Meslek Liseleri Son durum

Kodla Büyü
Okul idaresi bize iletti hocam. Kendileri mi böyle bir karar aldılar yoksa ilçeden mı geldi bilemiyorum. 12lerde sadece kültür dersleri yüz yüze yapılıyor. Bütün meslek dersleri uzaktan.
Tam tersi olması gerekmiyor mu? Sanki atelye dersi yüz yüze, kültür dersleri uzaktan olsa daha uygun olurdu diye düşünüyorum..
Öğrenci kültür derslerini her durumda her yerden seyreder, dinler öğrenebilir.. Ancak eline tornavida almayan, pense, yan keski kullanmayan, RAm, hdd, anakart takıp sökmeyen öğrenci bunları videolardan seyrederek tam manasıyla öğrenemez hele de uygulama yapma imkanı yoksa..

Tam kapanma sonrası mayıs ayı için ne şeflik ne de koordinatörlük ödenmeyecek tahminimce. Mayıs ayı ek ders yok gibi düşünebiliriz, kendimizi hazırlayalım...

Eskiden öğretmen okula gelmeyecekse(bayram haftası birleştirme vb. günlerde)idari izinli sayılırdı ve üzerinde bulunan ek dersi alırdı. Bu yıl bu işe yeni formül buldular ve ücretleri ödemiyorlar.

Tam kapanma sonrası mayıs ayı için ne şeflik ne de koordinatörlük ödenmeyecek tahminimce. Mayıs ayı ek ders yok gibi düşünebiliriz, kendimizi hazırlayalım...
İşletmelerde beceri eğitimi ile ilgili bir açıklama var mı? Bu açıklama haliyle olmayacak diyebilir miyiz? Eğer işletmelerde beceri eğitim devam ederse izin belgesi almak gerekir.

İşletmelerde beceri eğitimi ile ilgili bir açıklama var mı? Bu açıklama haliyle olmayacak diyebilir miyiz? Eğer işletmelerde beceri eğitim devam ederse izin belgesi almak gerekir.
işletmelerinde çoğu zaten kapalı olmayacak mı? izin alınsa bile bir çare olmayacak.

okulda staj yapanlar ne olacak?
Hadi ime dersini uzaktan veriyoruz, stajı da ayrıca mı vereceğiz?

Arkadaşlar öğretmenler yatıyor/yatarak para kazanıyor algısıyla birlikte bu sene rezil olduk.
Hem madden hem manen rezil olduk.
Kapanma sonrası ek ders beklememek lazım.
Kesinlikle alamayız ek dersi...

Arkadaşlar öğretmenler yatıyor/yatarak para kazanıyor algısıyla birlikte bu sene rezil olduk.
Hem madden hem manen rezil olduk.
Kapanma sonrası ek ders beklememek lazım.
Kesinlikle alamayız ek dersi...
Bana da öyle geliyor. Şeflik ve koordinatörlük ödenmeyecek sanki. Inşallah yanılırım.

işletmelerde beceri eğitimi ile ilgili bir netlik var mı ?

Netlik yok. Bugün bir kaç işletme gezdim ve çoğundan açık olacaklarına dair bilgi aldım. Hatta öğrencilerimizi istedikleri için izin kağıdı çıkarmaktan bahsettiler. Tabi bu ne kadar olur ne kadar hayata geçer bilemiyorum. Zira çocuklar işletmeye gidecekse bizi de koordinatörlük için gönderirler diye düşünüyorum ki bu da bizim için izin kağıdı çıkması demek...

Az önce okul idaresinden haber geldi. 30 nisandan itibaren 17 Mayıs pazartesi gününe kadar işletmelerde meslek eğitimi uygulaması yapılmayacak denmiş. Herhangi bir resmi yazı paylaşılmadı.

Bizde de ekders kesiliyor. Ama bu hafta gittiğim işletmelerin tamamı kapanmaya gitmiyor. Çalışmaya devam ediyor.

Son durum durumlar karışık, belirsizlik, her okul kafasına göre takılıyor. Az önce bir işletme yetkilisi aradı ne olacak diye? Resmi yazı daha çıkmadı yarını bekleyin dedim... Ne diyebiliriz ki.

Resmî yazısı burada

Ekli dosyalar

• 4_5784885652776552654.pdf
    81.3 KB · Görüntüleme: 63
Resmî yazısı burada
upload_2021-4-28_19-22-13.png

Beceri eğitimine ara verildi, ATP stajlarının teorik kısmı online devam edecek.

Ara verilecekte izinli mi olacak öğrenciler belli değil. Öğretmenler idari izinli mi olacak belli değil.
Aynen hocam. Yazıya göre koordinatörlük ücreti ne olacak belli değil. Yapılan yorumlar fiilen yapılmayan göreve ücret ödenmez şeklinde ama ödense iyi olur tabii ki.

İşletmeye gitmeme öğrenciden kaynaklı değilse öğrenci izinli sayılmalıdır. Bu durumda öğrenci maaşını alır, öğretmen ücretini. Bir kaç mesajda yazmıştım ama bunlar işin uyanıklığını buldu. İzin konusunda birşey yazmıyorlar, olup bitiyor

ortaokulda bt öğretmeniyim, btrlik de yapıyorum, yeni bir ime gören öğrenci geldi, neymiş, belediye stajyer kabul etmiyormuş artık, ilk dönem orada yapmış, artık gelme demişler, belediyenin sözleşmesini fesh etme yetkisi var mı, okulu da uğraşmamış, bir yanlışlık var gibi geliyor bana, mevzuattaki son durum hakkında bilgisi olan yazarsa sevinirim.

ortaokulda bt öğretmeniyim, btrlik de yapıyorum, yeni bir ime gören öğrenci geldi, neymiş, belediye stajyer kabul etmiyormuş artık, ilk dönem orada yapmış, artık gelme demişler, belediyenin sözleşmesini fesh etme yetkisi var mı, okulu da uğraşmamış, bir yanlışlık var gibi geliyor bana, mevzuattaki son durum hakkında bilgisi olan yazarsa sevinirim.
Sözleşme iki taraflı yada tek taraflı olarak iptal edilebilir. Bir hata yok. Hatta bunu bizde yapsak diye müdürle konuştum olabilir dedi kaldıydı öyle. Neyi derseniz, işletme bulamayınca milli eğitime verip onlarda okullara gönderse. Ücret ödemesini il yada ilçe mem yapacak çocuk okulda yapacak stajını. Ankara yapıyor. Öğrenci yer bulamadıysa kaydı memde öğrenci okulda görevli. Burada da mem üzerinde yapıldı mesela, il memde kaydı, tahakkuk işi oradan yapılıyor ama çocuk ölçme değerlendirme, arge, mem sağlık biriminde çalıştı. Ay sonu yoklamayı oradan alıp ödemeyi yaptılar.

Bizde çok sıkışırsak okullarda olsun bu süreçte dedik mesela. Özeldeki işletmeler 1 gün tatil olsa birşey olsa sorun çıkartıyor mesela. Ödeme erken oluyor, geç oluyor. Hem btrye yerdımcı olur diye düşündük.

Sözleşme iki taraflı yada tek taraflı olarak iptal edilebilir. Bir hata yok. Hatta bunu bizde yapsak diye müdürle konuştum olabilir dedi kaldıydı öyle. Neyi derseniz, işletme bulamayınca milli eğitime verip onlarda okullara gönderse. Ücret ödemesini il yada ilçe mem yapacak çocuk okulda yapacak stajını. Ankara yapıyor. Öğrenci yer bulamadıysa kaydı memde öğrenci okulda görevli.
Hocam belli sayının üstünde (bu sayı 20 diye hatırlıyorum) çalışanı olan işletmeler stajyer almak zorunda diye hatırlıyorum, ona istinaden mevcut staj uygulaması devam ederken ben stajyer almıyorum artık demesi doğru mu diye soruyorum. Bilişim öğrencilerinin okullarda staj yapması bence çok faydalı, çoğu öğrenci alakasız yerlerde staj yapıyordu, okullarda btr'lere, öğretmenlere, idareye en azından yardımcı oluyorlar.

Hocam belli sayının üstünde (bu sayı 20 diye hatırlıyorum) çalışanı olan işletmeler stajyer almak zorunda diye hatırlıyorum, ona istinaden mevcut staj uygulaması devam ederken ben stajyer almıyorum artık demesi doğru mu diye soruyorum. Bilişim öğrencilerinin okullarda staj yapması bence çok faydalı, çoğu öğrenci alakasız yerlerde staj yapıyordu, okullarda btr'lere, öğretmenlere, idareye en azından yardımcı oluyorlar.
Valla hocam işletme canı isterse saçma sapan nedenle iptal edebiliyor. Gidiyorum aylarca çok iyi çok iyi diyorlar. Sonra birgün gidiyorum gelmesin artık. Sebep? Çalışmıyor, şöyle böyle vs vs. Aylardır böyle demiyorsunuz deyince idare ettik düzelir mi diye olmadı diyor. Neyi idare ediyorsun arkadaş varsa sorun söyle. Yok istemiyoruz diyor. Çocuğa soruyorsun bilmiyorum hocam diyor ki çocuk çok iyi olabiliyor yani denenle alakası yok.

Hatta şu. Başımıza geldi akrabasının tanıdığıymış anlaşmışlar gelme diye. gitmediğini biliyoruz ama adam şuraya gitti buraya gitti, serviste vs dedi. Dosyayı imzalamadı staj sonunda gelmedi hiç diye. çocuk sorumluluğa kaldı. Şükür yaz stajıydı 11. Sınıfta olunca sorun yaşamadık. Gelecek yaza bitirdi mezun oldu. İme olsa sıkıntı olacaktı.

20 çalışanı olan zorunlu olacaktı güya, almazsa ceza yazacaktı devlet ama bu kez işletmeler devlet daireleri neden almıyor kendisine de ceza yazsın o zaman dedi. Uyanıklar aldı bir kaç hafta sonra sepetledi artık almam sorun çıkartıyor dedi. Devlette vaz geçti uğraşmadı. Bu yıl bankalar almadı hiç mesela

Son düzenleme:
Valla hocam işletme canı isterse saçma sapan nedenle iptal edebiliyor. Gidiyorum aylarca çok iyi çok iyi diyorlar. Sonra birgün gidiyorum gelmesin artık. Sebep? Çalışmıyor, şöyle böyle vs vs. Aylardır böyle demiyorsunuz deyince idare ettik düzelir mi diye olmadı diyor. Neyi idare ediyorsun arkadaş varsa sorun söyle. Yok istemiyoruz diyor. Çocuğa soruyorsun bilmiyorum hocam diyor ki çocuk çok iyi olabiliyor yani denenle alakası yok.

Hatta şu. Başımıza geldi akrabasının tanıdığıymış anlaşmışlar gelme diye. gitmediğini biliyoruz ama adam şuraya gitti buraya gitti, serviste vs dedi. Dosyayı imzalamadı staj sonunda gelmedi hiç diye. çocuk sorumluluğa kaldı. Şükür yaz stajıydı 11. Sınıfta olunca sorun yaşamadık. Gelecek yaza bitirdi mezun oldu. İme olsa sıkıntı olacaktı.

20 çalışanı olan zorunlu olacaktı güya, almazsa ceza yazacaktı devlet ama bu kez işletmeler devlet daireleri neden almıyor kendisine de ceza yazsın o zaman dedi. Uyanıklar aldı bir kaç hafta sonra sepetledi artık almam sorun çıkartıyor dedi. Devlette vaz geçti uğraşmadı. Bu yıl bankalar almadı hiç mesela

Hocam ben bir günde bir bilgisayarcıda beceri eğitimi gören öğrencimi kontrole 5 kere gidip 5inde de işletmenin kapalı olduğunu yaşadım, defalarca aradım, az sonra geliyorum hocam vs. diye göremedim o gün öğrenciyi de, evrak da imzalatamadım. Sonra öğrendim ki ilçeye kamera kurmaya gitmişler, yav sen niye demiyorsun beni uğraştırıyorsun, hatta bir kere dükkana gelmişler ama o zaman da ben denk gelmedim, dükkanın kapısında mı bekleyecektim saatlerce onları. Sonra aynı öğrenci hocam ben geç saatlere kadar çalışıyorum dedi sizin dediğiniz gibi aylar sonra, nisan mayıs gibi, e oğlum, şimdiye kadar niye demedin, ben kaç kere söyledim çalışma saatin şu, bu saati geçmeyin, bilgisayarcılar böyledir diye, sen işi öğrendin ondan sonra gitmek istemiyorum dedin, koordinatör mdr yardımcısına gönderdim. Dediğiniz gibi stajlar, işletmelerde beceri eğitim gerçekten sıkıntılı.

Geri