Bakanlıkta BTRyi açıklayıcı yazıÇIKTI OKU syf27

Kodla Büyü
Re: Bakanlıkta BTRyi açıklayıcı yazı imzada?

Yeğitek 30 saat yapan illeri azarlamış dedik ,buna uydurma diyor bazı arkadaşlar.
Yeğitek illere mail attı yazı imzada dedik ,bunada uydurma dedi bazı arkadaşlar.
Yeğiteke atılan maillere verilen cevaplarda 30 saat yok dendiğini dedik, bunada yine uydurma dedi bazı arkadaşlar.
Bunlar olurken halen daha yazıyı zoraki yorumlayan arkadaşlara yeni yazı gelecek dedik, bunada uydurma dendi.
Arakadaşlar bu kadar olaylara uydurma diyen arkadaşların durumu ne olacak .Merak ediyorum!
Kafamızı nereye kadar kuma gömeceğiz.Bt ciler olarak bizlerin psikolojisi baya karışık geldi bana. :roll:

Önemli olan onların ne dediği değil bizim ne istediğimiz, dün diğer öğretmenler gibi çalışacaksınız dediği halde ilgili kişi bugün başka şeyler söylüyorsa herkesin bir düşünmesi lazım, bilgisayarcıyım hocanın bahsettiği dirayeti gösterebilsek çok işler hallolacak ama nerde..

Bu yazıdan rehber öğretmenler gibi çalışma şartlarına sahip olduğumuz sonucunu çıkarıp, görüş aldığımız halde, olmaz görev eğitim öğretim saatlerindedir diye ahkam kesen bt ci ve yabancı branştan insanlar vardı, en sonunda söyledikleri yere gelmememiz için dua ediyorum..

Bu olaylarda beni en çok kızdıran iki olay var.
Birincisi yeğitek .burdaki arkadaşlar herkes yazıyı 30 saat diye okurken neden buna karşı çıktılar,onların işine gelmeyen neydi,neden geldikleri yerleri unuttular onu merak ediyorum.
İkincisi ise yeni yazı ile ilgili olaylar yokmuş gibi davranan arkadaşlar.yeğitek maillerle ve sözlü olarak eğiticilere bildirdiği halde ,bizim hiçbir şey okmuş gibi davranmaya çalışmamız.

Arkadaşlar Yeğitek'te bu yazıyı yazan ve çıkaran arkadaşlar bile bazı yazdıklarının yanlış anlamalara sebep olacak durumda olduğunu kabul ediyor. Zaten açıklayıcı yazı çıkarma sebepleri de bu. Yalnız bu konunun başlığında yazı imzada demiş ama yazı daha kaleme alınmamış bile. E. Petük ve arkadaşları bu aralar biraz yoğunmuş. Haftaya da Rize de bir seminere katılacaklarmış. Daha sonra yazı kaleme alınacak ve genel müdüre imzaya sunulacak. Ne zaman imzalanır Allah bilir, hatta genel müdür imzalar mı itiraz mı eder o da belli değil. Yani kısacası bu yazıyı bekleyenler 3-4 hafta bekleyecek ne yazık ki.

soyludenizci' Alıntı:
Arkadaşlar Yeğitek'te bu yazıyı yazan ve çıkaran arkadaşlar bile bazı yazdıklarının yanlış anlamalara sebep olacak durumda olduğunu kabul ediyor. Zaten açıklayıcı yazı çıkarma sebepleri de bu. Yalnız bu konunun başlığında yazı imzada demiş ama yazı daha kaleme alınmamış bile. E. Petük ve arkadaşları bu aralar biraz yoğunmuş. Haftaya da Rize de bir seminere katılacaklarmış. Daha sonra yazı kaleme alınacak ve genel müdüre imzaya sunulacak. Ne zaman imzalanır Allah bilir, hatta genel müdür imzalar mı itiraz mı eder o da belli değil. Yani kısacası bu yazıyı bekleyenler 3-4 hafta bekleyecek ne yazık ki.

hocam yazıda E. Petük görev tanımına 30 saat diye acıkca ekletecekmi yoksa yanlıs anlamaya sebep vermeden eğitim öğretim saatlerimi diyecekler.Şimdiye kadar E.petük arayan herkese 30 sat ibaresini belirten kişi oldugu yazılıp çizildi.Umarım bunu acıkca belirtecek bir yazı düzenllenir ,tersi yönde bir açıklama yapılackasa kim neden yapsın yıllardır zaten magduruz şimdi görevlendirm ilede olsa hakkımız verildi düşüncesindeyken..Bence bu yazı cıkmadan gerek sendikalarımızla gerek bizler haksızlıklar tekrardan başlamadan önlemini almak gerekir.

Yada hiç kaygılanmayın haber asparagas olmasa bile 3 yıl çalışıp btr cıkardılar 3 yıla kadar bu yazı gelmez zaten :D

bilgisayarcıyım' Alıntı:
Birde şunu eklemek istiyorum. Sen kendini düşünmezsen seni kim düşünsün be arkadaşım.
Bir yazıdan türlü türlü anlamlar çıkarıyorsunuz. Yazı bir tane meali 1000 tane. Yazı ingilizce çıksa belki bu kadar zorlanmayız çevirirken.
Ekimdeki yazıyı herkes kafasına hayal gücüne yeteneğine, anlama kapasitesine, müdürüne, çalıştığı kuruma, çalıştığı ile, aile düzenine, yetişme şartlarına, çevre koşullarına vs. vs. vs. vs. vs. (bin tane sayabilirim) yorumlamış. Böyle şey olur mu yaa. Yazı tek anlam açık, ama uygulamalr farklı tabi dediğim gibi müdürlerin Türkçeyi anlama ve yorumlama kapasitesiyle alakalı yine.
Sonra vay efendim yazıda şu yok o zaman bunu mu yapcaz. Vay efendim yazıda saat vermemişler napcaz. Soran arkadaş gece yarısına kadar beklesin okulda ne diyim sana ben.
Vay efendim nöbet yazmıyo ama ben nöbet tutacakmıyım. Müdür tut dedi. bu okulda değilmişim BTR öbür okuldaymışım hımmmm bak sen.
Olmayan şeyi niye yorumluyosun arkadaşım. Doğa üstü güçlerin var da senin mi haberin yok.
Olmuyo işte bozma bırak ne kurcalıyorsun herşeyi yazıda tuvalete gitme yazılmamış diye okulda tuvalete mi girmiyeceksin.
Yada sorcan mı müdüre tuvalete hangi teneffüste giricem diye.
İlkokul çocuğu gibi ne bu böyle yaa.
Okuyorum acıyorum valla bir de bir yazımda dedim ki en yüksek puanla alınan bölüm bizimki hepimiz kalbur üstüyüz ama
bu kadar saçmalanmazki canım.
konuyu irdeliycez diye suyunu çıkarıyorsunuz.
Arkadaşlar biraz kendinize gelin artık lütfen
Lütfen biraz sağlam duralım basiretli olalım. Hakkımızı savunalım arayalım.
Yazmıyo ama müdür öyle diyolarla olmaz bu iş.
Mademki herşey yazıyla oluyo bu ülkede madem ki saat yazmıyo o zaman al sana 30 saat.

Hocam yazının yayınlandığı günden beri aynı şeyileri söylüyorum ama bizim zümrede dinleyen yok. Kimin nasıl yorumladığı önemli değil. bizim ne anladığımız önemli. Dik durun basiretli olun ayaklarınız yere sağlam bassın.

Arkadaşlar Erdoğan PETÜK kesinlikle 30 saat diyemem dedi. Ben telefonda konuştum. Ben ve eşim ikimizde bt ciyiz. Aynı ildeyiz. Ben rahatım 30 saat giriyorum çünkü okulum öyle. Eşim ikili öğretimde o hala 8-5 çalışıyor. Bu olayı çözemedim bir türlü. Her yeri aradım. Milli eğitim tamamen farklı yorumluyor zaten. Şunu anlayın artık yazıdaki 7. ve 8. maddeler 30 saat olduğunu söylemiyor. Bunu yazıyı çıkaran kişi bile öyle söylüyor. Ya bastırıp 30 saat ibaresini ekleteceğiz. Ya da gelen açıklayıcı yazıda istemediğimiz durumlarla karşılaşacağız. Böyle bir açıklayıcı yazı olduğu kesin. Artık buna karşı gelmeyin. İllerin büyük çoğunluğu bu yazıya ihtiyaç duyduğunu belirtmiş. Okulumda rahatım diyerek bu iş çözülmez...

achillus' Alıntı:
soyludenizci' Alıntı:

hocam yazıda E. Petük görev tanımına 30 saat diye acıkca ekletecekmi yoksa yanlıs anlamaya sebep vermeden eğitim öğretim saatlerimi diyecekler.Şimdiye kadar E.petük arayan herkese 30 sat ibaresini belirten kişi oldugu yazılıp çizildi.Umarım bunu acıkca belirtecek bir yazı düzenllenir ,tersi yönde bir açıklama yapılackasa kim neden yapsın yıllardır zaten magduruz şimdi görevlendirm ilede olsa hakkımız verildi düşüncesindeyken..Bence bu yazı cıkmadan gerek sendikalarımızla gerek bizler haksızlıklar tekrardan başlamadan önlemini almak gerekir.

Yada hiç kaygılanmayın haber asparagas olmasa bile 3 yıl çalışıp btr cıkardılar 3 yıla kadar bu yazı gelmez zaten :D
Hocam bakanlıktaki arkadaşlar da birbirinden farklı fikirler taşıyor. Anladığım kadarıyla E.Petük 30 saattir derken Necdet bey eğitim öğretim süresincedir diyor. Çıkacak sonuç tam bir muamma.

soyludenizci' Alıntı:
achillus' Alıntı:
soyludenizci' Alıntı:

Hocam bakanlıktaki arkadaşlar da birbirinden farklı fikirler taşıyor. Anladığım kadarıyla E.Petük 30 saattir derken Necdet bey eğitim öğretim süresincedir diyor. Çıkacak sonuç tam bir muamma.
Ben Erdoğan PETÜK e özellikle sordum eşimden dolayı 30 saat diyemem diyor. 30 saat diye yazanlara karşılar zaten.

bariskoc006' Alıntı:
Arkadaşlar Erdoğan PETÜK kesinlikle 30 saat diyemem dedi. Ben telefonda konuştum. Ben ve eşim ikimizde bt ciyiz. Aynı ildeyiz. Ben rahatım 30 saat giriyorum çünkü okulum öyle. Eşim ikili öğretimde o hala 8-5 çalışıyor. Bu olayı çözemedim bir türlü. Her yeri aradım. Milli eğitim tamamen farklı yorumluyor zaten. Şunu anlayın artık yazıdaki 7. ve 8. maddeler 30 saat olduğunu söylemiyor. Bunu yazıyı çıkaran kişi bile öyle söylüyor. Ya bastırıp 30 saat ibaresini ekleteceğiz. Ya da gelen açıklayıcı yazıda istemediğimiz durumlarla karşılaşacağız. Böyle bir açıklayıcı yazı olduğu kesin. Artık buna karşı gelmeyin. İllerin büyük çoğunluğu bu yazıya ihtiyaç duyduğunu belirtmiş. Okulumda rahatım diyerek bu iş çözülmez...
yazı 2 Ekim'de yayınlandı, 10 Ekim'de Erdoğan Petük ile telefonda görüştüm sorduğum sorular ve aldığım cevaplar aşağıda, siz kendi aldığınız cevaplarla karşılaştırınız hocam

Soru: İller bu uygulamayı formatörlük gibi 8-5 mesai şeklinde algılıyor. Bu uygulama doğru mudur?
Cevap: Yok öyle bir şey.
Soru: Diyelim ki sabahtan 10 saat kendi okulumuzda dersimiz var. Öğleden sonra başka bir okula bt rehber öğretmen olarak görevlendirildik. Ne kadar çalışacağız.
Cevap: 20 saat.
Soru: Çizelgede ders olarak gösterildiğine göre 30 saat olarak işaretlenmesi gerekir mi?
Cevap: Evet, mesela bir matematik öğretmeni kaç saat derse giriyor. 30 saat. Siz de böylesiniz.

bariskoc006' Alıntı:
katılıyorum.
Ayrıca arkadaşlar bu yazıdan kesin 30 saat çıkmaz bu belli ,kesin çıkar demek komik geliyor.Gerçi bakanlıkta yeni çıkacak yazıya uydurma diyenler bu yazıdanda "kesin 30 saat" diyen kişiler.
Önceki btr yazısında haftalık ders çizelgesi değilde haftalık çalışma planı yazarsa malesef eğitim öğretim saatleri sonucu kesin olarak çıkıyor.

netame' Alıntı:
bariskoc006' Alıntı:
yazı 2 Ekim'de yayınlandı, 10 Ekim'de Erdoğan Petük ile telefonda görüştüm sorduğum sorular ve aldığım cevaplar aşağıda, siz kendi aldığınız cevaplarla karşılaştırınız hocam

Soru: İller bu uygulamayı formatörlük gibi 8-5 mesai şeklinde algılıyor. Bu uygulama doğru mudur?
Soru: Diyelim ki sabahtan 10 saat kendi okulumuzda dersimiz var. Öğleden sonra başka bir okula bt rehber öğretmen olarak görevlendirildik. Ne kadar çalışacağız.
Soru: Çizelgede ders olarak gösterildiğine göre 30 saat olarak işaretlenmesi gerekir mi?
Cevap: Evet, mesela bir matematik öğretmeni kaç saat derse giriyor. 30 saat. Siz de böylesiniz.

Ben de şöyle sordum hocam

Soru:Benim okulum sabah 8:15 te başlıyor 14:35 te bitiyor. Bitince gidecek miyim?

Cevap:Evet hocam bi 10 dk daha bekleyip açık bilgisayarların kontrolünü yapıp gidersiniz.

Soru: Peki eşimin okulu ikili öğretim, okulu sabah 7 de başlayıp 18 de bitiyor. O nasıl olacak?

Cevap:Hocam derslerine girer geri kalan zamanda idareyle anlaşıp 9-15 gibi çalışabilir.

Soru:30 saat di mi Hocam?

Cevap: Hayır 30 saat diyemeyiz Hocam o idare ile anlaşmanıza bağlı. zaten illere açıklama yazısı göndereceğiz bu hususlarda.

Bu arada zaten sizin dediğiniz gibiyse hiç bir sorun yok. Her şey tam istediğimiz gibi. Ama bizim ilimizde bir sıkıntı var ve bu sadece bizim ilde değil ki açıklama yazısı yazma gereği duyuyorlar

Peki tüm gün 8-5 arası ders programına işlenip haftada 45 saat ek ders mi verecekler BT Rehber öğretmenine :verymad:

bariskoc006' Alıntı:
netame' Alıntı:
bariskoc006' Alıntı:

Ben de şöyle sordum hocam

Soru:Benim okulum sabah 8:15 te başlıyor 14:35 te bitiyor. Bitince gidecek miyim?

Cevap:Evet hocam bi 10 dk daha bekleyip açık bilgisayarların kontrolünü yapıp gidersiniz.

Soru: Peki eşimin okulu ikili öğretim, okulu sabah 7 de başlayıp 18 de bitiyor. O nasıl olacak?

Cevap:Hocam derslerine girer geri kalan zamanda idareyle anlaşıp 9-15 gibi çalışabilir.

Soru:30 saat di mi Hocam?

Cevap: Hayır 30 saat diyemeyiz Hocam o idare ile anlaşmanıza bağlı. zaten illere açıklama yazısı göndereceğiz bu hususlarda.

Sizin görüşmeyi yaptığınız tarih de önemli, eğer 10 ekimden sonraki bir tarihse ben şu sonucu çıkarıyorum: Bu yazı bizim lehimize yorumlanabilecekken ve yazıda ismi geçen yetkili de bu yönde görüş belirtirken sonradan il, ilçe mem ve okul idarelerinin baskılarıyla geri adım atıyorlar..

Adı rehber öğretmen olarak değişen bir görevlendirmenin bizim aleyhimize dönmesinde içimizdeki ısrarla ve sebebini anlayamadığım bir şekilde yazıyı aleyhimize yorumlayanların da pay sahibi olduğunu düşünüyorum. Petük başta sorulara yukarıdaki gibi cevap veriyorken sonradan ağız değiştiriyorsa bunun sebepleri ve yapılabilecekler hakkında düşünmemiz lazım. Sizin de söylediğiniz gibi bastırıp açıklayıcı yazının olması gerektiği gibi lehimize çıkmasını sağlamalıyız.

30 saat direk yazmadığı sürece idarelerin insafına kaldık malesef.

10 Ekim den sonraydı hocam. Benim bu konuda ısrarcı olmam bu yüzden. Ben rahatım ama eşim değil. Siz de rahat olabilirsiniz ama yazı açık değil. Bu forumda bile yayınlandıktan sonra binbir çeşit yorum çıkmıştı. O yüzden yazı çıkmadan bastırmalıyız. İnanın 100 kişi o numaraları arayıp bastırsa iş çözülür

bariskoc006' Alıntı:
10 Ekim den sonraydı hocam. Benim bu konuda ısrarcı olmam bu yüzden. Ben rahatım ama eşim değil. Siz de rahat olabilirsiniz ama yazı açık değil. Bu forumda bile yayınlandıktan sonra binbir çeşit yorum çıkmıştı. O yüzden yazı çıkmadan bastırmalıyız. İnanın 100 kişi o numaraları arayıp bastırsa iş çözülür
katılıyorum

madem eldeki yazı bu, bize yazıyı binbir çeşit şekilde yorumlayan değil bizim lehimize yorumlayan insanlar lazım. hayırlısı olsun, inşallah süreç lehimize tamamlanır.

Ben bu işin çözümünü biliyorum. İlgili örnekleri vererek mahkemeye gidiyorsun. Bu olay iyi veya kötü bir şekilde mutlaka çözülüyor. Ne bu ya, 10 yıldır aynı hikaye. Her sene kaç saat çalışacağız, felan filan. Evrakları tamamlayayım, mahkemeye vereceğim bu olayı. Ne ise ne, ortaya çıksın da artık her sene aynı teraneyi dinlemeyelim.

Arkadaşlar ne gerekiyorsa yapalım yeter bizi ruh hasıtası yapacaklar.Bizim en sevmediğimiz şey belirsizlik.Çokmu zor çalışma saati haftalık 30 saatir demek .Emin olun arkadaşlar bt rehberliği yeni hayata geçerken ne yaptıysak yaptık ondan sonrası boş.

Pazartesi ilik işim telefon acıp durumu acıklamak ve mail atmak .herkes böyle yapsa geri adım atmaya cekinirler.

bunlar verilen ekders yüzünden 30 saati kabullenemiyorlar.bize normal rehberlikçilerin ekdersini versinler illa ki idareciler gibi almak zorunda değiliz ki.

pamuuuk' Alıntı:
bunlar verilen ekders yüzünden 30 saati kabullenemiyorlar.bize normal rehberlikçilerin ekdersini versinler illa ki idareciler gibi almak zorunda değiliz ki.

rehberlikçi de 18 alıyor bizde fark neki

idareciyle rehberlikçi farklı almıyor mu hocam?ben bilmiyorum.

pamuuuk' Alıntı:
idareciyle rehberlikçi farklı almıyor mu hocam?ben bilmiyorum.
Hayır hocam farklı almıyor ikisi de 18 saat alıyor ek ders. Bize siz görevlendirmesiniz o yüzden 30 saatle sınırlı olamazsınız diyorlar. Zaten normal rehberlikçi gibi normumuz olsa ve BT Rehberliği görevlendirme olmayıp kadro olsa o zaman çalışma saatlerini mecburen düzenleyecek ve bizi de rehberlikçiler gibi yapacaklar. Yani bizim çalışma süremizdeki sıkıntı görevlendirme olmamızla alakalı. Bunun da tek bir çözümü var kimse BT Rehberliği görevlendirme başvurusunda bulunmayacak ve f@tih projesini yönetmek için bize ihtiyaçları olduğunu anlayacaklar. Bizim ne işe yaradığımızı daha kendi okulumuzdaki insanlar bile bilmiyor. Ama ben BT Rehber olarak görevlendirilmedim ve bu hafta okula 5 saat dersime gidince, okul eksikliğimi bir hayli hissetmiş ve ne kadar önemli olduğumu anlamışlar. Hatta idare bile yapamadığı bazı işleri ben gelene kadar bekletmiş gidince ben yaptım. Okula bir gittim; BT sınıfının interneti kesilmiş, 1.sınıflardaki bilgisayar açılmıyor, 3.sınıfın bilgisayarının windows'u göçmüş, müdür yardımcısı internete giremiyor vs. Bu sorunları gözlerinin önünde çözünce kıymetli oluyoruz.

Re: Ynt: Bakanlıkta BTRyi açıklayıcı yazı imzada?

Otuz saatin yanında birde aralarda boşluk kalmamasıda belirtilmelidir. Gördük idarelerin aralar boşluk koymaya çalışmalarını.

Arayıp zorlayarak baskı yaparak açıklayıcı yazıyı lehte çıkartmalıyız, aksi taktirde bu görevi kessinlikle kabul etmeyerek biz onları zora sokalım. bunu herkes yaparsa zaten olay hallolur.. herkes yapmassa bile olduğu kadarıyla.

herkes telefon açıp rehber öğretmenler haftada 18 saat ekders almak için 30 saat çalışıyor, branş öğretmenleri de 18-19 saat ekders almak için 30 ders saati (aslında 30*40/60=20saattir) çalışıyor, biz de bilgisayar (branş) ve rehber öğretmen olduğumuz için en fazla 30 saat çalışmamız lazım, aksi anayasanın eşitlik ilkesine uymuyor ve asla kabul etmiyoruz diye baskı yapmalıyız. yoksa iş işten geçer.

Erdoğan Petük keşke elimizde olsa da 30 saat diyebilsek ama yazıda yazmıyor, idare ile sıkıntınız yoksa 30 saat olarak ayarlayabilirler diyor bu durumda onu aramak ve baskı yapmak çokta mantıklı olmuyor çünkü bizle hemfikir ancak elinden bir şey gelmediğini ifade ediyor adamcağız...

fdemirel' Alıntı:
Erdoğan Petük keşke elimizde olsa da 30 saat diyebilsek ama yazıda yazmıyor, idare ile sıkıntınız yoksa 30 saat olarak ayarlayabilirler diyor bu durumda onu aramak ve baskı yapmak çokta mantıklı olmuyor çünkü bizle hemfikir ancak elinden bir şey gelmediğini ifade ediyor adamcağız...
Doğrudur hocam, o zaman bu yazıyı hazırlayan ekipte görüş ayrılığı var demektir. Eğer bizim lehimize düşünüyor ve yazı hazırlanırken açıkça yazılmasına gücü yetmediyse yeni gelecek açıklayıcı yazı da bizim için iyi olmayacak demektir. Diğerleri kimse artık bizi görevlendirmeyiz diye diğer öğretmenlerden ayırıyorlar, gönderdikleri e-postalarda olduğu gibi kendilerince bir mantık belirlemişler ve bunca insanın hakkına giriyorlar...

Geri