ÖZÜR!!!MÜJDE FEAN YOK.YİNE ALDATILDIK

Kodla Büyü
Arkadaşlar hakkınız olan bir şeyi burda bilen ve bilmeyen arkadaşlar konuşa konuşa ve helede size kıcık olan MEM lerdeki şube müdürü veya şefler bu yazıları ı görünce kesmek istiyorlar.Neden mi ; bunlar kendi arasında bile daha anlaşamıyorlar ve ek ödemeleri almayacakları konusunda çoğu bunu bilinçaltında kabul etmişlerdir.

ARKADAŞLAR KISACA BİZ BUNLARIN HEPSİNİ ALACAĞIZ.Bazı arkadaşlar zor diyorlar ve ya gülüyor olabilirler.Bana bunun kesileceğini söylediğinde aşağdaki yazıları gösterdim ve zor kesersiniz ve bu sadece fiili derse girme konusu şefleri kapsıyor bunlar derse girmedikleri halde ekders alıyorlar dedim .Kesemediler.Arkadaşlar ek ödeme ile ilgili gelen yazıya göre herkes yorum yapacak şekilde olup buna göre iller vermeyebilir . Ama Aşağıdaki yazıya göre herkes istediği yorumu yapamayacak ve bütün ödemeleri vermek zorundadırlar.

Arkadaşlar ister denge tazminatı ,ister ek ödeme ve isterse eğitime hazırlı ödeneği olsun 11 Mayıs 2006 tarih ve 26165 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan
DEVLET MEMURLARI KANUNUGENEL TEBLİĞİ ( Seri No: 160 ) yazısında E- Uygulamaya İlişkin Ortak Açıklamalar kısmında 4. maddesine göre kesilmiyecektir.
4.madde şöyle diyor.
4- Kararın 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında, zam ve tazminatların ödenebilmesi için,
Karara ekli I, II ve III sayılı cetvellerde gösterilen personelin kadro unvanı ile kariyer ve
yürüttüğü görevin gerektirdiği hizmeti kanunların öngördüğü durumlar saklı kalmak üzere
fiilen yapmasının zorunlu olduğu belirtilmiştir.
Buna göre, kanunların öngördüğü saklı durumlar gereğince;
a) Yıllık, mazeret ve hastalık izinlerinde,
b) Yer değiştirme suretiyle yapılan atamalarda yeni göreve başlamak üzere verilen
sürede (mehil müddeti),
c) Yurtiçi ve yurtdışı geçici görevlendirmelerde,
d) Hizmet içi eğitim, seminer ve kurslarda,
e) Süresi ne olursa olsun görevden uzaklaştırılan ve herhangi bir suçtan tutuklanan
veya gözaltına alınanlardan; kovuşturmaya yer olmadığına, yargılamanın men’ine veya
beraatına ve her ne sebeple olursa olsun kamu davasının düşmesine veya ortadan
kaldırılmasına karar verilenlerin, görevden uzakta, tutuklulukta veya gözaltında geçirdikleri
sürelerde,
görevin fiilen yapılması şartı aranmayacaktır.

Bugun İL MEM' den Bakanlığı aradık ve bize sorunun çözüldüğünü bugun veya yarın maliyeden çıkacağını söyledi. Bakalım hayırısı diyelim

ozgurgokalp' Alıntı:
Hocam hangi sorun çözülmüş? Dengemizi mi bulacağız yoksa eğitim öğretim ödeneği konusu mu halloldu?

Valla eğitim öğretim tazminatında zaten sorun yok idi. personel meb bu konuda ofrumda açıklama yapmıştı. bakanlığın bize söylediği denge tazminatı ile ilgili. Maliye bakanlıı ile mütabakata varılmış. yazı bir iki güne çıkacakmış.

Evet hocam hangi sorun?
İkincisi bizzat bakanlıkla konuşulurken siz oradamıydınız? Çünkü artık duyum aldım, şundan duydum bu söyledi gibi ifadelere inanmak aptallık oluyor bizim için.

telefonu biz açtık. ilsisci arkadaşlar ile birlikte. ahizeden adamın sesini duydum. Artık gwerisi bakanlığa kalmış bizi kafaya almıyorlar ise...

Arkadaşlar bizim burda(Çorum) yarın okul formatörlüğüne başvurular son. Eğitici olarak kalmak mı yoksa okul formatörü olarak devam etmek mi bu konuda karar vermek için sayılı saatlerim var. Bu iş gerçekten çözüldü mü :(

Bahadır1980' Alıntı:
Arkadaşlar bizim burda(Çorum) yarın okul formatörlüğüne başvurular son. Eğitici olarak kalmak mı yoksa okul formatörü olarak devam etmek mi bu konuda karar vermek için sayılı saatlerim var. Bu iş gerçekten çözüldü mü :(

Hocam seninle aynı durumdayım... Fakat şöyle bir sorun var.Burda eğitim bölgeleri oluşturuldu. 2-3 okula 1 tane formatör görevlendirilmesi yapılacak.Biz bu şekilde görevlendirilince derse girme zorunluluğumuz yine varmı. Eğer derse girersek okul formatöründen zaten denge tazminatı kesemiyorlardı. Yine kesemezler. Ama derse girmeyeceksiniz fakat 3 okulda görevlisiniz derlerse keserler. Yani derse girecekmiyiz? Bilgin varsa bizide bilgilendiriver hocam.

Re: ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ

hebelehübele_formatör' Alıntı:
http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyurular2008/egitek/Haz_Odenegi.pdf

adresinde yayınlanan yazıya ne diyeceksiniz arkadaşlar... fiilen öğretmenlik yapanlar diye üstüne basa basa belirtmişler.ilköğretim müfettişleri ve yöneticiler hariç diye de anti parantez yazılmış.. bu durumda eğitici formatörlere fiilen öğretmenlik yapmıyorsunuz diye ödeme yapılmayacak...benim şahsi düşüncem bu

arkadaşım sen iyi misin yoksa parantezleri mi okumuyorsun acaba? gönderdiğinyazıda "fiilen öğretmenlik yapanlar(ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları ...... eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil ..........) diyor az evel orada arkadaşın dediği gibi sen afedersin dozer şöforümüsün eğitim uzmanı mısın?

Bahadır1980' Alıntı:

valla hocam bize söylenen bu

beslenmeciler' Alıntı:
Bahadır1980' Alıntı:

Hocam seninle aynı durumdayım... Fakat şöyle bir sorun var.Burda eğitim bölgeleri oluşturuldu. 2-3 okula 1 tane formatör görevlendirilmesi yapılacak.Biz bu şekilde görevlendirilince derse girme zorunluluğumuz yine varmı. Eğer derse girersek okul formatöründen zaten denge tazminatı kesemiyorlardı. Yine kesemezler. Ama derse girmeyeceksiniz fakat 3 okulda görevlisiniz derlerse keserler. Yani derse girecekmiyiz? Bilgin varsa bizide bilgilendiriver hocam.

Sayın hocam yine 6 veya 10 saat derse girme zorunluluğu var. O yüzden okul formatörlüğünde o tarz bir sorun yok. Bu öğleden sonra karar vermem lazım çünkü yarın son okul formatörlük başvuruları. Hiç değilse okul formatörü olayım diyorum..

İbrahim(Nostra) hocam bu arada ben Bahadır hatırladın mı bilmiyorum Rize Çayeli'nden.. Hani şu aşık vardı yaa :)

nosTRa' Alıntı:
Bugun İL MEM' den Bakanlığı aradık ve bize sorunun çözüldüğünü bugun veya yarın maliyeden çıkacağını söyledi. Bakalım hayırısı diyelim

Sayın @nosTRa;
Çok güzel ve somut bir haber. Bu şekilde somut haberleri ve resmi yazılara verilen cevapları gönderen arkadaşlara teşekkür ederim.

Bahadır1980' Alıntı:
İbrahim(Nostra) hocam bu arada ben Bahadır hatırladın mı bilmiyorum Rize Çayeli'nden.. Hani şu aşık vardı yaa :)

daireye geçince alırım numarayı. :) aşk adamı :D

:D Sağolasın İbrahim hocam... Ama ben istifa etmek üzereyim İbrahim hocam bu Çorumda nerdeyse hiç edğitici kalmadı. Benle beraber 3 kişi daha birazdan istifa ediyoruz... 3 kuruşum olsun ama sağlam olsun yaw.....

sayarbilgi' Alıntı:
Arkadaşlar hakkınız olan bir şeyi burda bilen ve bilmeyen arkadaşlar konuşa konuşa ve helede size kıcık olan MEM lerdeki şube müdürü veya şefler bu yazıları ı görünce kesmek istiyorlar.Neden mi ; bunlar kendi arasında bile daha anlaşamıyorlar ve ek ödemeleri almayacakları konusunda çoğu bunu bilinçaltında kabul etmişlerdir.

ARKADAŞLAR KISACA BİZ BUNLARIN HEPSİNİ ALACAĞIZ.Bazı arkadaşlar zor diyorlar ve ya gülüyor olabilirler.Bana bunun kesileceğini söylediğinde aşağdaki yazıları gösterdim ve zor kesersiniz ve bu sadece fiili derse girme konusu şefleri kapsıyor bunlar derse girmedikleri halde ekders alıyorlar dedim .Kesemediler.Arkadaşlar ek ödeme ile ilgili gelen yazıya göre herkes yorum yapacak şekilde olup buna göre iller vermeyebilir . Ama Aşağıdaki yazıya göre herkes istediği yorumu yapamayacak ve bütün ödemeleri vermek zorundadırlar.

Arkadaşlar ister denge tazminatı ,ister ek ödeme ve isterse eğitime hazırlı ödeneği olsun 11 Mayıs 2006 tarih ve 26165 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan
DEVLET MEMURLARI KANUNUGENEL TEBLİĞİ ( Seri No: 160 ) yazısında E- Uygulamaya İlişkin Ortak Açıklamalar kısmında 4. maddesine göre kesilmiyecektir.
4.madde şöyle diyor.
4- Kararın 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında, zam ve tazminatların ödenebilmesi için,
Karara ekli I, II ve III sayılı cetvellerde gösterilen personelin kadro unvanı ile kariyer ve
yürüttüğü görevin gerektirdiği hizmeti kanunların öngördüğü durumlar saklı kalmak üzere
fiilen yapmasının zorunlu olduğu belirtilmiştir.
Buna göre, kanunların öngördüğü saklı durumlar gereğince;
a) Yıllık, mazeret ve hastalık izinlerinde,
b) Yer değiştirme suretiyle yapılan atamalarda yeni göreve başlamak üzere verilen
sürede (mehil müddeti),
c) Yurtiçi ve yurtdışı geçici görevlendirmelerde,
d) Hizmet içi eğitim, seminer ve kurslarda,
e) Süresi ne olursa olsun görevden uzaklaştırılan ve herhangi bir suçtan tutuklanan
veya gözaltına alınanlardan; kovuşturmaya yer olmadığına, yargılamanın men’ine veya
beraatına ve her ne sebeple olursa olsun kamu davasının düşmesine veya ortadan
kaldırılmasına karar verilenlerin, görevden uzakta, tutuklulukta veya gözaltında geçirdikleri
sürelerde,
görevin fiilen yapılması şartı aranmayacaktır.

Arkadaşım bu konuda yanılgıya düşmeyelim: 160 sayılı tebliğde yapılan açıklamanın bizim "denge tazminatı" ile ilgisi yoktur:

160 Sayılı tebliğ; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili hükümlerince devlet memurlarına bulunduğu hizmet sınıfı ve görev ünvanlarına göre ödenen "Zam ve Tazminat"ların ödenmesi ile ilgili husuları açıklamak için çıkarılmıştır. Devlet memurlarının maaş kalemleri içinde; Eğitim-Öğretim Hizmetleri sınıfında olanlara "Eğitim Öğretim Hizmetleri tazminatı", Genel İdare Hizmetleri sınıfında olanlara "Özel Hizmet Tazminatı" (vb), ödemesi yapılır. Bu tazminatların belirli oranları vardır. Ayrıca; kısaca "Yan Ödeme" denilen "Temininde Güçlük Zammı", "İş Güçlüğü Zammı", "İş Riski Zammı" gibi ödemeler de vardır. Bu ödemelerin kimlere, nasıl ödeneceği veya ödenmeyeceğinin açıklığa kavuşması için Maliye Bakanlığı tarafından genellikle her bütçe yılında "Tebliğ" yayınlanır. Bu 160 sayılı tebliğ buna yöneliktir. Bu ödemelerin neler olduğunu ve hangi oranlarda ödendiğini görmek için şu linke tıklayabilirsiniz: http://www.memurlar.net/documents/library/160eki.rar

Bizim "Denge Tazminatı" olarak bildiğimiz ödeme ise 5473 Sayılı Yasa ile 375 Sayılı Kanun Hükmündeki kararnemeye eklenen "Ek Madde-3" ile ödenmesi öngörülen "Ek Ödeme" dir. Yani yukarıdaki 160 sayılı tebliğde söz edilen "Zam ve Tazminatlar"la ilgisi yoktur. Bu "Ek Ödeme"nin (denge tazminatının) bize ödenmemesinin nedeni, söz konusu 375 Sayılı Kararnamenin Ek 3. Maddesinin "2.Fıkrası"dır. "...fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlananlara..." Ek ödeme yapılmayacağı, bu fıkrada açıkça belirtilmiştir. Bununla ilgili açılan davaların tamamı kaybedilmiştir. Yani İdare Mahkemeleri de (bu fıkra nedeniyle) ödenmeyeceğine hükmetmiştir.

Diğer yandan; bir an için bu tebliğin, "Ek Ödeme"yi (Denge Tazminatını) da kapsadığını farzedelim: Kanunla ödenmesi öngörülmeyen bir ödemenin "Tebliğ"le ödenmesi sağlanamaz. Yani kanuna aykırı olarak bir tebliğ yayınlanamaz. Zaten 160 sayılı tebliği dikkatle incelerseniz; alıntı yaptığınız 4. maddede "Kanunların öngördüğü saklı durumlar gereğince..." ibaresi bulunmaktadır. Yani kanunla ödenmesi öngörülen zam ve tazminatların nasıl ödeneceği açıklanmaktadır.

Ne yazık ki ben de bu "Denge tazminatı" nı alamıyorum. Aylardır maaşımdan kesiliyor. Şu an maaşım 249 YTL eksik. Keşke sorunumuz çözülse... Ama yanlış bilgilenme ve bilgilendirme bizi yanlış sonuçlara götürecektir. Bu sorunun çözümü ne yazık ki 375 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararnamenin değiştirilmesi ile mümkün.

Hocam biz kırşehirde aradık bize öyle dediler. durum bu biz de beklemeye karar verdik hepsi bu.

Okul formatörlük görevlendirmelerini daha geç yapsalar benim içinde bir problem olmayacaktı ama arkadaşlar yarın son gün. O yüzden bu iş gerçekten nasıl çözümleneceğine dair bir sonuca ulaşmam ii olacak. Yani sizce gerçekten bu haksızlık giderilecek mi? Yoksa bakanlık bu aradaki farkı eğiticilerin hizmet içi kurslarla giderebileceğini mi düşünüyor? Bilemiyorum tabii...

Akşamüstü bir telefon görüşmesi daha yaptık. Bu sefer arkadaşımızın aradığı biraz daha yetkili idi. Onunda dediği işin çözüme kavuştuğu ama sadece alamayan bizler olmadığımız için (ilsis, EBİFO, şube müdürleri, müfettişler) iş biraz uzun sürüyormuş hepsini bir arada halledecekler. Daha da ilginçi ise geriye dönük hak kayıplarının da önleneceği söylendi telefonda.
Söylenenler bunlar işin aslı ne olur nasıl gerçekleşir yada gerçekten bu yazı çıkar mı bilemem. anca yazı çıktığında ek ödeme sorunu çözüldü diyebilirim.
Sonuç : Merkez... Beklemedeyiz...

bahadır hocam 475 ytl cepte
nostra hocamın söylediklerine gelince
bazı iller kendi içinde bu işi hallettiler
ve bazı illerde de hiç sorun olmadı zaten
sorun yaşanan illerde de 15 aralıktan önce çözüm bekleme...

Arkadaşlar sizlere sabır diliyorum.
Bir daire başkanlığının bir yorumunu düzeltmek için 8 aydır biz eğiticileri gözümüzün içine baka baka mağdur eden bir GENEL MÜDÜRLÜK ten birşeyler ummaya devam etmek istemiyorum.
Bulunduğum ilde 5 eğitici arkadaş beşimiz birden istifa ettik bugün itibarıyla.
Ve gördüğüm şu ki ne EGİTEK, ne bakanlık, ne il, ne ilçe eğiticiliğin önemini anlamış tek bir kurum veya merci olmadığını düşünüyorum bu teşkilatta. Gerçekten sahip çıkılıp, üzerine düşülseydi Türk eğitim sistemine sağlayacağı müthiş faydaları bir tek biz gördük ve bu faydalar için emek verdik, fakat herşey bir yere kadarmış....
Sizlere başarılar ve iyi çalışmalar...
Saygılarımla...

se7enclove' Alıntı:
Bir daire başkanlığının bir yorumunu düzeltmek için 8 aydır biz eğiticileri gözümüzün içine baka baka mağdur eden bir GENEL MÜDÜRLÜK ten birşeyler ummaya devam etmek istemiyorum.
Ve gördüğüm şu ki ne EGİTEK, ne bakanlık, ne il, ne ilçe eğiticiliğin önemini anlamış tek bir kurum veya merci olmadığını düşünüyorum bu teşkilatta. Gerçekten sahip çıkılıp, üzerine düşülseydi Türk eğitim sistemine sağlayacağı müthiş faydaları bir tek biz gördük ve bu faydalar için emek verdik, fakat herşey bir yere kadarmış....
Saygılarımla...

Sonuna kadar haklısınız Hocam. Hayırlısı olsun. Ben de uzatmaları oynuyorum. Bu arada, hangi ildesiniz?

se7enclove' Alıntı:
Saygılarımla...

Hocam hangi ildesiniz?

04/09/2008 itibari ile istifa ettim , göreve devam eden arkadaşlara başarılar .....

insan istifa ettğinde bi burukluk hisseder
istifasının geçerli nedenleri vardır ama yine üzülür
ama bu işten istifa edince bir huzur kapladı beni
o kadar mutluyum ki
ek ödeme verildi verilecek
o kesildi mi kesilecek mi diye bi derdim yok artık
tecrübe etmiş biri olarak şiddetle tavsiye ederim...

Geri