Meslek Dersleri Sınavları hakkında

Kodla Büyü
bugün bizim okul aldığı kararla tüm meslek dersleri için (mesleki gelişim dahil) yazılı ve uygulama sınavı yapılmasını istedi. yani 1.sınav notu için %50si klasik sınav %50si uygulama sınavından olacak. iyice çorba oldu sizlerde durum ne?
sizinkiler de fantazi peşinde gibi 😂
bilişim alanının sınavlarının nasıl olacağına bilişim zümre öğretmenleri karar verir. okul çapında tüm meslek dersleri sınavları şöyle olacak kararı alınamaz. yönetmelik ortada

ğ) Uygulamalı sınavların hangi derslerden yapılacağı, şekli, sayısı ve süresi eğitim kurumu sınıf/alan zümreleri
tarafından belirlenir. Okul müdürünün onayına bağlı olarak uygulanır.

sizinkiler de fantazi peşinde gibi 😂
bilişim alanının sınavlarının nasıl olacağına bilişim zümre öğretmenleri karar verir. okul çapında tüm meslek dersleri sınavları şöyle olacak kararı alınamaz. yönetmelik ortada

ğ) Uygulamalı sınavların hangi derslerden yapılacağı, şekli, sayısı ve süresi eğitim kurumu sınıf/alan zümreleri
tarafından belirlenir. Okul müdürünün onayına bağlı olarak uygulanır.
hıhıhjhı

bugün bizim okul aldığı kararla tüm meslek dersleri için (mesleki gelişim dahil) yazılı ve uygulama sınavı yapılmasını istedi. yani 1.sınav notu için %50si klasik sınav %50si uygulama sınavından olacak. iyice çorba oldu sizlerde durum ne?
hocam tüm derslerden aksi zümre kararı yoksa 2 sınav yapılmalı. Sizin okul neye göre 1 sınav puanını 2 sınav ile elde edeceğine kanaat getirdi acaba?

okulda ek zümre yaptık, hangi dersler uygulamalı hangileri yazılı olacak bunu yazdık verdik idareye, sınavları da buna göre yapacağız, sadece 3 sınav yapacağımız dersler vardı, bu sınav sayısı da il zümresinde karar alınması gerekiyormuş, il zümresinde de böyle bir karar alınmadığı için bütün dersleri 2 sınav yapacağız.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının çerçeve öğretim programlarında yer alan meslek derslerinin yazılı ve uygulamalı sınavlarının ağırlıklandırılması eğitim kurumu sınıf/alan zümreleri tarafından belirlenir. Okul müdürünün onayına bağlı olarak uygulanır. Bu durumlarda ortak yazılı sınavın ağırlığı %40’ın altında olamaz.” hükümleri yer almaktadır.

Şimdi bu yazıya göre uygulamalı sınav yapsak dahi 60 puan uygulama 40 puan yazılı şeklinde mi yapmamız gerekiyor

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ
Madde 5-
d) Uygulamalı sınavlar hariç,öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birdenfazla şubede okutulan derslerin sınavlarının ortak yapılması esastır. Bu sınavların şube ve sınıflar bazında analizleri yapılır. Konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders öğretmeni ve eğitim kurumusınıf/alan zümreleri tarafından yeniden değerlendirilir.
f) Okullarda yapılacak ortak yazılı sınavların soruları konu soru dağılım tablosuna göre hazırlanır. Konusoru dağılım tablosu il sınıf/alan zümreleri ve Ölçme Değerlendirme Merkezi Müdürlüğü ile birlikte oluşturulur.
ğ) Uygulamalı sınavların hangi derslerden yapılacağı, şekli, sayısı ve süresi eğitim kurumu sınıf/alanzümreleri tarafından belirlenir. Okul müdürünün onayına bağlı olarak uygulanır.

*** Buna göre uygulama sınavlarına okulda zümreler karar verebilecek. Eğer okulda uygulama değil de yazılı sınava karar verilirse, il zümresinin konu-soru dağılım tablosuna göre yapmak ve sınav sonrası sınav analizi yapmak zorundayız. Uygulama sınavı için bu zorunluluklar belirtilmemiş, yani yok. Ancak iş bu kadar basit değil. Yönergeye göre işler karışıyor. :)

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YAZILI VE UYGULAMALI SINAVLAR YÖNERGESİ
Madde 4-l) Ortak Yazılı Sınav: Öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birden fazla şubeye yönelik yapılan sınavları,
Madde 6 -e) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının çerçeve öğretim programlarında yer alan meslek derslerinin yazılı ve uygulamalı sınavlarının ağırlıklandırılması eğitim kurumu sınıf/alan zümreleri tarafından belirlenir. Okul müdürünün onayına bağlı olarak uygulanır. Bu durumlarda ortak yazılı sınavın ağırlığı %40’ın altında olamaz.

*** Buna göre, okuldaki zümrede uygulama sınavı yapmaya karar verilse dahi birden fazla şube varsa ortak yazılı sınav yapmak zorundayız ve sınav puanının en az %40'ını ortak yazılı sınavdan vermek zorundayız. Ancak tek şube varsa ortak yazılı sınav yapılamayacağı için istersek sınav puanının %100'ünü uygulamadan verebiliriz. Başka türlü nasıl anlaşılabilir bilmiyorum :)

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ
Madde 5-
h) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının çerçeve öğretim programlarında yer alan meslek derslerinin sınavlarının ortak olması hâlinde diğer sınavlardan en az biri uygulamalıolarak yapılır.

** Burada ne anlatılmak istendiğini çözmek pek mümkün değil. Şair burada ne demek istemiş olabilir? :)

soru kağıdına veya cevap anahtarına soruların başına kazanım yazıyor musunuz?

Geri