tarayıcıyı optik okuyucu yapma

Kodla Büyü
Laserjet28' Alıntı:
https://www.upload.ee/files/6423644/A5_TEK.pdf.html
https://www.upload.ee/files/6423651/A5_OPT_K.pdf.html

Hocam sizden Allah razı olsun; anladığım kadarıyla artık programınıza öğrencileri numarası ile kaydedip; optik formda sadece numarası ile okutabiliyoruz.
Bu durumda yukarıda verdiğim sadece Numara ve Cevap alanı olan A5 boyutundaki formları kullanma imkanımız var mı?
Hocam sağolun. Ancak bu program bu formları okumaz. Kendi şablonu var. Eğer size lazımsa ben a5 kağıda sadece numara ve 4 ders 40 ar soruluk bir form hazırlayabilirim. Okutma işleminden sonra Excel dosyasından isimleri numaraya göre programa aktarabilirsiniz.

birey111' Alıntı:
kemal_ari' Alıntı:
Hocam linki yeniledim. Yeniden indirebilir misin? Eski dosyaların içindeki optikokuyucu.accdb dosyasını, formlar ve form dosyalar klasörlerini yeni indirdiğin dosyalara kopyalayıp değiştirirsen daha önce kaydettiğin sınavlar silinmemiş olur. Kullandıkça program durduruldu hatası alırsan zahmet olmazsa lütfen bildiriver hocam. Teşekkürler.

Program linki:https://goo.gl/OqaHI3

Hocam bilisayar okulda pazartesi indirip biraz zorlayayım birkaç deneme yapayım. Ortalamalar için de şimdiden teşekkür ederim .

Hocam bu gün birkaç defa denedim artık hiç bir hata vermiyor. Program durduruldu ya da analiz kısmındaki hata yok. Teşekkürler.

birey111' Alıntı:
Hocam bu gün birkaç defa denedim artık hiç bir hata vermiyor. Program durduruldu ya da analiz kısmındaki hata yok. Teşekkürler.
Hocam sen de sağol. Ben karşılaşmamıştım bu hatalarla. Dolayısıyla haberim olmayacaktı. Sizlerin sayesinde bu hataları da gideriyorum.

Laserjet28' Alıntı:
Hocam size zahmet olmayacaksa; evet isterim. :)
Hocam yeni formu hazırladım.

Ekteki rar dosyasının içinde sadece gerekli dosyalar var. Bunları program dosyalarının içerisine kopyalayıp hedef dosyaları değiştirin. Yeni form A5 4 derslik 40ar soruluk. Sadece numara, grup ve cevaplar bölümü var. Program okutma esnasında ad-soyad, sınıf ve okul kodu da okuyacağı için ad-soyad ilk okuttuktan sonra saçma ifadeler olabilir. Formda belli bir alanı tarıyor çünkü. Siz daha sonra excel dosyasından okutma yaparak isimleri numaralarla eşleştirip düzeltebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Too Yeni Form.rar
    2.9 MB · Görüntüleme: 87
birey111' Alıntı:
Hocam çok güzel olmuş ellerine sağlık. Tam istediğimiz gibi.....
Sağol hocam. Eski verilerini kaybetmek istemiyorsan eski dosyalardaki veritabanı dosyanı(optikokuyucu.accdb) yeni programın içindekiyle değiştirebilirsin. Ayrıca yeni formlar oluşturduysan formlar ile form dosyalar klasörünü de kopyalamalısın. Kolay gelsin.

kemal_ari' Alıntı:
birey111' Alıntı:
Hocam çok güzel olmuş ellerine sağlık. Tam istediğimiz gibi.....
Sağol hocam. Eski verilerini kaybetmek istemiyorsan eski dosyalardaki veritabanı dosyanı(optikokuyucu.accdb) yeni programın içindekiyle değiştirebilirsin. Ayrıca yeni formlar oluşturduysan formlar ile form dosyalar klasörünü de kopyalamalısın. Kolay gelsin.

Aynen dediğin gibi hallettim hocam teşekkür ederim.

Hocam iyi akşamlar. Mükemmel bir çalışma olmuş. Ben biraz vb. İle ilgileniyorum. Programın vb. Kodlarını vermişsiniz ama son hali y :alkis: ok. Ben programı bir türlü çalıştıramadım. .net yüklü olmasına rağmen sürekli hata veriyor. Win10 kullanıyorum, ondan olabilir. Ama ben asıl optik okumayı anket ve benzeri okutmak için düzenlemek istiyorum. Bu nedenle kodları da paylaşırsanız çık memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Yaptığınız gerçekten emek isteyen bir iş ve bunu maddi karşılık beklemeden yapmanız, TAKDİRE ŞAYAN!
:alkis: :alkis: :alkis:

hocam ben formları tarattım... cevap anahtarını oluşturup okuttum.

ama sıkıntı yapıyor.... hiç bir cevap doğru olmamasına rağmen 5 de 5 doğru diyor....

Ekli dosyalar

• SKMBT_36316120808371_0002.rar
    547.4 KB · Görüntüleme: 37
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    20.6 KB · Görüntüleme: 285
Hocam okuttuğunuz form ekte gönderdiğinizse alttaki şeritler gözükmüyor. Taratma işleminde şeritler net olmalı. Eğer tarattığınız bu değilse analiz başlığında cevap anahtarı ve öğrenci cevapları gözükür. Bir kıyaslayın. Bir problem olmaması gerek. O da olmazsa tarattığınız form resimlerini ve cevap anahtarını bana gönderin. Bir bakayım. Ancak sorun tarama işleminde sanırım.

Kemal_ari Bey çok güzel bir çalışma olmuş Allah razı olsun. Ders sayısını artırma şansımız var mı ? İlkokul değerlendirmeleri için 5 ders gerekli. Birde bu form oluşturma/düzenleme işlevi esnasında video çekmeniz mümkün mü?

GezginN61' Alıntı:
Kemal_ari Bey çok güzel bir çalışma olmuş Allah razı olsun. Ders sayısını artırma şansımız var mı ? İlkokul değerlendirmeleri için 5 ders gerekli. Birde bu form oluşturma/düzenleme işlevi esnasında video çekmeniz mümkün mü?
Teşekkür ederim. Programın genel yapısını en fazla 4 derse göre hazırladım. 5 ders için baştan aşağı yenilemem gerekir. Ancak şu şekilde tavsiyede bulunabilirim. Ne kadar uygun görürsünüz bilmiyorum. Öğrencilere iki adet form dağıtıp sadece numaralarını kodlatabilirsiniz. Programda bir excel dosyasından numaralarına göre isimleri ekletebilirsiniz. Bunu iki sınav şeklinde oluşturup iki sınavı ortak raporlatabilirsiniz.

Form oluşturmada ise eğer photoshop biliyorsanız daha önce paylaştığım A4 ve A5 şablonu var. Bu şablonlarda Ad-Soyad, Okul Kodu, Öğrenci No, Sınıf, Grup ve Cevaplar olmak üzere 6 kısım var. Bunları şablon üzerinde dairelere tam oturacak şekilde istediğiniz yere yerleştiriyorsunuz. Cevaplar kısmında ders sayısını kopyalayarak çoğaltıp azaltabilirsiniz.(en fazla 4 ders olmalı) Soru sayısını dairelere tam oturacak şekilde çoğaltıp azaltabilirsiniz. Ya da cevap şıklarını azaltabilirsiniz.
Programda Yeni Form Yükle kısmında bu 6 kısımın başlangıç koordinatlarını yazmanız gerekiyor. Önce sütun, sonra satır. Sütunları soldan sağa doğru kaç daire atladığınızı ve kaçıncıda kodlama başladığını sayıp yazın. Satırlar ise solda gördüğünüz şeritlerdir. En baştaki küp dahil kaçıncı satırdan başladığınızı yazın. Resim dosyası ile form dosyasını oluşturduğunuz form resmi olarak seçebilirsiniz. Form koordinatlarını daha iyi anlayabilmek adına veritabanı dosyasını (optikokuyucu.accdb) inceleyebilirsiniz. Formların kayıtları orada var. şifresi: too2016?

Eğer isterseniz aklınızda bir form tasarımı varsa ben hazırlayıp size gerekli dosyaları gönderebilirim. Ancak programı kullandıysanız sınavlarınız silinir. Kolay gelsin.

kemal_ari' Alıntı:
Programın bütün kodları, proje dosyaları linktedir.

https://goo.gl/7o3UnI

Çok Teşekkür Ederim Hocam! İlginiz ve Emeğiniz için...
Yalnız Bir Düzeltme yapma gereği duyuyorum. Program formu okurken işaretli bir alana geldiğinde diğer seçeneklere bakmıyor. Bu da öğrenci adını kodlarken yanlışlıkla 2 harfi de kodlarsa sadece ilkini kabul etmesine veya soruların cevapları bölümünde 2 şıkkı da işaretlerse ilk bulduğu şıkkı işaretlenmiş kabul edecektir.
Bunun düzeltilmesi birden fazla şık işaretleyen öğrencinin işaretlememiş sayılması daha doğru olur diye düşünüyorum. Saygılarımla!

Ekli dosyalar

• Sorun.jpg
    Sorun.jpg
    477.3 KB · Görüntüleme: 318
Hocam dediğiniz gibi. Bu basit birşey değiştirebilirim. Ben sorun olarak görmemiştim. Okumayı daha hızlı yapması açısından ilk cevabı bulunca döngüyü bitiriyorum. Tesadüfen doğru cevap çıkabilir.

kemal_ari' Alıntı:
Ayrıca programı açamadım demiştiniz. Sanırım sorun çözülmüş.

kemal_ari' Alıntı:
Hocam sağolun. Karşılaştığınız hata Access Oledb 12 hatası ise çözümü AccessDatabaseEnigne.exe eklentisini kurmanızdır. Aslında bunu da kullanma kılavuzuna eklesem iyi olacak. Linkini aşağıda ekledim. Ama farklı bir hata ise öğrenmek isterim. Programı C# ile hazırladım. Kodlarını en kısa zamanda ekleyeceğim.

Eklenti:https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?displaylang=en&id=23734

Evet Hocam, Yukarıdaki eklentiyi yükleyince çözüldü. Şu an kodları inceliyorum. Gerçekten büyük emek var. Tekrar Tekrar teşekkürler.

arkadaşlar programı verimli olarak kullanan var mı?Okul sınavları için nasıl kullanıyoruz.programın kullanımı konusunda resimli veya video anlatımı paylaşabilir misiniz.?tşk ederim

bundara79' Alıntı:
arkadaşlar programı verimli olarak kullanan var mı?Okul sınavları için nasıl kullanıyoruz.programın kullanımı konusunda resimli veya video anlatımı paylaşabilir misiniz.?tşk ederim
Hocam ben kendim kullanıyorum, kullanan arkadaşlar da var. Bu programın yaptığı bir klasör içerisindeki taratılmış form resimlerini okumak. Okullardaki Fatih Projesi ile gelen yazıcı-tarayıcı-fotokopi makinaları seri tarama yapıyorlar. Düzgün çıktı ve düzgün taratma işlemi yapılırsa sorun çıkmaz, içinde kullanma klavuzu var. Denemek isterseniz birkaç kağıtla kendiniz deneyin. Sorun çıkmazsa kullanırsınız.

Program linki:https://goo.gl/OqaHI3

kemal_ari' Alıntı:
GezginN61' Alıntı:
Teşekkür ederim. Programın genel yapısını en fazla 4 derse göre hazırladım. 5 ders için baştan aşağı yenilemem gerekir. Ancak şu şekilde tavsiyede bulunabilirim. Ne kadar uygun görürsünüz bilmiyorum. Öğrencilere iki adet form dağıtıp sadece numaralarını kodlatabilirsiniz. Programda bir excel dosyasından numaralarına göre isimleri ekletebilirsiniz. Bunu iki sınav şeklinde oluşturup iki sınavı ortak raporlatabilirsiniz.

Form oluşturmada ise eğer photoshop biliyorsanız daha önce paylaştığım A4 ve A5 şablonu var. Bu şablonlarda Ad-Soyad, Okul Kodu, Öğrenci No, Sınıf, Grup ve Cevaplar olmak üzere 6 kısım var. Bunları şablon üzerinde dairelere tam oturacak şekilde istediğiniz yere yerleştiriyorsunuz. Cevaplar kısmında ders sayısını kopyalayarak çoğaltıp azaltabilirsiniz.(en fazla 4 ders olmalı) Soru sayısını dairelere tam oturacak şekilde çoğaltıp azaltabilirsiniz. Ya da cevap şıklarını azaltabilirsiniz.
Programda Yeni Form Yükle kısmında bu 6 kısımın başlangıç koordinatlarını yazmanız gerekiyor. Önce sütun, sonra satır. Sütunları soldan sağa doğru kaç daire atladığınızı ve kaçıncıda kodlama başladığını sayıp yazın. Satırlar ise solda gördüğünüz şeritlerdir. En baştaki küp dahil kaçıncı satırdan başladığınızı yazın. Resim dosyası ile form dosyasını oluşturduğunuz form resmi olarak seçebilirsiniz. Form koordinatlarını daha iyi anlayabilmek adına veritabanı dosyasını (optikokuyucu.accdb) inceleyebilirsiniz. Formların kayıtları orada var. şifresi: too2016?

Eğer isterseniz aklınızda bir form tasarımı varsa ben hazırlayıp size gerekli dosyaları gönderebilirim. Ancak programı kullandıysanız sınavlarınız silinir. Kolay gelsin.
Hocam bilgilendirme için teşekkürler. Şuan için 5 nolu form ( siz 5 ya da 6 ders şeklinde hazırlayana kadar ) işimizi görecek :) Sonuçları birleştir seçeneği pratik çözüm olmuş. Elle okumaktan bin kat daha iyi.

Bir arkadaş uygulama kullanılıyor mu diye sormuş. Okulumuz bilişim öğretmeni teog denemelerini bu uygulama ile okuyor.

Mustafa Kemal hocam program için teşekkür ederiz. Programa aşağıdaki gibi bir form ekleyebilir misiniz.

Ekli dosyalar

• 25 sorulu numaralı guruplu.rar
    53.7 KB · Görüntüleme: 28
Kemal Hocam, ellerinize sağlık. Özellikle paylaşım ve ayrıntılı açıklamalar için teşekkürler hocam..

Hocam FMT dosya oluşturmaktan anlıyorsunuz herhalde... optik dosya tanıtımı (fmt) nasıl oluşturulur. Mantığı nedir basit bir şekilde anlatma şansınız var mı? Şimdiden teşekkürler...

kemal hocam, mesela aşağıdaki kodlar form üstünde ne ifade ediyor. Formla kodlar arasında nasıl ilişki kurmamız lazım..
Teşekkürler...

61=46=04=D=*= =
20=29=02=06=K=D=0123456789=X2=NUMARA=
33=61=02=21=K=D=ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ=X2=ADI-SOYADI=
01=07=20=20=K=D= 1 1 1=X2=SINIF1=
01=07=20=20=K=D=9 0 1 2=X2=SINIF2=
01=29=21=21=K=D=ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ=X2=SUBE=
07=16=09=11=K=D=0123456789=X2=GRUP=
05=11=17=17=K=D=1234567=X2=LISE TURU=
13=16=17=17=K=D=1234=X2=ALAN=
17=18=45=45=K=D=KE=X2=CINSIYET=
20=29=09=19=K=D=0123456789=X2=TC=