Akıllı Tahtalarda En Çok Gelen Sorular Neler?

Kodla Büyü
formator_55' Alıntı:
merhaba arkadaşlar , hafta sonu ne olduysa tahtanın birinde prizde elektrik olduğu halde açılmıyor. elektrikle alakalı bir durumda tahta kendini korumaya alabiliyor mu? böyle bir durum var mı ? acaba , bilgisi olan cevap yazabilir mi? tahta yanmış olabilir mi ?

Arkadaşlar bir sınıfta bende yukarıdaki problemle karşılaştım, çözümü nedir acaba?
Diğer bir sınıfta ise tahtaya hiç elektrik gelmiyor , bu iki sorun içinde servisi mi çağırmam gerekiyor, acil cevap verirseniz sevinirim :(

Elektrik hiç gelmiyorsa akıllı tahtanın güç kablosu soketten çıkmış olabilir. Akıllı tahtayı yuvasından kaldırıp takmak gerekir.
Elektrik geldiği halde açılmıyorsa ise ;Denetim Masası- Kullanıcı Hesapları ve Aile Koruması altından ebeveyn denetimlerini ayarla seçeneğinden Zaman kısıtlaması özelliği tanımlanmış olabilir.

merhaba;

akıllı tahtalardaki yazılımsal ve tahtanın kendisindeki sorunlarda hep servise bildirim yapıyorduk. ancak bir sınıf sağolsunlar tahtanın önündeki yazı kısmını parçalamış resmen. 3 katlamalı olan modeldendi. yazı yazılacak kısımları kırıldı açılmıyor ve kapanmıyor. şimdi bu arızayı da vestele mi bildireceğiz? daha önce bu tip bir bildirim yapan var ise servis ne kadar fatura çıkardı?

Re: Akıllı tahtalarda en çok gelen sorular neler?

bote22' Alıntı:
kuyakar' Alıntı:
cetinersin' Alıntı:
tdemirparmak' Alıntı:
cyln' Alıntı:
cahilliği hosgorun arkadaslar
bu akıllı tahtalarla ilgili bir soru sorabilir miyim?

Akıllı tahtaların hepsi birbiriyle aynı mı? yani labtaki pc ler gibi aynı teknik konfugrasyona mı sahip?
henuz gorev almadım onay bekliyorum da... olur da onay cıkar ve bu işlerle mecburen muhatap olursak acaba bi tahtayı kurup herseyi hallettikten sonra imajını diger tahtalara dagıtabilir miyiz diye aklımdan gecti de...

Tüm tahtaların donanımı aynı hocam.

Arkadaşlar tahtaların donanımları aynı fakat hepsinin lisansları ayrı. O yüzden tek imajdan diğer tahtalara yükleme yapmak garantiyi sıkıntıya sokabilir. O yüzden her tahtanın imajını ayrı almak daha mantıklı bence. Eğitek in görüşü de bu yönde ayrıca
Ayrıca hepsinin harddiskinde kurtarma bölümü var.

hep kurtarma yapsak hiç imaj almasak olmaz mı ben beceremiyorum imajı ya:s

ben açılılşta f8 e basıp bilgisayarınızı onarın kısmına giriyorum
oradan da sitemi yeniden yukle geliyor. ve tıklayınca kendi kendine kuruyor herseyi. ugrasmıyorum imajla usb ile

Ekran dokunmatik değil ondan olabilir mi tahtanın köşelerinde kameralar mevcut kamera parmağının konumunu algılayıp ona göre işlem yapıyor köşeleri kontrol edebilirsiniz kırmızı ışıkları göreceksiniz

Arkadaşlar akıllı tahtamızın birinde ses sorunu mevcut. Tahtalarımız 2. Faz kurulumu olan yeni Vestel tahtalar. Dün gidip baktığımda hoparlörden ses gelmediğini gördüm fakat bir kulaklık takınca ses alabiliyorduk. Ben bir iki bi yeri kurcalarken, o anda tahtada müzik çalıyor kulaklıktan ses geliyor, bir kaç kere tak çıkar yaptım kulaklığı, en son çıkardğımda da tahta hoparlöründen ses geldi. Bir kaç defa yeniden başlattım tahtayı her hangi bir sorun yoktu ses geliyordu. Bugün yine aynı sorun kulaklıktan ses geliyor fakat hoparlörden ses gelmiyor. Yani ses sürücülerinde herhangi bir problem yok. Böyle bir sorunla karşılaşan varmı acaba? Servisi aramadan önce belki bi çözüm bulabilirim dedim.

CeM_G' Alıntı:
Arkadaşlar akıllı tahtamızın birinde ses sorunu mevcut. Tahtalarımız 2. Faz kurulumu olan yeni Vestel tahtalar. Dün gidip baktığımda hoparlörden ses gelmediğini gördüm fakat bir kulaklık takınca ses alabiliyorduk. Ben bir iki bi yeri kurcalarken, o anda tahtada müzik çalıyor kulaklıktan ses geliyor, bir kaç kere tak çıkar yaptım kulaklığı, en son çıkardğımda da tahta hoparlöründen ses geldi. Bir kaç defa yeniden başlattım tahtayı her hangi bir sorun yoktu ses geliyordu. Bugün yine aynı sorun kulaklıktan ses geliyor fakat hoparlörden ses gelmiyor. Yani ses sürücülerinde herhangi bir problem yok. Böyle bir sorunla karşılaşan varmı acaba? Servisi aramadan önce belki bi çözüm bulabilirim dedim.

Benim laptopumda da aynı sorun mevcut, araştırdığım kadarıyla jack girişinden kaynaklanıyor
jack çıkarıldığı halde takılı gibi gözüküyor ve sesi hoparlöre yönlendiriyor
kürdanla vs ile jack girişini kurcalayın yazıyor internette ama bende işe yaramadı

birde ben 2 kulaklık takmak için kullanılan aparatı takarak (kulaklık bağlamadan) denedim yine ses gelmedi
siz de bir deneyin isterseniz

wertyu6' Alıntı:
CeM_G' Alıntı:

Benim laptopumda da aynı sorun mevcut, araştırdığım kadarıyla jack girişinden kaynaklanıyor
jack çıkarıldığı halde takılı gibi gözüküyor ve sesi hoparlöre yönlendiriyor
kürdanla vs ile jack girişini kurcalayın yazıyor internette ama bende işe yaramadı

birde ben 2 kulaklık takmak için kullanılan aparatı takarak (kulaklık bağlamadan) denedim yine ses gelmedi
siz de bir deneyin isterseniz

Hocam ses özellikleri menüsünde kulaklığı çıkardığım zaman pasif gözüküyor. Kulaklığı çıkarır çıkarmaz tahta hoparlörüne geçiyor ve tahta hoparlöründeki yeşil dalga ses çıkıyormuş gibi alçalıp yükseliyor. Yani sanki ses varmış gibi davranıyor tahta fakat çıkan herhangi bir ses yok. Tahtanın her hangi bir yerinde sıkıntı yok hatta daha önce kulaklık girişine herhangi bir aygıtta takılmadı jak girişinde problem olamaz bence.

tahtalardan birinin dokunmatiği algılamıyor, win 7 yi yeniden yükledim ama yine çalışmıyor,şimdi bu durumda teknik servisimi aramam gerekiyor :(

Dostlar merhaba nihayet okulumuza da Fatih projesi kapsamında akıllı tahtalar geldi fakat iki aydır altyapısını yapmak için kimse gelmedi biz de şifreyi öğrenip belirli lab.larda kullanmaya başlayalım istedik. Bu şifreleri İlçe MEM in vereceği söyleniyor ama arayan soran yok eğer yasal bi sınırlaması yoksa ve şifreler ortaksa biri bana özelden atabilir mi?
Bu arada uzun bi süredir yoktum güvenlik açısından okulumu yazayım Beşiktaş Erhan Gedikbaşı ÇPAL Alan Şefi M. Fatih Kurt. Yardımlarınız için teşekkürler.

Yardım Lütfen :!:
tahtaya program kurmama,denetim masasına girmeme izin vermiyor nasıl yapabilirim :?:
Kilitleri kırık tahtalarda öğrencilerin kafalarına göre tahtayı açmalarını nasıl engelleyebilirim :?:

Netsupportu deactive yapmayı unutmuş olabilir misiniz hocam? Aktifse denetim masası görünmez, program da yükleyemezsiniz.
Öğrencilerin kullanımı için de Muharrem YILDIZ hocanın ATAK programını deneyebilirsiniz. Biz denedik fakat sonra kaldırdım şimdi deepfreeze var ve tekrar anahtarlı sisteme döndük.

sevgili arkadaşlar akıllı tahtada Netsupportu deactive istediğimde psw kabul etmiyor ekranda kitlendi diye bir hata alıyorum :(( neden olabilir??

Re: Akıllı tahtalarda en çok gelen sorular neler?

mask' Alıntı:
hocam ben görevlendirilmeden önce, sınıflardan birinde akıllı tahtada zipli bir dosyayı açmaya çalışmışlar. winzip kurulu olmadığı için, birlikte aç seçeneğinden starboard seçilmiş. ve herşey tüm kısayollar, adobe uzauntılı belgeler hatta görev çubuğundaki herşey starboard simgeli olmuş. şimdi onu düzeltemiyorum. starboardu sildim, eski haline döndü ama starboardu geri yükleyince yine aynısı oluyor. sistem geri yüklemeye de giremiyorum, çünkü starboard programında açıyor. ne yapabilirim.

Aynı sorun bizde de oldu arkadaşlar çözümü bilenler yardımcı olabilir mi?

varsayılan program değiştiği için normaldir bunu yaşamanız. winZip yada winrar uygulamaları için bildiğiniz bir zip dosyaı üzerinde sağ tıklayın birlikte aç menüsünden varsayılan program seç deyip listeyi pencereden genişletip zip açmayı istediğiniz programı seçin ve alttaki bu tür dosyaları açmak için her zaman seçili program kullan seçeneğini işaretleyin tamam deyin. sorununuz düzelecektir.

Saat/tarih ayarı değişince netsupport protect sapıtıyor bilginize arkadaşlar. Bir de acronis kurulu ise ilerde kapanırken vs sıkıntı yapabiliyor kapanma süresi uzama gibi.

NetSupport u pasif hale getirmek için şu bilindik şifreyi kullanıyorum ama kabul etmiyor başka bir şifresi mi var bunun?

Arkadaşlar birkaç sorum olacak;

İlk defa lisede görev alıyorum.. Okulda Faz 2 tahtalar mevcut ama henüz teslimi yapılmamış fakat öğretmen ve öğrenciler tarafından kullanılmış 3-4 aydır..

1- Teslim edilmediği için admin şifresini bilmiyorum nerden bulabilirim? :( (Adını değiştiremiyorum yöneticinin ATAK programı için Administrator yapamıyorum)
2- Mersin gurubunun imajını atsam ve düzenlesem ATAK falan kurup teslim alma kısmında sıkıntı çıkar mı?
3- Teslim edilene kadar hiçbirşeye dokunmayayım mı? (Böyle de içim rahat etmiyor.. hiçbirşey yapmadan gelip gidiyorum.. idareye karşı da hoş bi imaj olmuyor sanki anlamıyormuşum gibi?)

Kullanıcı hesabı denetimi penceresi çıkıyor ve evet butonu da aktif değil.. Hiç bir işlem yapılamıyor

pasific' Alıntı:
Yardım Lütfen :!:
tahtaya program kurmama,denetim masasına girmeme izin vermiyor nasıl yapabilirim :?:
Kilitleri kırık tahtalarda öğrencilerin kafalarına göre tahtayı açmalarını nasıl engelleyebilirim :?:

birincisi için administrator hesabından tahtayı açtığınıza eminmisiniz?

ikincisi içinse kesin çözüm;
fatih-etkilesimli-tahta-f279/sifre-mi-o-da-ne-t133815.html

arkadaşlar .net framework 3.5 uzantısı program ekle kaldırdan kurulamıyor faz2 lerde.nedeni tabiki internet bağlantısı olmaması.kendim manuel kurmak istedim ama dosyayı bulamadım.manuel kurulamıyormu bu uzantı.bunu kurmak isteme nedenim yayınevi flashlarının malum açılmaması.faz1lerde halletmiştim sorunu ama faz2lerde böyle bir çözüm yolu buldum.

Arkadaşlar starboarda swf eklediğimde ortada bir alana ekleniyor ama içerik yok. Sadece kenar çizgilerini görebiliyorum. İnternetten indirdim swf yi bilgisayarda direk oynatıyor. Starboarda ekleyince göstermiyor. Nasıl bir çözüm bulabilirim.

arkadaşlar geçenlerde tahtalardan biri açılmadı hiç servis geldi seri nosunu alıp OPS değiştirdiler. sonra aynı tahta tekrar açılmadığında gelip başka bir okulun ops modülünü taktığında
-"siz hep böylemi yapıyorsunuz? yenisini firmadan getirtmiyormusunuz ?
firma yetkilisi :
-"yenisi ile başedemeyiz hocam tamir edip değiştiriyoruz
dedi tahta açılıyor ama farklı bir faz sanırım toolwiz kurulu ve ben şifrelerini bilmiyorum sizlerde de böylemi oluyor?

Geri