Gelişmiş Clonezilla Rehberi...

Kodla Büyü
hastasıyız dede' Alıntı:
arkadaşlar 3 sorum olacak
1. diyelim bir bilgisayara bir yazıcı takılı, bu halde yedeği aldık, restore yaparken yazıcı takılı değil ise bir problem çıkarmı?
2. restore yaptığımız bilgisayar save disk yaptığımız bilgisayardan farklı ise driverler farklı olduğundan imajı atmazmı yoksa imajı atar driverleri kurmaz mı?
3. save disk yaptığımız bilgisayarın harddiski 2 parça(C,D) ise restore yaptığımız bilgisayarın harddiski tek parça(C) ise, imajı atmazmı, yoksa harddiski otomatik ikiye bölüp imajı atarmı.
1. Çıkmaz.
2. İmajı atar. Aynı olan driverler yüklenir. Farklı olan driverler yüklenmez. Driverlerden dolayı sistem hiç açılmayabilir de.
Donanımları farklı sistemler için tek bir yedek düşünüyorsanız sysprep konusunu araştırın. forumda var. İmzamdaki evrensel image olayını da deneyebilirsiniz.
Windows 8 ve windows 8.1 sürümleri için sysprep işlemine gerek olmadan hedef pc ye yükleme yapılabildiğini, önceki mesajlarda yazan arkadaşlar oldu. denemedim.
3. Hdd ı yedek alınan sistemdeki hdd gibi yeniden bölümlendirir. fazla alan varsa orayı ham olarak bırakır. Alan yetersiz gelirse ne olur denemedim.

Hdd ı yüzde ornı olarak büyüterek hedef pc ye geçmek için,
örneğin 80 gb lık bir hdd 20 gb ve 60 gb olarak ikiye bölünmüş olsa
bu diskten alınan yedek 160 gb lık bir hard diske yüklenecek olsa hedef diski 40 gb ve 120 gb olarak bölümlendirmek için yani oransal olarak hedef diski bölümlendirmek için.
Yedeğimizi cd, dvd, usb-flas veya usb-hdd için hazırlarken Expert mode den sonra
Alttaki ekranda "-r" nin işaretini kaldırıp
file.php

Bu ekranda da "-k1"seçeneğini seçerek hazırlamanız gerekiyor.
file.php

Bilgiler için teşekkürler bende denediklerimi söyleyim.

Eger yedek aldıgınız disk boyutu yedegi yükleyeceginiz disk boyutundan büyük ise yükleme işlemi başlamayacaktır.

Ben savedisk yaparak hem win7 hem de win8 imajı aldım. clonezilla disk bölümlemelerini sda1,sda2,sda3.. şeklinde artık ne kadar bölümleme varsa kaydediyor.

Ben D sürücüsündeki verilerimin silinmesini istemiyorum fakat win7 imajının üstüne win8 yüklemek istiyorum. O halde savedisk yaptıgımız clonezilla imajının içindeki D sürücüsünün imajını saklıyorum ya da siliyorum. Ben de sda3 şeklinde kaydedilmiş daha sonra ister win7 ye dönün ister win8'e..

tabi bunları yapmadan önce hem win7 hem win8 kurarken disk bölümlemeleri aynı olmalı ve o şekilde imaj almalısınız.

pdf nin ilk sayfasında "Her türlü sistemde sorunsuz çalışacak bir clonezilla kullanmak istiyorsanız, i386 veya i486 yı tercih etmelisiniz." yazıyor.
aklıma takılan soru şu bu x86 sadece 32 bitte çalışan yazılımlar değil mi?
Etkileşimli tahtada bize sorun vermez mi?
Tahtalar 64 bit.

hem ayrıca yine pdf'nin ilk sayfasında "İ*86 sürümler 32 bit donanımlarla çalışır." yazmışsınız.

x86 32 bit clonezilla dır. hem x86 hem de x64 donanımlarla sorunsuz çalışır.
x64 64 bit clonezilla dır. x64 donanımlarla sorunsuz çalışır. Hatta yedek alma geri yükleme işlemlerini çok daha hızlı yapar. Fakat x86 (x64 desteği olmayan) donanımlarla hiç çalışmaz.
x64 donanıma sahip sistemlede x64 clonezilla kullanmak daha mantıklı olacaktır. Ancak x86 clonezilla da sorun çıkarmayacaktır. Yalnızca yedek alma ve geri yükleme işlemleri daha fazla zaman alacaktır.
64 bit donanıma sahip bir pc ye isteyen 32 bit işletim sistemi kurar isteyen de 64 bit işletim sistemi kurar ikisinde de sorun çıkmaz.Amaaaa 32 bit donanıma sahip bir pc ye 64 bit işletim sistemi kurulamaz.
Yani x64 donanımlar hem 32 bit hem de 64 bit yazılımları çalıştırır. x86 donanımlarlar yalnızca 32 bit yazılımları çalıştırır. Umarım anlaşılmıştır.

kalelibilişim' Alıntı:
x64 64 bit clonezilla dır. x64 donanımlarla sorunsuz çalışır. Hatta yedek alma geri yükleme işlemlerini çok daha hızlı yapar. Fakat x86 (x64 desteği olmayan) donanımlarla hiç çalışmaz.
x64 donanıma sahip sistemlede x64 clonezilla kullanmak daha mantıklı olacaktır. Ancak x86 clonezilla da sorun çıkarmayacaktır. Yalnızca yedek alma ve geri yükleme işlemleri daha fazla zaman alacaktır.
64 bit donanıma sahip bir pc ye isteyen 32 bit işletim sistemi kurar isteyen de 64 bit işletim sistemi kurar ikisinde de sorun çıkmaz.Amaaaa 32 bit donanıma sahip bir pc ye 64 bit işletim sistemi kurulamaz.
Yani x64 donanımlar hem 32 bit hem de 64 bit yazılımları çalıştırır. x86 donanımlarlar yalnızca 32 bit yazılımları çalıştırır. Umarım anlaşılmıştır.

hocam çok sağ olun anladım olayı.
i486, zip seçeneği ile indirdim programı flash diske yükledim,
maalesef hatalar verdi yedeği alamadım, bir sorum daha olacak,

pdf'de siz yedeği F: sürücüsüne aldınız, sanırım c: d: e: f: şeklinde bir harddisk var sizde,
pdf'de tüm diskin yedeğini yine diskin üzerinde F: ye aldınız,
bu ne kadar sağlıklı,
birde, "Local_dev : Yedeği alacağımız aygıt bu bilgisayara bağlı bir aygıt ise seçilir." yazıyor,
bilgisayara bağlı harici usb hdd ye yedek alacaksak bunu mu seçiyoruz,
5 sn. mevzusu var birde,
rica etsem bu ekranı biraz açıklayabilir misiniz.

kalelibilişim' Alıntı:

gün sonu son denememde flash disk'e kayıt etmek istediğimde yedeği sorunsuz yedeği aldım.
birde bu flash disk ve usb harddisk sdb, harddisk bölümleri sda olarak gözüküyor onu anladım, doğrumu anladım.

bir sorum daha olacak resmi sitede programın i686-pae, amd64, i486 seçenekleri mevcut.
ben i486 seçeneğini 32 bit olarak indirdim kullanıyorum,
amd64 seçeneği sadece amd işlemcilerde 64 bit olarakmı kullanıyor,
i686-pae bu nedir bunu hiç anlamadım, geriye programın 64 bit sürümü kalıyor o mu oluyor acaba?

@ birarti1
i486, zip seçeneği ile clonezillayı programı flash diske aktarıp yine bu flash diske mi yoksa farklı bir flash diske mi yedek almaya çalıştınız? Hata nedir?
Muhtemel çözüm : Clonezillayı boot ettiğiniz diske yedek almak için local dev seçtiğimiz ekranda skip seçeneği ile devam etmeniz gerekiyor.
*.pdf de xp kurulu bir sistemde iki adet hdd var. ilk hdd C: ve D: olarak ikiye ayrılmış durumda. E: cd-rom sürücüsü. F: de tek perça olarak ikinci hdd.
Anlatımda birinci diskin yedeğini komple (C: D: mbr, pbr) ikinci diske aldık. bu son derece saglıklı.
"Local_dev : Yedeği alacağımız aygıt bu bilgisayara bağlı bir aygıt ise seçilir." bilgisayara bağlı harici usb hdd ye yedek alacaksak bunu seçiyoruz.
5 sn. mevzusu : O ekranda iken pc ye usb disk bağlarsanız tanınması için 5 saniye bekleyin diyor.
Genellikle sda birinci disk, sdb ikinci disk, sda1 birinci diskin birinci bölümü, ...
86 ile biten sürümler 32 bit. biri ubuntu diğeri debian tabanlı. pae olan anladığım kadarıyla 32 bit clonezilla 4gb dan fazla ram kullanabiliyor olması lazım.
amd64 tüm 64 bit donanımlarla kullanılabilir.

Başka sorusu olan ? Sanırım yok. Müsadenizle... Şaka

kalelibilişim' Alıntı:
@ birarti1
i486, zip seçeneği ile clonezillayı programı flash diske aktarıp yine bu flash diske mi yoksa farklı bir flash diske mi yedek almaya çalıştınız? Hata nedir?
Muhtemel çözüm : Clonezillayı boot ettiğiniz diske yedek almak için local dev seçtiğimiz ekranda skip seçeneği ile devam etmeniz gerekiyor.
*.pdf de xp kurulu bir sistemde iki adet hdd var. ilk hdd C: ve D: olarak ikiye ayrılmış durumda. E: cd-rom sürücüsü. F: de tek perça olarak ikinci hdd.
Anlatımda birinci diskin yedeğini komple (C: D: mbr, pbr) ikinci diske aldık. bu son derece saglıklı.
"Local_dev : Yedeği alacağımız aygıt bu bilgisayara bağlı bir aygıt ise seçilir." bilgisayara bağlı harici usb hdd ye yedek alacaksak bunu seçiyoruz.
5 sn. mevzusu : O ekranda iken pc ye usb disk bağlarsanız tanınması için 5 saniye bekleyin diyor.
Genellikle sda birinci disk, sdb ikinci disk, sda1 birinci diskin birinci bölümü, ...
86 ile biten sürümler 32 bit. biri ubuntu diğeri debian tabanlı. pae olan anladığım kadarıyla 32 bit clonezilla 4gb dan fazla ram kullanabiliyor olması lazım.
amd64 tüm 64 bit donanımlarla kullanılabilir.

Başka sorusu olan ? Sanırım yok. Müsadenizle... Şaka

hocam cevabınıza çok teşekkür ederim, çok işime yarayacak,
pazartesi okula harici usb hdd ile gidip bir kaç deneme daha yapacağım,
ben sizi yine rahatsız ederim :)

etkileşimli tahtalarda daha hızlı ve sağlıklı işlem yapmak için amd64 sürümünü indirip kullanacağım.

bugün ki denemelerim başarı ile sonuçlanmıştır,
yarın yedeğimi *.zip paketi haline getirip fusb flash bellekten otomatik kurulum yapmaya çalışacağım,
bir sorunla karşılaşacağımı düşünmüyorum ama,
soru: aynı işlemi harici usb hdd den yapmak istesem bu harici usb hdd yi fat32 nasıl formatlayacağım.(500 GB USB HDD)
*.pdf de fat32 olması gerektiği yazıyor. Ama bu büyüklükteki disk fat32 yi desteklemiyor.

birarti1' Alıntı:
yarın yedeğimi *.zip paketi haline getirip fusb flash bellekten otomatik kurulum yapmaya çalışacağım,
soru: aynı işlemi harici usb hdd den yapmak istesem bu harici usb hdd yi fat32 nasıl formatlayacağım.(500 GB USB HDD)
*.pdf de fat32 olması gerektiği yazıyor. Ama bu büyüklükteki disk fat32 yi desteklemiyor.
ilk sayfada haricileri fat olarak formatlayacak programı paylaşmıştım.

hastasıyız dede' Alıntı:
birarti1' Alıntı:
ilk sayfada haricileri fat olarak formatlayacak programı paylaşmıştım.
Sanırım Universal USB Installer dan bahsediyorsunuz,

bu programın ben sadece *.iso kalıplarını açarak cd/dvd ye yazdığını düşünüyordum,
o zaman anladığım şu,
step1 de clonezilla yı seçiyorum,
step 2 de *.iso veya *.zip yedeğimi gösteriyorum, (*.zip ide görüyor değil mi hocam)
step 3 de usb hdd, fat 32 ye tik atıyorum, ve diğer tik.

bu şekilde yapsak zaten usb hdd den açılacak o zaman makine değilmi, makeboot.bat dosyasını çalıştırmaya gerek yok.

@birarti1
ilk sayfada 2 tane mesajım var zaten zahmet edip okumadan kendine göre çözüm uyduruyorsun.
ilk sayfada fat32formatter diye bir program paylaştım, universal usb programı ile denedim olmuyor makeboot dosyasını çalıştırmak daha kesin çözüm aynı mesajımda makeboot dosyasını nasıl çalıştıracağınıda anlattım, zahmet edip okursan tabi. :)

arkadaşlar kaç gündür forumda bakıyorum amma bır türlü yapamadım. Clonezilla ile nasıl ımaj alınıyor lutfen yardımm edin ya kafayı yıyecegım

Harika çok teşekkürler.

4 bilgisayardan sonra imajı aldım ama 4. bilgisayarda sistem çöktü diyen bir arkadaşım var yukarda. Bunun sebebinin lisanslama ile ilgili olduğu muhtemeldir.

Vestel imaji üzerine yapmis olduğum degişiklikler ile 44 gb olan imaji her pcye atmam hemen hemen bir ders saati sürüyordu, pardus üzerinden ssh ile yarim saatte 10 tahtaya imaj atma işlemi yapiyorum. Bu da demek yarım günde tüm okul biter. I love clonezilla :)

hastasıyız dede' Alıntı:
@birarti1
ilk sayfada 2 tane mesajım var zaten zahmet edip okumadan kendine göre çözüm uyduruyorsun.
ilk sayfada fat32formatter diye bir program paylaştım, universal usb programı ile denedim olmuyor makeboot dosyasını çalıştırmak daha kesin çözüm aynı mesajımda makeboot dosyasını nasıl çalıştıracağınıda anlattım, zahmet edip okursan tabi. :)

bilmek ne güzel bir şey değil mi hocam, bilmedin mi benim gibi kendine göre çözüm üretirsin,
ilk sayfa dediğinizde ben bu konuda ekli olan *.pdf dosyasından bahsettiğinizi düşünmüştüm, yanılmışım.

delikatliyam' Alıntı:
arkadaşlar kaç gündür forumda bakıyorum amma bır türlü yapamadım. Clonezilla ile nasıl ımaj alınıyor lutfen yardımm edin ya kafayı yıyecegım
Anlattık ya ilk sayfada pdf dosyasında adım adım.

nosTRa' Alıntı:
Vestel imaji üzerine yapmis olduğum degişiklikler ile 44 gb olan imaji her pcye atmam hemen hemen bir ders saati sürüyordu, pardus üzerinden ssh ile yarim saatte 10 tahtaya imaj atma işlemi yapiyorum. Bu da demek yarım günde tüm okul biter. I love clonezilla :)
Hocam ne yaptığınıza dair hiçbirşey anlamadım. Daha açık yazarmısınız?

nosTRa' Alıntı:
Daha ayrıntılı açıklama bekliyoruz hocam.

birarti1' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
@birarti1

bilmek ne güzel bir şey değil mi hocam, bilmedin mi benim gibi kendine göre çözüm üretirsin,
ilk sayfa dediğinizde ben bu konuda ekli olan *.pdf dosyasından bahsettiğinizi düşünmüştüm, yanılmışım.
:) :)
2 ay önce bende bilmiyordum hocam @pwd, @kalelibilişim, @böteaktif, @karınca arkadaşlarımızın paylaşımlarından faydalandık öğrendik, sağolsunlar. :)

nosTRa, kardeş ağdan imaj atma işlemi sayesinde mi yarım saate bitirdiniz. Pardus SSH Kullanımı nasıl oluyor?

gazi57' Alıntı:
nosTRa, kardeş ağdan imaj atma işlemi sayesinde mi yarım saate bitirdiniz. Pardus SSH Kullanımı nasıl oluyor?

1 - Arkadaşlar öncelikle vestel imajı üzerine tahtalarda olması gerekenleri kurup, öğretmenlerin satın aldıkları yayınları ekledim. Clonezilla ile diskin sda1 ve sda2 kısmının imajını aldım.

2 - Tahtada varolan pardusu açarak home klasörü altındaki aktif kullanıcının içerisine bu imajı kopyaladım. (Elinizde aktif kullanıcının ve root' un şifresi olsun) ssh paketi kurulu değil ise (benim kurduğum linux üzerinde yok idi kurdum) ssh paketini kurarak servisi aktif ettim. konsoldan veya grafik ekrandan tahtanın ipsini aldım.

3 - imaj atacağım tahtayı clonezilla ile usb üzerinden boot ettim. disk gösterirken local disk yerine ssh olanı seçtim. eth0 üzerinden otomatik dhcp seçeneğini seçerek yerel ağı taradım (Bu noktada sistem kendi ipsini alıyor) çıkan ekranda imajın olduğu ipyi girdim. port olarak 22 yi bıraktım. kullanıcı adı olarak kullanıcı pardusdaki kullanıcı adını girdim (ben root' u kullanıyorum) imajın olduğu yeri /home/ogretmen yada /home altında hangi kulllanıcı ise onu yazdım. Herşey doğru yazıldı ise ssh parmak izi isteyecek yes diyerek bağlantı kurdum. şifre sordu root parolasını girdim.

4 - uzak bilgisayardaki imaj localdeki pc ye tanımlanmış oldu. şimdi kuruluma devam ederek restore partition seçeneğini seçtim. diskler tarandıktan sonra sda1 ve sda2 yi işaretledim. enter ile devam ederek ileri ileri dedim ve iki defa "y" diyerek kuruluma başladım.

Kurulum başlayınca usb stick i söküp başka pc de kuruluma başlamayın. hata verir. Başka bir usb ile başka bir tahtada da kuruluma devam edebilisiniz.
ssh bir sistemde default olarak 10 pc ye tanımlıdır. Bunu arttırmak isterseniz. linux bilginizi biraz kurcalayıp sshd üzerinde maximum bağlantı sayısını arttırabilirsiniz.

işe yarayacağını düşünürseniz klavuz hazırlayabilirim.
Genelde kimsenin ihtiyacı olmaz diye üstüne düşmedim...

kalelibilişim' Alıntı:
Gelişmiş Clonezilla Rehberi ektedir. Faydalı olması dileklerimle...

*.Pdf dosyamıza ek olarak : Hdd ı yüzde ornı olarak büyüterek hedef pc ye geçmek için, (Teşekkürler @yakuphan)
örneğin 80 gb lık bir hdd 20 gb ve 60 gb olarak ikiye bölünmüş olsa
bu diskten alınan yedek 160 gb lık bir hard diske yüklenecek olsa hedef diski 40 gb ve 120 gb olarak bölümlendirmek için yani oransal olarak hedef diski bölümlendirmek için.
Yedeğimizi cd, dvd, usb-flas veya usb-hdd için hazırlarken Expert mode den sonra
Alttaki ekranda "-r" nin işaretini kaldırıp
file.php

Bu ekranda da "-k1"seçeneğini seçerek hazırlamanız gerekiyor.
file.php

Ağdan yedek yükleme işlemi yapmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıda "pwd" hocamız tarafından anlatılmış.
image-dvd-ve-cd-image-programlari-f103/drbl-live-cd-ile-agdan-imaj-yukleme-t119329.html

Dahası yokmu diyorsanız :-1:
http://www.clonezilla.org/related-articles/
http://www.clonezilla.org/clonezilla-live-doc.php

The imam sundu.

hocam iso dosyasını hazırlarkan file too large hatası alıyorum nasıl düzeltebilirim acaba

Geri