Birlikte bir linux dağıtımı kullanalım.

Kodla Büyü
unknownrealmman' Alıntı:
Linux ipuçları da yazalım o zaman. aklıma ilk gelen:
Seçtiğiniz her metin otomatik olarak kopyalanır. Yapıştırmak için ise tekerleğe tıklamak (middle click) yeterli.

Ben ilk defa duydum bunu süpermiş. :+1:

linuxda kullandığınız proıgramları ve ne işe yaradıklarını da yazarsanız sevinirim, yada win uygulamalarını çalıştırabileceğimiz emulator tarzı bişey var mı?

Chromium(Google chrome un linux depolarında olan versiyonu.Chrome un bütün eklentilerini kullanabiliyorsunuz.Direk Chrome u da indirip kurabiliyorsunuz. )
Keepassx:parola yöneticisi
qBittorrent Torrent istecisi
VLC media player
Openshot:Movie maker ın karşılığı
Unetbootin:Winto flash ın karşılığı. Linux dağıtımlarını usb ye yazdırabiliyoryuz.Cd kalıplarını usb ye yazdırabiliyoruz.
Gparted:Disk biçimlendirme aracı.Okulda windowsun görmediği 2 HDD yi rahatça biçimlendirdim ve kullanıyorum.
System Profiler and Bencmarch:Sistem özelliklerini ayrıntılı bir şekilde gösteriyor.

okullar bir kapansın, yedeklerimi harici HDD'ye aktarıp bir linux dağıtıma geçmeyi planlıyorum kısmetse.

wine diye bir uygulama var.windows uygulamalarını kullanabilmek için. İnternet explorer ı kurdum ama e-okulda yine hata veriyor. çözen varmı e-okul sorununu.
bide labda vestel promega bilgisayarlar var. pardus 2013,mint de ubuntuda kuramadım.galiba sistemleri yeterli değil. Düşük sistemlere kurabileceğim bir linux dağılımı varmı bildiğiniz? labda sorunsuz kullanılabilecek.

bexo' Alıntı:
wine diye bir uygulama var.windows uygulamalarını kullanabilmek için. İnternet explorer ı kurdum ama e-okulda yine hata veriyor. çözen varmı e-okul sorununu.
bide labda vestel promega bilgisayarlar var. pardus 2013,mint de ubuntuda kuramadım.galiba sistemleri yeterli değil. Düşük sistemlere kurabileceğim bir linux dağılımı varmı bildiğiniz? labda sorunsuz kullanılabilecek.

wine yi bende duymustum, peki acaba e okul için explorer yerine chorme nin ie tab eklentisini kullansak problem çözülmez mi?

bexo' Alıntı:

hocam e okulda bir sıkıntı olmuyor.Raporları felan bilmem ama not giriyorum ben firefox veya chrome la
lxde masa üstü: lubuntu,peppermint 3 hafiftir.

aakcakaza' Alıntı:
bexo' Alıntı:

wine yi bende duymustum, peki acaba e okul için explorer yerine chorme nin ie tab eklentisini kullansak problem çözülmez mi?

hocam ie tabı denedim ama oda windows ta çalışıyor sadece ubuntuda hata veriyor

Kilit' Alıntı:
bexo' Alıntı:

hocam e okulda bir sıkıntı olmuyor.Raporları felan bilmem ama not giriyorum ben firefox veya chrome la

ben ne firefox nede chromium ikiside girmiyor hızlı not girişine kadar geliyor ordan sonra ilerlemiyor.

peki office yazılımı olarak ne kullanıyorsunuz? bir de aslında labında linux kullanan arkadasların deneyimlerini alsak harika olur.

Bt kontrol programı mesela?

aakcakaza' Alıntı:
peki office yazılımı olarak ne kullanıyorsunuz? bir de aslında labında linux kullanan arkadasların deneyimlerini alsak harika olur.

Libre office, kontrol programı olarak Italc kullanıyorum.

aakcakaza' Alıntı:

hocam bende 1 haftadır fln kullanıyorum ama office paketi içinde geliyor libre office ismiyle. Microsoft office dosyalarınıda okuyor.Şimdilik o konuda bir sorun yaşamadım. LAb yönetimi konusunda bi tecrübem yok bende merak ediyorum o konuyu.

bexo' Alıntı:
Kilit' Alıntı:
bexo' Alıntı:

ben ne firefox nede chromium ikiside girmiyor hızlı not girişine kadar geliyor ordan sonra ilerlemiyor.

Acaba ortaokul ve lise yazılımı farklı mı ben lisedeyim ders notu girebiliyorum.

Kilit' Alıntı:
bexo' Alıntı:
Kilit' Alıntı:
bexo' Alıntı:

Acaba ortaokul ve lise yazılımı farklı mı ben lisedeyim ders notu girebiliyorum.

olabilir ben ortaokuldayım. Bu durumda 3. bir kişinin deneyip tecrübelerini paylaşmasını bekleyecez :)

merhaba arkadaşlar bende evde pardus 2013 okulda windows+ubuntu kullanıyorum. pardus bana daha güzel geliyor. birkaç eksiği var onları ayarladığınızda problemsiz ve çok hızlı çalışıyor. zaten ubuntu mint pardus farketmez hepsi debian tabanlı. güzel program ve ayarları burada paylaşalım.

Office için kingsoft tavsiye ederim. ppa depolarından indirebilirsiniz.

Ekran kayıt için vokoScreen.

Android programlama için android studio.

Java için jetbrains.

python için pyCharm.

media oynatıcı olarak vlc.

ikon seti olarak moka project icon set.

tema: blueGate

ie çalıştırmak için crossOver

Web cam programı: peynir

sözlük: english Fast Dictionary 2005 (wine üzerinde)

Kilit' Alıntı:
Sargon' Alıntı:
Benim için de farketmez. Son 5-6 ay içerisinnde 4-5 tane farklı linux dağıtımı kullandım. Hepsinin ayrı ayrı sorunlarıyla karşılaştım. Şimdi elemantary OS kullanıyorum. Çok da memnunum.

Benimde en uzun süre kullandığım ve memnun kaldığım dağıtım budur.Ama yeni başlayan arkadaşlar için linuxmint daha uygun değilmidir?

Eğer öğretmen arkadaşlarımız için söylüyorsanız Linuxmint kesinlikle geçiş için daha uygun. Ancak öğrencilerimiz çok rahat ve hızlı bir şekilde tabletlerde android ve ios işletim sistemlerine uyum sağlıyorlar. Algıları açık olduğu için bu geçişte zorlanacaklarını hiç düşünmüyorum.

Ben de geçen hafta Okulda sürekli yaşadığım virüs problemlerinden bıkıp, Ubuntuya geçtim. Bir haftadır kafam rahat. Herkese tavsiye ederim...

bexo' Alıntı:
Kilit' Alıntı:
olabilir ben ortaokuldayım. Bu durumda 3. bir kişinin deneyip tecrübelerini paylaşmasını bekleyecez :)
Ben de ortaokulda çalışıyorum. Ubuntu'da yüklü firefox ile e-okul da not girişi yapılmıyor ve çıktı almak için rapor ekranı açılmıyor.

Ubuntu 14.04 LTS
http://www.ubuntu.com/download/desktop
ubuntu-logo112.png

peki bu linux mint indirmek için torrent harici daha doğrusu okuldan indirmek için bir site önerisi varmı?

tahtalarda da kullanabilir miyiz yoksa yeni sürüm pardus mu yükleyelim

sonuçta pardus isim hakkıyla yerli sayılır

engin724' Alıntı:
beyazgolge' Alıntı:
peki bu linux mint indirmek için torrent harici daha doğrusu okuldan indirmek için bir site önerisi varmı?

Aşağıdaki bağlantılar okulda açılıyor mu hocam?

http://ftp.nluug.nl/os/Linux/distr/linu ... -32bit.iso

http://ftp.nluug.nl/os/Linux/distr/linu ... -64bit.iso

Bu siteye erişim, sakıncalı içeriğinden dolayı, Milli Eğitim Bakanlığı isteğiyle, Türk Telekom A.Ş. tarafından engellenmiştir.

bizim okulda özel net var ama yinede bildireyim dedim meb de engelli.

engin724' Alıntı:
beyazgolge' Alıntı:

Aşağıdaki bağlantılar okulda açılıyor mu hocam?

hocam tşkler burada 4er mblık dosyalar şeklinde iniyordu (logoxnet programı ile). daha önce denediğim bir linkten inmiş ama hangi linkten indi bilmiyorum. tekrardan tşkler. bu linux işine topluca geçersek çok iyi olacak gibi

aak' Alıntı:

8gb bi usb belleğe hem windows hem linuxun hangi sürümü kullanma karraını alırsak onun kurulumunu anlatırsanız bellketen kurulum yaparsak güzel olur.
Ben ubuntuyu yaptım ama yanına windows da ekleyip seçmeli başlangıç işini gösterirseniz faydalı olacaktır diye düşünüyorum
bende böyle bir konu arıyorum ama tam olarak bulamadım program olarak yumi var herhalde. kullanıp deneyen varsa paylaşabilirmi? bir usb ile hem win8 hem linux kurmak mümkkün mü?

eski ubuntu sürümlerine binayen ubuntu'ya oy verdim ancak dün akşamdan bu yana her iki sistemi de test etme şansı buldum, mint çok daha stabil. beni de mint olarak değiştirebilirsiniz.

Geri