Birlikte bir linux dağıtımı kullanalım.

Kodla Büyü
Daha önce ubuntu ve mint kullandım. 2 si de çok güzel. Gözlemlerim mint windowsa daha yakın. Ubuntu android tarzı menüler-ayarlar basit. Fazla ayrıntı yok.
Kul hakkı meselesine gelince microsoft geçen yıllarda win 7 yi 8 e yükseltmek için yanlış hatırlamıyorsam 29 tl gibi bir ücret alıyordu. İşin espirisi benim makina 8 kurulu geldi ben 7 ye çevirdim. Bu hesaba göre 29 TL alacaklıyım :D

Arkadaşlar konuyu canlı tutalım.Olumlu olumsuz her türlü tecrübemizi paylaşalım.Böylece aramıza yeni katılacak arkadaşlara da vesile oluruz.
Bu arada dark void teması hoşuma gitti baya

şu an itibari ile Linux Mint Cinnamon 17 64 bit sürümünü yükledim ve bu mesajı yeni işletim sistemimden yazıyorum. İlk izlenimim için harika diyebilirim :+1: Kullandıkça yeni yorumlar gelecek.

Ben 2 hafta önce windowsun yanına linux mint kurup kullanmak istedim fakat ilk kurulumda kullandım bir sonraki yeniden başlatmada linux seçeneği gelmedi ve kullanamadım. Hatta konuda açtım bu sorunla ilgili yardım eden olmadı :cry: e okul işleri bitince windowsu tamamaen kaldırıp mint kuracam.

Benide yazın. Kul hakkından bi kurtulalım çok rahatsız oluyorum. Şu sınav telaşı bitsin ilk iş lınux tabanlı bir işletim sistemi kuracağım.

Arkadaşlar kurulum ve kullanımda sorun yaşayanlar soru sorabilirler. Okulda labda öğrencilerim istedikleri dağıtımı kullanıyorlar tamamen özgürce. Açık kaynak derslerimiz güzel geçiyor
Kendim: Ubuntu-mint-manjaro arasında dönüyorum :) bu aralar manjaro favorim

Yönetici arkadaşlar konuyu sabitlese çok faydalı olur. Bende çoğunluk linux-mint dediği için lnux mint kuracağım. Şu e okul mebbis sorununu çözen yokmu...

Çok iyi düşünmüşsünüz. Tebrik ederim.

KKonuyu açan arkadaş; kullanılacak sürüm seçeneklerini anket şeklinde listelerseniz daha iyi olur. Seçilen sürümün download bağlantılarını da ekleyerek konuyu sabitleriz.

Bir de tek bir bilgisayara kurarak(örneğin öğretmenler odamızda 3 tane PC var) deneyelim. Devamında gerekirse tüm BT sınıfını bile geçirmeyi düşünürüm şahsen.

Linux mint 16 ile beni de yazın. son haziran 2013 den aralık 2013 e kadar ubuntu kullandım. yılbaşından beri de linux mint kullanıyorum

forumdas' Alıntı:
Çok iyi düşünmüşsünüz. Tebrik ederim.

KKonuyu açan arkadaş; kullanılacak sürüm seçeneklerini anket şeklinde listelerseniz daha iyi olur. Seçilen sürümün download bağlantılarını da ekleyerek konuyu sabitleriz.

Bir de tek bir bilgisayara kurarak(örneğin öğretmenler odamızda 3 tane PC var) deneyelim. Devamında gerekirse tüm BT sınıfını bile geçirmeyi düşünürüm şahsen.

Anketi ekledim.

Ubuntu 14.04 Wifi sorunu çıkarıyor, ayrıca tam olarak türkçe değil,
ancak program ve yazılım desteği süper tabi.

windowsun olduğu diskin son 4 ve 20 gb alanları var ayrı bölüm olarak. mint ı oraya kurmak istiyorum siteden 64bitlik iso indirdim usbye yazdım. ubsden başlatınca live olarak başlıyor ama masaüstünde install var ordan kurulum başlatıyorum kurulum türü ekranında başka birşey seçeneğiyle o 4 gb alanı swap 20 gb lık alanı / yaparak kurulum yapmak istiyorum windows şuan kalsın diye ama başka birşey dediğimde tüm diski görüyor ve illa onu parçalatmaya çalışıyor. kurulu windows gidecek bu şekilde fikri olan var mı nasıl çözerim

eski dizüstümde mint 13 cinnamon yenisinde ise archlinux var, arch'a çok alıştım yuvarlanan dağıtım olması büyük avantaj ama kurulumu ölüm, lisedeyim ağ dersleri için cisco packet tracer ve gns3 sorunsuz çalışıyor, çoğunluğa uyup o zaman bende mint kurayım, packet tracer depolarda yoktu geldi mi bilmiyorum isteyen olursa paketleyip paylaşabilirim...

arkadaşlar şimdi pardus kullanmayıp tahtalara mint mi kuralım

öğretmen arkadaşlar kullanablirler mi

tahtalarda yapılacak bütün işlemler (antropi,pdf,internet,flashplayer, vs vs vs )sıkıntısız yapılabiliyor mu

kurulum işlemini iptal ettim şimdi windows ta başlamıyor. ubuntu tak diye ayarlanıyordu şu mint ı windowsla uyumlu nasıl kurup çalıştıracağım yardım lütfen

inikat' Alıntı:
kurulum işlemini iptal ettim şimdi windows ta başlamıyor. ubuntu tak diye ayarlanıyordu şu mint ı windowsla uyumlu nasıl kurup çalıştıracağım yardım lütfen

hocam ekran görüntüsü atsa foto o takıldığın yerde

Birde eğer sonradan bir programla ayırdıysan diski windowsta ayrı gözükür fakat fiziki olarak ayrılmamıştır.Sorunun yüksek olasılıkla budur.

Bence okul için ideal olan Edubuntu (Education Ubuntu) eğitim araçları ve eğitsel oyunlarla birlikte geliyor. Ubuntu Mint kadar görsel değil fakat iş görür.

inikat' Alıntı:
windowsun olduğu diskin son 4 ve 20 gb alanları var ayrı bölüm olarak. mint ı oraya kurmak istiyorum siteden 64bitlik iso indirdim usbye yazdım. ubsden başlatınca live olarak başlıyor ama masaüstünde install var ordan kurulum başlatıyorum kurulum türü ekranında başka birşey seçeneğiyle o 4 gb alanı swap 20 gb lık alanı / yaparak kurulum yapmak istiyorum windows şuan kalsın diye ama başka birşey dediğimde tüm diski görüyor ve illa onu parçalatmaya çalışıyor. kurulu windows gidecek bu şekilde fikri olan var mı nasıl çözerim

hocam yanlış hatırlamıyorsam başka bir şey değilde windowsla beraber diye bi seçenek vardı galiba onu seçiyoduk sanki.

linux minti kurdum, güncellemeleri yaptım. Gerçekten güzel görünüyor. Videolar çok hızlı açılıyor VLC player ile. Fakat bazı konularda yardım istiyorum.

1) E-okul vb siteler için Chrome çalışıyor mu, yoksa internet Explorer kurabiliyor muyuz?
2) Wine diye bir program varmış. Ne işe yarıyor? Kullanımı nasıl?

Şimdilik bu kadar. Şimdiden teşekkürler.

BT sınıfları gittikçe yaşlanıyor atıl hale geliyor makinelerin çoğu donanımsal arızalar vermeye başlıyor ve önümüzdeki süreçte herhangi bir güncelleme de olmayacak gibi duruyor BT sınıflarına. Bakanlığın tüm enerjisi FATİH projesine harcanıyor şu anda. Linux sistemlere geçmeyi çok istiyorum ancak bunlarda kara kara düşündürüyor. Çoğu okulda BT sınıfı bile kalmamış. Önce sınıflar sonra özgür yazılımlar diyorum. Ancak sonuna kadar da ortak dağıtım kullanma düşüncesini destekliyorum. Çok geç kalınmış ama. Beni de yazabilirsiniz listeye.
Ancak bir kaç noktaya dikkat çekmek istiyorum.
1. Dağıtım ile ilgili detaylı bir döküman yada wiki hazırlamak lazım.
2. Sıklıkla kullanılan deepfreeze, NetSupport gibi yazılımların alternatif çözümleri hakkında bilgilendirme yapılmalı.
3. İpuçları vs için ayrı bir bölüm kurulmalı ve bilgilendirmeler oradan yapılmalı vs. vs.

Demek istediğim bir heves başlayıp sonradan sahipsiz bir kenarda kalmasın bu iş. Sağlam temeller üzerine inşa edelim bu projeyi.
Dağıtım olarak ubuntu kullansamda sürekli, tavsiyeleriniz üzerine yeni kullanmaya başladığım mint cinnamon uygun.

Savunan Adam' Alıntı:
linux minti kurdum, güncellemeleri yaptım. Gerçekten güzel görünüyor. Videolar çok hızlı açılıyor VLC player ile. Fakat bazı konularda yardım istiyorum.

1) E-okul vb siteler için Chrome çalışıyor mu, yoksa internet Explorer kurabiliyor muyuz?

1. E-okul'u denemedim ama düzgün çalışıyormuş. MEBBIS'in sorunlu olduğunu bizzat tecrübe ettim. Internet explorer wine aracılığıyla kuruyorsun ama genelde düzgün çalışmıyor, 1-2 sayfa gezince çöküyor. CrossOver ile kuracaksın internet explorer'ı. O da 15 gün kullanmana izin veriyor.

2. Wine windows programlarını kullanabilmen için emülatör. Wine ile birlikte playOnLinux de kurup wine kurulumlarını kolayca play on linux üzerinden de yapabilirsin. Ben şahsen windows programlarından english fast dictionary 2005 kullanıyorum wine ile. Hiç sıkıntı çıkmadı. İlk açılışı bir kaç saniye gecikmelidir, o kadar.

Savunan Adam' Alıntı:

1- anladığım kadarıyla lise ise e-okul çalışıyor. ortaokul çalışmıyor(ben ortaokuldayım.) not giriş ekranına kadar gelebiliyorsun ortaokulda.
2- wine windows tabanlı programları linuxde çalıştırmak için bir program. çoğu uygulamayı nasıl kuracağın kurulum dosyaları fln kendi sitelerinde mevcut.
çoğu uygulamada başarılı olsada e-okul ve mebbis için explorer kurdum ama işe yaramadı :)
http://www.winehq.org/ detaylar ve program listelerine burdan bakabilirsin.

bekirweb' Alıntı:
BT sınıfları gittikçe yaşlanıyor atıl hale geliyor makinelerin çoğu donanımsal arızalar vermeye başlıyor ve önümüzdeki süreçte herhangi bir güncelleme de olmayacak gibi duruyor BT sınıflarına. Bakanlığın tüm enerjisi FATİH projesine harcanıyor şu anda. Linux sistemlere geçmeyi çok istiyorum ancak bunlarda kara kara düşündürüyor. Çoğu okulda BT sınıfı bile kalmamış. Önce sınıflar sonra özgür yazılımlar diyorum. Ancak sonuna kadar da ortak dağıtım kullanma düşüncesini destekliyorum. Çok geç kalınmış ama. Beni de yazabilirsiniz listeye.
Ancak bir kaç noktaya dikkat çekmek istiyorum.
1. Dağıtım ile ilgili detaylı bir döküman yada wiki hazırlamak lazım.
2. Sıklıkla kullanılan deepfreeze, NetSupport gibi yazılımların alternatif çözümleri hakkında bilgilendirme yapılmalı.
3. İpuçları vs için ayrı bir bölüm kurulmalı ve bilgilendirmeler oradan yapılmalı vs. vs.

Demek istediğim bir heves başlayıp sonradan sahipsiz bir kenarda kalmasın bu iş. Sağlam temeller üzerine inşa edelim bu projeyi.
Dağıtım olarak ubuntu kullansamda sürekli, tavsiyeleriniz üzerine yeni kullanmaya başladığım mint cinnamon uygun.

Hocam atıl bilgisayarlar, linux ile çok güzel çalışır hale getirilebiliyor. Ben atölyemdeki bilgisayarları bu şekilde kurtarabildim.
NetSupport tarzında italc isimli uygulama vardı, bir zamanlar kullanmıştırm pardusta. Linuxmint/Ubuntu depolarında da vardır mutlaka.
Deepfreeze kullanmana gerek yok hocam, öğrencilere root şifresini vermediğin sürece, sisteme zarar veremezler. En fazla masaüstü arkaplan görüntüsünü değiştirebilirler. Virüs, donma, takılma, yavaşlama sorunu yaşama ihtimalin çok çok düşük.
Uzman arkadaşlar vikipedi sayfası oluşturmaya ön ayak olurlarsa, gerçekten harika olur.

Geri