İllerin Uygulamasını Öğrenebilir Miyim?

Kodla Büyü
"Hayatımda böyle anlamsız bişey duymadım" demek isterdim ama MEB personeliyim. Şaşırmadım. Üzülmedim de. Tek kurtuluşu kaçış olarak gören zümrelerimin yüzüne bütün kapılar birer birer kapanıyor. Allahın işi işte. Hayırlısı arkadaşlar. Siz en azından atandınız hamdolsun.

Cemal TANER' Alıntı:
For exampili. Öğretmen yapı meslek öğretmeni. ve sınavdan 100 aldı. ama normunun olduğu kendi okulunda müdür yardımcısı açığı yok. ve ilde de başka hiç bir yerde yapı öğretmenliği normu yok. bu adam da atanamaz. bir bıranşa has bir şey değil bu. yönetmelikte ne yazarsa yazsın bakanlık oarada norm olmalı diyor. doğru yanlış.

hocam bakanlığın illakide norm olarak diye bahsettiği yönetmeliği bana izah edermisiniz. hatta illa norm olacak diye değilde içinde norm kelimesinin geçtiği bir yönetmelik gösterebilir misiniz acaba bana?

Ayrıca size bir soru sormak istiyorum; Bir yerleşim biriminde teknik ve endüstri meslek lisesi kuruldu ve 9. sınıflarına A-B-C-D-E-F olmak üzere 6 sınıf öğrenci kayıt oldu. bir sonraki yıl da bu okulda, 3-4 tane alan açılacak, 9 sınıfta açılmış durumda değil yani. Peki bu okulun idarecileri kurulduğunda olmak zorunda çünkü yılda 2 kez idareci ataması yapılıyor (isteğe bağlı ve sınava dayalı) acaba bu okulun idarecileri aşağıdakilerden hangisi olabilir?

A-Alan öğretmenleri
B-Kültür dersi öğretmenleri
C-Her ikisinden de olabilir
D-Çözemedim ben bu işi

Öyle bir yönetmelik yok tabii ki. Yönetmelik açık alanı itibariyle atanabilecek ben ilköğretimlere atanabilir miyim evet liselere atanabilir miyim evet derslerle ilgili bir konuda yok dersi olmak normu olmak diye bir şey yok Bakanlığın rotasyonda tereddüte düşülen konular genelgesinde normla ilgili söylediği de normu olan okullara zaten atanır diyor norm oluşmayan okullara da ders okutulması için görevlendirilebileceğinden dolayı bunlara da atanabilir diyor. Yine aynı genelgede bilişim teknolojileri vb. branşların ortak branş olduğunu söylüyor. Hal böyleyken MEM ler norm olması diyor normlarda eğitim bölgeleri dikkate alındığından bazı okullara bazı dersler 10 saat bile olsa norm düşmüyor. Bu nasıl olacak peki.

Herhangi bir gelişme var mı arkadaşlar.Bursa da henüz müdürü yardımcılığı atamaları başlamadı.Bu yüzden ne ile karşılaşıcağımızı bilemiyoruz.

hakkaten bu olanlara inanaımıyorum ya. Bizim de haftaya başlayacak bakalım başımıza neler gelecek. Ama şuna eminim ki bu iş böyle kalmaz, mahkemeye gider. Şuan yönetmeliği okuyorum hala göremiyorum norm ile ilgili bir madde. :x

minerva' Alıntı:
hakkaten bu olanlara inanaımıyorum ya. Bizim de haftaya başlayacak bakalım başımıza neler gelecek. Ama şuna eminim ki bu iş böyle kalmaz, mahkemeye gider. Şuan yönetmeliği okuyorum hala göremiyorum norm ile ilgili bir madde. :x

Arkadaşım ilk önce ben gideceğim sanırım mahkemeye :) verdiğim dilekçe örneğini gönderirim özelden, sende geliştirip bölge idare mahkemesine verirsin..

Sinirden ağlasam mı gülsem mi bilemiyorum.

..LysimakhoS..' Alıntı:
Cemal TANER' Alıntı:
For exampili. Öğretmen yapı meslek öğretmeni. ve sınavdan 100 aldı. ama normunun olduğu kendi okulunda müdür yardımcısı açığı yok. ve ilde de başka hiç bir yerde yapı öğretmenliği normu yok. bu adam da atanamaz. bir bıranşa has bir şey değil bu. yönetmelikte ne yazarsa yazsın bakanlık oarada norm olmalı diyor. doğru yanlış.

hocam bakanlığın illakide norm olarak diye bahsettiği yönetmeliği bana izah edermisiniz. hatta illa norm olacak diye değilde içinde norm kelimesinin geçtiği bir yönetmelik gösterebilir misiniz acaba bana?

Ayrıca size bir soru sormak istiyorum; Bir yerleşim biriminde teknik ve endüstri meslek lisesi kuruldu ve 9. sınıflarına A-B-C-D-E-F olmak üzere 6 sınıf öğrenci kayıt oldu. bir sonraki yıl da bu okulda, 3-4 tane alan açılacak, 9 sınıfta açılmış durumda değil yani. Peki bu okulun idarecileri kurulduğunda olmak zorunda çünkü yılda 2 kez idareci ataması yapılıyor (isteğe bağlı ve sınava dayalı) acaba bu okulun idarecileri aşağıdakilerden hangisi olabilir?

A-Alan öğretmenleri
D-Çözemedim ben bu işi
Sn Hocam ben sonuna kadar sana katılıyorum. Haklısın. Yazdıklarım kendi düşüncelerim değil. Bulunduğum ildekilerin uygulaması ve düşüncesi. Bakanlık ta böyle düşünüyor. Orada ders yoksa şu an için yani norm da yok seni de atamam diyor adamlar.

Cemal TANER' Alıntı:
..LysimakhoS..' Alıntı:
Cemal TANER' Alıntı:

A-Alan öğretmenleri
D-Çözemedim ben bu işi
Sn Hocam ben sonuna kadar sana katılıyorum. Haklısın. Yazdıklarım kendi düşüncelerim değil. Bulunduğum ildekilerin uygulaması ve düşüncesi. Bakanlık ta böyle düşünüyor. Orada ders yoksa şu an için yani norm da yok seni de atamam diyor adamlar.

Hocam siz ilinizin ve bakanlığın söylediğini söylüyorsunuz bunlar sizin kendi düşünceleriniz değil. Bende diyorum ki ben o sizin ilinizdeki ve bizim ilimizdeki ayrıca bakanlıkta telefonlara bakan kişilerden daha kapsamlı bilgi ve yorumlama gücüne sahibim diyorum. Bugün bir daha aradılar tercihlerini değiştir dediler yazdıklarına atanamazsın falan filan..idareci normu olabilmesi için 6 saat girebileceğim ders olması gerekiyormuş.

Yazdığım fen lisesi 2011-2012 eğitim öğretim yılında açılmış bir okul. 9/A ve 9/B şubeleri var. Başınada Din kültürü öğretmenini kurucu müdür yapmışlar. fakan din dersi 4 saat yapıyor toplamında. Bende bu durumu söyledim; verdikleri cevap: o ayrı şey seninki ayrı şey :) Film gibi yani..

..LysimakhoS..' Alıntı:
2009 yılında yapılan anadolu liselerine öğretmen seçme sınavına girerek bulunduğum ilde anadolu lisesine sınava göre atanmış bir öğretmenim. Bugün müdür yardımcılığı tercihlerimi yaptım 6 okul yazdım ve okulum onayladı.

Tercihlerim:
1) .... Fen Lisesi
2) ..... Anadolu İmam Hatip Lisesi
3)..... Anadolu Lisesi
4...... İlköğretim Okulu
5)..... İlköğretim Okulu
6)..... Lisesi

Pek fazla zaman geçmeden il mem atama bürosundan aradılar ve benim ilk 4 tercihimin hatalı olduğunu o okulları yazamayacağımı çünkü o okullarda normumun olmadığını söylediler. 5. ve 6. tercihlerimin olabileceğini söylediler. 80 nolu TTK ve en son güncellemesinin 09.08.2011 tarihinde yapıldığı MEB Yönetici atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ni ezberlememe rağmen ben onların çıkardığı sonucu çıkaramadım. Konuyla alakalı 2-3 sendika temsilcisiyle görüşmeme rağmen onlarda açık ve net bişey söyleyemedi. Ankara yönetici atamayı aradım biz net bişey söyleyemezi bu yetki il değerlendirme kurulunda ve atamaya yetkili mercii il memlerdir dedi. Eğer başvuruyu reddederlerse bölge idare mahkemesine dava açabilirsiniz dedi.

Hani fen lisesi popüler bir okul tamam onu bana bırakmazlar diye düşünüyordum zaten fakat 4. sırada yazan ilköğretim okulunuda tercih edemeyeceğim söylenince iyice şaşırdım. Arkadaş norm kadro fazlası muhabbetlerinden bunaldığım için idareciliğe başvurayım dedim, onuda mı yapamayacağız yani?

:?

benim puan 69.670 başvurabilir miyim sizce?bizim ilde henüz tercih ekranı açılmadı puanımda dolayı olabilir mi? gerçi bizim ilde 23-27 arası yazıyor tercihler için..

sezinböte' Alıntı:
benim puan 69.670 başvurabilir miyim sizce?bizim ilde henüz tercih ekranı açılmadı puanımda dolayı olabilir mi? gerçi bizim ilde 23-27 arası yazıyor tercihler için..

Hocam hakkınızda hayırlısı inşallah :) :)

arkadaşlar tercihlerimle alakalı il milli eğitim müdürü aradı, ilçeden il merkezine gideceğim birazdan konuyu tartışmak için. Telefonda ben eğitim fakültesi mezunuyum dedim meslek liselerini yaz diyor :D anlamadım gitti

Norm olayı diye bir şey yok bir kaç sendika avukatı ile görüştük hepsi yönetmeliğin açık olduğu ilköğretim ve liseleri tercih edebileceğimizi söylüyor. Hatta bu durumun bir zümreyi direk olarak bertaraf etmek anlamına geldiği, okul yöneticilerinin insayatifine bırakıldığı, seçmeli derslerin belirlenirken öğretmen kadrosu göz önünde bulundurulması nedeniyle kısır döngü yaratacağı (öğretmen yoksazaten seçilmiyor seçilmeyince norm olmuyor öğretmen gelmiyor) nedeniyle mahkemeden döneciği bilgisini aldık.

Bıranşla alakası yok hocam elli defa mı diyelim. Size örneklerle yapılanı anlattım daha önceki sayfa ve başlıklarda. Tekrar diyeyim olayı savunmuyorum ama bir baba yiğitin çıkıp dava açması lazım.

Cemal TANER' Alıntı:
Bıranşla alakası yok hocam elli defa mı diyelim. Size örneklerle yapılanı anlattım daha önceki sayfa ve başlıklarda. Tekrar diyeyim olayı savunmuyorum ama bir baba yiğitin çıkıp dava açması lazım.

Atamadıkları zaman dava açacağız ya da başvurumuz iptal edildiğinde şimdi dava açamazsın senin yerine daha düşük puanlı biri atandığında veya başvurun reddedildiğinde. Şu an bu olayın duyulması çok önemli, ilimizde sendika avukatları il milli eğitimle gerekli görüşmeleri yaptılar atama bu şekilde yapılırsa yürütmeyi durdurma ve iptal istemiyle dava açacaklar.

Bizim branş için ayrıca yukarıda saydığım durumlar da söz konusu çünkü adamlar ya norma bakacağız ya derse diyor. Branşla alakalı durum ise yukarıda belirttiğim gibi seçmeli olması idare insiyatifinde olması, seçmeli derslerin durumu bambaşka bir boyutu işin. Biz yönetmeliğe değil yönetmeliğin uygulanmasına dava açacağız atamamız olmazsa (branşla ilgili durum). Ama davada yönetmelik doğru uygulanmıştır böyle demek istemiştir derse de bu yönetmeliğin o maddelerine sendikalar tarafından dava açıldı (bu ise geneli ilgilendiren bir durumdur.).

@emurataltun haklısınız. Ben sadece bizim ildeki uygulamaları ve arkadaşların dava açıp kazanamadıklarını belirteyim. Siz de açın çünkü illere göre idare mahkemeleri farklı kararlar veriyor. Ama peşini bırakmayın danıştaya kadar götürün davanızı.

Böylece idarecilik hayalleri de suya düşmüş oldu.

Bulunduğum yerde 9 tane açık olmasına rağmen tercih edebileceğim tek yer çift şubeli bir köy okulu olarak görünüyor

..LysimakhoS..' Alıntı:
minerva' Alıntı:

Arkadaşım ilk önce ben gideceğim sanırım mahkemeye :) verdiğim dilekçe örneğini gönderirim özelden, sende geliştirip bölge idare mahkemesine verirsin..

Sinirden ağlasam mı gülsem mi bilemiyorum.
Tamam arkadaşım gönderirsin...

Bir soru da ben soraym. 6 saat dersi olan bir okula atandın. Derste var bilişim tekn. öğretmeni de. Atandın. 6 saat derse girdin. Diğer öğretmen norm fazlası. 85 puan aldım Bulunduğum ilde atanabiliceğim kurum hemen hemen yok. Elinde örnek dava dilekçesi olan arkadaş varsa lütfen paylaşsın.

Benim okulda norm yok ama bt dersi seçildi. Bir de burdan yak. :) Ben tüm ilköğretim okullarını seçerim. baktım benim seçtiğim okullardan birine benden düşük puanlı biri atanmış açarım davamı. :!:

ozkansedef' Alıntı:
Benim okulda norm yok ama bt dersi seçildi. Bir de burdan yak. Ben tüm ilköğretim okullarını seçerim. baktım benim seçtiğim okullardan birine benden düşük puanlı biri atanmış açarım davamı.

:+1: bizde bu şekilde yapacağız sadece tercihleriniz kendiniz iptal etmeyin/ettirmeyin.

ya arkadaşlar bendede aynı durum var, bizim burada yeni açılmış Anadolu öğretmen lisesi var sadece 9. sınıflar var bana sen oraya atanamzsın diyorlar, birde İHL var oradada dersi seçmemişler ders olmadığı için atanamzsın diyorlar ben tercihlerimi yapacam, atamazlarsa mahkemeye verecem, buradan gelişmleleri takip edelim, bilgilerimizi paylaşalım, bizim burada geçen atamada böyle bir durumla karşılaşan biri mahkemeye vermiş kazanmış diye duydum, mahkeme kararını araştırıyorum, bulursam buradan paylaşırım.

DotCom' Alıntı:
Şöyle bir durumda ne olur ,

Tek şubeli bir köy okulu.

Tek müdür görev yapıyor.

Müdür yardımcılığı kadrosu boş.

Bilişim dersimiz seçilse bile en fazla 3 saat ders oluyor. Haliyle bilişim teknolojileri normu yok.

Bu okula sınava girip yüksek puan almış meslektaşımız atanamayacak mı?
Hocam köy okulu olduğu için eğitim bölgesi dışındadır ve 3 saat ders olursa bir norm olur.
ancak böyle bir okulda müdür yardımcıso olarak atanırsam kendimi salak gibi hissederim.
o okulda md yardımcısı olmaktansa formatör olurum daha iyi.

sıkmayıncanınızı zümrelerim yazıyoruz aslanlar gibi istediğimiz yeri onlar red ediyor bizde mahkemeye dava ediyoruz. ha sizi ararlarda yazamazsınız derlese siz değerlendirmeye alınve iptal edin deyin tercihlerinizden yazamazsınız dedikleri yerleri silmeyin zira sonra itirazda edemezsiniz tercihlerinizde yok diye.hatırlatiyim sizlere :x

fanfatih' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:
benim bildiğim kadarıyla;
o okulda normunuz değil, o okula atanabiliyor olmanız gerekiyor sadece.

Doğrusu o ama bunlar norm istiyor.
Yanlış anlamışlar okuduklarını diyeceğimde okumamışlardır kulaktan dolma konuşuyorlardır. :D

isdum' Alıntı:
ya arkadaşlar bendede aynı durum var, bizim burada yeni açılmış Anadolu öğretmen lisesi var sadece 9. sınıflar var bana sen oraya atanamzsın diyorlar, birde İHL var oradada dersi seçmemişler ders olmadığı için atanamzsın diyorlar ben tercihlerimi yapacam, atamazlarsa mahkemeye verecem, buradan gelişmleleri takip edelim, bilgilerimizi paylaşalım, bizim burada geçen atamada böyle bir durumla karşılaşan biri mahkemeye vermiş kazanmış diye duydum, mahkeme kararını araştırıyorum, bulursam buradan paylaşırım.
:+1:

Geri