bölüm şefi haftalık ne kadar ders alır?

Kodla Büyü
tmy83' Alıntı:
Hocam unuttugun bir nokta var ime de bir derstir. Yada diger adiyla kordinatorluk. Inan bana yonetmelige aykiri bir durum yok. 20 saat fiili diyor.kordinatorlukte bir dees oldugu icin alabilir. Eğer mudurumu tanisaydin ne demek istedigimi anlardin.
sayın hocam müdürünüz yanlış yapıyor. Sadece sizin müdürünüz değil çoğu müdür bu konuda yanlış yapıyor, malesef bu konu tam olarak anlaşılamıyor. Aslında BaRBaRYaN hocam gayet güzel açıklamış, bende şöyle izah etmeye çalışayım.
Bir teknik öğretmenin alacağı ek ders MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR'ın 5,6,11. maddelerinegöre şöyle hesaplanır.
20 saat maaş karşılığı+24 saat ek ders+3 saat hazırlık ve planlama(10'a 1)+2 saat kulüp ve/veya rehberlik=49 saat eder.
Buradaki 24 saatin içinde 20 saat maaş karşılığından sonra fiili olarak girilen dersler, şeflik ücretleri ve koordinatörlük vardır.
Şimdi dikkat ediniz, burada belirtilen 24 saat ek dersin içinde 3 saatlik hazırlık ve planlama ile 2 saatlik kulüp/rehberlik yoktur!
Bunların yeri bu 24 saat ek dersin içinde değildir. Mevzuatta yerleri belirtilmiştir. Örneğin hazırlık ve planlam için yönetmeliğin 11. maddesinde der ki:
MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.
burada ayrıca ibaresine dikkat ediniz.
Şimdi gelelim bizim müdürlerimizin yaptığı yanlışa, bir örnekle açıklayalım.
20 saat maaş karşılığı derse giren bir bölüm şefi maksimum kaç saat ek ders alabilir? hesaplayalım.
20 saat maaş+10 saat bölüm şefliği+14 saat koordinatörlük + 2 saat hazırlık ve planlama=46 saat almalıdır. Ama bizim müdürlerimiz bu hesabı şöyle yapıyor.
20 saat maaş+10 saat bölüm şefliği+15 saat koordinatörlük + 2 saat hazırlık ve planlama=47 saat . Bu hesap yanlıştır çünkü şeflik+koordinatörlük toplamı yönetmeliğe göre maksimum 24 saat olabilir. bu örnekte ise toplamı 25 saat olmaktadır. 30 saat derse girmediğimizden dolayı hazırlık ve planlamadan alamadığımız 1 saat koordinatörlük ücreti ile verilmeye çalışılmaktadır. Halbuki bunların mevzuattaki yerleri birbirlerinden farklıdır ve birbirlerinin eksiğini doldurmaları için kullanılamazlar.
Bu hesaba göre doğrusu, 30 saat bir fiil derse girmeyen atölye/bölüm şefleri maksimum 46 saat ek ders alır,47 alamaz!
Ayrıca 30 saat bir fiil derse giren atölye/bölüm şefleri kulüp ücreti alamadığından 49 değil maksimum 47 saat ek ders alabilir.
Dilim döndüğüce anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olur.

ziraman' Alıntı:
şu an çalıştığım kurumda alan- lab şeflerine ihtiyaç halinde rehberlik veriliyor.(daha önce de çalıştığım kurumlarda böyleydi.) gelgelelim bu kurumda şef e 2 saat ücrette yazılıyor. ilk defa haftada 29 saat ek ders almış oldum. :++: bunun yanlış olduğunu söylediğimde Falanca hoca bu konularda çok araştırır yanlış bişi yapmaz dediler. :cry:
hocam falan filana bakmayın okulunuz yanlış yapıyor, ilerde zimmet çıkmaması adına hatayı düzelttirin. Ek ders yönetmeliğinde açık açık yazıyor alınamayacağı.

kadir26' Alıntı:
hocam mesajına cevap olarak yazıyorum bir şef olarak yönetmelikte diyorki şef olanlara ihtiyaç olması halinde öğretmen yetersiz gelmesi halinde sınıf rehber öğretmenliği verilebilir diye bir madde var bilgin olsun. .
hocam hangi yönetmelikte yazıyor, ben böyle bir madde hatırlamıyorum, lütfen bilgilendirir misiniz?

yine mi bu konu,olay şu ya,30 saatin altında yüzyüze derse giriyorsa bir şef max 46 alır(çünkü ddh 2 gelir.44+2 olur),30un üstünde yüzyüze derse giriyorsa 3 saat ddh alacağı için 47 olur.49 asla olmaz,rehberlik ve kulüp ücreti alamaz,ama görev verilirse de yapar.
Bir teknik öğretmen max 44 saat(yüzyüze eğitim,şeflik,koordnatörlük) ücret alır,+3 ddh alabilir,2 saat rehberlik veya kulüp.

cogullu' Alıntı:
tmy83' Alıntı:
Hocam unuttugun bir nokta var ime de bir derstir. Yada diger adiyla kordinatorluk. Inan bana yonetmelige aykiri bir durum yok. 20 saat fiili diyor.kordinatorlukte bir dees oldugu icin alabilir. Eğer mudurumu tanisaydin ne demek istedigimi anlardin.
sayın hocam müdürünüz yanlış yapıyor. Sadece sizin müdürünüz değil çoğu müdür bu konuda yanlış yapıyor, malesef bu konu tam olarak anlaşılamıyor. Aslında BaRBaRYaN hocam gayet güzel açıklamış, bende şöyle izah etmeye çalışayım.
Bir teknik öğretmenin alacağı ek ders MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR'ın 5,6,11. maddelerinegöre şöyle hesaplanır.
20 saat maaş karşılığı+24 saat ek ders+3 saat hazırlık ve planlama(10'a 1)+2 saat kulüp ve/veya rehberlik=49 saat eder.
Buradaki 24 saatin içinde 20 saat maaş karşılığından sonra fiili olarak girilen dersler, şeflik ücretleri ve koordinatörlük vardır.
Şimdi dikkat ediniz, burada belirtilen 24 saat ek dersin içinde 3 saatlik hazırlık ve planlama ile 2 saatlik kulüp/rehberlik yoktur!
Bunların yeri bu 24 saat ek dersin içinde değildir. Mevzuatta yerleri belirtilmiştir. Örneğin hazırlık ve planlam için yönetmeliğin 11. maddesinde der ki:
MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.
burada ayrıca ibaresine dikkat ediniz.
Şimdi gelelim bizim müdürlerimizin yaptığı yanlışa, bir örnekle açıklayalım.
20 saat maaş karşılığı derse giren bir bölüm şefi maksimum kaç saat ek ders alabilir? hesaplayalım.
20 saat maaş+10 saat bölüm şefliği+14 saat koordinatörlük + 2 saat hazırlık ve planlama=46 saat almalıdır. Ama bizim müdürlerimiz bu hesabı şöyle yapıyor.
20 saat maaş+10 saat bölüm şefliği+15 saat koordinatörlük + 2 saat hazırlık ve planlama=47 saat . Bu hesap yanlıştır çünkü şeflik+koordinatörlük toplamı yönetmeliğe göre maksimum 24 saat olabilir. bu örnekte ise toplamı 25 saat olmaktadır. 30 saat derse girmediğimizden dolayı hazırlık ve planlamadan alamadığımız 1 saat koordinatörlük ücreti ile verilmeye çalışılmaktadır. Halbuki bunların mevzuattaki yerleri birbirlerinden farklıdır ve birbirlerinin eksiğini doldurmaları için kullanılamazlar.
Bu hesaba göre doğrusu, 30 saat bir fiil derse girmeyen atölye/bölüm şefleri maksimum 46 saat ek ders alır,47 alamaz!
Ayrıca 30 saat bir fiil derse giren atölye/bölüm şefleri kulüp ücreti alamadığından 49 değil maksimum 47 saat ek ders alabilir.
Dilim döndüğüce anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olur.
...
gayet güzel ve tamamlayıcı bir açıklama olmuş. eksik kalan kısmını da ben ekleyeyim de sorunlar ortadan kalksın
..
Tanımlar
MADDE 4- (1) Bu Kararda geçen;
n) Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri hariç olmak üzere, ilgili mevzuatı çerçevesinde belirlenen müfredat kapsamında öngörülen teorik ve uygulamalı derslerin eğitiminin derslik, bölüm, atölye ve laboratuvar gibi eğitim ortamlarında öğretmen-öğrenci bütünlüğünde yapılmasını,
ifade eder.

İşletmelerde meslek eğitimi
MADDE 15- (1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır. YANİ MAAŞ KARŞILIĞI VERİLEMEZ

İşletmede Mesleki Eğitim konusuna da bir açıklık getirirsek.
Bu ders çeşitli imkansızlıklar nedeniyle öğrencilerin staja gönderilmeyipde OKULDA DERS OLARAK İŞLENMESİ halinde fiili ders olarak kabul edilir. Fakat öğrenciler staj için işletmelere gönderilirse ve bunun kontrolü için öğretmen görevlendirilirse bu KOORDİNATÖRLÜK olarak geçer ve fiili ders olarak kabul edilmez.
...........
şimdi bu paylaşılan maddeleri bir kenara not edin ve müdürünüze gösterin bakalım ne diyecek...

cogullu' Alıntı:
kadir26' Alıntı:
hocam mesajına cevap olarak yazıyorum bir şef olarak yönetmelikte diyorki şef olanlara ihtiyaç olması halinde öğretmen yetersiz gelmesi halinde sınıf rehber öğretmenliği verilebilir diye bir madde var bilgin olsun. .
hocam hangi yönetmelikte yazıyor, ben böyle bir madde hatırlamıyorum, lütfen bilgilendirir misiniz?
..
bununla ilgili de yönetmeliklerde şöyle bir durum var
..
(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

bu yönetmelik maddesinde alan, atölye ve lab. şeflerine bu görev verilemez şeklinde bir ibare de yok. sadece görev verilirse ücretini alamazlar şeklinde belirtilmiş.
dolayısıyla burda tasarruf okul müdürlerine bırakılmış. okul müdürü ile aranız iyiyse ve bunun ücretini almadığınızı beyan ederek görev istemiyorum şeklinde bir isteğiniz olursa karşı çıkacağını zannetmiyorum.

cogullu' Alıntı:
ziraman' Alıntı:
şu an çalıştığım kurumda alan- lab şeflerine ihtiyaç halinde rehberlik veriliyor.(daha önce de çalıştığım kurumlarda böyleydi.) gelgelelim bu kurumda şef e 2 saat ücrette yazılıyor. ilk defa haftada 29 saat ek ders almış oldum. :++: bunun yanlış olduğunu söylediğimde Falanca hoca bu konularda çok araştırır yanlış bişi yapmaz dediler. :cry:
hocam falan filana bakmayın okulunuz yanlış yapıyor, ilerde zimmet çıkmaması adına hatayı düzelttirin. Ek ders yönetmeliğinde açık açık yazıyor alınamayacağı.
Bende farkındayım sayın hocam, gelgelelim ticaret meslek lisesinde yapılan bi yanlışı düzeltmek malesef hiç kolay değil.
değişmesi gerekeni dilekçe yazsam bile sümene altı rahatlıkla yapılabiliyor.

ziraman' Alıntı:
cogullu' Alıntı:
ziraman' Alıntı:
Bende farkındayım sayın hocam, gelgelelim ticaret meslek lisesinde yapılan bi yanlışı düzeltmek malesef hiç kolay değil.
değişmesi gerekeni dilekçe yazsam bile sümene altı rahatlıkla yapılabiliyor.
..
hocam yazdığınız dilekçeyi müdüre vermeden önce kayıt ettirirseniz sümen altı edemiyorlar :)

tabi işin sonunda müdürle papaz olmak da olduğu için bu iş biraz zıtlaşmaya giriyor.

bir alternatif BİMER e başvurabilirsiniz. görüş sormak için.
ders ücretim şu şekilde hesaplanıyor. bir hesaplama hatası varmıdır. varsa ileride zimmet çıkmaması için ne yapabilirim?
gibisinden

bu hesaba göre doğrusu
19 saat ders + 10 saat şeflik + 1 saat planlama + 15 saat koordinatörlük = 45 saat ders ücreti eder. (ki maaş karşılğı 20 verileceği için bunun verilmesi de yönetmeliğe aykırıdır)
...

BaRBaRYaN hocam amacım öğrenmek cevaplarsan sevinirim yukarıdaki hesaba göre koordinatörlük niye 15, 16 değil? sonradan fark ettim 10 a 1 den 1 alıyor 16 dan 1 onu mu düşmüş olduk?

ramzy' Alıntı:
bu hesaba göre doğrusu
19 saat ders + 10 saat şeflik + 1 saat planlama + 15 saat koordinatörlük = 45 saat ders ücreti eder. (ki maaş karşılğı 20 verileceği için bunun verilmesi de yönetmeliğe aykırıdır)
...

BaRBaRYaN hocam amacım öğrenmek cevaplarsan sevinirim yukarıdaki hesaba göre koordinatörlük niye 15, 16 değil? sonradan fark ettim 10 a 1 den 1 alıyor 16 dan 1 onu mu düşmüş olduk?
..
hocam yukarıda çoğullu ile benim yazdığımız mesajlardaki açıklamaları dikkatle okursanız altını çizdiğimiz bir yer var.
bir alan şefi - atölye şefi - laboratuvar şefi
- maaş karşılığı 20 saat derse girmek zorunda
- ek ders görevi olarak EN FAZLA 24 saat derse girebilir
- her 10 FİİLİ ders saati için 1 saat planlama görevi olmak üzere en fazla 3 saat planlama görevi alabilir
---
Toplam = 20 + 24 + 3 = 47 (Maksimum) yapar

bu açıklamadan sonra sorunuzu "niye 16 değilde 15" cevaplayayım.
Diyelim ki maaş karşılığı 19 saat ders verildi (verilemez ama hadi verildi diyelim)
Şefin girbileceği en fazla ders sayısı maaş + ekders (20+24) 44 saat
19 maaş karşılığı + 10 saat planlama = 29 saat
en fazla 44 girebiliyordu. zaten 29 unu maaş + planlama ile derse girdi. geriye koordinatörlük için ne kalıyor
44 - 29 = 15 işte bu da koordinatörlük için alabileceği maksimum süreyi gösteriyor

ramzy' Alıntı:
bu hesaba göre doğrusu
...

hocam 19 saat olmaz maaş karşılığımız 20 saat

bas_kan' Alıntı:
ramzy' Alıntı:
bu hesaba göre doğrusu
...

hocam 19 saat olmaz maaş karşılığımız 20 saat
..
bizde öyle söylüyoruz zaten hocam. söylemesine söylüyoruz da bir arkadaş inat ediyor benim müdürüm işini bilir diye :)
tmy83' Alıntı:
Hocam sıkıntı olmaz 19 saat dersede girebilir. Bu halde olup 27 saat ekders alinir hocam. Tabi okuldan okula değişir. Bizim okulda bu durumda 27 saat ekders veriliyor. Eğer yönetmelik de bir sıkıntı olsaydi müdür bey kesinlikle vermezdi. Bu arada Müdürümüz meslek öğretmeni. Tabi bu durum okuldan okula değişir. Başka okullarda şef olup 35 derse giren arkadas larim var.birde kordinatorluk gorevi oldugu halde

BaRBaRYaN' Alıntı:
ramzy' Alıntı:
bu hesaba göre doğrusu
...

..
hocam yukarıda çoğullu ile benim yazdığımız mesajlardaki açıklamaları dikkatle okursanız altını çizdiğimiz bir yer var.
bir alan şefi - atölye şefi - laboratuvar şefi
- maaş karşılığı 20 saat derse girmek zorunda
- ek ders görevi olarak EN FAZLA 24 saat derse girebilir
- her 10 FİİLİ ders saati için 1 saat planlama görevi olmak üzere en fazla 3 saat planlama görevi alabilir
---
Toplam = 20 + 24 + 3 = 47 (Maksimum) yapar

bu açıklamadan sonra sorunuzu "niye 16 değilde 15" cevaplayayım.
Diyelim ki maaş karşılığı 19 saat ders verildi (verilemez ama hadi verildi diyelim)
Şefin girbileceği en fazla ders sayısı maaş + ekders (20+24) 44 saat
19 maaş karşılığı + 10 saat planlama = 29 saat
en fazla 44 girebiliyordu. zaten 29 unu maaş + planlama ile derse girdi. geriye koordinatörlük için ne kalıyor
44 - 29 = 15 işte bu da koordinatörlük için alabileceği maksimum süreyi gösteriyor
sayın hocam bence bu hesapta yanlış. 19 saat derse girmek başlı başına bir yanlış onu geçiyorum ama hadi girdi diyelim, maksimum alınabilecek ek ders 44 saat olur. Hesaplayalım:
19 saat maaş karşılığı+ 1 saat hazırlık planlama+10 saat şeflik+14 saat koordinatörlük=44 saat olmalıdır. Çünkü yukarıda açıkladığım gibi maksimum alınabilecek ek ders(koordinatörlük+şeflik+20 maaştan sonra girilen fiili dersler) 24 saat olmalıdır. Sizin yaptığınız hesapta 25 çıkmaktadır ki bu bence yanlıştır.

BaRBaRYaN' Alıntı:
cogullu' Alıntı:
kadir26' Alıntı:
..
bununla ilgili de yönetmeliklerde şöyle bir durum var
..
(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

bu yönetmelik maddesinde alan, atölye ve lab. şeflerine bu görev verilemez şeklinde bir ibare de yok. sadece görev verilirse ücretini alamazlar şeklinde belirtilmiş.
dolayısıyla burda tasarruf okul müdürlerine bırakılmış. okul müdürü ile aranız iyiyse ve bunun ücretini almadığınızı beyan ederek görev istemiyorum şeklinde bir isteğiniz olursa karşı çıkacağını zannetmiyorum.

bu konuda ise şunu söylemek istiyorum, elbette tatlı dille halletmek lazım ama herşeyi de yönetmelikte direkt olarak aramamak lazım. Yönetmeliklerimizin yorumlara ne kadar açık olduğu malumdur. Evet bu maddede verilemez şeklinde bir ibare yok ama diğer öğretmenlere bu ücret verilirken neden atölye/bölüm şeflerine verilmiyor o zaman? O zaman ücret almadığımız halde bu görev veriliyor ise burada bir ayrımcılık mı yapılmaktadır. Ayrımcılık yapılmayacağına göre burda yönetmelikten bu görev verilmemelidir yorumu çıkar. Bu görevi fahri yapacaksam müdür yardımcıları da yapabilir müdür de yapabilir sonuçta fahri bir görev! 3-5 kuruşun peşinde olmamak lazım ama haklıya da hakkını bi hakkın vermek lazım diye düşünüyorum.

cogullu' Alıntı:
sayın hocam bence bu hesapta yanlış. 19 saat derse girmek başlı başına bir yanlış onu geçiyorum ama hadi girdi diyelim, maksimum alınabilecek ek ders 44 saat olur. Hesaplayalım:
19 saat maaş karşılığı+ 1 saat hazırlık planlama+10 saat şeflik+14 saat koordinatörlük=44 saat olmalıdır. Çünkü yukarıda açıkladığım gibi maksimum alınabilecek ek ders(koordinatörlük+şeflik+20 maaştan sonra girilen fiili dersler) 24 saat olmalıdır. Sizin yaptığınız hesapta 25 çıkmaktadır ki bu bence yanlıştır.
..
19 saat ibaresinin yanlış olduğunu bende açıkladım zaten. GİRDİ KABUL EDEREK İŞLEM YAPARSAK ve arkadaşın kurumundaki müdür İME yi yüzyüze ders olarak kabul ettiği için 15 yazdım.

ikimizde aynı şeyleri söylüyoruz zaten hocam.

tuncay_tuncez' Alıntı:
koordinatorluk konusunda insiyatif idarededir.vermek almak zorunda gibi bir durum söz konusu değil...Ancak uygulamada mahdur edilmez, nadiren iyi!bir yerde iseniz ne soylenirse ona tabiisiniz, hatta okulda ders dahi işleyebilirsiniz 12. sınıflar olmasına rağmen...Gelelim şefinm görev sorumlulukları ve ücretlerine...
soylenen doğru 30 saat fiili ders(sınıf rehberlik kulup hariç),+koordinatorluk(16 saat ilgili yönetmeliklerde geçebilir, idare daha az da koordinatorluk saati belirleyebilir, insiyatif idarenin elindedir.Diyelim 16 koordinatorluk saati,yada okulda ders görevi koordinatorluk yerine yapılıyorsa ek ders)+10 artı birlerden 3 saat gelir
20 saat maas karşılığı
sonuç=10+3+10(seflik)+4 saat bolum sefi koordinatorluk alır....
peki diğerleri?eger 12. sınıf 2 subeniz ve 2 bilişim 1 sef varsa ogrenci sayılarına göre grup oluşturulur...4*24 = 96 saat koordinatorluk
96/3=32 ancak 16saatten fazla koordinatorluk verilemez.eger ticaret meslek lisesinde iseniz hatta sizin koordinatorluk idare insiyatifinde! diğer muhasebe ogretmenlerine de dağıtılabilir, tabiiki önce sizinkini doldurarak...
gelelim mevzuattaki diğer görevlere...isteğe bağlı olsun olmasın nasıl ogretmenlerin görevleri varsa seflerde bu kapsamda...öğretmen açığı varsa alırsınız almama gibi bir durum söz konusu değil...uyumlu! çalışma yapma anlayısına göre genelde alınır, sıkıntı yaratılmaz...aksi olamaz mı?olur ama ne size yarar ne de okula...herkesin başı ağrır...

"...öğretmen açığı varsa alırsınız almama gibi bir durum söz konusu değil...uyumlu! çalışma yapma anlayısına göre genelde alınır, sıkıntı yaratılmaz..." metninde öğretmen açığı varsa öğretmen neyi almak zorundadır, sınıf rehberlik ve kulüp çalışmasımı yoksa 20 saati zorunlu 24 saate kadar ekders alabilir maddesindeki isteğe bağlı olan son 4 saat ekdersimi almak zorundadır.

by_lion; alıntıdaki cümlede şeflerin görev ve sorumlulukları,öğretmenlerin görev ve sorumluklarına atıfta bulunulmuş, öğretmen açığı varsa şef iseniz size teklif edilir almadınız , diyelim ki md yardımcıları da sınıf rehberliği almadı, sizce ne olur ?Müdür mü alır rehberlik görevini?almak zorundadır demiyorum alabilir...almayabilir de...en iyi örnek herhalde komisyon görevleri...hiç kimse anasının karnında muayene satın alma komisyonu uzmanı olarak dogmaz, öğretmen de bu görevi diğer görevler adı altında alır,dolayısı ile görevi yapmak zorundadır durumu ortaya çıkar...

Bu arada seflik görevlendirmeye bağlı olduğundan hiç kimse uyum sağlayamadığı personele bu görevi teklif etmez...

tuncay_tuncez' Alıntı:
Bu arada seflik görevlendirmeye bağlı olduğundan hiç kimse uyum sağlayamadığı personele bu görevi teklif etmez...
..
alan varsa ALAN ŞEFİ olması zorunludur. dolayısıyla idare teklif etmese bile siz dilekçe vererek görev isteyebilirsiniz. idareniz de paşa paşa bu görevi size olmasa bile istekliler arasından puanı en yüksek olana vermek zorundadır.

BaRBaRYaN' Alıntı:
tuncay_tuncez' Alıntı:
..
alan varsa ALAN ŞEFİ olması zorunludur. dolayısıyla idare teklif etmese bile siz dilekçe vererek görev isteyebilirsiniz. idareniz de paşa paşa bu görevi size olmasa bile istekliler arasından puanı en yüksek olana vermek zorundadır.

evet işin o kısmı(zorunluluk) öyle...ancak bölüm şefi = sorumluluk, hele bi de çok iş gören(uyumlu) bir idare!niz var ise...şifahen yaptığınız işlerde uyum şart...diğer işler zaten görev tanımınızda belirtiliyor...

tuncay_tuncez' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
tuncay_tuncez' Alıntı:
..

evet işin o kısmı(zorunluluk) öyle...ancak bölüm şefi = sorumluluk, hele bi de çok iş gören(uyumlu) bir idare!niz var ise...şifahen yaptığınız işlerde uyum şart...diğer işler zaten görev tanımınızda belirtiliyor...
..
hocam görev listesinde yazan şeyleri zaten alan şefi olarak zümrelerde belirliyorsunuz bir çoğunu. geriye kalan 3-5 tane şeyi de idare gıcıklık yaptıysa sizde kılıfına uydurabilirsiniz.

kaldıki idare uyumlu değilse sizin de uyumlu olmanız için bir neden yok...

hocalarım başka bir soru daha sorayım sizlere.. Okulumuza atanan yeni müdür!! bizim bölüme öğrenci alımını durdurdu.. elimde sadece 12.sınıflar var ve bu sene 10 saat onlarda seçmeli alan dersim + 10 saat alan şefliğim ve 12.sınıflar için tahminimce 6 yada 8 saat koordinatörlük verecek. Yani maaş karşılığını dolduramayacağım ama zorunlu bir durum olduğu için şeflik ve koordinatörlük ücretlerini direk alabilirim diye biliyorum. Yani koordinatörlüğün durumuna göre 17 yada 19 saat ücret alacağım yanlışım varmı bu bir. ikincisi de 20 saati doldurmak için bana eften püften dersler verebilirmi? Üçüncüsü başka bir okula görevlendirilmemi yani maaş karşılığımı doldurmamı isteyebilirmi? Teşekkür ediyorum...

yanlışın yok 17-19 ekders alırsın, müdür isterse 28 saate kadar ders verebilir, 28 den sonra sen istemezsen almayabilirsin.

qwerty1986' Alıntı:
yanlışın yok 17-19 ekders alırsın, müdür isterse 28 saate kadar ders verebilir, 28 den sonra sen istemezsen almayabilirsin.
..
şuna 27 diyeilm istersen arkadaş ŞEF...

bas_kan' Alıntı:
hocalarım başka bir soru daha sorayım sizlere.. Okulumuza atanan yeni müdür!! bizim bölüme öğrenci alımını durdurdu.. elimde sadece 12.sınıflar var ve bu sene 10 saat onlarda seçmeli alan dersim + 10 saat alan şefliğim ve 12.sınıflar için tahminimce 6 yada 8 saat koordinatörlük verecek. Yani maaş karşılığını dolduramayacağım ama zorunlu bir durum olduğu için şeflik ve koordinatörlük ücretlerini direk alabilirim diye biliyorum. Yani koordinatörlüğün durumuna göre 17 yada 19 saat ücret alacağım yanlışım varmı bu bir. ikincisi de 20 saati doldurmak için bana eften püften dersler verebilirmi? Üçüncüsü başka bir okula görevlendirilmemi yani maaş karşılığımı doldurmamı isteyebilirmi? Teşekkür ediyorum...
..
pm ile açıklama gönderdim hocam

Hocalarım merhaba, erkders konusunda bir sorum olacaktı sizlere;

okulda alan şefiyim 28 saat fiili derse giriyorum bunun 1 saati rehberlik dolayısıyla fahri giriyorum, benim ekdersimin hesaplaması nasıl olmalı? Yardımcı olursanız sevinirim...

zaphere' Alıntı:
Hocalarım merhaba, erkders konusunda bir sorum olacaktı sizlere;

okulda alan şefiyim 28 saat fiili derse giriyorum bunun 1 saati rehberlik dolayısıyla fahri giriyorum, benim ekdersimin hesaplaması nasıl olmalı? Yardımcı olursanız sevinirim...
..
pm ile sorduğunuz soruya ayrıntılı cevap verdim.
burda kısaca yazayım tekrar
.
28 - 1 = 27 saat (rehberlik ücreti alınmaz)
27 + 10 = 37 şefliği ekledim
37 + 2 = 39 (fiilen girilen her 10 saate 1 saat DDH)
39- 20 = 19 (maaş karşılığını çıktım)
......
haftalık 19 saat....

kordinatörlük ücreti valilik onayı alındıktan sonra öğretmen sayısının değişmesinden dolayı değiştirilebilinir mi yoksa yeni onay mı almak gerekir

bizim hesabın neresi yanlış veya nasıl olası gerekir yardımcı olursanız sevinirim 22 saat fiili ders+10 saat şeflik+ 18 saat kordinatörlük bu dağılım nasıl olmalı ek dersim ne kadar ödenmeli yardımcı olursanız sevinirim

Geri