bölüm şefi haftalık ne kadar ders alır?

Kodla Büyü
pardus63' Alıntı:
kordinatörlük ücreti valilik onayı alındıktan sonra öğretmen sayısının değişmesinden dolayı değiştirilebilinir mi yoksa yeni onay mı almak gerekir
..
Koordinatörlük ücreti ile valilik onayının alakası ne? koordinatörlük süresini okul idaresi belirler.
pardus63' Alıntı:
bizim hesabın neresi yanlış veya nasıl olası gerekir yardımcı olursanız sevinirim 22 saat fiili ders+10 saat şeflik+ 18 saat kordinatörlük bu dağılım nasıl olmalı ek dersim ne kadar ödenmeli yardımcı olursanız sevinirim
...
22 ders + 10 şeflik + 18 koordinatörlük = 50 saat eder.
Ek ders yönetmeliğine göre 44 saatten fazla olamaz. Dolayısıyla

22 ders + 10 şeflik + 12 koordinatörlük = 44 saat MAKSİMUM olur
o zamanda
44 ders + (22 / 10 = 2) 2 saat ders dışı hazırlık = 46 saat eder
20 maaş karşılığı
26 saat ekders ücreti alırsınız...

merhabalar. bir teknik lisede 34 saat meslek dersine giriyorum. idare bütün 9. sınıfların toplamda 10 saat olan mesleki gelişim derslerini de bana vermiş yani toplam 44 saat derse girmem gerekiyor. bilgiğim kadarıyla şeflikten bana zaten 10 saat ek ders gelmesi gerekiyor. idareye 9. sınıfların derslerinin en azından bir kısmını istemediğimi söyleyip itiraz etsem uygun olur mu sizce? bu konuda ne yapabilirim?

senblue' Alıntı:
merhabalar. bir teknik lisede 34 saat meslek dersine giriyorum. idare bütün 9. sınıfların toplamda 10 saat olan mesleki gelişim derslerini de bana vermiş yani toplam 44 saat derse girmem gerekiyor. bilgiğim kadarıyla şeflikten bana zaten 10 saat ek ders gelmesi gerekiyor. idareye 9. sınıfların derslerinin en azından bir kısmını istemediğimi söyleyip itiraz etsem uygun olur mu sizce? bu konuda ne yapabilirim?
..
hocam ALAN ŞEFİ / ATÖLYE ŞEFİ olmadıysanız planlama bakım onarım alamazsınız. Tek öğretmenim nasıl olsa ben olucam demeyin. Başvurup görevlendirilmediğiniz sürece bu ücreti alamazsınız...

Ders olayına gelince ALAN ŞEFİ iseniz yönetmeliklere göre itiraz edebilirsiniz.

s.a. 15 saat adam başı dersimiz var maaş karşığı dolmuyor, bölüm şefliğinde 10 saat ve koordinatörlükten 15 saat veriliyor.
buna göre ben 10+15+1=26 saat ekders almam doğru mu?
yoksa 10+14+1=25 saat mi doğru acil cevap bekliyorum. teşekkürler.

huseyinbilal' Alıntı:
s.a. 15 saat adam başı dersimiz var maaş karşığı dolmuyor, bölüm şefliğinde 10 saat ve koordinatörlükten 15 saat veriliyor.
buna göre ben 10+15+1=26 saat ekders almam doğru mu?
yoksa 10+14+1=25 saat mi doğru acil cevap bekliyorum. teşekkürler.
..
attığınız özel mesaja cevaben ayrıntılı açıkladım.
..
10 şeflik
15 koordinatörlük
15 / 10 = 1 ders dışı hazırlık

TOPLAM = 26

huseyinbilal' Alıntı:
ekders çizelgesinde verlebilecek ekders saati 24 tür
bunun için 10+14+1=25 olur.
..
haklısınız hocam
gece gece maaş karşılığının dolmadığını unutup 44 e göre hesap yapınca hesap saştı.
20 maaş + 24 ekders toplam 44 söylediğiniz gibi

Arkadaşlar merhaba, alan şefiyim...
20 saat alan derslerime + 1 saat rehberlik dersine giriyorum(öğretmen eksikliğinden)
14 saat koordinatörlüğüm var.
10 saat şeflik
+2 ddh
26 saat ek ders ücreti alıyorum (ek ders hesaplamasında rehberlik katılmadan)

şeflik ünvanı olmayan bir öğretmen rehberlik dersi için 1+1(planlama) ek ders ücreti alıyor diye biliyorum.
Üniversiteden Alan şefi olan bir arkadaşımla konuştum geçenlerde, onunda rehberlik dersi varmış, planlama ücreti yazılmaz ama girdiğin fiili ders için 1 saat ek dersini alıp 47 saate tamamlayabilirsin diyor.
Doğrusu nedir, biraz araştırdım ama kesin net bilgi bulamadım. Tecrübeli meslektaşların fikirlerini almak istiyorum.
Şimdiden teşekkürler...

wntln' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba, alan şefiyim...
20 saat alan derslerime + 1 saat rehberlik dersine giriyorum(öğretmen eksikliğinden)
14 saat koordinatörlüğüm var.
10 saat şeflik
+2 ddh
26 saat ek ders ücreti alıyorum (ek ders hesaplamasında rehberlik katılmadan)

şeflik ünvanı olmayan bir öğretmen rehberlik dersi için 1+1(planlama) ek ders ücreti alıyor diye biliyorum.
Üniversiteden Alan şefi olan bir arkadaşımla konuştum geçenlerde, onunda rehberlik dersi varmış, planlama ücreti yazılmaz ama girdiğin fiili ders için 1 saat ek dersini alıp 47 saate tamamlayabilirsin diyor.
Doğrusu nedir, biraz araştırdım ama kesin net bilgi bulamadım. Tecrübeli meslektaşların fikirlerini almak istiyorum.
Şimdiden teşekkürler...
..
hocam eğer üzerinizde görünen ders saati sayısı 44 ten az olsaydı söylediği doğru olur ve FİİLİ GİRİLEN dersin ücretini BEDEN DERSİ gibi bir ders olarak kabul edilir ve ücretini alırdınız

AMA

20 alan dersi + 10 şeflik + 14 koordinatörlük = 44 SAAT ders yükünüz olduğu için diğer tüm derslere FAHRİ GİRERSİNİZ.
Ders yükü olarak 44 üzerine çıkamazsınız. 49 a tamamlamak SADECE diğer BONUS lar (3ddh - 2rehberlik) ile mümkün.

Basit bir örnek ile pekiştireyim...
alan şefi değilsiniz - koordinatörlük yok - sınıf öğretmenliği yok - kulüp yok. sadece derslere giriyorsunuz ve 50 saat FİİLİ DERSİNİZ var kabul edelim
sadece 24 saat ücret + 3ddh = 27 saat ücret alabilirsiniz. gerisi fahri ders olur....

O değil de alan şeflerinin kendilerini 3.-4. yazmaları gibi dolaylı yoldan derse girmemelerine ne dersiniz "ben bölüm şefiyim işlerim güçlerim oluyor okulda derse giremem" düşüncesiyle

cyln' Alıntı:
O değil de alan şeflerinin kendilerini 3.-4. yazmaları gibi dolaylı yoldan derse girmemelerine ne dersiniz "ben bölüm şefiyim işlerim güçlerim oluyor okulda derse giremem" düşüncesiyle
.
hocam her öğretmen derse girmek ister. emin olun alan şeflerinin de en mutlu olduğu yer dersliklerdir. Zira gereksiz şeylerler sadece ders zamanı meşgul olmazlar. Ama siz derslerdeyken BİRİNİN
- Alana gelen öğrenci velilerine birinin açıklama yapması.
- Bozuk diye garantiye gönderdiğiniz malzemelerin kontrol edilmesi
- İşletmelerde sorun yaşayan öğrencilerin sorunlarının çözülmesi gerekirse yeni işletme bulması
- okul müdürünün içinde BİLİŞİM geçiyor diye gereksiz yere alanınıza yüklenen angaryalara birinin çözüm bulması
- 9. sınıflara alan tanıtımı yapması
- alanı tanıtmak için yapılan çeşitli organizasyonlara katılması
- alana ait demirbaşların bakımını yapması gerekiyor.

siz bunları yapmaya gönüllü olursanız sanırım alan şefleriniz de daha çok derslere girebilecektir.

Birde yukarıdaki nedenlerle girdiği dersi yarıda bırakmak zorunda kalan bir alan şefini düşünün. Bu yarım bırakmalar sonucunda öğrencilerin eğitimi ne kadar verimli olacaktır o da ayrı bir tartışma konusudur.

Bir alan şefi olarak mümkün olduğunca derslerime girmeye çalışıyorum. Ama inanın format atmak için okula götürdüğüm kişisel bilgisayarıma 1 hafta el süremediğimi bilirim. Odadaki koltukta oturduğum süreleri toplasanız teneffüslerden bile az bir süre çıkacaktır eminim :)

Bu yuzden 10 saatlik yani bir gun hic ders olmuyor
Diger gunlere bu isleri yikip bos gun okula gelmemekte var

Hocam biz de vatandaş karşısında meslektasını koşulsuz savunan sağlıkçılar gibi olmayalım yaa... En azından zümremize karsı. Hani işlerin ne oldugunu biliyoruz değil mi.

Ver atölyeleri atölye şeflerine. Onlar onunla ilgilenir. Çok elzem bişey oldu çözülemedi zaten sana gelir.
Tanıtım manıtım. Bunlar boş iş. Sadece dönem sonunda veya yıl içinde diğer şeflerle birlikte şöyle bi 9 ları bir gün tek dolanırsın. Olur biter. Olup bittiğini gördüm çünkü.
Staj problemi hep birlikte çözülüyor sadece şefe yıkılmıyor. Kimin ne tanıdığı varsa devreye sokuyor.
Demirbaş vs senede birkez olur başkada bişey olmaz. Velhasıl SAMİMİYETLE davranıldığı zaman 10 saatlik zaman dilimi yetiyor da artıyor bile.
Ben atölye şefiyim. Sene başı kendi labımın 2 haftada imaj vs aldım kullanıma hazır hale getirdim. O gün bugundur oturuyorum şeflik günümde.
Yani oturnak istersen oturuyorsun hocam. Ben şefim edasıyla göklerde yürümene gerek kalmıyor. Haa belki bi ihtimal ekders günü birkaç saatliğine olayı halleder gelirsin hepsi bu. Hep de iş çıkmaz. Tabi idare odasında veya diğer alan şefleriyle bi odada oturup çay kahve muhabbetini iş saymazsan.
Lafım böyle olan %90 şeflere

öyle demeyin hocam, siz belki yatan birine kızdınız, ancak ben de derslere 3. olarak yazılmalarını ve bölüm-idari işlerle ilgilenmelerinden yanayım. diğer türlü kesinlikle verimli olunamıyor.(okulun büyüklüğüne göre de değişebilir bu) bu 10 saat göze çok geliyor ancak her sorun o 10 saatte çıkmıyor malesef. bunu anlamak için alan şefi olmak lazım

Hocam allah aşkına
Ders programını dağıttın
Labları şeflere verdin
Tüm labların imajları harici hdd de saklı
Sene başı topyekün staj olayını arkadaslarla hallettiniz
Ondan sonra ne iş kalıyor hakkaten çok merak ediyorum. Haa arada bir bi iş çıkar amenna... Ama onun dışında sizin idarecileriniz de varken gercekten 3.-4. yazılmaya gerek yok.

Katiliyorum
Seflik gorev siresi ne kadardir
Yenilenmesi veya tekrar basvuru nasil olmaktadir

aydınDr' Alıntı:
Katiliyorum
Bildiğim kadarıyla birkez bir okulda şef oldun mu çok büyük birşey olmadığı müddetçe sittin sene şefsin

cyln' Alıntı:
aydınDr' Alıntı:
Katiliyorum
Bildiğim kadarıyla birkez bir okulda şef oldun mu çok büyük birşey olmadığı müddetçe sittin sene şefsin
..
koltuğu en sağlam adam ATÖLYE ve ALAN ŞEFLERİDİR :)
hocamın da söylediği gibi hakkında soruşturma açılmadıkça ya da sen istemedikçe (başka okula gitmedikçe) kimse seni koltuğundan indiremez :) şimdi şefler de koltuk sevdalısı olarak çıkacaklar ya...

cyln' Alıntı:
Hocam biz de vatandaş karşısında meslektasını koşulsuz savunan sağlıkçılar gibi olmayalım yaa... En azından zümremize karsı. Hani işlerin ne oldugunu biliyoruz değil mi.

Ver atölyeleri atölye şeflerine. Onlar onunla ilgilenir. Çok elzem bişey oldu çözülemedi zaten sana gelir.
Tanıtım manıtım. Bunlar boş iş. Sadece dönem sonunda veya yıl içinde diğer şeflerle birlikte şöyle bi 9 ları bir gün tek dolanırsın. Olur biter. Olup bittiğini gördüm çünkü.
Staj problemi hep birlikte çözülüyor sadece şefe yıkılmıyor. Kimin ne tanıdığı varsa devreye sokuyor.
Demirbaş vs senede birkez olur başkada bişey olmaz. Velhasıl SAMİMİYETLE davranıldığı zaman 10 saatlik zaman dilimi yetiyor da artıyor bile.
Ben atölye şefiyim. Sene başı kendi labımın 2 haftada imaj vs aldım kullanıma hazır hale getirdim. O gün bugundur oturuyorum şeflik günümde.
Yani oturnak istersen oturuyorsun hocam. Ben şefim edasıyla göklerde yürümene gerek kalmıyor. Haa belki bi ihtimal ekders günü birkaç saatliğine olayı halleder gelirsin hepsi bu. Hep de iş çıkmaz. Tabi idare odasında veya diğer alan şefleriyle bi odada oturup çay kahve muhabbetini iş saymazsan.
Lafım böyle olan %90 şeflere
..
OLUP BİTTİĞİNİ GÖRMEK ile gerçekten yapmak arasında fark var.
Alan tanıtımı ile ilgili konuşursak; sizin söylediğiniz gibi yapmış olmak için yapılırsa iş bir sonraki sene siz zorlanırsınız. Ben işimi adam akıllı yapıp öğrenciye alande ne ile karşılaşacaklarını GERÇEKTEN açıklayarak, sorulan sorulara tek tek cevap vererek bu tanıtımı yaparsam bir sonraki sene daha az sıkıntıyı ben ve alanımdaki öğretmenler çeker.
Sizin alan şefiniz ne yapıyor bilmiyorum ama ben etrafımda alana fayda sağlayabilecek her türlü işletmeye mutlaka musallat oluyorum :) İşletmenin bir tanesinden 100e yakın sıfır ayarında Klavye + Mouse set hibe aldım. Başka bir işletmeden bir tanesi 4çekirdekli Xeon server olmak üzere 2 server hibe olarak aldım. Başka bir işletmeden pc + Notebook hibe almayı başardık. Tüm bunları yaparken o işletmeleri ziyaret etmek, işletme yetkililerini gerekiyorsa okula getirmek vb.. tüm angarya işlerle uğraştım.
Tüm bunları yaparken sene başından beri belkide 10 tane içinde BİLİŞİM geçen ama bizimle pek ilgisi olmayan seminere gitmek zorunda kaldım. Okuldaki diğer alanların bilgisayar sorunlarının çözülmesinde arkadaşlara yardımcı oldum. (diyeceksiniz ki görevin değil. EVET belki değil ama ben yardımcı olmazsam okuldan çıkacak para devletin parası, tamir edimezse ders işleyemeyecek olan öğrenci benim okulumun öğrencisi)

Siz diyorsunuz ya diğer günler işleri yapıp şeflik gününde okula gelmeseniz de olur. Eğer işleri YAPMIŞ GİBİ yaparsanız evet gelmeseniz de olur. Ama işleri GERÇEKTEN YAPMAK istiyorsanız bunu maalesef o 10 saatlik sürede tamamlayamıyorsunuz. Ya da ben tamamlayamıyorum. Çünkü koordinatörlük günümün bir kısmını bile çoğu zaman okulda geçiriyorum. Ayrıca okul müdürü size "Alan şefleri ile toplantı yapıcaz gel" dediğinde benim şeflik günüm XXX. bugün gelemem deme gibi bir lüksünüz yok.

Hadi hepsini geçtim ve bunları yetiştiririm diyerek dersleri üzerime aldım. Tüm bu angarya iş ve işlemler nedeniyle derse giremediğim zaman o çocukların durumu ne olacak????

....
Bu işin açıklama kısmı. Gelelim bir de resmi kısmına.
Kanunen norm kadro belirlenirken Ders saat sayısı X grup sayısı formulü kullanılıyo. Bu nedenle sınıf mevcutlarına göre bazı sınıflarda ister istemez 2-3-4 grup oluyor. Öğretmenlerin ekders alabilmesi için de bu grup sayılarına dikkat edilerek sınıflara öğretmen görevlendirmesi yapılıyor. Dolayısıla bazı sınıflara ister istemez 3-4 öğretmen yazılıyor. Ama fiziki mekan yetersizliğinden dolayı dersler 1-2 atölyede işleniyor. Bu durumda aynı atölyede mecburen 2 öğretmen derse girmek zorunda kalıyor. Böyle bir durumda alan şefinin atölyede derse girmesi mi mantıklı yoksa alan işlerini yapması mı???

Ben böyle alan için oraya buraya koşturan çalışan didinen şef göreyim onu derse ben sokturmam.
Ama onun dışında kafadan kendini 2.-3.-4. Yazmaya can atmış, görevi olmamasına rağmen kavga eden 9.sınıf veya diğer alan öğrencilerinin problemini çözmek için mudahil olmuşları da gördüm hocam. Alan malan tanıtımı hiç görmedim. Panoya asılan ve web sitesinde yer alan klasik bt bölümü yazısı dışında.
Haa ekdersle uğrasanı, diğer şeflerle, idarecilerle oturup lak lak edeni gördüm.
Bi de sen benim odaya gelip muhabbete baslayınca o sırada pc de minnacık bir problem oldu. (Mesela copy/paste bilmiyorum) hazır burdasın ne oldu bilgisayar sorunum oldu tabi sen de hemen cozdun.
Ee sen simdi bölüme gidip soran olursa filancanın pc sinde sorun vardı dersin dimi.

İşte hocam
Ben SAMİMİYET SAMİMİYET SAMİMİYET derim.
Sırf çalışmış gibi olmak için idarecinin yapması gereken işi yapmaya burnunu sokmak (artık hangi amaçlaysa) , tee bilmem hangi hocanın evindeki bilgisayarı "yaw getir ben sorunu hallederim" demek
Gözünü sevem bu seflik meflik degildir. Bu idareci-şef karısımı bişeye denk geliyor ve derse girmemek için farkında olarak veya olmayarak kendine iş çıkarmaya benziyor.
Yine dediğim gibi bölüm için çalış benim başım gözüm üstüne. Ama beleş beleş derse girmemezlik etme yaw.

Bi de ben sunu çevreden duyuyorum. Bazı şef arkadaslar "şef derse girmez" diye bişey uydurmuşlar. Ya yeni gelene yada ses çıkarmayacak birini kendine ortak seçiyor. Oraya kendini 3-4 yazdırıyor. Değmeyin keyfime.

SAMİMİYET+DÜRÜSTLÜK+ÇALIŞMA karşısında saygıyla eğilirim.
Son söz: karşıdakinin zekasıyla da dalga geçmemek lazım. Neticede kimse aptal değil

cyln' Alıntı:
Ben böyle alan için oraya buraya koşturan çalışan didinen şef göreyim onu derse ben sokturmam.
Ama onun dışında kafadan kendini 2.-3.-4. Yazmaya can atmış, görevi olmamasına rağmen kavga eden 9.sınıf veya diğer alan öğrencilerinin problemini çözmek için mudahil olmuşları da gördüm hocam. Alan malan tanıtımı hiç görmedim. Panoya asılan ve web sitesinde yer alan klasik bt bölümü yazısı dışında.
Haa ekdersle uğrasanı, diğer şeflerle, idarecilerle oturup lak lak edeni gördüm.
Bi de sen benim odaya gelip muhabbete baslayınca o sırada pc de minnacık bir problem oldu. (Mesela copy/paste bilmiyorum) hazır burdasın ne oldu bilgisayar sorunum oldu tabi sen de hemen cozdun.
Ee sen simdi bölüme gidip soran olursa filancanın pc sinde sorun vardı dersin dimi.

İşte hocam
Ben SAMİMİYET SAMİMİYET SAMİMİYET derim.
Sırf çalışmış gibi olmak için idarecinin yapması gereken işi yapmaya burnunu sokmak (artık hangi amaçlaysa) , tee bilmem hangi hocanın evindeki bilgisayarı "yaw getir ben sorunu hallederim" demek
Gözünü sevem bu seflik meflik degildir. Bu idareci-şef karısımı bişeye denk geliyor ve derse girmemek için farkında olarak veya olmayarak kendine iş çıkarmaya benziyor.
Yine dediğim gibi bölüm için çalış benim başım gözüm üstüne. Ama beleş beleş derse girmemezlik etme yaw.

Bi de ben sunu çevreden duyuyorum. Bazı şef arkadaslar "şef derse girmez" diye bişey uydurmuşlar. Ya yeni gelene yada ses çıkarmayacak birini kendine ortak seçiyor. Oraya kendini 3-4 yazdırıyor. Değmeyin keyfime.

SAMİMİYET+DÜRÜSTLÜK+ÇALIŞMA karşısında saygıyla eğilirim.
Son söz: karşıdakinin zekasıyla da dalga geçmemek lazım. Neticede kimse aptal değil
...
ben şuna bakarım hocam. ÖNCE ÖĞRETMENİMİ MEMNUN ETMEM GEREK. çünkü bu bölümün işini anlar yapıyor. o yüzden ders programı hazırlarken her öğretmenimin görüşünü alırım. onlar düşünmeden onları düşünür gerekli ayarlamaları yaparım, atölyelerin derse hazır hale getirilmesi için herkes tatildeyken çoğu zaman okula gittiğimi bilirim. Herkes memnun olduktan sonra benden memnunu olmaz çünkü ortam güzelse herkes şevkle çalışır daha çok sahiplenir
- okul idaresinden istediğim ders programını çıkarttım. (koordinatörlükler ve ekderste hak kaybı yaşamayacak şekilde)
- ders programında şikayet eden öğretmenim yok
- atölye donanımından şikayet eden öğretmenim yok (bu hafta klimalarını bağlıyorum atölyelerin)
- öğretmenime angarya iş yüklenmiyor (zorunlu kulüp işlerini saymazsak)
- sorunlu öğrenci velisi ile öğretmenimi muhattap etmiyorum
- her öğretmenim okulda kaldığı süre içinde aktif dinleme yapabiliyor.
...
yapaadığım tek şey öğrenci seviyesini arttırmak :)
onun içinde alan tanıtımlarına önem verip tüm 9. sınıflar ile konuştum. bir sonraki sene amacım okul çevresindeki ilköğretimlere alan tanıtımı yapmak ;)

Bu arada alan tanıtımı için kullandığınız materyalleri, karşılaştığınız soru,sorunları paylaşır mısınız?

Fikirlerin paylasilmasi fikirlerin savasina donusmemeli
Anlayış ve feraset erdemliktir

işte dedim ya birine/birilerine kızmışsınız. ama durup düşünüldüğünde İŞİNİ YAPANIN GÜZELCE YAPABİLMESİ için 3. yazılması gayet yerindedir.

karaltan' Alıntı:
işte dedim ya birine/birilerine kızmışsınız. ama durup düşünüldüğünde İŞİNİ YAPANIN GÜZELCE YAPABİLMESİ için 3. yazılması gayet yerindedir.
birilerine kızdığımdan değil hocam
benim ve herkesin de eminim evet diyeceği şeyi söylüyorum... bir öğretmen (şef de olmasın) bölüm için didiniyorsa oraya buraya koşturuyorsa o şirket senin bu şirket benim dolanıyorsa ben kendi adıma "arkadaş biz seni idare ederiz" derim/deriz... ama "ben şefim şef derse girmez" felsefesini peşinen uygulamaya koyuyorsa ben buna karşıyım...

haaaa o çalışan didinen şef/öğretmen bunu yılın başında veya sonunda yapıyorsa... yıla yaymayıp sadece yılın 15-20 gün bilemedin 1 ayında yapıyorsa o zaman dilimi dışındaki sürede ben onu dersinin başında görmek isterim... 1 ay çalış 8 ay yat kabul etmem..Allah da kabul etmez

Geri