BÖTE'nin Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarına atanması

Kodla Büyü
Yazmayayım dedim ama....Mühendislik olayında da hak gasp edilmiyor değil mi? Binlerce müh. adayı varken gelip birkaç ders alarak müh. olmayı isteyenler var.Sanırım siz tef fakültesine müh. olmak için gitmediniz.Ancak bu hak size verildiyse saygı duymaktan başka yapacak birşeyim yok.BOTE mezunlarıda sadece bir hak arayışındalar.Zaten sonucu bizler belirleyemiyoruz.Karar verilirse her türlü yapacak birşey yok.
BOTE mezunları da egelim83 ün gosterdiği doğrultuda yonelirlerse en azından olumlu ya da olumsuz bir sonuca varılabilr.Sessiz sakin yerinde duran sadece izleyip olumlu olursa bende faydalanırım mantığı ile hareket ederseniz hiçbir sonuç elde edemeyiz.Katkılarınızı bekliyoruz..

bravehard2010' Alıntı:
Yazmayayım dedim ama....Mühendislik olayında da hak gasp edilmiyor değil mi? Binlerce müh. adayı varken gelip birkaç ders alarak müh. olmayı isteyenler var.Sanırım siz tef fakültesine müh. olmak için gitmediniz.Ancak bu hak size verildiyse saygı duymaktan başka yapacak birşeyim yok.BOTE mezunlarıda sadece bir hak arayışındalar.Zaten sonucu bizler belirleyemiyoruz.Karar verilirse her türlü yapacak birşey yok.
BOTE mezunları da egelim83 ün gosterdiği doğrultuda yonelirlerse en azından olumlu ya da olumsuz bir sonuca varılabilr.Sessiz sakin yerinde duran sadece izleyip olumlu olursa bende faydalanırım mantığı ile hareket ederseniz hiçbir sonuç elde edemeyiz.Katkılarınızı bekliyoruz..

:alkis: :alkis: :alkis:

Neymiş bu teknik fakültenin eğitimi arkadas, nasada astronotlar sanki. yahu bırakın hepimiz aynı gemideyiz, birbirimizi yemekten başka ne işe yarıyor bu aşağılamalar... İsteyen istediği kurumda çalışabilsin. gören ortaokulda sürgün öğrenciler, meslek liselerinde astronot yetiştiriliyor sanacak..

Her bote mezunu bir degildir elbet ama bizim okulda ucretli bote mezunu paket programlar, programlama temelleri, bilisim teknolojileri, teknik resim, temel elektronik derslerinin hepsinde word excel powerpoint anlatiyor. Neden hep ayni konuyu isliyorsun dedim. Biz bu dersleri universitede gormedikki bilmedigim icin word excel anlatiyorum dedi. Gecen sene gelen ucretli bote mezunu normal konulari isliyordu. Kisinin kendine kalmis kendini gelistirmek. Bu arada tef mezunlarina muhendislik olayi yeni degil 1990li yillarda yasa cikmis ama yeni uygulaniyor. Sebebi hemenhemen ayni derslerin gorulmesi. Tabi bedavadan muhendislik degil yine sinava girip universiteye gidiyorsun.en az 10 ders veriliyor ama genelde 15 ders civari derse cikiyor.bunlari gecince muhendislik oluyor. Maksimum 3 yilda bitmesi gerek.Bu arada tef mezunu sadece meslek lisesine bote mezunu sadece ilkogretime atanmali.bu bolumlerin acilma amaclarida bu zaten.atolye ogretmenlerinin maas karsiligi girmesi gereken ders saatide 20den 15e dusmeli

bravehard2010' Alıntı:
Hocam çok doğru söylüyorsunuz;
Katkıda bulunmanız için gerekli evrakların bulunduğu linkimiz:
post1534580.html#p1534580

bravehard2010' Alıntı:
hocam orada sınava giriliyor, oldukça ağır bir sınav, sonra da fakültede dersler alınıyor (en 10 ders civarı) daha sonra başarılı olunursa mühendis olunuyor. Mühendislik fakülteleri de her türlü zorluğu çıkarıyor bu okuyanlara. sizin durumunuzda ise 2 satırlık yök yazısı ile teknik öğretmen oluveriyorsunuz. ne adalet ve hak ise.

bravehard2010' Alıntı:

egelim83' Alıntı:
bravehard2010' Alıntı:

:+1:

Ankara gazi ve yenimahalle end. Msl. Lisesinde staj yaptim, access, SQL, dreamweaver, makro, visual basic gibi basit yazilimlari bilmeyen atelye hocalari tanidim bolca. Bizleri derse sokar kendileri aksama kadar cay içerdi. Kisacasi teknoloji her an ilerliyor, geliştirme ile alakali. Meslek lisesine verilen kaç dersi unide okudunuz? Tecrübeli hocalarimiza sorsak 0dir cevabi... İstisnalar üzerinde durmamak lazim. Her kademede ders verebilirler bote, rahat olun...

eyolcu' Alıntı:
Ankara gazi ve yenimahalle end. Msl. Lisesinde staj yaptim, access, SQL, dreamweaver, makro, visual basic gibi basit yazilimlari bilmeyen atelye hocalari tanidim bolca. Bizleri derse sokar kendileri aksama kadar cay içerdi. Kisacasi teknoloji her an ilerliyor, geliştirme ile alakali. Meslek lisesine verilen kaç dersi unide okudunuz? Tecrübeli hocalarimiza sorsak 0dir cevabi... İstisnalar üzerinde durmamak lazim. Her kademede ders verebilirler bote, rahat olun...

Hocam siz her seviyede ders verebilirsiniz tabi ki. Sizler zamanında tıp, mimarlık, mühendislik kazanıyorken tercih etmemiş Böte yi tercih etmiş kişilersiniz. Zamanında Teknik Eğitim Fakültesini de tercih etseydiniz kazanırdınız. Şimdi zaten zamanında rahatlıkla kazanabiliyorken tercih etmediğiniz bir fakültenin mezunlarının haklarına iki üç dilekçeyle sahip olmaya çalışmakta sizin için normal. Rahatız..

Tuna54^' Alıntı:
eyolcu' Alıntı:

Hocam siz her seviyede ders verebilirsiniz tabi ki. Sizler zamanında tıp, mimarlık, mühendislik kazanıyorken tercih etmemiş Böte yi tercih etmiş kişilersiniz. Zamanında Teknik Eğitim Fakültesini de tercih etseydiniz kazanırdınız. Şimdi zaten zamanında rahatlıkla kazanabiliyorken tercih etmediğiniz bir fakültenin mezunlarının haklarına iki üç dilekçeyle sahip olmaya çalışmakta sizin için normal. Rahatız..

Ne kadar yaraniz varmis ki sacmaladiniz, Yazdiklarima bak cevabina bak, mühendislik olayina girmeyeyim hocam konu dişinda olur!! ... Neyse rahat ol hocam hayirlisi ne ise o olur.

Ya hocam ben aylar önce YÖK ten aldım bu yazıyı il memdeki kadına anlatamadım derdimi bakanlıktan yazı gelmesi gerekir diyor başka bişey demiyor eğer öyle bişey olsaydı bize BÖTE mezunu BT öğretmenlerinin atama kararnamelerinde değişiklik yapın derlerdi diyor lanet olsun dedim emsal getir dedi bana, bu yazıyla işlem yaptırabilen BÖTEli arkadaşımız var mıdır ki?

Baharakn' Alıntı:
Ya hocam ben aylar önce YÖK ten aldım bu yazıyı il meonlara kadına anlatamadım derdimi bakanlıktan yazı gelmesi gerekir diyor başka bişey demiyor eğer öyle bişey olsaydı bize BÖTE mezunu BT öğretmenlerinin atama kararnamelerinde değişiklik yapın derlerdi diyor lanet olsun dedim emsal getir dedi bana, bu yazıyla işlem yaptırabilen BÖTEli arkadaşımız var mıdır ki?
Hocam basvuruyu buyuk yapiyoruz direkt kamu denetleme kurulu bimer ben onlqra... Mem insan kaynaklari genel mud.
mevzuat-yonetmelik-f25/bote-nin-sesini-duyurmaya-devam-etmesi-icin-evraklar-t142022.html

egelim83' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:
Ben açıkca söleyim hocam ben kurumunuzu bir hak gaspını engellemek için merak ettim.eğer kadronuz o kurumda ise hak gaspı yapıyorsunuz ve gereken mercilere bildirilmesi lazım.ttk nın mevcut kararları ile o kuumda kadronuz olmamalı saygılar.
Hocam Bakanlık tarafından atanan, düz lisenin meslek lisesine dönmesiyle kadrosu bulunan benim gibi yüzlerce insan var.. Bizim (Meslek Liselerine atanan BÖTEliler) listelerimiz insan kaynaklarında var. İstediğiniz başvuruyu yapmak hakkınızı aramak sizin de hakkınız bizimde hakkımız... Gerçekten adaletli biri iseniz şahsi çıkarlarınızı bir kenara bırakıp olayı kişiselleştirmeyi bırakın... Kaldıki Teknik Eğitim Fakülteleri Teknoloji fakültesi oldu Mühendisin işi daha teknik konular olmalı öğretmenlik öğretmenlerin işi olmalı... Ve bizde Teknik eğitim yapan bölüm veya Teknik Öğretmen olarak meslek liselerine atanmayı hak ediyoruz. Talim terbiye yaptığı yanlışlığı düzeltmeli...
..
hocam çok güzel söylemişsiniz MÜHENDİSİN İŞİ DAHA TEKNİK KONULAR OLMALI diye.

Lütfen BÖTE lerin kuruluş amacını da buraya yazarmısınız...

Hocam amacindan fazla ders koymuslar ondan dolayi YÖK kanunla teknik ogretmen kabul etmis. Hakikaten bir yil egitimde bilgi tek gorduk 4 yil icinde programlamadan ver tabanina internet tasarimi gorsel programlama network isletim sistemleri linux pardus bilgisayar donanimi vs vs bu derslerin hepsi meslek liselerinde var...

egelim83' Alıntı:
fatherboard' Alıntı:
Ben açıkca söleyim hocam ben kurumunuzu bir hak gaspını engellemek için merak ettim.eğer kadronuz o kurumda ise hak gaspı yapıyorsunuz ve gereken mercilere bildirilmesi lazım.ttk nın mevcut kararları ile o kuumda kadronuz olmamalı saygılar.
Hocam Bakanlık tarafından atanan, düz lisenin meslek lisesine dönmesiyle kadrosu bulunan benim gibi yüzlerce insan var.. Bizim (Meslek Liselerine atanan BÖTEliler) listelerimiz insan kaynaklarında var. İstediğiniz başvuruyu yapmak hakkınızı aramak sizin de hakkınız bizimde hakkımız... Gerçekten adaletli biri iseniz şahsi çıkarlarınızı bir kenara bırakıp olayı kişiselleştirmeyi bırakın... Kaldıki Teknik Eğitim Fakülteleri Teknoloji fakültesi oldu Mühendisin işi daha teknik konular olmalı öğretmenlik öğretmenlerin işi olmalı... Ve bizde Teknik eğitim yapan bölüm veya Teknik Öğretmen olarak meslek liselerine atanmayı hak ediyoruz. Talim terbiye yaptığı yanlışlığı düzeltmeli...
Hocam malesef mesleki eğitimden bihabersiniz avrupada bu eğitimleri sektörde çalışmış mühendisler verir.bu bakımdan bu fakülteler teknoloji mühendisliğine döndü ve artık burdan çıkan formasyon almış mühendis arkadaşlar buralarda öğretmenlik yapacak.adınız böte ve teknik eğitimin müfredatları çok farklı.ha derseniz fark derslerini alalım ben buna karşı değilim ama haybeden ünvan olmaz.bu fark dersleri alınmadan bu ünvan alınsa dahi ilgili kurumlardan döner.haybeden ünvana karşıyım gereği yerine getirilirse ne ala.

egelim83' Alıntı:
Hocam amacindan fazla ders koymuslar ondan dolayi YÖK kanunla teknik ogretmen kabul etmis. Hakikaten bir yil egitimde bilgi tek gorduk 4 yil icinde programlamadan ver tabanina internet tasarimi gorsel programlama network isletim sistemleri linux pardus bilgisayar donanimi vs vs bu derslerin hepsi meslek liselerinde var...
..
hocam ben size müfredatından bahsetmiyorum KURULUŞ AMACINDAN bahsediyorum.

kaldı ki amacından fazla ders konması demek sizin bu dersler doğrultusunda diğer yeterliliklere de sahip olacağınız anlamına gelmez.
Öyle olsa biz mühendisliklerde anlatılan matematik derslerini aldık. Bazı arkadaşlarımız da 1 sene hazırlık okudu. Bunlar da bizi MATEMATİK - İNGİLİZCE öğretmeni mi yapıyor ???

YETERLİLİK kısmına gelince DİLİMDE TÜY BİTTİ.
- benden daha zeki olabilirsiniz
- benden daha çok progralama dili biliyor olabilirsiniz
- meslek lisesi derslerini bendan çok daha iyi anlatabilirsiniz
AMA TEKNİK EĞİTİM MEZUNU değilsiniz.....

BaRBaRYaN' Alıntı:
egelim83' Alıntı:
..
hocam ben size müfredatından bahsetmiyorum KURULUŞ AMACINDAN bahsediyorum.

kaldı ki amacından fazla ders konması demek sizin bu dersler doğrultusunda diğer yeterliliklere de sahip olacağınız anlamına gelmez.
Öyle olsa biz mühendisliklerde anlatılan matematik derslerini aldık. Bazı arkadaşlarımız da 1 sene hazırlık okudu. Bunlar da bizi MATEMATİK - İNGİLİZCE öğretmeni mi yapıyor ???

YETERLİLİK kısmına gelince DİLİMDE TÜY BİTTİ.
- benden daha zeki olabilirsiniz
- benden daha çok progralama dili biliyor olabilirsiniz
- meslek lisesi derslerini bendan çok daha iyi anlatabilirsiniz
AMA TEKNİK EĞİTİM MEZUNU değilsiniz.....
hocama katılıyorum , ayrıca böte bölümü mezunu yada bilişim teknolojileri öğretmeni arkadaşların birinci önceliği ilkokullardaki ders sayısının arttırılması veya kodlama dersinin getirilmesi ve mezunuyeti bilişim olmayan formatörlerin iptali olmalı, baskıların bu yönde olması bilişim alanı için daha yararlı olacaktır.

beyisoy' Alıntı:
mezunuyeti bilişim olmayan formatörlerin iptali olmalı, baskıların bu yönde olması bilişim alanı için daha yararlı olacaktır.
Hocam her görüşe saygımız var Sizde bu yönde bir çalışma yapsanız birlik toplasanız? BT formatörü sadece bilişimci olması için yapılacak başvurulara bende destek veririm...

zamanında ona göre tercih yapsaydınız kardeşim. Teknik eğitim mezunları hem elektronik hem bilgisayar donanımı hem yazılım görüp 2 dönem yaz stajı yapacak. bitirme projesi ile uğraşacak. Bunları yapmayanlarda gelip onların yerine göz dikecek. Yapılan en doğru şey zamanında alınan bu karardır.

mfk172' Alıntı:
zamanında ona göre tercih yapsaydınız kardeşim. Teknik eğitim mezunları hem elektronik hem bilgisayar donanımı hem yazılım görüp 2 dönem yaz stajı yapacak. bitirme projesi ile uğraşacak. Bunları yapmayanlarda gelip onların yerine göz dikecek. Yapılan en doğru şey zamanında alınan bu karardır.
Uyduruktan 2 saat bilgisayar dersi almış sınıfçılar meslek lisesinde çalışacak, siz bunu sindirebileceksiniz, meslektaşınızın bu hakkı elde etmemesi için elinizden geleni arkanıza koymayacaksınız. Samimiyetsizsiniz... :-1:

egelim83' Alıntı:
Sendikaya da dilekçe başvurdum;
...........................................SENDİKASI İLÇE TEMSİLCİLİĞİNE

İlgi: a) Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 31/03/2015 Tarih ve 75850160-303.01.01/17167 sayılı “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü” konulu şahsıma gelen yazısı.

b) T.C. Devlet Personel Başkanlığının 16/01/2015 ve 31292642-045.02-302 sayılı görüş talebi

Sendikanızın ............ yılından bu yana üyesiyim. İlgi (a) ile şahsıma gelen yazı ile mezun olduğum bölümü Teknik eğitim yapan program ve bizi de “Teknik Öğretmen” kapsamında sayıldığına karar vermiştir. İlgi(b) ile Devlet Personel Başkanlığının Milli Eğitim Bakanlığına yazdığı görüş yazısının son paragrafında “Teknik Öğretmen” unvanına sahip personelin mezunu olduğu fakültenin “Teknik Eğitim Fakültesine” denk olup olmadığı konusunda YÖK tarafından değerlendirilmesi, denk olması halinde 657 sayılı kanuna göre bir derece verilmesi kararı verilmiştir.
Bu durumda Mezunu olduğum Ege Üniversitesi Eğitim fakültesindeki Okul Öncesi Öğretmenliğinden, Sınıf Öğretmenliğine kadar tüm bölümlerin YÖK tarafından teknik eğitim yapan bölüm sayması durumunda bir dereceyi hak edeceğim. İsmi geçen bölümlerin bu unvanı alması mümkün görünmemektedir. Bizim bölüm için tüm fakülteye Teknik eğitim fakültesine eş sayılması her bölümün ve öğrencilerinin teknik öğretmen olarak sayılması anlamına gelir. Bu da YÖK tarafından kabul edilmeyecek bir durumdur.
Devlet Personel Teşkilatının verdiği kararın hakkaniyete uymadığını, beni ve benim durumumda olan Teknik Öğretmenlik unvanına hak kazandığı halde kazanabileceğim haklardan mağdur edildiğimi düşünmekteyim. Devlet Personel Teşkilatının her bölümü ayrı tutarak, sadece bölümün Teknik Eğitim yapan bölüm olduğu YÖK tarafından tespit edilmesi halinde bir derece verilmesine karar vermesi daha adil bir karar olur.
Bu hususta gereğinin yapılmasını arz ederim

:+1: :+1: :+1:

hazarpapak' Alıntı:
mfk172' Alıntı:
Uyduruktan 2 saat bilgisayar dersi almış sınıfçılar meslek lisesinde çalışacak, siz bunu sindirebileceksiniz, meslektaşınızın bu hakkı elde etmemesi için elinizden geleni arkanıza koymayacaksınız. Samimiyetsizsiniz... :-1:
...
sindirdiğimizi nerden biliyorsunuz ???
benim okuluma 1 tane böyle öğretmen gelmedi. Gelseydi ve hiç bir şey yapmasaydım bu söylediğinizde haklı olabilirdiniz. Gelseydi o kararnamenin iptali için elimden gelen her şeyi yapardım.

Meslekdaşımın 9/1 yerine 8/1 den başlaması için elimden gelen tüm çabayı sarf etmeye hazırım. Ama o meslekdaşım benim haklarıma göz diktiyse benden destek beklemesin. Haklarımı savunmak için tabiki bende bu işe engel olucam...

BaRBaRYaN' Alıntı:
hazarpapak' Alıntı:
mfk172' Alıntı:
...
benim okuluma 1 tane böyle öğretmen gelmedi. Gelseydi ve hiç bir şey yapmasaydım bu söylediğinizde haklı olabilirdiniz. Gelseydi o kararnamenin iptali için elimden gelen her şeyi yapardım.

Meslekdaşımın 9/1 yerine 8/1 den başlaması için elimden gelen tüm çabayı sarf etmeye hazırım. Ama o meslekdaşım benim haklarıma göz diktiyse benden destek beklemesin. Haklarımı savunmak için tabiki bende bu işe engel olucam...
Olayı çarptırma sayın hocam, senin karşında düşmanın yok ekmeğine göz diken de yok, bizden sana olsa olsa dost olur yoldaş olur. Lütfen birbirimize sahip çıkalım. Sonuçta mahkemeler ne derse o olur, benim hissiyatım bu yolda beraber yürüyeceğimize dair...

hazarpapak' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
hazarpapak' Alıntı:
mfk172' Alıntı:
...

Olayı çarptırma sayın hocam, senin karşında düşmanın yok ekmeğine göz diken de yok, bizden sana olsa olsa dost olur yoldaş olur. Lütfen birbirimize sahip çıkalım. Sonuçta mahkemeler ne derse o olur, benim hissiyatım bu yolda beraber yürüyeceğimize dair...
..
hocam mevcut durumda Meslek Liselerine sadece TEF mezunu arkadadşlar atanıyor. Sizin istediğiniz BÖTE lilerin de atanması.
Bu durumda TEF mezunu bir arkadaş İL İÇİ / İL DIŞI istediği zaman bu okul yüksek puanlı bir BÖTE mezunu tarafından tercih edildiğinde o okulda gerçekten öğretmenlik yapması gereken kişi açıkta kalıyor mu ???? EVET. o zaman bu bir hak gaspı dır.

Yukarıda da yazdım. Tüm özlük haklarınız için birlikte yürürüm Bizim haklarımızı elimizden almadığınız sürece...

adam meslek lisesinden tefe geçmiş, ilçe milli eğitim müdüründen fazla para kazanıyor şimdi kimse burda haktan hukuktan bahsetmesin. kimin neyin mücadelesini yapacağına bir tefli karar vermiyor.

mfk172' Alıntı:

BaRBaRYaN' Alıntı:
hocam mevcut durumda Meslek Liselerine sadece TEF mezunu arkadadşlar atanıyor. Sizin istediğiniz BÖTE lilerin de atanması.
Bu durumda TEF mezunu bir arkadaş İL İÇİ / İL DIŞI istediği zaman bu okul yüksek puanlı bir BÖTE mezunu tarafından tercih edildiğinde o okulda gerçekten öğretmenlik yapması gereken kişi açıkta kalıyor mu ???? EVET. o zaman bu bir hak gaspı dır.

Yukarıda da yazdım. Tüm özlük haklarınız için birlikte yürürüm Bizim haklarımızı elimizden almadığınız sürece...

Geri