Zorunlu Formatörlük - Tek başlık

Kodla Büyü
MARAŞ' DA GÖREV YAPAN ARKADAŞLARIN DİKKATİNE
arkadaşlar maraş vali yardımcısı ile görüştüğümüzde madem zorunlu ve istenmiyor bu görevlendirme niye sizden başka kimse bize gelmedi denildi.valiliğe bu durumdan muzdarip olan herkes dilekçe verirse dikkate alınacak gibi.

çalışma saatleri konusunda herhangi bir bilgi aldınız mı atakan hocam siz sanırım zorunlu görevlendirme konusu üzerinde duruyorsunuz.

hayır ben sadece zorunlu üzerinde durmuyorum. dava belgemi inşallah kısa sürede yayınlayacam. orada görürsünüz. üç konu üstünde duruyorum;
1- formatörlük zorunlu olamaz. isteğe bağlı dilekçe ile olur.
2- memur gibi 8-5 çalışma koşullarını istemiyorum.
3- ara tatil ve yaz tatilinde idareciler gibi okulda kalmak istemiyorum. ben normal öğretmen olmak istiyorum.
ama bu üç madde formatörlüğün iptali için gerekçeler.

atakan hocam avukat çalışma saatleri hususunda bir bilgi verdi mi? evet geçici görevllendirmeler zorunlu olamaz ama bizi memur gibi 8-5 okulda tutmaları da yasal mı bunun üzerine gittiğimizde bir sonuç alabilirmiyiz ben eski okulumda iken şube müdürüm sen 30 saat derse giriyorsan okulda 8-5 kalamazsın demişt,. yani avukatınız bu konu bir bilgi verdi mi?

yok çalışma saatlerini sormadım.

arkadaşlar bugün cevap geldi . kişisel dava açmaktan vazgeçtim. sendika davayı açıp danıştaya taşıyacak.benden sıkıntılarımızı anlatan bir dilekçe yazmamı istediler. bu yazdığıö dilekçede üst yazıyla genel merkeze iletilecek.
bugün hazırlayacam bu dilekçeyi. herkes yanlış olan şeyleri yazsın. onları bir dilekçede toplayacam.
benim aklıma gelenler;
1- Çalışma saatlerinin düzenlenmesi
2- İsteğe bağlı görevlendirmenin yapılması
3- Ara tatil ve yaz tatilinin olması

Arkadaşlar ben de zorunlu gönüllü formatör oldum.çok şükür idare işleriyle falan uğraşmıyorum.Benim sıkıntım da çalışma saatleri.Birde ben böte mezunuyum bize formatörlük değil öğrgtmenlik dersi verdiler.Yani ben işi öğrenmek için uğraşıyorum,açıkçası bunun için zaman da bulamıyorum.

atakan_-_cesur' Alıntı:
yok çalışma saatlerini sormadım.

arkadaşlar bugün cevap geldi . kişisel dava açmaktan vazgeçtim. sendika davayı açıp danıştaya taşıyacak.benden sıkıntılarımızı anlatan bir dilekçe yazmamı istediler. bu yazdığıö dilekçede üst yazıyla genel merkeze iletilecek.
bugün hazırlayacam bu dilekçeyi. herkes yanlış olan şeyleri yazsın. onları bir dilekçede toplayacam.
benim aklıma gelenler;
1- Çalışma saatlerinin düzenlenmesi
2- İsteğe bağlı görevlendirmenin yapılması
3- Ara tatil ve yaz tatilinin olması

hocam formatörlüğün yanında bt dersinin seçmeli durumundan kaldırılması konusunda sıkıntılarımızı iletebilirmiyiz?

arkadaşlar bende sonuna kadar destekliyor ve ne yapılacaksa bende katkıda bulunmak istiyorum. ZORUNLU FORMATÖRLÜK istemiyoruz. dört yıllık üniversiteden mezun olup okulda memur gibi çalışmak istemiyoruz. diğer branş öğretmenlerinin asistanı gibi bt sınıfındaki derslerde yanlarında bulunmak istemiyoruz. yapmak isteyen yapsın formatörlüğü ama zorunlu olmasını ve bizden habersiz görevlendirmeleri istemiyoruz

bu davayı kesinlikle destekliyorum beni de haberdar eder ve yapabileceklerim konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.
bir sorum var ayrıca bil. laboratuvarını da bana zimmetlemek istiyorlar almak istemiyorum bununla ilgili yönetmelik var mı? zimmetleyebilirler mi?

bir yaşında bir bebeğim var fakat zorunlu ibaresi nedeniyle geçiçi olarak 6 aylığına görevlendirildim. yaptığım bütün itirazlar mardin il milli eğitim tarafından reddedildi ve su an zorunlu olarak bu görevi yürütüyorum. bu davada ben de mağdurlardan biriyim. sonuçta ben teknisyen değil öğretmenim...

Ben bu haftada vali yardımsıcına verdiğimiz dilekçenin akıbetini soruşturup bekleyeceğim ama cevap gelmezse önümüzdeki haftadan itibaren mahkeme hazırlıklarına başlayacağım. Ben idari mahkemeye vereceğim ancak maraşta bu konuda sizede her türlü desteği veririm.

sendikaya genel bir dava açıyorum arkadaşlar. benden dilekçe istediler durumumuzu anlatan. vereceğim dilekçe aşağıda:

Kahramanmaraş Merkez .................... İlköğretim Okuluna 12/10/2009 tarihinde bilişim teknolojileri aday öğretmeni olarak atamam gerçekleştirilmiştir. İlimiz Milli Eğitim Müdürlüğünün 31/12/2009 tarihli ve 40271 sayılı Valilik Oluru ile başvurum olmaksızın ve isteğim dışında zorunlu bir şekilde okul bilişim teknolojileri formatör öğretmeni olarak 01/01/2010- 30/06/2010 tarihleri arasında görevlendirmem tesis edilmiştir. Devlet Memurları Geçici Süreli Görevlendirme Yönetmeliğinin “Geçici Süreli Olarak Görevlendirilecek Personele İlişkin Şartlar” başlıklı 4. maddesinin b bendinde belirtilen “Bu görevde çalışmayı kabul etmesi” şartından hareketle, şahsım olarak bu görevi istememiş olmamdan dolayı 11/01/2010 tarihli dilekçeyle bu duruma itiraz ederek görevlendirmemin iptalini istedim. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzden dilekçeme gelen 19/01/2010 tarihli ve 2019 sayılı cevapta iptalin mümkün olmadığı belirtilerek talebim geri çevrilmiştir.
Söz konusu itirazımın gerekçeleri ise şöyle ki: Bir öğretmen olarak aynen bir idareci yahut memur gibi sabah 8.00 akşam 17.00 mesai saatlerini kabul etmemekteyim. Görevlendirmem ara tatil dönemine denk geldiği için diğer öğretmenler gibi tatilimi de yapamamış bulunmaktayım. Keza bu görevlendirme bir sonraki 6 aylık dilimde gerçekleştirildiği takdirde aynı şekilde yaz tatilinden de mahrum bırakılma ihtimalim bulunmaktadır. Bu uygulama ile fiilen girmiş olduğum dersler 30’dan 15’e düşmüş, buna karşın okulda bulunduğum vakti artırmıştır. Kısacası öğretmen değil de memurmuşum gibi bir muameleyle karşı karşıya kalmış bulunmaktayım. Tüm bu şartlar bu görevi kabul etmemem için yeterlidir diye düşünmekteyim. Ayrıca önemli bir husus da iller arasındaki farklı uygulamalar. Müdürlüğümüz, dilekçeme vermiş olduğu cevapta Bakanlığımız emrini öne sürmektedir; ne var ki diğer pek çok ilde bu görevlendirme kişilerin isteğine bağlı olarak yapılmaktadır. Acaba Bakanlığımız Kahramanmaraş İline farklı bir emir mi göndermiş bulunmaktır! Ki böyle bir emir verilmiş olsa bile, yukarıda belirtmiş olduğum gibi yönetmelikte görevlendirme esasları gâyet açıktır.
Söz konusu formatörlük görevlendirmesinin şartlarının Bakanlığımızca, öğretmen olduğumuz dikkate alınarak ve ara tatil-yaz tatili haklarımızdan mahrum bırakılmamamızı sağlayacak şekilde belirlenmesi, isteğimiz doğrultusunda yapılması ve hatta bütün illerde keyfilikten kaçınarak tek tip uygulanması, bu görevi kabul edilebilir bir biçime sokacaktır diye düşünmekteyim.
Bilgilerinize ve gereğini saygılarımla arz ederim.

17/02/2010

.................................

EKLER:
1) Atama Kararnamesi
2) 31.12.2009 tarihli ve 40271 sayılı görevlendirme yazısı
3) 11.01.2010 tarihli dilekçe örneği
4) İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün19.01.2010 tarihli ve 02019 sayılı cevabî yazısı

hocam gayet açıklayıcı bir dilekçe bütün sorunlarımıza değinilmiş ellerinize sağlık dava ne zaman sonuçlanır herhangi birşey söylediler mi sendikadan eğer olumsuz olursa (ki inşallah olmaz) tek tek dava açma yoluna gideriz.

Hocam ellerinize sağlık. Bende Kahramanmaraş merkezde görev yapıyorum. Her türlü desteğe varım.

arkadaşlar benmi çok takıyorum acaba? laboratuarı etkin kullanımı için eğitim öğretim saatleri dışında da laboratuar açık olacak diyor ve rapor istiyorlar. bana bunu bi anlatırmısınız. NOT: sayın yöneticim bu durum çok çok önemli;ve açığa kavuşmalı, lütfen silme, lütfen!

yaren61' Alıntı:
hocam gayet açıklayıcı bir dilekçe bütün sorunlarımıza değinilmiş ellerinize sağlık dava ne zaman sonuçlanır herhangi birşey söylediler mi sendikadan eğer olumsuz olursa (ki inşallah olmaz) tek tek dava açma yoluna gideriz.

dava ne zaman sonuçlanır bilmiyorum. helebi açılsın. bugün dilekçeyi veriyorum. inşallah bi aksilik olmaz.

Hocam bizim görevlendirilmemiz geçici görevlendirme adı altında yapılıyor belki ama ben avukatlada konuştuğumda geçici görevlendirmenin bir yerden alınıp başka bir yere verilme olduğunu bizim görevlendirmemizin bu kapsama alınmadığıdır. Biz milli eğitime verdiğimiz dilekçede geçici görevlendirme yönetmeliğinin yanında Devlet Memurları Kanununda (geçici görevlendirme memurun muvafakatı ile olur) maddesini bile ekledikki bunu bile dikkate almadılar. Zaten bu maddelere dayandırılarak verilen dilekçelerimiz bu yüzden hep red cevabı ile sonuçlanmıştır.
Bizim temel dayanak olarak belirteceğimiz 2 şey var
1) 119 sayılı talim terbiye kurulu kararlarına göre bizlerin maaş karşığı dersi 15 saattir ve 21 ders saaatinden fazlasını istemediğimiz durumlarda fazlasını almama hakkımız olmasına rağmen bizlerin istek dışı olarak 8-5 arası görevlendirilme zorunluluğunda bırakılmamız

2) Anayasanın 18 maddesinde kimse zorla çalıştırılamaz angarya yük verilemez maddesine dayanarak; öğretmenler eğitim-öğretim sınıfına girerler ve öğretmenlerin ders saati dışında 8-5 arası hatta mesai saatleri dışında bile(bakanlığın yayınlamış olduğu yasal dayanağı olmayan mevzuata göre) bt sınıfında bekçi gibi bekletilmesi angarya yüktür. Biz bu yükü isteğe bağlı olarak almak istiyoruz.
Hocam eğer dilekçeyi değiştirme şansını varsa böyle yaparsanız daha iyi olacağı kanaatindeyim çünkü sendika avukatının bana dedikleri bunlardı.

atakan_cesur hocam.Yaz tatili ile ilgilili yazdığınız kısım reddedilebilir çünkü ikinci görevlendirme 1 temmuza kadar yani yaz tatili hakkınız var derlerse birşey söyleyemezsiniz.Bence dilekçede çalışma saatlerindeki haksızlık daha net anlatılmalı yxsxr hocamın yazdıkları bence dilekçenizde yer almalı. ayrıca genel bir dava açtığınız için teşekkür ederiz. Bence bu dava dilekçesine buradakiler imza atıp destek olabilir. Böylece tek olmadığınızı göstermiş oluruz.Bunun yanında dava ile ilgili bana bir şey düşerse yapmaya hazırım. Bu yaptığınızı tam olarak destekliyorum.

arkadaşlar ben uzun zaman araştırdım araştırmalarım sonucunu ve sizin istiklerinizi dilekçemde belirttim. Dünde genel sendikaya üst yazıyla gönderdik. yxsxr hocamın yazısı daha önce yayınlansaydı onuda eklerdim tabiki. Kusura bakmayın. Ben elimden geleni yaptım arkadaşlar. Dava ne zaman sonuçlanır bilmiyorum. biliyorsunuzki bunun belli bir tarihi yok.

bu durum benim de başımdan geçti geçen sene..ne kadar dil döktüysem de idarecilerime dinletemedim..ve imzalayıp elimle teslim ettim:( sonrasında bişi çıkmadı şükür de bt öğretmeni olaram devam ettim, dün bi arkadaş mahkemenin bu kararı iptal ettiğini söyledi onun için görevlendirmemiz yapılmamış. Bugün bu başlığı görünce tekrar tedirgin oldum :( her ile farklı uygulama olduğu durumu çıkıyor ortaya.. hayırlısı.. mücadelenizi destekliyorum :+1:

Hocam farketmişsinizdir ben sadece 4den sonra foruma girebirlme fırsatı buluyorum genel olarak bu yüzden yazınıza geç cevap verdim. Bu çabanızdan ve girişiminizden dolayı sizi tebrik ederim hocam. Herkesin sadece kendini düşündüğü, ileride başlarına gelmeyeceklerini zannedip hiç bir manevi desteği olmayan arkadaşlara rağmen bu dava genele hitap etsin düşüncesiyle hareket etmenizide ayrıca tebrik ediyorum.

Bize gelince valiliğe verdiğimiz dilekçenin cevabıda bugün geldi. aynı standart cümlelerle ... bakanlığın emirleri gereği iptal isteğiniz geri çevrilmiştir diye. bende yarın olmasa bile en geç pazartesi sendika avukatlarıya görüşüp mahkeme işlemlerine başlayacağım inşallah.

bu konuda üzerime düşen her görevi yerine getiririm.imzaysa imza ... belgeyse belge... yeterki şu işkence bitsinnn...

yahu burada herkes formatçr olmak için takla atıyor siz olmasa daha iyi olur diyorsunuz keşke benimm gibilere formatörlük kadrosu verilsede her 6 ayda bir yenilenmese

xxx67 yarın birgün senin şartlarında değişir yada karşına gıcık bir müdür çıkar ozaman görürüz senide.
1) ben konyalıyım, sömestir ve yaz tatilimin kesinlikle bir gününü dahi maraşta geçirmek istemiyorum.
2)müdürün altında iş yapmak istemiyorum derslerime girip çıkayım ekstra işleri bir bilgisayarcı olarak zaten gönüllü yapıyoruz
3) 8den 5e kadar bt sınıfında internet cafeci gibi beklemek istemiyorum beklemek isteyen beklesin ona karşı değiliz
4) madem görevlendirme istemiyorsun eğitici formatölük sınavına gir sürekli formatör ol

ben hiç bir zaman formatörlük istemedim ve bu zorunlu olayıda artık kesinlikle istemeyeceğim anlamını taşıttı bana gereken neyse yapacağım yanlız şunu bilin bizim gibi birbirlerine destek olmayan keyfini, sadece kendini düşünen arkadşlar er yada geç aynı problemlerle yüzleşeceksiniz buna eminim. kendinizi internet cafeci yada bir amele gibi görmeyin siz eğitimcisiniz ve en az rehber öğretmenlerin özlük hakkı kadar bizlerinde o haklara sahip olmamız gerektiğine inanıyorum tabi sadece kendimizi düşündüğümüz için onlar kadar olamayacağımızıda biliyorum

atakan_-_cesur' Alıntı:
yaren61' Alıntı:

dava ne zaman sonuçlanır bilmiyorum. helebi açılsın. bugün dilekçeyi veriyorum. inşallah bi aksilik olmaz.
Hocam senden iyi haberler bekliyoruz. İsterse dava 2 sene sürsün nasıl olsa bu işi 30 sene ypıcaz(ölmezsek:)
davan sonuçlandıktan sonra emsal göstermek için sırada bekliyorum.

arkadaşlar inşallah ben bu yola başkoydum kazanacaz allahın izniyle. ilgilenen arkadaşlarada ayrıca teşekkür ediyorum. bu dava eşimin üstüne açıyorum. oda bilişim öğretmeni. ben dilekçe verdim beni yapmadılar. eşim dilekçe vermedi onu yaptılar. :D

yxsxr' Alıntı:
xxx67 yarın birgün senin şartlarında değişir yada karşına gıcık bir müdür çıkar ozaman görürüz senide.
1) ben konyalıyım, sömestir ve yaz tatilimin kesinlikle bir gününü dahi maraşta geçirmek istemiyorum.
2)müdürün altında iş yapmak istemiyorum derslerime girip çıkayım ekstra işleri bir bilgisayarcı olarak zaten gönüllü yapıyoruz
3) 8den 5e kadar bt sınıfında internet cafeci gibi beklemek istemiyorum beklemek isteyen beklesin ona karşı değiliz
4) madem görevlendirme istemiyorsun eğitici formatölük sınavına gir sürekli formatör ol

ben hiç bir zaman formatörlük istemedim ve bu zorunlu olayıda artık kesinlikle istemeyeceğim anlamını taşıttı bana gereken neyse yapacağım yanlız şunu bilin bizim gibi birbirlerine destek olmayan keyfini, sadece kendini düşünen arkadşlar er yada geç aynı problemlerle yüzleşeceksiniz buna eminim. kendinizi internet cafeci yada bir amele gibi görmeyin siz eğitimcisiniz ve en az rehber öğretmenlerin özlük hakkı kadar bizlerinde o haklara sahip olmamız gerektiğine inanıyorum tabi sadece kendimizi düşündüğümüz için onlar kadar olamayacağımızıda biliyorum

KESİNLİKLE KATILIYORUM. xxx67 nin konuyu anladığını zannetmiyorum.

Geri