USB Multiboot Toolkit - AdemHoca2015

Kodla Büyü
yasin1905' Alıntı:
Hocam öncelikle elinize emeğinize sağlık. Multiboot USB çalışmanız işlerimizi acaip kolaylaştırdı.

Ancak bir problemim var. Bütün özellikleri sorunsuz kullanmama rağmen. Hirens boot cd üzerinde bulunan Mini Windows XP yi çalıştırdığımda sorunsuz bi şekilde açılıyor ama klavye ve fare hiçbir bilgisayarda hiçbir şekilde çalışmıyor. Masaüstü ekranında kalıyorum. USB PS2 her türlü klavyeyi denedim. 10 çeşit bilgisayarda denedim ama çalışmıyor. Hirens boot cd son versiyonunu indirdim internetten HBCD klasörünü usb ye attım tekrar denedim aynı sorun var. Hirens boot cd yi normal cd ye yazıp başlattığımda sorun olmuyor. Ama multiboot usb nin içinde faydalanamıyorum.

Sebebi ne olabilir sizce?

hocam çalışmanın içindeki hbcd türkçeleştirilmiş özel bi sürümdü ve dediğiniz gibi bazı bilgisayarlarda klavye mouse çalışmıyordu. bende http://www.hirensbootcd.org/download/ adresinden yeni bir hbcd indirdim artık öyle bir sorun olmuyor, ayrıca tnctr de KXP var mini xp olarak onuda tavsiye ederim. http://www.tnctr.com/topic/208991-windo ... -calythyr/

ademola' Alıntı:
yasin1905' Alıntı:
Hocam öncelikle elinize emeğinize sağlık. Multiboot USB çalışmanız işlerimizi acaip kolaylaştırdı.

Ancak bir problemim var. Bütün özellikleri sorunsuz kullanmama rağmen. Hirens boot cd üzerinde bulunan Mini Windows XP yi çalıştırdığımda sorunsuz bi şekilde açılıyor ama klavye ve fare hiçbir bilgisayarda hiçbir şekilde çalışmıyor. Masaüstü ekranında kalıyorum. USB PS2 her türlü klavyeyi denedim. 10 çeşit bilgisayarda denedim ama çalışmıyor. Hirens boot cd son versiyonunu indirdim internetten HBCD klasörünü usb ye attım tekrar denedim aynı sorun var. Hirens boot cd yi normal cd ye yazıp başlattığımda sorun olmuyor. Ama multiboot usb nin içinde faydalanamıyorum.

Sebebi ne olabilir sizce?

hocam çalışmanın içindeki hbcd türkçeleştirilmiş özel bi sürümdü ve dediğiniz gibi bazı bilgisayarlarda klavye mouse çalışmıyordu. bende http://www.hirensbootcd.org/download/ adresinden yeni bir hbcd indirdim artık öyle bir sorun olmuyor, ayrıca tnctr de KXP var mini xp olarak onuda tavsiye ederim. http://www.tnctr.com/topic/208991-windo ... -calythyr/

Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Soru sorduğumu unuttuğum için daha yeni gördüm cevabınızı. Ayrıca ben mesajımda Hirens boot cd nin son versiyonunu da indirip denediğimi yine olmadığını söylemiştim ama... Bir daha deniyim bari indirmeyi :) Teşekkürler ilgilendiğiniz için.

Adem hocam öncelikle emekleriniz için teşekkürler.
Ben bir önceki sürümü bugüne kadar sorunsuz kullananlardanım.
Uzun zamandır siteye giremiyordum son çalışmanızı yeni gördüm.
İndirmeye başlayacağım ama tek bir sorum olacak o da xp konusunda.
Önceki sürümde boot.gz ve xp_kur ile xpyi kuruyordum.
kendi xp'miz içinse boot.gz oluşturmamız gerekiyordu.

Yeni sistemde xp2012.iso görüyorum
herhangi bir xp isosunu hiçbir çalışma yapmadan atınca çalışacak mı?

Merhaba,
UEFI desteği olan casper nirvana masaüstü pc var. multiboot usb bu bilgisayarda çalışmıyor. Asla görmüyor. Çözümü nedir? Bilgilendirebilir misiniz?
multiboot usb UEFI destekli yapılabilir mi?

Kolaylıklar dilerim.

hsarpay' Alıntı:
Merhaba,
UEFI desteği olan casper nirvana masaüstü pc var. multiboot usb bu bilgisayarda çalışmıyor. Asla görmüyor. Çözümü nedir? Bilgilendirebilir misiniz?
multiboot usb UEFI destekli yapılabilir mi?

Kolaylıklar dilerim.

hocam maalesef multiboot üzerinden uefi kurulum yapılmıyor.
yine de uefi bilgisayarda multiboot usb diski görebilirsiniz herşey çaılışır ancak uefi windows kuramazsınız. gpt disk hatası verir.
bunun için bilgisayarınızın biosunda uefi modunu legacy-csm moduna çevirmeniz gerek.

yalnız şöyle bir şey var usb belleği 2 bölüme ayırarak yarısını uefi kurulum yarısnı multiboot için kullanabilirsiniz:
biraz karışıktır; meraklısı iseniz uğraşın :) ben yaptım çok güzel çalışıyor : http://www.tnctr.com/topic/278458-usb-m ... y-edition/

32 gb usbnin 2 gb ı fat32 kalanı ntfs olarak bölüyor. fat32 kısmı ile uefi kurulum başlatıp ntfs kısmındaki kurulum dosyalarını kullanabiliyoruz.

Teşekkür ederim. Ayarı legacy yapınca mulbiboot ile başka bir HDD ye kurulum yaptım.
2015 multiboot içine win10 Nasıl ekleyebiliriz hocam? Diğerleri gibi İSO nun içeriğini root a yüklemek yeterli imdir? menulist kodları vb. Ayarlar nelerdir?

İyi çalışmalar dilerim.

hsarpay' Alıntı:
Teşekkür ederim. Ayarı legacy yapınca mulbiboot ile başka bir HDD ye kurulum yaptım.
2015 multiboot içine win10 Nasıl ekleyebiliriz hocam? Diğerleri gibi İSO nun içeriğini root a yüklemek yeterli imdir? menulist kodları vb. Ayarlar nelerdir?

İyi çalışmalar dilerim.

aynen hocam w10 isosunu root a çıkartın yeterli, diğerlerinden farkı yok.

adem hocam bu sisteme veya bir önceki sisteme winpe 7 isosu yani cdden çalışan win 7 nasıl ekleyebiliriz.teşekkürler

miryigit' Alıntı:
adem hocam bu sisteme veya bir önceki sisteme winpe 7 isosu yani cdden çalışan win 7 nasıl ekleyebiliriz.teşekkürler

win8pe var içinde :) yinede elinde 7pe.iso varsa onu kullanmak istiyorsan 8i sil dosya adını aynı yap 8pe yerine 7 pe açılır.

Elinize sağlık hocam, çalışmalarınızı takip etmeye çalışıyorum.

murat_erg' Alıntı:
ademola' Alıntı:
murat_erg' Alıntı:
Hocam win10 faz2 imaji yapmistiniz onu bu sisteme nasil aktaririz
Ekstra bişey yok hocam herşey ayni. 13 gb Tib imajı kopyalaman yeterli
eywlh hocam usb anadizinine kopyalıcaz dimi
Farketmez hocam acronis de browse deyip istediğin yerden gösterebilirsiniz isterseniz bilgisayarin d sine kopyalayin

Ademhoca2015.exe dosyasını indiremiyorum hocam bi bakabilir misiniz

Adem hocam 32-64 iso tek dosyada olunca 32 bitlik kisimdan aciliyor ama 64 lukte yukleme yapmiyor birde win8 onyukleme basarisiz diyor surekli isosundami sikinti vardir

murat_erg' Alıntı:
Adem hocam 32-64 iso tek dosyada olunca 32 bitlik kisimdan aciliyor ama 64 lukte yukleme yapmiyor birde win8 onyukleme basarisiz diyor surekli isosundami sikinti vardir
Hocam 32 64 aio sistemler genelde 32 bit üzerine inşa edilir o yüzden 64bit de kuracak olsanız boot dosyaları 32 bit olduğu için o şekilde oluyor. iso sadece 64 ise 64den kurulur

ademola' Alıntı:
murat_erg' Alıntı:
Hocam 32 64 aio sistemler genelde 32 bit üzerine inşa edilir o yüzden 64bit de kuracak olsanız boot dosyaları 32 bit olduğu için o şekilde oluyor. iso sadece 64 ise 64den kurulur
Tesekurler hocam son olarak win8 live 32-64 herikisinide indirdim denememe rahmen iso dosyalaini okumuyo dirrk menuyr geri donuyor

hocam w8 live bu çalışmanın içinde zaten var indirmene gerek yoktu.

ama sen kendi istediğin bir imajı indirdiysen usbmenu.lst yi not defteri ile açıp aşağıdaki şekilde düzenlemen gerekebilir.

title Mini Windows 8.1 Live x64 - ISO\n cd den calisan mini win 8.1
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/W8PE64.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

yada hiç kodları değiştirme indirdiğin w8 live isonun adını (büyük harf) W8PE64.ISO olarak değiştir ve usb ana dizine kopyala.

ademola' Alıntı:
hocam w8 live bu çalışmanın içinde zaten var indirmene gerek yoktu.

ama sen kendi istediğin bir imajı indirdiysen usbmenu.lst yi not defteri ile açıp aşağıdaki şekilde düzenlemen gerekebilir.

title Mini Windows 8.1 Live x64 - ISO\n cd den calisan mini win 8.1
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/W8PE64.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

yada hiç kodları değiştirme indirdiğin w8 live isonun adını (büyük harf) W8PE64.ISO olarak değiştir ve usb ana dizine kopyala.

Adem hocam öncelikle cok tesekkur win 10 acronis denedim on numara olmus ellerine saglik ikincisi hocam 32 bit live icinde ayni seyimi yapcaz son olarak hocam akilli tahtada denedim eba admin sifresini silmek icin ama bulamadi suruculeri hocam sam dosyasida dolayisiyla yktu ama laptubumda oldu

hocam live cd de 32 yada 64bit farketmez, aynı şekil ekleyebilirsiniz. hocam ebaadmin vs şifrelerini değiştirmeyin meb uzaktan bağlanıyor tahtalara o şifrelerle.
active password changer faz 2 tahtada çalışmıyor sebebi ise uefi gpt disk yapısı. uefi de windows 7 yide görmedi. w10dan değil disk yapısından kaydanklanıyor. faz1ler mbr disk iken faz2ler gpt disk modunda. benim notbookda 2 disk var 2side gpt biri 7 biri 10 her iki diski de görmedi gpt olduğu için

Geri