Yarın grevdeyiz!-Eğitimsen-Türk Eğt.sen- Eğt.iş

Kodla Büyü
_miracle_' Alıntı:
iş bırakma mı grev mi?
fark var mı bilmiyorum sanırım..
üyesi olduğum sendika da eylemdeymiş. İdareyi arayıp haber mi vermeli? yoksa okula gidip iş mi bırakmalı bilemedim...????

benim izleyeceğim yol: iş bırakıp sendikanın eylemine katılacağım. 12:00'de sultanahmet meydanı'nda buluşulacak, il mem binasına yürünecek ve orada bir basın açıklaması yapılacak.. sendikanın eylemine katılarak meydana çıkıp, halkın da dikkatini çekmek gerekir diye düşünüyorum.. aksi durumda meydanda az kişi görülünce herkes grevi küçümsüyor ve basında da yer bulamıyor.. önceki grevlere baktığımızda durum böyle.. bir çok kişi iş bırakıyor ama sendikanın eylemine destek verip, meydana çıkanlar çok az olunca greve katılım düşükmüş gibi algılanıyor..

ben idareye haber vermeyeceğim.. okulda görmeyince zaten kendileri ararlar.. "sendikamın kararından dolayı grevdeyim" diye durumu anlatırım.. şimdiye kadar tüm grevlerde bu şekilde hareket ettim ve hiçbir sorun yaşamadım.. selam ve saygılar..

ben de yarın eyleme katılıyorum.. Yeni yasayı destekliyorum diyen arkadaşı anlamak mümkün değil, bu nasıl bir mantık? Ortada özlük haklarına müdahale var ama adam destekliyorum diyor... İdareciler tabiki değişmeli demiş, zaten 5 yıl rotasyonunu getirmişlerdi, vali emri ile müdürlüğe atanmak neyin nesi bana açıklayın lütfen! Neresinde mantık var bunun? Alelen "hükümet yanlısı adamlar gelir müdür koltuğuna oturur, olmayan defolup gider" in yasalaşmış hali...

Arkadaslar sendikasızlar yarın icin nasıl bir yol izlemeli :?:
Hastaneye giriş yapsak yeter mi yoksa rapor mu almalıyız

sendikanız yoksa rapor almanız daha uygun gibi, sonuçta tüm gün sürecek bir eylem

ben size olacağı söyleyim arkadaşlar..

daha önceki grevlerden tecrübedir.

yarın grevde olan sendikacı arkadaşların çoğu gider sevk rapor alırlar.. sonrada grevdeydik derler. malesef durum böyle

arslan-46' Alıntı:

yarın grevde olan sendikacı arkadaşların çoğu gider sevk rapor alırlar.. sonrada grevdeydik derler. malesef durum böyle
evet gecenki grevde böyle bi durum olmuştu.. rapor olurda greve katılmış sayılmıyor.. aradaki fark maaş açısından nedir peki.. benim katıldığımda raporsuzdum kesintide yapmamışlardı sanırım..

Böyle bir yasa tasarısının nesini savunursunuz.

Böyle bir güce ne şu andaki hükümet nede farklı bir siyasi anlayışa sahip olabilecek başka bir hükümet sahip olmalı.

Yarın iş başına.
Okulda her zaman ders veriyoruz birazda sokakta verelim.

webcevap' Alıntı:
Böyle bir yasa tasarısının nesini savunursunuz.

Böyle bir güce ne şu andaki hükümet nede farklı bir siyasi anlayışa sahip olabilecek başka bir hükümet sahip olmalı.

Yarın iş başına.
Okulda her zaman ders veriyoruz birazda sokakta verelim.

:+1: :alkis: :alkis:

KAMUOYUNA
(BASIN DUYURUSU)
1 GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ
Bilindiği gibi sendikamız Eğitim Söz –Sen olarak;Yeni MEB teşkilat yasasıyla ilgili SENGN-2014/02.02 ve 14.02.2014 tarihli yazımız ile kanunda yapılacak değişikliklerin yaratacağı mağduriyetleri,hak kayıplarını ,tasfiyeler ve yaratılmak istenen iş güvencesizliğine dair MEB Müsteşarlık Birimi’ne bildirmiştik.Yine aynı konuyu SENGM-2014/02.07 yazımız ile aynı gün TBMM Milli Eğitim Kültür,Gençlik ve Spor Komisyonu’na acil durdurulması yönünde elden vermiştik.Diğer yandan konunun son derece önem arz etmesinden dolayı TBMM çatısı altında ki tüm parti gruplarıyla da görüşüp,yazımızı iletmiştik.Sendikamız resmi anlamda kanun tasarısının geri çekilmesi için girişimlerde bulunan tek sendika olmuştur.

arslan-46' Alıntı:

yanlış. okulumda sendikalı olup ta greve katılan hiç kimse bugüne kadar sevk ya da rapor almadı. sizin cesaretiniz yoksa, sendikalı olanları da böyle düşünmeyin o kendi korkaklığınızdır.

Re: Ynt: Yarın grevdeyiz!-Eğitimsen-Türk Eğt.sen- Eğt.iş

btogretmeni34' Alıntı:
arslan-46' Alıntı:

yanlış. okulumda sendikalı olup ta greve katılan hiç kimse bugüne kadar sevk ya da rapor almadı. sizin cesaretiniz yoksa, sendikalı olanları da böyle düşünmeyin o kendi korkaklığınızdır.
Polemiğe girmeye gerek yok. Arkadaş daha önce yaşanan durumdan bahsetmiş ki önceki okulumda da yaşandı.

Re: Ynt: Yarın grevdeyiz!-Eğitimsen-Türk Eğt.sen- Eğt.iş

Sendikalı olmayan arkadaşlar sizlerde rapor alarak katılın greve. Mr. Spermata hocamın dediği gibi " Sen yoksan bir kişi eksiğiz"

ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER BU HAKKI TANIMLAMAKTADIR

Anayasamızın 90. maddesinin son fıkrasına, 07.05.2004 günü kabul edilip 22.05.2004 günlü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5170 sayılı yasayla eklenen son cümle uyarınca “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası anlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası anlaşma hükümleri” esas alınacaktır. Söz konusu madde uyarınca iç hukukumuzun bir parçası haline gelen aynı zamanda yasalardan önce gelecek temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşmelerin örgütlenme ve düşünce özgürlüğüne ilişkin hükümler içerdiği bilinmektedir.
Ülkemizce onaylanıp imza altına alınmış, uluslararası sözleşmelerden 87 ve 151 sayılı ILO Sözleşmeleri gereğince de, kamu görevlilerinin hak arama etkinliğinde bulunmaları bir demokratik bir tepki olarak kabul edilmiştir. 87 Nolu ILO Sözleşmesi’nin 3/1 maddesinde: “Çalışanların ve işverenlerin örgütleri, tüzük ve yönetmeliklerini düzenlemek, temsilcilerini serbestçe seçmek, yönetim ve etkinlerini düzenlemek ve iş programlarını belirlemek hakkına sahiptir” hükmüne, 151 sayılı İLO Sözleşmesi’nin 3.maddesinde ise:“Bu sözleşmenin uygulanması bakımından kamu görevlileri örgütü deyimi oluşumu ne olursa olsun amacı kamu görevlilerin çıkarlarını savunmak ve geliştirmek olan herhangi bir örgüt anlamına gelir” hükmüne yer verilerek kamu çalışanlarının çıkarlarını savunmak ve haklarını aramak amacıyla etkinliklerde bulunabilecekleri açıkça kabul edilmiştir. Aynı maddenin 2. fıkrasında, “Kamu makamları bu hakkı sınırlayacak veya bu hakkın yasaya uygun şekilde kullanılmasına engel olacak nitelikte her türlü müdahaleden sakınmalıdır” hükmüne yer verilmiş, bu hakkın kullanılmasının kamu makamlarınca engellenmeyeceği belirtilerek çalışanlar korunmuştur. 87 sayılı Sözleşmenin 8/2 maddesinde de, “Yasalar, bu sözleşme ile öngörülen güvencelere zarar verecek nitelikte olamaz veya zarar verecek şekilde uygulanamaz” hükmüne yer verilerek kamu çalışanlarının örgütünün kendi amaçları doğrultusunda düzenlemiş olduğu etkinlere katılmasının bir hak olduğunu açıkça ortay koymuştur.

İÇ HUKUK DÜZENLEMELERİNDE HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜNE VURGU YAPILMIŞTIR

Yine 1999/44 sayılı Başbakanlık genelgesinde “Demokratik ve sosyal hukuk devleti olmanın en önemli göstergelerinden birinin örgütlenme özgürlüğü olduğu, temel insan haklarından biri olan örgütlenme özgürlüğünün ayrımsız bir biçimde tanınmasının çalışanların vazgeçilmez hakkı olduğu; ülkemizin de tarafı olduğu İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Avrupa Sözleşmesi, Avrupa Sosyal Şartı gibi uluslararası metinler ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün onaylanan 87, 98 ve 151 sayılı Sözleşmelerinde memurlar dahil tüm çalışanların sendikal örgütler kurmaları, bu sendikalar ile üst kuruluşlarının amaçları doğrultusunda etkinliklerde bulunabilmelerinin kabul edildiği; kamu çalışanlarının sendika ve üst kuruluşlar oluşturabilmelerinin ve bunlara üye olabilmelerinin anayasal ve yasal dayanaklarının olduğu, bu dayanaklar arasında, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Avrupa Sözleşmesi, Avrupa Sosyal Şartı gibi uluslararası metinler ile ILO’nun 87, 98 ve 151 sayılı Sözleşmeleri dışında, anayasanın 53. maddesi ile 657 sayılı Yasanın 22. maddesinin yer aldığı; kamu görevlilerinin sendika ve konfederasyonlar şeklinde örgütlenmelerine engel olunmaması, bu örgütlerin etkinliklerinin genel kolluk yetkisi kullanılarak müdahale edilmemesi, sendikal çalışmaları nedeniyle sendika yöneticilerine ve üyelerine disiplin cezası uygulanmamasının gerektiği” ifadelerine yer verilmiştir. 2005/14 sayılı Başbakanlık Genelgesi başlığında; “ Demokratik ve sosyal hukuk devleti ilkesinin en önemli gereklerinden biri örgütlenme özgürlüğünün sağlanmasıdır. Örgütlü toplum, demokratik toplum düzenini ve katılımcı yönetimi gerçekleştirmenin vazgeçilmez şartı olarak değerlendirilmektedir. Devletimizin de taraf olarak onayladığı uluslar arası sözleşme ve belgeler ile Anayasa başta olmak üzere iç hukuk düzenlemelerimizde, memurlar dahil tüm çalışanların sendikal örgütler kurabilmeleri, kurulmuş bulunan sendikalara üye olabilmeleri, sendikalar ve üst kuruluşlarının amaçları doğrultusunda serbestçe faaliyette bulunabilmeleri örgütlenme özgürlüğü kapsamında güvence altına alınmıştır.” Hükmüne yer verilerek sendikaların hak arama özgürlüğünün kaynağına vurgu yapılarak hüküm altına alınmıştır.

YÜKSEK MAHKEME KARARLARI KAMU ÇALIŞANLARININ HAKLI TALEBİNİ KAMUOYUNA DUYURMASININ BİR HAK OLDUĞUNU HUKUKA UYGUNLUK İÇERDİĞİNİ TEYİT ETMİŞTİR.

Kamu görevlilerinin disiplin cezasına konu edilen eylemi; Çeşitli idari yargı kararlarında disiplin cezasını gerektiren bir fiil olarak değerlendirilmemiştir. Örneğin; Danıştay konu ile ilgili içtihat niteliğindeki bir kararının gerekçesinde: “Olayda, davacının üyesi bulunduğu sendikanın yetkili kurullarınca alınan karara uyarak, kamu görevlilerinin içinde bulunduğu mali sıkıntının kısmen düzeltilmesi ve kamuoyunca bilinen bu sıkıntıları yine kamuoyuna anlatarak desteğinin sağlanması amacıyla 1.12.2000 tarihinde bir gün göreve gelmemek eylemini gerçekleştirdiği anlaşılmış olup, davacının sendikal faaliyet kapsamında bir gün süreyle göreve gelmemesi fiilinin mazeret olarak kabulünün gerektiği, dolayısıyla 657 sayılı yasanın 125/C-b maddesinde öngörülen “özürsüz” olarak bir gün göreve gelmemek fiilinin sübuta ermediği görülmüştür.” açıklamasına yer verilmiştir.

MEB Hukuk Müşavirliğinin yazısı için tıklayınız

Danıştay Kararı İçin Tıklayınız

Aksaray İdare Mahkemesi Kararı İçin Tıklayınız

Kendi eylemine sahip çıkamayan öğretmenliklerine diyeyimben şimdi, sevk alan mı ararsın? Göstermelik olarak sendikada görünüp işe gelen mi ararsın,,, yazık. İşin yükü yine Eğitim-Sen illere kaldı. Her zaman ki gibi.

Gezi gibi onurlu, sivil, barışcıl bir isyanda yer alamadınız, hiç olmazsa kendi eyleminizde dik dursaydınız.
Bir kerecik te olsa aşın şu korku duvarlarını.

bugün görevlendirme okulumdayım, yarın ilk işim eğitim bir sen den istifa etmek olucak :verymad: :verymad:
bu güne kadar önemsemeyip istifa etmediğim için hepinizden özür diliyorum arkadaşlar...

benim en çok karşı çıktığım nokta 6 yılı doldurmuş dershane öğretmenleri kpss şartı aranmaksızın öğretmen olabileceklermiş!!! bu ne yaa..biz boşuna mı deli gbi kpss çalıştık...üniversitede son senemi heba ettim çalışcam diye...yazıklar olsun

hsarpay' Alıntı:
Gezi gibi onurlu, sivil, barışcıl bir isyanda yer alamadınız, hiç olmazsa kendi eyleminizde dik dursaydınız.

Gezinin neresi barışçıldı anlamadım. Ortalığı yakıp yıkmanın adı barışçıl olmuş. Gösterileri, grevleri her zaman desteklerim fakat sağa sola zarar vermemek şartı ile.

piluşum' Alıntı:
hsarpay' Alıntı:

Gezinin neresi barışçıldı anlamadım. Ortalığı yakıp yıkmanın adı barışçıl olmuş. Gösterileri, grevleri her zaman desteklerim fakat sağa sola zarar vermemek şartı ile.

Zarar mı görmek istiyorsun, ülkeyi soyanlara bak. Gezi de terör uygulayanlara bak. Görmek istiyorsan elbette.
O teröristler Ukrayna da olduğu gibi çıkıp özür dilemedikçe vicdanlar kanamaya devam edecek.

demek ki herkes halinden memnun. grevde olanlar çok az.
ben okula gitmemekte yanlış yapmışım. bazen öğretmen camiasını anlamak çok zor oluyor. sendikalı olmuşsun sendikan eylem kararı alıyor. sen yoksun. veya sendikalı olmayanları da anlamış değilim. neden?

Geri