Usb Belleklere Imaj Yükleme Adımları (Winsetupfromusb - Rufus)

Kodla Büyü

doganytu

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Etkileşimli tahtalar için oluşturulan imajların usb belleğe aktarımı noktasında çıkan bazı sorunlar üzerine yükleme adımlarını oluşturan görseller paylaşmak istedim. Hocalarımın bilmesi gereken bazı noktalar:
* Usb belleğe tek bir imaj ya datek bir işletim sistemi atacaksanız Rufus bunun için idealdir.
* Rufus için 2 görsel paylaştım ve her iki yöntem de kurulumu sağlayacaktır. UEFİ kurulum(2.Yöntem) yapacaksanız BİOStan bunun açık olduğunu kontrol etmeniz lazım.
* Çoklu sistemler(Multiboot) için Winsetupfromusb benim sürekli kullandığım programdır. Aynı usb bellek içinde Imaj dosyası, Windows 7/10 veya PE sistemleri aynı anda yer alabilir. Yükleme ayarları için 2 görsel paylaştım.
* 3 nolu son görsel her ikisi için de ortaktır. Hazırlanan usb bellekler ile sistem başlatıldığında Enter ile en yukarıdaki seçenekle yüklemeyi başlatabilirsiniz.

Rufus için indirme linki: https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v3.8/rufus-3.8.exe
Winsetupfromusb için indirme linki: https://drive.google.com/open?id=1MkEmjH3xcVDmeg2u6QayglSqRtTURZre

Rufus 1.jpg
Rufus.jpg
Winsetupfromusb 1.jpg
Winsetupfromusb 2.jpg
Winsetupfromusb 3.jpg

Son düzenleme:
harici hddye clonezilla imajını nasıl yükleriz acaba?hdd de canlı imaj olsun istediğim tahtaya takayım çalıştırayım istiyorum.

hocam eline sağlık, bugünlerde çok da lazım, yalnız multiboot yaparken menu ayarları nasıl olacak programda? ayrıca siirt image sini linux da seçmişsin?

hocam eline sağlık, bugünlerde çok da lazım, yalnız multiboot yaparken menu ayarları nasıl olacak programda? ayrıca siirt image sini linux da seçmişsin?
Aynen hocam haklısınız. Taşınabilir belleğe 5 adet windows iso ve siirt imajını attım. Hepsi iso olarak kopyalandı. Windowsların hepsi çalışırken siirt imaj çalışmadı. :(

Aynen hocam haklısınız. Taşınabilir belleğe 5 adet windows iso ve siirt imajını attım. Hepsi iso olarak kopyalandı. Windowsların hepsi çalışırken siirt imaj çalışmadı. :(
Pardus ve Linux işletim sistemleri winsetupfromusb ile aktarılınca 4. seçenek olan Linux İSO kısmından yapmanız lazım. Clonezilla ile hazırlanan imaj dosyaları da bu kapsamdadır çünkü clonezilla linux tabanlıdır. 2. seçenek ise Windows ürünlerini kapsar. Windows 7, 8 ve 10 işletim sistemlerini bu seçenekten usb belleklerinize aktarıyorsunuz.
Forumda paylaşılan Acronis dışındaki hemen hemen tüm imajlar Clonezilla ile oluşturulduğunu için 4. seçenekten yüklemeniz gerekecek.

Pardus ve Linux işletim sistemleri winsetupfromusb ile aktarılınca 4. seçenek olan Linux İSO kısmından yapmanız lazım. Clonezilla ile hazırlanan imaj dosyaları da bu kapsamdadır çünkü clonezilla linux tabanlıdır. 2. seçenek ise Windows ürünlerini kapsar. Windows 7, 8 ve 10 işletim sistemlerini bu seçenekten usb belleklerinize aktarıyorsunuz.
Forumda paylaşılan Acronis dışındaki hemen hemen tüm imajlar Clonezilla ile oluşturulduğunu için 4. seçenekten yüklemeniz gerekecek.
Hocam 4. seçenek ile yüklediğim halde siirt imaj çalışmadı.

Hocam 4. seçenek ile yüklediğim halde siirt imaj çalışmadı.
Hocam flash bellekte yeteri kadar yer var mıydı winsetupfromusb ile aktarım sırasında? Bazen yer olmasına rağmen kendi dolu alanı kadar boş alan istiyor program, anlamsız bir şekilde. Usb belleğe imaj aktarımının son noktasında yetersiz alan uyarısı veriyor.
Böyle bir sorun yoksa bile yeniden usb belleğini oluşturmanı öneririm hocam. Bu sefer ilk sırada imaj olsun.

Hocam resimdeki klasörde bulunan dosyaların usb belleğe yüklemede yardımcı olabilir misiniz? İnternetten indirdim ama hangi dosyanın imaj iso dosyası olduğunu bilemedim.
klasör.png

hocam windows yüklü akıllı tahtaya imajı atmak için rufus ile mi flashı bootable yapmamız gerekli ..bir diğer sorum farklı bir okula atandım kurulu atak programı var öğretmenlerde de flash var ben şimdi yeni bir flash yapamam değil mi atak şifresini bilmeden

hocam windows yüklü akıllı tahtaya imajı atmak için rufus ile mi flashı bootable yapmamız gerekli ..bir diğer sorum farklı bir okula atandım kurulu atak programı var öğretmenlerde de flash var ben şimdi yeni bir flash yapamam değil mi atak şifresini bilmeden
İlk mesajdaki yöntemlere göre herhangi birisini yapabilirsiniz hocam.
Yeni bir okula gitmişseniz ve imajları eski ise herhangi bir yeni imajı yüklemenizi öneririm. Atak konusunda eğer önceki hocanın kullandığı Atak ayar dosyasına ulaşabilirseniz onun üzerinden devam edebilirsiniz. Değilse bu durumda yeni imaj atıp Atak'ı baştan yapılandırıp kurun. Kendi okulumda Atak değil E-kilit kullanıyorum.

Winstup ile tarif edildiği şekilde USB imajı hazırladım fakat akıllı tahtada hata verdi. Sorun UEFI özeliğinin biosta açık olup olmaması olabilirmi. aıo boot programı da çok iyi fakat clonezilla imajı baslatmadı.

Winstup ile tarif edildiği şekilde USB imajı hazırladım fakat akıllı tahtada hata verdi. Sorun UEFI özeliğinin biosta açık olup olmaması olabilirmi. aıo boot programı da çok iyi fakat clonezilla imajı baslatmadı.
Bildiğim kadarı ile uefi özelliği açık olduğu zaman flash bellek görmüyor. Uefiyi biostan iptal edip. Aynı zamanda biostaki usb security ayarlarından da usb bellek girişlerine izin vermeniz gerekli diye biliyorum.

Geri