bölüm şefi haftalık ne kadar ders alır?

Kodla Büyü

genzo

Aktif Üye
Arkadaşlar sorum şu:
bölüm şefi haftalık maksimum ne kadar alır?
Şef 27 saat alır diye yazılıyor. Şef olmayanlar 29 saat alır yazıyor. Şef olmanın hiçbir avantajı yok o zaman. Hatta 2 saati de azalıyor. Ama herkes şef olmak istiyor. Net bir bilgisi olan var mı?

Bende öyle biliyordum 27 diye yani ama müdürümüz 26 dedi ve şuan 26 alıyorum. Bununla ilgili bir yönetmelik var mı?

27 saat maksimum alır. ancak 27 saat ücret alabilmek için 30 saatten fazla bir fiil sınıf ortamında işlenen derse giriyor olmak lazım..

normalde ek ders ücretimiz 24 dür...

her 10 saatlik ders için 1 saat planlama ödenir.

yani 30 saat derse girerseniz 3 saat planlama alabilirsiniz o zaman 27 olur.

şefler klüp-sınıf alamadıkları için 27 de kalır..

şeflik ders saatine ve koordinatörlük ders saatlerine planlama verilmez.

planlamadan gelecek maksimum 3 saat planlama ücretinden gelebilir buun yerine ders alsanız olmaz.. yani.. 30 saatten az derse giriyorsanız maaksimum 26 olur..

ayrıca konu ek ders yöntmeliği ve genelgelerinde var..

Max 34 saat derse girebilirsiniz
3 saat hazırlık, 10 saat şeflik ücreti
(kulüp ve rehberlik alsanız bile ücreti ödenmez)

34+3+10=47
20 saat maaş karşılığı
27 saat ekders alabilirsiniz.

hocam bölüm şefi maksimum 34 saat derse girebilir. 10 saat te bakım onarım planlamadan alır 44 saat yapar. 27 saat ek derse karşılık gelir. rehberlik ve kulüp verilmediği için 29 yapmaz. tek avantajı fiili olarak girdiğiniz ders saati 34 saat. hatta duyduğuma göre bazılar 20 saat maaş karşılığı + 14 saat te koordinatörlük alarak tamamlıyorlarmış.

koordinatörlük alabiliyor muyuz?
o zaman 30 saat derse girsek 10 saat koordinatörlük 10 saat de bakım onarım
30+10+10 50 yapar fakat maksimum +27 deniyor 27 üstünde girdiğimiz dersler gönüllülük esasına mı dayanacak?
zorunlu gönüllü :)

genzo' Alıntı:
koordinatörlük alabiliyor muyuz?
o zaman 30 saat derse girsek 10 saat koordinatörlük 10 saat de bakım onarım
30+10+10 50 yapar fakat maksimum +27 deniyor 27 üstünde girdiğimiz dersler gönüllülük esasına mı dayanacak?
zorunlu gönüllü :)

bu durumda 10 saat koordinatörlük alamassınız.. siz istesenizde gönüllü olmayı kanunen mümkün değil.. maksimum 27 saate göre ek ders görevi verilebilir.. daha fazlasının verilmesi yada alınması kanuna aykırı..

En iyi 25 saat derse girersin burdan 2 yan gelir.
10 planlama ve bakım ve onarım
10 da koordinatörlük olsa
25+2+10+10=47 olur. Bunun 20 si maaş karşılığı 27 si de ekders olur.

Arkadaşlar bir sorum var yanıtlayan olursa sevinirim. Bölüm şefi biliyorsunuz rehberlik-kulüp için ek ders almıyor peki herhangi bir resmi yazıda veya mevzuatta alamaz veya almaması gerekiyor diye bir ifade biliyor musunuz? Açıkçası ben ücretini alamadığım için ne rehberlikle ne kulüple uğraşmak istemiyorum(ücretini verecek olsalar da uğraşmak istemem açıkçası da). Toplantıda durumu izah etmeye çalıştım ama inadına yeterli öğretmen yok deyip rehberliği ve kulübü yazıyorlar. Benim müdür istese hayır almayacağım diye itiraz edebilecek bir gerekçem var mı? Varsayalım ki rehberlikten ücret alabilecek başka bir öğretmen bulundu ve ona verildi, kulüpten kurtulma şansım var mı?

Alan Şefleri sadece 20 saat derse girerse şefliğin düşmesi sözkonusu olabilir mi ? Yönetmeliklerde net birşey göremedim. Mantıkende olmaması gerekiyor? Bilgisi olan var mı?

bizim okuldaki şef,
20 saat marş karşılığı ders + 10 saat bakım onarım + 14 saat koordinatörlük
olmak üzere haftanın 2 günü okulda, sonrasında kendisini görmek pek mümkün değil.

ozgulhoca' Alıntı:
bizim okuldaki şef,
20 saat marş karşılığı ders + 10 saat bakım onarım + 14 saat koordinatörlük
olmak üzere haftanın 2 günü okulda, sonrasında kendisini görmek pek mümkün değil.
Bende sadece koordinatöelük yok müdür yrd 20 saat alırsanız şeflik düşer diyor ne dayanarak söylüyorsa artık?

Ben bulunduğum okulda bölüm şefiyim, bu sene 40 saatten fazla ders almak istemiyorum. (20 saat maaş karşılığı, 20 saatte zorunlu ekders karşılığı oluğu için)
bölüm şefi olduğum için 10 saat egzersiz almaktayım. Bu 10 saatlik ücreti bu 40 saatin içindemi değerlendiriliyor. Yani aşağıdaki gibi mi değerlendiriliyor

20 Saat Maaş + 20 Saat Zorunlu Ekders(10Saat Ders +10 Saat Egzersiz)

40 saati yukarıdaki gibi doldurduktan sonra 2, 3 saatlik kendi alanımla ilgili ders kalsa dahi, bu dersleri istemediğim halde, bana zorla verebilirmi.

Bir başka sorum yine benzer konuyla ilgili;

Bölüm şefliği egzersizlerinden kısılıp yerine ders verilebilir mi?

Mesela 38 saat bifiil ders verip, 6 saat egzersiz gibi

Mesela 36 saat ders 8 saat egzersiz gibi

erbaa83' Alıntı:
Bende sadece koordinatöelük yok müdür yrd 20 saat alırsanız şeflik düşer diyor ne dayanarak söylüyorsa artık?
..
bence oturma organından uyduruyor.
sadece seni tehdit etmek için söylenmiş bir laf.

hocam bu söylediğiniz hangi yönetmelikte yazıyor. bende görebilirmiyim de bakalım :)
.
kaldıki 20 saat yüz yüze ders aldığınızda maaş karşılığı görevinizi dolduruyorsunuz. diğer derslerin koordinatörlük yada yüz yüze ders olması fark etmez. hepsi ekders olarak geçer.
eğer kurumunuzda koordinatörlük henüz yoksa (12. sınıf öğrenciniz yoksa) siz almıyorum deseniz bile okul müdürü size 41 saate kadar (-10 şeflik 31 eder) ders görevi yazabilir. bunu almıyorum deme lüksünüz yok.

by_lion' Alıntı:
Ben bulunduğum okulda bölüm şefiyim, bu sene 40 saatten fazla ders almak istemiyorum. (20 saat maaş karşılığı, 20 saatte zorunlu ekders karşılığı oluğu için)
bölüm şefi olduğum için 10 saat egzersiz almaktayım. Bu 10 saatlik ücreti bu 40 saatin içindemi değerlendiriliyor. Yani aşağıdaki gibi mi değerlendiriliyor

20 Saat Maaş + 20 Saat Zorunlu Ekders(10Saat Ders +10 Saat Egzersiz)

40 saati yukarıdaki gibi doldurduktan sonra 2, 3 saatlik kendi alanımla ilgili ders kalsa dahi, bu dersleri istemediğim halde, bana zorla verebilirmi.

Bir başka sorum yine benzer konuyla ilgili;

Bölüm şefliği egzersizlerinden kısılıp yerine ders verilebilir mi?

Mesela 38 saat bifiil ders verip, 6 saat egzersiz gibi

Mesela 36 saat ders 8 saat egzersiz gibi
..
egzersiz yani Planlama - Bakım - Onarım görevi ekders yönetmeliğinde belirtildiği gibi sabittir. Alan şefi 10 saat, atölye ve lab. şefi 6 saat. bunu hiç bir idareci kafasına göre 9 verdim 8 verdim deyip değiştiremez.

ilk sorunuza gelince EVET bu süre zorunlu ekders görevinin içine giriyor.

hadi girmediğini düşünelim ve hesap yapalım. size zorunlu 41 saat ders verdiler 10 da şeflik = 51. maksimum alabileceğiniz 47. 4 saatlik fazlalık ne olacak.

Hocalarım benimde bir sorum olacak.
mesela okulda 20 saat derse giriyorum. 10 saat şeflik 10 saat koordinatörlük aldım toplam ek ders ücretim 22 saat oldu. Yani 27 yada 26 saat dolmadı.
okulda öğretmen sıkıntısı olduğu için rehberlik ve kulüp de verildi, ek dersi tamamlayamadığım için 1 saat ücret daha alınabilirmi?

bas_kan' Alıntı:
Hocalarım benimde bir sorum olacak.
mesela okulda 20 saat derse giriyorum. 10 saat şeflik 10 saat koordinatörlük aldım toplam ek ders ücretim 22 saat oldu. Yani 27 yada 26 saat dolmadı.
okulda öğretmen sıkıntısı olduğu için rehberlik ve kulüp de verildi, ek dersi tamamlayamadığım için 1 saat ücret daha alınabilirmi?
..
hayır ALAMAZSINIZ.

ek ders yönetmeliğinde açık bir şekilde belirtilmiş. alan ve atölye şefleri sınıf öğretmenliği ve kulüp rehber öğretmenliği verilse dahi ücretini alamaz.

20 saat ders +10 saat şeflik+16 saat( okula göre değişir) kordinatörlük alabilirsiniz. hiç bir sıkıntı olmaz. Yönetmelik olarak bu duruma karşı bir şey yok.

tmy83' Alıntı:
20 saat ders +10 saat şeflik+16 saat( okula göre değişir) kordinatörlük alabilirsiniz. hiç bir sıkıntı olmaz. Yönetmelik olarak bu duruma karşı bir şey yok.
..
var hocam :)

fiili olarak girilebilecek ders saati sayısı 44 ile sınırlıdır. yani sizin hesabınıza göre en fazla 14 saat koordinatörlük alabilir.

genzo' Alıntı:
Arkadaşlar sorum şu:
Şef 27 saat alır diye yazılıyor. Şef olmayanlar 29 saat alır yazıyor. Şef olmanın hiçbir avantajı yok o zaman. Hatta 2 saati de azalıyor. Ama herkes şef olmak istiyor. Net bir bilgisi olan var mı?
az derse giriyorsun işte hocam avantajı olmaz olur mu..

20 maaş karşılığı + 16 koordinatörlük + 10 şeflik = 46 etti bile daha ne :++:

koordinatorluk konusunda insiyatif idarededir.vermek almak zorunda gibi bir durum söz konusu değil...Ancak uygulamada mahdur edilmez, nadiren iyi!bir yerde iseniz ne soylenirse ona tabiisiniz, hatta okulda ders dahi işleyebilirsiniz 12. sınıflar olmasına rağmen...Gelelim şefinm görev sorumlulukları ve ücretlerine...
soylenen doğru 30 saat fiili ders(sınıf rehberlik kulup hariç),+koordinatorluk(16 saat ilgili yönetmeliklerde geçebilir, idare daha az da koordinatorluk saati belirleyebilir, insiyatif idarenin elindedir.Diyelim 16 koordinatorluk saati,yada okulda ders görevi koordinatorluk yerine yapılıyorsa ek ders)+10 artı birlerden 3 saat gelir
20 saat maas karşılığı
sonuç=10+3+10(seflik)+4 saat bolum sefi koordinatorluk alır....
peki diğerleri?eger 12. sınıf 2 subeniz ve 2 bilişim 1 sef varsa ogrenci sayılarına göre grup oluşturulur...4*24 = 96 saat koordinatorluk
96/3=32 ancak 16saatten fazla koordinatorluk verilemez.eger ticaret meslek lisesinde iseniz hatta sizin koordinatorluk idare insiyatifinde! diğer muhasebe ogretmenlerine de dağıtılabilir, tabiiki önce sizinkini doldurarak...
gelelim mevzuattaki diğer görevlere...isteğe bağlı olsun olmasın nasıl ogretmenlerin görevleri varsa seflerde bu kapsamda...öğretmen açığı varsa alırsınız almama gibi bir durum söz konusu değil...uyumlu! çalışma yapma anlayısına göre genelde alınır, sıkıntı yaratılmaz...aksi olamaz mı?olur ama ne size yarar ne de okula...herkesin başı ağrır...

Okulumda günlük 8 saat ders var haftada 40 saat ediyor.32 saat derse girecem sadece 10.sınıflar var.32+3(her 10 saate 1 saat)+2(rehberlik) ders alacam üstüne 10 saat bölüm şefliği için ücret alabilir miyim?

allbud' Alıntı:
Okulumda günlük 8 saat ders var haftada 40 saat ediyor.32 saat derse girecem sadece 10.sınıflar var.32+3(her 10 saate 1 saat)+2(rehberlik) ders alacam üstüne 10 saat bölüm şefliği için ücret alabilir miyim?
hocam, bölüm şefiyseniz rehberlikten ücret alamazsınız, fahri yaparsınız. O zaman da
32+3+10=45 saat olur.

Parhelion' Alıntı:
genzo' Alıntı:
Arkadaşlar sorum şu:
az derse giriyorsun işte hocam avantajı olmaz olur mu..

20 maaş karşılığı + 16 koordinatörlük + 10 şeflik = 46 etti bile daha ne :++:
hesap yanlış, 16 koor + 10 şeflik alamazsınız. 20 saat derse giren bir bölüm şefi için doğrusu
20+2(hazırlık ve planlama)+10(şef)+14(koord)=46 saat olmalıdır.

BaRBaRYaN' Alıntı:
tmy83' Alıntı:
..

fiili olarak girilebilecek ders saati sayısı 44 ile sınırlıdır. yani sizin hesabınıza göre en fazla 14 saat koordinatörlük alabilir.
Hocam sıkıntı olmaz 19 saat dersede girebilir. Bu halde olup 27 saat ekders alinir hocam. Tabi okuldan okula değişir. Bizim okulda bu durumda 27 saat ekders veriliyor. Eğer yönetmelik de bir sıkıntı olsaydi müdür bey kesinlikle vermezdi. Bu arada Müdürümüz meslek öğretmeni. Tabi bu durum okuldan okula değişir. Başka okullarda şef olup 35 derse giren arkadas larim var.birde kordinatorluk gorevi oldugu halde

tmy83' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
tmy83' Alıntı:
..

Hocam sıkıntı olmaz 19 saat dersede girebilir. Bu halde olup 27 saat ekders alinir hocam. Tabi okuldan okula değişir. Bizim okulda bu durumda 27 saat ekders veriliyor. Eğer yönetmelik de bir sıkıntı olsaydi müdür bey kesinlikle vermezdi. Bu arada Müdürümüz meslek öğretmeni. Tabi bu durum okuldan okula değişir. Başka okullarda şef olup 35 derse giren arkadas larim var.birde kordinatorluk gorevi oldugu halde
..
hocam müdürünüzün meslekçi olması yönetmelikleri iyi bildiği anlamına gelmez. sadece insiyatifini öğretmenden yana kullanarak YANLIŞ YORUMLAMIŞ olabilir.

öncelikle söylediklerinizdeki yanlışları dile getireyim.
"19 saat derse girebilir" demişsiniz ama maaş karşılığını doldurma süresi 20 saattir. ve kurumda yeterli ders saati varsa 20 saat fiili ders görevi verilmeden ekders görevi verilemez. o yüzden maaş karşılğı olarak 20 saat derse girmek (yeterli ders saati varsa) yönetmelikte belirtildiği gibi zorunludur.

aşağıdaki açıklamaları ve yönetmeliği iyi okursanız PLANLAMA ve EKDES görevlerinin birbirinden farklı şeyler olduğunu görürsünüz. Ek Ders ücreti bu ikisinin toplamından oluşmaktadır. dolayısıyla ek ders ücreti hesaplanırken girilebilecek fiili ders saati ile planlama saati karıştırılmamalıdır.

sizin hesabınıza göre
19 saat ders + 10 saat şeflik + 1 saat planlama + 17 saat koordinatörlük = 47 saat ders ücreti veriliyor demişsiniz.

bu hesaba göre doğrusu
19 saat ders + 10 saat şeflik + 1 saat planlama + 15 saat koordinatörlük = 45 saat ders ücreti eder. (ki maaş karşılğı 20 verileceği için bunun verilmesi de yönetmeliğe aykırıdır)
...
Aylık karşılığı ders görevi
MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;
a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,
b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,
c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,
ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,
ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Ek ders görevi
MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;
a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,
b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,
c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,
kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.
Hazırlık ve planlama görevi

MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.
....
Bakınız : Ek ders yönetmeliği (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html)

Arkadaşlar bir sorum var yanıtlayan olursa sevinirim. Bölüm şefi biliyorsunuz rehberlik-kulüp için ek ders almıyor peki herhangi bir resmi yazıda veya mevzuatta alamaz veya almaması gerekiyor diye bir ifade biliyor musunuz? Açıkçası ben ücretini alamadığım için ne rehberlikle ne kulüple uğraşmak istemiyorum(ücretini verecek olsalar da uğraşmak istemem açıkçası da). Toplantıda durumu izah etmeye çalıştım ama inadına yeterli öğretmen yok deyip rehberliği ve kulübü yazıyorlar. Benim müdür istese hayır almayacağım diye itiraz edebilecek bir gerekçem var mı? Varsayalım ki rehberlikten ücret alabilecek başka bir öğretmen bulundu ve ona verildi, kulüpten kurtulma şansım var mı?

hocam mesajına cevap olarak yazıyorum bir şef olarak yönetmelikte diyorki şef olanlara ihtiyaç olması halinde öğretmen yetersiz gelmesi halinde sınıf rehber öğretmenliği verilebilir diye bir madde var bilgin olsun. bu arada ben maksimum 47 saat alıyorum. 20 saat bir fiil derse giriyorum. 10 saat şeflikten geliyor. istanbulda olduğum için diğeri de koordinatörlükten tamamlanıyor.

şu an çalıştığım kurumda alan- lab şeflerine ihtiyaç halinde rehberlik veriliyor.(daha önce de çalıştığım kurumlarda böyleydi.) gelgelelim bu kurumda şef e 2 saat ücrette yazılıyor. ilk defa haftada 29 saat ek ders almış oldum. :++: bunun yanlış olduğunu söylediğimde Falanca hoca bu konularda çok araştırır yanlış bişi yapmaz dediler. :cry:

Hocam unuttugun bir nokta var ime de bir derstir. Yada diger adiyla kordinatorluk. Inan bana yonetmelige aykiri bir durum yok. 20 saat fiili diyor.kordinatorlukte bir dees oldugu icin alabilir. Eğer mudurumu tanisaydin ne demek istedigimi anlardin.

Geri