Meslek Dersleri Sınavları hakkında

Kodla Büyü
böyle bir yönetmeliğin varlığından yukarıda sizden önce ben bahsettim zaten. ayrıca görünen şu ki siz bu yönetmeliği okumadan yazıyorsunuz. söylediklerinizi doğrulayacak bir alıntı yapın da biz de görelim. "yeni çıkan yönetmeliğe göre il zümresi sınavın yazılı mı uygulama mı olduğuna karar verecek." hangi maddede diyor bunu ben neden göremedim.
öncelikle karşılıklı atışma gibi olsun istemiyorum ama azcık uslübunuza dikkat ederseniz sevinirim. ben neden okumadan atayım. siz benim dediğim dedik, çaldığım düdük tavrıyla hareket ediyorsunuz anlamadan cevap veriyorsunuz. öncelikle milli eğitim bakanlığı eğitim kurulları ve zümre yönergesinin 15. maddesi il zümre kurullarının görevlerini açıklar ve orda der ki İl düzeyinde yapılan sınavlar, ortak sınavlar ile merkezi ortak sınavlar ile ilgili karar alma yetkisi var. yani il zümresi yazılı mı uygulamalı mı diye karar alabilir.

bu soruyu ben de merak ediyorum.

Ayrıca Grafik gibi dersleri ben sadece uygulama sınavı yapıp geçiyordum. Şimdi yazılı sınav da mı yapmam gerek?
hayır sadece uygulama yapmanız yeterli yazılı yapmak zorunda değilsiniz. ama il zümresi o dersin o sınavını yazılı olarak karar aldıysa ortak kazanım tablosundaki kazanımlara uygun yazılı hazırlamanız gerekiyor.

Ortak sınav dediğimiz kavram bir lisedeki aynı sınıf düzeyindeki birden fazla sınıfı mı ifade ediyor?
Yoksa soruları biz göndereceğiz siz sadece yapacaksınız bunu mu ifade ediyor?
Sınavların nasıl yapılacağı ile ilgili kafa karışıklığını giderecek, velilere durumu izah edebileceğimiz, resmiyeti olan bir web portalı, infografik/animasyon hazırlamak birçok problemi çözecektir.

Son düzenleme:
Ortak sınav dediğimiz kavram bir lisedeki aynı sınıf düzeyindeki birden fazla sınıfı mı ifade ediyor?
Yoksa soruları biz göndereceğiz siz sadece yapacaksınız bunu mu ifade ediyor?
Sınavların nasıl yapılacağı ile ilgili kafa karışıklığını giderecek, velilere durumu izah edebileceğimiz, resmiyeti olan bir web portalı, infografik/animasyon hazırlamak birçok problemi çözecektir.(duyan yok ama ben yine de yazayım)

Merhaba arkadaşlar biraz önce meslek lisesi yazılım geliştirme dalı derslerine ait 1. dönem sınav soruları için kazanım dağılımlarını hazırladım. Malumunuz sınav tarihleri erkene alındı muhtemelen telafi sınavı düşünülerek, meslek derslerini de kültür dersi sınavlarından önce yaptığımız için kazanımlar bir hayli az oldu. Tüm derslere girmiyorum o yüzden kazanımların bir kısmını rastgele dağıttım. Yapacağımız sınav şeklinde bir değişiklik olmayacak zaten uygulama sınavlarımızda yönergemizi hazırlayacağız yönergeler kazanımlara uygun olacak zaten. Sadece teorik içerikli derslerde dikkat edilmesi gereken husus doğru yanlış, boşluk doldurma , çoktan seçmeli soruları KULLANMAYACAĞIZ artık. Herkese iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Bilişim Teknolojileri Alanı.rar
    91.3 KB · Görüntüleme: 170
bizim her sınıftan birer şube var dolayısıyla ortak sınavımız yok, bundan dolayı istediğimiz gibi yapamıyor muyuz sınavlarımızı? illa o yönergelere uymak zorunda mıyız, yok kazanım tablosu filan,
bu sorunun cevabını bulan var mı?

öncelikle karşılıklı atışma gibi olsun istemiyorum ama azcık uslübunuza dikkat ederseniz sevinirim. ben neden okumadan atayım. siz benim dediğim dedik, çaldığım düdük tavrıyla hareket ediyorsunuz anlamadan cevap veriyorsunuz. öncelikle milli eğitim bakanlığı eğitim kurulları ve zümre yönergesinin 15. maddesi il zümre kurullarının görevlerini açıklar ve orda der ki İl düzeyinde yapılan sınavlar, ortak sınavlar ile merkezi ortak sınavlar ile ilgili karar alma yetkisi var. yani il zümresi yazılı mı uygulamalı mı diye karar alabilir.
kendi söylediğiniz ile çelişiyorsunuz. bu konuyu açan hocamız diyor ki il zümre tüm sınavlar uygulamalı yapılmak kararı almış. bende dedim ki alamaz. benim okulda yapacağım sınava karışamaz. şu an örneklediğiniz yerde il düzeyinde, ortak yada merkezi olarak yapılacak sınavlar. bu söylemin açılan konu ile alakası yok. hala aynı yerdeyim. ölçme ve değerlendirme yönetmeliği orada duruyor. açıp okusun herkes. ilgili maddesini de önceki mesajlarında alıntıladım zaten. ben yönetmelikle konuşurum. ondan bundan duyduklarımla falan değil. kimse kanunlardan üstün değildir. dediğnğz gibi bişey olsa yönetmelik maddesi çiğnenmiş olur. unutmayalım ki yönetmelik yönergeden üstündür. yönetmelikte net olan bir konu hakkında yönergede yer verilmesi iş bilmezliktir.

9 eylül de yayınlanan yönetmelik

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ

ğ) Uygulamalı sınavların hangi derslerden yapılacağı, şekli, sayısı ve süresi eğitim kurumu sınıf/alan zümreleritarafından belirlenir. Okul müdürünün onayına bağlı olarak uygulanır.

yani bu kararı il zümre değil okul zümre alır

Son düzenleme:
Arakadaşlar tek şube veya ilçede tek okulda olsanız bu tablolar hazırlanıp öğrencilerle paylaşılacak. Sadece ortak sınav yapılmayacak...

Maalesef hocam, bizde de her alanda tek şube var ama yapmamızı istiyorlar.
ölçme ve değerlendirme yönetmeliğine bakın hocam. ben öyle bir madde görmedim. bizim okulda da tek şubede olacak sınavlar var. eski usül yapacağız. kazanım olayı ortak sınavlar için gözüküyor yönetmelikte. yani en az 2 şubede yapılacak sınavlar için.

Maalesef hocam, bizde de her alanda tek şube var ama yapmamızı istiyorlar.
sayın hocam bu birisinin istemesiyle yapılacak bişey değil ki. yönetmelik ortada. bunu isteyen kişi yönetmeliği bi okusu
Ankara'da il, ilçe ve okul müdürlüğümüzün isteği hocam
kimin istediği değil neye göre istediği önemli sayın hocam. kafalarına göre kurumları yönetemezler. yönetiyorlarsa sıkıntı çok büyük.
okullar patron şirketi değildir. böyle davranan müdürlere selam olsun.

Son düzenleme:
Ankara'da il, ilçe ve okul müdürlüğümüzün isteği hocam
bir örnekle de açıklayayım. yıllar önce bizim okul müdürü atölye şeflerinden sene başında yıl boyunca yapacakları çalışmalarla ilgili plan yapmalarını istedi. biz de "hayırdır, hangi yönetmeliğin hangi maddesine göre bunu istiyorsunuz. ay sonunda yaptığımız çalışmalarla ilgili zaten rapor veriyoruz." dedik. konu orada kapandı.
not : atölye şefleri her ayın sonunda yaptıkları işlerle ilgili bir rapor verir idareye. plan falan filan söz konusu değil. rapor dışında herhangi bir evrağın verilmesine gerek yoktur. bilmeyen arkadaşlara duyurulur. bunu ben söylemiyorum. yönetmelik söylüyor.

Son düzenleme:

Ankara için bu liste var. Meslek dersleri de belirlenmiş. BTT yi inceledim teorik kazanımlardan çok uygulamalı kazanımlar var. Yani bu listelerin yayınlanması tam olarak yazılı olacak veya uygulamalı olacak anlamına gelmiyor. Bu kazanımlara göre hem yazılı hem uygulamalı sınav yapmak gerekebilir.!?

Bu kazanımlar için yazılı soru olmalı:
Bulut bilişim sistemlerini açıklar.
Siber güvenlik sistemlerini açıklar.

Bu kazanımlar uygulamalı sınav olmalı:
Kullanım kılavuzuna uygun olarak anakartı montaj için hazırlar.
Bileşen uyumluluğuna göre anakarta işlemciyi monte eder.
Bellek birimlerini anakart üzerine doğru monte eder.
Genişleme yuvası kartlarını anakart üzerine doğru monte eder.
Disk sürücülerini kasaya doğru monte eder.

Son düzenleme:
bir örnekle de açıklayayım. yıllar önce bizim okul müdürü atölye şeflerinden sene başında yıl boyunca yapacakları çalışmalarla ilgili plan yapmalarını istedi. biz de "hayırdır, hangi yönetmeliğin hangi maddesine göre bunu istiyorsunuz. ay sonunda yaptığımız çalışmalarla ilgili zaten rapor veriyoruz." dedik. konu orada kapandı.
not : atölye şefleri her ayın sonunda yaptıkları işlerle ilgili bir rapor verir idareye. plan falan filan söz konusu değil. rapor dışında herhangi bir evrağın verilmesine gerek yoktur. bilmeyen arkadaşlara duyurulur. bunu ben söylemiyorum. yönetmelik söylüyor.
Hocam atölye şeflerinin görevlerinde "müdür tarafından verilen görevlerin gerektirdiği diğer görev ve sorumlulukları yerine getirir" maddesi var. Buna göre müdür planlama yapmanızı isteyebilir.

Hocam atölye şeflerinin görevlerinde "müdür tarafından verilen görevlerin gerektirdiği diğer görev ve sorumlulukları yerine getirir" maddesi var. Buna göre müdür planlama yapmanızı isteyebilir.
ohooo o maddeye göre çok şey isteyebilir hocam. böyle bir istek o maddeye girmez. ben yemem o numaraları. yiyene afiyet olsun. hiç pabuç bırakmadım bu güne kadar çalıştığım müdürlere. bırakmayacam da. bana kanun yönetmelikle gelsinler yeter. onu aştılar mı külahlar değişir.

Ankara için bu liste var. Meslek dersleri de belirlenmiş. BTT yi inceledim teorik kazanımlardan çok uygulamalı kazanımlar var. Yani bu listelerin yayınlanması tam olarak yazılı olacak veya uygulamalı olacak anlamına gelmiyor. Bu kazanımlara göre hem yazılı hem uygulamalı sınav yapmak gerekebilir.!?

dikkat çekeyim bunların hepsi ortak yazılı sınavlarla ilgili. .ORTAK

ohooo o maddeye göre çok şey isteyebilir hocam. böyle bir istek o maddeye girmez. ben yemem o numaraları. yiyene afiyet olsun. hiç pabuç bırakmadım bu güne kadar çalıştığım müdürlere. bırakmayacam da. bana kanun yönetmelikle gelsinler yeter. onu aştılar mı külahlar değişir.
Hocam senin gibi dişli bir müdüre denk gelirsen yaparsın. Ama sen daha dişli olursan bir şey diyemem tabii haklısın. 😀

Hocam öyle bir şey yapmışlar ki alttaki konuların çoğu 1. Sınav zamanına kadar işlenmeyecek konular. Yani mantıksız olmuş

Hocam maddede dediği gibi il düzeyinde bir ortak sınav yok sadece denen şu herkes kendi sınavını uygulamalı yapacak

Ölçme değerlendirme yönetmeliği madde 5 d bendine göre tek şubede okutulan derslerde ortak sınav diye birşey olamayacağından f maddesinde ortak sınavlar için hazırlanması gerektiği belirtilen konu/soru dağılım tablolarının da hazırlanmasına gerek yoktur.

bugün bizim okul aldığı kararla tüm meslek dersleri için (mesleki gelişim dahil) yazılı ve uygulama sınavı yapılmasını istedi. yani 1.sınav notu için %50si klasik sınav %50si uygulama sınavından olacak. iyice çorba oldu sizlerde durum ne?

Geri