Nikon D90 veya Canon 550D Kullanan Varmı?

Kodla Büyü
hayırlı olsun hocam. ben de dünyaya gelecek kızımı görüntülemek için kullanacağım. Bakalım uygun bulabilirsem...

sağolun arkadaşlar inşallah sizlere rabbim bol kazanç verir full frame alırsınız.

Makineyi 4 gündür kullanıyorum. Düşüncelerimi aktarayım sizlerde faydalanın

Öncelikle şuan itibariyle fotoğraf makinesi alacaklara sesleniyorum eğer 600 tl üzeri makine alacaksanız, sizin yerinizde olsam kompakt makine kesinlikle almam yanına bile yaklaşmam. Daha önce günlerce kompakt makine almak için araştırma yaptığımı hatırlıyorumda harcadığım vakitlere yazık olmuş. Halbuki ikinci el canon 350d + 50 mm lens alsaymışımki ikinci eli 650 tl, şuan bu kadar para harcamama bile gerek kalmazmış. Bu arada bu işe 1400 tl harcadım.

Uzun araştırmalar sonucunda kızımın videolarınıda çekerim niyetiyle canon 550d almaya karar vermiştim ancak şartların uymaması internetteki satıcıların güven vermemesi sebebiyle, yine araştırmalarım sonucu 2. el canon 40 d aldım. 40d yi aldım ama iyiki 550d almamışım dedim.

Nedenlerine gelince öncelikle makine çok seri, kızımın hiçbir anını kaçırmıyorum, en hareketli anında bile seri çekime alıp saniyede 6 kare fotoğraf çekiyorki müthş bir hız kaçırmam mümkün değil. Üstünde ikinci bir ekranı var, ayarları görüyorsunuz inanın rsimlere bakmak haricinde 3 inçlik lcd ekrana bakmıyorum . 550d üstünde bu küçük bilgi ekranı yok. İnanın sırf bu nedenle bile şuan 550d almam.

Yanlız kasası çok ağır kol ağrıtıyor, bayağıda kalıplı, gören muhabir zanneder. 50mm f:1.8 lens ile çıkardığı iş mükemmel ötesi. Haylimde bile canlandıramadığım fotoğraları sunuyor. 4 günde 1500 fotoğraf çekmişim içinden 100 ü bozuktur gerisi çok iyi, yeterki diyaframı tam ayarlayın yada istediğiniz parlaklığı girin olmadı çekim hızını belirleyin bırakın gerisini kendi yapsın ona göre kademeleri var , auto ayarında hiç dokunmayın kendisi halleder, tam manuelde ise her ayarı ayapabilirsiniz. Menülerden +-3 stop yaparsanız sonuç muhteşem.

Benim kompaktta diyafram aralığı f: 3.5 - 5.6 komedi gibi geliyor , şuanki lensimde bu aralık f: 1.8 - 22 , gerçekten kompakt için harcadığınız vakite yazık. Dslr like mı dediniz bırakın onlarıda hiçbirisi makine değilmiş, iso 400 den sonra bir tanesi düzgün fotoığraf vermez, dün akşam çay kaşığından bardağa damlacıkların çekimini yaptım iso 1600 de unutmuşum sonra 1 saat öyle çekim yapmışım inanın hiçbirisi boşa gitmedi hepsi güzel ve grenden eser yok sadece az bir derinlik ve keskinlikte kayıp var o kadar. Hadi çekin bakalım kompaktta iso 1600 de sonuçları görelim bu dediğim akşam 5 den sonra. Gündüz değil.

Sadece şunu söylüyorum eğer size birileri hocam kullanamazsın bırakırsın kalır felan diyorsa inanmayın sadece kendisini tamin ediyor, iilk kez DSLR kullanıyorum ve öğrenmem 4 saatimi aldı. Ama şu bir gerçek, okuldaki arkadaşlarımın hepsine, yaf siz bunula çekemezsiniz, olmaz, bak bozuk çıkmış diyorum, nedeni ise önüne gelen bir bakayım diyor, yarın isteyipte eve götürmesinler diye bende sıkıyorum o palavrayı :) çekemzsiniz bu DSLR pro makine. olmaz.

Cihazın life view diye bir özelliği var, kompakt makineler gibi ekrandan görerek çekme işi, bazen gerekebiliyor ama vizör varken kesinlikle ihtiyaç olmuyor. Vizörü yeterince büyük. Ayrıca görerek çekme olayında netleme yapmıyor manuel yapıyorum belki ayarı vardır ama ihtiyacım olmadığından bakmadım bile.

düşünebiliryormusunuz 1/8000 çekim hızı var, damla neki damlanın titreşimini çek. ben dün 1/2500 de damla çektim hesabı siz yapın.

Anlat anlat bitmez vesselam. Bugüne kadar niye bekledim anlam veremedim. Herkese tavsiyem 700 tl ye 800 tl ye DSLR satılıyor ikinci el, ilinizde satan birileri varsa gidin görün elden alın pişman olmazsınız, fotoğraf çekmenin tadına varırsınız, özellikle kendi fotoğrafını beğenmeyenler için söylüyorum eşim fotoğrafımı çekti en paspal halimde bu kim dedim :) Olay derinlikte bitiyor.

Kızımnın fotoğrafları ise cabası, dün kardeşim aramış abi bu fotoğrafları millete göstersen hangi dergiden aldın derler senin kız olduğuna inanmazlar dedi. Hakikaten öyle.

Sonuç 40d -550d -A300 -D90 -K10D Şu marka bu marka demiyeceğim en ucuz hangisini buldun al , sonrada tepe tepe kullan

550d almam dediğime bakmayın aynı fiyata 40d varken almam diyorum yoksa hangisini alsanız olur.

saygılarımla.

Hocam ağzımın suyunu akıttın yaa. Ama insafsızlık seninki olan var olmayan var, alan var alamayan var :puhaha: . Ben 2,5 milyarlık kameramın marifetlerini anlatıyor muyum :p

yuzuakyener' Alıntı:
Hocam ağzımın suyunu akıttın yaa. Ama insafsızlık seninki olan var olmayan var, alan var alamayan var :puhaha: . Ben 2,5 milyarlık kameramın marifetlerini anlatıyor muyum :p

Hocam rabbim sana DSLR banada full Hd kamera nasip etsin, aynı okulda olsaydık değişmeli kullanırdık :) şimdilik böyle idare edeceğiz.

ghost' Alıntı:
sağolun arkadaşlar inşallah sizlere rabbim bol kazanç verir full frame alırsınız.

Makineyi 4 gündür kullanıyorum. Düşüncelerimi aktarayım sizlerde faydalanın

Öncelikle şuan itibariyle fotoğraf makinesi alacaklara sesleniyorum eğer 600 tl üzeri makine alacaksanız, sizin yerinizde olsam kompakt makine kesinlikle almam yanına bile yaklaşmam. Daha önce günlerce kompakt makine almak için araştırma yaptığımı hatırlıyorumda harcadığım vakitlere yazık olmuş. Halbuki ikinci el canon 350d + 50 mm lens alsaymışımki ikinci eli 650 tl, şuan bu kadar para harcamama bile gerek kalmazmış. Bu arada bu işe 1400 tl harcadım.

Uzun araştırmalar sonucunda kızımın videolarınıda çekerim niyetiyle canon 550d almaya karar vermiştim ancak şartların uymaması internetteki satıcıların güven vermemesi sebebiyle, yine araştırmalarım sonucu 2. el canon 40 d aldım. 40d yi aldım ama iyiki 550d almamışım dedim.

Nedenlerine gelince öncelikle makine çok seri, kızımın hiçbir anını kaçırmıyorum, en hareketli anında bile seri çekime alıp saniyede 6 kare fotoğraf çekiyorki müthş bir hız kaçırmam mümkün değil. Üstünde ikinci bir ekranı var, ayarları görüyorsunuz inanın rsimlere bakmak haricinde 3 inçlik lcd ekrana bakmıyorum . 550d üstünde bu küçük bilgi ekranı yok. İnanın sırf bu nedenle bile şuan 550d almam.

Yanlız kasası çok ağır kol ağrıtıyor, bayağıda kalıplı, gören muhabir zanneder. 50mm f:1.8 lens ile çıkardığı iş mükemmel ötesi. Haylimde bile canlandıramadığım fotoğraları sunuyor. 4 günde 1500 fotoğraf çekmişim içinden 100 ü bozuktur gerisi çok iyi, yeterki diyaframı tam ayarlayın yada istediğiniz parlaklığı girin olmadı çekim hızını belirleyin bırakın gerisini kendi yapsın ona göre kademeleri var , auto ayarında hiç dokunmayın kendisi halleder, tam manuelde ise her ayarı ayapabilirsiniz. Menülerden +-3 stop yaparsanız sonuç muhteşem.

Benim kompaktta diyafram aralığı f: 3.5 - 5.6 komedi gibi geliyor , şuanki lensimde bu aralık f: 1.8 - 22 , gerçekten kompakt için harcadığınız vakite yazık. Dslr like mı dediniz bırakın onlarıda hiçbirisi makine değilmiş, iso 400 den sonra bir tanesi düzgün fotoığraf vermez, dün akşam çay kaşığından bardağa damlacıkların çekimini yaptım iso 1600 de unutmuşum sonra 1 saat öyle çekim yapmışım inanın hiçbirisi boşa gitmedi hepsi güzel ve grenden eser yok sadece az bir derinlik ve keskinlikte kayıp var o kadar. Hadi çekin bakalım kompaktta iso 1600 de sonuçları görelim bu dediğim akşam 5 den sonra. Gündüz değil.

Sadece şunu söylüyorum eğer size birileri hocam kullanamazsın bırakırsın kalır felan diyorsa inanmayın sadece kendisini tamin ediyor, iilk kez DSLR kullanıyorum ve öğrenmem 4 saatimi aldı. Ama şu bir gerçek, okuldaki arkadaşlarımın hepsine, yaf siz bunula çekemezsiniz, olmaz, bak bozuk çıkmış diyorum, nedeni ise önüne gelen bir bakayım diyor, yarın isteyipte eve götürmesinler diye bende sıkıyorum o palavrayı :) çekemzsiniz bu DSLR pro makine. olmaz.

Cihazın life view diye bir özelliği var, kompakt makineler gibi ekrandan görerek çekme işi, bazen gerekebiliyor ama vizör varken kesinlikle ihtiyaç olmuyor. Vizörü yeterince büyük. Ayrıca görerek çekme olayında netleme yapmıyor manuel yapıyorum belki ayarı vardır ama ihtiyacım olmadığından bakmadım bile.

düşünebiliryormusunuz 1/8000 çekim hızı var, damla neki damlanın titreşimini çek. ben dün 1/2500 de damla çektim hesabı siz yapın.

Anlat anlat bitmez vesselam. Bugüne kadar niye bekledim anlam veremedim. Herkese tavsiyem 700 tl ye 800 tl ye DSLR satılıyor ikinci el, ilinizde satan birileri varsa gidin görün elden alın pişman olmazsınız, fotoğraf çekmenin tadına varırsınız, özellikle kendi fotoğrafını beğenmeyenler için söylüyorum eşim fotoğrafımı çekti en paspal halimde bu kim dedim :) Olay derinlikte bitiyor.

Kızımnın fotoğrafları ise cabası, dün kardeşim aramış abi bu fotoğrafları millete göstersen hangi dergiden aldın derler senin kız olduğuna inanmazlar dedi. Hakikaten öyle.

Sonuç 40d -550d -A300 -D90 -K10D Şu marka bu marka demiyeceğim en ucuz hangisini buldun al , sonrada tepe tepe kullan

550d almam dediğime bakmayın aynı fiyata 40d varken almam diyorum yoksa hangisini alsanız olur.

saygılarımla.
..
hocam HAYIRLI OLSUN güle güle kullan makinanı. öyle bir mesaj yazmışsın ki okuyanın fotoğraf çekme isteği kabarıyor.

fakat şunu da belirtmeden geçemiyecem. senin diyafram aralığın dışında diğer her şeyi ben DSLR-Like makina ile yapabiliyorum. 1 / 400 den sonra gren demişsin ama ışık yeterliyse ben o grenleri hiç görmüyorum kendi çektiklerimde. yok eğer FLASH kullanıyorsan zaten ISO nun hiç bir anlamı kalmıyor.

bi ara İSTANBUL' daki arkadaşlarla buluşup fotoğraf çekelim derim. hazır tatil de gelmişken...

pil çok önemli standat pil kullanan makina alın bence çiklet piller pahalı bende yeni yarı pro aldım fujifilm finepix s2100HD

41PX7lJJcSL.jpg

Arkdaşalar ben de nikon d90 aldım dün. daha tam kullanmayı çözemedim çok detaylı bir makine. gerçektende foto merakı olan arkadaş varsa fırsat bulur bulmaz geçsin dslr makineye. acemi halimle çektiğim 3-5 fotoğraftan bile makinenin kalitesi anlaşılıyor. compakt makinelerle boşyere uğraşmışız...

ghost' Alıntı:

merhaba hocam,
sizin bu yazdıklarınız kafamı karıştırdı açıkçası,
fotoğrafçılıktan ben pek anlamam, yeni yeni ilgilenmeye başladım,
ama 2 gündür harıl harıl fotoğraf makinesi araştırıyorum, bu 2 günde okuduklarım sizinkiyle tam örtüşmüyor, yada siz slr makineye kolay alıştınız ve çok ani fotoğraflar çekebiliyorsunuz,

benim amacım okuldaki etkinlikleri çekmek yada günlük enstanteneleri çekmekti, yani öyle amatörce aa şunu çekeyim diyip pat diye çekmekti,
ve sonunda slr makineden vazgeçmeye başlamıştım, çünkü, slr makineyle uzun uzun ayar yapıp çekeceksin, ama makinene alışmışsan huyunu suyunu öğrenmişsen ayar kısmı azalır, ha otomatik ayar var diyorsan da slr makineyi otomatik ayarda kullanmak kompakt gibi kullanmaktır.

abim de fotoğrafçılıkla profesyonel ilgilenir ve yeni çocukları oldu, slr makinesi olduğu halde kolay taşınıp kavranan canon kompakt foto makinesi aldı, kendisi eşi akrabası kolay çeksin diye

aslında en iyisi ikisinden de olması :D

Evet arkadaşlar bende nikon d90 aldım ve daha önce amatör olarak ilgileniyordum yani compakt makinelerle profesyonelliğe adım atıyorum yavaş yavaş işe önce makineyi tanıyarak başlamalı dedim şimdilik kullanma klavuzunu okuyorum sizlerden ricam yeni başlayanlar için ne gibi kaynak kullanmalıyım ne yapmalıyım.

hocam ben canon 550d kullanıyorum. kızım doğmadan önce almıştım. 18-55 ile flashsız süper fotoğraflar çekiyor eşim. full hd videolara ise diyecek yok tabi.

Bu konuda ben de araştrımıştım d90 kullanıyorum
ben nikoncu oldum nedeni ise kanm nikona daha çok ısındı. Tr de daha çok nikon kullanılıyor.
bu olayı biraz araba olayına benzetebiliriz. biri mercedes biri bmw ama sizin kanınınız hangisine ısındıysa o
teknik özellikler olarak 550d biraz daha önde fakat kasa sağlamlığı ve sensör olarak d90 daha önde
bence fotoğraf makinasını satan mağazalara gidin ve deneyin hangisi daha çok hoşunuza gidiyorsa onu alın. ikisinden de memnun kalırsınız. ama bana sorarsanız d90

arkadaşlar bende nikon d90 kullanıcısıyım..cihazdan çok memnunum..canon veya nikon ayrımı bana saçma geliyor..sonuçta kiksi içinde en önemli olan lensi.nikon tercih etmemin sebebi tamamen kasasıdır..bence alacak arkadaşlar teknik özelliklerinin yanında cihazıda ellerine alıp incelesinler..ele oturuş çok önemli..vede d90 da kit lens olarak 18-105 lens geliyor.

EOS 550D 18-135 lens ile birlikte kullanıyorum. Fotoğrafçılık hobisi level atlayıp tutku haline dönüşenler için kusursuz bir makine. video çekimi başta olmak üzere nikona göre bir adım daha önde olduğu için tercih ettim. harici mikrofon girişi ve 30 fps full hd çekim ile kısa metrajlı profesyonel çekimler yapabileceğiniz gibi house dizinin sezon finalini bile çekilebiliyor. abisi 5D yaptı bunu zamanında:) fotoğraf konusunda da işin %51 i fotoğrafı çekenin bilgi ve tecrübesinde bitiyor. makine işin %49 unu yapıyor. Bana göre; hoş bir fotoğraf görünce sahibine "hangi makine ile çektin" sorusu fotoğrafı çekene sorulabilecek en saygısızca sorudur. Yani bu işte makine tek başına yeterli değil malesef. İkinci el alacak olan arkadaşlara da tavsiyem shutter sayısına aldanıp riske atmasınlar, arabanın km sayacı gibi sıfırlanabilen bir durum var ortada. 300-500 lira için değmez bence. hem sıfır alınca yeni başlayacaklar için teorik+pratik kursa katılım hediyeside veriliyor, hem de alanında uzman öğretim görevlisinden. Işığınız bol olsun arkadaşlar.

bende D90 kullanıyorum, bilinçli olarak almadım aslında. Gittiğim fotoğrafçılık kursunda herkes D90 kullandığı için aldım. Önce Kit aldım, kullanmaya başladıkça, fotoğrafçılık bilgimii geliştirdikçe yeni aparatlar aldım. tavsiye ederim, ben memnunum.

450 d kullanıyorum yaklaşık birbuçuk yıldır da kullanıyorum. memnunum. ben foto makine kullanıyorsam video ile işim yok diye düşündüğüm için video özelliği olmayan bir makine olarak düşünüp 450d almıştım memnun da kaldım. fotokritik.com fotono1.com gibi sitelerden de fotoğraf makineleriyle çekilmiş fotoğrafları incelemenizi öneririm. ben 18-55 ve 70-300 usm iki kit ile kullanıyorum şuan makinayı ve gayet net güzel kareler elde edilebiliyor ben çok yoğun kullanamıyorum epey yoğun geçiyor günler özellikle son zamanlarda ama gene de northpower kullanıcısının fotoğraflarına bakarsanız çektiğim bazı fotolar bulunmakta. bence fotoğraf çekimi için mi video içinmi makine alacağınıza karar verin önce. eğer ikisi de olsun diyorsanız o zaman 4000-5000 tl gibi bir bütçe ayırın. birinci önceliğinize göre makina alın çünkü fotoğraf çekimi ile video çekimi için kullanılan lensler profesyonellik için bahsediyorum aynı değildir. kaliteli olarak iyi sonuç alınabilecek hem video hem foto çekimi yapabileceğiniz makineler el yakıyor. ama sadece fotoğraf çeken iyi bir makine alın sonra iyi hd video çeken kompakt bir makine alın iki kaliteli makinenin size maliyeti 3000 tl yi geçmez. ayrıca dslr makine alacaklara tavsiyem vaktiniz yoksa foto çekimi için sabrınız yoksa bulaşmayın yazık o kadar para vermeye önerebileceğim kompakt makineler var 600tl ye tüm herşey otomatik ve çok güzel çekimler yapılıyor. dslr makina alıp otomatik modda çekmenin bir manası yok manuel çekimi öğrenip foto çekeceğim diyorsanız öneririm ki zevki anlatılmaz ancak yaşanır. ama makine yanımda gezsin denk gelirse çekim yaparım mantığından çok çekim yapmak için makineyi yanınıza alıp fotoğraf için zaman ayırarak bu işle uğraşılması. kolay gelsin herkese. bu arada ben 1,5 yıldır foto çekiyorum hala amatör seviyedeyim şimdiden söyleyeyim.

hocam bende düşünüyorum ama fiyatlar uçtu
3 ay öncesiyle en az 300-400 TL fark var

Geri