tarayıcıyı optik okuyucu yapma

Kodla Büyü
Hocam okulumuz da tam böyle bir program arıyordu.ellerinize emeğinize sağlık.sorunum şu ki arada çalışma durdu hatası aliyorum.netframework 4 ve uzeri yuklu hocam.programi aciyorum belli bi asamadan sonra oluyor bu durum.

pcreis' Alıntı:
Hocam okulumuz da tam böyle bir program arıyordu.ellerinize emeğinize sağlık.sorunum şu ki arada çalışma durdu hatası aliyorum.netframework 4 ve uzeri yuklu hocam.programi aciyorum belli bi asamadan sonra oluyor bu durum.
Hocam öncelikle sağolun.
Bahsettiğiniz gibi bir hata ile hiç karşılaşmadım. Forumda da böyle bir hata paylaşan olmadı. Programı tekrar indirmeyi deneyin. Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz bilmiyorum ama isterseniz programın uyumluluk ayarlarını değiştirerek deneyin. Ayrıca webde "Çalışma durduruldu hatası" yazdığımızda çıkan işlemleri uygulayıp bir de öyle deneyin. Umarım sorununuz çözülür.

kemal_ari' Alıntı:
pcreis' Alıntı:
Hocam öncelikle sağolun.
Bahsettiğiniz gibi bir hata ile hiç karşılaşmadım. Forumda da böyle bir hata paylaşan olmadı. Programı tekrar indirmeyi deneyin. Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz bilmiyorum ama isterseniz programın uyumluluk ayarlarını değiştirerek deneyin. Ayrıca webde "Çalışma durduruldu hatası" yazdığımızda çıkan işlemleri uygulayıp bir de öyle deneyin. Umarım sorununuz çözülür.

Kemal Hocam aynı hatayı ben de aldım win10 kullanıyorum, ilk indirip çalıştırdığımda sistem programı durdurdu gibi bir uyarı veriyor, ben yine de çalıştır deyince çalıştırıyor. Ben yeni sınav da aldım hatayı.

birey111' Alıntı:
Kemal Hocam aynı hatayı ben de aldım win10 kullanıyorum, ilk indirip çalıştırdığımda sistem programı durdurdu gibi bir uyarı veriyor, ben yine de çalıştır deyince çalıştırıyor. Ben yeni sınav da aldım hatayı.
Hocam yanlış anlamadıysam sizdeki hata değil. Programı açarken internetten indirdiğin uygulamaya güveniyor musun sorusu. Çalıştır deyince programın çalışıyorsa sorun yok. Ama pcreis hocamın söylediği, program durduruldu deyip programdan çıkması. Sizde de programdan tamamen çıkıyor mu?

kemal_ari' Alıntı:
birey111' Alıntı:
Hocam yanlış anlamadıysam sizdeki hata değil. Programı açarken internetten indirdiğin uygulamaya güveniyor musun sorusu. Çalıştır deyince programın çalışıyorsa sorun yok. Ama pcreis hocamın söylediği, program durduruldu deyip programdan çıkması. Sizde de programdan tamamen çıkıyor mu?

Evet çıkyor. Bir kaç defa oldu önemsemedim

Bugün yeni sınav oluştur uğraşırken yine çıktı. Olay şu; ilk açınca biraz ağır çalışıyor, tıklar tıklamaz açmıyor, menüler arası geçiş ağılaşıyor sonrada program durduruldu hatası veriyor. Kapatıp açınca bir şey yok.... Farketmez bu benim için sorun değil ben gayet iyi bir şekilde kullanıyorum. Hatta bu gün iki sınıfı daha yapıp okuutuk gayet güzel. Kağıtları taratması zaman alıyor (!) . Çok süper bir program wllerine sağlık...

Peki hocam ilk zamanlarda da var mıydı? Yoksa en son indirdiğinde mi çıkmaya başladı?

İlk zamanda da vardı . Birkaç defa oldu. Ben indirdiğim günden beri hergün kurcalıyorum, bugün yaptıklarımla beraber, ilk zamanlarda sil yükle falan 8-10 defa sınav oluşturdum. Birkaç defa hatayı aldım . Ben win10 dan kaynaklıdır diye önemsemdim.

birey111' Alıntı:
İlk zamanda da vardı . Birkaç defa oldu. Ben indirdiğim günden beri hergün kurcalıyorum, bugün yaptıklarımla beraber, ilk zamanlarda sil yükle falan 8-10 defa sınav oluşturdum. Birkaç defa hatayı aldım . Ben win10 dan kaynaklıdır diye önemsemdim.
Ben hiç karşılaşmamıştım. Biraz inceleyeyim bakalım ama kendim karşılaşmadan da çözmem zor. 8-10 sınavda birkaç kez çıkması çok sıkıntı olmaz belki ama daha sık olursa can sıkar. Hata veren bilgisayarlarda programın uyumluluk ayarlarıyla uğraşınca belki sorun çözülebilir. Araştırayım bakalım.

Emeğine sağlık hocam. Yine fazla olup bir şey soracağım, madem proramla uğraşacaksın...(!) Dersler göre ve puana göre ortalama alıp bireysel sonuç bölümüne ekleme olmaz mı? Mesela 15 sorululk sınavda net ortalası kaç ve öğrencinin neti kaç ve de sınıfın puan ortalaması kaç ve öğrencinin puanı kaç ( puan ve netler zaten var da öğrenci bu ortalamanın neresinde ) gibi? ...

birey111' Alıntı:
Emeğine sağlık hocam. Yine fazla olup bir şey soracağım, madem proramla uğraşacaksın...(!) Dersler göre ve puana göre ortalama alıp bireysel sonuç bölümüne ekleme olmaz mı? Mesela 15 sorululk sınavda net ortalası kaç ve öğrencinin neti kaç ve de sınıfın puan ortalaması kaç ve öğrencinin puanı kaç ( puan ve netler zaten var da öğrenci bu ortalamanın neresinde ) gibi? ...
Hocam güzel düşünmüşsün. Biraz uğraştıracak ama güzel olur. İlerleyen günlerde eklemeye çalışacağım. Şuan programda aldığınız hatayla ilgili bir değişiklik yaptım. Linkini yeniden hazırlıyorum. Biraz sonra eklerim.

Hocam linki yeniledim. Yeniden indirebilir misin? Eski dosyaların içindeki optikokuyucu.accdb dosyasını, formlar ve form dosyalar klasörlerini yeni indirdiğin dosyalara kopyalayıp değiştirirsen daha önce kaydettiğin sınavlar silinmemiş olur. Kullandıkça program durduruldu hatası alırsan zahmet olmazsa lütfen bildiriver hocam. Teşekkürler.

Program linki:https://goo.gl/OqaHI3

kemal_ari' Alıntı:
Hocam linki yeniledim. Yeniden indirebilir misin? Eski dosyaların içindeki optikokuyucu.accdb dosyasını, formlar ve form dosyalar klasörlerini yeni indirdiğin dosyalara kopyalayıp değiştirirsen daha önce kaydettiğin sınavlar silinmemiş olur. Kullandıkça program durduruldu hatası alırsan zahmet olmazsa lütfen bildiriver hocam. Teşekkürler.

Hocam bilisayar okulda pazartesi indirip biraz zorlayayım birkaç deneme yapayım. Ortalamalar için de şimdiden teşekkür ederim .

Kemal hocam okulda 5000 kadar ygs optik formu var. Bu formları değerlendirmek istiyoruz. Sizin programınızda bu formları okutma durumu olabilir mi? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
ygs_optik_buyuk.png

scarkci' Alıntı:
Kemal hocam okulda 5000 kadar ygs optik formu var. Bu formları değerlendirmek istiyoruz. Sizin programınızda bu formları okutma durumu olabilir mi? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
ygs_optik_buyuk.png
Hocam programın kendi şablonu var. Sadece onları okuyabiliyor. Ancak sizin formu inceledim. Kodlar üstünde ufak birkaç değişiklik yaparak sizin formu okutabilirim. Bu sadece sizin formunuza özel bir program olur. Yalnız bir nokta var. Sizin formlarda soldaki şeritlerin ilkinin yanında siyah bir yuvarlak var. Onları daksillemeniz lazım. Yani siyah gözükmemeli. Bunu yaparsanız ben formunuzda öğrenci numarası, ad soyad, kitapçık türü ve cevapları okutturabilirim.

Olur yapalım derseniz, hazırlayıp göndereyim çok bir değişiklik yapmama gerek yok. İlk esnada birkaç kağıtla deneme yaparsınız, sorun çıkmazsa sınavlarınızda uygularsınız.

kemal_ari' Alıntı:
scarkci' Alıntı:
ygs_optik_buyuk.png
Hocam programın kendi şablonu var. Sadece onları okuyabiliyor. Ancak sizin formu inceledim. Kodlar üstünde ufak birkaç değişiklik yaparak sizin formu okutabilirim. Bu sadece sizin formunuza özel bir program olur. Yalnız bir nokta var. Sizin formlarda soldaki şeritlerin ilkinin yanında siyah bir yuvarlak var. Onları daksillemeniz lazım. Yani siyah gözükmemeli. Bunu yaparsanız ben formunuzda öğrenci numarası, ad soyad, kitapçık türü ve cevapları okutturabilirim.

Olur yapalım derseniz, hazırlayıp göndereyim çok bir değişiklik yapmama gerek yok. İlk esnada birkaç kağıtla deneme yaparsınız, sorun çıkmazsa sınavlarınızda uygularsınız.
Seve seve yaparım hocam, sizin yaptığınızın yanında ne ki bu. Yalnız hocam formu internetten aldım, okuldakilerde bunun aynısı ama olurda bir yanlışlık olur boşu boşuna sizi uğraştırmamayım. Pazartesi okuldaki formu taratıp, o siyah nokta onda da varsa silerek size göndereyim hocam. Teşekkürler hocam

kemal_ari' Alıntı:
Olur hocam. Önemli değil.
Hocam okuldaki formlarda da aynı yerde nokta var. Okuldaki formu taratıp, noktayı sildim.
Bir de hocam sınav sonuçlarını okutma esnasında formlardaki bu noktaları silecekmiyiz. Teşekkür ederim hocam.

Ekli dosyalar

• YGS OPTİK FORMLAR.rar
    3.6 MB · Görüntüleme: 60
scarkci' Alıntı:
Hocam okuldaki formlarda da aynı yerde nokta var. Okuldaki formu taratıp, noktayı sildim.
Bir de hocam sınav sonuçlarını okutma esnasında formlardaki bu noktaları silecekmiyiz. Teşekkür ederim hocam.

Hocam programı hazırladım. Sadece sizin formlarınıza özel. Başka formda kullanılmaz. Eğer bütün taramalar bu şekilde düzgün ve tam sayfa olacaksa o noktaları silmenize gerek yok. Ben kodları formlarınızın orjinal haline göre değiştirdim. Programı kullanmadan önce birkaç kağıtla deneme yapın. Sorun çıkmazsa sınavlarınızda kullanın. Ben deneme yaptım, sorun yoktu. İlk kullanımda "Okuyucuyu Test Et" kısmını kullanarak "Ölçü" değerini tarayıcınız için en uygun değeri denemelerle vermeniz gerekiyor. Eğer bana ilettiğiniz formlardaki kullandığınız tarayıcıyı kullanacaksanız ben ayarladım zaten. Yine de siz tekrarlayın. Test ederken soldaki şeritleri düzgün işaretlerse sorun yok, ama ilk şerit yerine yanındaki yuvarlak kısmı işaretlerse o yuvarlakları taratma işleminden önce daksille siliverin.

Ayrıca formlarınızın çözünürlüğü çok yüksek olmuş. Bunu taratırken dpi ayarını düşürebilirsiniz. 200dpi yeterlidir. Fazla olması sorun çıkarmaz ama okutma işlemini biraz yavaşlatır. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Tarayıcı Optik Okuyucu V2 ygs özel.rar
    5.6 MB · Görüntüleme: 96
birey111' Alıntı:
kemal_ari' Alıntı:

Hocam bilisayar okulda pazartesi indirip biraz zorlayayım birkaç deneme yapayım. Ortalamalar için de şimdiden teşekkür ederim .

Kemal Hocam aşağıdaki hatayı aldım. İlk 3 dersi okudu sonra hatayı verdi...
Hata mesajı ;

Bu iletişim kutusu yerine JIT hata ayıklamayı çağırma
hakkında detaylı bilgi için bu iletinin sonuna bakın.

************** Özel Durum Metni **************
System.IndexOutOfRangeException: Dizin, dizi sınırlarının dışındaydı.
konum: OptikOkuyucuV2.sonuclar.button2_Click(Object sender, EventArgs e) c:\Users\ASUS\Documents\Visual Studio 2013\Projects\OptikOkuyucuV2\OptikOkuyucuV2\sonuclar.cs içinde: satır 1095
konum: System.Windows.Forms.Button.OnMouseUp(MouseEventArgs mevent)
konum: System.Windows.Forms.Control.WmMouseUp(Message& m, MouseButtons button, Int32 clicks)
konum: System.Windows.Forms.ButtonBase.WndProc(Message& m)
konum: System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.OnMessage(Message& m)
konum: System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.WndProc(Message& m)
konum: System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)

************** Yüklü Derlemeler **************
mscorlib
Derleme Sürümü: 4.0.0.0
Win32 Sürümü: 4.6.1586.0 built by: NETFXREL2
CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.NET/Framework/v4.0.30319/mscorlib.dll
----------------------------------------
OptikOkuyucuV2
Derleme Sürümü: 1.0.0.0
Win32 Sürümü: 1.0.0.0
CodeBase: file:///C:/Users/user/Desktop/Taray%C4%B1c%C4%B1%20Optik%20Okuyucu%20V2.1/OptikOkuyucuV2.exe
System.Windows.Forms
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.dll
System
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.dll
System.Drawing
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Drawing/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Drawing.dll
System.Data
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_32/System.Data/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Data.dll
System.Core
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Core/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Core.dll
System.Configuration
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Configuration/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Configuration.dll
System.Xml
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Xml/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Xml.dll
System.Windows.Forms.resources
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms.resources/v4.0_4.0.0.0_tr_b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.resources.dll
System.Transactions
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_32/System.Transactions/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Transactions.dll
System.EnterpriseServices
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_32/System.EnterpriseServices/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.EnterpriseServices.dll
Accessibility
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/Accessibility/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/Accessibility.dll
itextsharp
Derleme Sürümü: 5.0.6.0
Win32 Sürümü: 5.0.6.0
CodeBase: file:///C:/Users/user/Desktop/Taray%C4%B1c%C4%B1%20Optik%20Okuyucu%20V2.1/itextsharp.DLL
mscorlib.resources
CodeBase: file:///C:/WINDOWS/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/mscorlib.resources/v4.0_4.0.0.0_tr_b77a5c561934e089/mscorlib.resources.dll

************** JIT Hata Ayıklama **************
JIT hata ayıklamayı etkinleştirmek için, bu uygulamanın veya
bilgisayarın (machine.config) .config dosyasında
system.windows.forms bölümünde jitDebugging değeri ayarlanmış olmalıdır.
Ayrıca uygulama hata ayıklama etkin durumdayken derlenmiş
olmalıdır.

Örneğin:

<configuration>
<system.windows.forms jitDebugging="true" />
</configuration>

JIT hata ayıklama etkinken, işlenmemiş özel durumlar
bu iletişim kutusunda işlenmek yerine bilgisayarda kayıtlı
JIT hata ayıklayıcısına gönderilir.

Ekli dosyalar

• hata.jpg
    hata.jpg
    50.2 KB · Görüntüleme: 478
kemal_ari' Alıntı:
scarkci' Alıntı:

Hocam programı hazırladım. Sadece sizin formlarınıza özel. Başka formda kullanılmaz. Eğer bütün taramalar bu şekilde düzgün ve tam sayfa olacaksa o noktaları silmenize gerek yok. Ben kodları formlarınızın orjinal haline göre değiştirdim. Programı kullanmadan önce birkaç kağıtla deneme yapın. Sorun çıkmazsa sınavlarınızda kullanın. Ben deneme yaptım, sorun yoktu. İlk kullanımda "Okuyucuyu Test Et" kısmını kullanarak "Ölçü" değerini tarayıcınız için en uygun değeri denemelerle vermeniz gerekiyor. Eğer bana ilettiğiniz formlardaki kullandığınız tarayıcıyı kullanacaksanız ben ayarladım zaten. Yine de siz tekrarlayın. Test ederken soldaki şeritleri düzgün işaretlerse sorun yok, ama ilk şerit yerine yanındaki yuvarlak kısmı işaretlerse o yuvarlakları taratma işleminden önce daksille siliverin.

Ayrıca formlarınızın çözünürlüğü çok yüksek olmuş. Bunu taratırken dpi ayarını düşürebilirsiniz. 200dpi yeterlidir. Fazla olması sorun çıkarmaz ama okutma işlemini biraz yavaşlatır. Kolay gelsin.
teşekkür ederim hocam,

birey111' Alıntı:
Özelden nasıl gönderebilirim?
Hocam google drive ya da benzeri bir siteye yükleyip özelden linkini gönderebilirsin. Programın ilk sayfasında sınav isminden sonuçları açtığında analiz kısmında raporlama yaparken aynı hatayı veriyor mu hocam? Sanırım analiz sonuçlarını raporlarken almışsın hatayı.

kemal_ari' Alıntı:
birey111' Alıntı:
Özelden nasıl gönderebilirim?
Hocam google drive ya da benzeri bir siteye yükleyip özelden linkini gönderebilirsin. Programın ilk sayfasında sınav isminden sonuçları açtığında analiz kısmında raporlama yaparken aynı hatayı veriyor mu hocam? Sanırım analiz sonuçlarını raporlarken almışsın hatayı.

Son yaptığım iki sınavda verdi hatayı.İlk sayfadan da açsam aynı hatayı veriyor. Dosyayı gönderdim, şifreyi pm attım.

Programın linkini yeniledim. Raporlamada eğer ders sayıları farklı olursa hatalı çalışıyordu. Raporlama esnasında dalgınlıkla hepsinin soru sayısını sadece ilk dersin soru sayısına göre hesaplatmışım. birey111 hocam sayesinde onları düzelttim. Kendisine teşekkür ediyorum.

İndirme Linki:
https://goo.gl/OqaHI3

kemal_ari' Alıntı:
Programın linkini yeniledim. Raporlamada eğer ders sayıları farklı olursa hatalı çalışıyordu. Raporlama esnasında dalgınlıkla hepsinin soru sayısını sadece ilk dersin soru sayısına göre hesaplatmışım. birey111 hocam sayesinde onları düzelttim. Kendisine teşekkür ediyorum.

İndirme Linki:
https://goo.gl/OqaHI3

Hocam böyle güzel ve kullanışlı bir program hazırladığınız için biz sana teşekkür ederiz. Artık bu programla her sınavı kodlalamalı yapıyorum. Teşekkürler.

hocam programı çalıştırdığımda şu hatayı alıyorum.... devam ediyorum çalışıyor

sınav oluştur dediğimde gene aynı hatayı alıyorum ve hiç bir işlem yapamıyorum nedendir acaba?

işletim sistemi : windows10

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    24.6 KB · Görüntüleme: 424
Geri