NECDET SARI hocamızın konuya yorumu...Fatih BTR

Kodla Büyü
Re: YENİ. .Fatih BTR olduk hayırlısı. .

Kendi okulunda btr olan öğretmen nöbet ücreti almak için nöbet tutmak isterse bunun yasal dayanağı var mıdır?

Açık söylemek gerekirse aylık 8 saat ekders almak istiyorum ve kendi okulumda btr yim.

9. Maddede ‘Daha önce 180 saatlik Bilgisayar Formatör öğretmenliği vb. ad altında belgelere dayandırılarak yapılan görevlendirmeler yürürlükten kaldırılmıştır.’ diyor. 2006 yılında Eğitici Formatör Seçme sınavına girerek branşım bilgisayar olmamasına rağmen yeterli puanı alıp eğitici oldum. Çalıştığım ilçede bu sınavı ancak üç kişi kazanabildi. Yani pekçok Bilgisayar mezunu arkadaş bu duruma burun kıvırıyor olsa da bu görevi hak ettiğimi düşünüyorum.
Bilgisayar tamiri, ağ problemleri, akıllı tahta işleri, tablet dağıtımı, her türden okul projeleri, fotoğraf, video işleri, sunumlar, projeksiyon montajı, ses sistemleri kurulumu, kablolama, perde montajı, bilgisayar dersleri, öğretmenlerin özel istekleri, derken yapmadığım iş kalmadı. Çalıştığım okullarda eğitim teknolojisindeki yenilikleri heyecanla bekledim. İlk Bilgisayar Laboratuvarı kurulumu, daha sonra akıllı tahta montajı ve tabletlerin dağıtılmasında çocuk gibi sevindim ve bu projelerin başarılı olması, iyi kullanılması, uzun yıllar hizmet vermesi ve okulumuzun kaynaklarının boşa harcanmaması için gerektiğinde gece yarılarına kadar çalıştım. Elimden matkap, çekiç, tornavida, pense eksik olmadı.
Bu güne kadar bilişimle ilgili Öğretmen Eğitimi, Proje Hazırlama, Teknolojiyi Kullanma, Web Tasarımı vs kurslara katıldım, kurslar verdim. Meğer ne kazandığım sınavın ne de sahip olduğum diğer belgelerin 100 saatlik BTR kursu kadar değeri olmadığını bugün itibariyle anlamış bulunuyorum. Neymiş efendim? Her şeyin bir sonu varmış.

bu maddelerin ucu çok açık, şimdi birde tereddüt edilen hususlar diye bişey çıkartırlar ağzımıza ederler o olur.

bence çok iyi olmuş, devlet mecburmu sana haftada 18 saat ekders vermeye bu değişiklikler ile birazdaha çalışacağız ayrıca nöbette tutacaklar tutar sonuçda üçretli 100tl daha fazla üçret alırsınız.

Asıl görevler yazının ekinde bulunuyor. Aranızda ekine ulaşabilen birileri var mı?

Bu başlık altındaki bazı yorumlar öğetmene yakışmıyor. Nasıl bir eleştiri kültürümüz oluşmuş anlamadım. Bazı yorumlar yazanlarla aynı mesleği ve branşı paylaştığım için hiç memnun değilim. Bakanlıktan yetkili birisi olsam bilişimle de hiç uğraşmış olsam ve yorumları okusam BT branşındaki öğretenlere karşı sempatim azalır.(sonuçta bu forum bilişim teknolojileri öğretmenlerini temsil edebilecek bir forumdur.yazdıklarımıza dikkat etmeliyiz. Bu korkaklık yapalım demek değildir)

Yorumum geneli bağlamaz. Yapıcı eleştiri her zaman olmalı.Üzerine alınan varsa sözüm onadır.

Varsa yazının ekini paylaşabilir misiniz?

arkadaşlar yazının sonunda eklerden bahsediyor. O eklerde Fatih Projesi BTR görevini yürütecek öğretmenlerin görevleri diye bir ek var. o eki nerden görebiliriz acaba

8 şubeden az okula görevlendirilemez nedir arkadaş. o zaman 8 den az diyip et takmasaydınız okula.bu mantık nedir.napcaz biz oraya buraya tayin mi isticez. her dönem bi stres her dönem bir sıkıntı.bıktım bu branştan

erden60' Alıntı:
bence çok iyi olmuş, devlet mecburmu sana haftada 18 saat ekders vermeye bu değişiklikler ile birazdaha çalışacağız ayrıca nöbette tutacaklar tutar sonuçda üçretli 100tl daha fazla üçret alırsınız.

Sen 3retini yatarak kazanıyorsan diğerlerinin suçu ne?

Daha dün müdürle tartıştım ,eve geldim bu haberi gördüm ve tescillendi artık branşımdan bildiğin nefret ediyorum , hayatımı etkileyen en önemli kararlardan biri iş seçimi ve gerçekten çok mutsuzum.İnanın ben nöbet tutacam diyen arkadaşların da böyle gırtlağından sıkasım var.Saygınlığını ,kişiliğini ,ruhunu kaybetmişsin hala para ,nöbet. Adam sana okulda insan muamelemesi yapmıyor bak onlara eğitimcilikle yakından alakaları yok.Ne diyeyim btr olmayacam avuç dolu paralar isteyenlerin olsun.Ben doğrularımla parasız yaşarım ,gece içim içimi yemez en azından. Çok da güzel şeyler yapmak istiyordum kısmet değilmiş. Bir öğretmeni daha herşeyden soğuttuğu için de bakanlığa teşekkürü borç bilirim.

5,6,7,8'de 2şer saat zorunlu ve teogda sorusu olan bi branş olmadığımız sürece çıkan yazılar hiçbir zaman iyi olmayacak arkadaşlar. İsterse oraya bu zamana kadar çıkmış en net ifadeleri yazsınlar bir işe yaramaz. Ek derse ihtiyacım var onun için görevlendirme alıyorum. Yoksa bana maaş karşılığını tamamlatıp gönderirler. Ek ders alabilmek için ağız eğerim egzersiz, kurs falan açmak için. Hiç değilse bu şekilde yapıyodum tercihimi vali onaylıyodu. Müdüre, şuna buna ağız eğmiyodum. En azından hocam kurs açmak istiyorum, egzersiz açmak istiyorum, hocam bi şube müdürüne soralım onaylarsa oluyosa açarsın gibi kendini işveren sanan yavşaklarla muhatap olmuyodum.

ben zaten tepki olarak BTR olmuyordum bundan sonrada olmayı düşünmüyorum insanların bazı insanların 1 saat ek ders için yapmıyacağı şey yok sadece gülüyorum.

Bilişim44' Alıntı:
arkadaşlar yazının sonunda eklerden bahsediyor. O eklerde Fatih Projesi BTR görevini yürütecek öğretmenlerin görevleri diye bir ek var. o eki nerden görebiliriz acaba
???

Arkadaşlar burda verip veriştirmekle bir sonuç olmayacaktır. Kimlerin durumu müsaitse BTR görevi almasın.Durumu müsait olan her BT öğretmeni BTR olmayı yavaş yavaş terketsin.Bize parya muamelesi yapanlar istediği öğretmenleri bize seçenek olarak sunsun, "bak siz yapmazsanız bunu yapacak çok öğretmen var" diye tehdit etsin.Biz bu BTR yi bıraktığımızda sadece dersimize girip çıktığımızda FAtih projesi mecbur çökecektir.İsterlerse Bilgisayar mühendisleri alsınlar bize nispet yaparcasına.Ben şahsen çok sevinirim.Neden derseniz teknisyene yapılamayan muamele bana yapılıyorsa bana öğretmen gözüyle bakmıyorlarsa o proje yerin dibine girsin.Evet arkadaşlar BTR benim için bitmiştir.Bana parmak sallayan aba altından sopa gösteren bir yönetmelikle beni kazanamazlar daha da kaybederler.Fatih projesi bana göre artık tam anlamıyla çöküşe geçti 2 yıl içinde dediklerimi daha iyi anlayacaksınız...

ismailt' Alıntı:
Arkadaşlar burda verip veriştirmekle bir sonuç olmayacaktır. Kimlerin durumu müsaitse BTR görevi almasın.Durumu müsait olan her BT öğretmeni BTR olmayı yavaş yavaş terketsin.Bize parya muamelesi yapanlar istediği öğretmenleri bize seçenek olarak sunsun, "bak siz yapmazsanız bunu yapacak çok öğretmen var" diye tehdit etsin.Biz bu BTR yi bıraktığımızda sadece dersimize girip çıktığımızda FAtih projesi mecbur çökecektir.İsterlerse Bilgisayar mühendisleri alsınlar bize nispet yaparcasına.Ben şahsen çok sevinirim.Neden derseniz teknisyene yapılamayan muamele bana yapılıyorsa bana öğretmen gözüyle bakmıyorlarsa o proje yerin dibine girsin.Evet arkadaşlar BTR benim için bitmiştir.Bana parmak sallayan aba altından sopa gösteren bir yönetmelikle beni kazanamazlar daha da kaybederler.Fatih projesi bana göre artık tam anlamıyla çöküşe geçti 2 yıl içinde dediklerimi daha iyi anlayacaksınız...
8 saat dersimin olduğu okulda btr görevi almasam ek dersi nasıl tamamlarım hocam? 8 saat gelirim, 7 saat de başka ders verirler o da maaş karşılığını tamamlatmak zorunda oldukları için. Ondan sonra güle güle. Tam ek ders istiyosan görevlendirme isteseydin hocam derler. Ben başka türlü tamamlamak istiyorum desem, engel çıkarmaya çalışırlar. Onlar da bizi görevlendirme istememiz için yıpratırlar.

hayber' Alıntı:
Arkadaşlar 2. dönem görev almama konusunda ciddi iseniz bir kampanya düzenleyelim. Ben görev almama taraftarıyım...

katılıyorum arkadaşlar hep beraber olursak ancak bir işe yarar bu karar..

erden60' Alıntı:
Üçret değil ücret

arkadaşlar istesek bile olamayacağımız hale geliyoruz yavaş yavaş.okulumda 6 saat dersim var. zar zor norm fazlası olmadık diye sevinirken. btr olma şartına 8 şube olması gerekir maddesi eklendi.okulum 4 şube .tamam şimdi ben görev alamayacağım ancak beni 15 saat dersi doldurmam için en az 2 okula daha gönderecekler. ordan oraya gezdiğime mi üzüleyim. olmadığıma mı sevineyim. hayır bu bakanlığın bizimle alıp veremedği nedir arkadaş

bu yazıyı kim kaleme aldıysa tam bir bilişim öğretmeni düşmanı, oturduğu yerden saçmalamış. yok proje okuluna görev verilirmiş, yok bt sınıfı olan projede olmayan okula görevlendirme yapılmazmış, daha neler neler... bu şartlarla bu görev yapılmaz, yapan hamallık yapar. bu yazı fatih projesi çöküşünün ayak sesleri. bize de geçmiş olsun. dersi az olan küçük okulda olan norm sıkıntısıyla uğraşan arkadaşlara allah sabır versin.

Zaten norm yok. 8 saatten fazla dersi olan okul parmakla sayarsın. Görevlendirme istemeyelim demeye gerek yok bu şartlarda zaten görevlendirme yapılacak okul çok az. İstesen de bulamazsın.

hayır idare düne kadar norm fazlası yapmamak için uğraştı durdu keşke norm fazlası olsaydık bari tayin ister giderdik. gidecek yer de kalmadı. çıkmazda durumlar

yakında diyecekler ki .... ...... ..... ..neyse demeyim burada ben.. bozmayım ağzımı ..zaten onlar yakında der :puhaha:

Ben vali oluruna razıydım, şimdi müdür, koordinatör ve şube müdürünün oluruna düştük. Bu adamlar kim ya? Sen kimsin de beni teklif edeceksin. Patron musun? İşveren misin? Bu durum bizi küçültmek için yapılmış. Gururumuzla oynayan bir yazı bu. Yapmıyoruz görevlendirme desen bundan iyi. Vasıfsız adamların insiyatifine bırakmak nedir? Bu konuyu İsmail KONCUK'a yazacağım. Hiçbir öğretmen müdürün, şube müdürünün insiyatifiyle teklifiyle görevlendirilemez. Bu madde düzeltilmeli!

bu yazıdan şunu çıkarttım.btr olmak için talep azalmıyor aksine artıyorki bazı sınırlamalar getirmişler.ders saatiyle ilgili hüküm ve sertifikayla btr olma konusunda kısıtlama var sonuçta

delphe01' Alıntı:
bu yazıdan şunu çıkarttım.btr olmak için talep azalmıyor aksine artıyorki bazı sınırlamalar getirmişler.ders saatiyle ilgili hüküm ve sertifikayla btr olma konusunda kısıtlama var sonuçta
ihtiyaç çok öğretmen az, birden fazla okula görevlendirmenin önünü açmışlar.

Bu yazıyı yazan kişi bir gün gelip baksın bakalım kolaymı bu işler. Tablet arızalanır kargocu olursyn...altyapıda sorun olur orayı burayı atarsin laf anlatmaya çalışırsın...akıllı tahta ya virüs bulaşır uğraşırsın...yok kilidi kırılır ray bozulur kilo bozulur ara vesteli...idare de sıkıntı olur sanki sen yapmışsın yada bu sorun senin derdinmis gibi davranırlar... Ek ders veriyor ama hiç bir sekilde senin tarafını tutan bir yönetmelik yok...ayrıca okullarda yetiştirme kürsü adı altında diğer öğretmenlere verilen kursları görüyoruz kafalarına göre derse girip çıkıyor. Sen git onları denetle hem derse giriyoruz hem btr var ...bazılarmız 30 saat bazılarımız 40 saat üzerinden ek ders alıyoruz bu çöz... bunu yazan arkadaşa btr yapmayın bizi böyle olacaksa zaten 2dönem istemeyecektim bakalım 36tahta 400 e yakın tablet 58 öğretmen 30 dan fazla bilgisayar olan bir okulda nasıl işler yürüyecek...

Forumtor' Alıntı:
Bu yazıda bahsi geçen Ek-1 "Fatih Projesi BT Rehberliğini Yürütecek Öğretmenlerin Görevi" ekine ulaşabilen var mı ?
Yazının ekine-köküne ulaşabilen olursa bi paylaşsında bizde görelim asli görevlerimiz bu yazılanlar dışında neymiş....

Şube sayısı 8'den az olan okullar öncelikli olarak değerlendirilmeyecek diyor. buradan nasıl 8 şubesi olmayan okula görev verilmeyecek anlamı çıkıyor acaba?
benim o maddeden anladığım büyük ilçeleri düşünerek yazmışlar. 8'den az şubesi olanları gözardı et ki öncelikle herşeyi tamamlanmışlara görevlendirme ver sonra alt yapısı kurulu olanlara ver ve 8'den az olanlara bu okullara görevlendiriklerin arasından eşit şekilde görevlendir.

mesela a,b,c,d,e okulları herşeyi tamam olan okullar olsun. f,g okulları da küçük 8'den az şubesi olan okullar olsun. ilçede öncelikle a,b,c,d,e 'ye görevlendirme yap sonra f ve g için bunlar arasından eşit şekilde görevlendirme yap yani pazartesi a'ya görevlendirilen gitsin salı b'ye ... gibi.

son olarak cidden sıkıntılı bir yazı olmuş işimizi çok çok çok zora sokmak için yazılmış gibi. sözde kadro verilecekti iyi şeyler olacaktı. çok pişmanım cidden branş olarak bilişimi seçtiğim için. benim okulum 8 şubeden az hatta ilçede 8 şubesi bulunan okul yok gibi. 2 tane fatih kapsamında okul var ikiside 8 şubeden az. kadro halk eğitimde zaten doğru düzgün kursta yok ayrıca destekleme ve yetiştirme kursları için adam yerine bile koymuyorlar ne yapalım artık görevlendirme vermezlersede evde oturup android uygulamalara kafa yorarım. belki ekdersten daha çok gelir getirir :)

hknky' Alıntı:
erden60' Alıntı:

Sen 3retini yatarak kazanıyorsan diğerlerinin suçu ne?
diğerlerine ne olmuş? bişey olduğu yok ayrıca sana kim dedi benim yatarak kazandığımı? bu değişikliğe itiraz edenin rahatı bozulduğu için itiraz etmiyor mu? İstemeyen başvuru yapmaz

Hangi rahat hocam pardon da??? Rahat değildik iyileştirmeler istedik suç mu? Okullarda derse giren ama o derste ne yaptığı belli olmayan öğretmen yerine konup parasını hak etti de ben mi etmedim?Akşam eve iş götürdüm,bir gün dersimi anlatmamazlık yapmadım, yeri geldi nöbet tuttum ama ben hep norm fazlası ,hep derse girmeyip 18 saat ekders alan. Neresi çok iyi bunun? Norm fazlası oldunuz mu? Devlet bana hakkımı vermeye mecbur,niye var o devlet??Biraz daha çalışacak mışım??Neye göre biraz daha???Hayret ya

Geri