Gelişmiş Clonezilla Rehberi...

Kodla Büyü

kalelibilişim

Süper Üye
Süper Üye
Gelişmiş Clonezilla Rehberi ektedir. Faydalı olması dileklerimle...
Neden Clonezilla : Geri yükleme işlemini otomatiğe bağlayabildiğimiz için. :)
Clonezilla indir (64 Bit İso) : http://netcologne.dl.sourceforge.net/pr ... -amd64.iso

Düzenleme-1 :
*.Pdf dosyamıza ek olarak : Hdd ı yüzde ornında büyüterek hedef pc ye geçmek için, (Teşekkürler @yakuphan)
örneğin 80 gb lık bir hdd 20 gb ve 60 gb olarak ikiye bölünmüş olsa
bu diskten alınan yedek 160 gb lık bir hard diske yüklenecek olsa hedef diski 40 gb ve 120 gb olarak bölümlendirmek için yani oransal olarak hedef diski bölümlendirmek için.
Yedeğimizi cd, dvd, usb-flas veya usb-hdd için hazırlarken Expert mode den sonra
Alttaki ekranda "-r" nin işaretini kaldırıp
file.php

Bu ekranda da "-k1"seçeneğini seçerek hazırlamanız gerekiyor.
file.php

Düzenleme-2 :
Yeni sürümlere türkçe dil desteği eklenmiş. Daha önce hazırlamış olduğum "Gelişmiş Clonezilla Rehberi..." çalışmama şunları ilave edeyim.
Yeni sürüm clonezilla ile yedek dosyamızı iso-zip olarak paketlerken
"Beginner Mode" ile paketlersek geri yükleme için bölüm yedeğinde bir defa onay istiyor. Disk yedeğinde 2 defa onay istiyor
file.php

Disk yedeğinde "Expert Mode" den sonra alttaki ekranda "-c" nin başındaki "*" işaretini kaldırırsanız hiç onay istemeden direk yüklüyor.
Disk yedeğinde "Expert Mode" den sonra alttaki ekranda "-batch" nin başına "*" işaretini koyarsanız bir defa onay istiyor.
Disk yedeğinde "Expert Mode" den sonra alttaki ekranı olduğu gibi bırakırsanız iki defa onay istiyor.
file.php

Sonraki ekranda "-k" ile devam ederseniz, disk bölümleme bilgisini yedek dosyasından almaz.
file.php

Ağdan yedek yükleme işlemi yapmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıda "pwd" hocamız tarafından anlatılmış.
image-dvd-ve-cd-image-programlari-f103/drbl-live-cd-ile-agdan-imaj-yukleme-t119329.html

Dahası yokmu diyorsanız :-1:
http://www.clonezilla.org/related-articles/
http://www.clonezilla.org/clonezilla-live-doc.php

The imam sundu.

Ekli dosyalar

• Gelişmiş Clonezilla Rehberi.rar
    2 MB · Görüntüleme: 3,792
:+1: Eyvallah ben de okulda kullanıyorum. Benden önce düzen böyleydi ben de devam ettirdim...

Çok teşekkürler.
İkinci dönem bilgisayarlara clonezilla ile yeni kurulum yapmayı düşünüyorum. Daha önce acronis kullanmıştım. Özellikle ağ üzerinden çoklu imaj yükleme işlemi verimli olursa bundan böyle sürekli olarak kullanmayı düşünüyorum.

oo iyi çalışma
sırf çabanızı gördüğümden deneyeceğim.
Şimdiden saolun.

@ yakuphan hocam sizden teşekkür almak benim için çok değerli. Ben de daha önce ağda veya tek pc de acronis kullandım.
Clonezillanın ağdan yükleme işlemini henüz denemedim. Ancak açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir sistem olduğu için bundan sonra clonezilla kullanmayı düşünüyorum.
Clonezilla ile pc ye bağlı hdd da recovery bölümü oluşturup bu bölümden otomatik yükleme yapmayı denedim fakat clonezilla hata verdi. Sizin böyle bir çalışmanız varmı?
Yaptığım işleme gelince dahili hdd a grub4dos mbr yazıp hotkey atadım. grub4dos kodları ile clonezillayı çalıştırdım fakat boot olma esnasında hata verdi. ntfs ve fat 32 denedim.

@ ercinc98 hocam benim için değil, kendiniz için deneyin derim. Başarılar dilerim.

@kalelibilişim eline sağlık hocam.. Etkileşimli tahtalar için kendi imajımı oluşturdum bayadır kullanıyorum.. Bu rehberde el altında iyi oldu ..

Ağdan yükleme olayını halledersek, birde başka bir başlıkta paylaşılmıştı sanırım... Bir haricinin içine farklı farklı imajları atıp liste olarak gösterebileceğimiz bir yapı haline getirebilirsek süper olacak...

kalelibilişim' Alıntı:
@ yakuphan hocam sizden teşekkür almak benim için çok değerli. Ben de daha önce ağda veya tek pc de acronis kullandım.
Clonezillanın ağdan yükleme işlemini henüz denemedim. Ancak açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir sistem olduğu için bundan sonra clonezilla kullanmayı düşünüyorum.
Clonezilla ile pc ye bağlı hdd da recovery bölümü oluşturup bu bölümden otomatik yükleme yapmayı denedim fakat clonezilla hata verdi. Sizin böyle bir çalışmanız varmı?
Yaptığım işleme gelince dahili hdd a grub4dos mbr yazıp hotkey atadım. grub4dos kodları ile clonezillayı çalıştırdım fakat boot olma esnasında hata verdi. ntfs ve fat 32 denedim.

@ ercinc98 hocam benim için değil, kendiniz için deneyin derim. Başarılar dilerim.

Yerel diskte recovery olayını denemedim.
clonezilla'yı .iso olarak recovery'e koyup, grub4dos'un image map komutları ile iso dosyasını sanal sürücüye yerleştirip, o şekilde boot etmeyi denediniz mi? Hani şu multiboot sistemler acti.iso (acronis boot medyası) gibi dosyaları boot etmede kullandığımız komutlarla denediniz mi?

@ BesSTy Bunun için gerekli olan tek şey clonezilla:\ syslinix\syslinux.cfg dosyasını elle düzenlemek ve alınan imajları Clonezilla:\home\partimag\dizininde toplamak.
Ağdan yükleme için clonezillanın web sitesinde sunucu sürümleri var. Drbl...live cd kurulum gerekmeden çalışıyor ancak henüz ağdan yüklemeyi denemedim.
http://drbl.org/download/

@ yakuphan Malesef clonezilla iso dasyasından tam olarak boot olmadı. Boot olsa bile iso dosyasının içindeki yedek dosyalarını okuyabileceğini sanmıyorum. Denemedim fakat denerim. Alttaki kodlarla denedim. Boot olurken debian failed benzeri bir hata verdi ileri geçmedi.

Kod:
title Clonezilla
find --set-root /clonezilla/live/initrd.img
kernel /clonezilla/live/vmlinuz live-media-path=clonezilla/live bootfrom=/dev/sd boot=live union=aufs noprompt ocs_live_run="ocs-live-general" ocs_live_extra_param="" ocs_live_keymap="" ocs_live_batch="no" ocs_lang="" vga=791 ip=frommedia
initrd /clonezilla/live/initrd.img

benimde faydam olsun konuya.

@kalelibilişim hocamın eklediği pdf belgesinde belirtilenler uygulandıktan sonra ek olarak aşağıdaki ayrıntılar faydalı olacaktır.

harici harddiski fat32 olarak formatlamak için bu programı kullanabilirsiniz:

birde makeboot dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırıp hariciyi yada flashı boot edemeyenler, komut istemini yönetici olarak çalıştırıp aşağıdaki işlemleri uygulayarak harici ve flash larını boot edebilirler.
Not : Harici yada Flash ın sürücü ismi F olduğunu varsaydım, siz komut istemine kendi sürücü isminize göre komut girersiniz.

Ekli dosyalar

• Fat32FormatterEN.zip
    183.7 KB · Görüntüleme: 167
  • 1.jpg
    1.jpg
    42 KB · Görüntüleme: 11,023
Hocam bi kaç sorum olacaktı şimdi bu clonezilla'nın acronis'e göre avantajları nelerdır.

Ben şimdi clonezilla ile driverleri kurmadan win8 yedeği alsam sonra bu yedegi diger tüm pc'lere dagıtabilecekmiyim ya da XP veya Windows 7 kurulu bir sistemin üzerine Win8 ile yedegi atsam çalıştıracak mı.

Ben acronis' e karşı tek avantajı olarak, İso formatında yedek alması ve bunu İster cd ile ister flaş ile yüklemesi olarak gördüm yanlış mıyım?

Eline sağlık @kalelibilişim. İşlemler toplu halde tek dosyada olunca daha anlaşılır olmuş.

pwd' Alıntı:
Eline sağlık @kalelibilişim. İşlemler toplu halde tek dosyada olunca daha anlaşılır olmuş.
bu konunun şampiyonu sensin, patron. :++:
bu arada acronisten artıları nedir diye soran arkadaşa sesleniyorum, ben sadece salı günleri btr görevi yapıyorum, bu konuyu uygulamadan önce acronis kullanıyordum, acronisle bazen 1-2 bazen 2-3 akıllı tahtaya imaj attıktan sonra 4. tahtada mutlaka çökme oluyordu, neden kaynaklanıyordu bilmiyorum ama sürekli yedeği yenilemek zorunda kalıyordum, birde acronisle günde sadece 1 bilgisayara imaj atabiliyorken bu gün clonezilla ile 4 tahtaya imaj attım. şunuda söyleyeyim, hem acronisle hem clonezilla ile aldığım yedeklerde ders içerikleri(ebadan indirilen tüm lise derslerinin pdf kitapları etkinliker vs.) ile birlikte alınmıştır, ders içerikler yaklaşık 55 gb civarında.

Acronis'in hakkını yememek lazım. Ghost'un MS-DOS ara yüzünün üstüne gayet güzel işime yaramıştır. Ben acronis ile aynı imajı 20-30 bilgisayara yüklememe rağmen sorun olmamıştı. Gerçi benim imajlarım 10 GB'lik di, belki imaj boyutu artarsa sorun yaşanıyor olabilir. O konuda ben bir sıkıntı yaşamadım.
Acronis ile clonezilla arasında farklara gelirsek, birincisi clonezilla'nın ücretsiz olması. Gerçi ülkemizde tüm yazılımlar bize ücretsiz(!) ama yine de bu kadar güzel olan bir programın ücretsiz olması büyük keyif. Normal imaj al, yükle vs. gibi işlemlerde aslında fazla da bir fark yok, sadece acronis windows benzeri bir grafik arayüz sunuyor ama benim gibi komut satırı ekranlarına alışkın olanlar için sorun olmayacaktır, hatta performans yönünden artı bir değer bile katıyor olabilir.
Clonezilla'yı sanırım esas ayıran nokta ağ üzerinden birçok bilgisayara aynı anda, hızlı bir şekilde imaj yükleyebilmek diye düşünüyorum. Acronis'in de benzer özelliği var ama lisansla misansla uğraşmak gerekiyor. Clonezilla'da aldığınız yedeği sunucu gibi paylaşıma açıyorsunuz, PXE BOOT destekli (ki çok eski bilgisayarların bile desteklediğini düşünüyorum) bilgisayarları doğrudan ağ üzerinden BOOT edip, imaj yükleyebiliyorsunuz. Belki ilk kullanımda zorlanırsınız diye düşünüyorum ama sonrasında daha önce neden kullanmadım diye hayıflanırsınız.

@yakuphan hocam, daha önce bts lerdeki bilgisayarlarda bende çok imaj attım ve hiç sorun çıkmıyordu, ama akıllı tahtalarda hep sorun yaşadım, yedeğin büyüklüğünden mi, akıllı tahtanın disk yapısından ve dosya sisteminden mi, yada daha önce acronis 2010 kullanıyordum akıllı tahtalarda acronis 2014 kullandım bu versiyonun kararsızlığından mı oldu bilmiyorum.

Birde senden bir ricam olacak konuyada faydası dokunur, clonezilla ile ağ üzerinden çoklu imaj atma işlemini daha ayrıntılı anlatırsan sevinirim. :-1:

hastasıyız dede' Alıntı:
pwd' Alıntı:
bu konunun şampiyonu sensin, patron. :++:
Teşekkürler ama ben sadece daha önce clonezilla ile uğraşan ve kullanmayı çözmüş olan sadece belli noktalarda sorun yaşayan az sayıda kişiye yardımcı olabildim.

@kalelibilişim hazırladığı belge sayesinde daha önce clonezilla kullanmamış olan kişiler gerekli olan bilgilere toplu halde sahip olup imaj alma ve yükleme işlemini gerçekleştirebilecekler. Bu belge clonezilla ile ilgili çok kişiye yardımcı olacaktır. Eline sağlık @kalelibilişim.

Cevap için teşekkür ederim arkadaşlar ama ben hala bi konuyu anlamadım. Bilmek istedigim Clonezilla ile driver kurmadan aldıgım win8 yedegini istedigim bir pc'ye dagıtabilecekmiyim? Çünkü yükleme işleminde hangi diske kurulum yapılacagını da sormuyor direk Yes deyince kurulum başlayacak ama farklı disk ve donanım yapısına sahip bir bilgisayarda Yes deyince hangi diske (C veya D) nereye kurulum yapacak.

Eline sağlık @kalelibilişim. Böyle bir rehber iyi olmuş. Özellikle yeni başlayanlar için... Bu çorbada bir parça tuzum olmuşsa ne mutlu bana. :+1:

:alkis: :alkis: :alkis: ı hakediyorsunuz hocam elinize emeğinize sağlık çok faydalı olacak

boteakif' Alıntı:
Eline sağlık @kalelibilişim. Böyle bir rehber iyi olmuş. Özellikle yeni başlayanlar için... Bu çorbada bir parça tuzum olmuşsa ne mutlu bana. :+1:
1. engin özdil
2. karınca
3. pwd
4. böteaktif
5.kalelibilişim
hepinizin ellerine yüreğine sağlık. :alkis:

Geri