Birlikte bir linux dağıtımı kullanalım.

Kodla Büyü
Merhaba Lİnux dostları :) 2 sorunum var ve inşaallah üstad hocalardan öçözümler gelecektir.

İşletim Sistemi: Linux Mint Cinnamon 17 64 bit

1) Kullanıcı adımı değiştirmek istiyorum ama değiştiremiyorum. Sadece görüntü ismi değişiyor. Kullanıcı ismi değişmiyor.
2) Brother HL-1110 lazer yazıcım Windowsta çıktı sayfa dolu olarak veriyor fakat Linux ta sayfayı boş çıkarıyor. Bunun çözümü var mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Kilit' Alıntı:
ramkan' Alıntı:
Arkadaşlar bir sorum olacak. Linux mint 17 kullanıyorum. İmagination programı ile slayt hazırlamaya çalışıyorum export ettiğimde
Failed to lunch execute child process
Failed to execute child process "ffmpeg" (Böyle bir dosya ya da dizin yok).

şeklinde hata veriyor çözümünü bilen var mı

Hocam söylediğin programı bilmiyorum ama libre ofis impress, power pointin karşılığı onunla hazırlasanız.

Bahsettiğim program proshow gold eş değeri bir program. Onunla yapamadım ama "Videoporama" adlı programla yaptım.

Savunan Adam' Alıntı:
Merhaba Lİnux dostları :) 2 sorunum var ve inşaallah üstad hocalardan öçözümler gelecektir.

1) Kullanıcı adımı değiştirmek istiyorum ama değiştiremiyorum. Sadece görüntü ismi değişiyor. Kullanıcı ismi değişmiyor.
2) Brother HL-1110 lazer yazıcım Windowsta çıktı sayfa dolu olarak veriyor fakat Linux ta sayfayı boş çıkarıyor. Bunun çözümü var mı?

güncel

Savunan Adam' Alıntı:

bildigim kadarıyla kullanıcı adı değişmiyor. Onun yerine yeni bir kullanıcı oluşturun. Yönetici olarak tanımlayın. O kullanıcıya geçtikten sonra eskisini isterseniz silin. Yalnız ev dizinindeki dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın silerseniz.
Diğer soruyu bilemiyorum :)

engin724' Alıntı:
Savunan Adam' Alıntı:

bildigim kadarıyla kullanıcı adı değişmiyor. Onun yerine yeni bir kullanıcı oluşturun. Yönetici olarak tanımlayın. O kullanıcıya geçtikten sonra eskisini isterseniz silin. Yalnız ev dizinindeki dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın silerseniz.

Teşekkürler hocam. Umarım ikinci soruyu bilen arkadaşımız çıkar :)

Savunan Adam' Alıntı:
engin724' Alıntı:
Savunan Adam' Alıntı:

Hocam yazıcının driverını direk kendi sitesinden kurup indirmeyi dene. Alttaki linke bir bak
http://support.brother.com/g/b/download ... ng=English

Kilit' Alıntı:
Savunan Adam' Alıntı:
engin724' Alıntı:
Savunan Adam' Alıntı:

Hocam yazıcının driverını direk kendi sitesinden kurup indirmeyi dene. Alttaki linke bir bak
http://support.brother.com/g/b/download ... ng=English

Arkadaşlar sonunda sorunumu çözdüm. Hocamın verdiği likteki ilk driver linki hariç sonraki iki driver paketini indirip önce LPR driver paketini sonra da cupswrapper driver paketini kurunca linux beim yazıcıyı hemen tanıdı. Galiba giderek tecrübe sahibi olacağız. İlgilienen arkadaşlara teşekkürler.

Kilit' Alıntı:
06Davut' Alıntı:
arkadaşlar linux mint de e okula firefoxdan yada operadan girip işlem yapamıyorum vindows kullanmadan girebilirmiyiz e okulun hızlı ders notu girişi kısmına

mebbise direk giriyor ama e okul sıkıntı

Hocam şuan için en iyi çözüm virtualbox üzerine xp kurmak

Windowsta Chrome üzerine Internet Explorer eklentileri kurarak e-okul ve mebbiste işlem yapılabiliyor.

linuxta chrome üzerine aynı eklentileri kurarak işlem yapılabilir.

Mint cinnamon kurdum ancak libre office arayüzü türkçe değil. Böyle mi kullanacaksınız arkadaşlar yoksa türkçe mi yapacaksınız.

bekirweb' Alıntı:
Mint cinnamon kurdum ancak libre office arayüzü türkçe değil. Böyle mi kullanacaksınız arkadaşlar yoksa türkçe mi yapacaksınız.
Sistem ayarlarından türkçe dil paketlerini yüklemeniz gerekiyor hocam.

Şu hale bakın ya linuxa geçecez tüm engelleri aşsak meb bırakmıyor( eokul- mebbis) . Fatih projesi 2. faz etkileşimli tahtalarda sadece pardusun etkileşimli tahta sürümü kurulu olacak. Bunun için bir çözüm düşünüyor mu acaba meb ?

ramkan' Alıntı:
Şu hale bakın ya linuxa geçecez tüm engelleri aşsak meb bırakmıyor( eokul- mebbis) . Fatih projesi 2. faz etkileşimli tahtalarda sadece pardusun etkileşimli tahta sürümü kurulu olacak. Bunun için bir çözüm düşünüyor mu acaba meb ?

Ben tübitakı arayıp sordum üzerinde çalışıldığını söylediler.

Kilit' Alıntı:
ramkan' Alıntı:

Ben tübitakı arayıp sordum üzerinde çalışıldığını söylediler.
İnşallah çalışma tez biter. Umarım pardustan eokul ve mebbise girmek için araç geliştirmek yerine eokul ve mebbisi explorer bağımlılığından kurtarırlar kesin çözüm olur da insanlar dilediği platformdan erişebilir.

arkadslar ben 8 ve mint aynı anda kullanıyorum. ama sistem mintten aciliyor. baslangıcta 2 sini de nasıl gostericez
?

aakcakaza' Alıntı:
arkadslar ben 8 ve mint aynı anda kullanıyorum. ama sistem mintten aciliyor. baslangıcta 2 sini de nasıl gostericez
?
Google'da boot repair diye aratın. Konsoldan birkaç küçük kodla kuruluyor. Kurulum bitince programı menüden bulup açın. Repair tuşuna basın. Gerisini ona bırakın. ;)

engin724' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:
?
Google'da boot repair diye aratın. Konsoldan birkaç küçük kodla kuruluyor. Kurulum bitince programı menüden bulup açın. Repair tuşuna basın. Gerisini ona bırakın. ;)

Hocam biraz uğraştım ama kiviramadim. Pardus kuruluydu daha önce grubu tekrar kurmuştur. Bu sefer başaramadı. Disardayim su an. Eve gidince ugrasicam tekrar. Bu arada Minti hakkaten bende begendim.

aakcakaza' Alıntı:
engin724' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:
?

Hocam biraz uğraştım ama kiviramadim. Pardus kuruluydu daha önce grubu tekrar kurmuştur. Bu sefer başaramadı. Disardayim su an. Eve gidince ugrasicam tekrar. Bu arada Minti hakkaten bende begendim.

Hocam hallettim teşekkürler, grub geri geldi, kurtarma diski sayesinde!

beni de ekleyin arkadaslar, bu arada çok ilginctir microsoft wireless 3000 mouse kullanıyorum ama mint 17 de farenin kaydırma özelliği çok hızlı hareket ediyor.

alıcıyı takıp çıkarınca düzeliyor, var mı bu ilginç soruna bir fikri olan?

win 7 ile mint i birlikte nasıl kullanabiliriz arkadaşlar?
açılışta soracak şekilde...

Re: Ynt: Birlikte bir linux dağıtımı kullanalım.

Mint kurulurken başta gnu grubu mbr ye kurulsun mu diye sorar.
Grub: bilg. Açılırken işletiim sistemini seçmemize yarayan yazılım.

wertyu6' Alıntı:
win 7 ile mint i birlikte nasıl kullanabiliriz arkadaşlar?
açılışta soracak şekilde...

bende dün aksam o sorunla ugrastım hocam, en kötü ihtimalle boot repair diye bir cd kalıbı var,

grubu o düzeltiyor.

Ben hiç grub sorunuyla karşılaşmadım.Önce windows 7 kurun sonra minti kurun zaten grub menüsü bilgisayar açılırken çıkıyor.
Ankete 50 oy kullanılmış kaç kişi kurup başladı merak ediyorum.

Kilit' Alıntı:
Ben hiç grub sorunuyla karşılaşmadım.Önce windows 7 kurun sonra minti kurun zaten grub menüsü bilgisayar açılırken çıkıyor.
Ankete 50 oy kullanılmış kaç kişi kurup başladı merak ediyorum.

Hocam bende 8 vardı, üstüne cinnamon u kurdum, ama ne hikmetse açılırken hangi sistemle açılacağını sormamaya başladı.

bende mecburen grubu tamir ettim, belki kurarken bir hata yapmış olabilirim. 20 gb alan belirlemiştim, umarım yeterÇ))

20 gb alan sisteme yeter hocam.
Ben eclipse de sorun yaşıyorum.İndigo paketini indirdim portable çift tıklayınca çalışıyor.Açtıktan kısa süre sonra kendiliğinden kapanıyor.Diğer dağıtımlarda bu sorunu yaşamamıştım.Var mı çözüm yolunu bilen?

arkadaşlar gerçekten linux işletim sistemini öğrenmek ve kullanmak istiyorsanız 2 işletim sistemi kurmaktan vazgeçmelisiniz. eğer hem windows hem linux varsa sisteminizde biraz zorlanınca, sıkışınca ve sorunla karşılaşınca hemen windowsa dönüyor ve hiçbir zaman gerçekten linux kullanıcısı olamıyorsunuz. bence evinizde veya dizüstü bilgisayarınızda tek işletim sistemi linux olsun. zorlanın paylaşın öğrenin. ben evde pardus okulda windows kullanıyorum (eokul probleminden).

elgunlu' Alıntı:
arkadaşlar gerçekten linux işletim sistemini öğrenmek ve kullanmak istiyorsanız 2 işletim sistemi kurmaktan vazgeçmelisiniz. eğer hem windows hem linux varsa sisteminizde biraz zorlanınca, sıkışınca ve sorunla karşılaşınca hemen windowsa dönüyor ve hiçbir zaman gerçekten linux kullanıcısı olamıyorsunuz. bence evinizde veya dizüstü bilgisayarınızda tek işletim sistemi linux olsun. zorlanın paylaşın öğrenin. ben evde pardus okulda windows kullanıyorum (eokul probleminden).

Aynen beni anlattınız hocam. Ne zaman ki tek başına kurdum o zaman Linux ta kaldım..

Geri