Nikon D90 veya Canon 550D Kullanan Varmı?

Kodla Büyü

wertyu6

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar bu iki modelden kullanan varmı acaba almayı düşünüyorum birini ama karar veremiyorum.

Hocam aşık olduğum iki modeli yazmışsınız. Yine efkarlandım... Yine hüzün... Kullanmadım ama çok araştırdım ikisi de birbirinden mükemmel makinalar hocam. Hangisini alsanız memnun kalırsınız. Size az sonra bir site önereceğim çok detaylı karşılaştırma var.

yuzuakyener' Alıntı:
Hocam aşık olduğum iki modeli yazmışsınız. Yine efkarlandım... Yine hüzün... Kullanmadım ama çok araştırdım ikisi de birbirinden mükemmel makinalar hocam. Hangisini alsanız memnun kalırsınız. Size az sonra bir site önereceğim çok detaylı karşılaştırma var.

Aynen bende ikisinede aşığım hocam, ikisinide almak geçiyor içimden :(
bütçemi çok zorlayacak aslında ama yinede almak istiyorum birini. teşekkürler şimdiden link ve ilginiz için.

Teşekkürler Yener hocam linkler için. güzel bi karşılaştırmaya benziyor,
ilk linkte 550d ile d90 karşılaştırılıyor yanlışınız yok hocam. siz 450d mi düşünüyorsunuz?

Yok yok ikinci linkte d90 için karşılaştırmalar var son sayfalarda. Ben o makinalardan birini 550d sanıyorum 450d imiş. Ben alırsam muhtemelen 550d alırım. Canon takıntım var da biraz :D Evli olmasaydım şimdiye kadar çoktaaan almıştım. Ama bir yandan da kompakt d-slr'leri araştırıyorum. Çünkü profesyonel d-slr çok masraflı. Şöyle tatmin edici resimler çekmek için 5-6 bin tl gözden çıkarmak gerekiyor. Ama kompaktlar daha ideal. Mesela Canon sx-5 is gibi.

Bu aralar bende takılmaya başladım bu iki makinaya.. kızımın fotoğraflarını çekmeye çalışıyorum kompakt ile sonuç hüsran. Kompakt bir makine ile iso 400 üzeri resmen hayal..

O yüzden DSLR bakıyorum..

şuan için favorim canon 550d

nedenleri..
* iso başarımı nikondan daha iyi, haliyle kızım hareketli
* çektiği fotolar nikona göre kısmen daha iyi, en azından benim zevkime göre
* 550d nin diğer adı küçük 7D, videolarını izlerseniz kendini belli ediyor, 1080p full hd 30 fps çekim var, nikon kesinlikle video kalitesinde daha kötü.

Ancak Nikonun gövde yapısı sağlamlığı, ele oturuşu, birazda çekim performansı canona göre daha üstün.Benim için önemli olan İSO - VİDEO - FOTO KALİTESİ olduğu için ve bu özellikler nispeten Nikona göre (dediğim gibi kendi zevkime göre) daha iyi gördüğümden dolayı şuan giriş seviyesi DSLR için tek favorim CANON 550D..

Hatta yarın sipariş vermeyi düşünüyorum, ot böcek çekme niyetim yok, varsa yoksa kızım, şimdilik keskin fotolar alabileceğim CANON 50MM F:1.8 II lens de yanında alıyorum.

Eğer ilerde param olursa yanına tamron 17-50 f: 2.8 alırsam süper olur, diğer diyafram aralıkları için üzerindeki kit lens bana yeter sonuçta bu işten para kazanmayacağım, arada hoş vakit geçirmek için dışarıda kullanırım.

benim görüşüm bu,

ama gel görki bizim hatunda diyorki ben arka camından görerek çekecem diyor, bu özellikde en iyi SONY a300 sonrasında var. Live wiev özelliği .. Çoğu makinede artık var ama, Sony de bu özellik, netleme hızı ile ön plana çıkıyor. Ama bir tek bunun içinde makine alınmaz.

Sonuç CANON 550D :+1:

Allah bağışlasın ghost hocam. Çocukların tek anını bile kaçırmak paha biçilemez bence de. Benim oğlum da geçen yıl mayıs ortası doğmuştu. Doğum yaklaşırken 2500 liraya yakın bir fiyata full hd sony kamera almıştım. İyi ki de almışım. Her anını kaydediyoruz. İzlemek çok eğlenceli. Keşke bir de DSLR alacak param olsaymış :D

yuzuakyener' Alıntı:
Yok yok ikinci linkte d90 için karşılaştırmalar var son sayfalarda. Ben o makinalardan birini 550d sanıyorum 450d imiş. Ben alırsam muhtemelen 550d alırım. Canon takıntım var da biraz :D Evli olmasaydım şimdiye kadar çoktaaan almıştım. Ama bir yandan da kompakt d-slr'leri araştırıyorum. Çünkü profesyonel d-slr çok masraflı. Şöyle tatmin edici resimler çekmek için 5-6 bin tl gözden çıkarmak gerekiyor. Ama kompaktlar daha ideal. Mesela Canon sx-5 is gibi.

Hocam Fujifilm Finepix S200EXR de düşünebilirsiniz. Kompakt DSLR like grubunda epey bahsediliyor bu makineden. Çekilmiş fotoğrafları da gayet güzel duruyor..

http://www.fotokritik.com/fotograf_makinesi/fujifilm/finepix_s200exr

http://www.letsgodigital.org/tr/22650/fujifilm-finepix-s200exr/

d90 kullanıyorum ben de yılbaşından beri, kit almıştım ama şimdi ki aklım olsa body alıp başka bir objektif alırdım, kullandıkça yetmemeye başlıyor çünkü

hocam sende söylüyorsun bu işten para kazanmayacaz. e hobi olarakda yapmayı pek düşünmüyormuşsun (kuş,böcek vb. çekmek istemiyorum yazmışsın) o zaman bu parayı oraya yatırmana gerek yok bence.
öğrenciliğimden beri fotoğrafçılıkla ilgileniyorum filmli makineleri bolca kullandım hatta hala elimde bir adet Canon ae-1 50mm objektifi ile duruyor. arada nostalji olsun diye siyah - beyaz çekiyorum. DSLR lere ise her teknoloji markete gittikçe bakmadan durmuyorum. ama açıkçası bir makineye o kadar para vermekte hiç içimden gelmiyor. DSLR-Like olarak geçen Sony h-50 aldım kendime. yanına da bi kompakt fuji f70exr tüm işlerimi görüyor. Birde şunu düşünün hocam sizin ufaklık hep evde kalmayacak, gezintiye çıktığınızda, tatile gittiğinizde çocuğun o kadar eşyası yanında birde fotoğraf makinasını nasıl götürmeyi düşünüyorsunuz.

biraz fotoğrafçılıkla uğraşmaya başlayınca elinizdekinin yetmeyeceğini sizde biliyorsunuz. yeni yeni lesnler almanız gerekecek ve hepsi içinde ayrı ayrı paralar vermeniz. bu paraları veririm diyorsanız alın derim. yok kit lensi ile idare ederim diyorsanız hiç DSLR ye bulaşmayın DSLR-like diye geçen sizin bahsettiğiniz kompakt dslr lerden alın derim. bir arkadaşımın da yukarıda belirttiği gibi Fuji FinePix S200EXR eminim sizin istekleriniz tatmin edecektir.

Vatan Bilgisayarda 500d(18-135 IS mm lens ile birlikte)nin fiyatı lensinden dolayı bana uygun geldi..Değerlendirebilirsiniz..

ya arkadaşlar bu parayı nerden buluyorsunuz? :? :eek: Ben anlayamadım. Bir fotoğraf makinesine 2500 lira veren arabaya, eve, beyaz eşyaya ne kadar verir onu da öğrenmek istiyorum. Maşallahınız var :p

ttalan46' Alıntı:
ya arkadaşlar bu parayı nerden buluyorsunuz? :? :eek: Ben anlayamadım. Bir fotoğraf makinesine 2500 lira veren arabaya, eve, beyaz eşyaya ne kadar verir onu da öğrenmek istiyorum. Maşallahınız var :p

Hocam bu bir tutku, araba maraba hiç gözüm görmez varsa yoksa fotoğraf makinesi.

d90 nerede 2bin TL acaba?
şu garantisiz yurtdışından kaçak getirilenleri söylüyorsunuz galiba.

Barbaryan dediğinde kesinlikle haklısın o kadar para verilirmi diye bende düşündüm ama bizim zıpırı gördükçe aman hayat devam ediyor Rabbim verir bir yerden diyorum ama gel görki içimden şüphe duymuyorda değilim, bunun düşürmesi var eror 99 hatası var tozlanması var vs. vs.

Zaten parayı toparlayamadım, mesaj attığım satıcıda yan bastı, bıraktım 550d yi, çok istdim ama olmadı.

Hocamın biri demiş ya arkadaş 2500 lira fotoğraf makinesi alan ne kadarlık beyaz eşya alır; buna çok güldüm. :)

Haklısın hocam sende haklısın ama herkesin hayat görüşü aynı değil. Benim evimde 300 liralık televizyon 2 kanepem 560 liraya aldım, bi kitaplık, toplasan beyaz eşyam 1500 lirayı geçmez . Ev eşyası kimin umrunda, evlenirken onlara vereceğim paraya altınlarıda satıp araba aldım 60 bin km yol yapmış gezmişim. Eşyayı alsam ne olacaktı şimdiye eskiyecekti 4 kere taşındım o zmandan bu yana ortada eşyamı kalır.

Ayrıca kimisi ev alır sonra bidaha alır en son ölür mezarına götürür, benim görüşüm biraz farklı, Rabbim verir, paylaşırım çevremle, hemde aileme her türlü imkanı yaşatırım. Rabbim kimseyi açlıkla sınamasın ama aç değiliz açıkta değiliz. Paramızın son kuruşuna kadar helal ettirmek içinde resmen çırpınıyoruz. Zaten bak ahın tutmuş rabbim nasip etmedi.

Neyse orjinaline dönelim konumuzun

Şimdi sitenin birinden ne kadar uygun fiyatlı ikinci el PENTAX K10D varsa mesaj attım yaklaşık 800-950 arası fiyatları var . Daha cevap veren olmadı. OLmazsa bir tane SONY A 200 var, yanında sigma 17-50 f:2.8 -4.5 ve Sigma 70-300 apo macro veriyor fiyat 1000
birkaç tanede eos 450d için mesaj attım onlarda 1000 civarı kit lensli ama olsun yanına bi 50mm f:1.8 keskin bir lens alır idare ederiz.Ancak Canon ikinci elden korkmuyor değilim err99 sorunu alan çok kişi var.

Hayırlısı bakalım bu kezde 1000 lirayı geçmeyeck bir işe kalkmıştım, bu kezde ahı tutan çıkmaz inşallah :)

Hayyamda d90 için 2 bin tl demişlerdi bana.
Fakat biraz daha uygun fiyat düşündüğüm için canon 500d aldım.Çok kısa bir süre önce.

arkadaşlar sonunda makineyi aldım, ama konuda malum olan iki üründe değil;

aldığım ürünlerin hepsi 2. el
canon 40d body + 50 mm f:1.8 lens + lowepro t2 çanta + 8gb transcend CF 133x
toplam 1400 tl ye mal oldu.

çektiğim fotolardan 1-2 taneside aşağıda

Ekli dosyalar

• review_canon40d_01.jpg
    review_canon40d_01.jpg
    42.7 KB · Görüntüleme: 1,914
  • IMG_8246.jpg
    IMG_8246.jpg
    81.3 KB · Görüntüleme: 1,914