nasıl gireceğiz şimdi 30 saat derse?

Kodla Büyü
Herkes mesleğini hakkıyla yapamayabilir tabii, ders anlatabilmek, anlatmayı sevmek, öğrencilere bir şeyler öğretmeyi istemek her 'öğretmen'in harcı değil. Siz de haklısınız. Biz sizi düşünemedik, kusura bakmayın.

Eslivya' Alıntı:
Herkes mesleğini hakkıyla yapamayabilir tabii, ders anlatabilmek, anlatmayı sevmek, öğrencilere bir şeyler öğretmeyi istemek her 'öğretmen'in harcı değil. Siz de haklısınız. Biz sizi düşünemedik, kusura bakmayın.
ne alaka ya? Sen hiç 19 pc bi sınıfta 49 öğrenci ile ders yaptınmı? 1. ders sonunda o labın nasıl koktugunu biliyormusun? (kilima ve cam acık olmasına rağmen)
Ben sizin gibi bu sitede konuşmuyorum zümrelerimle, dışarda da dost sohbetinde konuşurken çoğu bu kaygıları yaşıyor. Siz gibi karşı tarafın düşünce ve fikirlerine saygı gösterme olgunluguna sahip olmayanlar yüzünden bu sitede başlık açmaya bile çekiniyorlar.
Konuyu kapatalım diyen arkadaşlar da bi zahmet musluğa hortumu takma konusunda yardımcı olsunlar...

keyloger' Alıntı:
Eslivya' Alıntı:
ne alaka ya? Sen hiç 19 pc bi sınıfta 49 öğrenci ile ders yaptınmı? 1. ders sonunda o labın nasıl koktugunu biliyormusun? (kilima ve cam acık olmasına rağmen)
Ben sizin gibi bu sitede konuşmuyorum zümrelerimle, dışarda da dost sohbetinde konuşurken çoğu bu kaygıları yaşıyor. Siz gibi karşı tarafın düşünce ve fikirlerine saygı gösterme olgunluguna sahip olmayanlar yüzünden bu sitede başlık açmaya bile çekiniyorlar.
Konuyu kapatalım diyen arkadaşlar da bi zahmet musluğa hortumu takma konusunda yardımcı olsunlar...

Arkadaşım o zaman dersin daha iyi işlenebilmesini sağlayacak şartların iyileştirilmesi konusunda birlik olalım. Bir matematik öğretmeni tahtası tebeşiri yok diye ders anlatmayı bırakabilir mi? Şuan mevcut birçok okulda dersimizin verimli işlenemeyeceğinin farkındayım. Ama durum bu haldeyken, hazır dersimizin öneminin kavranmaya başladığı, zorunlu olduğu şu günlerde; sınıfların bölünmesini, BT lablarının yenilenmesini istemek yerine, ders de nerden çıktı şimdi, ne güzel formatör formatör geçiniyorduk, rahatımız yerindeydi diyen meslektaşlarımın varlığı üzücü bir durum. Bu bir tercih meselesi değildir, öğretmen isen ders anlatacaksın. Bu sadece bizim zümre için değil, tüm öğretmenler için geçerli bir durum. Öğrenciye bir şey öğretmeyi umursamayan, bu mutluluğu yaşayamayan bir insanın bu mesleği seçmesinde hata var.

Söylediklerimde saygısızlık yok. Arkadaş kendisi söyledi herkes mesleği severek yapmak zorunda değil diye. Ben de bu arkadaşların keyfi için ülkemiz çocuklarını BT dersinden mahrum bırakmayalım diyorum.

Eslivya' Alıntı:
:+1: :+1:

ilk göreve başladığımda 60-70 kişilik sınıflarda 10 pc lik lab ile 30 saat dersim vardı, ilk başlarda zor geliyordu alışıp gitmiştik. Bide her sınıfa aynı konuyu anlata anlata iyice uzmanlaşıyorsunuz :) Sabırsızlıkla bekliyorum :roll:

Ben arkadaşı gayet iyi anlıyorum. Malum çoğumuzun göreve az ders saatleriyle başladık. 7-8 saat ders olan günlerde gerçekten yoruluyorum. Bunu tüm hafta boyunca yaptığımızda nasıl bir yorgunluk vereceğini de biliyorum. Lütfen anlayışlı olun, bazıları hemen tavır almış. BT sınıfınızın olmadığını ya da 40 kişilik bir BT sınıfında 10-15 bilgisayarla ders işlediğinizi düşünün 2 saat..
Umarım bu mesajı da farklı yönlere çekmezsiniz. Dersin 2 saat olması gerçekten çok iyi, çünkü 1 saatlik derste öğrenciye hiç mi hiç zaman kalmıyor, sonraki haftaya bırakırsanız da öğrenci herşeyi unuttuğu için boş boş bakıyor.. Ama yukarıda belirttiğim sebepler birçok arkadaşımız için sıkıntı olacaktır.

keyloger' Alıntı:
Eslivya' Alıntı:

Eslivya hocam ağzına sağlık!!! keyloger hocam 19 pc olduğuna, sınıfında klima olduğuna şükret öncelikle, bir çoğumuz bir bilgisayarda 3 öğrencinin oturduğu faz 1 bilgisayarlarla ders işledik, kolay mıydı hayır tabiki, ama bunca yıl dersimiz zorunlu olsun diye bekleyip sonrada çocuk gibi mızmızlanmanın bir alemi yok. Ben de yönetici arkadaşlardan bu konunun kaldırılmasını rica ediyorum...

Ahmetfx hocam, söylediğinizi az buçuk üzerime de alınarak; başlık sahibi arkadaşa ilk mesajım gayet anlayış içeriyordu. Ama biri çıkıp da dersi neden istediniz, formatörken iyiydik diyince sinirlerim zıplıyor, ben şahsen dayanamayıp yazıveriyorum bişeyler. Söylediklerinize de katılıyorum aynı zamanda. Zorlanmamız normaldir, ama olması gereken duruma gelmişken bundan şikayet etmek saçmalıktır.

Bu neyin kafasıdır ya dersler zorunlu oldu işte ne güzel yeniden öğretmen olmak bu derse girmek güzeldir. DERSE GİRİP DERS ANLATMAK GÜZELDİR...

ÇOOK GARİP. ortalığı ayağa kaldırdınız bilişim dersi gerekli kalkamaz diye şimdi de nasıl gircez derse :shock:
:alkis:

Asıl şimdi başlıyoruz:)
Yıllara göre ders saatlerim:
  • 2002 - 20
    2003 - 17
    2004 - 30
    2005 - 30
    2006 - 22
    2007 - 10
    2008 - 6
    2009 - 6
    2010 - 8
    2011 - 8
    2012 - 14 (Seçmeli derslerin gelmesi)
    2013 - 24 (Önümüzdeki yıl ders saatim)

Hocam bende bu sene okulumdaki diğer bilişimci arkadaş izne ayrılınca biraz zorlandım derslere girmekte. Ancak bir süre sonra alıştım ve hoşuma da gitti. Atandığım ilk yıldan beri (5-6 okulda çalıştım) çalıştığım okullarda genellikle ders olmuyordu. Ama insan alışıyor ve seviyor ders anlatmayı.

hocam siz öğretmen değil misiniz her duruma hazır olmalısınız bu başlığı okuyan biri öğretmenler yatıyor cümlesini tabii ki kullanır kızmamak gerekir o zaman yanlış anlaşılmalara çok müsait bir başlık

keyloger' Alıntı:
Dersin zorunlu olması ile birlikte 25-30 saat ders olur okullarda. Bunca sene derse girmemeye yada az girmeye alıştık. Şimdi zor gelecek gibime geliyor onca saat derse girmek. Sizce nasıl olur bu durum?
bizim ilde en fazla 5 şubeli bir iki okul var.gerisi 3 4 şubeli o kadar ders nerde

Benim de bir sorum olacak arkadaslar. Benim bulunduğum okulda BT sınıfı bodrum katta ve sınıfa adeta 4 duvar. Eskiden komurlukmuş, doğal gaz devrinden sonra BT sınıfı yapılmış. Sınıfın havalandırması yok. Sınıflar 30-35 kisilik.
3-4 ders sonunda içerisinin halini size anlatamam. Ağır bir koku ve havasız bir ortam. Bu sene 2 gün toplamda 13 saat derse girdim. Yine de ayda 1 enfeksiyon geçiriyordum. İdareye ve aile birliğine bildirdim havalandırma yapılmasını istedim ancak maliyeti yüksek geldi ve yapmadılar. Ben de nasıl olsa ders saati az idare ederim diyerekten 5 senedir aynı sınıfta ders isliyorum. Ders sayıları az olduğu için idare ettim simdiye kadar. Ama artık bundan sonra o sınıf 30 saat dersi nasıl kaldırır aklım almıyor. İçerideki havasızlığı ve kokuyu size anlatamam. Hem öğrenciler için hem de benim için çok sağlıksız bir ortam. Acaba bu konuda resmi olarak bir işlem yapılabilir mi arkadaşlar? Bu konuda bilginiz var mı?

Ben halihazırda göreve başladığımdan beri en az 26 saat derse girdiğim için alışığım :++:

arkadaşlar bizim norm problemimiz çözüldükten sonra birbirimizi kırmaya başladık ne olur sorun yokken boşvere kendimize sorun oluşturmayalım

öğretmenlik mesleğinin her türlü ayrıntısını biliyoruz ÖĞRETMENİZ BİZ
ister 30saat olsun ister 3. dersimiz varken dersimizin hakkını veririz

öğretmenliğim ilk 6 yılı 30 saat derse girerek geçti 15 bilgisayar ve 45 öğrenci ortalamasıyla öğretmenlikten en zevk aldığım yıllardı ilk yıl faranjitten hiç kurtulmamıştım ama sonra bağışıklık kazandım :) fiziken yorgun oluyorsunuz ama kafanız rahat oluyor...

başlığa neden bu kadar tepki gösteriliyor anlamıyorum. evet dersimiz kesinlikle zorunlu ve sınavlı olmalıydı ve oldu. ben önceki yıllarda 6, bu yıl 14 saat derse giriyorum. zorunlu ve sınavı olmadığı için çocuklar ilgisizdi. sene sonu genel değerlendirme yaptığımda bile karneye geçecek mi? diye soruyorlardı. bu yüzden bt rehber öğretmeni olmak benim için daha rahattı. çünkü idareyle aram iyiydi. birbirimizi hiç kırmadık. zaten matematik, fen bilgisi gibi SBS sınavında soru çıkacak derslere bile ilgi gösterilmiyorken, proje-performans ödevleri öğretmenin dayatmasıyla getiriliyorken bizim ders zorunlu olsa bile çok şeyin değişeceğini sanmıyorum. arkadaşları okurken gerçekten zor şartlarda ve zor okullarda görev yapanlara allah kolaylık versin.
benim merak ettiğim bir soru var. seneye 20 saatten fazla dersi olan arkadaşlar bt rehberliği yapmayı düşünüyorlar mı?

sınıfa hakimiyet denen şey bilişm dersinde diğer derslere nazaran daha zor olduğu için elbetteki zorlanılacaktır fazla ders sayısıyla diye düşünüyorum.

hiç olmaz sa oturuyorsunuz diyemezler heralde...

kaldırın şu konuyu gözünüzü seveyim.

zaten çoğu meslektaşımızın bizlere bakış açısı olumsuz maalesef onlara daha çok sebep vermenin gereği yok.

ben formatörlükte yaptım, öğretmenlikte; 31 saat derse gitmeyi formatörlüğe tercih ederim. çünkü öğretmenlik mesleğini seviyorum. teknik servis olmayı sevmiyorum. ve lablardan yakınmış meslektaşlarım, şükredin bir labınız var. ben sınıflara çıkarak bir pc ve bir projeksiyonla ders işliyorum. valiye kadar çıktım lab istedim, milli eğitim müdürümüz fatih projesi kapsamında lab yatırımı yapmıyoruz dedi, şuanki gündem tabletler ve akıllı tahtaymış. Ama yılmadan ders anlatabilirim, dersin zorunlu olmasına çok sevindim inşallah metaryellere de kavuşuruz.

hbalta' Alıntı:
başlığa neden bu kadar tepki gösteriliyor anlamıyorum. evet dersimiz kesinlikle zorunlu ve sınavlı olmalıydı ve oldu. ben önceki yıllarda 6, bu yıl 14 saat derse giriyorum. zorunlu ve sınavı olmadığı için çocuklar ilgisizdi. sene sonu genel değerlendirme yaptığımda bile karneye geçecek mi? diye soruyorlardı. bu yüzden bt rehber öğretmeni olmak benim için daha rahattı. çünkü idareyle aram iyiydi. birbirimizi hiç kırmadık. zaten matematik, fen bilgisi gibi SBS sınavında soru çıkacak derslere bile ilgi gösterilmiyorken, proje-performans ödevleri öğretmenin dayatmasıyla getiriliyorken bizim ders zorunlu olsa bile çok şeyin değişeceğini sanmıyorum. arkadaşları okurken gerçekten zor şartlarda ve zor okullarda görev yapanlara allah kolaylık versin.
benim merak ettiğim bir soru var. seneye 20 saatten fazla dersi olan arkadaşlar bt rehberliği yapmayı düşünüyorlar mı?
hocam benim seneye 11 saat dersim var ve 4 saat daha ders bulup maaşımı alıp ekders istemiyorum hatta görevlendirme bile istemiyorum
yada 21 saatten sonra kişi istemedikçe ders saati görevlendirmesi de yapılmıyor 11saatin üstüne en fazla 10 saat da girerim diye düşünüyorum

Geri