Bilişimcilerin karşılaştığı trajikomik olaylar[tek başlık]

Kodla Büyü
Arkadaşlar konu olarak yeri değil ama yeni başlık açmak istemedim. Müfettiş pdf dosyasını wordde işlenebilcek formata çevirmemi istedi. Ben de bilmediğimi ama araştırıp sona yardımcı olabileceğimi söyledim. Yüzüme baktı ve anlayan biri gelsin dedi. Çok kötü hissettim kendimi. Bunu illaki bilmek zorundamıyım. Ben de hocam herşeyi bilemeyiz ama diğer arkadaşlara göre araştırıp daha hızlı çözüm üretebilcek bir branşız dedim. Ama bu kadar basit şeyi de bilmen lazım dedi. Yaaa bu bölümü okuduğuma lanet ediyorum hergün. Hep başarısızlıklarımız üzerine eleştiriliyoruz. Kimse bunu ne kadar da güzel yapmışsın demiyor. Off Allahım ağlamak istiyorum yineeeee

e okul sistemine geçtiğimiz ilk yıldı, bilgisayar konusunda oldukça problemli bir öğretmen arkadaş yana yakına beni arıyormuş, öğretmenler odasına girmemle yanıma koştu
-yyaaa ben e-kolay a giremiyorum bir türlü" dedi. ben de
-e-kolay mı kaldı hocam ne e kolayı diye sorunca anladım ki e-okula girmek istiyor ama google'a e-kolay yazınca giremiyor tabi....

marbled' Alıntı:
Arkadaşlar konu olarak yeri değil ama yeni başlık açmak istemedim. Müfettiş pdf dosyasını wordde işlenebilcek formata çevirmemi istedi. Ben de bilmediğimi ama araştırıp sona yardımcı olabileceğimi söyledim. Yüzüme baktı ve anlayan biri gelsin dedi. Çok kötü hissettim kendimi. Bunu illaki bilmek zorundamıyım. Ben de hocam herşeyi bilemeyiz ama diğer arkadaşlara göre araştırıp daha hızlı çözüm üretebilcek bir branşız dedim. Ama bu kadar basit şeyi de bilmen lazım dedi. Yaaa bu bölümü okuduğuma lanet ediyorum hergün. Hep başarısızlıklarımız üzerine eleştiriliyoruz. Kimse bunu ne kadar da güzel yapmışsın demiyor. Off Allahım ağlamak istiyorum yineeeee

senin bu anlattıkların, trajikomik teki komik ekini gereksiz kılıyor ne yazık ki
bizden başka hangi branşta "yapılamayanlar" ya da "bilinmeyenler" üzerine duruluyor ki? örneğin hangi matematik ya da Türkçe öğretmeninin bilgisi test ediliyor?
hep sorunlarla uğraşıyoruz, problem çözmeye çalışıyoruz. bir sorun karşısında hep bilgimizi tecrübemizi göstermemiz gerekiyor.

marbled' Alıntı:

madem "bu kadar basit bir şey"di de haçan o got kafali niye yapamamiş?

marbled' Alıntı:
terbiyesizlik

http://www.pdftoword.com/
şimdi şu siteyi keşfettim hocam pc nizden pdf dosyasını yüklüyorsunuz siteye
altına da e posta adresinizi yazıyorsunuz
dosyayı çevirip maile ekli olarak gönderiyor:S
bidaha lazım olursa diye paylaşayım dedim.

//müfettiş daksille silsin:)

marbled' Alıntı:
Ben de madem o kadar basit siz yapın dedim. :x Ama içimden

Kendinizi iyi tutmuşsunuz, ben belki direkt söylerdim. Müfettiş ile ilgili bir anıda benden olsun.

Görevlendirme ile ilçe mem deyim. Tabi teftiş falan geçirmiyoruz. İl milli eğitim müdür yard. seminer verecekti. Belediye kültür merkezinde düzeneği ayarladık, zemine fon müziği verdim, otruranlar beklerken sıkılmasın diye. Neyse o arada baktım yanıma biri geldi artist bişi. Bilgisayarı kurcalamaya başladı, aklınca sunuyu açıp artislik yapacak. Bir türlü beceremedi. Bende F5 e basarsanız açılır dedim. Bana sen ne iş yapıyorsun dedi, bende bilg. öğrtm. dedim. Hangi okulda dedi, ...... i.ö.o da dedim. Bu hafta orayı teftiş ettik seni görmedim dedi. Eleman müfettişmiş, hemde başkanları. Dedim ben ilçe mem de görevlendinme çalışıyorum. Tip tip baktı bana bişi diyemedi. Çok gıcıktı.

alperre' Alıntı:
http://www.pdftoword.com/
şimdi şu siteyi keşfettim hocam pc nizden pdf dosyasını yüklüyorsunuz siteye
altına da e posta adresinizi yazıyorsunuz
dosyayı çevirip maile ekli olarak gönderiyor:S
bidaha lazım olursa diye paylaşayım dedim.

//müfettiş daksille silsin:)

Hocam ben o sitede çevirmeyi denemiştim. Bozuk olmayan pdf'leri çeviriyor, her pdf'yi çevirmiyor.
Geçen sene müdürüm yüksek lisans dökümanlarını bana çevirttiriyordu da çok aramıştım çevirme yolu.
Biliyorsunuzdur ama okullara dağıtılan Adobe Cs3 ve CS4 dvd'lerinde olan Acrobat Reader'la çevirmiştim sonunda.

Yeni yaşanmış iki olay:

1.si: Sınıf öğretmenlerinden birisinin öğrencisinin e-okulda fotoğrafı yokmuş. Öğretmenler odasında beni gördü ve fotoğraf çekebilir miyiz? Vesikalık olur mu? dedi. Bende gayet tabi çekebilirsiniz, siz çekip hafıza kartını bana gönderin ben vesikalık yapıp e-okula yüklerim dedim. Tamam çekip size göndereyem dedi. Ertesi gün bahçede beni gördü ve hocam gelir misiniz fotoğraf çekelim dedi. Beceremiyor diye düşünüp gittim sınıfına. Sonuç fotoğrafı yine kendisi çekti. Beni neden çağırdı o gün bu gündür hala anlamış değilim :)

2. olay: Öğrenci öğretmene dyned'imden ses gelmiyor diye şikayet etmiş. Öğretmende bana söyledi. Gittim yanına, kulaklığını ver birde ben deniyeyim dedim. Öğrencinin cevabı: kulaklık getirmedim öğretmenim.. Be öğrenci kulaklık takmazsan ses çıkmaz tabi... :p

melisude' Alıntı:
öğrencilere word de bir ödev vermiştim.öğrenci yapamamış ve bana soru soruyor.bende ona dedimki ödevini 2003 temi yaptın.cevap aynen şu: yok hocam dün akşam yaptım :puhaha:

:puhaha:

mutlak_adeger' Alıntı:
elrond' Alıntı:
MSN YE mesane diyen var be hocam cigabayta cogobayt diyen mi ararsın, ortalık kara cahil dolu...üstüne üstlük bir de sürekli oturan kişi de biziz, başları sıkıştı mı kurtarıcıları da biz...anlamadım ki ben şimdi...

aman msn i hackletmesin o arkadaş :puhaha:

Onu yap şunu yapları geçtim. Direk sadede geliyorum. Bizim okulun müdürü sonunda bezip sayfayı Türkçeciye yaptırmıştı. Şimdi sayfa ile fizikçi ilgileniyor.

- Hocam projeksiyon görüntüyü tahtaya yansıtmıyor.
- Bakalım hocam.
- ( 2 kat çıkıp baktıktan sonra ) E siz bilgisayarı açmamışsınız hocam !!!

- Hocam bilgisayardan ses çıkmıyor, sanırım yine bozuldu.
- Tamam gelip bir bakayım.
Kabloları kontrol et, bilgisayarın ayarlarını denetle, hiçbiyerde sorun yok. Sonuç olarak hoparlörlerin kumandadan sesi kapatılmış..

Bizim müdür elinde bir dvd ile geldi içinde en az 100 tane ufak video var.Aldım videoları birleştirdim dvdye yazdırdım.Ertesi gün geldi bendeki vcd player dvd okumuyor.aldım videoları parçaladım tek tek cd ye yazdırdım.ertesi gün geldi bu arabada çalmıyor aldım ses cdsi yaptım başka bir gün geldi bu evde görünmüyor.Asker öğretmendim 1 hafta rapor aldım sonrasını hatırlamıyorum...

-hocam powerpointte resim ekleyemiyorum
-bilgisayarında ekleyebilceğin resim var mı(belgelerimdeki resimlerde silinmiş)
-yok

matematik öğretmeni yoğun olduğu zaman, öğrenciler bana da soru getirir..
elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım..
-bana sık sık soru getiren bir öğrenci benden birşey ister.. makul bir şey olmadığı için kabul etmem.. (artık ne dediyse aklımda değil..)..
öğrenci : tamam hocam ben de size bir daha soru sormam o zaman

müdür telaşla labaratuara girer
-hocam bilgisayar aniden kapandı,nie anlamadım..
-anlamayacak bişey yokki hocam elektrik kesintisinde bilgisayarlar zaten aniden kapanır... :)

Şimdi geldim hemen yazayım dedim.
15 dakika önce projeskiyondan tahtaya görüntü gelmiyor dediler.
Gittim projeksiyon kapalı.Düğmesine bastım.Tam çıkarken ses yok dediler.Baktım hoparlörün sesini sonuna kadar kısılmış.

Millet böyle olduğu sürece formatörlük bitmez

Herkesin her şeyi biliyor dedeği çocuklara word'de sayfaya kenar boşluğu eklemeyi anlattım.Sonra da etkinlik kitabında bir şiir vardı onu yazmalarını istedim.
Bunlar başladılar yazmaya, içlerinden bi tanesi gözüme ilişti hemen.
Bir baktım çıkarmış çantasından cetveli crt monitörün üstüne koymuş, elinde kurşun kalemle üstten alttan ölçü alıyor, monitörü çiziyor :eek:
Kızım dedim napıyosun sen. Hocam şiiri yazayım vallahi silicem çizgileri diyor bi de ciddi ciddi. Ağlasam mı, gülsem mi bilemedim.

hocam anneme çok sinirleniyorum dedi niye kızım dedim, flash diske gönder diyip resim eklememe izin vermiyor dedi, niye dedim para gider kızım olmaz demiş anneme bedava olduğunu söyledim ama beni anlamıyor dedi.

gakgoskentli' Alıntı:
Bizim müdür elinde bir dvd ile geldi içinde en az 100 tane ufak video var.Aldım videoları birleştirdim dvdye yazdırdım.Ertesi gün geldi bendeki vcd player dvd okumuyor.aldım videoları parçaladım tek tek cd ye yazdırdım.ertesi gün geldi bu arabada çalmıyor aldım ses cdsi yaptım başka bir gün geldi bu evde görünmüyor.Asker öğretmendim 1 hafta rapor aldım sonrasını hatırlamıyorum...
çok üzüldüm gerçekten. ama bir hafta bile size az gelmiştir bence. Allah sabır versin hepimize.

suatozt' Alıntı:
elrond' Alıntı:
blg_ort' Alıntı:
toprak60' Alıntı:
bulunduğum okulda bilgisayar dersim az
teknoloji tasarım derslerine ve müzik derslerine giriyorum
tek. tas. ve müzik derslerini sınıfta işliyorum ki laboratuvardan diğer hocalarda yararlansın diye

hocanın biri beni koridorda sınıfa girerken gördü
bana : "Hocam seni böyle laboratuvar dışında görünce soyulmuş muza benzetiyom" dedi...
+1+1+1+1+1
Canın muz mu çekti deseydin :))))))))))
http://www.izlesene.com/video/kiciyla-m ... am/1145642 :puhaha:

eokul şifresini unutan bir kimya öğretmeni, okulun müdür yardımcısını bulamayınca bana gelip şifresini kırmamı istemesi

bugün sınıfta sözlü yapıyordum çocukları : öğretmeniimm,işlemcinin üzerinde fon mı var mı, fan mı diye sordu öğrencimin birisi...
gülümsedim tatlı çocuğa :)

8. sene oldu artık burada yazılanların hemen hemen hepsiyle karşılaştım. Şimdiki aklım olsaydı ilk yıllarda bilmiyorum der geçerdim. Bundan bir kaç sene öncesine kadar hayatım 2200 öğrenciye sahip bir okul, ikili öğretim, 60-70 öğretmen, 3 BT sınıfı (önceki yıllarda harap olmuş hepsi pentium II bilgisayarlar), sınıf öğretmenlerinde projeksiyon ve bilgisayarlar, 30-32 arası değişen haftalık bilgisayar ders saati ve geceleri aveanın ücretsiz öğretmen hattı desteğinden oluşuyordu:) ... Kısacası bitkisel hayat. Son yıllarda biraz daha rahatladı durumlar.

İnternete bağlanamayan yada başka problemleri olan arkadaşlar ücretsiz öğretmen hattına güvenip sürekli arıyorlar geceleri, bende tüm günün getirdiği baş ağrısı eşliğiyle yardımcı olmaya çalışıyorum. Bazıları 1 saat sürüyor. Sonrasında arayan arkadaşlar niye meşguldü tel diye serzenişte bulunuyorlar :) Neyse bir yaz yurtdışına çıktım 1 haftalık tatil için. Ben unutmuşum herşeyi kafayı formatlamışım, başka bir alem başka bir dünya, meydanda dolaşıyorum manzaranın keyfi gece 11 suları telefonum çaldı. Alo der demez karşıdaki hocam internete giremiyorum diyerek giriş yaptı. O lafı duyunca bende bir şimşek çaktı ve beynimin iletişimini kısada olsa kestiğim tarafı yeniden uyandı. Anlattı, araya girmeme izin vermeden aralıksız, neyse pes ettim dinledim bir süre. Hocam dedim modem ayarlarına gircez ama şu an yurtdışındayım. İstersen modemim teknik servisini ara sen çok yazmasın sana. Bir sessizlik oldu (dumur süreci) :) haa neresi falan dedi şaşkın bi ifadeyle. Bir kaç saniye içinde kapadı teli. Tabi benim kendime gelmem zaman aldı.

Benzer bir olay, başka bir yaz Kaş'tayım Ağustos ayı sabah otelin bahçesinde denize karşı kahvaltıyı bitirmiş çay içiyorum. Müdür yardımcısı aradı. Hocam nerdesin acil gelmen lazım vs.. (15 dakika sonra orada olmasam okul havaya uçacakmış izlenimi veriyor o ifadeyle) Hocam dedim Kaş'tayım. İyikide burdayım size kolay gelsin :)

Geri