İllerin Uygulamasını Öğrenebilir Miyim?

Kodla Büyü
ceren_ka' Alıntı:
hocam dersiniz seçilmediği için yazamazsınız dedikleri yerleri de seçmişmiydiniz tercihlerinizde

Evet seçtim. Onlar seçemezsiniz siliniz diye ısrar ettiklerinde de; boş müdür yardımcılıklarının açıklandığı listedeki okulların bazılarının yanlarına "bayan atanacak" ibaresi olduğunu söyledim. O zaman benim tercih edebileceğim kurumlarıda bu şekilde belirtmeleri gerektiğini belirttim. Biz sana söyliyelim nerelerde olduğunu dediklerinde de sizin bunu sölü olarak söylemenizin hiç bir anlamı yok dedim ve bu okulları liste haline getirin, şuandaki mevcut listede olduğu gibi altınıda il mem müdürü ve vali imzalasın, söz veriyorum bende o kurumlar içinden terchte bulunacağım sadece dedim.

Telefon yüzüme kapandı ve tercihlerim onaylandı. Bu konuda günlerdir kamuoyu oluşturmaya çalıştım, aylardır bu konuyu gündeme taşıdım hatta yönetmelik 09.08.2011 tarihinde güncellenmeden önce bile, hatta sınav yapılmadan önce bile. Ama maalesef bu konuda pek destek göremedim bu platformda. Bağlı olduğum il idarecilik atamasını yapacak illerin başında geldi maalesef. Olayın önemini anlamayanlar pek oralı olmadı maalesef. Bundan sonraki süreçte 60 a yakın il başvuru alacak ve arkadaşlar kendi başlarına gelince burada yazıp duracaklar. Süreç içinde anladm ki kendi gemisini yürüten kaptan.

Konuyla alakalı daha önce açtığım konu başlıkları:

meb-atama-ve-yer-degistirme-f133/sinava-dayali-yonetici-atama-2012-t77843.html

meb-atama-ve-yer-degistirme-f133/hangi-okul-turlerine-m-yardimcisi-olunabiliyor-bote-t67203.html

mevzuat-yonetmelik-f25/2011-idarecilik-sinavlari-sonuc-listeleri-tum-turkiye-t73545.html

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

..LysimakhoS..' Alıntı:
ceren_ka' Alıntı:
hocam dersiniz seçilmediği için yazamazsınız dedikleri yerleri de seçmişmiydiniz tercihlerinizde

Evet seçtim. Onlar seçemezsiniz siliniz diye ısrar ettiklerinde de; boş müdür yardımcılıklarının açıklandığı listedeki okulların bazılarının yanlarına "bayan atanacak" ibaresi olduğunu söyledim. O zaman benim tercih edebileceğim kurumlarıda bu şekilde belirtmeleri gerektiğini belirttim. Biz sana söyliyelim nerelerde olduğunu dediklerinde de sizin bunu sölü olarak söylemenizin hiç bir anlamı yok dedim ve bu okulları liste haline getirin, şuandaki mevcut listede olduğu gibi altınıda il mem müdürü ve vali imzalasın, söz veriyorum bende o kurumlar içinden terchte bulunacağım sadece dedim.

Telefon yüzüme kapandı ve tercihlerim onaylandı. Bu konuda günlerdir kamuoyu oluşturmaya çalıştım, aylardır bu konuyu gündeme taşıdım hatta yönetmelik 09.08.2011 tarihinde güncellenmeden önce bile, hatta sınav yapılmadan önce bile. Ama maalesef bu konuda pek destek göremedim bu platformda. Bağlı olduğum il idarecilik atamasını yapacak illerin başında geldi maalesef. Olayın önemini anlamayanlar pek oralı olmadı maalesef. Bundan sonraki süreçte 60 a yakın il başvuru alacak ve arkadaşlar kendi başlarına gelince burada yazıp duracaklar. Süreç içinde anladm ki kendi gemisini yürüten kaptan.

Konuyla alakalı daha önce açtığım konu başlıkları:

meb-atama-ve-yer-degistirme-f133/sinava-dayali-yonetici-atama-2012-t77843.html

meb-atama-ve-yer-degistirme-f133/hangi-okul-turlerine-m-yardimcisi-olunabiliyor-bote-t67203.html

mevzuat-yonetmelik-f25/2011-idarecilik-sinavlari-sonuc-listeleri-tum-turkiye-t73545.html

Allah hepimizin yardımcısı olsun.
tebrik ederim arkadaşım, umarım en iyisi olur hakkında... bizim de haftaya başlayacak neler yaşayacağız, görücez...

: MEB.Eğt.Kur.Yön.At.ve Yer Değ.İl.Yön.7.Md.(ç) bendi gereğince normu olmadığından 5.tercihi iptal edildi.

İl Onayladı ve açıklama bölümüne bu metni yazdı
Bilginize

ceren_ka' Alıntı:
GünerAbi' Alıntı:
Mesela ilçe başvurularıızı iptal edin değiştirin dedi değiştirmedik ilden aradılar değiştirmedik beklettiler 2 gündür başvuruyu bugün onaylamış ilçe. Gelişme oldukça aktaracağım.
Saygılarımla
Hocam son durum nedir acaba? İlden sorun çıkardılar mı tekrar?

Hocam onaylamışlar ama MEBBİS'te MEB.Eğt.Kur.Yön.At.ve Yer Değ.İl.Yön.7.Md.(ç) bendi gereğince normu olmadığından ... nolu tercihiniz iptal edilmiştir uyarısını yazmışlar.

Bu hususta merak ettiğim bir durum da şu;
Farz edelim ki bu atamada bt dersi olan okulları seçerek müdür yardımcılığı kadrosuna geçtik. İl içinde 3 yıl aynı okulda görev yaptıktan sonra başka bir okulu tercih etsek ve tercih ettiğimiz okulda bt dersi seçilmemiş olsa tayinimiz gerçekleşir mi gerçekleşmez mi?

Not: İstanbul daha müdür yrd. atamalarına başlamadı ama başlarsa ders varmış yokmuş demem istediğim yerleri yazarım. Sonra da bir iptal durumunda yapılan usulsüzlüğün hesabını mahkemede sorarım. Bir izlenimimde şudur ki il ve ilçe memler yaptıkları yönetmelik yorumundan emin olmadıklarından bir yanlışlık yapabileceklerinden sözlü olarak vazgeçirme yöntemini uygulamaya çalışıyorlar. Bu konuda sağlam durmak gerek diye düşünüyorum.

Atama başvurusu iptal olan arkadaşlar öncelikle canınızı sıkmayın. Hemen İl Milli Eğitimlere birer itiraz dilekçesi yazın. Yapılan uygulamanın yönetici atama yönetmeliğinin ilgili maddesine aykırı olduğunu açıkça belirtin. Oradan gelecek cevaba göre de idare mahkemeye dava açın. Kesinlikle kazınırsınız. Böyle saçma şey olur mu? Okuduğunu anlamaktan aciz insanlar belli mevkilere gelmişler ve saçma sapan şeylerle insanların önünü kesmeye çalışıyorlar.

Arkadaşlar bende Böteciyim, bulunduğum ilçede bir kadro meslek lisesinde, bir kadro anadolu ihl de birde yeni açılmış sadece 9. sınıfları olan bir aöl de boş kadro var, il mem e meslek lisesini yazabilirmiyim diye sormaya gittim, atama komisyonunda bulunan 2 şube müdürü ve bunların şefleriyle aynı odada konuştuk, önce AÖL ve İHL yi sordum diğer illerdeki gibi banada dersim seçilmediği için yazamayacağımı söylediler 1 saat bu yorumun yanlış olduğunu anlattım ama ikna olmadılar, en sonunda bakanlıktan görüş istemek için hemen yazı yazacaklarını söylediler, sonra meslek lisesini sordum, bana meslek lisesini yazabilirsin dediler ben böteciyim dedim yine yazabilirsin dediler sonra ben talim terbiyenin 80 nolu kararındaki çift yıldızı gösterdim, bu sefer yazamazsın dediler,(atama komisyonunda diğer üyelerede sordum başta onlarda yazabileceğimi söylediler yani bu farktan kimsenin haberi yok aslında, ben kaşındım :D ) bu seferde ben yazabilirim dedim, çünkü yönetmelikte alanı itibariyle öğretmen olarak atanabileceği kurum diyor, benim alanım bilişim teknolojileri, tef mezunların alanıda bilişim teknolojileri, benim alan kodum 1119 tef mezunlarınınkide aynı, madem farklıyız o zaman alan adlarını değiştirsinler eğer mezun olduğu lisans programına bakılıyorsa şu an görevde olan binlerce ziraat mühendisi, hukukçu arkeolog vb sınıf öğretmenleri hiç bir yeri yazamamaları lazım dedim, onlarda bu sefer bu kişilerin bakanlık atama alanı sınıf öğretmeni dediler, bende benim alanımda bilişim teknolojileri dedim ama yinede ikna edemedim yazamayacağımı söylediler, ayrıca ek 4 te, İHL tercih edeckelerden ek puan alanları yazarken din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin altına not düşüp ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri hariç yazıyor ama Bilişim teknolojilerinin altında herhangi bir not yok, ben tercihlerimi yaptım 1. meslek lisesi 2. AÖL 3. Anadolu İHL, diğer tercihlerim merkezden başka liseler, tercihlerim şu an il onayında, eğer ilk üç tercihii iptal ederlerse 3 ü içinde mahkemeye verecem, meslek lisesinde çok ümitli değilim ama, 2. ve 3. tercihlerim için kazanacağıma inanıyorum, benden önce mahkemeye veren olursa, dilekçeyi buradan birbirimize verelim, sonuçlanan davaları paylaşalım. hakkımızda hayırlısı

isdum hocam, yönetmelikte açık yazan ifadeye rağmen sonradan farkedilirse bu durum idareciliğini bile düşürür. aynı soruyu böteli arkadaşım sordu bu cevabı aldı.

idarecilik niye düşürülsün.. il mem de komisyon toplanıyor ve başvuruyu uygun görüp atamayı yaptıktan sonra iş sizden çıkıyor. sonuçta bakanlık yetkiyi il mem deki komisyonlara vermiş. en fazla sizi başka bir kuruma md yrd sı olarak verirler.. o bile zor.. (böteli olup meslek liselerine atanan hangi öğretmenin öğretmenliği düştü sonradan..)

Madde 7.ç : Atanmak istenilen eğitim kurumuna Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak.
Ben meslek liselerine ALANI itibariyle öğretmen olarak atanabilecek bir alan öğretmeniyim, mezun olduğum okul itibariyle öğretmen olarak atanabilecek bir öğretmen değilim.
Dolayısıyla madde açık, biz alan itibariyle meslek liselerine atanabileceğimizden müdür yardımcısı olmamızda bi sıkıntı göremiyorum. ben başvurumu yapacam.. reddedilirse dilekçe ile sebebini soracam ve mahkemye gideceğim

alpcagri06' Alıntı:
Madde 7.ç : Atanmak istenilen eğitim kurumuna Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak.
Ben meslek liselerine ALANI itibariyle öğretmen olarak atanabilecek bir alan öğretmeniyim, mezun olduğum okul itibariyle öğretmen olarak atanabilecek bir öğretmen değilim.
Dolayısıyla madde açık, biz alan itibariyle meslek liselerine atanabileceğimizden müdür yardımcısı olmamızda bi sıkıntı göremiyorum. ben başvurumu yapacam.. reddedilirse dilekçe ile sebebini soracam ve mahkemye gideceğim

mezun olduğun okul itibariyle alan öğretmeni olarak atanalmıyor zaten. böteli alanı itibariyle mesleğe öğretmen olamıyor sebebi mezun olunan okul.burda bahsedilen alan, meslek lisesindeki bilişim teknolojileri alanı.böteli olup mesleğe atananların ilköğretime sonradan atandığını forumda bulabilirsiniz.

Siz hale meslek lisesi diyorsunuz, ilköğretime bile başvuramıyorz, saedce9. sınıfı olan aöl var dersim nasıl seçilsin 9. sınıflarda seçmeli ders yok, oraya bile başvuramıyorum. Biz meslek liselerine başvuramayacağımızı zzaten kabul ettik. Ders seçilmemeişse hiçbir okulda biz hiç başvuru yapamıyoruz reddediyorlar

share_' Alıntı:
alpcagri06' Alıntı:

mezun olduğun okul itibariyle alan öğretmeni olarak atanalmıyor zaten. böteli alanı itibariyle mesleğe öğretmen olamıyor sebebi mezun olunan okul.burda bahsedilen alan, meslek lisesindeki bilişim teknolojileri alanı.böteli olup mesleğe atananların ilköğretime sonradan atandığını forumda bulabilirsiniz.

peki ya başka bölümden mezun olup sınıf öğretmeni olarak atananlar ne olacak, onları sınıf öğretmeni gibi değerlendiriyorlar.

GünerAbi' Alıntı:
..LysimakhoS.. hocam senin mebbiste böyle bir uyarı var mı inceledin mi acaba.

Hocam benim 3 onayımda gelmiş. fakat tercihlerimin hiçbirisinin yanına bahsettiğiniz gibi bir açıklama yazılmamış. Kişisel bilgilerinizi gizleyip o açıklamanın nasıl yazıldığını görebileceğim ekran görüntüsünü bana pm den göndermeniz mümkün mü acaba?

ya ben 69.690 puan aldım, az önce tercih yaptım onayladım hiçbir uyarı vermedi yapamazsınız diye..şuan başvuru yapmış bulunuyorum, sizce olur mu bu başvuru?

..LysimakhoS..' Alıntı:
GünerAbi' Alıntı:

Hocam benim 3 onayımda gelmiş. fakat tercihlerimin hiçbirisinin yanına bahsettiğiniz gibi bir açıklama yazılmamış. Kişisel bilgilerinizi gizleyip o açıklamanın nasıl yazıldığını görebileceğim ekran görüntüsünü bana pm den göndermeniz mümkün mü acaba?

Hangi ildesiniz hocam? Belki tercihlerinizde norm vardır :)

ozkansedef' Alıntı:
hocam olsa bile atanma şansın %0,01 malesef.
sadece bayanların tercih yapabileceği pansiyonlu okullar var hocam, benden yüksek puan alan 6-7 kadar bayan arkadaş var ve hepsi merkezde çalışıyor, tercih yapmazlarsa olabilir..tabi tercihlerim kabul edilirse..

sezinböte' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:
hocam olsa bile atanma şansın %0,01 malesef.
sadece bayanların tercih yapabileceği pansiyonlu okullar var hocam, benden yüksek puan alan 6-7 kadar bayan arkadaş var ve hepsi merkezde çalışıyor, tercih yapmazlarsa olabilir..tabi tercihlerim kabul edilirse..

inşallah hocam. hakkınızda hayırlısı olsun.

..LysimakhoS..' Alıntı:
GünerAbi' Alıntı:

Hocam il onay bölümünde onaylandı yazıyor altınada açıklama olarak düşmüşler. Ayrıca o tercihin yanında da İ harfi çıkıyor sizin il hangisi pm den bildirseniz.

..LysimakhoS..' Alıntı:
GünerAbi' Alıntı:

hocam iliniz hangisi Özelden gönderebilirmisiniz

Mersin İli de aynı uygulamayı yapıyor. Ben Meslek lisesinde Bilişim Teknolojileri Öğrt. olmama rağmen Bilişim bölümü olmayan meslek liselerini tercih etmiştim. Reddedilmiş başvuru. Bir arkadaşımda felsefe gurubu öğretmeni, ona da aynısını yaptılar.

ilgili madde; alanları Fen ve Teknoloji, Türkçe, Sosyal Bilgiler vb. olan İlköğretim Kurumları öğretmenlerinin, ortaöğretim kurumlarına yönetici olamayacağını ve Alanları Fizik, Kimya, Felsefe vb. olan Ortaöğretim Kurumu öğretmenlerinin de İlköğretim kurumlarına yönetici olamayacağını ifade etmektedir aslında. İlgili maddenin bizimle alakası yok ama uygulayıcılar böyle yorumlamış. Mahkemeden başka çözüm yolu olacağını zannetmiyorum. hatta o bile şüpheli.

İlmem İdareci atama bölümüne sordum. Girebileceğin ders olmadığı için reddettik dediler. Artık idari mahkemeye vermekten başka çare kalmadı.

Geri