Osmanlının TÜRKlere bakışını yansıtan bir tablo...

Kodla Büyü
eskisehir' Alıntı:
herkes komik saçma vs. demiş. yalan diyebilen yok : )
Mesele şu. Doğru olsa ne olmasa ne? Padişahların Türk genlerini sorguladığı kadar kendi genlerini sorguluyor mu acaba arkadaş? Ya da sen kendinle alakalı 5 nesil öncesinden ne biliyorsun ki burada Türklükle alakalı ahkam kesiyorsunuz.

oyungezer' Alıntı:
eskisehir' Alıntı:
herkes komik saçma vs. demiş. yalan diyebilen yok : )
Mesele şu. Doğru olsa ne olmasa ne? Padişahlığın Türk genlerini sorguladığı kadar kendi genlerini sorguluyor mu acaba arkadaş. Ya da sen kendinle alakalı 5 nesil öncesinden ne biliyorsun ki burada Türklükle alakalı ahkam kesiyorsunuz.
:+1: :+1: :+1:

gayet gereksiz ve saçma bir konu önemli olan ne olduğun değil ne hissettiğin kime hizmet ettiğin Peygamberimizin İbtahim ismindeki oğlunun anneside arap değil başka milleten bir kadın dı ırkçılık dinimizce yasaklanmış bir olgudur önemli olan takvadır

X kromozomu ne zamandan bu yana erkeğe gen haritası çiziyo anlamadım arkadaş 0,6 hesabı yapmış. Her çocuk müslüman doğar ebeveyni tarafından eğer ebeveyni başka dinde ise değiştirilir. Kimse atalarımı karalamaya çalışmasın. Oynanan oyunları görün artık. Bir nesil geçmişine sahip çıkmassa atalarına tukaka derse onun geleceğide olmaz, özünü kaybeder başkalarına muhtaç duruma düşer. Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerini unutmayalım.

spider23' Alıntı:
AMen' Alıntı:
Osmanlı Padişahları Türk değildi ve Türk'ü sevmezdi. “Etrâk-ı bî idrâk = İdrâksiz Türkler” ifadesini uzun zaman hükümdarlar kullanmıştır.

Fâtih’in Ceza Kanunnâmesinde, “15. Eğer biregû hamr içse, Türk veya şehirlü olsa, kadı ta‘zir ura. iki ağaca bir akçe cürm alına”. Yani, bir kişi içki içse, Türk ve şehirlü olsa, hadd-i şirb olarak vurulacak olan 80 sopanın yanında para cezası alınması emr olunmaktadır veya sopa cezası uygulanmadığı takdirde para cezası uygulanacaktır.

Türk'ün buradaki manasına bakılırsa, DAĞLI veya KÖYLÜ olarak kullanıldığı aşikardır. Türk kelimesi kısaca Osmanlı'da Dağlı, Köylü anlamında kullanılıyordu. Osmanlı'nın son zamanlarında da aşağılayıcı bir ibare olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar babadan gelen bir köken kavramı üzerinde dursak da insanlar annesinin kültürüyle yetişmektedir. Bu durum Osmanlı sarayında daha kuvvetli bir haldir.

Mesela “Kadimi” mahlasıyla yazan birisinin,

“Devredelden beri şahım eflak
Zemm olur alem içinde Etrak
Vermemiş Türk’e Huda hiç idrak
Akl-ı evvel de olursa bi-bak
Uktül’üt-Türke velev kane ebak”

diye başlayan şiirinin ne kadar dehşet verici olduğunu anlamak için sadece bu bent bile yetiyor.
Bir başka örnek, Kemalpaşazade:

“Türk kim bir sınfıdır Tatar anun
İhtilatını ter et zinhar anın
Yir seni olursa yar u dostun
Ger ola düşmen, çıkarır postun”

Sururi (ö.1814) adındaki bir başkası da şöyle buyurmuş:

“Terk et o Türk’ü k’etse teşehhür ne denlü kim
Çifti komış Stanbul’a gelmiş Sabanca’dan”

hocam elinize sağlık... :+1:

arkadaşım orada göçerlerden bahsediliyor. Art niyetli olmazsanız anlarsınız...

yeliş26 :+1: ya katılıyorum damarlarını araştırsın sonucunu açıklasın merak ediyorum acaba türk mü..Osmanlı türklere dünya ya egemen olmayı sağlamıştır..galiba zorlarına giden budur...

osmanlı nın türk olduğundan birkaç ne olduğunu bilmezin dışında türk milletinin hiçbir kuşkusu yoktur...

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!"

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

diyorum ve başka bişey demiyorum!

Orta Asyadaykende hükümdarlar çin kadınlarıyla evleniyorlarmış :D Sanırım bu dizilerin de biraz gazıyla ecdadımıza bayağı haksızlık yapıyoruz. Osmanlının hanedanlığında Türklerden başkasının olmasını kimse istemezdi. Mimar Sİnan,Sokollu Paşa gibi emeği bulunanlarda aslen Türk olmadığı unutulmamalıdır.

alpaygunes' Alıntı:
Damarlardaki kan arsında bilimsel olarak çok çarpıcı fark yoktur. çon önemli olan kan gruplarını belirleyen proteinler RH faktörünü belirleyen proteinler . Yani kana göre ırk olsaydı dünyada 8 farklı kobinasyon olurdu. :D
Dedelerimiz kimi becerirse becersin Türk lüğümüz değişmezdi.
Ama milletleri farklı kılan dili , dini vs kısacası kültürdür . Sahip çıkacaksak kültürümüze sahip çıkmalıyız. Damarlardaki kanın bilimsel bir geçerliliği yok. Yüz yıllar geçtikçe melezleşme oranı artıyor ki kimin ne olduğunu genlerinden anlamak imkansız.

Biz geçmişi belli geleceği parlak bir kültürün mirasçılarıyız. "Damarlarımızdaki asil kan" sizleri gaza getirsin ama abartmayın. Burda lirik bir hava var. Mübağla var ki oda edebiyatta çok kullanılır.
mesaj yazarken forumda bayanların da olduğunu unutmayınız ve kullandığınız kelimelere dikkat ediniz hocam !

ogretmen_pc' Alıntı:
hayyhak' Alıntı:
İlkokul çocukları türev-integral sembollerini gördüğünde bu semboller onlara hiçbir şey ifade etmez. Çünkü kapasiteleri matematiğin inceliklerini anlayacak düzeyde değildir. Bir gecede cahil bırakılan bir neslin, ceddini tanımaması çok normal. İslamiyete açıktan saldıramayanların, İslam medeniyetine saldırmaları da gayet normal. İman ile küfürün savaşı kıyamete kadar sürecek. Ancak bizim şehitlerimiz cennete, ehli küfürün cesetleri cehenneme gidecek. Allah hidayet versin. Ne diyeyim.

:alkis:
:+1:

424411_351632004880886_241739212536833_1118778_1707532092_n.jpg

ABD Temsilciler Meclisi’nin salonunun duvarlarında dünyaya ün salmış kanun koyucularından 23 tanesinin mermerden yapılmış kabartma portresi asılıdır. Bunlardan biri de ünlü heykeltraş Joseph Kiselewski tarafından yapılan Kanuni Sultan Süleyman portresidir.

Yesil26' Alıntı:
Bu konuyu AÇANIN soyu nereye dayanıyor çok merak ediyorum.
aynı soruyu 3 kez sormuşsun soyumu çok merak ediyosun belli ki açıklayayım;benim atalarımda Gİritten göç etmişler 3 kuşaktır İzmirdeyiz;ha bu arada 5-6 nesil gerilerde rum la-yunanla belki karışma olmuştur;orasını bilemem gen haritamı inceletmedim...ammma velakin bu ülke için canımı veririm; TÜRK kimliğimle gurur duyuyorum;TÜRK vatandaşı olmaktan ONUR duyarım her zaman;yani benim TÜrklüğüm ETNisite anlamında değil VATANDAŞLIK anlamında..yoksa has ve has TÜRKler zaten bu coğrafyada yok!!!ama ben bu konuyla çok farklı bi noktayı vurgulamak istedim;anlayan bi kaç arkadaş çıktı çok şükür;eee zaten onlar yeter herkes anlamasa da olur...ama öyle soy sop olayı kişiselleştimryelim yeşil26...yakışı kalmıyor..o çok savunduğunuz Padişahlarınızın ve onların padişahlığının TÜRK'e ve TÜRKLÜĞE bakış açısı ortada ki öyle olması da normal kendileri TÜRKleri beğenmemişler belli ki rus-sırp-ingiliz-bulgar...vs..leri kendilerine eş seçip;soylarını onlarla çoğaltmışlar...sizde hala savunuyosunuz... padişahım ÇOK yaşa..

spider23' Alıntı:
Yesil26' Alıntı:
aynı soruyu 3 kez sormuşsun soyumu çok merak ediyosun belli ki açıklayayım;benim atalarımda Gİritten göç etmişler 3 kuşaktır İzmirdeyiz;ha bu arada 5-6 nesil gerilerde rum la-yunanla belki karışma olmuştur;orasını bilemem gen haritamı inceletmedim...ammma velakin bu ülke için canımı veririm; TÜRK kimliğimle gurur duyuyorum;TÜRK vatandaşı olmaktan ONUR duyarım her zaman;yani benim TÜrklüğüm ETNisite anlamında değil VATANDAŞLIK anlamında..yoksa has ve has TÜRKler zaten bu coğrafyada yok!!!ama ben bu konuyla çok farklı bi noktayı vurgulamak istedim;anlayan bi kaç arkadaş çıktı çok şükür;eee zaten onlar yeter herkes anlamasa da olur...ama öyle soy sop olayı kişiselleştimryelim yeşil26...yakışı kalmıyor..o çok savunduğunuz Padişahlarınızın ve onların padişahlığının TÜRK'e ve TÜRKLÜĞE bakış açısı ortada ki öyle olması da normal kendileri TÜRKleri beğenmemişler belli ki rus-sırp-ingiliz-bulgar...vs..leri kendilerine eş seçip;soylarını onlarla çoğaltmışlar...sizde hala savunuyosunuz... padişahım ÇOK yaşa..

Aldıkları eşlerin yabancı olması Türklüğe bakış açılarını anlamak için bir veri değildir arkadaşım; sen de bir zahmet bunu anlasan.

Milliyet fikri 19. yüzyılın konusudur, sadece Osmanlı için değil, tüm milletler için bu böyledir. Bu bir.

Türklerde soyun babadan geçtiği kabul edilir. Bu iki.

Bu yüzden evlendikleri eşlerin yabancı olmasını Türklüğe bakış açıları açısından bir veri olarak kullanamazsın.

Benim kocaebem(yani dedemin annesi) "biz Türkün hasıyız" dermişti. Yani mektep görüp cumhuriyet döneminde Türk'ün hası ilan etmemiştir kendini, bir köylü kadını olarak Türklüğünden haberdardır. Türklük fikrini cumhuriyet rejiminin veya ittihat terakkinin dayatması olarak gören eblehler bunu öğrensinler.

Bir de bugün kendine Türk diyen, Türkçe konuşan insanlar Osmanlı'nın torunu sayıyorsa kendini Osmanlı Türktür.

Şah İsmail'in hüküm sürdüğü topraklarda bugün kendine Türk diyen kaç kişi var acaba?

Türk tarihi olarak da Selçuklu ve Osmanlıdır.

Türk demek Avrupalı için Müslüman demektir.

daha öncede yazdım böyle bir konu açarak neyi isbatlamaya çalışıyor arkadaş bilmiyorum abesle iştigalden başka bişey değil Türk adını viyanaya kadar taşımışlar hiç bir zman türklüğün dışında bir milleti ön plana çıkarmış değiller milliyetten çok Allahın dinini insanlara anlasatma çabasına girmişler anlayabilene yeterde artar

hayyhak' Alıntı:
İlkokul çocukları türev-integral sembollerini gördüğünde bu semboller onlara hiçbir şey ifade etmez. Çünkü kapasiteleri matematiğin inceliklerini anlayacak düzeyde değildir. Bir gecede cahil bırakılan bir neslin, ceddini tanımaması çok normal. İslamiyete açıktan saldıramayanların, İslam medeniyetine saldırmaları da gayet normal. İman ile küfürün savaşı kıyamete kadar sürecek. Ancak bizim şehitlerimiz cennete, ehli küfürün cesetleri cehenneme gidecek. Allah hidayet versin. Ne diyeyim.
:alkis: :alkis:

ilk olarak bu konuya gülmem hala devam ediyor
spider23' Alıntı:
Yesil26' Alıntı:

Nasıl ki yarasalar üzerlerine güneş doğunca derlerki "artık yatıp uyuyalım gece oldu ortalık karardı".
kendi durumunla yarasalar arasındaki bağlantıyı kendin kur.
Ayrıntılı bilgi istersen İlber Ortaylının tarih kitaplarını oku.
Kısa ve öz bilgi istersen Eğer Osmanlı Türk düşmanı olsaydı.Sen bu konuyu Türkçe yazamazdın.

sami55' Alıntı:
Hocam bu zamanda hala böyle hesaplarla mı uğraşıyorsunuz ya... Hocam insan olarak bakacak olursanız herkese damarlarındaki kanın onlara yaşam sağlamaktan başka katkısı olmaz... Bu ırkçılık aşırı milliyetçilik herkese zarar verir... hadi diyelimki türk bile değil Fatih onun kadar yararlı türk var mı, neyse fazla lafa gerek yok kimin ne olduğunu Allah bilir yeterki haysiyetli şerefli olsun yoksa 10 tane ***** Tür'ü 1 tane şerefli ahlaklı zenciye aynı kefeye bile koymam bize adam gibi adam lazım .... damarındaki kanla yaşayan haşereler değil...

Çok güzel bir yorum olmuş - katılıyor ve tebrik ediyorum

hasan1555' Alıntı:
ilk olarak bu konuya gülmem hala devam ediyor

spider23' Alıntı:
Yesil26' Alıntı:
aynı soruyu 3 kez sormuşsun soyumu çok merak ediyosun belli ki açıklayayım;benim atalarımda Gİritten göç etmişler 3 kuşaktır İzmirdeyiz;ha bu arada 5-6 nesil gerilerde rum la-yunanla belki karışma olmuştur;orasını bilemem gen haritamı inceletmedim.....

Nasıl ki yarasalar üzerlerine güneş doğunca derlerki "artık yatıp uyuyalım gece oldu ortalık karardı".
kendi durumunla yarasalar arasındaki bağlantıyı kendin kur.
Ayrıntılı bilgi istersen İlber Ortaylının tarih kitaplarını oku.
Kısa ve öz bilgi istersen Eğer Osmanlı Türk düşmanı olsaydı.Sen bu konuyu Türkçe yazamazdın.
Türklüğü şüpheli birinin açtığı konuya bak :?
Yorumların çoğunu okumadım ...Ama bu konuda klişe bir yanlış daha var bazı yorumlarda geçmiş...savaşlarda ölen hep türktü vs....
Bilinmesi gerekli en önemli nokta Osmanlının son zamanlarına kadar (1900lü yıllara) zorunlu askerlik yoktu...Lise düzeyinde bile olsa tarih bilgilerinizi hatılarsanız tımarlı sipahiler akıncılar vs türktür ve ücretlidir geçimini bundan sağlarlar yani...Hepsi bir nevi paralı askerdir....Yeniçeriler ise devşirmedir ve savaşlarda onlarda ölmüşütr...
Hal böyleyken atalarımızı kötülemeye aşağılamaya ne gerek var.
Sonra da diyoruz Fetih 1453 gibi bir film neden şimdiye kadar çekilmedi neden tarihimizi anlatan güzel filmlerimiz yok...Bu zihniyer tarihi film çekermi?...... çekse de kötüleyerek çeker.
Türkmüş ingilizmiş rummuş giritliymiş farketmez önemli olan insan gibi insan olmak...

osmanlı devleti tarihte türk devleti diye geçiyormu geçiyor.gerisi beni ilgilendirmez.isterse damarlarındaki kan yüzde 0.0000000000001 olsun

ee konuyu açanlar neye karar verdiniz şimdi..
9 sayfa yorum olmuş.. bir durum değerlendirmesi yapın artık..

mutlucan' Alıntı:
:alkis: :alkis: :alkis:
Şu konuştuğumuz, sayfalarca yorumlar yaptığımız konuya bakar mısınız? Bilgi çağında bilginin öğretmenlerinin tartıştığı konu gerçekten abesle iştigal...Önemli olan insan olmak...Son söz olarak Allah (C.C.) ne buyurmuş:"Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün olanınız, takvaca en ileride olanınızdır."(Hucurat Suresi, 13)....Hülasa Türk olmuş,Kürt olmuş,Çerkes olmuş ne önmei var ki...Bu hesaplar artık tarihe gömülmeli aynı kafatasını ölçerek tasnife gidenler gibi....

kardeşim kıskananlanlar çatlasın 10 000 yıllık milletiz,ama Rabbim katında önemli olan ırk değil takvadır.Çünkü rabbim hiçbir insanı diğerine üstün kılmamıştır... :)

bucepholus' Alıntı:
mutlucan' Alıntı:
:alkis: :alkis: :alkis:
Şu konuştuğumuz, sayfalarca yorumlar yaptığımız konuya bakar mısınız? Bilgi çağında bilginin öğretmenlerinin tartıştığı konu gerçekten abesle iştigal...Önemli olan insan olmak...Son söz olarak Allah (C.C.) ne buyurmuş:"Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün olanınız, takvaca en ileride olanınızdır."(Hucurat Suresi, 13)....Hülasa Türk olmuş,Kürt olmuş,Çerkes olmuş ne önmei var ki...Bu hesaplar artık tarihe gömülmeli aynı kafatasını ölçerek tasnife gidenler gibi....
katılıyorum :+1:

Geri