Osmanlının TÜRKlere bakışını yansıtan bir tablo...

Kodla Büyü
AMen' Alıntı:
Osmanlı Padişahları Türk değildi ve Türk'ü sevmezdi. “Etrâk-ı bî idrâk = İdrâksiz Türkler” ifadesini uzun zaman hükümdarlar kullanmıştır.

Fâtih’in Ceza Kanunnâmesinde, “15. Eğer biregû hamr içse, Türk veya şehirlü olsa, kadı ta‘zir ura. iki ağaca bir akçe cürm alına”. Yani, bir kişi içki içse, Türk ve şehirlü olsa, hadd-i şirb olarak vurulacak olan 80 sopanın yanında para cezası alınması emr olunmaktadır veya sopa cezası uygulanmadığı takdirde para cezası uygulanacaktır.

Türk'ün buradaki manasına bakılırsa, DAĞLI veya KÖYLÜ olarak kullanıldığı aşikardır. Türk kelimesi kısaca Osmanlı'da Dağlı, Köylü anlamında kullanılıyordu. Osmanlı'nın son zamanlarında da aşağılayıcı bir ibare olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar babadan gelen bir köken kavramı üzerinde dursak da insanlar annesinin kültürüyle yetişmektedir. Bu durum Osmanlı sarayında daha kuvvetli bir haldir.

Mesela “Kadimi” mahlasıyla yazan birisinin,

“Devredelden beri şahım eflak
Zemm olur alem içinde Etrak
Vermemiş Türk’e Huda hiç idrak
Akl-ı evvel de olursa bi-bak
Uktül’üt-Türke velev kane ebak”

diye başlayan şiirinin ne kadar dehşet verici olduğunu anlamak için sadece bu bent bile yetiyor.
Bir başka örnek, Kemalpaşazade:

“Türk kim bir sınfıdır Tatar anun
İhtilatını ter et zinhar anın
Yir seni olursa yar u dostun
Ger ola düşmen, çıkarır postun”

Sururi (ö.1814) adındaki bir başkası da şöyle buyurmuş:

“Terk et o Türk’ü k’etse teşehhür ne denlü kim
Çifti komış Stanbul’a gelmiş Sabanca’dan”

hocam elinize sağlık... :+1:

spider23' Alıntı:
oyungezer' Alıntı:
spider23' Alıntı:
ha bu arada ümmetçilik bilinicinin nasıl da yalan olduğu ortaya çıkmıştı arapların ingilizlerle işbirliği şeklinde !!! aynı şekilde farklı etnik kimliklerin de bir arada çok da uzun yaşayamayacakları da sanırım ortadadır..bu durum da TÜRKlük bilincine SARILMAKTAN başka çaremiz yok bilmem anlatabiliyor muyum???
Öyleyse ne yapalım? Farklı etnik kimlikleri kesip biçelim mi? Sen söyle çözümü. Sorun(!) tespit etmişsin bir de çözüm öner
arkadaşım ümmetçilik özentisini bir kenara bırakalım öncelikle;kafatasçılık kastım yok;kendisini bu ülkenin yurttaşı-vatandaşı sayan TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşlığınla - TÜRK ulusuyla bir sorunu olmayan bu kimliğiyle mutlu olan kim varsa basalım bağrımıza elbette...bu bilinç kolay oluşmadı bu bilinci YOK SAYMAYALIM!!Bunu devam ettirmel ZORUNDAYIZ!! liboşluğa-ümmetçiliğe geçit vermeyelim bunlar içi boş kavramlar...tamam ???
Kendini Türk hissetmekle safkan Türklüğün ne alakası var. Hem padişahların safkan olma oranını hesaplıyorsun hem de hissetmekten bahsediyorsun. Kafatasçılık niyetim yok diyerek de çamura yatıyorsun gibime geliyor. Pek tutarlı değil yazdıkların. Derdini tam olarak söyleyemiyor ve lafı yuvarlıyormuşsun hissine kapıldım.

spider23' Alıntı:
AMen' Alıntı:
Osmanlı Padişahları Türk değildi ve Türk'ü sevmezdi. “Etrâk-ı bî idrâk = İdrâksiz Türkler” ifadesini uzun zaman hükümdarlar kullanmıştır.

Fâtih’in Ceza Kanunnâmesinde, “15. Eğer biregû hamr içse, Türk veya şehirlü olsa, kadı ta‘zir ura. iki ağaca bir akçe cürm alına”. Yani, bir kişi içki içse, Türk ve şehirlü olsa, hadd-i şirb olarak vurulacak olan 80 sopanın yanında para cezası alınması emr olunmaktadır veya sopa cezası uygulanmadığı takdirde para cezası uygulanacaktır.

Türk'ün buradaki manasına bakılırsa, DAĞLI veya KÖYLÜ olarak kullanıldığı aşikardır. Türk kelimesi kısaca Osmanlı'da Dağlı, Köylü anlamında kullanılıyordu. Osmanlı'nın son zamanlarında da aşağılayıcı bir ibare olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar babadan gelen bir köken kavramı üzerinde dursak da insanlar annesinin kültürüyle yetişmektedir. Bu durum Osmanlı sarayında daha kuvvetli bir haldir.

diye başlayan şiirinin ne kadar dehşet verici olduğunu anlamak için sadece bu bent bile yetiyor.

hocam elinize sağlık... :+1:

Ne yazıkki Osmanlı'nın Türk'e bakış açısı ile ilgili birkaç araştırma yapmadan, Osmanlı'nın Türk'e değer verdiğini ima ederler. Ama ne yazıkki böyle değilmiş. İşte size birkaç beyit... Bunlar da halk edebiyatından;

"Şalvarı şaltak Osmanlı
Eğeri kaltak Osmanlı
Ekende yok biçende yok
Yiyende ortak Osmanlı"

Talibi'yim kurtulmadım çileden
Mültezimler öşür alır kileden
En doğrusu kaçmak imiş Zile'den
Hiç gelmemek Nurun ala nur imiş

Osman lı ile Türkçülük arasında bağ kurmak isteyenlere güzel bir başlık olmuş. Türk kavramını bu topraklara yerleşetiren Mustafa Kemal Atatürk'tür. Dolayısıyle en büyük Türk Milliyetçisi Atatürk'tür.
Bu başlık şunu da gösteriyor, o zamanlar Türk kızları güzel değilmiş sanırım:) Hep yabancılar tercih edildiğine göre:)

Bu iş ciğer meselesidir. Bugün bu topraklarda yaşıyorsan bunu Osmanlıya borçlusun onun mirası üzerinde yaşiyorsun. Mehmet Akif'in de aslı Arnavuttur. Ondan daha milliyetçiyim diyen adamın alnını karışlarım.

ne milliyetciliğ ne türklüğü hocam ya. birinin türk veya kürt olması kişinin tercihi değilki siz neden bahsediyorsunuz. bu milliyetcilik anlayışı bizi bölmüştür. hala tartışma konusu yapıyoruz.

kimin ne için yazdığı belli olmayan, hakaret dolu beyitlerle Osmanlıyı aşağılamak kadar mantıksız birşey görmedim.ona bakarsanız araştırın Fatih Sultan Mehmet hakkında ne beyitler ne yazılar var.Bu beyitlerin varlığı doğru olduklarını kanıtlamaz.adamlar sırf adilik olsun diye karalamışlar birşeyler.sizde bunları alıp marifetmiş gibi yazıp, kendi ecdadını, kendi geçmişinizi karalıyorsunuz.yazık sizlere...

coolbilgisayarci' Alıntı:
Neyi ispatlamaya çalıştın yani bu başlıkla? Hey Allahım ya ne küçük hesaplar peşinde koşan insanlar var..
Hesap küçük değil hocam aslında, milletimizin şu anki durumu ortada, elimizdeki bir tek şanlı tarihimiz var. Ona bakarak ders ve ibret alarak ileriye bakabileceğimiz bir tarih. Nereden geldiğimizi bilerek cesaretlenmemizi istemeyen ciddi bir hareketin bir forum köşesinde filizlenmesidir bu konuda konuşulanlar. Anadolu'daki Türk tarihini bilmeden konuşan insanlar ya zır cahil ya soysuz ya da ters yönde aydınlanarak bozulup gitmişler.

AMen' Alıntı:

Gerçekten komik bir yazı olmuş yazınız :) Üstte bir arkadaş kısaca mehter marşını koyarak cevabını vermiş aslında eminim orada geçen Türk kelimesinede padişahlar çok kızmıştır değil mi hani sevmiyorlarya türkleri:p Son yıllarda ben türküm diyen adama bile ırkçı diyen akıl fukaraları var, bunuda şişiren bir sömürge medyası var ama olsun bu devirde geçer bir süre sonra. Ben Türküm ister ırk olarak bakın ister bütünleştirici bir kavram olarak farketmiyor. Üniversitede birisi Tuncelili diğeri Mersinli 2 kürt kökenli arkadaşımla kaldım aynı evde sağolsunlar onlarda türküm demekten çekinmiyorlardı. Türk kürt kardeştir sözü böyle düşünen arkadaşlarımız için geçerli yoksa gerisinin cehennemin dibine kadar yolu var sabahtan akşama bize kafatasçı ırkçı desinler çokta tın.

BOŞ YERE DEMEMİŞLER; ETRAK-I Bİ İDRAK TÜRK DİYE, YORUMLARI YAZAN ARKADAŞLAR YAPILAN YORUMLARI BİRAZ OKUSALARDI KEŞKE

spider23' Alıntı:
ha bu arada ümmetçilik bilinicinin nasıl da yalan olduğu ortaya çıkmıştı arapların ingilizlerle işbirliği şeklinde !!! aynı şekilde farklı etnik kimliklerin de bir arada çok da uzun yaşayamayacakları da sanırım ortadadır..bu durum da TÜRKlük bilincine SARILMAKTAN başka çaremiz yok bilmem anlatabiliyor muyum???

Bir önceki yazında ne diyorsun bu yazıda ne diyorsun?

Osmanlının ümmetçilik anlayışıyla yönertildiğinden bahsediyorsun. 600 yıl heralde senin için uzun bir süre değil :-1:
Sen önce bi kendinle çelişme de.... :puhaha:

oyungezer' Alıntı:
spider23' Alıntı:
oyungezer' Alıntı:
spider23' Alıntı:
Öyleyse ne yapalım? Farklı etnik kimlikleri kesip biçelim mi? Sen söyle çözümü. Sorun(!) tespit etmişsin bir de çözüm öner
arkadaşım ümmetçilik özentisini bir kenara bırakalım öncelikle;kafatasçılık kastım yok;kendisini bu ülkenin yurttaşı-vatandaşı sayan TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşlığınla - TÜRK ulusuyla bir sorunu olmayan bu kimliğiyle mutlu olan kim varsa basalım bağrımıza elbette...bu bilinç kolay oluşmadı bu bilinci YOK SAYMAYALIM!!Bunu devam ettirmel ZORUNDAYIZ!! liboşluğa-ümmetçiliğe geçit vermeyelim bunlar içi boş kavramlar...tamam ???
Kendini Türk hissetmekle safkan Türklüğün ne alakası var. Hem padişahların safkan olma oranını hesaplıyorsun hem de hissetmekten bahsediyorsun. Kafatasçılık niyetim yok diyerek de çamura yatıyorsun gibime geliyor. Pek tutarlı değil yazdıkların. Derdini tam olarak söyleyemiyor ve lafı yuvarlıyormuşsun hissine kapıldım.
:++:

Konuyu açan arkadaş adına ben üzüldüm. acaba hangi niyetle açtı bilemem . diyelim kötü bir niyeti yok eee ne yapalım yani osmanlıdan nefret mi etmemiz gerekiyor. fetih filminin insanların damarlarında törpülenmiş ruhlarını hafifte olsa şahlandırdığı şu zamanda bu gibi bence kasıtlı haberleri manidar buluyorum

atilla_58' Alıntı:
bu başlığı açan şahsın gerçek amacı nedir. delikanlıca yazmış olsaydı daha iyi olurdu. osmanlı bütün tarih kitablarında bütün yabancı kaynaklarında türkler tarafından kurulmuş yönetilmiş bir devlettir. avurpada bulgarlar macarlarda türktür. hatta bir zamanlar atilla osturogotları vizigotları avrupaya nın içlerine kadar sürmüş avupanın temellerini atmıştır. türkler dünya tarihinde uzun yıllar imzasını atmış bir millettir.

işin özeti bu başlık atarak amacını türkleri karalamaksa ekmek yediği yere ihanet etmesin. yok osmanlı patişahlarının eşleri ile akarabalığı varsa onuda bilemem

özellikle son kelimelere bayıldım:) buda konuyu açan arakdaşa kapak olsun zannımca aradığı şeyi bulamadı.....

sahininces' Alıntı:
oyungezer' Alıntı:
spider23' Alıntı:
oyungezer' Alıntı:
spider23' Alıntı:
:++:

herkesin düşüncesine saygım varda ümmetçilikten sen ne anlıyorsun dakenara bırakalım diyorsun. ALLAH VE RASULUNE inanan birisinin ağzından çıkacak lafa benzemiyor bu... ha dinsizim dersen o zaman sana hak veririm. yoksa haddini bil türkler müslümanlığı kimsenmin etmediği katkıyı sağlamış büyük bir millettir. sefilane düşünceler ile türklüğü bundan gayrı islamdan ayırmak ne senin gibilere ne ........lere düşer

_*_G_S_*_' Alıntı:
oyungezer' Alıntı:
_*_G_S_*_' Alıntı:
hayyhak' Alıntı:
İlkokul çocukları türev-integral sembollerini gördüğünde bu semboller onlara hiçbir şey ifade etmez. Çünkü kapasiteleri matematiğin inceliklerini anlayacak düzeyde değildir. Bir gecede cahil bırakılan bir neslin, ceddini tanımaması çok normal. İslamiyete açıktan saldıramayanların, İslam medeniyetine saldırmaları da gayet normal. İman ile küfürün savaşı kıyamete kadar sürecek. Ancak bizim şehitlerimiz cennete, ehli küfürün cesetleri cehenneme gidecek. Allah hidayet versin. Ne diyeyim.

bir gecede cahil kalan nesil hangi nesil ve neden cahil kalmışlar???

bunları açıklar mısınız??
Harf inkılabından bahsediyor sanırım. Yanlışsam düzeltebilirsiniz.

biliyorum da arkadaşın ağzından duymak istedim..zaten cahil bırakılmış bir milleti tekrar nasıl bir gece cahil bırakmışlar hayret :eek:

bu arkadaşlar tarihi nerede öğreniyorlar merak ediyorum...bakkal amca yoksa kabloyla kafalarına mı yüklüyor :puhaha:
eğer harf inkılabndan bahsediyorsa ondan cahili yok. çünkü;
osmanlı devletinde resmi dil osmanlıcadır (farsça, arapça, ibraniceden oluşan bir dil) ve bu dil sadece yazıda kullanılır. bu dili de sadece saray eğitimi almış kişiler bilir. osmanlıda konuşma dili Türkçe'dir. yani şu an konuştuğumuz dildir. halk osmanlıca bilmediğinden yazı yazamazdı ve yazılı belgeleri okuyamazdı. okuyanı dinlese ondan da bişey anlamazdı. harf inkılabı zaten konuşulmakta olan dilin yazılı hale geçirilmesinde büyük kolaylık sağladı ve halk okur-yazar oldu.

ecdadım çek,rus,moğol,sırp,macar... hak geçirmemiş hepsine eşit sallamış helal olsun .Adil Düzen diye ,böyle düzene denir işte.

Burda bir Sultan Selim karşıtlığı Şah İsmail yandaşlığı sezdim.
Anlayan anladı!

İşte bu nedenle biz "DEDELERİMİZ TÜRK" diyoruz. EBELERİ KARIŞTIRMANIN ALEMİ YOK.

Damarlardaki kan arsında bilimsel olarak çok çarpıcı fark yoktur. çon önemli olan kan gruplarını belirleyen proteinler RH faktörünü belirleyen proteinler . Yani kana göre ırk olsaydı dünyada 8 farklı kobinasyon olurdu. :D
Dedelerimiz kimi becerirse becersin Türk lüğümüz değişmezdi.
Ama milletleri farklı kılan dili , dini vs kısacası kültürdür . Sahip çıkacaksak kültürümüze sahip çıkmalıyız. Damarlardaki kanın bilimsel bir geçerliliği yok. Yüz yıllar geçtikçe melezleşme oranı artıyor ki kimin ne olduğunu genlerinden anlamak imkansız.

Biz geçmişi belli geleceği parlak bir kültürün mirasçılarıyız. "Damarlarımızdaki asil kan" sizleri gaza getirsin ama abartmayın. Burda lirik bir hava var. Mübağla var ki oda edebiyatta çok kullanılır.

eskisehir' Alıntı:
herkes komik saçma vs. demiş. yalan diyebilen yok : )

Gerçi sonunda gülücük koymuşsun ifadeni tam anlamadım ama zaten yalan değil bunu herkes biliyor. ha bu kadar ayrıntısıyla çok bilinen bişey değil ama az çok biliyoruz doğruluğunu ama bu Türk'lüğümüze bir zarar getirmez.

Geri