<< YİBO öğretmenlerine +6 , +10 puan? >>

Kodla Büyü
çok saçma bir durum. orada çalışan bir öğretmenle diğer kurumlarda çalışan öğretmen arasında ne fark var ?

Valla her YİBO nasıl bilmiyorum ama bazılarında çalışan arkadaşlarım var. Çok rahat olduklarını söylüyorlardı. Şimdi ordan gitmezler heralde. YİBO ların imkanlarının iyi olduğunu duymuştum. +10 puan ne demek. Bazı yerlerdeki arkadaşlar bu puan için 1 sene çalışıyorlar. Hayırlısı bakalım daha neler görecez... :|

hadi veriyorsuz neden bayanlara 10 Erkeklere 6
ayrıca yatılı liselerde çalışanlar ne olacak

ben iki sene yiboda çalıştım. oarda çalışmayanlar anlamazlar zorluklarını bence hak ediyorlar alsınlar. görevini adam gibi yapmayıp herşeyi para zannedenler için ohh çok rahat gece nöbet tutup sabaha kadar uyurlar oohh gelsin ekdersler. ama ben nöbette sabaha kadar uyuyamıyordum o kadar öğrencinin sorumluluğunu almak kolay değil.

missilver' Alıntı:
ben iki sene yiboda çalıştım. oarda çalışmayanlar anlamazlar zorluklarını bence hak ediyorlar alsınlar. görevini adam gibi yapmayıp herşeyi para zannedenler için ohh çok rahat gece nöbet tutup sabaha kadar uyurlar oohh gelsin ekdersler. ama ben nöbette sabaha kadar uyuyamıyordum o kadar öğrencinin sorumluluğunu almak kolay değil.
Sayın hocam her yerde görev yapmak zordur. Malzeme insan olunca bunun kolayı yoktur. Demiri ocağa verirsin yakarsın eritirsin. alırsın ocaktan döve döve şekil verirsin. ama insan farklı ve her yerde zor. İşin hakkını verdikten sonra ha ovada ha dağda ha başka yerde. Bütün öğretmenlerin ben işin hakkını verererk yaptığına inanıyorum. ama bu durum bana ayrımcılık olarak geliryor bayan erkek ayrımı en basidi

missilver' Alıntı:
Hocam aslında benim de takıldığım nokta bu. Yani nöbet tutmak demek bazı öğretmenler için yoklamayı aldıktan sonra sabaha kadar uyumak demek. Yani insanın vicdanı nasıl rahat eder anlamıyorum. O çocuklar sonuçta o insana emanet...

Yibodayım olmayan olayları olmuş gibi gösterip,sırf okul yönetimini sürmek ve kendi adamlarını getirmek için tüm okula kınama cezası verildi.Yiboda daha ilk yılımdı.Temiz sicilime ve aldığım ödülleri bir anda sildi bu kınama cezası..
O yüzden yiboda çalışmayanlar,çalışanların halinden anlamazlar ve rahat olduklarını düşünürler.Madem rahat buyurun gelin...

tam bir saçmalık, yeni bir akp kurnazlığı yine.
3 yıl yiboda çalışmış biri olarak söylüyorum, yibolar çokçok daha rahat okullar ama illa yardımcı olacaksa akp hukumetimiz nöbet ekderslerini arttırsın. 6 saat vereceğine 10 saat ekders versin yibolara..
cok yanlıs bir uygulama..

YİBO da çalışan bir öğretmen olarka cevap vereyim hocam. saat 8de belletmenlik göreviniz başlar ve diğer sabah saat 8e kadar göreviniz devam eder. busüre içerisind eöğrencilere geecek en ufak bir olaydan siz sorumlusunuzdur. banyolarını yaptırısınız, yatırırsınız, ders çalışmalarını kontrol edersiniz,yemeklerini dağıtırsınız,vs vs vs her türlü olay belletmen öğretmendedir. ha diyeceksiniz yada diyebilirsiniz nöbet ücretini alıyorsnuz. Soruyorum size belleticlik göreiv zorunlu olmasa 36 lira için büyük bir sorumluluğu kim almak ister ?? çocuk düşer başını bir yere vuru allah göstermesin beyin kanamaı geçirir. Sorumlu belletici öğretmen. Düşerkolunu kırar soumlu öğretmen. ve buna benzer olaylar çoğaltılabilir. Her YİBo böylemi değil tabiki. Daha düzenli ve öğrenciler aklı başınd aolan okullarda var ama genneleöeye baktığınızda bi çok okul bu şekilde. Eh artık kararıda siz verin +6 ve +10 doğrumu diy. Bir ayrıntı daa bütün bu yükleri erkek belletmen çeker bayan belletmen akşam olan pansyon olaylaırna kaırşma z erkek yibolarda ama o +10 erkek +6 alıyor. eğer artı puanlar doruysa bu seferde +6 ve +10 olayının doğruluğunu tartışmak gerekli.... Karar sizde sayın meslektaşlarım :)

pasha34' Alıntı:
hadi veriyorsuz neden bayanlara 10 Erkeklere 6
ayrıca yatılı liselerde çalışanlar ne olacak

bende doğuda 3 yıl pansiyonlu lisede çalıştım!!!
hatta uyarı cezam var! nöbet arkadaşıma ceza vermek için ve bir kaç kişiye
banada verdiler!

ben yatılı okullara kesinlikle karşıyım! İnşallah hepsini kapatırlar!
Hiçbir yibo nun başarılı olduğunu görmedim!
devam ittirilceksede düzenleme yapılmalı! yibo nöbeti hem vicdan gerektirtiren hem de
sorumluluğu olan bir nöbet! öğretmenlerin ucuz işçi olarak kullanıldığı yer!
4-6 saat ekders bol sorumluluk!!!!

eğer eşitlik varsa her ikisinede 10 puan verilmeli ve zorunlu nöbet tutturulması kadar saçma birşey yok!
ama ben puan verilmesinden yana değilim!!!

takım elbiseyle 3 saat belki daha fazla süre banyonun ortasında hamam usulü bir banyoda bekliyordum.
fareli oda dinleniyordum!ve yatıyordum! 24 aslında uyumamak lazım ama ertesi gün 9-10 saat dersin olunca
mecbur uyuyorsun
her türlü güzel kokuyuda tatma imkanı sağladı 3 yılda!!!!

Medyaya düşen bir kaç olumsuz haber sonucu daha çok bayan öğretmenlerin YİBO'lara yönelmesini sağlamak adına yapılmış bir durum. Ancak uygulamada erkek ve bayanların ayrılması çok yanlış bir uygulama. Ki bulunduğum bölgede YİBO'larda görevli öğretmenlerin büyük çoğunluğu bayan. İdareciler erkek öğretmen bulmakta zorlanıyor. Bunun yanında puan uygulaması yerine tazminat yoluna gidilmesi daha yerinde bir karar olurdu. Bir de YİBO'ların çalışma şartları gerçekten zor. Allah kolaylık versin çalışanlarına. İmkanları çok fazla ama o imkanların birde sorunluluğu var. Özellikle idareciler için. Sene başında bölgemizde ki YİBO'ya müdürlük teklif ettiler, kabul etmedim iyikide kabul etmemişim :D Her hafta teftiş geçiriyorlar.

pasha34 hocam benm anlattklarımı güzelce özetlemiş. hocam o kokulaır bende tatım :)) 24 uyumamak gerekiyor evet ama sabah8,30da ders başlayınca sende meburen uyuyrsun. en azından nöbet çıkışı birgün hadi ondnada geçtik öğleye kadar istirahat verlmeli. Bu konu çok su götürür arkadaşlar :))

söylemiş olduğunuz sorumluluklar için yiboda çalışmanız gerekmiyor, pansiyonlu okulda çalışıyorsanız da aynı sorumluluklara sahipsiniz. Üstelik YİBO ların hepsinin lojmanı var, kira derdiniz yok, kaloriferli evlerde çok uygun fiyatlarla paşalar gibi yaşıyosunuz, bi de üstüne ek puan verilecekmiş. Saçmalığa bak... Üstelik madem kadın erkek eşitliği var bayanlarla erkekler arasındaki puan farkı da nedir? Bence köy okullarında çalışan meslektaşlarım çok daha zor şartlar altında, deselerki en yakın yerleşim yerine belli bir uzaklıkta bulunan köy okullarında çalışanlara ek puan vericez helal olsun derim ama YİBO lar için üzgünüm ama aynı temennilerde bulunamıycam...

hocam yatılı nöbetçilere normalde 1 gün istirahat verilir! ama öğretmen olduğumuzdan uygulanamıyor.
ayrıca etütler bitip öğrencilerin hepsi yatırıldıktan sonra uyusan 3-5 saat bir şey uyuyorsun!!

tanes hocma panyisnlu okullarda bir nevi YİBO sayılır. Sana soruyorukm aynı şartları sana verelim sen bu kadar sorumluluğu kabul edermsiin ?? Paşalar gibi yaşayıp bu sorumluuğu sende alabilirim diyorsan eyvallah. köy okulları konusunda onlarınd alojmanı var belki artlaıri yibo kadar yii değildir ama hangisinde bahsettiğmizi sorumluluklar var ?? genelde 5 yıllık okullardır ve belli bir saatten sonra hepsi evlerine gide yada kaldıklaır il yada ilçe merkezine. burada hepsi öyle yapıyor... fikrinie saygı duyuyorum ama yaşamayan bilemz işte yaşasanız eminim böyle düşünmezdiniz..

yiboda görev yapmayanlar sıkıntılarını bilemezler
yata yata öğretmenlik yapan çok insan da varona bakarsanız ,buranın şartlarını bilmeden konuşmayın lütfen .
bence yibolarda çalışanlar kesinlikle hakediyor bu puanı.

öğretmene yine en büyük köstek öğretmen olmuş, hemen yorumlar yapılmış, oradakiyle diğer öğretmenlerin ne farkı var diye.

insan bari bilmeden konuşuyorum diye biraz çekinir, utanır.

yibo da çalışan bir öğretmen olarak inanın işler hiç dışarıdan görüldüğü gibi değil. bunca öğrencinin sorumluluğu zorla üzerinize yükleniyor. nöbetim henüz bitti ve eve geldim. inanın yaptığı dersten hiç birşey anlamadım. çoğu aklı başında olmayan öğrencilerin sorumluluğu üzerinize adeta atılıyor. % 90 sorunlu ailelerden gelen çocuklar. ailelerin büyük çocuğunluğu doğurup yiboya atmış çocuklarını.

1 saatlik yoklama arasında öğrencim yurttan kaçtı ve ormanlık arazide çok şükür sağ salim bulundu. her dakika öğrencilerin başında sayım yapmanız ve kontrol etmeniz adeta imkansız.

rahatlığımızı aldığımız üç kuruşluk nöbet parasıyla ölçüyorsanız; bütün nöbet tutan arkadaşlarım nöbet parasının 10 katını verip nöbet tutmamaya razılar.

bu işi küçümseyenler gelin sadece 10 gün yibo da çalışın kaçacak delik arasınız.

meczup' Alıntı:
çok saçma bir durum. orada çalışan bir öğretmenle diğer kurumlarda çalışan öğretmen arasında ne fark var ?

görev yapmayan bilemez... O yüzden sana ne desem boşş.. Ama kolay değil sadece bunu bill...

tanes' Alıntı:
söylemiş olduğunuz sorumluluklar için yiboda çalışmanız gerekmiyor, pansiyonlu okulda çalışıyorsanız da aynı sorumluluklara sahipsiniz. Üstelik YİBO ların hepsinin lojmanı var, kira derdiniz yok, kaloriferli evlerde çok uygun fiyatlarla paşalar gibi yaşıyosunuz, bi de üstüne ek puan verilecekmiş. Saçmalığa bak... Üstelik madem kadın erkek eşitliği var bayanlarla erkekler arasındaki puan farkı da nedir? Bence köy okullarında çalışan meslektaşlarım çok daha zor şartlar altında, deselerki en yakın yerleşim yerine belli bir uzaklıkta bulunan köy okullarında çalışanlara ek puan vericez helal olsun derim ama YİBO lar için üzgünüm ama aynı temennilerde bulunamıycam...

1- bütün yiboların lojmanları yok
2-köyde çalışanlar zaten ilçe puanı+ köy puanı alıyorlar. yibo sadece ilçe puanı alıyo..
3-lojmanları olan yiboların hepsinin kaloriferiyok.
4-ben 200 tl kira veriyorum ('Üstelik YİBO ların hepsinin lojmanı var, kira derdiniz yok')
5- bence sen çekemiyon bu puan meselesini..

tartışacağın tek konu var ('Üstelik madem kadın erkek eşitliği var bayanlarla erkekler arasındaki puan farkı da nedir?')

bilgisavar_38 tebrik ederim gayet gzüzel özetlemişsiniz. bilgisavar_38 hocamında söylediğii gibi köyde çalışanlar zaten +6 köy puanı alıyorlar. Mesela benim oklulm köy sınırları içerisinde aramızda bir okul daha var 150-20 metre mesafede o okul. ben 18 puan alıyorum eski yönetmeliğie göre ordakiler 24 puan alıyor. onlarında lojmanı va rbenmde lojmanım var. benim sorumluluğum var ama onları sorumluluğu yok. YİBO da bir hafta çalışmanız bir nöbet tutmanız size herşeyi gayet iyi anltacaktır....

Eşitlik istiyoruz. Kadın erkek eşit olmalı. Kadınlar erkekleri ezmemeli. Lütfen. Eşit olalım. Eşitlik olsun.

Şu an YİBO'da görev yapmakta olan bir öğretmenim, hatta bu mesajı belleticilik yaptığım anda, yat yoklamasını aldıktan sonra saat 12 de yazıyorum. uygulama iyi güzel ama Sayın Bakanımızın bir tebligatı var. SENEYE hiçbir okul ilköğretim okulu yatılı statüsünde olmayacak. Yakın köyler bir ortak bölgede birleşip taşımalı sistem olacak. Yani YİBO'nun Y'si gidecek İBO olacak.
Bu +6 +10 meselesi ne şekilde gerçekleşecek, YİBO'lar kalkmışken hangi esaslar göz önüne alınacak, yapılması düşünülen İBO'lar için mi geçerli olacak, yoksa YİBO sistemi devam mı edecek şu an için kesin birşey yok arkadaşlar.
Fakat bana göre kesinlikle olması gereken bir uygulama. Sadece bugün yaptıklarımı yazayım, kendinize pay çıkartın. Saat sabah 8'de nöbet görevim başladı. Öğrencilerin ders öncesi hazırlıkları ve derse girişleri kontrol edildi. Öğlen saat 12 de öğrencilere yemek yedirildi. öğleden sonra da ders hazırlıkları yaptırıldı. saat 15.30'da ders çıkışı öğrencilerin pansiyonda işlerini halletmeleri kontrol edildi. 18'e kadar yaptıkları faaliyetler gözlendi. 18'de akşam yemeği, 19 dan 21 15'e kadar gece Etütü ve Etüt yoklaması, 21 15 te pansiyona geçiş, 22 ye kadar temizliklerine ve hazırlıklarına nezaret, 22 de yat yoklaması, 23 de genel olarak odaların kontrolü yapıldı. Okulumuzun mevcudu 120 kız 250 erkek, her nöbet günü aynı şekilde, hafta sonu, resmi tatil fark etmiyor. Ayrıca rahatsızlanan, hastalanan, kolu bacağı kırılan, düşen, ölen tüm sorumluluk size ait. Hem derse gir, hem nöbet tut, hem bu sorumlulukları üstüne al, bunların muhakkak ekstra bir getirisinin olması lazım.
Bu sene görevdeki 4. senem, inşallah eskiye yönelik yaparlar bu uygulamayı, belki 24 puan hizmetime eklenir...

bu sene asker ogretmen olarak yibo da görev yapıyorum.burayı gordukten sonra nobet karsılıgı verilen 6 ek ders ucreti icin inanın kimse kendini bu kadar sorumluluk altına sokup kastırmaz.bircok ogretmen nobet tutmayı istemiyor.yibo da gorev yapmak nobet tutmak kolay is deil bi sekilde bu iyilestirme belki ek ders ucreti arttırılarak yapılabilir ama hizmet puanında +10 veya +6 lık artıs cokta adil deil. ek dersini 6 dan 10 na cıkar 15 e cıkar buna kimse itiraz etmez ama hizmet puanına bu tip katkı olursa yanlıs olur bence

Geri