Faz-2 Tam/Sadece C Imaj - Windows 10 v1903 - Ekim 2019

Kodla Büyü
Hocam elinize sağlık. Çok güzel olmuş. Sadece Atak 2.0 ile ilgili bir sıkıntı yaşadım. Tahtaları açınca bazen otomatik kilide girmiyor, Atak Sınıf Girme Ekranı geliyor. Acaba sadece ben mi bu sıkıntıyı yaşıyorum.

Hocam elinize sağlık. Çok güzel olmuş. Sadece Atak 2.0 ile ilgili bir sıkıntı yaşadım. Tahtaları açınca bazen otomatik kilide girmiyor, Atak Sınıf Girme Ekranı geliyor. Acaba sadece ben mi bu sıkıntıyı yaşıyorum.
Hocam bu imaj ile Atak'ı test etmedim henüz; kullanmadığım için. Fakat her yeni Windows 10 sürümünde Atak ile uyuşmayan tarafları çıkabilir. Atak kullanan arkadaşlar varsa onlar daha iyi bir cevap verebilirler.

hocam imajınızı denediğimde tahta su an bios ekranına bile girmiyor f7 ve del tusu ise yaramıyor surekli olarak kendi kapatıyor maalesef

VGA 800X600
VGA 1024X768
VGA 640X480
KMS
...
hocam paylaşım için teşekkürler.
bu yazdıklarımdan hangisini seçmeliyim ne işe yarıyor. bu kısımı açıklayabilir misiniz?
En baştakini seçebilirsiniz hocam. Yükleme sırasında açık olan ekranın ekran çözünürlük değerlerini gösterir. Çok önemli değil.

Hocam teşekkür ederim. Şöyle bir uyarı alıyorum indirmeye çalışırken:
"
Maalesef şu anda bu dosyayı görüntüleyemez ve indiremezsiniz.

Bu dosya yakın zamanda çok fazla kullanıcı tarafından görüntülendi veya indirildi. Lütfen dosyaya erişmeyi daha sonra yeniden deneyin. Erişmek istediğiniz dosya özellikle büyükse veya çok sayıda kişiyle paylaşılıyorsa dosyayı görüntülemek veya indirmek için 24 saate kadar beklemeniz gerekebilir. Bir dosyaya 24 saat sonra hala erişemiyorsanız alan yöneticinizle irtibat kurun."

İmajı öğretmenler odasındaki tahtaya yükledim. Normal açılıyor Fişi çekip takınca resimdeki hatayı alıyorum. Neden acaba ve nasıl düzeltilir. Biosa girip yeniden başlatınca açılıyor. Fişi çekmezsem sıkıntı yok.
Evet hocam aynı hatayı bende aldım. Servis çağırdık. Bios pilini değiştirdiler güncelleme vs yaptılar. Bir de fişi çekerek kapatmayın hocam.

1903 stabil bir versiyon değil malesef. Kendi kişisel bilgisayarımı 1903 yüklemiştim. Ama söverek kullanıyorum. Henüz düzelmemiş hatalar var. Daha birkaç gün önce windows update çöktü, uyku moduna girmiyor ve çok geç açılıyordu. Düzeltene kadar 2 saat uğraştım. Bir hafta önce windows search gitmişti ve daha bir çok hata.

Daha kararlı sürümler varken microsoftun habire bir şey deneyip sistemi bozduğu bir sistem kullanmak özellikle akıllı tahtalar için son derece gereksiz. Güncel versiyonun akıllı tahta açısından avantajı yok. Bu yüzden sistemi 1803 veya 1809 üzerine kurmanızı tavsiye ederim.

Windows_update_in_one_picture_smooth_running_PC.jpg

Son düzenleme:
1903 stabil bir versiyon değil malesef. Kendi kişisel bilgisayarımı 1903 yüklemiştim. Ama söverek kullanıyorum. Henüz düzelmemiş hatalar var. Daha birkaç gün önce windows update çöktü, uyku moduna girmiyor ve çok geç açılıyordu. Düzeltene kadar 2 saat uğraştım. Bir hafta önce windows search gitmişti ve daha bir çok hata.

Daha kararlı sürümler varken microsoftun habire bir şey deneyip sistemi bozduğu bir sistem kullanmak özellikle akıllı tahtalar için son derece gereksiz. Güncel versiyonun akıllı tahta açısından avantajı yok. Bu yüzden sistemi 1803 veya 1809 üzerine kurmanızı tavsiye ederim.

Windows_update_in_one_picture_smooth_running_PC.jpg
Dediğiniz doğru hocam ve maalesef Windows 10 bir trajediden başka birşey olmadı.
v1903 bazı sürücülerle uyuşmazlık gösteriyor ve sistemde sıkıntılara neden oluyor. Henüz etkileşimli tahtalarda o problemleri ile karşılaşmadığım için bu imajı oluşturdum. Bir diğer nedeni ise her tahtanın tek tek güncelleme almasını sağlamak yerine tek seferde güncel sürümü kurmuş olmaktır. 1803 ve 1809 sürümlerinde de başlarda problemler vardı; sonraki güncellemeler ile düzelttiler.

Hocam elinize sağlık güzel olmuş. Fakat ben de d sürücüsünü ayarlamadı ve içindeki araçları atmadı. araçları ayrı olarak drive yükleyebilirmisiniz. Teşekkür ederim.

Dediğiniz doğru hocam ve maalesef Windows 10 bir trajediden başka birşey olmadı.
v1903 bazı sürücülerle uyuşmazlık gösteriyor ve sistemde sıkıntılara neden oluyor. Henüz etkileşimli tahtalarda o problemleri ile karşılaşmadığım için bu imajı oluşturdum. Bir diğer nedeni ise her tahtanın tek tek güncelleme almasını sağlamak yerine tek seferde güncel sürümü kurmuş olmaktır. 1803 ve 1809 sürümlerinde de başlarda problemler vardı; sonraki güncellemeler ile düzelttiler.
Bu yüzden henüz tam oturmamış 1903 yerine 1809 kurmanız daha isabetli olur. 1903 akıllı tahtaya yarayan bir şey de sunmuyor. Sonraki güncellemede yenilik yerine hata düzelmelere odaklanacaktı microsoft.

Ayrıca şunları yapabilirsiniz. Masaüstünü gereksiz kalabalık edecek şeylerden kaçının. Denetim masası, ağ bağlantısı vs ile normal kullanıcının bir işi yok. İnternet kısayollarını da chrome yer imleri çubuğuna koymak bence daha iyi.

Tarayıcı kısayolu sadece chrome kalsın. Zaten neredeyse tüm tarayıcılar chromium tabanlı oldu. Chrome ayarlarından şifre kaydetme vs kapatın.

Tahtaya normal kullanıcı şifre kullanmadan girsin.

Tüm bildirimleri ve bildirim bölümü kısayolunu tümden kapatın. Ders esnasında bildirim gösterip dikkat dağıtmasın.

Windows 10 un yeni klavyesi bence yeterince iyi. Eski dokunmatik klavyeye gerek yok bence.

Bu yüzden henüz tam oturmamış 1903 yerine 1809 kurmanız daha isabetli olur. 1903 akıllı tahtaya yarayan bir şey de sunmuyor. Sonraki güncellemede yenilik yerine hata düzelmelere odaklanacaktı microsoft.

Ayrıca şunları yapabilirsiniz. Masaüstünü gereksiz kalabalık edecek şeylerden kaçının. Denetim masası, ağ bağlantısı vs ile normal kullanıcının bir işi yok. İnternet kısayollarını da chrome yer imleri çubuğuna koymak bence daha iyi.

Tarayıcı kısayolu sadece chrome kalsın. Zaten neredeyse tüm tarayıcılar chromium tabanlı oldu. Chrome ayarlarından şifre kaydetme vs kapatın.

Tahtaya normal kullanıcı şifre kullanmadan girsin.

Tüm bildirimleri ve bildirim bölümü kısayolunu tümden kapatın. Ders esnasında bildirim gösterip dikkat dağıtmasın.

Windows 10 un yeni klavyesi bence yeterince iyi. Eski dokunmatik klavyeye gerek yok bence.
Öneriler için teşekkürler hocam. v1903'in sorunlarını ortadan kaldıran bir güncelleme yayınlanırsa sistemle birlikte bu önerileri de kapsayacak bir güncelleme yapar yeniden yayınlarım artık imajı.

doganytu hocam, clonezilla da tüm diskin (c ve D) imajını alırken hangi seçenekle sıkıştırıyorsunuz. (örneğin gzip, bz2)
ben aldığımda yaklaşık 30gb iso dosyası oluşturdu. yardımın için şimdiden teşekkürler.

doganytu hocam, clonezilla da tüm diskin (c ve D) imajını alırken hangi seçenekle sıkıştırıyorsunuz. (örneğin gzip, bz2)
ben aldığımda yaklaşık 30gb iso dosyası oluşturdu. yardımın için şimdiden teşekkürler.
Hocam 1.aşamada clonezilla içinde iken beginner modunda dosyaları alıyorsun, 2.aşamada ise uzman modunda recovery iso oluşturuyorsun. Clonezilla kendisi otomatik sıkıştırma yapıyor.
Alacağın imajın düşük boyutlu olmasını istiyorsan;
- gereksiz programlardan kaçın,
- sistem güncellemelerini yaptıktan sonra disk temizlemeyi çalıştır ve sistem dosyalarını temizle seçeneğini de seçip eski güncelleme kalıntılarını seç,
- sistem geri yüklemeyi kapat ve eski yükleme noktalarını sil hocam.

Hocam hızlı bir şekilde yükleme yaptım. Her şeyini kontrol ettim sıkıntı çıkmadı. Elinize sağlık.
Not: Bilgisayarı kapatma kısayolu masaüstünde olsa iyi olurdu.

Merhaba hocam. Rufus ile usb hazırlayıp yüklemeye çalıştığımda reboot and select proper boot device hatası alıyorum. Nasıl çözerim teşekkürle.r

Ekli dosyalar

• file.jpeg
    file.jpeg
    192.9 KB · Görüntüleme: 59
Hocam hızlı bir şekilde yükleme yaptım. Her şeyini kontrol ettim sıkıntı çıkmadı. Elinize sağlık.
Not: Bilgisayarı kapatma kısayolu masaüstünde olsa iyi olurdu.
Masaüstü çok dolu olmasın diye eklemedim hocam. Ayrıca atak kurulunca devre dışı kalıyor kısayol.
sadece c sürücüsünün olduğu dosyayı ne zaman yüklersiniz
Cuma gününe kadar hocam.
Merhaba hocam. Rufus ile usb hazırlayıp yüklemeye çalıştığımda reboot and select proper boot device hatası alıyorum. Nasıl çözerim teşekkürle.r
https://www.bilgisayarbilisim.net/k...ukleme-adimlari-winsetupfromusb-rufus.170432/

İndirip yüklemeyi düşünüyorum ama bunu mu indirsem eskisini mi indirsem, hangisi daha sağlıklı çalışıyor kararsızım.

Benim yeni görevlendirildiği. okulda Windows 8 var.Tahtalar virüs dolu. Bunu kursam sıkıntı olur mu acaba. Ya da tekrar Windows 8 mi kursam. Ya da temizleme yoluna mı gitsem bilemedim.

Son düzenleme:
Merhaba imajınızı okulda iki tahtaya kurdum ama iki tahtada da imleç 5 saniye sonra kayboluyor . (Crome ve ofiste de denedim).Klavyeyi başka tahta ve bilgisayarlarda denedim sıkıntı olmadı. Bu sorunu nasıl çözebilirim.

Geri