Altın piyasası durumu

Kodla Büyü
zaten altının en kötü noktası bu..acil nakite ihtiyaç olacak para ile altın alınmaz...tecrübeyle sabittir...

bütün altınlarımı hep zararına sattım artık altınım yok kafam rahat bence bırakın bu altın işlerini strese giriyorsun kazandığında olmuyor.

http://www.biriz.biz/ekstra/altinfiyat.htm

1940 lardan günümüze TL-altın fiyatlarına bakarsak son 15 ay biraz istisna duruyor. Bir kaç yıl haricinde sürekli yükselmiş.
2011 Temmuza kadar da altın sürekli yükseliyordu. Bir ara 107 TL lere kadar çıktı. Ondan sonra da 92-102 bandına sürekli gidip geliyor.
Artık güvenli liman olmaktan çıkıp iyice spekülatörlerin oyuncağı oldu.

Parça parça 130 gram kadar altın almıştım . O Paraya ihtiyacım olunca az bir karla bozdurdum. En son 615 er TL den aldığım iki cumhuriyet altını kaldı. Tekrar İhtiyacım olana kadar bozdurmayı düşünmüyorum. En az 3 yıllık planınızda o paraya ihtiyacınız olmayacaksa almak mantıklı. Diğer durumlarda paranın değerini koruyacağı ve hemen nakite çevirebileceğiniz farklı yatırımları düşünmek lazım.

Kasım ayının ilk 2 haftasında düşüş olacağı zaten aylardır belli olan bir durumdu. Bunun sebebide Amerika Başkanlık Seçimleri. Seçimlerden sonra özellikle Aralıkta yükseliş olacak.

hemenyardim' Alıntı:
Kasım ayının ilk 2 haftasında düşüş olacağı zaten aylardır belli olan bir durumdu. Bunun sebebide Amerika Başkanlık Seçimleri. Seçimlerden sonra özellikle Aralıkta yükseliş olacak.

Dünkü düşüşün ana sebebi ABD işsizlik rakamlarının beklenenden çok az iyi çıkması. Ayrıca Dolar-TL'de 1,80'nin altında.

Benim düşüş beklentim daha yüksekti. Yanıltmadı. 93-103,5-96 bakalım sonu ne olacak.

Altın artık spekülatörlerin oyuncağı oldu arkadaşlar. Ne zaman herkes düşeceği ya da artacağına kanaat getiriyorsa tersini yapıyor adamlar. 1920$'a çıkması da balondu zaten. Her şeyi bahane ettiler. Herkes yine aynı noktaya gelecek diye 1 yıldır bekliyor, yine ters köşe... 1920$'a zıplatanlar zaten döndü köşeyi satarak.

Ne zaman altın artık çıkmaz, altından kar edilmez diye düşünmeye başlanır o zaman spekülatörler, para babaları ucuzdan toplar altını.

Ben artık yatırım aracı olarak düşünmüyorum altını. Uykusuz bırakır adamı. Dip yaptığını düşündüğüm her zaman birer-ikişer alıp borcumu biriktiriyorum.

ABD seçimlerinden sonra yükseliş beklentisi daha fazla. Obama değil diğeri kazanırsa tersi olabilir deniyor ama, her an herşey olabilir.

En az 2 sene yatırımını koruyacak olanlar altını hangi fiyattan alırsa alsın kâr edecektir. Bunun haricinde kısa vadede al sat ile her zaman zarar edersiniz.

Ben 95 ya da bilemediniz 94 liradan yeniden çıkış yapacağını düşünüyorum. Çünkü son 2 ayda ramazan bayramının ertesinde dip noktası olarak 93,5 lira seviyelerindeydi.

borcunuz yoksa alın bi köşede dursun altın zarar etmez..bi söz war çok hoş :mrgreen: altın yere düşse değerini kaybedermi,tenekeyi parlatsan hiç çeyrek altın eder :puhaha: mi

98.3 oldu altın.bugün çok büyük bi sıçrayış oldu.acaba bugün alsak mı yarını mı beklesek...

ilknurboteci' Alıntı:
98.3 oldu altın.bugün çok büyük bi sıçrayış oldu.acaba bugün alsak mı yarını mı beklesek...
cidden ya.. gecen cuma 2 ayın en düşük seviyesi oldugunda alıyım biraz dedim.. işlerin yğunlugunda kaldı öyle.. irtibatı koparmamak lazım :!:

napam ben bu altını bilmiyom ki? atsam atılmaz satsam satılmaz :)altın bugün 99 küsur olmuş geçen gün 96 dayken almadım acaba yükselecek mi alalım sayın eya ve diğer bilgili hocalarım el cevap lutfen....

sevdiceğim' Alıntı:
napam ben bu altını bilmiyom ki? atsam atılmaz satsam satılmaz :)altın bugün 99 küsur olmuş geçen gün 96 dayken almadım acaba yükselecek mi alalım sayın eya ve diğer bilgili hocalarım el cevap lutfen....
hocam 96 iken almak lazımdı. keşke alsaydınız. ama altın kısa vadeli bir yatırım aracı değildir. eğer uzun süre o paraya ihtiyacınız olmayacağını düşünüyorsanız, hiç düşünmeden şimdi bile alabilrsiniz. zira yıl sonuna doğru artış beklentisi çok yüksek. bu konuda tahminleri genelde çok başarılı olan atesan aybars ı takip edin derim... (geçen 96 lara düştüğünde sıçrama yapacağını ve alınması gerektiğini söylemişti)

işte hocam olmayınca olmuyor okadar alalım dedim eşiem oralı olmadı şimdide işte böyle pişmanlık...

en az 18 ay boyunca bozdurmayacak iseniz, hangi fiyattan aldığınızın pek bir önemi yok. Şu an için önümüzdeki 10 gün içinde 98 liradan daha aşağı düşeceğini sanmıyorum.

1 seneyi altınla değerşendreceğize, yatırım uzmanlarından yardım alın ve 1 yıl 1 hisse senedinde bekleyin. en az % 50 bırakmassa görürsünüz.

Arkadaşlar müsadelerinizle altın hakkında yeni bir teoriden daha bahsetmek istiyorum.

Altının ülkemizde çok yükselmesinin nedenlerinden bir tanesi olarak cari açığımızı öngörmekteydim. Kendi kendime bu ülke, cari açığa bir çare bulur cari açık vermemeyi başarabilirse, altın fiyatları düşmese bile en azından sabit durur diye düşünmekteydim.

Öte taraftan, ülke cari "fazla" vermeye başlarsa işte o zaman ülkede altın fiyatlarının düşebileceğini ön görmekteyim. Böyle bir şey olursa, yatırımlarınızı TL'de bırakmanızı tavsiye ederim.

Nitekim bu teoriye bugün okuduğum bir haberden de destek geldiğini düşünüyorum. İlgili haber bkz: http://www.ekotrent.com/dunya-ekonomisi ... il-gidiyor

Burdan kısaca çıkacak sonuç şudur ki: Cari açık verdiğimiz sürece altın her yıl aynı oranlarda ortalama olarak değer artışı gösterecektir.

Tabi ki bunlar sadece tahminden ibarettir. Anlattıklarım sadece bir teoridir.

altın şuan 1750$ ons olarak 15 gün içersinde 1800$ olacak yani 2,5 tl artacak diyorum.

Geri