BÖTE'nin Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarına atanması

Kodla Büyü
bt_volkanhoca' Alıntı:
Artık bu sorunun MEB tarafından kesinlikle çözülmesi lazım. BÖTE mezunlarını bu zamana kadar mağdur ettiği yeter.
Bizim şu an destek toplamamız çok önemli... Elini taşın altına koyacak birilerini bulmak gerekiyor.. O nedenle dilekceli basvuru yapilmali. Etraftaki boteli tanidiklarin destegini almak basvuru yapmalarini saglamak elimizi guclendirir...En basit kazancimiz Özel hizmet tazminatı (120 Tl) ve bir derece almak var...

egelim83' Alıntı:
bt_volkanhoca' Alıntı:
Artık bu sorunun MEB tarafından kesinlikle çözülmesi lazım. BÖTE mezunlarını bu zamana kadar mağdur ettiği yeter.
Bizim şu an destek toplamamız çok önemli... Elini taşın altına koyacak birilerini bulmak gerekiyor.. O nedenle dilekceli basvuru yapilmali. Etraftaki boteli tanidiklarin destegini almak basvuru yapmalarini saglamak elimizi guclendirir...En basit kazancimiz Özel hizmet tazminatı (120 Tl) ve bir derece almak var...
120 TL kazanırken maaş karşılığınızın 15 saatten 20 saate çıkacağını unutmayın.

arkadaşlar bence en buyuk sıkıntı meslek lıselerınde işinizi daha cok yapıyor ama dıger okullarda ayak ıslerını yapıyor olmanız(olmamız)

teknık ogretmenım ilkögretıme atandım coksorun yoktu ama 4 4 4 gelınce secmelı oldu ve norm fazlası olarak farklı ılceye meslek ögretmenı olarak resen atandım ders yuku cok ama öğretmenlıgı yenıden tattım fakat yıne resen ortaokula atandım gelır gelmez yıne başladı içinde B harfı gecen her işi istemeleri İKS 23 Nisan Okul slaytı .... gıbı 2 haftada herseyın bır ucunu bızlere verıyorlar yanı olayı para olarak gören arkadaşlar bence hatalılar

meslek lısesı sayısı cok az zaten cogu okullardada kapatılmaya başlandı bolum o nedenle bence boşuna istekte bulunuyorsunuz belkı su 8 yıl muhabbetı 2 3 sene hareketlılık sağlar sonra yıne kemıklesır

bt.ogretmeni' Alıntı:
egelim83' Alıntı:
bt_volkanhoca' Alıntı:
Bu konuda araştırma yaptım ilköğretimde çalışan kişi o tazminatı alamıyor maaş karşılığıda 15 saat görünüyor... Bu durumda Meslek Lisesine geçişlerde bu tazminat söz konusu...

Meslek lisesinde calisirsaniz ozel hizmet tazminati alip maas karsiliginiz artar... Bu durumda da koordinatorluk alirsiniz derse girmeden ek ders alirsiniz... Bolum sefi 10 saat seflikten koordinatorlukten derken 24 saat derse girerek en fazla 12 kisilik en az8 kisilik sinifta haftalik 26 saat ekders alir Bu sonraki durumlar diger bir husus 1derece almak bile maasinizda en az 5 en fazla 80 lira maaş farki yapar normal sartlarda 3yilda bir derece alirsiniz 36 ay 5 liradan 180 lira yapar butun calisma surelerinizde her ay bu kadar maad farki oldugunu dusunurseniz.. Zarar edersiniz diyenlere aldanmayin... Olup ne yapacaksin vs vs bunlar yıldırma çabaları...

Öğretmen için derece farklarının önemi ;
9/1’den 8/1’e yükseliş 27 TL
8/1’den 7/1’e yükseliş 5 TL
7/1’den 6/1’e yükseliş 19 TL
6/1’den 5/1’e yükseliş 10 TL
5/1’den 4/1’e yükseliş 88 TL
4/1’den 3/1’e yükseliş 33 TL
3/1’den 2/1’e yükseliş 46 TL
2/1’den 1/1’e yükseliş 52 TL

egelim83' Alıntı:
Meslek lisesinde calisirsaniz ozel hizmet tazminati alip maas karsiliginiz artar... Bu durumda da koordinatorluk alirsiniz derse girmeden ek ders alirsiniz... Bolum sefi 10 saat seflikten koordinatorlukten derken 24 saat derse girerek en fazla 12 kisilik en az8 kisilik sinifta haftalik 26 saat ekders alir Bu sonraki durumlar diger bir husus 1derece almak bile maasinizda en az 5 en fazla 80 lira maaş farki yapar normal sartlarda 3yilda bir derece alirsiniz 36 ay 5 liradan 180 lira yapar butun calisma surelerinizde her ay bu kadar maad farki oldugunu dusunurseniz.. Zarar edersiniz diyenlere aldanmayin... Olup ne yapacaksin vs vs bunlar yıldırma çabaları...

zarar edersınız denmedı kı derece olayını neden hesapladın onuda anlamadım o fakülte farklılığından kaynaklanıyor aynı hazırlık okuyanlarda olduğu gıbı okulda bır tane sef olur kı onuda bu saatten sonra sana vermezler 24 saat derse gırerek 26 saat ekders alan arkadaşım olmadı

öğretmen sayısına bağlı olarak 40 saate kadar zorunlu derse gırmenız gerekiyor yanı 21 saat gırerım dıyemezsınız seflık te labla ılgılı butun konular müdürden alınıp senın sorumluluğuna verılır 10 saat okulda bulunma mecburıyetın vardır ama derse gırmek yerıne kordınatorlu pc sorunları sgk gırıslerı gıbı ıslerınızı yaparsınız

anlıyacagın + ları kadar - lerıde var ama en buyuk artısı bence öğretmen olarak görülmek

mfacil' Alıntı:
zarar edersınız denmedı kı derece olayını neden hesapladın onuda anlamadım o fakülte farklılığından kaynaklanıyor aynı hazırlık okuyanlarda olduğu gıbı okulda bır tane sef olur kı onuda bu saatten sonra sana vermezler 24 saat derse gırerek 26 saat ekders alan arkadaşım olmadı
Hocam ben bötecilerle irtibat kurmak amaçlı bu konuyu açtım... Bölüm şeflerinin maaşından girdiği dersten bahsettim ki 20 saat derse giren bölüm şefi var(Maaş karşılığı 20 saat mecbur girmek zorunda) Koordinatörlük işi mevcut öğrencilere ilçelerdeysen çıraklık bünyesinde olup olmamasına bağlı ki 16 saat koordinatörlük görevi veren yerler var... 10 saatte şeflikten dolayı; 20 saat maaş karşılığı girdiğin dersten planlama için 2 saat ek ders alırın diğerleriyle 2+16+10 ne eder? 28 ancak en fazla şef isen 26 alabilirsin.. Söylediğim kişi 20 saat fiilen derse giren biri... (30 saat girersen 27 saat alırsın) Ben müdür başyardımcısı yerine bile çalışmış biriyim... Alan Atölye Şefleri de rotasyona tabi olup yer değiştirsin Bakalım yerine geçermiyiz geçmez miyiz göreceğiz??
mfacil' Alıntı:
öğretmen sayısına bağlı olarak 40 saate kadar zorunlu derse gırmenız gerekiyor yanı 21 saat gırerım dıyemezsınız seflık te labla ılgılı butun konular müdürden alınıp senın sorumluluğuna verılır 10 saat okulda bulunma mecburıyetın vardır ama derse gırmek yerıne kordınatorlu pc sorunları sgk gırıslerı gıbı ıslerınızı yaparsınız
anlıyacagın + ları kadar - lerıde var ama en buyuk artısı bence öğretmen olarak görülmek
Onun haricinde ilk öğretimdeki bötecilere BT rehber öğretmeni olarak Meslek liselerinde tamire verirler o ayrı bir muamma!.. Sgk girişleri Benim gibi müdür yardımcılarının işi ki oda önceki ayları al çıkarılacak öğrencileri çıkar kopyala yapıştır. Giriş işlemleri için 200 öğrencinin girişini 1 saatte yaptığım oldu... Şöyle zor böyle zor!.. Sistem onarım dersinde her öğrenciye ver bilgisayarları yapsın oldumu bi bak!.. Ağ kurmaktan formatlamaya kadar herşeyi öğretiyorsunuz öğrencilere!.. elbet bir iki öğrenci hemen kapar onlara yaptırırsınız.. Hatta çayı bile bölümde nöbetçi öğrencilere yaptırırsınız... BÖTE'li arkadaşlardan sadece destek bekliyorum... TEF'li arkadaşların korkularını anlıyorum ama biz sadece hakkımızı istiyoruz... üniversite yazılım ağırlık eğitim gördük ve bu dersler Meslek Liseslerin de var!.. Neden 3 yıl fazladan okuduk??

Hocam öyle çay kahve vb. Muhabbeti ayıp oluyor. Lab'da öğrencileri başı boş bırakmak ders işlememek nasıl olabilir. Siz bunları istisnai olarak gördüyseniz bile herkesi böyle suçlamak yanlış. Artı kişi öyle bir ortamı ortaokulda da kurar. Mesleğimize saygıyı yitirmeyelim.

Hem olmayan haktan bahsediyorsun, hemde de bütün meslek lisesi öğretmenlerini birkaç öğretmende gördüklerine dayanarak kötülüyorsun. Amacın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.
Ayrıca derece konusunda da yanılıyorsun. Dereceyi bölüm mezunlarına değil fakülte mezunlarına verirler. 1 dereceyi sadece 657de sayılı okul mezunları alabilir. ESEF bile programı TEF ile aynı olmasına rağmen yeni yeni alabiliyorlar dereceyi, hatta bazı sorunlar halen devam ediyor. Bu anlamda Eğitim Fakültesi mezunlarının 1 derece alması mümkün değil. Bu olay BÖTE ile alakalı değil, mezun olunan fakülte ile alakalı.

3 yıl fazladan okuduk kısmını anlamadım ama hatırlarmısınız bılmem bır donemde 2 yıllık okuyan arkadaşlar bızde aynı derslerı aldık hatta bız o derslerı ıkı yıl ıcınde aldık daha ıyıyız demedıklerı kalmıştı sızın yazdığınızda buna benziyor hocam maalesef ama hukumet ve bakanlığın işi turkıye de hersey anlık yaşanır bır bakarsınız dedıgınız gıbı olur ama ben kendımı ornek verım resen atadılar (2012 de tef sın dedıler ) bu sene ben tef tım hanı mesleklısesıne ata dedım tercıh edebılıecegın okullar arasında var dedıler ve suan ortaokuldayım kısmet bırgun sızlerde mesleğe atandığınızda bunun içinmiymiş dersınız emın olun bence cabamızın aceba orta okulları duzeltebılırmıyız fatıh geliyor bız onemlıyız demek olmalı

Üniversite 1. yılda word excel ppoint windows vs vs gösterdiler geri kalan 3 yılda veri tabanı görsel programlama network internet ortamında programlama vs derslerini gördüğümüzden dolayı 3 yıl fazladan okuduk diye söyledim. Bölüm şefleri bölümlerde krallıklarını ilan etmiş durumda; Yönetmelikte de bölümle ilgili tamir bakım onarımlardan sorumlu olduğu maddesi var. Hal böyle olunca Okul müdürü bile kolay kolay yaptırım uygulamıyor. Ha bundan sonra rotasyon gelirde yerler değişirse olaylar inşallah değişecek. Bana meslek lisesi zor demeyin de ne derseniz deyin birde TEF mezunu arkadaşlar yaklaşık 10.000 mezun olan bötecilerle aynı sınıfa konulmaktan korkmaları normal bu durumda rotasyonla yeriniz değiştiğinde atanacak yer bulamayacaksınız. ee ilk öğretimde çalışmak daha zor. Ben yapmam sadece bölümden sorumluyum deme lüksünüz de olmayacak... Allahtan hayırlısı...

BÖTE'ci arkadaşların katılımlarını bekliyorum.... TEF'li arkadaşlar ilginize teşekkür ederim.

Sonuna kadar hak veriyorum.Bu konunun Tef Böte ayrımına girmemesini herkesten rica ediyorum.Eğer kazanılmış bir örnek varsa bu yazıyı okuyan tüm böteli arkadaşların egelim83 nickli arkadaşın anlattığı şekilde başvuru yapmasını bekliyorum.Ben gerekli evrakları hazırladım en kısa sürede mezuniyet belgemide ekleyip başvurumu yapacam.Çevremdeki böteli arkadaşlarıda konu hakkında bilği sahibi yapıp başvurmalarını istedim.

Yıllardir Böte mezunu olan arkadaşların yaşadığı zorlukları herkes bi hatırlasın ve görünen bunları yaşamaya devam edeceğimiz.

Su an btr görevlendirmem meslek lisesinde ve bölüm şefi ile aynı odayı paylaşıyorum.Ne yazıkki bizler ortaokullarda köreliyoruz arkadaşlar :cry:

Egelim83 nickli arkadasa verdiği bilgiler uğraşlar için tşk ediyorum.

achillus27' Alıntı:
Sonuna kadar hak veriyorum.Bu konunun Tef Böte ayrımına girmemesini herkesten rica ediyorum.Eğer kazanılmış bir örnek varsa bu yazıyı okuyan tüm böteli arkadaşların egelim83 nickli arkadaşın anlattığı şekilde başvuru yapmasını bekliyorum.Ben gerekli evrakları hazırladım en kısa sürede mezuniyet belgemide ekleyip başvurumu yapacam.Çevremdeki böteli arkadaşlarıda konu hakkında bilği sahibi yapıp başvurmalarını istedim.

Yıllardir Böte mezunu olan arkadaşların yaşadığı zorlukları herkes bi hatırlasın ve görünen bunları yaşamaya devam edeceğimiz.

Su an btr görevlendirmem meslek lisesinde ve bölüm şefi ile aynı odayı paylaşıyorum.Ne yazıkki bizler ortaokullarda köreliyoruz arkadaşlar :cry:

Egelim83 nickli arkadasa verdiği bilgiler uğraşlar için tşk ediyorum.

Teşekkür ederim hocam. Şu anda yeni gelişme olarak MEB, Devlet personel başkanlığından görüş yazısı almış... Yazıda özetle; kendileri teknik öğretmen, bitirdikleri bölümde Teknik eğitim yapan bölüm sayılmış. Ama YÖK'e bir daha sorsunlar bakalım!.. Mezun oldukları Fakülte de Teknik Eğitim Fakültesine denk sayılır mı?
Bu durumda YÖK'e mezun olduğumuz fakültelerin Teknik eğitim fakültelerine denk sayılıp sayılmayacağının sorulması lazım...

egelim83' Alıntı:
bt.ogretmeni' Alıntı:
egelim83' Alıntı:
bt_volkanhoca' Alıntı:
Bu konuda araştırma yaptım ilköğretimde çalışan kişi o tazminatı alamıyor maaş karşılığıda 15 saat görünüyor... Bu durumda Meslek Lisesine geçişlerde bu tazminat söz konusu...
Ben farklı birşey söylemedim zaten, meslek lisesinde bu tazminatı alırken maaş karşılığında 20 saat oluyor. Yani aslında meslek lisesi öğretmeni, diğer öğretmenlerden 120 TL fazla maaş almaz, aksine maaş karşılığı 20 saat olduğu için yaklaşık 60-70 TL zararı var.

bt.ogretmeni' Alıntı:
Ben farklı birşey söylemedim zaten, meslek lisesinde bu tazminatı alırken maaş karşılığında 20 saat oluyor. Yani aslında meslek lisesi öğretmeni, diğer öğretmenlerden 120 TL fazla maaş almaz, aksine maaş karşılığı 20 saat olduğu için yaklaşık 60-70 TL zararı var.
Hafta içi 29 saate kadar ek ders alıp hafta sonu mesleki açık öğretimde 10 saat daha ek ücret aldığınızı ve bunları 20 saat maaş karşılığı yaptığınızı biliyoruz hocam. Teknik eğitim mezunu arkadaşlara teşekkür ederim. İnşallah beraber çalışma imkanı buluruz da çektiğiniz sıkıntıları yaşayarak öğreniriz... Benim bu konuyu açmamdaki amacım BÖTE'li arkadaşları bilgilendirip durumun nasıl olduğunu bildirmek. Bu hususta TEF'li arkadaşlardan ricam BÖTE'li değilse konuya destek vermeyecekse konuya müdahil olmamaları...

egelim83' Alıntı:
bt.ogretmeni' Alıntı:
Hafta içi 29 saate kadar ek ders alıp hafta sonu mesleki açık öğretimde 10 saat daha ek ücret aldığınızı ve bunları 20 saat maaş karşılığı yaptığınızı biliyoruz hocam. Teknik eğitim mezunu arkadaşlara teşekkür ederim. İnşallah beraber çalışma imkanı buluruz da çektiğiniz sıkıntıları yaşayarak öğreniriz... Benim bu konuyu açmamdaki amacım BÖTE'li arkadaşları bilgilendirip durumun nasıl olduğunu bildirmek. Bu hususta TEF'li arkadaşlardan ricam BÖTE'li değilse konuya destek vermeyecekse konuya müdahil olmamaları...
Laf edeyim de nasıl olursa olsun demişsiniz, birincisi beni tanımazsın bilmezsin nerden çıkardın meslek lisesinde çalıştığımı, ben meslek lisesinde çalışmıyorum, ikincisi ister TEFli olsun ister BÖTEli kimin hangi konuya müdahil olacağını söylemek sizin haddiniz değil.

Konuya ikibin kisi bakmis.
Kralin biri aksam vakti havuzun sabaha kadar süt doldurulmasini emretmis hemen koylulere herkesin birer kova süt getirip dokmesi emredilmiş sabah bakildiginda havuzun sutle degil su ile doldugunu görmüşler. Herkes sut koymustur bir kova su doksem ne olacak yaklasi mi ile elimizde hic birsey gecmez el birligi ile dilekceleri yazmak boteli arkadaslara haber verip onlarinda destegini almamiz sart!..

bt.ogretmeni' Alıntı:
Laf edeyim de nasıl olursa olsun demişsiniz, birincisi beni tanımazsın bilmezsin nerden çıkardın meslek lisesinde çalıştığımı, ben meslek lisesinde çalışmıyorum, ikincisi ister TEFli olsun ister BÖTEli kimin hangi konuya müdahil olacağını söylemek sizin haddiniz değil.
Hocam sizin durumunuz ile ilgili degil meslek lisesindeki ogretmenlerin durumundan bahsettim. Konu destek toplamak icin acilmis bu yazdiklarimiz gibi yorumlar konuyu sarptiriyor bundan dolayi emir degil rica ettim bu durumda had aşma meselesi haddiniz degil diyerek sizin yazdiginiz yorumda soz konusu...

egelim83 arkadaşım çok teşekkür ederim.bugün ilçe milli eğitime dilekçemi yazdım.cevap olumsuz gelirse davada açmayı düşünüyorum.sonuna kadar arkandayım.Gerekirse sendikalardanda desteklerini isteyeceğim.tefli arkadaşların böyle söylemesi normal.onlara mesleklerinde başarılar dilerim.

hocalarım hak verilirse meslek liselerine atanırsınız tabii ki. ama meslek liselerinde bütün kadrolar boş değil. her yer dolu. kaç kişi atanabilir bilmiyorum. sonuçta öğretmen sayısı belli, meslek lisesi normları belli, ortaokul normları belli. sonuçta bu öğretmenler bu normlara atanacak. diğer bir nokta her meslek lisesinde çalışan 29 saat ücret, açık lise, koordinatörlük almıyor. bu okulun durumuna göre değişir. açık lisede ders almak da çok zor bir iş, bir alan bir daha almayayım diyor. yani bir alan pişman bir de alamayan. Allah herkes için hayırlısını versin.

lnra' Alıntı:
egelim83 arkadaşım çok teşekkür ederim.bugün ilçe milli eğitime dilekçemi yazdım.cevap olumsuz gelirse davada açmayı düşünüyorum.sonuna kadar arkandayım.Gerekirse sendikalardanda desteklerini isteyeceğim.tefli arkadaşların böyle söylemesi normal.onlara mesleklerinde başarılar dilerim.
Teşekkür ederim hocam. Destek olarak etrafınızdaki BÖTE mezunu arkadaşlara da bildirerek onların desteklerini sağlayarak yapabilirseniz... Çok iyi olur.. Bunun dışında Öğretmenlere rotasyon geldiğinden herkes yer değiştirecek eğer önümüz açılırsa meslek liselerine atanmamız çok rahat olacak...

hocam siz eklere koyduğunuz devlet personel başkanlığının yazısını incelediniz mi? orada eğitim fakültesi ve böte'den bahsetmiyor. mesleki eğitim fakültesinden bahsediyor.

mygold' Alıntı:
hocam siz eklere koyduğunuz devlet personel başkanlığının yazısını incelediniz mi? orada eğitim fakültesi ve böte'den bahsetmiyor. mesleki eğitim fakültesinden bahsediyor.
Doğru söylüyorsunuz hocam orada mesleki eğitim ibaresi geçiyor... Peki bize teknik öğretmenlik unvanı verildi. Peki fakültemizde teknik eğitim fakültesine denktir diye cevap gelirse sizce sonuç nasıl olur? Mesleki eğitime de denk misiniz hadi bunu da sorun demezler herhalde...

Arkadaşlar sıcak bir gelişme daha yaşadık. YÖK Gazi ESEF'i teknik eğitime denk tutarken; Ordu Mesleki Eğitimi denk saymamış. Düşünüyorum ki bizimde okuduğumuz fakültelerde bizim bölümlerden hariç Sınıf Öğretmenliğinden Okul Öncesi Öğretmenliğine kadar pek çok faklı bölüm vardır ki; YÖK'ün bizim fakülteleri Teknik Eğitime denk tutması imkansız. Yoksa bu mezunların hepsini Teknik öğretmen olarak sayması gerekir. Bu hususta T.C. Devlet Personel Başkanlığının görüşünün hakkaniyete uygun olmadığı Teknik Öğretmen olarak sayılmamıza rağmen; Tüm fakültenin tekniğe denk olmasını istemesinden dolayı mağdur edildiğimizi asıl yapılması gereken sadece bölümün teknik eğitim yapan bölüm olup olmadığını duyurup gerekli başvuruları yapmak lazım. Bu hususta Bimer başvurusu yapılabilir. Kamu Denetçiler Kurulu Haber bültenleri heryere başvuru yapmak lazım. Yoksa elimizi kolumuzu bağlayacaklar. Konuyla ilgili YÖK'ün kararları aşağıda belirtilen linkte 2. resim olarak verilmiştir... Bu hususta o konuyu açan arkadaşa bizi önceden bilgilendirdiği için teşekkür ederim...

mevzuat-yonetmelik-f25/gazi-esef-mezunlari-tef-gibi-1-derece-alabilir-t140151.html

Öncelikle bu konuda destek olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.Yüksek öğretim kurumu teknik öğretmenliğimizi kabul etmiş görünüyor.Bence de ttkb nin bizim hakkımızda vermiş olduğu ,;Teknik liselere atanamaz ibaresini nasıl kaldırtabileceğimizi tartışmalıyız.

crazyboss' Alıntı:
Öncelikle bu konuda destek olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.Yüksek öğretim kurumu teknik öğretmenliğimizi kabul etmiş görünüyor.Bence de ttkb nin bizim hakkımızda vermiş olduğu ,;Teknik liselere atanamaz ibaresini nasıl kaldırtabileceğimizi tartışmalıyız.
Hocam aşamalı gidiyoruz. Sağolsun arkadaşlardan kimisi okula hitaben yada ptt ile Meb insan kaynaklarına dilekçe ile başvurdu. Şu an derece ve Devlet Personel Başkanlığının bize yaptığı ile de uğraşıyoruz.

mevzuat-yonetmelik-f25/bote-devlet-personel-baskanliginin-haksizligina-ugruyor-t141952.html

Bu durumda da Kamu denetçileri kuruluna ve Bimer'e başvurmak mantıklı...

Kamu Denetçiliği Kurumuna Yaptığım başvuru örneği ;
http://ebys.ombudsman.gov.tr/ebasvuru/BasvuruGiris.aspx
Kayıt butonu ile kaydolup şikayet başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Mesaj metinlerini kopyalıp yapıştırabilirsiniz benim aklıma gelmeyen farklı bir nokta eklerseniz daha verimli olabilir. Ekler YÖK yazısı ve Devlet personel Başkanlığının yazıları olabilir. Onları bu konudan ve açtığımız diğer konudan temin edebilirisiniz. İnternet Explorer'da daha verimli çalışıyor...

Konu : Kamu personel rejimi/Görevde yükselme ve unvan değişikliği.

İlgi (a) YÖK'ün 31/03/2015 tarih ve 75850160303.01.01/17167 sayılı yazısı; Özetle; Yükseköğrenim Kurulunun mezun olduğum bölüm Teknik Eğitim yapan bölüm ve mezun olanları Teknik öğretmen olarak saymıştır.
İlgi (b) T.C.Devlet Personel Başkanlığının 16/01/2015 ve 31292642045.02302 sayılı görüş yazısı; Özetle Milli Eğitim Bakanlığınına "Teknik Öğretmen" Unvanı olan kişilere bir derece verilmesi hususunda görüş yazısında son paragrafta "Teknik Öğretmen" Unvanına sahip kişilerin mezun olduğu fakültelerinde Teknik Eğitim Fakültelerine, YÖK'ün denk olmasına karar vermesi halinde, bir derece verilmesi hususunda karara varmıştır.
Fakülteler farklı branşta bölümlerden oluşur. Benim mezunu olduğum fakültemde de Sınıf Öğretmenliğinden Okul öncesi Öğretmenliğine kadar pek çok farklı branştan bölüme sahiptir. Bu durumda tüm bölümlerin YÖK tarafından teknik eğitim yapan bölüm sayması durumunda bir dereceyi hak edeceğim. İsmi geçen bölümlerin bu unvanı alması mümkün görünmemektedir. Bizim bölüm için tüm fakülteye Teknik eğitim fakültesine eş sayılması her bölümün ve öğrencilerin teknik öğretmen olarak sayılması anlamına gelir. Bu da YÖK tarafından kabul edilmeyecek bir durumdur. Bu durumda Devlet Personel Teşkilatının verdiği kararın hakkaniyete uymadığını, beni ve benim durumumda olan Teknik Öğretmenlik unvanına hak kazandığı halde kazanabileceğim haklardan mağdur edildiğimi düşünmekteyim.
Talebiniz : Devlet Personel Teşkilatının her bölümü ayrı tutarak, sadece bölümün Teknik Eğitim yapan bölüm olduğu YÖK tarafından tespit edilmesi halinde bir derece verilmesine karar vermesi hususunda gereğini arz ederim.

Şikayet Edilen İdarenin Bilgileri:
İdare Tipi : KAMU KURUMU İdarenin Adı : DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI

Sendikaya da dilekçe başvurdum;
...........................................SENDİKASI İLÇE TEMSİLCİLİĞİNE

İlgi: a) Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 31/03/2015 Tarih ve 75850160-303.01.01/17167 sayılı “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü” konulu şahsıma gelen yazısı.

b) T.C. Devlet Personel Başkanlığının 16/01/2015 ve 31292642-045.02-302 sayılı görüş talebi

Sendikanızın ............ yılından bu yana üyesiyim. İlgi (a) ile şahsıma gelen yazı ile mezun olduğum bölümü Teknik eğitim yapan program ve bizi de “Teknik Öğretmen” kapsamında sayıldığına karar vermiştir. İlgi(b) ile Devlet Personel Başkanlığının Milli Eğitim Bakanlığına yazdığı görüş yazısının son paragrafında “Teknik Öğretmen” unvanına sahip personelin mezunu olduğu fakültenin “Teknik Eğitim Fakültesine” denk olup olmadığı konusunda YÖK tarafından değerlendirilmesi, denk olması halinde 657 sayılı kanuna göre bir derece verilmesi kararı verilmiştir.
Bu durumda Mezunu olduğum Ege Üniversitesi Eğitim fakültesindeki Okul Öncesi Öğretmenliğinden, Sınıf Öğretmenliğine kadar tüm bölümlerin YÖK tarafından teknik eğitim yapan bölüm sayması durumunda bir dereceyi hak edeceğim. İsmi geçen bölümlerin bu unvanı alması mümkün görünmemektedir. Bizim bölüm için tüm fakülteye Teknik eğitim fakültesine eş sayılması her bölümün ve öğrencilerinin teknik öğretmen olarak sayılması anlamına gelir. Bu da YÖK tarafından kabul edilmeyecek bir durumdur.
Devlet Personel Teşkilatının verdiği kararın hakkaniyete uymadığını, beni ve benim durumumda olan Teknik Öğretmenlik unvanına hak kazandığı halde kazanabileceğim haklardan mağdur edildiğimi düşünmekteyim. Devlet Personel Teşkilatının her bölümü ayrı tutarak, sadece bölümün Teknik Eğitim yapan bölüm olduğu YÖK tarafından tespit edilmesi halinde bir derece verilmesine karar vermesi daha adil bir karar olur.
Bu hususta gereğinin yapılmasını arz ederim

Geri