bölüm şefi haftalık ne kadar ders alır?

Kodla Büyü
cyln' Alıntı:
Birbirimizi anlıyoruz değil mi hocam
..
tabiki hocam. neden anlamayalım ;)

benim bahsettiğim farklı bir olay.
ben herkesin rahat etmesi için eğitim öğretim yılı içinde / ya da dışınd çalışıyorsam ve ÖĞRETMENİM RAHAT EDİYORSA bırakın ben de rahat edeyim :mrgreen:

Alan tanıtımı ile ilgili dökümanları düzenleyip gönderirim hocam. Hatta siz PM atın ben size başka bonus lar da göndereyim ;)

Son anlaşmada kazanım olarak görünen "SINIF ÖĞRETMENLERİNE, OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNE VE ATÖLYE ŞEFLİĞİ GÖREVİ VERİLEN ÖĞRETMENLERE HAFTALIK İLAVE 2 SAAT EK DERS ÜCRETİ ÖDENMESİNİ SAĞLADIK" cümlesi ne anlama gelmektedir

Son anlaşmada kazanım olarak görünen "SINIF ÖĞRETMENLERİNE, OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNE VE ATÖLYE ŞEFLİĞİ GÖREVİ VERİLEN ÖĞRETMENLERE HAFTALIK İLAVE 2 SAAT EK DERS ÜCRETİ ÖDENMESİNİ SAĞLADIK" cümlesi ne anlama gelmektedir

Hocam artık Alan ve atölye şefleri, sınıf rehberliği veya danışman öğretmenlik(10 ve 11.sınıf sorumluluğu) alarak haftada 2 saat ücret alabiliyor.
upload_2021-8-31_21-36-29.png

2022 yılında toplu sözleşmede şeflere rehberlik veya sosyal etkinlik verileceğine dair bir şey var mı

Dönem derken hocam bu aydan itibaren mı yoksa önümüzde ki öğretim yılından itibaren mi.
01/01/2022-31/12/2023 dönemine ait toplu sözleşme metni
Öğrenci sosyal ve kişilik hizmetleri karşılığı ek ders ücreti
MADDE 27- (1) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenlerden örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde "Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri" anıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi halinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir

sayın hocam müdürünüz yanlış yapıyor. Sadece sizin müdürünüz değil çoğu müdür bu konuda yanlış yapıyor, malesef bu konu tam olarak anlaşılamıyor. Aslında BaRBaRYaN hocam gayet güzel açıklamış, bende şöyle izah etmeye çalışayım.
Bir teknik öğretmenin alacağı ek ders MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR'ın 5,6,11. maddelerinegöre şöyle hesaplanır.
20 saat maaş karşılığı+24 saat ek ders+3 saat hazırlık ve planlama(10'a 1)+2 saat kulüp ve/veya rehberlik=49 saat eder.
Buradaki 24 saatin içinde 20 saat maaş karşılığından sonra fiili olarak girilen dersler, şeflik ücretleri ve koordinatörlük vardır.
Şimdi dikkat ediniz, burada belirtilen 24 saat ek dersin içinde 3 saatlik hazırlık ve planlama ile 2 saatlik kulüp/rehberlik yoktur!
Bunların yeri bu 24 saat ek dersin içinde değildir. Mevzuatta yerleri belirtilmiştir. Örneğin hazırlık ve planlam için yönetmeliğin 11. maddesinde der ki:
MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.
burada ayrıca ibaresine dikkat ediniz.
Şimdi gelelim bizim müdürlerimizin yaptığı yanlışa, bir örnekle açıklayalım.
20 saat maaş karşılığı derse giren bir bölüm şefi maksimum kaç saat ek ders alabilir? hesaplayalım.
20 saat maaş+10 saat bölüm şefliği+14 saat koordinatörlük + 2 saat hazırlık ve planlama=46 saat almalıdır. Ama bizim müdürlerimiz bu hesabı şöyle yapıyor.
20 saat maaş+10 saat bölüm şefliği+15 saat koordinatörlük + 2 saat hazırlık ve planlama=47 saat . Bu hesap yanlıştır çünkü şeflik+koordinatörlük toplamı yönetmeliğe göre maksimum 24 saat olabilir. bu örnekte ise toplamı 25 saat olmaktadır. 30 saat derse girmediğimizden dolayı hazırlık ve planlamadan alamadığımız 1 saat koordinatörlük ücreti ile verilmeye çalışılmaktadır. Halbuki bunların mevzuattaki yerleri birbirlerinden farklıdır ve birbirlerinin eksiğini doldurmaları için kullanılamazlar.
Bu hesaba göre doğrusu, 30 saat bir fiil derse girmeyen atölye/bölüm şefleri maksimum 46 saat ek ders alır,47 alamaz!
Ayrıca 30 saat bir fiil derse giren atölye/bölüm şefleri kulüp ücreti alamadığından 49 değil maksimum 47 saat ek ders alabilir.
Dilim döndüğüce anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olur.
bravo hocam daha ne açıklayacaksınız? gayet net.

Geri