NECDET SARI hocamızın konuya yorumu...Fatih BTR

Kodla Büyü
Re: YENİ. .Fatih BTR olduk hayırlısı. .

metkey' Alıntı:
kime hakaret etmişim ki üslubum hoş olmasın içimden geçenleri yazdım siz hayrınıza mı tutuyorsunuz nöbeti hiç kusura bakmayın hakkımız olan bir seyden bahsettim

Ben size demedim ki. Size cevap yazan arkadaşa dedim. Yanlış anladınız :)

arkadaşlar yazıda ek 1 dışında nöbet görevi dahil görev verilemez diyor ama sizler hala nöbet tutacaz ve ücretini alacaz diyorsunuz. LÜTFEN birisi bana açıklar mı nerede yazıyor bizim nöbet tutabileceğimiz.defalarca okudum yazıyı ve ek1'i

kendi okulumda 10 saat dersim var beni başka okula da görevlendirebilirler mi? Yoksa sadece kendi okuluma mı görevlendirirler?

yadigartbaykal' Alıntı:
tcoalngsau' Alıntı:
arkadaşlar yazıda ek 1 dışında nöbet görevi dahil görev verilemez diyor ama sizler hala nöbet tutacaz ve ücretini alacaz diyorsunuz. LÜTFEN birisi bana açıklar mı nerede yazıyor bizim nöbet tutabileceğimiz.defalarca okudum yazıyı ve ek1'i
hocam eğer bir günde olabilecek tüm ders saatlerini doldurabilirseniz o gün btr olmuyorsunuz, bu yüzden o gün için nöbet tutabilirsiniz. Ortaokul için düşünecek olursak bir günde 7 saatin tamamını doldurursanız nöbet tutabilirsiniz.

hocam bende sizin gibi düşünüyorum ama müdürüm yazıda böyle birşey yok diyor. Ek 1 de ki görevleri dışında nöbet dahil görev verilemez yazısını görünce zaten olay bitiyor..Nasıl bir uygulama yapılacak ?

Merhaba,
29 sayfa olmuş. Daha önce yazmak isterdim ama işim vardı yoğunluktan, DÜŞÜNMEDEN yazmaya vakit bulamadım. İstedim ki her kelimeyi düşünerek, seçerek yazayım. Yoksa ne farkımız kalır düşünmeyenlerden. Her zamanki gibi hakkımı, helal etmiyorum, Allah belanızı versin! teknoloji özürlülerle başlayıp 4. sayfaya doğru haydi hep beraber şunu yapalım, devam edip sonra monolog bir diyaloğa dönen konu başlığını bir kez daha yaşıyoruz. Sonra şöyle oluyor biri acemice bir paragraf karalıyor "Yeğiteke gönderilecek yazı diye", diğer arkadaşım Yeğiteke gönderilecek yazı kısmını bile silmeden basıyor tuşa. Sonra biz bir yazıya bakıyoruz bir "hiç mi akıllı adam yok bakanlıkta" diyen arkadaşıma, bir yazıya bir arkadaşa! Sonra bir STK çıkıyor bir sendika çıkıyor üç beş üyesi olan avukatımız var şöyle alırız böyle alırız diye üye yapıp hiç ilgisi olmayan kanun maddesi ile sizleri kandırıp başlıyor ihtarname vb.

Şöyle bakıyorum da önüne gelen sizi kandırıyor ve yanınızdalar siz yine bize küfrediyorsunuz (özürle söylüyorum küfür kelimesini tüm arkadaşlarım üzerine alınmasın lütfen)
Hiç bir eğitimimde ve ortamda kadro vb. şeklinde beklenti yaratmadım çünkü ne benim ne de genel müdürlüğümün ilgi alanı değil. Size norm kadro sözü mü verdik ki beklenti karşılanmayınca bize kızmaktasınız. Bu sadece bir görevlendirme esaslarını belirleyen yazı o da geçici görevlendirme. "Bu madde de nöbet şöyle diyor ama yönetmelik te şöyle diyor" diyen arkadaşım yönetmelik dediğinde bizim yazdığımız önceki yazı, öncelikle gidin resmi yazı nedir, yönetmelik, nedir mevzuat nedir öğrenin gelin, sonra sayfalarca gereksiz bilgi oluyor.

"Şu bakanlıkta hiç mi akıllı adam yok" diyen arkadaşım. Sen nasıl bir resmi yazı istersen bir taslak hazırla gönder, bir sonrakinde onu baz alalım, bu konuda ciddiyim.Bize katkısı olur beklemekteyim. Şu ana kadar sizi kandıran onca kurum içinden bir tane taslak gitti mi diye niye onlara sormuyorsunuz. Ben söyleyeyim "her okula BTR normu istiyoruz" dan başka bir kelime gelmedi, ilginç değil mi. Bu arada bana kızan arkadaşım ben 1991-1992 yıllarda mevzuat yazıyordum o yıllarda sen nerede olduğunu bir düşün o saygı çerçevesinde sarf ettiğin cümlelere bak.

İlk dönem görev aldım bu yazıdan sonra almayacağım diyen bazı arkadaşlara sordum size de sorayım yeni yazıda sizi engelleyen hangi madde var ki istemiyorsun, cevap beklemekteyim. İlk dönem görev aldı isen ve halen alabiliyorsan proje okulundasın demektir. O zaman tek farklı olan sınıf içi rehberlik! yani bir öğretmen arkadaşa 1 ders saati rehberlik. Bu da zaten rehberlik görevi. Sen ne istiyorsun? dün tamirci olmak istemiyorum diyen arkadaşım bu gün sınıf içi rehberliğe angarya derken hiç mi vicdanın sızlamıyor. bize kızarken hakret ederken hiç mi vicdanınız sızlamıyor;
Göreve geldiğimizde farklı bir çok branş bt dersine giriyordu sizin yerinize, herkes kendi dersine girecek kalan zamanda bu görevi yapacak diyen biz değilmiydi, görevlendirme esaslarında diğer bir sürü işler varken kaldıran bir değil miydik unutularak mı kaldırıldı sanıyorsunuz. Geçici görevlendirmenin mantığına aykırı olmakla birlikte geçici görevlendirme çalıştığı kurumun mesaisine tabi olması gerekirken ders bittiği saate çeken biz değil miydik (siz de 30 saat yaparım çekerim giderim diyerek 30 saat btr yi 30 saat dersmiş gibi düşünerek), size formatör format atan kişi muamalesi yaparlarken mezuniyet alanı ile bağdaşsın diye BT rehberliğinin isim hakkı doğrudan bize ait değil mi. Acımasızca hakaret ederken hiç mi vicdanınız sızlamıyor, el insaf!

Bana hakkını helal etmeyen arkadaşım, insanlar borca girmiş hakkımı helal etmiyorum diyen kardeşim. Olay şu bakanlık bir ihtiyaç duymuş GEÇİCİ GÖREVLENDİRME talep etmiş sen kabul etmişsin. Mevzuat buna geçici görevlendirme der. Yani sürekli değil geçici, daha nasıl açıklanır bilmiyorum ama geçici demek kalıcı olmayan demektir. Yani sürekli olmayan şimdi sen mevzuat bilmiyorsun diye geçici görevlendirmeye güvenip borç yapacaksın ve geçici görevlendirme esasları değiştiği için bana hakkını helal etmeyeceksin, ilginç! Peki Allah akıl vermiş ve aklı olan sorumludur (yok diyorsan sorumlu değilsin) sorumlu isen sorumluluğun var. Aklını kullanmıyorsun iki satır mevzuatı okuyup anlamıyorsun bilmeden düşünmeden hak diyorsun helal diyorsun. Şimdi kim kimin kul hakkına giriyor. Kul hakkı bireyseldir bizzat şahıstan helallik alman gerekir. Şimdi ben bana bu şekilde isnat ettiğiniz içi hakkım olduğunu düşünüyorum ve HAKKIMI HELAL ETMİYORUM. Bireysel olan bu hakkımı yeğiteke gelip bir çayımı içmeden helal etmiyorum. Şimdi varın siz düşünün.

Bir iki tweetime bakıp beni bilişimci düşmanı ilan eden arkadaşım, o tweeti bilmem ne platformu adı altındaki arkadaşlarınızı muhatap alıp iki saat konuşup btr nedir kurs nedir atama ile ilgisi vardır yoktur diye anlatmama rağmen (ki bakanlığın bir çok kurumunda kimse muhatap alıp randevu vermediği halde) ertesi günler basında bile bile 100 saatlik kursla 800 tl ye öğretmen atıyorlar tarzı haberden sonra attığımı da biliyor mu acaba. Sonuçta benimde branşım uzay mühendisliği değil bir taraflarında yarım yamalak bilgisayar kelimesi bile geçiyor.

"BTR ye oldum olası karşıyım öğretmen zaten biliyor kendi biraz kurcalasa şunu bunu öğrenir" diyen arkadaşım. Şimdi senin herkes bilgisayar kullanmayı biliyor ne gerek var bilişim dersine diyenden farkın ne oldu?

Yazılan yazının her bir kelimesi ve cümlesi üstünde düşünülerek yazılmıştır. Sizin bir çırpıda savurduğunuz her bir cümleyi günlerce tartışarak yazdık biz ve her eğitimde de sormuşumdur bilişimcilere bu da ilginç değil mi? Ama biz norm vereceğiz falan demedik ki, keşke verebilsek. Size bu beklentiyi verdiğimize dair bir şey mi var ki bize hakaret!
Örneğin nöbet daha önce verilmemesi istendi ki nöbet öğretmeni asli görevidir, önceki yazıya rağmen okul müdürü resmi olarak sorduğunda ihtiyaç varsa verin diye yazıyorduk. Nöbet görevine açıklık getirdik ki nöbete ücret gelince mağdur olmayasınız. Nöbet rehberlik görevi teneffüste de yapıldığı için verilmiyordu o yüzden rehberlik olmadığı günler verilir yazıldı. Sadece kendinizi düşünen arkadaşım işinize geldiği gibi çekiyorsunuz değil mi.

Daha önce BT sınıfında görev yapan, bt sınıfı olmadığı halde varmış gibi görev yapan 3-5 şube ile köyde tam ek ders alan arkadaşım bana telefonda bizzat soruyor "hocam 10 saat dersim var ben ek ders alamıyorum mağdur oluyorum"! aynı saat derse giren matematik öğretmeni de mağdur oluyor o zaman! Efendim ben şunu yapıyorum yazıcı yapıyorum... yapma arkadaşım o zaman sana çok ağır geliyorsa. Sonuçta 10-12 saat derse girip tam maaşını alıyorsun bakmam iki yazıcıya diyorsan yapma! Ben de mesleki okulda görev yaptım bir tek siz yapıyormuş gibi davranmayın bir kafanızı kaldırın bakanlığın onlarca farklı branşı var. Ben okulumda okulun televizyonun tamir ettim, her zil bozulduğunda beni çağırdılar, her gün en az bir formatım vardı ki o zaman imaj almak bu kadar kolay değildi. Okulun web sayfasını yıllarca yaptım, her törende ses düzenini kurdum, mobilya öğretmeni kırılan kapı kolunu sürekli elinde tornavida tamir ederdi, kaynakçısı öyle bir tek kendini mi sanıyorsun, eğer öyle görüyorsan sana verilen 10-12 saatle görevini yaptığını düşünüyorsan yapma arkadaşım, yapma ki bitsin bu yaygara.
BT sınıfına görevlendirmeyi kaldırdık çünkü; öncelikle bunun için bana kızan arkadaşım bt sınıfına niye rehberlik verildiğini biliyor mu, hayır bilse yazmaz. Şimdi sizin de söylediğiniz gibi fen laboratuarında ders yapan öğretmen 18 saat ek ders mi alıyor laboratuarı ayakta tuttuğu için. Şimdi diyeceksiniz biz şu tamir bu bakım... o ayrı bir konu. BT sınıfı olayı şu idi; okullarda bt sınıfları bilgisayar dersi işlensin diye değil tüm öğretmenler kullansın diye kuruldu. Sadece bilgisayar dersi verilsin diye kurulana meslek liselerinde olduğu gibi bilgisayar laboratuarı deniyordu. Diğer öğretmenler BT sınıfını kullanırken oradaki görevli ona yardım edecekti o yüzden bt sınıfına görevlendirme yapılırdı. Şimdi fatih projesi ile bir öğretmenin bt sınıfı kullanma ihtiyacı kaldı mı? çok büyük oranda hayır. Şimdi kardeşim dön geriye bir bak geçen 6 ayda kaç defa bt sınıfını senden başka öğretmen kullandı ve sen bunun için hiç bir şey söylemiyorsun ilginç, bu ayrımı hepiniz biliyordunuz değil mi (iyi mevzuat bilenlere)

İsyanın özeti şu;
Atanamayan birçok arkadaşım var ve bu arkadaşları başka branşlar btr olduğu için sizi atamıyorlar diye kandırıyorlar
Bilişimcilerde norm beklentisi var her çalışma var denildiğinde norm kadro beklentisine giriliyor çıkmayınca isyan
Kendinden başka herkesi bilişimci düşmanı ilan etmiş hatta kendisinin de yarısını teknik böte diye ayırıp düşman ilan etmiş
Bir olay, yazı vb. olduğunda birbirini gaza getiren bir forum sayfası var (ilginç bir kaç sayfa sonra tek akıllıca konuşan ve çözüm önerilerini toplayıp gönderelim diyen arkadaşım btr olmayan biri idi hangi sayfa hatırlamıyorum)

Mükerrer defa yazdım ama yine yazayım görevli olduğum genel müdürlük öğretmen normlarını belirleyen bir genel müdürlük değil. Belki abes kaçacak ama yazayım; "Adam hanımına sesleniyor -Hanım ben bir çocuk istiyorum, istiyorum ki annesi sen olasın" ben fatih projesinde projeye destek verecek diğer öğretmenlere rehber olacak önder olacak birilerine ihtiyacım var istiyorum ki bu bilişim öğretmeni arkadaşlar olsun.

Şu açıdan bize sitem ederseniz haklısınız; madem bu kadar önem veriyorsunuz bu projeye ve bize ihtiyacınız var o zaman niçin geçici görevlendirme ile bu devam ediyor. İşte bu kısım doğru. Biz sadece bu kısmı çözmeye çalışırız ve muvaffak olamadık.

Aşağıda yazacaklarım şahsi görüşümdür ve resmi bir bağlayıcılığı yoktur;
BTR görevi valilik onayı ile devam etmemelidir. Valilik onayı çalışma saatleri, onay çıktı çıkmadı müdürün isteğine bağlı değil.... bir sürü sorun getiriyor.
Norma gelince; önce gerçekçi olmak lazım bakanlığın tek mağdur öğretmeni sizler değilsiniz. Her okula bir BTR derseniz bu mümkün değil, yanlışla amel edilmez. 13000 bt öğretmeni var 50000 okul çiftleri çıkarsak 43000 civarında norm istiyorsunuz size akıllıca geliyor mu. ihtiyaç yok anlamında söylemiyorum ülkenin yılda atadığı öğretmen sayısına ve kadroyu kim verdiğine bakın.
Şu an için norm sadece derse göre veriliyor.
benim şahsi görüşüm " Bilişim Öğretmeni normunun sadece ders normuna göre değil yaptığı BTR görevinin de norm hesabına öğrenci sayısı doğrultusunda dahil edilmesidir" ben bu yönde çalışma yapabilirim, şu ana kadar muvaffak olamadık. Bu görüşümü her eğitimde söylemişimdir tüm katılımcılar şahittir. Yani haftada 18 saat yaptığınız görev geçici olduğu için norma dahil edilmiyor. Her okula bir BT yada BTR normu yerine btr görevinin norm hesabında dahil edilmesi daha gerçekçi görünüyor. Siz mevzuatı daha iyi bilirsiniz ama! bunun için gerekenler önce norm kadro yönetmeliği taslağına bunu dahil etmek, sonra da bu maddeye istinaden resmi yazı ile düzenleme yapmak ve bakanlar kurulundan çıkan ek ders esaslarına madde eklemektir. Yani bir yönetmelik maddesi bir bakanlar kurulu maddesi ve bir genel müdürlük yazısı. Ben yol gösteriyorum her okula norm alacağız mahkemeye vereceğiz diye sizleri kandıran kurumlara gidin bunu bir öneri taslağına çevirip ilgili kurumlara (ki ilk yeri insan kaynakları genel müdürlüğüdür ve meclistir) sunsunlar.

Norm kadro yönetmeliği taslağı çıkar ve içinde "tüm sınıfları bt teknolojisi ile donatılmış okulların bilişim teknolojileri normu bakanlıkça belirlenir" maddesi olursa hemen sevinmeyin, bilin ki bu bizim cümlemizdir ve bundan sonra daha yukarıda belirtilen çalışmalar gereklidir. İşte diğer kurumların desteği de bize bu çalışmalarda dediğim kurumlara öneri sunarak ve stk baskısı yaparak yardım etmektir. Yine de siz bilirsiniz "eğiteke gönderilecek" yazı diye sıralayın biz de cevap vermekle uğraşalım tercih sizin.

Bunun dışındaki yazılım dersi, kodlama dersi şu norm bu norm gidin kendi genel müdürlüklerinize bizimle doğrudan ilgisi yok. Bağlı olduğunuz kurumların da bir genel müdürlüğü var biliyorsunuz değil mi! Görev verilirse bu konuda da çalışırız.
Bu arada her eğitimde yönlendirmiştim. BT sınıf yok nasıl bilişim dersi vereceğiz diye sızlanmayı bırakın da her öğrenciye tablet veriliyor. Tabletle akış diyagramı nasıl anlatılır, tabletle kodlama eğitimi verilir mi diye tartışın diyeli iki yıl oluyor. O zaman bt sınıfına ihtiyacınız var mı, biraz vizyon geliştirin. Yine kızacaksınız ama bilişim öğretmeni arkadaşlar çağın gerisinde kalıyorsunuz, teknoloji araçları kullanımı arttıkça ve yaygınlaştıkça diğer branş öğretmenlerinden farkınız kalmıyor geride kalıyorsunuz, düşünsenize bt teknolojisini dersinde rahatlıkla kullanan biyoloji öğretmeni sizden artı olarak biyoloji biliyor olacak ya siz. Bence farkınızı gösterin artık.

Tabletle kodlama diye forum başlığı var sa da ben kaçırmış olabilirim!

Ve halen hakkımı helal etmiyorum bireysel gelip bir çaya bakar :) (Bir çoğunuz gibi rumuz arkasına saklanmıyoruz) adımız belli yerimiz belli. Kalın sağlıcakla.

Necdet SARI
Elektronik Öğretmeni

@nsari hocam baştan sona dikkatlice okudum.

Haklı olduğunuz konular var; norm kadro konusu sizin halledebileceğiniz bir durum değil.
Toplu hareket edemediğimiz konusunda da haklısınız ama bu tüm öğretmenlerde olan bir durum camia olarak toplu hareket edemiyoruz.
Nöbet konusunda esneklik sağlamanız olumlu.
Artık bts formatörlüğünden fatih btr ye geçtik, bunu da anlıyoruz.
Bazı arkadaşların "Hakkımı helal etmiyorum" tarzı yazılar biraz ağır olmuş.

Haklı olduğunuz bir kaç konu var tamam kabul ama yazınızın finalini ise "Bilişimciler çağın gerisinde kalıyor, biyolojici tablet kullanınca bizden önce geçecek çünkü biyoloji biliyor..." cümlesi ile bitirmişsiniz. Sadece bu final cümlesi değil yazmış olduğunuz yazınızın çoğu cümlesinde Bilişimcileri aşağılayıcı bir üslup sezinledim.

Böte konusunda attığınız twitlerle böteye tavırlı olduğunuz sezinlemiştim bu yazı ile emin oldum.

Evet biz bilişimciler kalitesiz ve beleşçi bir öğretmenler grubuyuz.

Son yazıda yer alan; eğer şunu bunu yapmazsanız bir daha görev verilmez tarzı cümlelerin kimin tarafından yazıldığını da ben şahsım olarak anlamış oldum.

Şunu da eklemeden edemeyeceğim; necdet hocam sanıyorsunuz ki herkes eğitim alınca şakır şakır tabletle ders işleyecek... Siz teknik lisede çalışmışsınız fakat diğer okullar öyle değil, ortaokul ve normal liselerde yüzde 80 öğretmen bırakın tabletle ders işlemeyi akıllı tahtadan ebaya girip video bulamıyor. 100 öğretmeni denek olarak alın, internet explolerin açıp açılış sayfasını "about blank" yapın, iddia ediyorum en az 60 öğretmen internet yok deyip bilgisayarı kapatır.

Twitter'de bunu yazdınız; "Asenkron-Senkron farkını bilmeyen Böteci size 4 yıl ne öğretiliyor böte'de" ... Bunun bir açıklaması var mı merak ediyorum. Bir yada bir kaç kişi bunu bilmiyor diye tüm böte mezunlarına genelleme yapmış olmadınız mı?

Hakan Altuntaş
Malesef Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

nsari' Alıntı:
Merhaba,
29 sayfa olmuş. Daha önce yazmak isterdim ama işim vardı yoğunluktan, DÜŞÜNMEDEN yazmaya vakit bulamadım. İstedim ki her kelimeyi düşünerek, seçerek yazayım. Yoksa ne farkımız kalır düşünmeyenlerden. Her zamanki gibi hakkımı, helal etmiyorum, Allah belanızı versin! teknoloji özürlülerle başlayıp 4. sayfaya doğru haydi hep beraber şunu yapalım, devam edip sonra monolog bir diyaloğa dönen konu başlığını bir kez daha yaşıyoruz. Sonra şöyle oluyor biri acemice bir paragraf karalıyor "Yeğiteke gönderilecek yazı diye", diğer arkadaşım Yeğiteke gönderilecek yazı kısmını bile silmeden basıyor tuşa. Sonra biz bir yazıya bakıyoruz bir "hiç mi akıllı adam yok bakanlıkta" diyen arkadaşıma, bir yazıya bir arkadaşa! Sonra bir STK çıkıyor bir sendika çıkıyor üç beş üyesi olan avukatımız var şöyle alırız böyle alırız diye üye yapıp hiç ilgisi olmayan kanun maddesi ile sizleri kandırıp başlıyor ihtarname vb.

Şöyle bakıyorum da önüne gelen sizi kandırıyor ve yanınızdalar siz yine bize küfrediyorsunuz (özürle söylüyorum küfür kelimesini tüm arkadaşlarım üzerine alınmasın lütfen)
Hiç bir eğitimimde ve ortamda kadro vb. şeklinde beklenti yaratmadım çünkü ne benim ne de genel müdürlüğümün ilgi alanı değil. Size norm kadro sözü mü verdik ki beklenti karşılanmayınca bize kızmaktasınız. Bu sadece bir görevlendirme esaslarını belirleyen yazı o da geçici görevlendirme. "Bu madde de nöbet şöyle diyor ama yönetmelik te şöyle diyor" diyen arkadaşım yönetmelik dediğinde bizim yazdığımız önceki yazı, öncelikle gidin resmi yazı nedir, yönetmelik, nedir mevzuat nedir öğrenin gelin, sonra sayfalarca gereksiz bilgi oluyor.

"Şu bakanlıkta hiç mi akıllı adam yok" diyen arkadaşım. Sen nasıl bir resmi yazı istersen bir taslak hazırla gönder, bir sonrakinde onu baz alalım, bu konuda ciddiyim.Bize katkısı olur beklemekteyim. Şu ana kadar sizi kandıran onca kurum içinden bir tane taslak gitti mi diye niye onlara sormuyorsunuz. Ben söyleyeyim "her okula BTR normu istiyoruz" dan başka bir kelime gelmedi, ilginç değil mi. Bu arada bana kızan arkadaşım ben 1991-1992 yıllarda mevzuat yazıyordum o yıllarda sen nerede olduğunu bir düşün o saygı çerçevesinde sarf ettiğin cümlelere bak.

İlk dönem görev aldım bu yazıdan sonra almayacağım diyen bazı arkadaşlara sordum size de sorayım yeni yazıda sizi engelleyen hangi madde var ki istemiyorsun, cevap beklemekteyim. İlk dönem görev aldı isen ve halen alabiliyorsan proje okulundasın demektir. O zaman tek farklı olan sınıf içi rehberlik! yani bir öğretmen arkadaşa 1 ders saati rehberlik. Bu da zaten rehberlik görevi. Sen ne istiyorsun? dün tamirci olmak istemiyorum diyen arkadaşım bu gün sınıf içi rehberliğe angarya derken hiç mi vicdanın sızlamıyor. bize kızarken hakret ederken hiç mi vicdanınız sızlamıyor;
Göreve geldiğimizde farklı bir çok branş bt dersine giriyordu sizin yerinize, herkes kendi dersine girecek kalan zamanda bu görevi yapacak diyen biz değilmiydi, görevlendirme esaslarında diğer bir sürü işler varken kaldıran bir değil miydik unutularak mı kaldırıldı sanıyorsunuz. Geçici görevlendirmenin mantığına aykırı olmakla birlikte geçici görevlendirme çalıştığı kurumun mesaisine tabi olması gerekirken ders bittiği saate çeken biz değil miydik (siz de 30 saat yaparım çekerim giderim diyerek 30 saat btr yi 30 saat dersmiş gibi düşünerek), size formatör format atan kişi muamalesi yaparlarken mezuniyet alanı ile bağdaşsın diye BT rehberliğinin isim hakkı doğrudan bize ait değil mi. Acımasızca hakaret ederken hiç mi vicdanınız sızlamıyor, el insaf!

Bana hakkını helal etmeyen arkadaşım, insanlar borca girmiş hakkımı helal etmiyorum diyen kardeşim. Olay şu bakanlık bir ihtiyaç duymuş GEÇİCİ GÖREVLENDİRME talep etmiş sen kabul etmişsin. Mevzuat buna geçici görevlendirme der. Yani sürekli değil geçici, daha nasıl açıklanır bilmiyorum ama geçici demek kalıcı olmayan demektir. Yani sürekli olmayan şimdi sen mevzuat bilmiyorsun diye geçici görevlendirmeye güvenip borç yapacaksın ve geçici görevlendirme esasları değiştiği için bana hakkını helal etmeyeceksin, ilginç! Peki Allah akıl vermiş ve aklı olan sorumludur (yok diyorsan sorumlu değilsin) sorumlu isen sorumluluğun var. Aklını kullanmıyorsun iki satır mevzuatı okuyup anlamıyorsun bilmeden düşünmeden hak diyorsun helal diyorsun. Şimdi kim kimin kul hakkına giriyor. Kul hakkı bireyseldir bizzat şahıstan helallik alman gerekir. Şimdi ben bana bu şekilde isnat ettiğiniz içi hakkım olduğunu düşünüyorum ve HAKKIMI HELAL ETMİYORUM. Bireysel olan bu hakkımı yeğiteke gelip bir çayımı içmeden helal etmiyorum. Şimdi varın siz düşünün.

Bir iki tweetime bakıp beni bilişimci düşmanı ilan eden arkadaşım, o tweeti bilmem ne platformu adı altındaki arkadaşlarınızı muhatap alıp iki saat konuşup btr nedir kurs nedir atama ile ilgisi vardır yoktur diye anlatmama rağmen (ki bakanlığın bir çok kurumunda kimse muhatap alıp randevu vermediği halde) ertesi günler basında bile bile 100 saatlik kursla 800 tl ye öğretmen atıyorlar tarzı haberden sonra attığımı da biliyor mu acaba. Sonuçta benimde branşım uzay mühendisliği değil bir taraflarında yarım yamalak bilgisayar kelimesi bile geçiyor.

"BTR ye oldum olası karşıyım öğretmen zaten biliyor kendi biraz kurcalasa şunu bunu öğrenir" diyen arkadaşım. Şimdi senin herkes bilgisayar kullanmayı biliyor ne gerek var bilişim dersine diyenden farkın ne oldu?

Yazılan yazının her bir kelimesi ve cümlesi üstünde düşünülerek yazılmıştır. Sizin bir çırpıda savurduğunuz her bir cümleyi günlerce tartışarak yazdık biz ve her eğitimde de sormuşumdur bilişimcilere bu da ilginç değil mi? Ama biz norm vereceğiz falan demedik ki, keşke verebilsek. Size bu beklentiyi verdiğimize dair bir şey mi var ki bize hakaret!
Örneğin nöbet daha önce verilmemesi istendi ki nöbet öğretmeni asli görevidir, önceki yazıya rağmen okul müdürü resmi olarak sorduğunda ihtiyaç varsa verin diye yazıyorduk. Nöbet görevine açıklık getirdik ki nöbete ücret gelince mağdur olmayasınız. Nöbet rehberlik görevi teneffüste de yapıldığı için verilmiyordu o yüzden rehberlik olmadığı günler verilir yazıldı. Sadece kendinizi düşünen arkadaşım işinize geldiği gibi çekiyorsunuz değil mi.

Daha önce BT sınıfında görev yapan, bt sınıfı olmadığı halde varmış gibi görev yapan 3-5 şube ile köyde tam ek ders alan arkadaşım bana telefonda bizzat soruyor "hocam 10 saat dersim var ben ek ders alamıyorum mağdur oluyorum"! aynı saat derse giren matematik öğretmeni de mağdur oluyor o zaman! Efendim ben şunu yapıyorum yazıcı yapıyorum... yapma arkadaşım o zaman sana çok ağır geliyorsa. Sonuçta 10-12 saat derse girip tam maaşını alıyorsun bakmam iki yazıcıya diyorsan yapma! Ben de mesleki okulda görev yaptım bir tek siz yapıyormuş gibi davranmayın bir kafanızı kaldırın bakanlığın onlarca farklı branşı var. Ben okulumda okulun televizyonun tamir ettim, her zil bozulduğunda beni çağırdılar, her gün en az bir formatım vardı ki o zaman imaj almak bu kadar kolay değildi. Okulun web sayfasını yıllarca yaptım, her törende ses düzenini kurdum, mobilya öğretmeni kırılan kapı kolunu sürekli elinde tornavida tamir ederdi, kaynakçısı öyle bir tek kendini mi sanıyorsun, eğer öyle görüyorsan sana verilen 10-12 saatle görevini yaptığını düşünüyorsan yapma arkadaşım, yapma ki bitsin bu yaygara.
BT sınıfına görevlendirmeyi kaldırdık çünkü; öncelikle bunun için bana kızan arkadaşım bt sınıfına niye rehberlik verildiğini biliyor mu, hayır bilse yazmaz. Şimdi sizin de söylediğiniz gibi fen laboratuarında ders yapan öğretmen 18 saat ek ders mi alıyor laboratuarı ayakta tuttuğu için. Şimdi diyeceksiniz biz şu tamir bu bakım... o ayrı bir konu. BT sınıfı olayı şu idi; okullarda bt sınıfları bilgisayar dersi işlensin diye değil tüm öğretmenler kullansın diye kuruldu. Sadece bilgisayar dersi verilsin diye kurulana meslek liselerinde olduğu gibi bilgisayar laboratuarı deniyordu. Diğer öğretmenler BT sınıfını kullanırken oradaki görevli ona yardım edecekti o yüzden bt sınıfına görevlendirme yapılırdı. Şimdi fatih projesi ile bir öğretmenin bt sınıfı kullanma ihtiyacı kaldı mı? çok büyük oranda hayır. Şimdi kardeşim dön geriye bir bak geçen 6 ayda kaç defa bt sınıfını senden başka öğretmen kullandı ve sen bunun için hiç bir şey söylemiyorsun ilginç, bu ayrımı hepiniz biliyordunuz değil mi (iyi mevzuat bilenlere)

İsyanın özeti şu;
Atanamayan birçok arkadaşım var ve bu arkadaşları başka branşlar btr olduğu için sizi atamıyorlar diye kandırıyorlar
Bilişimcilerde norm beklentisi var her çalışma var denildiğinde norm kadro beklentisine giriliyor çıkmayınca isyan
Kendinden başka herkesi bilişimci düşmanı ilan etmiş hatta kendisinin de yarısını teknik böte diye ayırıp düşman ilan etmiş
Bir olay, yazı vb. olduğunda birbirini gaza getiren bir forum sayfası var (ilginç bir kaç sayfa sonra tek akıllıca konuşan ve çözüm önerilerini toplayıp gönderelim diyen arkadaşım btr olmayan biri idi hangi sayfa hatırlamıyorum)

Mükerrer defa yazdım ama yine yazayım görevli olduğum genel müdürlük öğretmen normlarını belirleyen bir genel müdürlük değil. Belki abes kaçacak ama yazayım; "Adam hanımına sesleniyor -Hanım ben bir çocuk istiyorum, istiyorum ki annesi sen olasın" ben fatih projesinde projeye destek verecek diğer öğretmenlere rehber olacak önder olacak birilerine ihtiyacım var istiyorum ki bu bilişim öğretmeni arkadaşlar olsun.

Şu açıdan bize sitem ederseniz haklısınız; madem bu kadar önem veriyorsunuz bu projeye ve bize ihtiyacınız var o zaman niçin geçici görevlendirme ile bu devam ediyor. İşte bu kısım doğru. Biz sadece bu kısmı çözmeye çalışırız ve muvaffak olamadık.

BTR görevi valilik onayı ile devam etmemelidir. Valilik onayı çalışma saatleri, onay çıktı çıkmadı müdürün isteğine bağlı değil.... bir sürü sorun getiriyor.
Norma gelince; önce gerçekçi olmak lazım bakanlığın tek mağdur öğretmeni sizler değilsiniz. Her okula bir BTR derseniz bu mümkün değil, yanlışla amel edilmez. 13000 bt öğretmeni var 50000 okul çiftleri çıkarsak 43000 civarında norm istiyorsunuz size akıllıca geliyor mu. ihtiyaç yok anlamında söylemiyorum ülkenin yılda atadığı öğretmen sayısına ve kadroyu kim verdiğine bakın.
benim şahsi görüşüm " Bilişim Öğretmeni normunun sadece ders normuna göre değil yaptığı BTR görevinin de norm hesabına öğrenci sayısı doğrultusunda dahil edilmesidir" ben bu yönde çalışma yapabilirim, şu ana kadar muvaffak olamadık. Bu görüşümü her eğitimde söylemişimdir tüm katılımcılar şahittir. Yani haftada 18 saat yaptığınız görev geçici olduğu için norma dahil edilmiyor. Her okula bir BT yada BTR normu yerine btr görevinin norm hesabında dahil edilmesi daha gerçekçi görünüyor. Siz mevzuatı daha iyi bilirsiniz ama! bunun için gerekenler önce norm kadro yönetmeliği taslağına bunu dahil etmek, sonra da bu maddeye istinaden resmi yazı ile düzenleme yapmak ve bakanlar kurulundan çıkan ek ders esaslarına madde eklemektir. Yani bir yönetmelik maddesi bir bakanlar kurulu maddesi ve bir genel müdürlük yazısı. Ben yol gösteriyorum her okula norm alacağız mahkemeye vereceğiz diye sizleri kandıran kurumlara gidin bunu bir öneri taslağına çevirip ilgili kurumlara (ki ilk yeri insan kaynakları genel müdürlüğüdür ve meclistir) sunsunlar.

Norm kadro yönetmeliği taslağı çıkar ve içinde "tüm sınıfları bt teknolojisi ile donatılmış okulların bilişim teknolojileri normu bakanlıkça belirlenir" maddesi olursa hemen sevinmeyin, bilin ki bu bizim cümlemizdir ve bundan sonra daha yukarıda belirtilen çalışmalar gereklidir. İşte diğer kurumların desteği de bize bu çalışmalarda dediğim kurumlara öneri sunarak ve stk baskısı yaparak yardım etmektir. Yine de siz bilirsiniz "eğiteke gönderilecek" yazı diye sıralayın biz de cevap vermekle uğraşalım tercih sizin.

Bunun dışındaki yazılım dersi, kodlama dersi şu norm bu norm gidin kendi genel müdürlüklerinize bizimle doğrudan ilgisi yok. Bağlı olduğunuz kurumların da bir genel müdürlüğü var biliyorsunuz değil mi! Görev verilirse bu konuda da çalışırız.
Bu arada her eğitimde yönlendirmiştim. BT sınıf yok nasıl bilişim dersi vereceğiz diye sızlanmayı bırakın da her öğrenciye tablet veriliyor. Tabletle akış diyagramı nasıl anlatılır, tabletle kodlama eğitimi verilir mi diye tartışın diyeli iki yıl oluyor. O zaman bt sınıfına ihtiyacınız var mı, biraz vizyon geliştirin. Yine kızacaksınız ama bilişim öğretmeni arkadaşlar çağın gerisinde kalıyorsunuz, teknoloji araçları kullanımı arttıkça ve yaygınlaştıkça diğer branş öğretmenlerinden farkınız kalmıyor geride kalıyorsunuz, düşünsenize bt teknolojisini dersinde rahatlıkla kullanan biyoloji öğretmeni sizden artı olarak biyoloji biliyor olacak ya siz. Bence farkınızı gösterin artık.

Ve halen hakkımı helal etmiyorum bireysel gelip bir çaya bakar :) (Bir çoğunuz gibi rumuz arkasına saklanmıyoruz) adımız belli yerimiz belli. Kalın sağlıcakla.

Necdet SARI
Elektronik Öğretmeni

Evet beklenen açıklama geldi. Teşekkürler Necdet Hocam!!! Yazılanlar gumburtuye gitmesin diye ayrı bir başlık aliyorum.

Emre EKİNCİ
BT Öğretmeni

Necdet Bey;

Yeni atandığım okulda ilk geldiğimde, okuldaki 35 tahtanın 9 tanesi çalışmıyordu. Tahtalarla ilgilenen bir personel olmadığı için, öğrencilere tahtayı nasıl kapatacakları anlatılmadığı için, tahtaları fişini çekip kapatıyorlardı ve bu nedenle tahtaların Windows'ları çöküyordu. Diğer tahtaların istisnasız tamamında virüs vardı.

Seminer döneminde ve sonraki tatil döneminde ilk defa karşılaştığım bu tahtaların sistemini çözüp imajlarını aldım, gerekli programları kurdum. Bunları kendi cebimden aldığım yüksek kapasiteli flash bellek ve kablosuz klavye fare ile yaptım. Eylül ayında da Btr olarak görevlendirildim. Tüm sınıfları gezip öğrencilere tahtaların nasıl açılıp kapatılması gerektiğini, tahtaların dersi anlamalarını nasıl kolaylaştıracağını anlattım. Bir elektrik kesintisinde bozulan tahtaların güç kaynaklarını, gerekse saat beşe kadar okulda Vestel servisi bekleyrek tamir ettirdim.

Okulda internet altyapısı yokken, piyangodan 400 tane geldi bir gün okul çıkışı. 9. sınıfta gelemesi gereken tabletler 10. sınıfa dağıtılacağı için karşıma dağ gibi bir sorun çıktı. Hangi öğrencinin nakil geldiğini bilemediğim için hangi öğrencinin önceki okulda tablet alıp almadığını bilemiyordum. İl koordinatörüne sordum, Pybs sisteminden sorgulayın dendi. Sorguladım ve Pybs sisteminde önceden tablet alanların görünmediğini tespit ettim. İl koordinatörüne durumu ilettim, tabletleri tek tek aktifleştirip verin, önceden tablet alanın tableti aktifleşmez dedi. Daha toplu şifre alınmasını sağlayamayan Eba sisteminde tek tek 400 öğrenciye Eba şifresi verdim. İnternet altyapısı olmayan okulumda bir odada kablosuz ağ oluşturup tek tek tabletleri aktifleştirip 400 tane öğrenciye dağıttım. Bunları yaparken okul idarecilerinden bir gram destek görmedim. Araştıra araştıra, daha doğrusu cebelleşe cebelleşe işi nasıl yapacağımı öğrendim.

Tabletler bir süre sonra bozulmaya başladı. Birgün çalışan, iki gün bozulan Pybs siteminde arıza kayıtları oluşturdum. Tableti teslim almaya gelmesi gereken kargo şirketi okula uğramıyordu, tabletleri kolileyip her seferinde ben ayaklarına gittim. Dersim varken bile öğretmenler tarafından Flashım tahtayı açmadı, tahtanın dokunmatiği çalışmıyor diye defalarca çağrıldım, hepsine yardımcı oldum.

Bunları da aldığm iki kuruş ek ders ücreti için yapmadım. Devletin yaptığı onca yatırım boşa gitmesin, öğrenciler daha etkili öğrenebilsinler diye uğraştım.

Mükafatım ne oldu?

Dereyi geçerken at değiştirdiniz, yeni yazı çıkarttınız. İnternet altyapısı olan okullar dolmadan, diğer okullara görevlendirme yapılmayacak dediniz. İdareciler bu donanımların sorumluluklarını Btr öğretmenin üstüne attıklarından, doğal olarak çoğu BT öğretmeni kendi okulunun dışında görev istemedi. Okullar boş kaldı, ben de kendi okuluma görevlendirilmedim.

Şimdi sorarım size Necdet Bey, ben artık Fatih projesine sahip çıkar mıyım? Benim ne yaşayacağımı zerre kadar düşünmeyen bir sistemi ayakta tutmak için, vazifem olmayan sorumlulukların altına girer miyim?

eyolcu' Alıntı:
nöbette tutacağız, ona tamircilikte yapacağız, onu yapacağız bunu yapacağız, norm yok.... tükürem ben böyle işe, en güzeli idareye geçmem artık...
İÇİMDEN GEÇENLERE TERCÜMAN OLMUŞSUN HOCAM.... ÖNCELİKLE BİLGİ ÇAĞI İÇERİSİNDE OLDUĞUMUZ ŞU GÜNLERDE HER SINIFA ETKİLEŞİMLİ TAHTA TAKILDIĞI ŞU GÜNLERDE ÖNCE NORM SORUNUNU ÇÖZÜN... GÖREVLENDİRME SAATLERİNİ ÇÖZÜN.... YOKKK AMA NÖBETTE TUTABİLİR YAZISINI EKLEYİN. YA ZOR TUTUYORUM KENDİMİ

DUYANDA HERGÜN KASA TAMİRİ YAPIYORSUNUZ SANACAK..artık biraz ayaklarınız yere basarak yorum yapın arkadaşlar.nedir bu sürekli şikayet sızlanma halleri..öneri ve fikir üretelim..SIZLANMAYI bırakın artık..Kimseye zorla iş yaptırılmıyor.. :|

nsari' Alıntı:
Merhaba,

İsyanın özeti şu;

Necdet SARI
Elektronik Öğretmeni

onlarca belirsizliğe çözüm yerine daha çok belirsizlik eklediğiniz için mi hakkımızı helal edelim ?
mobbing'in daniskası bilişim öğretmenlerine uygulanıyor bunu nasıl göremiyorsunuz hala ?

Necdet hocam arkadaşlara ve bana cevap vermeniz güzel olmuş fakat çoğu arkadaşımızın sorun ettiği şeye dokunmamissiniz.

Şimdi bizim görevlendirmişlerdir için gerekli durumlarda okul muduru ve il koordinatlarının inisiyatifinde iptal edilebileceğini soylemissiniz. Görevini yapmayan için iyi okul muduru ile sorun yaşayan öğretmen için kötü. Şöyle dusunun ben bir okul muduru tüm BT öğretmenini benim özel işlerini ve okulunun her turlu angaryasini yapmadıği için sevmiyorum. Başka bir okulda da tanıdığım BT öğretmenini okuluna getirmek istiyorum.bu durumda okul müdürü sadece bi telefonla o BT öğretmenin btrsini bitirebilir ve istediği öğretmeni alır.

Bu olmaz demeyin bugün idarecilik işlerinin ne durumda olduğu ortadadır. Ayrıca BTR görevinin okul mudurunun isteği ile bitirilmesi sonradan tekrar görev alamamış olması için bir idari soruşturma olması gerekmiyor mu? Ya da diğer taraftan gerçekten görevini yapmamış olan öğretmen baska bi ile gittiğinde o ilde bu adamın ismi kara listede olacak mi? BTR olamazlar diye bir veritabanı oluşacak mi?
Dersine girip rapor oluşturulan öğretmen ebayi kullanıyorsa buna ne yaptırımı olacak? Bunlar hep havada kalmıştir.

mdonmez' Alıntı:
Necdet hocam arkadaşlara ve bana cevap vermeniz güzel olmuş fakat çoğu arkadaşımızın sorun ettiği şeye dokunmamissiniz.

Şimdi bizim görevlendirmişlerdir için gerekli durumlarda okul muduru ve il koordinatlarının inisiyatifinde iptal edilebileceğini soylemissiniz. Görevini yapmayan için iyi okul muduru ile sorun yaşayan öğretmen için kötü. Şöyle dusunun ben bir okul muduru tüm BT öğretmenini benim özel işlerini ve okulunun her turlu angaryasini yapmadıği için sevmiyorum. Başka bir okulda da tanıdığım BT öğretmenini okuluna getirmek istiyorum.bu durumda okul müdürü sadece bi telefonla o BT öğretmenin btrsini bitirebilir ve istediği öğretmeni alır.

Bu olmaz demeyin bugün idarecilik işlerinin ne durumda olduğu ortadadır. Ayrıca BTR görevinin okul mudurunun isteği ile bitirilmesi sonradan tekrar görev alamamış olması için bir idari soruşturma olması gerekmiyor mu? Ya da diğer taraftan gerçekten görevini yapmamış olan öğretmen baska bi ile gittiğinde o ilde bu adamın ismi kara listede olacak mi? BTR olamazlar diye bir veritabanı oluşacak mi?
Dersine girip rapor oluşturulan öğretmen ebayi kullanıyorsa buna ne yaptırımı olacak? Bunlar hep havada kalmıştir.

Hocam bu konu müdür kafasına göre görevine son veriyorum diyemez, bence tüm yaptıklarınızı kayıt altına alın, yarın özel işlerini yaptıramadığı için sizi görevlendirmemek isteyen müdüre karşı koz olur, hem mobbing davası hem karşı dava açarsınız, bunu müdür göze alamaz. En kötü görev almam olur biter, çok da kıymetli değil.

Mümkün olduğunca tartışmalara katılmadım ancak şunları yazmam lazım.

Sayın Necdet SARI Hocam; bu üslup sizi fazlasıyla antipatik yaptığı için söylediklerinizin içindeki doğrular da gözden kaçıyor maalesef.

Ben de köyde 3-5 saat derse girip full ek ders alan bir BT öğretmeniyim. Keşke derslerimiz en azından ortaokulun bütün kademlerinde zorunlu olsa da ders sorunlarımız ve buna bağlı norm sorunlarımız olmasa da istediğimiz okullarda çalışabilsek.

Bu proje gerçekten "fırsatları artırma" projesiyse bu kurulumların önce köylerden başlaması gerekirdi diye düşünüyorum. İlçeye 20km uzaklıkta, ilkokul ve ortaokul ayrımı yapılmamış, mevcudun %25 mevsimlik işçi çocuklarından oluşan, toplam mevcudun %80'i çevre köylerden taşımalı gelen çalıştığım kurumda temizlik giderlerini bile bağışlarla(!) zar zor karşılayan okulumda ben veya başka bir BT öğretmeninin çalışmıyor olması durumunda bu teknolojilerin nasıl heba olacağını düşünemiyorum bile. (Binlerce öğretmene BT rehberlik görevi veriyoruz, ama onlar formatörlük yapıyorlar. Bir çözüm bulmak lazım! twitinize binayen)

En küçük bir sorun için bile ilçeden gelecek olan bir servis en azından 50 tl sadece yol parası isteyecektir. (tahtaları kastetmiyorum burada) Rehberlik yapmadan önce mecburen şartlar gereği formatörlük yapman gereken durumlar oluyor. ET kurulumları sırasında eksik gelen ayaklardan birisi okulumuza sonradan gönderildi. 1 ay boyunca toplamda 15 defa aradıktan sonra Vestel gelip ilgili tahtayı ancak kurdu. Sahada, özellikle de taşrada işler öyle yukarıdan görüldüğü gibi işlemiyor. Daha okulumuza ET 'lar zar zor kuruldu. Tabletleri geçtim ağ altyapının ne zaman geleceği belli değil. Kendi imkanlarımla tüm tahtalara internet erişimi sağladım. Lisansız yazılım kurulmaması adına tüm öğretmenlere bir dünya laf anlatarak, etik değerleri, açık kaynak yazılım kültürünü aşılamaya çalıştım. Sizin konumunuzdaki birisi bile köydeki 3-5 saat derse girip full ek ders alan bizlere bunu söyledikten sonra okuldaki fencinin, bedencinin sınıf öğretmenlerinin bunu bana söylemesine içerlemeeyeceğim artık.

İdareciler de buna dahil olmakla birlikte bu projeye en çok sahip çıkan zümreye her fırsatta giydirme derdindesiniz.

BÖTE'yi hedef alan o kadar twit atıpta beni böte düşmanı gibi göstermeye çalışıyorsunuz sözleri de çok anlamsız kalmış açıkçası. Sadece sizlerin okuduğunuzu anlıyormuş ve sadece sizlerin kodlama biliyormuş gibi sonuç çıkaracak cümleler artık kibirli birisi olduğunuz hissi vermeye başladı bana açıkçası. (yanılıyorsam da bu hissi karşıya nasıl verdim diye bence kendinizi sorgulamalısınız) Hangi BÖTE'lilerle karşılaşıp bu düşüncelere kapılmanıza neden oldular bilmiyorum ama demek ki düzgün, kendini yetiştirmiş adamlara (ki bunlar çoğunluğu teşkil eder) denk gelmemişsiniz.

"Tabletle kodlama diye forum başlığı var sa da ben kaçırmış olabilirim!" başlıklara denk gelmeyi beklemek yerine arama yapsaydınız bi kaç konu olduğunu da görürdünüz. (teknik konulardan ziyade siyaset konularının bu forumda hep ön planda olması benim de bbnet'e en büyük eleştirindir)

Buradaki kimsenin nickeri arkasına saklanarak görüş beyan ettiklerini düşünmüyorum. Sizin de söylediğiniz gibi hakkını helal edip etmeme durumu kişisel bir meseledir. Siz de o arkadaşlara etmemişsiniz olup bitmiş işte. Ortada yasal olmayan hukuksuz bir durum varsa da burdaki kimseyi nicki zaten koruyamaz sizin de bildiğiniz gibi.

Dikkate alır mısınız bilemem ama bir daha yazıyorum. Bu projeye sahada en çok sahip çıkan zümreye karşı bu bakış açınızı değiştirmelisiniz.

Ali KARA
Bilişim Tek. Öğrt.

mahmutemre2211' Alıntı:
mdonmez' Alıntı:

Hocam bu konu müdür kafasına göre görevine son veriyorum diyemez, bence tüm yaptıklarınızı kayıt altına alın, yarın özel işlerini yaptıramadığı için sizi görevlendirmemek isteyen müdüre karşı koz olur, hem mobbing davası hem karşı dava açarsınız, bunu müdür göze alamaz. En kötü görev almam olur biter, çok da kıymetli değil.

Hocam bilişim teknolojilerine ve bana saygı duyan bir mudurunun var çok şükür. Hatta yeni yazıyı okudum ve dedim ki yeni durumlar bunlar diye açıkladim tek tek o da dedi ki sıkıntı etme hocam ben sizi biliyorum dedi. Fakat öyle idareciler tanıyorum ki bu maddeleri istediği gibi kullanır ve istediği gibi görevlendirmeyi bitirmek isteyebilir.

Mdonmez hocam o madde zaten şık değil ama çok korkulacak birşey değil, benim müdürüm iyi hamdolsun ama velev ki kötü ibr durum olsa mahkemede süründürürüm :) en kötü de alsınlar başlarına çalsınlar

Durumumuz temsili(!)

image9323236346.jpg

Ekli dosyalar

• image9323236346.jpg
    image9323236346.jpg
    47.9 KB · Görüntüleme: 556
Ülkeler yazılımcı eleman arıyor, bu kadar genç nüfusu ve onları eğitecek bu kadar bilişim öğretmeni olup (ki bu arkadaşlar sayısalda en yüksek puanlı 5 bölümden birisini kazancak zekada) bu potansiyeli bu kadar kötü kullanan bir ülke daha yoktur. BTR falan kaldırın komple. Alın bütün öğretmenleri yazın hizmetiçi eğitime verin eğitimini girsin ebaya mı girecek nereye girecekse. Siz 5-6-7-8 sınflara zorunlu yazılım dersini koyun bizde adam gibi dersimize girelim ülkemizde gerekli yazılımcı ihtiyacını karşılasın. 5-6 larda ders hali hazırda var ama yıllardır kitap yok malzeme yok. Ben kendi cebimden arduino aldım onunla öğretmeye çalışacağım. 1 tane işe yarar yazılımcı öğrencim çıksa kar.

Necdet Hocam yazdıklarınızın bir kısmına katılıyorum. Bu noktaları da zaten forumdaki birçok arkadaş dile getiriyor sürekli. (Birlik olamama, nöbet çıkarı vb...)
Belki bizler mevzuata tam hakim olmadığımız için, işin çözüm prosedürlerini bilmiyor, faydasız adımlar atıyor olabiliriz. Fakat bir yöneticiye kesinlikle yakışmayacak ifadeler kullanıyorsunuz söylediklerinizde. Argo-küfür içeren tek bir kelime kullanmadan; anca bu kadar güzel bir eleştri! yazısı yazılırdı sanırım.

BT öğretmenleri olarak; diğer branş öğretmenlerimiz, idareciler ve hatta öğrencilerin gözünde bile çalışmayan-yatan eleman statüsüne indirgendik. Okuldaki öğrenciler bizi tamirci sanıyor. Zorumuza gittiği yok bu durumun ama öğretmenlik mesleğimizden ne kadar uzaklaştırıldığımızı anlayın. BTR görevlendirme sisteminiz sayesinde oldu bu. Üstelik sizlerin (bunda emeği olan tüm kurum ve şahıslar) çıkardığı bu BTR yüzünden Bilişim derslerimizin de kaldırılmasına sebep olundu. Şimdi lisede müdür lütfederse öğretmen olabiliyoruz hocam. Sizlerin sayesinde yine.

Yazacak çok şey var ama inanın içimden yazmak gelmiyor. Yazınızda bir çok cümlede bizleri aşağılamış sonra da "Hakkımı helal etmiyorum" demişsiniz. Canınız sağolsun. Sorunlarımızla samimiyetle ilgileneceğinizi hissetsem çözüm önerilerimi yazacağım ama sizler yine kendi bildiğinizi okuyacağınızdan gereksiz oluyor. Forumu takip ettiğinize göre önerilerimizi ve isteklerimizi de okumuşsunuzdur sanırım doğal olarak.

Hocam bence BT öğretmenlerinden önce idarecilerin neye göre tayin edildiği sorgulanmalıdır. Yöneticilik yapan kişi "Liyakat" e göre mi; yoksa "Sadakat"e göremi orada oturuyor. (Amaç eğitim kalitesini arttırmak ise ) Sonra gelin BT ve diğer branş öğretmenlerinin meslek yeterliliğini sorgulayın. Hatta yeterlilik sınavları yapın ve görün İdarecilerin-öğretmenlerinin durumunu. Bizler şuan çoğunluğu belli kriterlere! göre seçilen idarecilerin insafına bırakılıyoruz maalesef.

100'ün üzerinde öğretmeni olan bir okuldayım ve dersi "SEÇMELİ" olan tek kişi kim bilin bakalım? Bunu da sizler yaptınız. BT-LAB'ları artık gereksiz diyorsunuz; bu konuda da maalesef ben geri kafalıyım hala. Çoğu öğrenciye dağıtımı yapılmamış, öğretmen ve öğrenciler tarafından sadece oyun aleti olarak kullanılan tabletleri sanırım size Power Point sunularında yere göğe sığdıramıyorlar ve sizlerin nasıl muazzam bir proje çıkardığınızdan bahsediyorlar. Gerçekleri görerek konuşalım lütfen.

Hocam yine de sizden bir isteğim var. LÜTFEN BTR UYGULAMASINI SONLANDIRIN. Biz öğretmeniz ve dersimizi istiyoruz. Tamircilik yapmaktan , okuldaki herkesin ağız kokusunu çekmekten, idarecilerin tehditkar ve aşağılayıcı tavrından usandık.
Yok "siz BÖTE bölümü gereği Teknoloji Rehberi olacaksınız" diyorsanız; çalışma şartlarımızı ve norm esaslarımızı okullarımızdaki PDR Öğretmenlerimize göre yapın lütfen. Gerçekten samimiyseniz ve yardımcı olmak istiyorsanız.

bende hakkını helal etmeyenlerdenim ama bunu dert edeceğini zannetmiyorum.asıl dert edeceği şey bu ülkenin milyarlarca lirasını çöpe attıkları gerçeği.bunun hesabı nasıl verilecek acaba

Necdet hocam yazdığın yazı sayesinde bir çok arkadaş müdürü tarafından ezilecek. Tamircilikden şikayet ederken saolasın daha beter duruma soktun bizi. Demissinya okulumda başarılıydım su işleri yaptım diye. Diyorum ki bir zahmet okuluna dön o zaman. Daha faydalı olacağın kesin.

Boyle bakanlikta calisanlari, mudurleri , mufettisleri 2 senede 1 6 ay gecici gorevlendirip sinifa derse girmesini saglicaksin. Ozaman halden anlarlar belki uygulamada cikan sorunlari canli canli yasarlar. Ama pardon ya bunlar ozel uretim herseyin iyisini bilirler yaptiklari en iyi sey asagilamaktir

Türkiye 'de bir gerçek var arkadaşlar.
YGS, LYS, TEOG.
Bunu unutup farklı düşüncülere dalmayınız.

YGS , LYS den 3-5 soru derslerimizden çıkıyor mu?
Çıksaydı şu an çoğumuzun ne norm sorunu olurdu ne
de btr vb. dertleri.

Liselerde YGS,LYS sınavında sorusu yer almayan derslerin
ne halde olduğunu bilen bilir.
Çoğu seçmeli derste matematik vb. derslerin soruları çözdürülür.

Fizik , kimya , biyoloji lablarını kim kullanıyor ?
Çoğu labta örümcekler parti veriyor. Niye mi o esnada 3-5 soru çözmek ve sınav başarısını
etkilemek varken ne uğraşılacak lab. taki deney setleri ile.

Şunu rahatlıkla söylebilirim bir okulda en çok kullanılan ve işler halde olan yine
bilgisayar odalarıdır.

Bu eğitim sisteminde kendi çapımız da ne yapabilirsek onu yapıyoruz.

Bilgisayar odalarını işler tutuyoruz.
Müfredat dışına çıkıp biraz hevesli gençlerin içindeki ışığı diri tutmaya çalışıyoruz.
İdari ile uğraşıyoruz. Öğretmenlerin abuk subuk lafları ve sorunları ile uğraşıyoruz.
Okul okul dolaşıyoruz. Çarşıda mutlaka bir tanıdık öğretmene denk geliyoruz. Neden acaba ?

Demem o ki arkadaşlar. Necdet beyi rahat bırakın.
Bu sistemde bize karşı algısı iyi olsa da yapabilecekleri belli kötü olsada yapabilicekleri belli.

Ben kendim hafta sonlarına yoğunlaştım. Çünkü orası özgür alanım.
Ve o alanda ticari faaliyetler için yoğun çaba harcıyorum.
Umarım bir noktada MEB ile yollarımı ayıracağım.
Burada yer alan birçok arkadaşımın farklı girişimleri olduğunuda biliyorum.
Kimisi tekrardan üniversite okuyor.Kimisi akademik kariyer için uğraşıyor. Kimis idarecilik vb..
Hepimizin yolu açık olsun diyorum..

Ne güzel söylediniz hocam. Dinamik bilişim öğretmenleri her türlü kendi çalışma alanını oluşturur. Çünkü onlar zaten kalifiye, çok yönlü öğretmenlerdir. Bu durumda zararlı çıkan kim oluyor: Tabiki MEB.

Kendi ayağına kurşunu yıllar sıkan MEB halen de sıkmaya devam ediyor. Merak ediyorum o ayakta ateş edecek hala nasıl delik bulabiliyorlar :)

Bu kodlama dersi ile alakali olarak 7-8 ve liselerde de zorunlu olması lazım. . 5-6 daha oyun caginda oldukları için 3er saat temel bilgisayar ve office yazilimi ile birlikte 1-2 uygulama ogretilmeli.7-8 de kodlama en az ikişer saat lisede de keza öyle olması lazım. . Bu arada teog da bilgisayar dan da soru cikmali ..Artık meb biraz daha ideolojik fikirlerini bir kenara bırakıp realist düşünmeli. . Yoksa 3-5 seneye kadar telafisi zor durumlar ortaya çıkar..

BT laboratuvarlarının gereksiz olduğunu söylemiş galiba bazıları(direk görmedim, böyle söylendiğini yazan arkadaşlardan okudum). Eğer bu düşünceye sahip birileri varsa birincisi o kişi eğitimden anlamıyor demektir. Kazara eğitim fakültesi mezunu olmuşsa bir zahmet o diplomayı çöpe atsın. İkincisi bilgisayarın b sinden bile haberi yok demektir, hem bu mantığa sahip olup hemde millete akıl vermeye kalkmasın.

Geri