Okul Zil Programı ÜCRETSİZ ve AMFİ kontrollü 2012

Kodla Büyü
Re: Okul Zil Programı (ÜCRETSİZ ve AMFİ kontrollü) YENİ

acaba zili seri port ile açıp kapama işlemi yapabilen bir devre yapmak mümkün mü çünkü bizim ana bilgisayarında lpt port yok. teşekkürler.

hocam ben devreyi çalıştırdım fakat arada sırada amfiyi kapatmıyor.programdan aç veya otomatik demem bir işe yaramıyor bilgisayarı yeniden başlatsam dahi amfi açık kalıyor sadece adaptörü çıkartınca kapanıyor. tekrar adaptörü takınca normale dönüyor. bikaç defa otomatik çalışıyor sonra yine takılıyor neden olabilir acaba?

bayram840' Alıntı:
hocam ben devreyi çalıştırdım fakat arada sırada amfiyi kapatmıyor.programdan aç veya otomatik demem bir işe yaramıyor bilgisayarı yeniden başlatsam dahi amfi açık kalıyor sadece adaptörü çıkartınca kapanıyor. tekrar adaptörü takınca normale dönüyor. bikaç defa otomatik çalışıyor sonra yine takılıyor neden olabilir acaba?

hocam programı veya bilgisayarı kapattığınızda devreye hiçbir şekilde gerilim gitmez ve transistör kesime gider. ilk aklıma gelen adaptörün geriliminin yüksek olmasından dolayı transistör kesime gidemiyordur.
çözüm olarak adaptör çıkışına küçük bir direnç koyabilirsiniz, direncin değeri ölçüm yapılarak net şekilde belirlenebilir ama yaklaşık 10 ohm civarı yeterli olur.
Not: Bağladığınız direnç büyük olursa amfiyi açmaz

Seri port ile ilgili hiç çalışma yapmadım hocam biraz inceleyeyim yapabilirsem eklerim

hafta sonu çalma seçeneğindeki işareti kaldırın
kaydet e basın
programı kapatıp açın
çalışacaktır hocam

hgx2' Alıntı:
hafta sonu çalma seçeneğindeki işareti kaldırın
kaydet e basın
programı kapatıp açın
çalışacaktır hocam

teşekkür ederim. windows 7 de direkt çalışır mı bir şey yapmam gerekiyor mu

herhangi bir şey yapmanıza gerek yok hocam, zaten programı win7 de yazdım.
Herhangi bir problem olursa buraya yazın yardımcı olurum

hgx2' Alıntı:
bayram840' Alıntı:

hocam programı veya bilgisayarı kapattığınızda devreye hiçbir şekilde gerilim gitmez ve transistör kesime gider. ilk aklıma gelen adaptörün geriliminin yüksek olmasından dolayı transistör kesime gidemiyordur.
çözüm olarak adaptör çıkışına küçük bir direnç koyabilirsiniz, direncin değeri ölçüm yapılarak net şekilde belirlenebilir ama yaklaşık 10 ohm civarı yeterli olur.
Not: Bağladığınız direnç büyük olursa amfiyi açmaz

hocam kırmızı ile işaretlediğim yer dim. yarın 10 ohm drienç takacam durumdan sizi haberdar ederim. şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• amfi bağlantısı222.jpg
    amfi bağlantısı222.jpg
    63.9 KB · Görüntüleme: 1,477

süperzil proramı gayet kullanışlı.
birde pcnin windows seslerini kapattık.
en iyisini sorarsanız. çalarssat gibi bir cihaz olacak bilgisayardan çalmayacak.
elektronik müzikli saat. arkasındada ses çıkışı olacak..

evet hocam işaretli olan yere bağlanacak. 10 ohm tahmini bir değerdir, direnç küçük gelirse röle amfiyi kapatmaz, direnç büyük gelirse röle amfiyi açmaz, en iyisi 1ohm dan 100 aohm a kadar bikaç tane direnç alıp tektek deneyerek en verimli değeri bulabilirsiniz.

hocam öncelikle size duyduğum hayranlığı bilmenizi isterim. ortaya koymuş olduğunuz performans ve ürün zaten süper ama benim dikkatimi çeken şey her mesaja ayrı ayrı cvp yazmış olmanız ve herkesin isteğin ve sorununu yanıtlamış olmanız harika bişey. Allah razı olsun sizden
bu devreyi bugün yaptırmaya gidicem inşallah bi aksilik yaşamam. merak ettğimi bir konu var hocam
lpt portundan ses iletimi oluyormu hocam? yani bilgisyaarın ses kartına giden bir jack olmadan ses iletimi yapılabiliyormu?

cahilliğimi affet hocam elektronik bilgim çok zayıf

ben teşekkür ederim hocam.
bu forumda herkes birşeyler paylaşarak bir birine yardımcı olmaya çalışıyor bende yaptığım bu programı paylaşıyorum, arkadaşların istekleri doğrultusunda programı geliştirmeye çalışıyorum.
umarım devreyi problemsiz çalıştırırsınız.

açıkçası LPT porttan direk ses sinyali alınması bana pek mümkün gelmedi ama neden olmasın?

biraz fazla uğraştırır ama müzik olmasada melodi olabilir, eski telefonlarda melodi oluşturma vardı notaları kendimiz yazıyorduk ona benzer birşey olabilir. melodileri oluşturan notalar olduğuna ve (benim bildiğim) 8 nota olduğuna göre, LPT de yeterli sayıda çıkış var, her notaya bir pin bit atayıp, sinyali melodiye çevirecek uygun bir devre tasarlanıp, melodilerde bilgisayarda programlanabilir, ancak yanımıza bir müzik öğretmeni almamız gerek :)

kolay gelsin.

hgx2' Alıntı:
evet hocam işaretli olan yere bağlanacak. 10 ohm tahmini bir değerdir, direnç küçük gelirse röle amfiyi kapatmaz, direnç büyük gelirse röle amfiyi açmaz, en iyisi 1ohm dan 100 aohm a kadar bikaç tane direnç alıp tektek deneyerek en verimli değeri bulabilirsiniz.

hocam dirençlerim geldi ama devre iki gündür sorunsuz calışıyor.. o gün takılmasının sebebi neydi bilemiyorum şuan harika tekrar teşekkürler... ilgin ve alakan ve emeklerin için.....

buradan diğer arkadaşlarlada birşey paylaşmak isterim sabah geldiğinizde bilgisayarı açmak istemiyorsanız zaman ayarlı prizler var bios tan açılışı otomatik yapıp zaman ayarlı prizden sabaha elektirk verirseniz pc otomatik açılıyor kapanış ayarınıDA saat 6 gibi yaparsınız program pc yi kapattıktan sonra bilgisayara elektrık gelmez boylece guvenlıklı olur...

hocam affına sığınarak bişey daha sorucam
şimdi doğru anlamışmıyım bi bakalım şeklim doğru sanırım. ben elektronikçiden malzemeleri aldım fakat yaptıracak kimse bulamadım. bir elektronik öğrencisine yaptırıyorum.

optokuplör kullandığın devre şemasına göre malzemeleri aldım fakat devreyi besleyen adaptör 5v mu olacak 12v mu olacak dedi elektronikçi basit olarak hazırladığın 2. şemada 5v adaptçr kullanmışsın sanırım ama optokuplör kullandığım devrede +12 v yazıyor rölenin üzerinde doğrusu nasıl hocam?
birde 330 ohm yerine 100 ohm olacak dediğin direnç lpt çıkışından sonraki direnç mi yoksa optokuplör çıkışınnda sonrakimi?
yani devrede 330 ohm direnç i hiç mi kullanmıyoruz yoksa sadece optokuplörden sonra bi tane kullanıyormuyuz?
aşağıdaki resimde hazırladığın devre direnç olarak doğru olan sanırım değilmi hocam? bu devreye göre yapıyoruz şu an fakat +12 v neyin onu anlamadık?

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    28.9 KB · Görüntüleme: 2,563
  • adsız2.JPG
    adsız2.JPG
    40.2 KB · Görüntüleme: 2,558

emeklerinize sağlık hocam çok teşekkür ederim program için. bende buradaki her mesaja itinayla cevap veren tavrınızı takdir ederek bir şey sormak istiyorum. elimde amfiyi açıp kapamaya yarayan bir cihaz var. yalnız bu cihaz usb ile bilgisayara bağlanıyor. sanırım bu program usb bağlantısını dolayısıyla bu cihazı desteklemiyor. bu programla bu cihazı kullanmamın bir yolu var mı sizce?

tam olarak aradığım şey teşekkürler çok makbule geçti

Ahmetcogur hocam, çizdiğiniz şekil doğru.
Mesajınızdaki devre şeması doğru şemadır, herhangi bir ekleme veya değişim yapmanıza gerek yok. Elektronikçiye bu şemayı gösterirseniz herşeyi anlayacaktır, şemanın en üstünde yazan 12 volt değeri; devreye bağlanacak 12 voltluk adaptörün pozitif (+) ucudur, şemanın en altındaki şase işaretinede 12 voltluk adaptörün negatif (-) ucu bağalanacak.

optokuplörlü devreye bağlanacak adaptör 12 volt.
Basit devreye bağlanacak adaptör 5 volt.

muhammet061 hocam, elinizdeki devreyi bilmiyorum. bu zil programı LPT porta bağlanan bir devre yardımıyla amfiyi açıp kapatıyor, usb desteği yok.
aslında usb den kontrol edebilmeyi isterim ama çok vaktim olmadı, elinizdeki devrenin nasıl yapıldığını ve nasıl bir programla kontrol edildiğini merak ettim.

öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
elimdeki cihazı birileri sanırım tam olarak bilgi sahibi olmadan almış. bana getirdiler çalıştırmam için. ben netten bir iki araştırma yapınca anladımki cihaz zilenyum programı ile çalışıyor. nette var fakat demo. okulun bu programın ücretini karşılayacak parası yok. acaba sizin program ile çalışır mı diye merak ettim.

comdlg32.ocx hatası veriyor hocam bu nedir acaba?
component comdlg32.ocx or one of its dependencies not correctly registered: a file missing or invalid

ankcan' Alıntı:
comdlg32.ocx hatası veriyor hocam bu nedir acaba?
component comdlg32.ocx or one of its dependencies not correctly registered: a file missing or invalid

6. sayfada çözüm yolunu vermiştim:

idari-programlar-ders-dagitim-okul-zili-vs-f107/okul-zil-programi-ucretsiz-ve-amfi-kontrollu-yeni-t45759-75.html

isikayhan' Alıntı:
erdalerkal' Alıntı:
Ya program bende çalışmıyor aşağıda eklediğim hatayı veriyor sürekli işletim sistemi windows vista...Yardımcı olun arkadaşlar ...

-bu adresten o dosyayı inidirin:
http://www.ascentive.com/support/new/im ... MDLG32.OCX

-şu dizine koplyalayın:
C:\WINDOWS\SYSTEM32

-daha sonra çalıştır(run) kısmından aşağıdaki komutu çalıştırın:
regsvr32 \windows\system32\COMDLG32.OCX

muhammet061' Alıntı:
öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
elimdeki cihazı birileri sanırım tam olarak bilgi sahibi olmadan almış. bana getirdiler çalıştırmam için. ben netten bir iki araştırma yapınca anladımki cihaz zilenyum programı ile çalışıyor. nette var fakat demo. okulun bu programın ücretini karşılayacak parası yok. acaba sizin program ile çalışır mı diye merak ettim.

zilenyumu web sitesinden inceledim onda kullanılan akac usb değil seri port ile kontrol ediliyor, belki elinizdeki usb den kontrol edilen başka bir versiyonu olabilir.
Büyük ihtimalle benim burada verdiğimle aynı mantıkla tasarlanmış devredir. benzer yapıda ise sadece bağlantı kablosunu değiştirerek çalıştırabiliriz.
Eğer imkanınız varsa, kutuyu açıp, devrenin önden ve arkadan yüksek çözünürlüklü makro modda fotoğrafını çekip mail adresime gönderirseniz inceleyebilirim.

ocx dosyasıyla ilgili bilgilendirmeyi birinci mesaja eklesem iyi olacak :D

bilgisayarı kısalttık PC oldu. birde zil taktık. zilliPC oldu. çok kötüye gidiyor durum :puhaha:

Merhaba
Bu yazılımı windos 7 home premium sisteminde kullanmak istedim fakat mci32.ocx hatası verdi. Hocamın dediği gibi bu dosyayı buldum sistem 32 klasörüne attım fakat çalıştırdan çalıştırdığım zaman da hata verdi ve bu sorunu aşamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• aldigim_hata.JPG
    aldigim_hata.JPG
    36.9 KB · Görüntüleme: 2,471

fdd34' Alıntı:
Merhaba
Bu yazılımı windos 7 home premium sisteminde kullanmak istedim fakat mci32.ocx hatası verdi. Hocamın dediği gibi bu dosyayı buldum sistem 32 klasörüne attım fakat çalıştırdan çalıştırdığım zaman da hata verdi ve bu sorunu aşamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.

sanırım yanlış komut girmişsiniz, doğrusu şöyle olmalı:

regsvr32 \windows\system32\mci32.ocx

Hocam teşekkürler ama komutu girdiğimde yine hata verdi. (bir .dll eksikliği olabilir diye)
Ama sonunda HG zil pro v2.exenin özelliklerinde windows xp uyumluluk modunu kullanınca yazılım çalıştı. Diğerine gerek kalmadı.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    64.6 KB · Görüntüleme: 2,471
Geri