BÖTE'nin Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarına atanması

Kodla Büyü
Arkadaşlar hevesinizin kırılmasını istemem ama ben dava vs. ile çözüm alabileceğinizi zannetmiyorum. Bunu şey gibi düşünebilirsiniz, ilköğretim matematik öğretmenliği ile matematik öğretmenliği gibi.

En basitinden TTKB, bilgisayar öğretmenliği diye bir öğretmenlik oluşturur ve böte mezunlarını bu öğretmenliğe alır. Dediğim gibi tef'lerden mezun olan bilişim tek. öğretmeni olmadığı için meslek liselerinde ihtiyaç olacak ve bu açığı böteden tamamlamak için TTKB yukarıda bahsettiğim ibareyi kaldıracak.

Mahkeme bilirkişiden ders içeriklerini ve karşılaştırmalarını istediğinde emin olun ki, bu iki bölüm farklıdır diyecektir.

cumhurtorun' Alıntı:
Arkadaşlar hevesinizin kırılmasını istemem ama ben dava vs. ile çözüm alabileceğinizi zannetmiyorum. Bunu şey gibi düşünebilirsiniz, ilköğretim matematik öğretmenliği ile matematik öğretmenliği gibi.

En basitinden TTKB, bilgisayar öğretmenliği diye bir öğretmenlik oluşturur ve böte mezunlarını bu öğretmenliğe alır. Dediğim gibi tef'lerden mezun olan bilişim tek. öğretmeni olmadığı için meslek liselerinde ihtiyaç olacak ve bu açığı böteden tamamlamak için TTKB yukarıda bahsettiğim ibareyi kaldıracak.

Mahkeme bilirkişiden ders içeriklerini ve karşılaştırmalarını istediğinde emin olun ki, bu iki bölüm farklıdır diyecektir.
Hocam dogru soyluyorsun da; Kötü huylari olan bir adam ucurumdan asagi yuvarlanmis zorla biryere tutunmayi basarmis yardim istemek icin bagirmaya baslamis olay bu ya hizir aleyselam gelmis. Kotu aliskanliklarini birak ibadete basla soz ver seni kurtarayim demis... Takati bitmek uzere olan adam bagirmaya devam etmis baska kimse yok mu diye... Velhasil kelam tefli kardesler sagolsun baska boteci yok mu?..

egelim83' Alıntı:
cumhurtorun' Alıntı:

Hocam dogru soyluyorsun da; Kötü huylari olan bir adam ucurumdan asagi yuvarlanmis zorla biryere tutunmayi basarmis yardim istemek icin bagirmaya baslamis olay bu ya hizir aleyselam gelmis. Kotu aliskanliklarini birak ibadete basla soz ver seni kurtarayim demis... Takati bitmek uzere olan adam bagirmaya devam etmis baska kimse yok mu diye... Velhasil kelam tefli kardesler sagolsun baska boteci yok mu?..

Hikaye tam uymuş hocam :) neyse o zaman, ben bu başlıktan gider....

Attan dusenin halini attan dusen anlar; Boteci olarak ilk öğretimde bilgisayar laboratuvar in kotuyse yandin! ugras dur tamiriyle... İyiyse laboratuvar da bilgisayarlari tutabilisen senden kötüsü yok okulda... Ogretmenler odasi idare rehberlik odasi varken laboratuvar da bilgisayarın ne işi var?? Bilgisayar bozulduysa genelde tamir en iyi sekilde bir makineyi kenara ayirarak yaparsin. En iyi ihtimalle öğrencileri ikişerli otutturursun... En iyi ihtimalle 30 kisilik siniflarda ders islersin.. Secmeli olan derslerde ders oyun dersi olarak görülür teogda cikmayan sorular nedeniyle cok ilgi odagi olmazsin...
Meslek liselerinde temrinlik ucreti adi altinda her turlu yeni donanim malzemesi alabilirsin. 10-12 kisilik sinifta dersi bolerek projeksiyonla cocuklara yazdirarak ogretir sonra odaya gidip cayini icerken cocuklara uygulama yaptirirsin. Alan sefiysen hic derse girmeden 10 saat ekders alirsin atl sefi 6 saat alir. Koordinatorluk adi altinda en az1.5 gun ortalama 2 gun isletmeye gidersin hic derse girmeden 5dk cocuklar isyerinde mi diye bakip 12-16 saat ekders ucreti alirsin. Maas karsiligi 20 saat oldugundan yakinir 24 saat derse girerek 26 saat ekders ucretini haftalik alirsin dahasi maasinda tazminat 120 tl yilda 3kez huzur hakkı oda herbiri 180tl sanirim... Haftasonu mesleki acik lise ayni sistem 10 saat ek ders daha... Hayat meslek liselerinde calisanlarina cok zor sakin tercih etmeyin arkadaslar...

egelim83' Alıntı:
Attan dusenin halini attan dusen anlar; Boteci olarak ilk öğretimde bilgisayar laboratuvar in kotuyse yandin! ugras dur tamiriyle... İyiyse laboratuvar da bilgisayarlari tutabilisen senden kötüsü yok okulda... Ogretmenler odasi idare rehberlik odasi varken laboratuvar da bilgisayarın ne işi var?? Bilgisayar bozulduysa genelde tamir en iyi sekilde bir makineyi kenara ayirarak yaparsin. En iyi ihtimalle öğrencileri ikişerli otutturursun... En iyi ihtimalle 30 kisilik siniflarda ders islersin.. Secmeli olan derslerde ders oyun dersi olarak görülür teogda cikmayan sorular nedeniyle cok ilgi odagi olmazsin...
Meslek liselerinde temrinlik ucreti adi altinda her turlu yeni donanim malzemesi alabilirsin. 10-12 kisilik sinifta dersi bolerek projeksiyonla cocuklara yazdirarak ogretir sonra odaya gidip cayini icerken cocuklara uygulama yaptirirsin. Alan sefiysen hic derse girmeden 10 saat ekders alirsin atl sefi 6 saat alir. Koordinatorluk adi altinda en az1.5 gun ortalama 2 gun isletmeye gidersin hic derse girmeden 5dk cocuklar isyerinde mi diye bakip 12-16 saat ekders ucreti alirsin. Maas karsiligi 20 saat oldugundan yakinir 24 saat derse girerek 26 saat ekders ucretini haftalik alirsin dahasi maasinda tazminat 120 tl yilda 3kez huzur hakkı oda herbiri 180tl sanirim... Haftasonu mesleki acik lise ayni sistem 10 saat ek ders daha... Hayat meslek liselerinde calisanlarina cok zor sakin tercih etmeyin arkadaslar...

mübalağa yapmışsın hocam :)

iki okul türünde de çalıştım dediğin gibi ilköğretim yorucu, düşün haftada 8 saat derse girmeme rağmen, ruhen yoruluyordum :)

ama bizim okula gelsen (meslek lisesi) eminim ki arkana bile bakmadan kaçarsın. temrinlik parasını geçtim, olanı da kaybetmemek için uğraşıyoruz. çoğu okulda koordinatörlük ücreti dediğin ücretlere ulaşmıyor ve işletme için boşaltılan gün olayı dediğin gibi olmuyor.

bir de emin ol ki, öğrencilerde bir şeyler öğrenme adına hiçbir kırıntı kalmamış, mesleki tatmin olayı kalmadı.

güzel olan meslek liseleri yok mu, elbette var.

neyse burası sizin başlığınızdı ama bize de senin yazından sonra söz hakkı doğduğu için yazdım :)

eddielee' Alıntı:
hocam tef mezun vermiyor artık bunun biz bötelilere faydası olabilir mi?
Olmasi icin talim terbiyenin 9 sayili kararinin ekindeki cizelgede değişiklik yapilmasi gerekiyor... Bizim bolum mezunlarinin mesleki teknik orta ogretim kurumlarina atanamadigina dair karar var ondan bahsediyorum. Meb insan kaynaklarina basvurmak olumlu bir yanit almadan birakmamak lazim. Bugun bir ogretmen arkadasla baska bir konuda konustuk; Tayin oldugunda yolluk alamamis. Mahkeme vs derken o kadar cok basvuru olmuski bu olaydan bakanlik vazgecip herkesin yollugunu odemis acilan mahkeme masraflarida bakanliga kalmis... Azimli ve cok olmak onemli... Cok boteci cok baski cabuk sonuc...

cumhurtorun' Alıntı:
mübalağa yapmışsın hocam :)

iki okul türünde de çalıştım dediğin gibi ilköğretim yorucu, düşün haftada 8 saat derse girmeme rağmen, ruhen yoruluyordum :)

ama bizim okula gelsen (meslek lisesi) eminim ki arkana bile bakmadan kaçarsın. temrinlik parasını geçtim, olanı da kaybetmemek için uğraşıyoruz. çoğu okulda koordinatörlük ücreti dediğin ücretlere ulaşmıyor ve işletme için boşaltılan gün olayı dediğin gibi olmuyor.

bir de emin ol ki, öğrencilerde bir şeyler öğrenme adına hiçbir kırıntı kalmamış, mesleki tatmin olayı kalmadı.

güzel olan meslek liseleri yok mu, elbette var.

neyse burası sizin başlığınızdı ama bize de senin yazından sonra söz hakkı doğduğu için yazdım :)
Hocam ruhunuzun bozuldugu yerde 30 saat derse girdigim oldu... İlk ogretimde notta yoktu.. Bu arada 18saat ekders aldim siz ayni saat dersten 29 saat ekders alirken... Meslek lisesinde ogrencinin en az 10 saat dersine girersiniz sizin dersinizden kalirsa o ogrencinin lise macerasinin sonu demektir. İlkogretimde not yok olsa bile zayif veremezsin versen bile sinifta kalmaz... 12ler ders calisiyorum diye 2. Donem okula gelmez... Disiplin sucunda tut tutanagi gonder disiplin kuruluna... İlkogretimde ne yapacaksin?? Lisede bilgisayarcilar okulun en iyi ogrencileri olur... İlk ogretimde habire baska bir sinif gelir biri birseyi bozdugunda kimin yaptigini bulmak cok zor... Sen 10 saat ayni sinifla beraber... Konuyu bitir kulturel etkinlik... En az 5 bin lira temrinlik parasi gelir... Keske yer degistirsekte arkasina bakmadan kacacagi tespit etsek :)

ilköğretimde de meslek lisesinde görev yapmış biri olarak orası zor burası kolay o kebap bu rahat gibi karşılaştırmalar anlamsız görevini layıkı ile yapan her arkadaş için iki tarafta zor arkadaşlar.Meslekte yatanda var İlkokulda yatanda var.Çok takılmamak lazım bir tefli olarak böteci arkadaşlarda mesleklerde görev yapmalı.Bazıları atlayacak olmaz diye ama kardeşim ne kadar bildiğin önemli değil öğrenci senden ne alıyo ona bakacaksın.

@egelim hocam amacımın tartışma yaratmak olmadığını anlamışsındır. buna istinaden yazıyorum :)

sen sanırım beni yanlış anladın hocam, ilköğretim gerçekten zor. ilk görev yerim meslek lisesiydi, burada 8-5 derse girip akşamları da halk eğitim bünyesinde yetişkin eğitimi veriyordum. bu tempoma rağmen ilköğretim de haftada verdiğim 8 saat ders, beni daha çok yoruyordu :)

okulların mali ve disiplin yönünden standartları aynı değil, öğrenci kalitesi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim çünkü meslek liselerinde bir dibe inme olayı var. durum genel mana ile rezil ötesinde. bu yüzden öğrenci kalitesi kötü olsa bile disiplini ile okulu ayakta tutan okullar ve idareler var. benim arkana bile bakmadan kaçarsın dediğim konular bunlar.

neyse konu saptıyor. inşallah gönlünüzdeki gibi olur, aynı atölyelerde ders verir, bu günlerden de gülerek bahsederiz.

""Lisede bilgisayarcilar okulun en iyi ogrencileri olur.."

10. sınıflar dört işlem bilmiyor...
byte- kilobyte cevirme işlemleri yaparken;
1.konuyu anlatıyorum.anlaşılmadığını görünce
2. uzunluk ölçülerinde dönüşümü işliyoruz. sonra bu öğrencilere ağır geldiği için
3. oran orantı kurmayı öğreniyoruz. 1 ekmek 2lira ise 4 ekmek kaç liradır?? vb
4.uzunluk ölçülerinde dönüşümü tekrar işleyip sonra tekrar esas konumuza geri dönüyoruz.

hemen her ders böyle.... bizdeki malzeme bu.. bu en iyi öğrenciler bir bize düşmedi.

roninalp' Alıntı:
""Lisede bilgisayarcilar okulun en iyi ogrencileri olur.."

10. sınıflar dört işlem bilmiyor...
byte- kilobyte cevirme işlemleri yaparken;
1.konuyu anlatıyorum.anlaşılmadığını görünce
2. uzunluk ölçülerinde dönüşümü işliyoruz. sonra bu öğrencilere ağır geldiği için
3. oran orantı kurmayı öğreniyoruz. 1 ekmek 2lira ise 4 ekmek kaç liradır?? vb
4.uzunluk ölçülerinde dönüşümü tekrar işleyip sonra tekrar esas konumuza geri dönüyoruz.
hemen her ders böyle.... bizdeki malzeme bu.. bu en iyi öğrenciler bir bize düşmedi.

Hocam konudan çok sapmak istemiyorum ama bir yandan konu güncel tutuluyor o hoş oluyor. Sizin söylediğiniz sıkıntıları kültür dersleri öğretmenleri fazlasıyla yaşıyor. Bölümlerin durumlarını neyin nasıl olduğunu çok iyi biliyorum. Ha derseniz meslekçi olursanız mobilyacı olmak daha iyi sonra metalci... Ama diğer bölümlerinde rahatlığı ayrı bir durum. Bilgisayar arızalarıyla en çok uğraşan bölüm sizinki ama bunu bölüme katkı olarak artıya da çevirmek elinizde... Evet çocuklar çokta veritabanına programlamaya hakim olamıyor mantıksal zekasal şeyler... Ama her dersin böyle olmadığı kesin...

Bizim çok fazla BÖTE Mezunu okuyan, atanan, atanmayan, herkese ulaşmamız lazım. Ne kadar çok başvuru, ne kadar çok bu konuyla ilgilenip dilekçeyle başvuracak kişi olursa o kadar başarılı sonuçlar alabiliriz. Özel olarak PTT ile göndermek zorunda değilsiniz okula hitaben yazılacak yazı ve sonunda "Dilekçemin MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne sorulması husunda gereğini arz ederim. " cümlesi yeterli olur okul il/İlçeye oradan bakanlığa yazınız ulaşır... Tabi kayıt numaraları önemli eğer 30 gün içinde bir sonuç verilmezse dilekçe yasasından bahsedilip neden cevap verilmediğine dair şikayet etmek gerekir... Bu konuyu gören destek veren arkadaşların Sosyal medyadan mail gruplarından bölümü mezunlarına konunun linkini atabilseler. Başvuruların artmasını sağlayacaktır. Kimse bize oturduğumuz yerden bu imkanları vermeyecektir. Ama dilekçelerle büyük başarı sağlayabiliriz.

Arkadaşlar böyle bir belge bende de mevcut...ama ne yapacağımı bilmiyorum...bence sendikası olan öğretmen arkadaşlar(özellikle Eğitim Bir sen) bu konuda onlardan bir yardım ya da bir fikir alabilirler. seçim öncesi yararlı olabilir diye düşünüyorum.

misket55' Alıntı:
Arkadaşlar böyle bir belge bende de mevcut...ama ne yapacağımı bilmiyorum...bence sendikası olan öğretmen arkadaşlar(özellikle Eğitim Bir sen) bu konuda onlardan bir yardım ya da bir fikir alabilirler. seçim öncesi yararlı olabilir diye düşünüyorum.
Hocam önce MEB'in bize olumlu veya olumsuz resmi bir cevap vermesi lazım olumlu olursa zaten sıkıntı yok olumsuz olursa MEB'i kamu denetçileri kurumuna, Başbakanlığa vs şikayet ederiz. Eğer mahkeme avukat olaylarımız olursa o zaman sendikalardan yardım almak gerekecek. Önce MEB'e başvuralım giden evrak numaralarını alarak yazalım eğer 30 gün içinde cevap gelmezse o zaman dilekçe kanunundan bahsederek bir daha yazarız. Bu işin peşini bırakmadan üzerine düşersek MEB'in başka çaresi yok.

arkadaşlar meslek liseleri kadro olarak dolu, teknik eğitim mezunu olup da ortaokullarda çalışan bir çok öğretmen var onlar atanma hakları var ama yer bulup atanamıyorlar. bir diğer nokta meslek liselerinde aşırı öğretmen yığılması var ve normlar azalıyor, şöyle ki bazı okullarda bilişim bölümleri kapanıyor. bazılarında da eskiden meslek, anadolu meslek, teknik, anadolu teknik olarak fazla sınıf açılırken yeni sistemde sadece anadolu meslek ve anadolu teknik olduğu için şube ve norm sayılarında azalma oluyor. böte'ye meslek liselerine atanma hakkı da verilse atanabilen çok fazla olmaz, hazırda bekleyen çok fazla norm yok çünkü. bilişim öğretmeni ihtiyacı meslek lisesi kadar belki daha çok ortaokullarda var, o yuzden bu iş biraz zor.
diğer bir nokta meslek lisesinde çalışmak zordur. hiç bir meslek lisesinde önceki mesajlarda anlatıldığı gibi bir ortam yoktur. gayet fazla iş (girdiğiniz ders dışında) çıkar. herkese kolay gelsin. işlerinizde başarılar.

mygold' Alıntı:
arkadaşlar meslek liseleri kadro olarak dolu, teknik eğitim mezunu olup da ortaokullarda çalışan bir çok öğretmen var onlar atanma hakları var ama yer bulup atanamıyorlar. bir diğer nokta meslek liselerinde aşırı öğretmen yığılması var ve normlar azalıyor, şöyle ki bazı okullarda bilişim bölümleri kapanıyor. bazılarında da eskiden meslek, anadolu meslek, teknik, anadolu teknik olarak fazla sınıf açılırken yeni sistemde sadece anadolu meslek ve anadolu teknik olduğu için şube ve norm sayılarında azalma oluyor. böte'ye meslek liselerine atanma hakkı da verilse atanabilen çok fazla olmaz, hazırda bekleyen çok fazla norm yok çünkü. bilişim öğretmeni ihtiyacı meslek lisesi kadar belki daha çok ortaokullarda var, o yuzden bu iş biraz zor.
diğer bir nokta meslek lisesinde çalışmak zordur. hiç bir meslek lisesinde önceki mesajlarda anlatıldığı gibi bir ortam yoktur. gayet fazla iş (girdiğiniz ders dışında) çıkar. herkese kolay gelsin. işlerinizde başarılar.

Hocam madem bu kadar zor meslekte çalışmak neden hala meslekte devam ediyorsunuz ortaokula geçin de görün :(

:alkis: :alkis: :alkis:
otherm' Alıntı:
Hocam madem bu kadar zor meslekte çalışmak neden hala meslekte devam ediyorsunuz ortaokula geçin de görün :(
Hocam tanıdık böteciler varsa konun linkini atsak destek istesek okullarına yada direkt PTT'den iadeli taahhütlü dilekçe ile başvuru yapılsa... Bize şu an çok başvuru çok destek lazım sendikal siyasi bakanlıkta tanıdık herşey olur... Türkiyede 10 bin böteciyizdir. Bunların yarısına ulaşsak MEB'i sıkıştırsak yeter... Sonuç almamız kolay olur...

teklnik lise mezunuyum. atelye dersi olduğunda hoca gelirdi şu programı yazın derdi geçerdi odasına 10 saat çay kahve sigara içerdi.. sorduğumuz sorulara bile cevap vermezlerdi. araştırın öğrenin derlerdi. hiçde zorlanıyrmuş gibi değillerdi gayet kolay içiliyor kahve çay sigara. tabi şimdi nasıl bilemem. benim bahsettiğim 15-16 sene öncesi.

xodeda' Alıntı:
teklnik lise mezunuyum. atelye dersi olduğunda hoca gelirdi şu programı yazın derdi geçerdi odasına 10 saat çay kahve sigara içerdi.. sorduğumuz sorulara bile cevap vermezlerdi. araştırın öğrenin derlerdi. hiçde zorlanıyrmuş gibi değillerdi gayet kolay içiliyor kahve çay sigara. tabi şimdi nasıl bilemem. benim bahsettiğim 15-16 sene öncesi.
Değişen şey soru soran öğrencinin olamaması birde sigaranın yasak olması hocam...
Tanıdık bötecilerle irtibata girsek sosyal medyadan gruplara bu konunun linkini atıp MEB'e yapılacak başvuruları arttırmak lazım... Ne kadar başvuru o kadar elimiz güçlenir. Sonrasında kamu denetçileri kurumu başbakanlık sendikalar yeterki MEB'in olumlu yada olumsuz net bir cevap vermesini sağlayalım o kadar fazla başvuruyada olumsuz cevap vereceğini sanmıyoırum benim ilk yazıma kaçamak cevap verdiler ancak birlikte hareket edersek bu şansı onlardan alabiliriz...

xodeda' Alıntı:

Ortaokulda da labı çocuklara sadece oyun oynamak için kullandıran öğretmen arkadaşlar yok değil,bu tamamen sizin vicdanınıza kalmış bir şeydir malesef bizim ülkemizde hocam nasıl böyle bir genelleme yaparsınız bir meslektaşımız olarak şaşırtıcı doğrusu :)

study' Alıntı:
xodeda' Alıntı:

Ortaokulda da labı çocuklara sadece oyun oynamak için kullandıran öğretmen arkadaşlar yok değil,bu tamamen sizin vicdanınıza kalmış bir şeydir malesef bizim ülkemizde hocam nasıl böyle bir genelleme yaparsınız bir meslektaşımız olarak şaşırtıcı doğrusu :)

ben zaten ortaokulların zor olduğunu söylemedim. oyun oynatmasan bile ders anlatsan bile zorluğu yok. kısacası bilgisayar nerde olursa olsun kolay bir branş.

xodeda' Alıntı:
study' Alıntı:
xodeda' Alıntı:

ben zaten ortaokulların zor olduğunu söylemedim. oyun oynatmasan bile ders anlatsan bile zorluğu yok. kısacası bilgisayar nerde olursa olsun kolay bir branş.

:puhaha:

Bizim şu an destek toplamamız çok önemli... Elini taşın altına koyacak birilerini bulmak gerekiyor... Taş attım da kolum mu yoruldu diyecek birileri... Aman ne gerek var dedirtmek isteyeceklere pirim vermeyecek birileri... Özel hizmet tazminatı (120 Tl) ve bir derece almak isteyecek birileri...

otherm' Alıntı:
mygold' Alıntı:

Hocam bende 8 yıldır meslek lisesinde çalışıyorum. Şu an bıkmış durumdayım. üniversiteye geçişin yollarını arıyorum. Ama oraya da bizim okullardaki sözde en iyi öğrencilerin( ki bunlar Türkiye genelinin en altında) geldiğini düşününce orası bile kötü geliyor :) Öğretmenlikten soğumuş durumdayım. 4 işlem bilmeyene temel elektronik öğretmeye çalışıyorum. Çocuğun dalı Web Programcılığı fakat 12. sınıf öğrencisi hala "web" yazmak yerine "wep"yazıyor. Programlama temelleri dersinde "ve" ve "veya" arasındaki farkı tam kavratmak için(Ki bunu matematikteki mantık dersinde görmüş olmaları gerekiyor) 1 gün uğraşıyorum. Ama 1 hafta sonra unutuyorlar :(... Çıldırmamak elde değil eğer ki sorumlu ve vicdanlı bir öğretmenseniz. Ama takmayan salla başı al maaşı öğretmenlerde yokmu dur elbette vardır. Meslek lisesinde de , ortaokullarda da vardır. Yani sadece para için meslek lisesine gelmek istiyorsanız gelin. Ama idealist ve sorumlu bir öğretmenseniz hiç tavsiye etmem. Siz buraya gelin bende inşallah üniversiteye geçerim :)

Bizim şu an destek toplamamız çok önemli... Elini taşın altına koyacak birilerini bulmak gerekiyor... Aman ne gerek var dedirtmek isteyeceklere prim vermeyecek birileri... Özel hizmet tazminatı (120 Tl) ve bir derece almak isteyecek birileri... :tr:

Artık bu sorunun MEB tarafından kesinlikle çözülmesi lazım. BÖTE mezunlarını bu zamana kadar mağdur ettiği yeter.

Geri