Vestelin hazırladığı gibi clonezilla ile nasıl imaj yapılır?

Kodla Büyü

samil

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar vestelin http://driver.vestel.com/Drivers/fatih/ ... ukleme.zip buradaki hazırladığı imajı geri yüklemek çok kolay.
Çoğumuz acronis kullanıyoruz. Usb den boot edip 3-5 seçimden sonra imajlarımız geri yüklüyoruz. Vestelin yaptığı gibi taşınırdan açıp direk disk klon işlemi bana daha kolay geliyor. Nette clonezilla ile imaj işlemlerine baktım yapılıyor ama acronisdeki gibi bir takım seçimler yapmak gerekiyor. Vestelin hazırladığı gibi taşınırdan açıp direk klon işlemi nasıl yapılır?

http://clonezilla.org/show-live-doc-con ... disk_clone

Linkteki adımları takip ederseniz işinizi görür sanırım. Geçen sene bende imaj işlemleri için hep clonezilla kullandım. Önce vestelin verdiği son yedeği clonezilla ile yükleyip güncellemeleri yaptım, gerekli olan bütün programları yükledim, e-içerikleride yükledikten sonra tekrardan clonezilla ile kendi imaj'ımı aldım harici diske. şimdi artık sürekli ondan yüklüyorum clonezilla ile.

KöfteHoRr' Alıntı:
http://clonezilla.org/show-live-doc-content.php?topic=clonezilla-live/doc/03_Disk_to_disk_clone

Linkteki adımları takip ederseniz işinizi görür sanırım. Geçen sene bende imaj işlemleri için hep clonezilla kullandım. Önce vestelin verdiği son yedeği clonezilla ile yükleyip güncellemeleri yaptım, gerekli olan bütün programları yükledim, e-içerikleride yükledikten sonra tekrardan clonezilla ile kendi imaj'ımı aldım harici diske. şimdi artık sürekli ondan yüklüyorum clonezilla ile.

Verdiğiniz adresdeki adımları yaparak disk klonlama yapılabiliyor. Bunu bende yaptım. İlk mesajımda belirtiğim gibi vestelin imajı gibi taşınırdan boot edip direk disk klonlamaya başlasın istiyorum. Bu şekilde geri yükleme nasıl yapılabilir onu sordum?

samil' Alıntı:
İlk mesajımda belirtiğim gibi vestelin imajı gibi taşınırdan boot edip direk disk klonlamaya başlasın istiyorum. Bu şekilde geri yükleme nasıl yapılabilir onu sordum?
Bunu ben de merak ediyorum. Yapabilen var mı acaba?

Re: Ynt: Vestelin hazırladığı gibi clonezilla ile nasıl imaj yap

Takip

Hocam boyutu çok büyük olduğu için vestel in dosyasını indirip incelemedim tam olarak ne yaptığını da bilmiyorum. Biraz daha açık yazar mısınız.
Taşınırdan kastınız nedir. cd/dvd den veya Usb den imajı geri yüklemek mi ?
İnen dosya *.iso dosyasımıdır. Usb flash bellekten çalışaçak bir dosyamıdır? İnen dosya yedek dosyası mıdır ?
veya inen dosya hard diskin belli bir bölümündeki imajı diğer bölüme geri yükleme mi yapıyor ?
ya da nedir ne işe yarar ?

kalelibilişim' Alıntı:
Hocam boyutu çok büyük olduğu için vestel in dosyasını indirip incelemedim tam olarak ne yaptığını da bilmiyorum. Biraz daha açık yazar mısınız.
Taşınırdan kastınız nedir. cd/dvd den veya Usb den imajı geri yüklemek mi ?
İnen dosya *.iso dosyasımıdır. Usb flash bellekten çalışaçak bir dosyamıdır? İnen dosya yedek dosyası mıdır ?
veya inen dosya hard diskin belli bir bölümündeki imajı diğer bölüme geri yükleme mi yapıyor ?
ya da nedir ne işe yarar ?
Yaptığı taşınır bellek yada 32 gb lik flash diskten boot ediyorsun bir kere enter'a bastıktan sonra tüm partisionları(mbr+pardus+c+d) yüklüyor.
Taşınırdan kastım taşınır hard disk yada External Disk
İnen dosya iso dur. Diğer sorularınızın cevabı ekteki dosyada olması lazım.

Ekli dosyalar

• ETKİLEŞİMLİ AKILLI TAHTA HARİCİ HDD VEYA USB BELLEKTEN SİSTEM GERİ YÜKLEME.rar
    1.3 MB · Görüntüleme: 1,610
samil' Alıntı:
Yaptığı taşınır bellek yada 32 gb lik flash diskten boot ediyorsun bir kere enter'a bastıktan sonra tüm partisionları(mbr+pardus+c+d) yüklüyor.
Taşınırdan kastım taşınır hard disk yada External Disk
İnen dosya iso dur. Diğer sorularınızın cevabı ekteki dosyada olması lazım.
Hocam baktım ancak hala aklıma takılan sorular var.

1. İnen arşiv dosyasından *.iso dosyası dışında bir dosya çıkmamaktadır doğru mu ?
2. *.iso dosyasının boyutu nedir ?
Anlatındaki clonezilla boyutu 112 mb olarak görünmekte. Anlamadığım imaj dosyası iso dosyasının içinde mi?
Arşiv içeriğindeki dosyalar nelerdir ? *.iso içersindeki dosyalar nelerdir ?

3. Sadece clonezilla_vestel_65_v3.iso dosyasını 112 mb olarak upload edermisiniz.
Ve bu iso içersinde imaj dosyasının konumu, ismi ve uzantısı tam olarak nedir?

Çözüm önerisi
1. Normal colonezilla ile aldığınız yedek dosyasını vestelin yedek dosyası ile değiştirerek aynı sonuca ulaşabilmeniz lazım.
2. Dos tan çalışan ghost ile parametreler kullanılarak bu işlem yapılabiliyor.

Vestelin imajında "devam etmek istiyor musunuz" diye sormadan direk yüklüyor mu? Bu şekilde flash belleği hazırlayıp boot ettiğiniz anda size birşey sormadan yükleme yapılıyor. Ama akıllı tahta dışında başka bir bilgisayara flash belleği takıp boot ettiğinizde, imajı o bilgisayara da sormadan yüklüyor. Bu yüzden clonezilla ile imaj oluştururken doğrulama yapmadan direk yükleme işlemi "tehlikeli" olabilir. Aşağıdaki dosyada sizden doğrulama isteyen imaj hazırlamayı anlatıyor.

Ekli dosyalar

• clonezilla_flash_olustur.pdf.zip
    1.9 MB · Görüntüleme: 1,140
Eğer tehlikeye rağmen imajı otomatik yüklemesini istiyorsanız benim denediğim iki seçenek var.

1- Flash bellek için imaj dosyasını hazırlarken Beginner Mode yerine Expert Mode seçilip oradan "-batch" seçeneğini işaretleyip, "-c" (confirmation) seçeneğindeki işareti kaldırmak

2- Yukarıda anlatılan şekilde "Beginner Mode" ile flash bellek imaj dosyasını hazırladıktan sonra açılış dosyasını elle düzenlemek.

Aşağıda 2. yöntemi kullanarak otomatik olarak imaj yüklemeyi aktif hale getireceğiz.

Anlatılan şekilde flash belleği hazırladıysanız sizden onay almadan imajı yüklemez. Otomatik yüklemeyi açmak için flash bellekteki syslinux klasörü altında syslinux.cfg dosyasını açıyoruz. (Ben Notepad++ programını kullanıyorum)

syslinux.cfg dosyasında aşağıdaki gibi satırlar var. (Satır çok uzun olduğu için sadece belli bir kısmını aldım)
........ ocs_live_extra_param="-g auto -e1 auto -e2 -c -r -j2 ...........

Yukarı satırda bulunan "-c" parametresini siliyoruz. Onun yerine "-batch" parametresini ekliyoruz. Yani aşağıdaki gibi olacak.
........ ocs_live_extra_param="-g auto -e1 auto -e2 -batch -r -j2 ...........

Eğer yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde ayarlayınca flash belleği boot ettikten sonra yüklemeye otomatik olarak başlıyor.

hocam linke nasıl ulaştığınızı merak ettim,vestelin sitesindeki driver listesinde yok.acaba fatihle ilgili bi siteleri mi var? (varsa onu da bulamadım :roll: :roll: )

pwd' Alıntı:
Eğer tehlikeye rağmen imajı otomatik yüklemesini istiyorsanız benim denediğim iki seçenek var.

1- Flash bellek için imaj dosyasını hazırlarken Beginner Mode yerine Expert Mode seçilip oradan "-batch" seçeneğini işaretleyip, "-c" (confirmation) seçeneğindeki işareti kaldırmak

2- Yukarıda anlatılan şekilde "Beginner Mode" ile flash bellek imaj dosyasını hazırladıktan sonra açılış dosyasını elle düzenlemek.

Aşağıda 2. yöntemi kullanarak otomatik olarak imaj yüklemeyi aktif hale getireceğiz.

Anlatılan şekilde flash belleği hazırladıysanız sizden onay almadan imajı yüklemez. Otomatik yüklemeyi açmak için flash bellekteki syslinux klasörü altında syslinux.cfg dosyasını açıyoruz. (Ben Notepad++ programını kullanıyorum)

syslinux.cfg dosyasında aşağıdaki gibi satırlar var. (Satır çok uzun olduğu için sadece belli bir kısmını aldım)
........ ocs_live_extra_param="-g auto -e1 auto -e2 -c -r -j2 ...........

Yukarı satırda bulunan "-c" parametresini siliyoruz. Onun yerine "-batch" parametresini ekliyoruz. Yani aşağıdaki gibi olacak.
........ ocs_live_extra_param="-g auto -e1 auto -e2 -batch -r -j2 ...........

Eğer yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde ayarlayınca flash belleği boot ettikten sonra yüklemeye otomatik olarak başlıyor.
Şimdi gördüm. Cevap için teşekkürler. En yakın zamanda deneyeceğim.

Şu vestel in clonezilla sını imaj dosyası olmadan 112 mb olarak upload edebilecek arkadaş varmı ?
Yokda da en azından syslinux klasöründeki syslinux.cfg dosyasının içeriğini not defteri ile görüntüleyerek buraya yazabilirmisiniz.

Geri