Birlikte bir linux dağıtımı kullanalım.

Kodla Büyü
Az önce tübitakı aradım pardus üzerinden e okula nasıl bağlanabiliriz diye sordum.
Sorun e okul yazılımından kaynaklanmakta sadece windows üzerinde çalışabiliyor.Pardustan kaynaklı bir durum olmadığını söylediler.Bu sorunun çözümüyle ilgili çalımaları varmış.
Birde 2014 sürümünüz çıkacak mı çıkacaksa ne zaman çıkacak diye sordum.
şu an test aşamasındaymış fakat kesin bir çıkış tarihi olmadığını söylediler.Tavsiye ettiği ise topluluk sürümü 2 oldu.

Bu e okulla ilgili sizlerde çağrı merkezini ararsanız buna çözüm bulmakta daha aceleci olabilirler arkadaşlar.Yeni sürümün çıkış tarihinide sorun onun içinde çalışmaları hızlandırabilirler.

Pardus Çağrı merkezi 444 5 773

ANKETE PARDUSU DA EKLEDİM :D

şuan 4 gb swap sonra 20gb linux / ayarladım kalanda da windows mevcut tekrar teşekkürler.

Kilit' Alıntı:
Az önce tübitakı aradım pardus üzerinden e okula nasıl bağlanabiliriz diye sordum.
Sorun e okul yazılımından kaynaklanmakta sadece windows üzerinde çalışabiliyor.Pardustan kaynaklı bir durum olmadığını söylediler.Bu sorunun çözümüyle ilgili çalımaları varmış.
şu an test aşamasındaymış fakat kesin bir çıkış tarihi olmadığını söylediler.Tavsiye ettiği ise topluluk sürümü 2 oldu.

Bu e okulla ilgili sizlerde çağrı merkezini ararsanız buna çözüm bulmakta daha aceleci olabilirler arkadaşlar.Yeni sürümün çıkış tarihinide sorun onun içinde çalışmaları hızlandırabilirler.

Hhocam, e-okul için Tübitak'a değil MEB'i aramak lazım. E-okul web sitesini asp.net kullanarak yaptıkları için, linux ve mac os sistemlerinde düzgün çalışmamaktadır.

Bence İnternet Explorer gerektiren işlemler için kökten çözüm, Virtualbox kullanmaktır.
Linux'unuza Virtualbox kurun. Onun içine de xp kurun mesela. Mis gibi.

virtualbox-ubuntu.jpg

Ortak bir sürüm kullanacaksak bu pardus olmalı kullanıcı sayısı arttıkça destekte artar. Bilişim alanındaki ender projelerimizden biri.

halk' Alıntı:
Office için kingsoft tavsiye ederim. ppa depolarından indirebilirsiniz.

Ekran kayıt için vokoScreen.

Android programlama için android studio.

Java için jetbrains.

python için pyCharm.

media oynatıcı olarak vlc.

ikon seti olarak moka project icon set.

tema: blueGate

ie çalıştırmak için crossOver

Web cam programı: peynir

sözlük: english Fast Dictionary 2005 (wine üzerinde)

bunların kurulumunu da anlatılsa süper olur

engin724' Alıntı:
Bence İnternet Explorer gerektiren işlemler için kökten çözüm, Virtualbox kullanmaktır.
Linux'unuza Virtualbox kurun. Onun içine de xp kurun mesela. Mis gibi.

virtualbox-ubuntu.jpg

Bunu öğrendiğim iyi oldu. Eve gidince hemen deneyeceğim. Teşekkürler hocam.

Bu arada umarım sayımız giderek artar ve şu windows tahakkümünden kurtuluruz.

arkadaşlar e okul için bende virtualbox kullanıyorum. sadece e okul için kullandığım için virüs de olmuyor ve hızlıca e okul açılıyor. virtualbox kullanımı için ubuntu tr forum bölümüne bakablirsiniz. ben oradan öğrendim.
ben bu sene ofis 2003 de virtualboxtan anlatım. hatta çocuklara formatlamayı bile virtualbox ile anlatıyorum. 20 dakikada bitiyor.

Internet' Alıntı:
Ubuntu 14.04 Wifi sorunu çıkarıyor, ayrıca tam olarak türkçe değil,
ancak program ve yazılım desteği süper tabi.

hocam wifi sorunu derken sanırım mesafeyi kastediyorsun.
Ayrıca hiç bir linux tamamen türkçe olmaz. Sürekli güncellemeler geliyor programlara birilerininde bunları türkçeleştirmesi
yada bu çalışmalara katılması gerekiyor.

Arkadaşlar ben ubuntu kurarken ubuntu kurulumu yapacağım diski 30 gb olarak ayarlamıştım şimdi bunu büyütme şansım var mı acaba benim 60 gb windowsun olduğu alan var. ona dokunmucam ama 250 gb da yedek programların olduğu disk var oradan 50 yi aalıp ubuntuya ekleyebilir miyim ki

inikat hocam geçmiş olsun sorunu halletmişsiniz. program kurulum anlatımı istemişsiniz, genellikle kurulumlar terminalden sudo apt-get install program_adı komutu ile halloluyor.

Ortaokulda öğretmenim ve e-okul çalışmıyor. stabil bir internet explorer çalıştıramadım vine, playonlinux vs ile. 15 günlük deneme sürümü olan crossover ı denemedim, zira bize sürekli çalışacak bir çözüm lazım. virtualbox bir çözüm olabilir ama bu işin kesin çözümü meb e-okul bölümünde. Çok önceden e-okulun firefox, chrome gibi tarayıcılarda çalışmadığını bildiren bir mesaj göndermiştim kendilerine fakat bir gelişme olmadı. Buradaki arkadaşlar ayrı ayrı e-okula linuxta çalışmadığını bildiren iletiler yazarlarsa belki dikkate alan olur.

mkutlukyildirim hocamın dediği gibi linuxta deepfreeze gibi bir programa ihtiyaç olacağını zannetmiyorum ben de. Fakat şu italc progrmaını kurulum ve kullanım ile ilgili bilgilerini aktarabilecek tecrübeli arkadaşlar video, resim, yazı gibi bir çalışma hazırlarlarsa hem bbnet üyelerine hem de linuxun Türkçeleştirilmesine katkı sağlamış olurlar :+1:

aak' Alıntı:
Arkadaşlar ben ubuntu kurarken ubuntu kurulumu yapacağım diski 30 gb olarak ayarlamıştım şimdi bunu büyütme şansım var mı acaba benim 60 gb windowsun olduğu alan var. ona dokunmucam ama 250 gb da yedek programların olduğu disk var oradan 50 yi aalıp ubuntuya ekleyebilir miyim ki
Hocam şurayı bi inceleyin:
http://www.ehow.com/how_7358259_use-par ... -mint.html

aak' Alıntı:
Diskler yanyana değilse olacağını sanmıyorum. Siz yine de GParted uygulamasını bir kurcalayın derim. Depoda mevcut.

Kilit' Alıntı:

Chrome kurmayı denedinizmi ?

Benim de hep aklımın bi köşesindeydi linux ama neresinden nasıl başlarım hiç bi fikrim yok. :) Başlığı takipteyim şimdilik.

forumposta' Alıntı:
Kilit' Alıntı:

Kurulu hocam fayda etmiyor.

itiraf etmem gerekirse windows yanında kali linux kullanıyorum.minti de artık sanalda kullanırım.mint17'yi indirdim sanala kuracam bakalım.. :mrgreen:

Kilit' Alıntı:
forumposta' Alıntı:
Kilit' Alıntı:

Kurulu hocam fayda etmiyor.

microsoft yazılımı kullanılıyor o yuzdendir...

Eslivya' Alıntı:
Benim de hep aklımın bi köşesindeydi linux ama neresinden nasıl başlarım hiç bi fikrim yok. :) Başlığı takipteyim şimdilik.
İsterseniz USB'den çalıştırarak, hiç kurulum yapmadan, bilgisayarınızın düzenini bozmadan deneyebilirsiniz de. Aklınızın bir köşesinde duracağına USB'nizde dursun :) Sistemi USB'ye yazdıktan sonra USB'de kalan kısmı yine kullanabilirsiniz. YUMI uygulamasını kullanarak bootable usb hazırlayabilirsiniz. (Dikkat! USB'yi formatlar.) Denedikten sonra hard diske de kurmak isteyeceğinize eminim ;)

engin724' Alıntı:
Eslivya' Alıntı:
İsterseniz USB'den çalıştırarak, hiç kurulum yapmadan, bilgisayarınızın düzenini bozmadan deneyebilirsiniz de. Aklınızın bir köşesinde duracağına USB'nizde dursun :) Sistemi USB'ye yazdıktan sonra USB'de kalan kısmı yine kullanabilirsiniz. YUMI uygulamasını kullanarak bootable usb hazırlayabilirsiniz. (Dikkat! USB'yi formatlar.) Denedikten sonra hard diske de kurmak isteyeceğinize eminim ;)
Mantıklı :) Bir deneyeyim hocam. Teşekkürler öneriniz için.

Masa üstü uygulamacıklarından AccuWeather Deskjeti yükledim bulunduğum şehrin adını yazdım 5 güne kadar hava tahminini ve şu anki sıcaklığı gösteriyor.Şu anki sıcaklık doğru bakalım ilerleyen zamanlar nasıl olacak tahminleri tutacak mı yazarım.

linux mint cinnamon artık bende linux mint kullanıyorum

bilen hocalarım cevaplayabilir mi peppermint de çoklu masaüstü olayı vardı bunda yok ekleyebilirmiyiz birde herhangi açtığım bir dosyayı maus ile tutup sürüklerken saydam olmasını yapabilirmiyiz peppermint de olanı alabilirmiyiz yoksa ona mı dönsem ama mintde windowsa baya benziyor diyeyim.

mint 17 cinnamon ve windows 8.1 120gb lık diske kurulu
ilk 4 gb swap sonraki 20 gb mint kalan da windowsa
z500 var i7 6gb şuan canavar gibi gidiyor umarım hep böyle olur.
java android php html css javascript için de ide ve kod editörlerimi ayarlarsam mint için süper olacak
herkese kolay gelsin

06Davut' Alıntı:
linux mint cinnamon artık bende linux mint kullanıyorum

bilen hocalarım cevaplayabilir mi peppermint de çoklu masaüstü olayı vardı bunda yok ekleyebilirmiyiz birde herhangi açtığım bir dosyayı maus ile tutup sürüklerken saydam olmasını yapabilirmiyiz peppermint de olanı alabilirmiyiz yoksa ona mı dönsem ama mintde windowsa baya benziyor diyeyim.

Hocam çoklu masa üstü için etkin köşeleri etkinleştir ben sol üst köşeyi etkinleştirdim.Fare imlecini sol üst köşeye getirince masa üstlerinin hepsini ve çalıştığımız pencereleri gösteriyor.Çok kullanışlı :+1:

inikat' Alıntı:
java android php html css javascript için de ide ve kod editörlerimi ayarlarsam mint için süper olacak
herkese kolay gelsin

Hocam ben java çalışıyorum fakat benim henüz başlangıç seviyesinde eclipse yetiyor.Depodakini kurmadım eclipse in sitesinden indirdim.Sıkıştırılmış dosyadan çıkardım.Windowsta olduğu gibi portable çift tıklayınca çalışıyor.

inikat' Alıntı:
herkese kolay gelsin

Kullanabileceğin IDE'ler:

Java: Eclipse, jetBrains
android: android studio
php-html-css-javascript: aptana studio, php storm
python: pyCharm
genel amaçlı editör: sublime text
FTP: fileZilla
pascal için : lazarus

Ayrıca linuxe yeni gelenlere sesleniyorum. Rahat etmek istiyorsanız OpenJDK yı kaldırıp yerine OracleJDK kurmalısınız. 15-20 tane komut var, peşpeşe çalıştırıyorsunuz, oluyor.

Geri