Zorunlu Formatörlük - Tek başlık

Kodla Büyü
bizim ilde şu anda görevlendirmeler isteğe bağlı devam ediyor. görev zaten zorunlu olarak verilmemiş ben de bu yüzden tutup zorunlu yapamazsınız bunu diye dava açamıyorum haliyle. geçen sene bizim ilde zorunlu olacağına dair yazılar geldiğinde yazıları direkt tanıdığım 1 avukata götürmüştüm. "üzerinde istiyorum yazan dilekçeyi imzalama sakın demişti."

yxsxr hocam,
Dava ile ilgili gelişmeleri bekliyoruz.Sizin davanız bize emsal olabilir.Teşekkürler

Karekedi hocam siz hangi ildesiniz, merak ettimde. Ben Kastamonu'dayım burda formatörlük zorunlu tutuluyor.

ben de Samsun'dayım ve 2 senedir zorunlu formatörlük yapıyorum. Herkes işini bitirip çıkarken ben yarım saat erken çıkabilmek için izin istemek zorunda kalıyorum. 2 - 3 tane çocuk ödev yapmaya ya gelirse diye akşama kadar lab da beklemek zorundayım. Gün içinde yaptığım hiçbir iş yokmuş gibi yoruldum dediğimde hocam sen yorgunsan biz ne yapalım gibi cevaplar alıyorum. Bu işi yapmak istemiyorum ama ne yapabilirim onu da bilemiyorum. Mail yazıyorum bi kaç yere ama okuyup okunulmadığını da bilemiyorum. Herhangi bir sendikaya üye değilim. Ama tek başıma bişeyler yapamayacaksam üye de olabilirim.

yxsxr hocam,

sizin dava açtığınızı duymak bile beni çok mutlu etti. Bizi de gelişmelerden haberdar ederseniz çok sevinirim.Çünkü 2 sene de mesleğimden soğudum. bizim de yapabileceğimiz bişey varsa her zaman hazırım.

evet bende bıktım artık
öğretmenken ne kadar rahattım
bu formatörlük beni çok strese sokuyor
nolur artık bir dava sonuçlansın...
deniliyorki formatörlük için imza atmayın
bize imza için kağıt getirende yok
soranda....
bu durumda ne olcak....
valla bütün kurulu düzenimi bozup formatörlüğün zorunluğu olmadığı bir yere gitmek istiyorum..
herkes bana bu konuda deli gözüyle bakıyor ama ÇOK CİDDİYİMMMMM :cry:

Avukatlar yürütmeyi durdurma kararının 2 aya çıkabileceğini söylediler. dava sonra devam edermiş. hocam eğer imza atmadıysanız açın sizde davanızı. masraflar 150 tl civarı tutuyor. tabi önce silsileyi takip etmeniz gerekiyor. milli eğitime iptali için dilekçe verin. etmezlerse mahkemeye verin. bizim acemiliğimize geldi hep geçici görevlendirme yönetmeliğine dayandırarak dilekçe verdik iptal etmediler çünkü görevlendirmeleri geçici görevlendirme kapsamına almıyorlar. ama devlet memurları kanunu 90. madde, anayasanın 18. maddesi (bu madde dolaylı olarak), ilköğretim ve eğitim kanunu madde 43 ve 44. bu maddelere dayandırırsanız iptal ettirme şansınız yüksek olur bakanlığın mevzuatı bile kanunlara aykırı. ben meb bilgi edinmeye devlet memurları kanununun 90. maddesini göstererek bakanlık kanuna aykırı kararlar alabilirmi diye mail attım? cevap daha gelmedi. eğer cevap vermezlerse direk bakana mektup yazacağım. mahkeme sürecinde de yine boş durmayıp sonuna kadar gideceğim.

Bu görevlendirmeleri neden geçici görevlendirmeler statüsüne almıyorlar? Geçici görevlendirme kapsamına almamaları demek, bilgisayar öğretmenlerini seni öğretmen olarak atıyorum ama sen hem öğretmenlik hem teknisyenlik yapacaksın demektir. Bundan sonra böyle çalışacaksın demektir. Bunlar bizi hamal zennediyor, bunlar öğretmenlere istediklerini yapabileceklerini zennediyorlar herhalde. Hakkımızı mahkeme yoluna giderek almaktan başka yol bırakmıyorlar bize.

Bu arada biz istemiyoruz zorunlu formatörlük ama bu konuda birlik sağlayamadığımız sürece yakında zorunlu olmasa da formatör olmak zorunda kalacağız. Çünkü ders saatlerimiz dolmuyor formatör olmadığımız durumda okul okul gezmek zorunda kalıcaz. yakın okulların hepsinde bilgisayar formatörleri var kimbilir nerelere görevlendirecekler bizi o zaman da. Eğer birleşip kimse istemezse formatör olmayı da bigün onlar bize muhtaç olursa o zaman belki görevlerimizin ne olduğunu daha net cümlelerle anlatıp çalışma saatlerimizi düzene sokarlar. Allahım o günler gelir mi acaba :(

Arkadaşlar belki istisnalar olabiliri ama başka bir okulda görevlendirme olarak çalışmak her zaman formatörlükten iyidir. hiç değilse onbeş tatili, yaz tatili var. dersin bitinc beşe kadar beklemeyeceksin çekip gideceksin tabi bana göre. Ayrıca hocam hamal yerine konduğumuzu daha yeni anlamamışsınızdır umarım çünkü hep böyleydi, maraşta görevlendirmeler ile ilgilenen milli eğiitm müdür yardımcısı ile konuştuğumuzda formatölüklerin zorluklarından bahseetik ve baktı biz ısrarcıyız aynen şöyle dedi. Hocam ozaman bilgisayar öğretmeni olmasaydın. zihniyeti görüyormusunuz. Ama inşallah sonuna kadar gideceğim takip edeceğim ben bu işin.

[size=150]way be bayagı da dertli arkadaşlar anlasılan ben muşun bi dagında bi yiboda HUZURLU bi formatörüm işime geleni yapıyorum gelmeyenide bu benim maaşımın helal olması için katlanmam gereken bir mevzu diye düşünüp kafama takmıyorum. arkadaşlar bilmem benim okul sakin olduğundan mıdır ama o denli kötü bi iş mi bu formatörlük?? neden yani? siz kaşınızı kaldırdığınızda nasıl olurda size itiraz ederler? herhangi bir idareciye bir kez gösterdiğiniz bir olayı bir daha göstermek zorunda değilsiniz asla hemde. bi noktada olay hakkatten agır oluyor 8-5 mevzuu bu olmasa ben yani 30 saat ders suresince olsa bu iş 9-3 gibi bence başka bi derdi de olmaz. tabi en azından benm derdim yok çok sükür. :D bu arada çömez değilim 3 yıllık formatörüm[/size]

kily' Alıntı:
way be bayagı da dertli arkadaşlar anlasılan ben muşun bi dagında bi yiboda HUZURLU bi formatörüm işime geleni yapıyorum gelmeyenide bu benim maaşımın helal olması için katlanmam gereken bir mevzu diye düşünüp kafama takmıyorum. arkadaşlar bilmem benim okul sakin olduğundan mıdır ama o denli kötü bi iş mi bu formatörlük?? neden yani? siz kaşınızı kaldırdığınızda nasıl olurda size itiraz ederler? herhangi bir idareciye bir kez gösterdiğiniz bir olayı bir daha göstermek zorunda değilsiniz asla hemde. bi noktada olay hakkatten agır oluyor 8-5 mevzuu bu olmasa ben yani 30 saat ders suresince olsa bu iş 9-3 gibi bence başka bi derdi de olmaz. tabi en azından benm derdim yok çok sükür. :D bu arada çömez değilim 3 yıllık formatörüm

o dağın başında yaşamaya devam edin hocam madem öyle...Bana dokunmayan yılan bin yaşasın hesabına varıyor bu yorumunuz.bizim keyfimiz sizinki kadar yerinde değil..

sanırım dag başı da olsa kendimi sizden daha nazik tutmayı başarabilmişim ben okuduğum şeylere inanamadığımı açıkça belirttim arkadaşlara da dik durmaları tavsiye ettim bunun "dokunmayan yılan ile" ne alakası olduğunu anlamak mümkün deil yakışıksız buldum yorumunuzu. burdan bu anlam cıkmaz ayıp

kily' Alıntı:
[size=150]way be bayagı da dertli arkadaşlar anlasılan ben muşun bi dagında bi yiboda HUZURLU bi formatörüm işime geleni yapıyorum gelmeyenide bu benim maaşımın helal olması için katlanmam gereken bir mevzu diye düşünüp kafama takmıyorum. arkadaşlar bilmem benim okul sakin olduğundan mıdır ama o denli kötü bi iş mi bu formatörlük?? neden yani? siz kaşınızı kaldırdığınızda nasıl olurda size itiraz ederler? herhangi bir idareciye bir kez gösterdiğiniz bir olayı bir daha göstermek zorunda değilsiniz asla hemde. bi noktada olay hakkatten agır oluyor 8-5 mevzuu bu olmasa ben yani 30 saat ders suresince olsa bu iş 9-3 gibi bence başka bi derdi de olmaz. tabi en azından benm derdim yok çok sükür. :D bu arada çömez değilim 3 yıllık formatörüm[/size]

Bak ne kadar güzel demişsin. senin derdin yok. demekki idarecilerin idareci, bizimkiler ise müdür. bizlerin sorunlarını yaşamış olsaydın yada karı koca bilgisayar öğretmeni olup formatörlüğe zorlansaydın sanırım böyle düşünmezdin. yada siz en iyisi kendi huzurunuzu yaşayın, bizim sorunlarımızla biz başa çıkarız. sadece kendini düşünüp diğer sorunları olan arkadaşları manidar bulup garipseyen msjlar atarak bizlerin tepkisini nefretini ve bedduasını kimse almasın. çünkü ben rahatlığıyla formatörlük çok iyi deyip bizleri eleştirenlere inşallah bizim başımızdaki gibi müdürlerin bin beterleri ile karşılaşırlar diyorum.

umarım beddualarınız sizi bulur derdinizi görüp üzülmüştüm ama yazıktır yxsxr ve nermin_böte size hocalarım. bu forum eskiden daha düzeyli insanlardan oluşurdu. biraz kitap okumanızı ve anlama kapasitesinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. "duruma bizim kadar sövmeyen bizden değildir" diye bağırıyorsunuz. yazdığım mesajı he-ce-le ye-rek okumanızı tavsiye ederim. HİÇBİR HECESİNDE YANLIŞ YADA HAKARET İÇEREN BİR ANLAM ASLA YOK! sanırım yinede yanlış anlayacak bişeyler bulup yaşınızın gereğini yapacaksınızdır.

ÖĞRETMEN TOPLUMUN IŞIĞIDIR.

kily' Alıntı:
umarım beddualarınız sizi bulur derdinizi görüp üzülmüştüm ama yazıktır yxsxr ve nermin_böte size hocalarım. bu forum eskiden daha düzeyli insanlardan oluşurdu. biraz kitap okumanızı ve anlama kapasitesinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. "duruma bizim kadar sövmeyen bizden değildir" diye bağırıyorsunuz. yazdığım mesajı he-ce-le ye-rek okumanızı tavsiye ederim. HİÇBİR HECESİNDE YANLIŞ YADA HAKARET İÇEREN BİR ANLAM ASLA YOK! sanırım yinede yanlış anlayacak bişeyler bulup yaşınızın gereğini yapacaksınızdır..

sanırım siz yanlış anlıyorsunuz. bakın satır satır ne yazmışım. ( Bak ne kadar güzel demişsin. senin derdin yok. demekki idarecilerin idareci, bizimkiler ise müdür. bizlerin sorunlarını yaşamış olsaydın yada karı koca bilgisayar öğretmeni olup formatörlüğe zorlansaydın sanırım böyle düşünmezdin. yada siz en iyisi kendi huzurunuzu yaşayın, bizim sorunlarımızla biz başa çıkarız. sadece kendini düşünüp diğer sorunları olan arkadaşları manidar bulup garipseyen msjlar atarak bizlerin tepkisini nefretini ve bedduasını kimse almasın. çünkü ben rahatlığıyla formatörlük çok iyi deyip bizleri eleştirenlere inşallah bizim başımızdaki gibi müdürlerin bin beterleri ile karşılaşırlar diyorum..). siz kendinizi bu kefeye dahil edip üstünüze alınmışsınız. ben direk olarak sizin gibi kişileri, öğretmenleri vs. diye bir cümle kurmamışım.Sizin yorumunuzu tamamı olarak bizim aleyhimize bir yorum olarak almış olsaydım zaten sizin yada sizlerin gibi diye başlamış olurdumki böyle almayıp ortaya söylemişim :) . Bu duruma göre düzeysiz olan kim, yada okuduğunu anlamayan kim diğer arkadaşlara bırakıyorum ben :) Direk isim vererek bu forum önceden daha düzeyli insanlarda oluşurdu dedikten sonra asla hakaret yok diyen sizinde ne kadar tutarlı ve dengeli olup olmadığınızıda arkadaşlara bırakıyorum :)
Sayın arkadaşlar biz birlik beraberlik istiyoruz. bize destek vermeyene sen niye destek vermiyorsun demiyoruz çünkü böyle bir şeye hakkımız yoktur ve olmayacaktır. ama bizzlerin derdini sorununu görmeden bizleri anlamsız bulup eleştirmeyin diyoruz. dediğimiz bundan ibaret hocam umarım açık ve net olarak ifade edebilmişimdir. ha anlamadıysanız yine sorun bendedir,ben anlatamamışımdır özür dilerim çok düzeyli hocam :)

kily' Alıntı:

Hocam istanbulun göbeğinde 55 öğretmeni 1900 öğerencisi 24 sınıfında projeksiyon ve bilgisayarları(Öğretmenlerin laptop ları cabası) , 5 idare odasında bilgisayarları ve yazıcıları, iki binadan oluşan okuda kablosuz interneti, 20 kameradan oluşan güvenlik sistemi olan bir okulda formatörlük yapında ondan sonra bu kadar şaşırın alaycı bir şekilde burada sıkıntılarına çözüm bulmak isteyen öğretmen arkadaşlarımıza. Anladığım kadarıyla kitap okumak empati yeteneği katmıyor kişiye.

Mücadele veren arkadaşların sonuna kadar arkalarındayım. bu arada yxsxr hocam ben kahramanmaraş merkezde bir okuldayım. geçenlerde müfettiş geldi senin davadan konustuk. müfettiş te sonuçta haklı olduğumuzu ama davadan ne gibi bir sonuç çıkabileceğini kestiremediğini söyledi.

yxsxr' Alıntı:
by_lion' Alıntı:
yxsxr hocam, davayı sendikamı açtı, yoksa bireysel davamı açtınız. Sendika ise hangi sendika gelişmeleri takip etmek için söylüyorum.
Davayı bireysel açtık bölge idare mahkemesine ama avukatlar aracılığı ile açtık. avukatlarımız danıştaya bireysel olarak dava açamayacağımızı önce bölge idare mahkemesinden davayı açmamız gerektiğini söyledi. eğitim bir senin iki tane avukatı var. ikisine birden vekalet verdik. bütün işlemleri onlar yapıyor artık.

YXSXR HOCAM LÜTFEN DAVA İLE İLGİLİ GELİŞMELERİ GÜNCEL OLARAK BİZİMLE PAYLAŞIRMISIN?

sonuna kadar yanınızdayız yxsxr hcam.. bende temmuza dava hazırlığı yapıyorum... idareyle yada okulla ilgili hiçbir sorun olmasa bile sadece zorunlu olmasından dolayı bile dava açmamız gerekiyo arkadaşlar.. lütfen yerim rahat diye bana ne cilik yapmayınn

Bakanlık bilgi edinmeye (Avukatlarımız formatörlük ile ilgili genelgenin devlet memurları kanunu 90. maddeye karşı olduğu ve bakanlığın kanunlara aykırı genelge çıkaramayacağını belirttiler. Bakanlık kanunlara aykırı genelge çıkarabilirmi?)
arkadaşlar tek soru sormuştum. Bana gelen cevap ise kaçamak olup görevlendirmeler formatörlük genelgesine göre yapılmalıdır :)
kısaca genelge mevzuata yada kanunlara uygundur diye bir cevap gelmedi. kendileride çok iyi biliyorlarki bu uygulama tamamen kanunsuz. diğer tüm gelişmelerden mahkeme işlemlerinden olumlu yada olumsuz haberdar edeceğim arkadaşlar.

Arkadaşlar bende istanbulda görev yapan bt öğretmenim.Okulum 4500 öğrencisi bulunmakta olup,120 pc, 40-50 arasında projekson ve 10 kadar laptop bulunmakta ve ben bt öğretmeniyim.Bu okulda formatörlük yapmanın nasıl birşey olduğunu düşünebiliyorsunuzdur.110 civarı öğretmen bulunmakta.
Yani hallerinden rahat olan bt öğretmenleri bizim gibileride düşünsün ve formatörlük isteğe bağlı olsun.Yeni başladığım görevimin ilk 2 yılı kabus gibi geçti.Bende zorunlu formatörlüğün engellenmesi için sonuna kadar destek veriyorum.

Zorunlu formatörlüğe karşı olmayan bu konuya hiçbir şey yazmasın.Sadece karşı olanlar görüş alışverişi yaparak , hukuksal yönden sorunumuzu çözelim.

Arkadaşlar ben çok kafama taktım bu konuyu ne görsem aklıma geliyor bakın sabah memurlar.net te şaka yapılmış insanların hayallerinde bile bilgisayar öğretmenlerinin durumlarını iyileştirmeye yönelik şeyler yok maalesef :x Herkes için yorum yapılmış ama bizim adımız bile geçmiyor. Tamam herkesin hakkıdır onlar da madur durumdalar ama birileri bizi de düşünsün artıkk lütfen

http://www.memurlar.net/haber/163710/

Benim anlamadığım madem zorunlu diyorlar ozaman milli eğitim otomatik olarak görevlendirmenizi çıkarıp yollasın neden sizden evrak doldurup imza atmanızı istiyorlar. sanki siz istiyormuşsunuz gibi. zorunlu olan görevlerde direk görevlendirme yazınız geliyor bunuda öyle yapsınlar madem.

"yxsxr" arkadaşım aynı kaderi paylaşıyoruz. Hatta ben de sendikaya başvurdum ve beklemedeyim bir süredir. İnsanı meslekten soğutuyorlar. O kadar saçma işler dönüyor ki. Artık konuşup başımı ağrıtmaktan sıkıldım. Okuldaki diğer öğretmenlerden farkımız nedir? Biz eğitim değil de formatörlük fakültesinden mi mezun olduk acaba?! Evet çoğu il zorunlu yapmıyor ve bu durumu yaşamyan arkadaşları anlıyorum tabi ki. Bir kısmı da ekders ücreti derdine ses çıkarmıyor; ama biz kaldırılsın demiyoruz zaten isteğe bağlı olsun diyoruz -yönetmelikte de açıkça beliritildiği gibi- yani isteyen yine başvuruda bulunabilir. Ben daha çoluk çocuk yokken bu kadar sıkılıyorsam, bir de onlar eklenince neler olur düşünmek bile istemiyorum. Neticede ben bu mesleği seçerken şartlarını da o şekilde göz önünde bulundurmuştum. Buradan haberleşirsek ben de memnun olurum. Ama bu konuda sendikadan bana söylenen, idare mahkemesine dava açarsak emsal teşkil etmeyeceği; hatta bir sonraki görevlendirme dönemini bile etkilemeyeceği. Bu yüzden biz daha tesirli bir dava açmak için başvuruda bulunduk, umarım sonuç verir.O da olmazsa en kötü ihtimalle seninki gibi bir dava önümüzdeki senenin başında hemen açarım. En azından belki ara tatilimi kurtarabilirim. :x

Bize imzalattıkları yazıyı ekliyorum.Seneye bu yazıyı imzalamıyorum desek neler olur.Yani görevi kabul etmesek.Ne gibi bir yaptrımları olur.

Ekli dosyalar

• mes34262518.rar
    7.3 KB · Görüntüleme: 68
özygt' Alıntı:
Bize imzalattıkları yazıyı ekliyorum.Seneye bu yazıyı imzalamıyorum desek neler olur.Yani görevi kabul etmesek.Ne gibi bir yaptrımları olur.

Ne olacak hiç te bişey olmaz. En ama en kötü müfettiş gönderirler veya ilçe mem den telefon gelir neden imzalamadın diye sorarlar sen de dersin ki. Kağıtta "İsteyen öğretmenin bilgileri" ve "Kabul ediyorum" yazıyor ben ne istiyorum ne de kabul ediyorum. Zorunlu derse de bir adet yazı daha istersin imzalamanın zorunlu olduğunu yazsınlar. Yalnız şurası önemli o meb in yayınladığı bilişim tekn. öğretmenleri zorunlu olarak görevlendirilecektir yazısı değil. Açık açık o kağıdı imzalamak zorunda olduğunu yazan bir resmi yazı versinler sana hatta bunun için dilekçeyle başvur. Elinde dediğim gibi resmi bi evrak olursa ileride dava açmak zorunda kaldığında bi dayanak noktan olur. Mahkemeye çıktığında işte beni onlar mecbur ettiler imzalamam için diyebilirsin kanıt olrak onların verdiği kağıdı göstererek..

Şöyle bir durum var yalnız. Ben dilekçe falan imzalamadım. Hatta başka bir formatörlük belgesi olan arkadaş imzaladı yolladı dilekçesini. Buna rağmen beni formatör yaptılar. Yani dilekçeyi takan da yok zaten.

Geri