere sorulsun. Kız sınıfı var erkek sınıfı var ortaya karışık sınıf var. Menü şeklinde verilsin velinin eline seçsin arkadaşım. Banane ki. Neyi savunayım yani. Ya da okullar ayrılsın kız ortaokulu erkek ortaokulu karışık okul. Böyle olsun eyvallah hiç sıkıntı değil.

Ne istiyosun ne o önemli mert olun mert. Biz bu ülkede kızlar erkekler tamamen ayrılsın zorla bu olsun deyin. Diğerini biz istemiyoruz deyin. Bana haklara saygı falan gibi süslü laflar etme. Niyetini açıkça söyle.

İmam hatip olayına gelince ben de orda okudum ordan mezun oldum. Sizin bu dediğiniz olaya çok da güzel cevap veriyo o okullar yıllardır. Ben kötülemiyorum ki. Kızlar ayrı sınıftaydı başları da örtülüydü. Biz ayrı sınıftaydık. Bahçelerimiz bile ayrıydı. Mis gibi tam istediğiniz gibi. Eeee bu imkanı sağlayan okullarımız ne diye diğer okullarda gözün. Al sana seçme hakkı. Devlet imkanı sunmuş mu sunmuş.

pisagorean' Alıntı:
Ne istiyosun ne o önemli mert olun mert. Biz bu ülkede kızlar erkekler tamamen ayrılsın zorla bu olsun deyin. Diğerini biz istemiyoruz deyin. Bana haklara saygı falan gibi süslü laflar etme. Niyetini açıkça söyle.
Arkadaşım o şekilde düşünenler sizlersiniz. Sizde alışkanlık olmuş yıllardır insanların başörtüsüne bilmem neyine karışmak. Biz kimsenin hakkına tecavüz etmeyiz karma eğitim olması benim için bir mahsuru yok süssüz lafla söylüyorum. imam hatip hariç diğer liselerinde karma olmayanını istiyorum eğer sakıncası yoksa sizin için :)

sisss' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
Arkadaşım o şekilde düşünenler sizlersiniz. Sizde alışkanlık olmuş yıllardır insanların başörtüsüne bilmem neyine karışmak. Biz kimsenin hakkına tecavüz etmeyiz karma eğitim olması benim için bir mahsuru yok süssüz lafla söylüyorum. imam hatip hariç diğer liselerinde karma olmayanını istiyorum eğer sakıncası yoksa sizin için :)
İmam hatip hariç dediğin an niyetin ortaya çıkıyo zaten. Burda iyi niyet göremiyorum kusura bakma. İmam hatip haricinde diğer okulların karma olmasını istemek aslında hak hukuk meselesi falan değil başka bişeydir. Adı imam hatip okulun amacı belli. Kız erkek ayrı. Sen bu okulun adından mı ar ediyosun işleyişinde mi sakınca görüyosun. Sizin istediğiniz şartları tam anlamıyla veren bi okul.Ahmet mehmet ortaokulunda bu uygulama yok deyip haklarımıza saygısızlık yapılıyor diyemezsin. Zaten karma eğitimle sorunu olmayan ahmet mehmet ortaokuluna gidiyo.Diğerleri imam hatipe gidiyo. Okul aynı okul ikisi de devletin okulu. Bizim bişeye karıştığımız yok. Rahatsız olan sizlersiniz. Benim kırk yıl aklıma gelmez karma mı olsun sadece kız mı olsun erkek mi olsun. Başörtüsü bilmem ne bunlara kafa yormam ben. Rahatsızlıkta duymam al geliyolar başörtülü okula umrumda mı?

Amuda kalkıp 5 metre yürüyerek beyne kan gittiği ve beyninin daha iyi çalıştığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Amuda kalkıp en az 5 metre yürümek zorunlu olsun. isteyen 10 metrede yürüyebilir, bunda zorlama yok.

olay aynı yere dönüyor hep.bu intikam almaktan başka birşey değil.siz yıllarca imam hatipleri kötülediniz, kapattınız biz de şimdi heryeri imam hatip gibi yaparız.olayın ne bilimle ne de mantıkla alakası yok.dini olarak doğrudur yanlıştır bu kişiyi ilgilendirir kimseyi değil.yok eğitim kalitesi, daha iyi öğrenme bunlar hikaye.zaten bunu savunanların da savunması,eskiden şöyleydi, şimdi böyle olunca falan filan.eskiden imam hatiplere büyük haksızlık yapıldı doğrudur, başörtülülere ya da örtünmek isteyenlere haksızlık yapıldı bu da doğrudur.e peki şimdi herkes örtünsün, herkes benim dediğim okula benim dediğim gibi gitsin mantığının bundan farkı nedir?savunduğunuz şeyin geçmişte yapılan yanlıştan ne farkı var.demekki olay doğru ya da bilimsel olması değil kafanıza göre olması.nasıl imam hatiplerin ortadan kaldırılmaya çalışılması yanlışsa bu meselede aynıdır.kaldıki mesele haksızlıkları gidermekse çok daha büyük haksızlığa uğrayan bizim gibi meslek lisesi mezunları için ne yapıldı şimdiye kadar.imam hatiplerin tüm meslek liselerinde oranı yaklaşık %20 civarı iken(katsayı engeli gelmeden önce), oraya yapılan yatırımın, verilen değerin ne kadarı meslek liselerine verilmiştir.olaya işmize geldiği gibi değil sadece birazcık objektif bakalım.isteyen kızını oğlunu imam hatibe verir istediği paralelde eğitim alır.yoksa her okul ayrı olsun demek kadar saçma birşey yok.var işte imam hatipde orta kısım da lisede.hem de artık her yerde var.göndermene engel mi var,sanane ben oğlumu karma okula göndereceğim.onun hesabını da sana mı vereceğim.sen gönder.ha göndermene izin yoksa, eskisi gibi sıkıntılıysa tamam haklısın.ama olayları başka yöne çekmeye gerek yok bence...

ilk mesajı okudum, diğerlerini okumadım. Olaya siyasi olarak bakmazsak kız-erkek ayrı okumanın bilimsel olarak daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle Güney Kore ve Japonya bu konuda önemli kararlar almıştır.

daimon45' Alıntı:
ilk mesajı okudum, diğerlerini okumadım. Olaya siyasi olarak bakmazsak kız-erkek ayrı okumanın bilimsel olarak daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle Güney Kore ve Japonya bu konuda önemli kararlar almıştır.
o kadar makale attım.hala daha başarılı oldugu kanıtlanmıstır diyon.neden meslek liselerinde dünyanın en iyi eğitimi verilmiyor o zaman ben meslek mezunuyum karma olmayan okuluda gördüm.tek farkı hoca sınıfta daha rahat davranıyor.atıyorsun yanlış anlama.köy okuluna git karma yap.yeterli altyapı olmasın ne yapacan.robert koleji türkiyenin en iyi okulllarından biriymiş ee orda niye karma yok.şimdi robert kolejindekiler gerizekalı başarısız oğum yada kızın olsa o okula gönderme karma diye.:)

Bende ilk mesajdan sonrasını bende okumadım. Ayrı olacaksa öğretmenlerde ayrılsın Bayan öğretmenler Kız okullarına Erkek öğretmenler erkek okullarına :++:

cahraz' Alıntı:
daimon45' Alıntı:
o kadar makale attım.hala daha başarılı oldugu kanıtlanmıstır diyon.neden meslek liselerinde dünyanın en iyi eğitimi verilmiyor o zaman ben meslek mezunuyum karma olmayan okuluda gördüm.tek farkı hoca sınıfta daha rahat davranıyor.atıyorsun yanlış anlama.köy okuluna git karma yap.yeterli altyapı olmasın ne yapacan.robert koleji türkiyenin en iyi okulllarından biriymiş ee orda niye karma yok.şimdi robert kolejindekiler gerizekalı başarısız oğum yada kızın olsa o okula gönderme karma diye.:)

1. Amaç makale yarıştırmaksa aynı gayreti göstererek verdiğin makalelerin tersini söyleyen iki katı makale bulabilirsin.
2. Bu ülkede meslek liselerine şimdiye kadar üvey evlat yapıldı. Bunları kıyaslaman yanlış.
3. Sözüm size değil ama cevap yazan bazı arkadaşlar var ki eminim bu hükümetten biri kalkıpta artık tüm okullar karma olacak, erkek ve kız okulları kapatılacak dese bunu da şiddetle eleştirirlerdi. Çünkü maksat hükümeti eleştirmek, konuyu değil. Bu fikri şuan ortaya atan zatın uslubunu ben yadırgadım. Ortaya atışındaki gayede bana eğitimden ziyade başka kaygıları olduğunu anımsattı. Biz siyaseti siyasetçilere bırakalım şimdi. Konu bizim alanımız. Varsa fikirlerimiz belirtelim. Bu fikir daha öncede tartışmaya açılmıştı. Ve ben o zamanda bu fikrin doğru olduğuna inanlardan biriydim.

Çağrı1' Alıntı:
grandmasterb' Alıntı:
Çağrı1' Alıntı:
grandmasterb' Alıntı:
çağdaşlık adına ne varsa yok etmeye and mı içmişler?Hergün bir bomba.Gericilık ve yobazlıktan başka birşey değil.
karma eğitimi kaldırcaz demek alternatif falan değildir.zaten zihniyetiniz belli.kendi istedikleri okulların(zaten var) olması yetmiyor karma olanları da kapatacak.

bilimsel yaklaşanlar var bir de en komik de bunlar.bilimle sizin ilginiz ne kadar olabilir.
çağdaşlığı gericiliği iyi öğrenin çıplaklık gayri insani ilişkiler çağdaşlıksa hergün sokağa bir çocuk atılırken yeni doğmuş haLâ çağdaşlık türküsü söylüyosunuz gericilik dediğiniz dininkitabını gönderen Yüce Allah biliyor herşeyi bilginizin anlyışınızın ondan önde olduğunumu sanıyorsunuz biraz okuyun araştırın öğrenin birşey kaybetmezsiniz

işte tam da anlatmak istediğim buydu.kız ve erkeğin yanyana olunca illa "çıplaklıkla gayri ilişkiler yaşanıp sokağa çocuk atılacağını" sanan insanın bilinçaltına pek de inmeye gerek yok.herşey ortada.
(bu arada benim dinimin ne olup olmadığı sizi ilgilendirmez.hatta karma eğitim görmek isteyen kimsenin dini seni ilgilendirmez.lütfen bknz: (senin dinin sana benim dinim bana Kafiurun Suresi; Sure 109, Ayet 6))
gidin ayrı okul açın kız erkek ayrı okuyan(kısmen zaten var).size mi düştü benim cocuğumun tasası.git gönder kendi zihniyetindeki okuluna.ama beyfendilerin derdi tümünü öyle yapmak.

bilimsel açıdan örnek vermeye çalışan özellikle israil ve abdyi falan örnek verenler önce o ülkelerin refah seviyesine çıkın ondan sonra o ülkeleri örnek verin.anca afganistan iran flan örneklerinizde yer bulmalı.bu arada bu gidişle iran olsak dua edeceğiz ,sizle afganistan bile olunmaz.
sanmıyorum hergün binlerce örneği yaşanıyor görmüyosanız beynınızde bir hasar var sanırım niye ben okul açacakmışım vergi vermiyormuyum ben askerlik yapmıyormuyum karma okuullar varsa kız erkekayrı okullarda olmalı ben göndermek istemiyorum oğlumu ve kzımı karma eğitim yapan okullara isteyen göndersin kzınıın orasını burasını elletmek isteyene serbest kaç tane öğrenciyi gördüm ben gözlerimle sınıflarda kucak kucağa işinize geldiği gibi anlmmaya devam edin siz biraz gözünüzü açında gerçekleri görün kimsenin dini beni ilgilendirmez herkesi ayrı mesara gömecekler ama kusra bakmasın herkes onların istediği gibi birtakım şeyler olurken bein idsteklerimin de yerine getirlmesi gerekiyor bu ülkenin üvey evladı değil dindar insanlar

bu nasıl terbiyesizce bir üsluptur.şimdiye kadar karma okula giden kızlar bi taraflarını mı elletiyor. sizin ailenizde tanıdıklarınızda hiç mi karma okula giden yok.sizin bakış açınız bu kadar sapıkça olursa öğrencilerin böyle olması gayet doğal. cinsel olaylar her yerde olabilir.sizin o övdüğünüz erkek kız ayrı okullarda çok daha kötüleri yaşanmış yaşanabilirde.bu o okulları kötülemez.kaldıki şu anda imam hatiplerde erkek kız ayrıldı.okul yokmuş gibi neyi değerlendiriyorsunuz.herkes kızını oğlunu istediği yere gönderir bu kimseyi ilgilendirmez.ama siz oraya gönderene bilmem ne yapıyor herkes derseniz başkası da çıkar başka birşey söyler.kimse üvey evlat değil doğru ama kimsenin babasının malı da değil.sizin hoşunuza gitmiyor diye ahlaksızca konuşamazsınız...

ben kendm imam hatipte okudum full erkekti sınıf elleyen yine elliyordu sözde "dindar" kızları..elleyene değil ellettirene bakmak lazım

cahraz' Alıntı:
daimon45' Alıntı:

Çok kaba tabirle, bir baltaya sap olamanlar meslek lisesinin endüstri bölümünü seçiyorda ondan. meslek lisesinde bile, endüstri meslek ile anadolu meslek arasında fark var :)

Hiç bir yere yerleşemeyen, bari meslek sahibi olsunlar diye gönderilen öğrenciler çoğu onlar, bubnuda en iyi endüstri meslek lisesinde görev yapanlar anlar. yanlış örnek vermişsin.

karma eğitimi dini bilgiler üzerinde eleştirmek hatadır. Kişinin niyeti kötüyse her türlü kötülüğü yapar. Karma eğitim ile ayrı ayrı olan eğitimi uzmanların fikri nedir ona göre karar verilmeli.

hakan5010' Alıntı:
karma eğitimi dini bilgiler üzerinde eleştirmek hatadır. Kişinin niyeti kötüyse her türlü kötülüğü yapar. Karma eğitim ile ayrı ayrı olan eğitimi uzmanların fikri nedir ona göre karar verilmeli.

Hocam "Madem yapan bilir o halde bilen konuşur" kaidesince allah bizi yaratmışsa bizim nasıl yaşamamız gerektiğini elbette en iyi o bilir. Kötü niyet demişsiniz insanın doğuştan yapısında karşı cinse karşı bir meyli var. o yüzden bence kesinlikle ayrı olması gerekir. Hatta beraber olsun diyenlere şaşıyorum. Çünki kendi hevesinin peşinde olan insanlardan eğitimin ilerlemesini beklemek türkiyenin gelişmesini beklemek saflıktır.

kısa bi alıntı..
1922 Ekim'inin 17. günü toplantı yaptı; Ankara devlet merkezi olduğuna göre oradaki Öğretmenler Birliği'nin de genel merkez olmasına karar verildi.

Kadın inkılabı henüz yapılmamıştı ve kadınların toplantılara geldikleri pek az görülüyordu.

O gün toplantıya kadın öğretmenlerden üçü gelmiş, ön sıraya oturmuşlardı; geride olan erkeklerle onlar arasındaki sıralardan birkaçı boş bırakılmıştı.Ertesi gün meclisteki sarıklı mebuslar köpürdüler; bu hareketi dinsizlik,ahlaksızlık, küstahlık saydılar; Atatürk'e şikayet ettiler.

Atatürk onları dikkatle dinledi, sonra fena halde kızmış göründü. Yanındakilere sordu:

- Öğretmenler Birliği'nin Reisi kimdir?

- Mazhar Müfit.

- Çağırın O'nu...

Hocalar pek memnun görünüyorlardı.Birkaç dakika sonra Mazhar Müfit gelince,

Atatürk O'na çıkıştı:

- Siz Öğretmenler Birliği toplantısında ne yapmışsınız? Bu ne ayıp şey! Atatürk gayet ileri görüşlü bir adam olduğu, hocaların şikayetlerini de öğrendiği için Mazhar Müfit şaşırdı; bir şeyler söylemek istedi:

- Efendim, yemin ederim ki...

Sözlerini bitirmeye meydan kalmadan,

Atatürk gürledi:

- Bırak bırak, hepsini biliyorum! Toplantıya kadın öğretmenleri de çağırmışsınız!..

Hocalar medeniyete karşı zafer kazandıklarını zannederek gurur duyuyorlardı. Diğerleri Atatürk'ün böyle konuşacağına ihtimal veremediklerinden, hayretle donakalmışlardı.

Atatürk, devam etti:

- Fakat onları niçin ayrı sıralara oturttunuz? Siz kendinize mi güvenmiyorsunuz, yoksa Türk kadınının faziletine mi? Bir daha öyle ayrılık görmeyeyim! Anlaşıldı mı?

Hocaların başlarından aşağı buz gibi sular dökülmüştü; süklüm püklüm odadan çıktılar...

ve ne yazikki bizim ögretmenlerimiz bunca yaşanan olaya bunca geçen seneye ragmen bazı şeyleri kavrayamamıs..

boss2' Alıntı:
hakan5010' Alıntı:

Hocam "Madem yapan bilir o halde bilen konuşur" kaidesince allah bizi yaratmışsa bizim nasıl yaşamamız gerektiğini elbette en iyi o bilir. Kötü niyet demişsiniz insanın doğuştan yapısında karşı cinse karşı bir meyli var. o yüzden bence kesinlikle ayrı olması gerekir. Hatta beraber olsun diyenlere şaşıyorum. Çünki kendi hevesinin peşinde olan insanlardan eğitimin ilerlemesini beklemek türkiyenin gelişmesini beklemek saflıktır.

Doğru meyli var ama okulu ayrı ayrı yapmak la bu iş çözülmüyor. O heves için okulu ayrı ayrı yaptın öğrenciler için her ortamı ayrı ayrı yaptın bundan yola çıkaran tüm kurumlarda çalışanları ayrı ayrı yapmak mı lazım. Eğer bu yüzden okulu ayrı ayrı yapılıyorsa bu işten başka bir şey aramak gerekiyor.

hakan5010' Alıntı:
bu aralar böyle tartışmalara müdahil olmak bana kabak tadı vermeye başladı.
neyseki forumumuzda hakan5010 üyenin bu mesajını okumak ve forumumuzda böyle düşünen bi kaç üyenin daha olduğunu bilmek beni biraz olsun rahatlatıyor.
(bu konuyu baştan sona takip etmedim.)

Geri