Mutsuz Bilişimci :(

Kodla Büyü
emregoker' Alıntı:
btcikız' Alıntı:
Ben BTRyim 9-3 okuldayım. Ayak işi asla yapmam çünkü müdürümle ilk muhattap olduğumda ilk söylediğim şey, çalışmayi severim ama kullanılmayı değil genelde arkadaşların unuttukları şey bilisimcilerin de öğretmen oldukları dedim.. Haklısın hocam dedi.. Tahtayla ilgili sorun bildiriyor hemen gitmemi bekliyor öğretmen arkadaş, eee benim dersim Nolcak? Taviz vermem dersime girerim boş dersimde halledebilecegimi söylerim. Ve müdürüm de sabırsız davranan öğretmenleri kendisi eleştiriyor şimdi kız derse mi girsin akıllı tahtalara mı baksın sabredin istediğiniz anda koşamaz size diye.. Ha ben yeri geliyor öğle arasında bile çalışıyorum o ayrı.. Diğer öğretmen arkadaşların dersleri aksamasın, video izletecektir tahtadaki sorunu hemen çözeyim vb. gibi..okuldaki teknoloji ile ilgili herşeyle ilgileniyor 12 saatte derse giriyorum, arakadaslara yardım ediyorum ama kusura bakmasınlar görev tanımımın dışına çıkmam idari islere asla bakmam isteyemezlerde boyle şey.. İsterlerse siz de benim dersime girin o Zaman hocam ya da bir tahtaya imaj atılacaktı onu yapın derim.. Derim yanı :) çünkü elimden geleni yapmaya çalışıyorum, okulda ben olmazsam işler aksar bunu da farkındalar.. Anadolu lisesinde çalışıyorum ve müdürüm iyi ki norm göstermişiz ne kadar rahat ediuoruz hocahanim sayesinde deyip duruyor.. 3. Yılıma girdim bu okulda da.. Binlara rağmen benim cok rahat olduğumu çalışmadığımı söyleyen öğretmen arkadaşlarda var Haha :) öğretmenler odasında 2 saat üst üste otur göze batıyoruz hemen ama umrumda değil gerçekten.. Siz duruşunuzu belli edin hocam onlar size ayak uydursun.. İsin cok zor zırt pirt çağırıyorlar sadece derse girip çıkmıyorsun diyen öğretmenler arkadaşlarım da var.. Su soruları soruyorum ben kendime okulda bir eksiklik var mı benim yapacagım ? Yok.. Dersime girip düzgünce anlatıyor muyum? Evet.. O zaman hadi örtmenler odasında çay içelim :)
Kesinlikle böyle davranmalı. Kendi adıma benim müdürüm de gayet anlayışlı ve destekçi. Bu iyi bir şans tabi ama öyle olmasaydı da benim ne için okulda olduğumu neyi yapıp ne yapmayacağımı anlamaları için elimden geleni yapardım :)
Teşekkür ederim hocam evet belki de biraz da şans bizim ki ama size katılıyorum ben aynısını yapardım. Memurumuz bile sen gitsen hocam cok zorlanırız diyor. Çünkü yaz tatilinde somestrda bile arıyorlar bir sorunda tel.den yardımcı oluyorum. Evde olduğum bir kaç sefer okula bile gittim tatilde.. Birinde karne çıkaramamışlardi falan.. Ben yeri geldiğinde fedakarlık yapıyorum onlarda sagolsunlar bunu görüp değerli davranıyorlar. Ama aksi olsa ben de tavrımı koyarım isler Nasıl yürüyor yürümüyor gösteririm

Arkadaşlar bilgisi olan var mı teknoloji ve tasarım branşına geçersek bilgisayar derslerine girme halkımız var mı

edersoy' Alıntı:
Arkadaşlar bilgisi olan var mı teknoloji ve tasarım branşına geçersek bilgisayar derslerine girme halkımız var mı
Bulunduğunuz okulun şartlarına bağlı, Eğer okulda BT öğretmeni varsa öncelik onundur, yoksa ondan artan ders olursa veya hiç BT öğretmeni olmazsa verilebilir.

hiboz' Alıntı:
edersoy' Alıntı:
Bulunduğunuz okulun şartlarına bağlı, Eğer okulda BT öğretmeni varsa öncelik onundur, yoksa ondan artan ders olursa veya hiç BT öğretmeni olmazsa verilebilir.

Cevabınız için teşekkür ederim.

bölümümü seviyorum fakat öğretmenlik mesleğini sevmedim.Köhnemiş bir sistem bizi harcıyor. Eba ile kesinlikle dersaneciliği getirdiler.Öğretmenlik meslegi test ve dersaneci zihniyeti aşılayan kişi olmamalı.Düşünen,üreten ve faydalı toplum 4,5 şık ile belirlenmemeli.branşımı seviyorum fakat harcanıyoruz maalesef...

edersoy' Alıntı:
Hocam teknoloji tasarım branşına nasıl geçiş yapılıyo, bilginiz var mı?

yağmur07' Alıntı:
edersoy' Alıntı:
MEB alan değişikliği için başvuru açıyor ihtiyaç olan okullara geçmek istediğiniz alan için başvuru yapıyorsunuz. Yani okul değişikliğini göze almak lazım. Bizim branşta dahil pek çok branşa teknoloji ve tasarıma geçiş için olanak tanındı daha önce.

yağmur07' Alıntı:
edersoy' Alıntı:

tek tas çıların hepsi norm fazlası 250 puanla konya merkezde gidecek okul bulamıyorlar. her sene değişik bir okula görevlendirme çıkıyor. her okul onlara geçici öğretmen gözüyle bakıyo ve pek değer vermiyo..
bu halinizi de aramayın sonra..
tek tas geçilecek en son branş bana göre
ilahiyat okuyorum 3.sınıftayım. din k. ne geçmek istiyorum.
bugün vizeler vardı çalışamadım berbat geçti :mrgreen:

hocam klasik müzik dinle, işe yarıyor.
işe giderken radyo 3 (trt radyo) açıyorum, dinliyorum. işe başlayınca rahat oluyor.

uysalhalil33' Alıntı:
yağmur07' Alıntı:
Böte mezunuyum, meslekte 7 yılım doldu. Mesleğe ilk başladığımda tecrübesiz olduğum için işimi sevmediğimi düşünüyordum. Artık tecrübeliyim, bana sorulan neredeyse her konuya çözüm getirebiliyorum. Ama hala branşımı hiç sevmiyorum. öğretmenliği çok seviyorum ama branşımdan nefret ettim. 7 yılda 6 okul değiştirdi kadrom. Ayrıca çoğu zaman da 2 okulda birden çalıştım. Bu sürede idarelerle zaman zaman yaşadığım problemler, saçma beklentileri, insanların kendi işini yaptırmaya çalışmaları, sürekli eleman gibi ayaklarına çağırmaları, kitapsız, labsız ders işlemeye çalşmak,... Pufff, daha neler neler.. Bıktım, hiç mutlu değilim... :(
+1 :(

+1 :(((

bence de tek. tas geçilecek en son branş şu an için. Açıktan ilahiyat okumak iyi fikir aslında. Düşünsene hem para kazanıyorsun hem her daim ibadet halindesin :D

biz branşımızdan şikayetçiyiz, başkaları bizim branşa özeniyor, ya da başka meslektekiler keşke öğretmen olsaydık diyorlar... herkes işinden şikayetçi mutlu olan çok az bu ülkede :) yavaş yavaş ortamı ısıtıyorlar öğretmenlikte memurlukta büyük değişiklikler olacak. branş değişikliği hele ki teknoloji tasarım en son çare :) bende halk eğitimdeyim norm fazlası olarak geldim. bazen rahat batıyor geçeyim bi ortaokula diyorum ama orda da her an norm sıkıntısı, 2-3 okul gezme, akıllı tahta!, akılsız öğrenci! sıkıntısı gözümü korkutuyor :)

neyse hocam iş dışında başka uğraşlar bulmaya çalışın bence , antalyadasınız (07) galiba, hava güzel denize gidin :) yürüyüş yapın, bisiklete binin...

Bence iş kişide biter.

Benimde 8. yılım yani toplam 16 dönem eder ve sadece 1 dönem ciddi anlamda idareci ve diğer öğretmenlerle sorun yaşadım. 2011de tayin olup geldiğim okulda eşek semer hikayesindeki bir Bilişim öğretmeni arkadaş yüzünden benden farklı beklentisi olan insanlarla karşılaştım.

O eşek arkadaşımız sağolsun her haltı marifet gibi yapıyormuş bunların dediği. Ben geldim 1 oldu 2 oldu gelip gidip saçma sapan isteklerde bulunmalar derken en sonunda toplantının birinde açtım ağzımı yumdum gözümü. Sonuçne oldu derseniz başlarda slm vermeyi bile kesen insanlar oldu. Baktılar hala sallamıyorum zamanla alıştılar. Şimdi sadece 30 saat dersime girip çıkıyorum. Arada sevdiğim kişilerin işlerini gönüllü yapıyorum geri kalanda ne yaparsa yapsın. Herkesin işini yapmaya kalkarsan, kırmayayım falan dersen tepene binerler. Bende o yüzden eşek olana semeri vursunlar diyorum hep.

6 yılda 7.okulum ama başta bende çok olumsuz düşüncelere sahiptim de zamanla alişiyor insan neye alışmıyor ki.Olumlu yönü benim için monotonluğu sevmiyorum ve her gittiğim okulda öğretmenler çakılı hep ben yer degistirdim.Bekarim baktm olmuyor ikinci ünv başladım bilg muh. Çok kesmedi bakalim.Bir uğraş bulun hayatımızda sizi rahatlatacak farklı alternatiflere yonelin.

Bir çoğumuz aynı durumdayız 8. yılımı çalışıyorum ve bende 6 farklı okulda çalıştım. Yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil, ancak biz milletçe nazik bireyler olamadıkça malesef bunun gibi durumları yaşamaya devam edeceğiz. Düzelecek diye hiç bir umudum yok kısa zamanda. Bizim toplumumuz da öğretmenler bile eğitimsiz, düşünmeden aciz.

Şimdi yazılanları okuyorum ve görüyorum ki bizim dersimize yapılanı arkadaşım başka bir derse (Resim,Müzik,Teknoloji Tasarım) gibi derslere yapıyor. Her ders önemlidir , her dersin değerli amaçları vardır. Birey olarak önemsemeye bilir öğretmende idarecide umrumda değil ! Fakat bütün derslere eşit davranmalıdır.

Yazdıkça dağıtıyorum konuyu sanki lakin biz ancak kendi branşımızı severek değerli olduğunu bilerek ve anlatarak anlatabiliriz. Bazen insanların anlamasını beklediğimi görüyorum bence yanlış anlatmaktan vazgeçmemek lazım.

Nabi avci ogretmen dostu tabiri kullanilir.Bence atama yapmasi ile sadece faydali olamaz.ogretmenlik meslegi ne yazik ki suan turkiyede prestij acisindan cok kotu durumda.kaynaklar sinirli...ogretmen kafasın dakini gerceklestiremiyor.en kaliteli eleman ol inanki harcanirsin turkiyedeki okullarda.kalite standarti iyi olan olanak yani fiziki ve mali manevi iyi durumda okul sayisi cok az.egitim sistemimiz de buna engel maalesef.bir kalem,silgi ve yaprak testle ogrenci yetistirilmez.sonra cocuk o kalemle daha cok iddia bayinde oluyor.demek istedigim kisaca egitim sistemi bizi sogutuyor meslekten.orta cag kilisesinin yikilisi gibi.universitede rahipler bize cennette yer ayarliyor emek karsiligi cebimizden.okula ataniyorsun.martin luther diyor ki yok olum ole birsey kandirmislar seni.kokusmus bu sistem diyor.sonra sende bunalima giriyon.yani sorun sende degil sorun kokusmus sistemde....presider... :mrgreen:

antiak' Alıntı:
Bence iş kişide biter.

Benimde 8. yılım yani toplam 16 dönem eder ve sadece 1 dönem ciddi anlamda idareci ve diğer öğretmenlerle sorun yaşadım. 2011de tayin olup geldiğim okulda eşek semer hikayesindeki bir Bilişim öğretmeni arkadaş yüzünden benden farklı beklentisi olan insanlarla karşılaştım.

O eşek arkadaşımız sağolsun her haltı marifet gibi yapıyormuş bunların dediği. Ben geldim 1 oldu 2 oldu gelip gidip saçma sapan isteklerde bulunmalar derken en sonunda toplantının birinde açtım ağzımı yumdum gözümü. Sonuçne oldu derseniz başlarda slm vermeyi bile kesen insanlar oldu. Baktılar hala sallamıyorum zamanla alıştılar. Şimdi sadece 30 saat dersime girip çıkıyorum. Arada sevdiğim kişilerin işlerini gönüllü yapıyorum geri kalanda ne yaparsa yapsın. Herkesin işini yapmaya kalkarsan, kırmayayım falan dersen tepene binerler. Bende o yüzden eşek olana semeri vursunlar diyorum hep.
Gelen istekleri geri çevirmeyen, sorunları elden geldiğince çözmeye çalışan, bunu yapamayacak durumda olduğunda da bunu güze bir üslupla dile getiren eşşek midir?Yoksa sorunları çözme gücüne sahip biri midir?
Bence o eşşek değilmiş ama siz, acizliğinizden yerini dolduramadığınız kişiye hakaret ederek zayıflığınızı ortaya koymuşsunuz.

sanalomer' Alıntı:
antiak' Alıntı:
Bence iş kişide biter.

Gelen istekleri geri çevirmeyen, sorunları elden geldiğince çözmeye çalışan, bunu yapamayacak durumda olduğunda da bunu güze bir üslupla dile getiren eşşek midir?Yoksa sorunları çözme gücüne sahip biri midir?
Bence o eşşek değilmiş ama siz, acizliğinizden yerini dolduramadığınız kişiye hakaret ederek zayıflığınızı ortaya koymuşsunuz.
Sen istediğini düşün bence bildiğin eşek ve semerini vurup vurup çalıştıracaksın böylesini! Ben müdür olsam ve birisi görevi olmadığı halde her haltı yapmaya çalışıyor olsa inan bende çalıştırırım böylesini.

Hele ilk geldiğim ay 1 tane anasınıf öğretmeni çıktı geldi hocam dedi
Çocukların fotoğrafını çekip e okula yükleyin.
Neden dedim.
Göreviniz değil mi yapın dedi.
Yok dedim benim görevim değil bu, fotoğrafını çekip siz getirin ben size yardımcı olurum dedim onuda kabul etmedi.
Bu sizin göreviniz ben müdüre söyleyeceğim bunu dedi.
Gidin söyleyin dedim.
Gitmiş sormuş tabi müdür görevi değil demiş usul usul döndü yanıma hocam özür dilerim, sizden önceki arkadaş kendisi yapıyordu bunu yardımcı olur musunuz dedi.
Yok dedim siz kendiniz yapın.

Kıssadan hisse benden önceki adam yüzünden elin oğlu kendi işini bile bize yaptıracak oldu. Sanal ömer yoksa o senmiydin benden önceki :p

eğer btr isem ve herhangi bir konuda bilgim varsa, elim de boş ise onu yapmaya çalışırım.
ne demek "eşşek" felan. saygılı olalım birbirimize karşı.
yok görev tanımı yok bilmem ne. başka bişey bilmez mi bunu söyleyenler.
hepimiz öğretmeniz, diğer arkadaşlar bir konuda ricacı olurlarsa neden elimden geldiği halde yardımcı olmayayım.
en azından bilirim ki "bu dünyada bir müslümanın ihtiyacını giderenin Allah da öbür dünyada ihtiyacını giderir."
ve şunu tüm kalbimle söylüyorum ki 10 saat dersime girdikten sonra farketmez okulumla ilgili her işi yapmaya çalışırım.yaptıkça da mutlu olurum...
sonuçta okulum benim için ekmeğimdir...

yağmur07' Alıntı:
sehzade84' Alıntı:
yağmur07' Alıntı:
Böte mezunuyum, meslekte 7 yılım doldu. Mesleğe ilk başladığımda tecrübesiz olduğum için işimi sevmediğimi düşünüyordum. Artık tecrübeliyim, bana sorulan neredeyse her konuya çözüm getirebiliyorum. Ama hala branşımı hiç sevmiyorum. öğretmenliği çok seviyorum ama branşımdan nefret ettim. 7 yılda 6 okul değiştirdi kadrom. Ayrıca çoğu zaman da 2 okulda birden çalıştım. Bu sürede idarelerle zaman zaman yaşadığım problemler, saçma beklentileri, insanların kendi işini yaptırmaya çalışmaları, sürekli eleman gibi ayaklarına çağırmaları, kitapsız, labsız ders işlemeye çalşmak,... Pufff, daha neler neler.. Bıktım, hiç mutlu değilim... :(

Branş değişikliği ile teknoloji tasarım öğretmenliğine geçebilirsiniz. Bir öneri sadece. Bizim branşa göre daha öğretmen gözüyle bakılıyor en azından.

Teşekkürler hocam, teknoloji tasarıma geçme şansımız var mı şu anda? Nasıl yapılıyor bilginiz var mı?

Hocam yönetmelik aşağıdaki şekilde. son yapılan alan değişikliği başvurularında Teknoloji tasarım öğretmenliğine geçme imkanımız vardı. Bundan sonra yapılacak alan değişikliğinde olur mu bilmiyorum.

Yönetmeliğin ilgili maddesi :
Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler

MADDE 60 – (1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.

(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.

ben de 8. yılımı çalışıyorum. idare, öğrenci, diğer öğretmenler, ders içeriği, görev tanımı, norm kadro, ... herşey bizim için negatif. bütün bunlara rağmen öğretmenliği çok seviyorum ama şöyle bir dönüp baktığımda mesleğime olan bakışımın okula olan bakışımla paralel olduğunu farkettim. okulda oturup sohbet edebileceğin birileri varsa ve idarecileri gördüğünde gerilmiyorsan arada sırada sinirlensen de genel olarak mutlu oluyorsun. tabi birde en azından idare edecek kadar labın olmalı. aslında branşımı seviyorum. matematik ya da sosyal anlatmaktansa bilgisayarda birşeyler anlatmak daha zevkli bence. hem çoğu öğrenci birçok derste başarısız olsa bile bilgisayara meraklı ve öğreniyor. dersimin azlığından dolayı farklı derslere de girmek zorunda kaldığım zaman şunu farkettim ki eğer alanına hakimsen ve öğrencilerle iletişimin iyiyse öğretmenlik çok zevkli bi meslek. ama biz hiç tam manasıyla öğretmenlik duygusunu tatmamışız ki! biz kendimizi öğretmen sayarken bile öğrencileri bilgisayarı dersten kabul etmediği için hep birşeyler yarım kalmış ve sonuçta neyi tutsak elimizde kalmış.

bunca yılda asla sevmediğim ve sevmeyeceğim şey ise btr. ben sadece öğretmen olmak istiyorum. ve birilerinin işlerini yapmalı mıyım? iyi niyet mi öncelikli yoksa görev tanımı mı? gibi karmaşalardan da nefret ediyorum.

eğitim bire geç hocam müdür yardımcısı ol rahatla
hatta sizin 7. yılınızmış kendinizi sendikaya biraz sevdirin müdür de olursunuz zamanla

herkese yardımcı olma modundan kimseyi sallamama moduna geçeli 2 yıl oluyor. onunda sonu mutsuzluk :) mesleki tatmin olmadıkça bizim sonumuz hayır değil. 20 yıl sonra psikolojileri bozuk branş olarak dalga konusu olmayız inş.

joomlaci' Alıntı:
eğer btr isem ve herhangi bir konuda bilgim varsa, elim de boş ise onu yapmaya çalışırım.
hepimiz öğretmeniz, diğer arkadaşlar bir konuda ricacı olurlarsa neden elimden geldiği halde yardımcı olmayayım.
en azından bilirim ki "bu dünyada bir müslümanın ihtiyacını giderenin Allah da öbür dünyada ihtiyacını giderir."
ve şunu tüm kalbimle söylüyorum ki 10 saat dersime girdikten sonra farketmez okulumla ilgili her işi yapmaya çalışırım.yaptıkça da mutlu olurum...
Sen mutlu oluyorsan sorun yok. Ben olup olmadık işler için gelen adamlar olunca mutlu olmuyorum işte bu kadar basit. Bu konuyu dini boyuta getirirsen de saçmalamış olursun yardım etmek farklıdır adamın sana işini yaptırmaya çalışması farklıdır. Okulda slm bile vermeyip işi düşünce gelen adama yardım etmem, İşi öğrenmek yerine kolayına kaçıp herşeyi bana yaptırmaya gelen kişiye de yardım etmem, emir cümleleri kuran kişilere de yardım etmem. Onun dışında herkese kapım açık ister istemez zaten yardımcı olunuyor hayatta.

Neyse herkes bildiğini okusun ben böyle mutluyum huzurluyum.

40 akıllı tahta, bir dünya tablet ve 12 saat dersimin olduğu okuldan alıp 6 saat dersi olan köy okuluna gönderdiler.
bende okulun bilim fuarı için yazdığım android uygulamasını bir gecede bütün belgeleriyle sildim.
bundan sonrada işim olmayan en ufak bir işi bile yaparsam namerdim.
dersini anlat çık ya, sanane.

bende ikinci üniversite olarak açık öğretimden edebiyat okuyorum 3. sınıftayım alan değişikliği olur mu bilmiyorum ama en azından elimde bulunsun ilerde alan değişikliği şansım olursa değiştiririm

bin pişmanım bu bölümü seçtiğim için. benim de 9 yıl bitti ama gel gör ki her gün birbirinden keyifsiz geçiyor, ayaklarım geri geri gidiyor okula gelmemek için. ne iş hayatında mutluyum ne özel hayatımda..benim durumum daha da vahim :mrgreen:

joomlaci' Alıntı:
Hocam okulda bulunan her öğretmenin aynı oranda ekmeğidir fakat konu iş yapmak olunca diğer branşlar unutulup her şey sizden bekleniyor ve emir cümleleriyle "göreviniz" diyerek sizden isteniyorsa burada düzeltilmesi gereken şeyler vardır. Siz okulunuzda rahat olabilirsiniz, kıymet verip el üstünde tutuyor olabilirler fakat yaptığımız işleri iyi niyetimizden ötürü ve görevimiz olmadığı halde yaptığımızı bilmeyen çok idareci ve öğretmen var. Yaptığımız fedakarlıklara, alakasız işlere rağmen bırakın teşekkür etmeyi "hocam şurası eksik olmuş bir daha ki sefere dikkat edelim" şeklinde uyarı bile alıyoruz. Aksini iddia eden hocalarım kesinlikle böyle bir durumla karşılaşmamıştır diye düşünüyorum. Yoksa hala bu söylemlerde bulunmak mümkün olmazdı. Hakaret etmek doğru değil tabii ki ama başkalarının yanlışlarının, iş bilmezliklerinin cezasını biz çekiyoruz. Düzeltmek de hiç kolay olmuyor. Güler yüzle ve ricayla, en önemlisi de işimiz olmadan yaptığımızı bilerek yardım istediklerinde elbette ki elimizden ne geliyorsa yaparız. Hepimiz insanız. Diğer türlü işin rengi değişiyor.

Geri