Altın piyasası durumu

Kodla Büyü
tamam_peki' Alıntı:
eya hocam yorum yapmıyosun bu aralar gidiş hangi yöne dersin

Son iki yorumuma baktım da:
25 Ekim
eya' Alıntı:
1700$'a kadar geriledi, düşmemek için direniyor ama çıkamıyor da. Yükselişi başaramadığı sürece satış baskısı artacaktır.

1580'lerden 1800$'lara gelmesinden sonra herkes yine uçacak diye bekledi ama yine herkesi ters köşeye yatırdı. TL 103,5'a kadar çıkmıştı, 98,5'ta şu an. Alım için iyi fırsat gibi görünse de, düşüş sürebilir.

3 Kasım
eya' Alıntı:
Altın artık spekülatörlerin oyuncağı oldu arkadaşlar. Ne zaman herkes düşeceği ya da artacağına kanaat getiriyorsa tersini yapıyor adamlar. 1920$'a çıkması da balondu zaten. Her şeyi bahane ettiler. Herkes yine aynı noktaya gelecek diye 1 yıldır bekliyor, yine ters köşe... 1920$'a zıplatanlar zaten döndü köşeyi satarak.

Ne zaman altın artık çıkmaz, altından kar edilmez diye düşünmeye başlanır o zaman spekülatörler, para babaları ucuzdan toplar altını.

Ben artık yatırım aracı olarak düşünmüyorum altını. Uykusuz bırakır adamı. Dip yaptığını düşündüğüm her zaman birer-ikişer alıp borcumu biriktiriyorum.

ABD seçimlerinden sonra yükseliş beklentisi daha fazla. Obama değil diğeri kazanırsa tersi olabilir deniyor ama, her an herşey olabilir.

Özet olarak bu sene tahminlerim genellikle doğru çıktı. Altın geçen sene olduğu gibi bu sene herkesi yine ters köşe yaptı. 2 binler, 3 binler konuşuluyordu geldiğimiz nokta 1700$. Geçen sene bu zaman göre de kayıp çok. 20 günde 300$ artar mı, hiç belli olmaz, herkesin artık artmaz diye düşündüğü zaman en tehlikeli zaman zaten. 1700$'ın altına da çok düşeceğini sanmıyorum, elinde yüklü miktarda altını olanlar buna izin vermeyecektir. Buna izin verilirse de kısa sürede geri yükseleceğini düşünüyorum. Yani daha fazla düşerse alım için kullanılabilir.

Ancak altın her 1800$'ı zorladığında kar satışları ile biraz daha gevşeyecektir diye tahmin ediyorum. Beklenmedik sebeplerle hızlı yükseliş olsa bile 105 TL'yi geçemeyebilir. Yükselişler sürekli olmadığı sürece böyle geri çekilmeler olacak gibime geliyor.

Atı alan üsküdarı geçti, altının kaymağını yiyenler 2008-2012 arası yedi arkadaşlar. Cezasını da 2011 sonu altın alanlar ödedi. Bakalım 2013'te ne yapacak.

Kıyamet senaryoları bile (Maya) altını yükseltmiyor, var bu işte bir iş :D

Fed toplantısı var diyorlar ne zamandır?

Altına yansıması nasıl olur ?

Yorum yapabilirseniz sevinirim.

eya' Alıntı:
tamam_peki' Alıntı:
eya hocam yorum yapmıyosun bu aralar gidiş hangi yöne dersin

Son iki yorumuma baktım da:
25 Ekim
eya' Alıntı:
1700$'a kadar geriledi, düşmemek için direniyor ama çıkamıyor da. Yükselişi başaramadığı sürece satış baskısı artacaktır.

1580'lerden 1800$'lara gelmesinden sonra herkes yine uçacak diye bekledi ama yine herkesi ters köşeye yatırdı. TL 103,5'a kadar çıkmıştı, 98,5'ta şu an. Alım için iyi fırsat gibi görünse de, düşüş sürebilir.

3 Kasım
eya' Alıntı:
Altın artık spekülatörlerin oyuncağı oldu arkadaşlar. Ne zaman herkes düşeceği ya da artacağına kanaat getiriyorsa tersini yapıyor adamlar. 1920$'a çıkması da balondu zaten. Her şeyi bahane ettiler. Herkes yine aynı noktaya gelecek diye 1 yıldır bekliyor, yine ters köşe... 1920$'a zıplatanlar zaten döndü köşeyi satarak.

Ne zaman altın artık çıkmaz, altından kar edilmez diye düşünmeye başlanır o zaman spekülatörler, para babaları ucuzdan toplar altını.

Ben artık yatırım aracı olarak düşünmüyorum altını. Uykusuz bırakır adamı. Dip yaptığını düşündüğüm her zaman birer-ikişer alıp borcumu biriktiriyorum.

ABD seçimlerinden sonra yükseliş beklentisi daha fazla. Obama değil diğeri kazanırsa tersi olabilir deniyor ama, her an herşey olabilir.

Özet olarak bu sene tahminlerim genellikle doğru çıktı. Altın geçen sene olduğu gibi bu sene herkesi yine ters köşe yaptı. 2 binler, 3 binler konuşuluyordu geldiğimiz nokta 1700$. Geçen sene bu zaman göre de kayıp çok. 20 günde 300$ artar mı, hiç belli olmaz, herkesin artık artmaz diye düşündüğü zaman en tehlikeli zaman zaten. 1700$'ın altına da çok düşeceğini sanmıyorum, elinde yüklü miktarda altını olanlar buna izin vermeyecektir. Buna izin verilirse de kısa sürede geri yükseleceğini düşünüyorum. Yani daha fazla düşerse alım için kullanılabilir.

Ancak altın her 1800$'ı zorladığında kar satışları ile biraz daha gevşeyecektir diye tahmin ediyorum. Beklenmedik sebeplerle hızlı yükseliş olsa bile 105 TL'yi geçemeyebilir. Yükselişler sürekli olmadığı sürece böyle geri çekilmeler olacak gibime geliyor.

Atı alan üsküdarı geçti, altının kaymağını yiyenler 2008-2012 arası yedi arkadaşlar. Cezasını da 2011 sonu altın alanlar ödedi. Bakalım 2013'te ne yapacak.

Kıyamet senaryoları bile (Maya) altını yükseltmiyor, var bu işte bir iş :D
:+1:

2009-2011 arasında bende kendi çapımda baya para kazanmıştım. 2012 de onun yanından bile geçemedik. zarar etmedim çok şükür ama karımızda çok düşük oldu. yinede uzun vadede altın her zaman kazandırır...:)

memo-x' Alıntı:
Fed toplantısı var diyorlar ne zamandır?

Altına yansıması nasıl olur ?

Yorum yapabilirseniz sevinirim.

Bernanke Amca bu akşam (12.12.2012) bizim piyasalar kapalı iken 21:15 de konuşacak ve büyük bir ihtimalle de 1702-1718 bandı kırılacak ve altın için bir trend dönüşümü olacak. Forex işlemi yapanlar bu geceye dikkat.

Uzak doğudan da alım gelmiyor, 1695'ın etrafında dolanıyor. Bakalım ne olacak. Alım için hem bu seviye hem altı fırsat diye düşünüyorum, sürekli çıkışı yakalayamasada mutlaka 1750'leri deneyecektir. Al-sat ile kar yapılabilir. (BENCE, yani tersi olabilir)

Mesajım bulunsun, altına yatırım yapmayı düşünüyorum bilgilerinizden faydalanmak isterim :++:

21 aralıka sayılı günler kaldı acep altın sonrasında yükselmezmi şimdi alsak sonra yükselse sonra biz satsak(Çokl hayal kuruyorum dimi :))

bilo' Alıntı:
neden düştü bu altın..dip yapıyor galiba..sabah 90 olurmu acaba

1670$'a geriledi aniden ons. Bir de merkez bankasının faiz indiriminden sonra dolar-tl de 1,78'lere geriledi, yarın 94-95 seviyelerinde olur altın tl böyle olursa.

Nedenlere gelince, Hindistanın talebi azalmış, Amerika'da mali uçurum sorunu paranın AB'den ve altından Avrupa borsalarına yönelmesine sebep olmuş görünüyor.

Yıl sonu altın 1800$ diyenler sanırım yanılacak gibi görünüyor.

Alım için iyi fırsatlar da olabilir bu düşük seviyeler. Ama daha ne kadar geriler bilinmez.

2 sene sonra %100 yapar altın...kısa vadede bişe beklemeyin! 2015 altın:180tl (bence tabi)

muallim79' Alıntı:
alım için tam zamanı

Hocam aracı kurumların teknik analizlerini okuyun derim, daha sonra bakarım ve linkleri koyarım, bu sabah verilen raporlarda 1660 ların aşağısına kırılırsa 1650 yi büyük destek olarak görüyorlardı... ne oldu 1642?!
Okuduğum bazı senaryolar var, mesela büyük düşüşden bahsedenler olduğu gibi tekrar büyük destek dedikleri bölgeye kendini atabilirde deniliyor,

mesela borsada ayı tuzağı dedikleri bir nokta var, büyük destek noktası seans içi kırılır ve orayı gören yatırımcı satışa geçer, teknik analizle de otomatik stoplar çalışır bu sayede bu tuzağa düşenler ellerindeki malı kaptırmış olur. bu da olabilir yada kötü senaryo da olabilir, yatırım yapacaksanız kesinlikle aracı kurum tavsiyelerini dikkate alın, bir an lazım olur zararına satmak zorunda kalırsınız... ben almak için bir süre daha bekleyeceğim, yükselirse param aynı kalır en kötü, düşerse param cebimde kalır veya daha fazla alırım...

bence google amcaya bir sorun, altın teknik analiz ve aracı kurum altın raporları diye aratın. yarın sabah tekrar yayınlarlar raporları...
Bence tam zamanı demeyin, Allah göstermesin düşerse vebal alırsınız... RAPORLARI OKUYUN demek benim sebep olmama bahanem, ben olsam yarını izlerdim, yarın bir tepki gelir ama ...

srknkkc' Alıntı:
altın patladı geçmişolsun 80 tlye kadar duzeltme olacak haberleri sanırım dogru :(
hayırdır hocam analistmisin ekonomi uzmanımısın yoksa müneccim mi?bunlar değilsen felaket dellallığı yapan bir boşboğaz!

müneccim olmaya gerek yok hocam gidişat onu gösteriyor asıl felaket dolar düşerse yaşanacak

yaw bendeki şansa bak daha dün altın almıştım nasılsa zarar etmeyiz diye...
Sanırım altından zarar eden ender kişilerden olacağım :(

srknkkc' Alıntı:
müneccim olmaya gerek yok hocam gidişat onu gösteriyor asıl felaket dolar düşerse yaşanacak
işte dediğin gibi olmuyor altın düşerse dolarda düşerse gramı bilmem ne olur olmuyor.bizim aklımız ermiyor bu işlere ama ikisini birden düşüşüne izin vermiyorlar.terazi gibi biri düşünce biri yükseliyor.altında yüzde 2.23 düşüş var.dolarda yüzde 0,45 lik yükseliş var.altın geçen yılki ralli den sonra en düşük 92 lirayı gördü.ordan 103 liraya yükseldi.senin dediin gibi 80 lira olsa bile -ki olmaz-yükselişi hızlı olur.yada aaltın yerin dibine batar.80 lira sınır koyman ilgimi çekti.neden 80?düşerse dibe vurana kadar düşer yani.ama buna patronlar izin vermiyor.buna yankesiciler izin vermiyor vermezde.bende ekonomist değilim belki dediğin gibi düşer ama 80 seviyesi kesin bir seviye değil.ama 3-4 yıldır bu işle ilgileniyorum.dediğin gibi 30 liralık bi artış yada azalışı tek kalemde pek görmedi bu altın.

pirireis' Alıntı:
yaw bendeki şansa bak daha dün altın almıştım nasılsa zarar etmeyiz diye...
Sanırım altından zarar eden ender kişilerden olacağım :(
sadece panik yapma yeter en kötü ihtimalle kar etmezsin.aldığpın fiyata bi kaç bün içinde satarsın.max 1 ay olur.ama panikleme panikleyenler hep zarar etti.bunu biliyorum.felaket dellallarına bakma hocam.analistlerin sözüne bile çok güvenme.onlarda birilerinin dellalığını yapıyor..kim para verirse onlar satın alıyor analistleri de.bazıları dolarcıların borazanı bazıları kuyumcuların...

altın kaybettirmez arkadaşlar

ama kısa vadede kullanacağınız parayı altına yatırıp kar edeceğinizi düşünmeyin

bekleyin 1 sene sonra mutlaka karda olursunuz

tabi altını sürekli almaya çalışın

bugün 93 ten alın 1000 tl lik mesela

önümüzdeki ay 90 a düşmüşse yine 1000 tl lik alın

yani düştükçe maliyetinizi aşağı çekmiş olursunuz

çıkmışsa da zaten kardasınızdır ilk aldıklarınızla

93 tl kırılma noktası bu rakamdan aşağı inerse gider. 93 kalırsa çıkar bence.

Geri