Vestelin hazırladığı gibi clonezilla ile nasıl imaj yapılır?

Kodla Büyü
pwd' Alıntı:
Vestelin imajında "devam etmek istiyor musunuz" diye sormadan direk yüklüyor mu? Bu şekilde flash belleği hazırlayıp boot ettiğiniz anda size birşey sormadan yükleme yapılıyor. Ama akıllı tahta dışında başka bir bilgisayara flash belleği takıp boot ettiğinizde, imajı o bilgisayara da sormadan yüklüyor. Bu yüzden clonezilla ile imaj oluştururken doğrulama yapmadan direk yükleme işlemi "tehlikeli" olabilir. Aşağıdaki dosyada sizden doğrulama isteyen imaj hazırlamayı anlatıyor.
Buradaki şekilde yaptım, oldu. :+1:

boteakif' Alıntı:
pwd' Alıntı:
Vestelin imajında "devam etmek istiyor musunuz" diye sormadan direk yüklüyor mu? Bu şekilde flash belleği hazırlayıp boot ettiğiniz anda size birşey sormadan yükleme yapılıyor. Ama akıllı tahta dışında başka bir bilgisayara flash belleği takıp boot ettiğinizde, imajı o bilgisayara da sormadan yüklüyor. Bu yüzden clonezilla ile imaj oluştururken doğrulama yapmadan direk yükleme işlemi "tehlikeli" olabilir. Aşağıdaki dosyada sizden doğrulama isteyen imaj hazırlamayı anlatıyor.
Buradaki şekilde yaptım, oldu. :+1:

hocam sadece c yi mi yedeklediniz bu yöntemle yoksa tüm diski mi yedeklediniz? pardus ne de olsa kullanılmıyor d yi yedeklemenin gereği yok herhalde...

egitimci.' Alıntı:
hocam sadece c yi mi yedeklediniz bu yöntemle yoksa tüm diski mi yedeklediniz? pardus ne de olsa kullanılmıyor d yi yedeklemenin gereği yok herhalde...
Hocam ben tüm diski yedekledim. Pardus kullanılmasa bile bulunsun istedim. Tahta açılırken öğrenciler adını görsün yeter. Belki içlerinde merak edip kullanmaya çalışan çıkar :) D yi de yedekledim.

nasıl yaptınız tüm diski yedeklemeyi arkadaşın dediği gibi sadece sda1 yerine sda mı yazdınız?

egitimci.' Alıntı:
nasıl yaptınız tüm diski yedeklemeyi arkadaşın dediği gibi sadece sda1 yerine sda mı yazdınız?
Arkadaşın anlatımında belirttiği gibi önce tüm diskin yedeğini almış olmanız lazım. Sonra o yedeği kullanırken sda yazmanız lazım.

takipteyiz ama biri de kendi clonezillamızı oluşturmayı resimli anlatsa ne güzel olurdu...linuxcularrrr söz sizde :D

elrond' Alıntı:
takipteyiz ama biri de kendi clonezillamızı oluşturmayı resimli anlatsa ne güzel olurdu...linuxcularrrr söz sizde :D

+1

@pwd ve @boteaktif ve emeği geçenler ellerinize emeğinize sağlık, gerçekten çok önemli bilgiler. :alkis:

şunu belirtmek isterimki şu ana kadar hep acronis ile imaj alıyordum, ben haftada 1 gün gidiyorum lisedeki btr görevi için, bir hafta bir tahtaya acronis ile imaj atıyorum problem çıkmıyor, diğer hafta başka tahtaya aynı yöntemle imaj atıyorum imajdan sonra tahta açılırken windows onarma seçeneği çıkıyor sonra işletim sistemi çöküyor bu neden kaynaklanıyor bilmiyorum ama inşallah clonezilla ile bu sorundan kurtulmuş olurum, emeği geçenlere tekrar teşekkürler, ve son olarak @elrondun da dediği gibi clonezillayo flasha hangi program ile yükleyec eğimizi b elirtirseniz makbule geçer.

http://driver.vestel.com/Drivers/fatih/ ... ukleme.zip

Buradan vestelin dosyasını indiren arkadaşlar dosyanın SHA-1, MD5, ... değerlerini yazabilirmisiniz.
Malum 20 gb dan büyük bir dosya. Doğru indirebildik mi ? Kontrol edelim.

Edit :
akilli_tahta_sistem_geri_yukleme.zip
CRC32: BED4B0F0
MD5: D8CF2DBBE6FBF76E980FC1B1E8B54333
SHA-1: 4FE224D3EBD7DAA9CA09406405D0815D4CC30BA6

akilli_tahta_sistem_geri_yukleme.zip arşivi içinden üç adet dosya çıkıyor.

1. clonezilla_vestel_65_v4.iso (21,5 GB boyutunda)
CRC32: 08CC496F
MD5: 1C4E7FB91BBE6A42D884EF75E624DD10
SHA-1: 08AC9B91D32CC4E78E5225038A5CF061C9CEBC3D

2. ETKİLEŞİMLİ AKILLI TAHTA HARİCİ HDD VEYA USB BELLEKTEN SİSTEM GERİ YÜKLEME.docx
Bu konunun 2. sayfasında "samil" arkadaşımız tarafından paylaşılmış.
download/file.php?id=38235

3. Universal-USB-Installer-1.9.1.1.exe
http://www.pendrivelinux.com/downloads/ ... .9.5.1.exe

pwd' Alıntı:
Eğer tehlikeye rağmen imajı otomatik yüklemesini istiyorsanız benim denediğim iki seçenek var.

1- Flash bellek için imaj dosyasını hazırlarken Beginner Mode yerine Expert Mode seçilip oradan "-batch" seçeneğini işaretleyip, "-c" (confirmation) seçeneğindeki işareti kaldırmak
Eğer yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde ayarlayınca flash belleği boot ettikten sonra yüklemeye otomatik olarak başlıyor.
Bende "-batch" cıkmıyor, "-c " çıkıyor. Acaba "-batch" önceki sürümlerdeydi de yeni sürümlerde yerini başka bir komuta mı bıraktı.

Ekli dosyalar

• Clonezilla.JPG
    Clonezilla.JPG
    116.5 KB · Görüntüleme: 4,898
kalelibilişim' Alıntı:
pwd' Alıntı:
Eğer tehlikeye rağmen imajı otomatik yüklemesini istiyorsanız benim denediğim iki seçenek var.

1- Flash bellek için imaj dosyasını hazırlarken Beginner Mode yerine Expert Mode seçilip oradan "-batch" seçeneğini işaretleyip, "-c" (confirmation) seçeneğindeki işareti kaldırmak
Eğer yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde ayarlayınca flash belleği boot ettikten sonra yüklemeye otomatik olarak başlıyor.
Bende "-batch" cıkmıyor, "-c " çıkıyor. Acaba "-batch" önceki sürümlerdeydi de yeni sürümlerde yerini başka bir komuta mı bıraktı.
c seçenğinde işleme başlamadan önce onay al diyor. Sanırım batch işi kalkmış olabilir. Oradaki c onayını kaldırırsanız, sormadan işleme başlar. Ama bence sorması daha iyi olur.

kalelibilişim' Alıntı:

Göderdiğiniz resmin başlığında "Clonezilla advanced extra parameters | Mode: saveparts" yazıyor. Siz şu anda imaj alıyorsunuz. İmaj alırken beginner modda alırsanız daha kolay olur.

Benim anlattıklarım "imaj aldıktan sonrası" için geçerli.

Yani imajı aldıktan sonra, bu imajı flash belleğe ya da Dvd' ye aktarayım, imaj hep yanımda olsun. Harici disk, clonezilla cd'si vs. ile uğraşmadan flash belleği ya da Dvd'yi bilgisayara takıp imaj geri yüklemeyi başlatıyım diyorsanız anlattıklarım size lazım.

hastasıyız dede' Alıntı:
@pwd clonezillayı flasha yazdırırken hangi programı tavsiye ediyorsun.

Programa gerek yok aslında.

http://clonezilla.org/downloads/downloa ... nch=stable

Yukarıdaki adresten clonezilla iso değil de zip uzantılı dosyayı indirip fat formatlı flash belleğe çıkarın. (İndirme sayfasında seçenek 2 deki dosya türü zip olacak)

Flash belleğe dosyaları çıkardıktan sonra, flash belleğe girip "utils/win32" klasörünün altındaki makeboot dosyasını çalıştırın. (Windows 7 kullanıyorsanız yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor.)

Eğer yukarıdaki yöntemde flash bootable olmazsa clonezilla iso yu indirip programla deneyebilirsiniz. Benim kullandığım programlar Yumi ya da Unetbootin.

Tamam anladım herkese sonsuz teşekkürler. Alttaki resimdeki ekran.

Şimdi de yeni bir husus kafama takıldı : Vestelin imajını sanal pc de *.iso dan boot ediyorum satandart clonezilla ekranı geliyor.
Universal-USB-Installer ile usb ye aktarıp usb den boot ediyorum vestelin yükleme ekranı geliyor.
Yani *.iso dan boot etme ile usb den boot etme işleminde farklı arayüz pencereleri karşımıza geliyor.Bu nasıl oluyor ? Sanırım elle düzenleme yapmışlar.
Usb den boot edince kodları syslinux/syslinux.cfg dosyasından alıyor. Cd den boot edince kodları isolinux/isolinux.cfg dosyasından alıyor.

Vestelin imajını yüklerken alttaki gibi soruyor. İmaj yüklendikten sonra pc kendini kapatıyor.
Böyle sorması için üstteki mavi ekranca "-C" nin işaretini kaldırmak gerekiyor.
Pc nin kendini kapatmasını veya yeniden başlatmasını nasıl sağlayabiliriz?

Vestelin "syslinux.cfg" dosyasını incelemek isteyenler için ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Clonezilla2.JPG
    Clonezilla2.JPG
    215.3 KB · Görüntüleme: 4,884
  • ClonezillaVestelSoru.JPG
    ClonezillaVestelSoru.JPG
    149.6 KB · Görüntüleme: 4,881
  • syslinux.cfg.rar
    1.1 KB · Görüntüleme: 70
arkadaşlar ben bir sorun ile karşılaştım yardım ederseniz sevinirim
clonezilla ile yedeği aldım, recovry yaptım ve zipledip, zip dosyasını hariciye çıkardım, tabi harici fat32 olarak formatlandı, utilsin içindeki win32 nin içindeki makeboot.bat dosyasını yönetici olarak çalıştırdım ama aşağıdaki ekran çıktı ve çalıştırmadı

bende msdos komut isteminden komutlarla f nin içindeki utilse, win32 ye girip makeboot.bat ı çalıştırdım kabul etti

ancak bios ekranından başlangıcı usb hdd olarak ayarlamama rağmen windows açılıyor clone zilla ekranı gelmiyor, neden kaynaklandı acaba, pdf kitapta anlatılan işlemlerden farklı olarak yaptığım işlemleri aşağı yazıyorum hatanın neden kaynaklandığı hakkında ipucu vermesi için
1. flash bellek değil harici hdd kullandım
2. makeboot dosyasını sağ tık ile değil komut isteminden çalıştırdım
3. yedeği akıllı tahtada aldım ancak recovry işlemini kendi bilgisayarımda yaptım(okulda zaman kalmadı) yani yedeği kendi bilgisayarımda zip haline getirdim denemeyide kendi bilgisayarımdan yaptım, hariciyi makeboot dan boot ederken dikkatimi çekti "f: for boot using syslinüx" yazıyor acaba kendi bilgisayarımda pardus olmadığı için bu hata oluşmuş olabilirmi?
Şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    197.9 KB · Görüntüleme: 4,868
  • 2.jpg
    2.jpg
    78.1 KB · Görüntüleme: 4,868
  • 1.jpg
    1.jpg
    42 KB · Görüntüleme: 4,867
1. İmajı alın (Zaten almışsınız.)
2. İmajı usb veya cd/dvd için hazırlayın. (Bu adımda cd/dvd yi tercih edin.)
3. İmajı usb ye yazın. (Bunun için Üniversal usb installer kullanın. *.iso yu gösterin. İşlemin tamamlanmasını bekleyin.)
Aslında makeboot dosyası da boot veriyor ama siz bir de bunu deneyin.

kalelibilişim' Alıntı:
1. İmajı alın (Zaten almışsınız.)
2. İmajı usb veya cd/dvd için hazırlayın. (Bu adımda cd/dvd yi tercih edin.)
3. İmajı usb ye yazın. (Bunun için Üniversal usb installer kullanın. *.iso yu gösterin. İşlemin tamamlanmasını bekleyin.)
Aslında makeboot dosyası da boot veriyor ama siz bir de bunu deneyin.
2. ADIMI ANLAMADAIM HOCAM İMAJI USB İÇİN HAZIRLAYIN NEDEMEK BİRDE BU ŞEKİLDE VESTELİNKİ GİBİ OLUYORMU, BİRDE YUKARIDAKİ MESAJIMIN CEVABI HAKKINDA BİR FİKRİN VAR MI?

Şöyle açıklamaya çalışayım.
Clonezill live cd ile sistemi başlatıp save parts veya save disk seçeneği ile yedek aldınız.
Bu imajı usb veya cd için hazırlamak için clonezilla live cd ile sistemi ikinci defa boot ediyoruz.
Bu defa save disk ,save parts değil de "recovery-iso-zip" ile devam edip, daha önce almış olduğunuz imajı cd/dvd için iso dosyası şeklinde hazırlayacaksınız.
Yedek dosya klasörünüğzün olduğu dizinde *iso olarak yedek oluşacak.
Bu yedeği isterseniz cd/dvd ye yazabilirsiniz. İsterseniz de bu iso dosyasını üniversal usb installer programı ile usb ye yazabilirsiniz. vestelinki böyle. sanırım yeterli olmuştur. Aldığınız hata usb nin hazırlanışından kaynaklanıyor olabilir tam olarak bilemiyorum.
Alttaki program ile usb nizin bootable olup olmadığına "Qemu" yu seçerek bakabilirsiniz.
https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5 ... B_BOOT.zip
Daha olmadı adım adım kendi anlatımımı yaparım da çok zamanımı alır.

hocam ders içerikleri ile birlikte yedek aldığım için yedeğin rcovry yapılmış zip hali 95 gb dvd ye sığmaz ben bu yüzden harici kullanıyorum. iso yada zip dosyasını hariciye yazdırmazmı üniversal usb installer programı.

Tamam zaten yedeği dvd den yüklemeyeceğiz. Yalnızca geri yükleme işlemini kolaylaştırmak için yedeğimizi *.isoformatına dönüştürüp daha sonra iso yu üniversal usb installer programı ile harici hdd a yazacağız. Program usb flsh diske yazıyor. usb hdd a da yazması lazım.

tamam teşekkürler bir deneyeyeyim, aşağıdaki resimden clonezilla seçeneğinimi seçiyoruz, bu arada qemu hdd nin boot olmadığı mesajını verdi.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    68.6 KB · Görüntüleme: 4,849
Geri