Meslek Dersleri Sınavları hakkında

Kodla Büyü

sevincaltunel

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Meslek Liselerinde sınavlarınız için nasıl bir yol izleyeceksiniz? Önerilerinize ihtiyacım var. İl zümresinde bütün derslerin sınavlarının uygulamalı yapılması kararı çıkmış. Lakin biz okul olarak özellikle ilk sınavların uygulamalı olmaması kanaatindeyiz. Yönetmenliğin içinden çıkamadım bir zümre kararı ile kendi sınavlarımızın yöntemini belirleyebilir miyiz?

tüm derslerin sınavlarının uygulamalı olması kararını almak için akıl yoksunu olmak lazım. örneğin ağ sistemleri ve anahtarlama dersinin ilk sınavının uygulamalı yapılması mümkün değil. konular tamamen teorik. vs....

9 eylül de yayınlanan yönetmelik

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ

ğ) Uygulamalı sınavların hangi derslerden yapılacağı, şekli, sayısı ve süresi eğitim kurumu sınıf/alan zümreleritarafından belirlenir. Okul müdürünün onayına bağlı olarak uygulanır.

yani bu kararı il zümre değil okul zümre alır

Yani ben bunu şöyle de yorumlayabilir miyim? Eğer sınavlar il genelinde ortak yapılma kararı alınmadıysa ben okulumdaki sınavların niteliğini okul zümresi ile belirlerim doru mudur?

Yani ben bunu şöyle de yorumlayabilir miyim? Eğer sınavlar il genelinde ortak yapılma kararı alınmadıysa ben okulumdaki sınavların niteliğini okul zümresi ile belirlerim doru mudur?
meslek derslerinde ülke, il , ilçe genelinde ortak sınav zaten söz konusu değil hocam. siz okul bilişim zümresi olarak sınavların nasıl yapılacağını kararlaştırsınız

meslek derslerinde ülke, il , ilçe genelinde ortak sınav zaten söz konusu değil hocam. siz okul bilişim zümresi olarak sınavların nasıl yapılacağını kararlaştırsınız
tamamen yanlış anlaşılma var. yeni çıkan yönetmeliğe göre il zümresi sınavın yazılı mı uygulama mı olduğuna karar verecek. eğer yazılı sınav yapılmasına karar verdiyse sınavların konu ve soru sayısı tablosunu il zümresi toplanıp kararlaştırıp il milli eğitimler yayınlayacak. Siz okul zümresi olarak yazılı mı uygulamalı mı diye karar veremiyorsunuz. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri biriminden gelen yetkililer zümrelerimizde aldığımız sınav kararları geçersiz dedi. il zümresinin aldığı kararı uygulayacaksınız.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ 9 eylülde değişti orayı inceleyin hocam.​

İzmir için btt ,mesleki gelişim ve sosyal medya dersi teorik diğer dersler uygulamalı olarak belirlendi. Konu/soru dağılım tabloları da yayınlandı. Bindik bir alamete modunda ilerliyoruz...

tamamen yanlış anlaşılma var. yeni çıkan yönetmeliğe göre il zümresi sınavın yazılı mı uygulama mı olduğuna karar verecek. eğer yazılı sınav yapılmasına karar verdiyse sınavların konu ve soru sayısı tablosunu il zümresi toplanıp kararlaştırıp il milli eğitimler yayınlayacak. Siz okul zümresi olarak yazılı mı uygulamalı mı diye karar veremiyorsunuz. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri biriminden gelen yetkililer zümrelerimizde aldığımız sınav kararları geçersiz dedi. il zümresinin aldığı kararı uygulayacaksınız.
Hocam bu nasıl bir akıl tutulması her okulun fiziki imkanları aynı değil ki

Hocam bunu dayandırdığımız bir yönetmelik maddesi var mı peki?

Hocam bu nasıl bir akıl tutulması her okulun fiziki imkanları aynı değil ki
uygulama sınavlarında ortak sınav yapılmıyor zaten o bizlere bırakıldı. okulunuzun fiziki imkanlarına göre uygulama sınavınızı kendiniz belirliyorsunuz. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri biriminden gelen yetkililer bizimle toplantı yaptı il zümresinde o ders yazılı olacak derse il zümresinin belirlediği ortak kazanım tablosu ve o tabloda belirtilen soru sayısına göre soru hazırlamalısınız. Biz ilimizde btt dersini aldık sadece yazılı olarak. seçmeli dersler ve 12. sınıflar zaten o kapsama girmiyor dendi. dayanak olarakta 9 eylül 2023 tarihinde çıkan milli eğitim bakanlığı ölçme ve değerlendirme yönetmeliği gösteriliyor. 5. ve 6. madde muhtemelen yazılı ve uygulamalı sınavlarla ilgili bilgi veriyor.

İzmir için btt ,mesleki gelişim ve sosyal medya dersi teorik diğer dersler uygulamalı olarak belirlendi. Konu/soru dağılım tabloları da yayınlandı. Bindik bir alamete modunda ilerliyoruz...
Bizim ilimizdeki yetkililer seçmeli dersleri o kapsamda değerlendirmeyin dediği için sosyal medyayı almadık hocam. gerçekten durum çok karmaşık oldu.

okulların birbirine göre durumlarında farklılıklar olduğu göz önüne alınarak farklı senaryolar hazırlanarak konu/soru dağılım tabloları hazırlanması gerekiyor. A dersini bir okul tamamen uygulamalı yaparken başka okul yazılı sınav şeklinde yapmak isteyebilir. İl zümresinde bu konu tartışılmalı ve 1. senaryoda tüm kazanımlar uygulamalı olarak ölçülecek diye belirtilirlen 2. 3. senaryolarda kazanımlara göre soru sayıları belirlenmelidir. Okul zümresi il zümre toplantısında hazırlanan bu senaryolardan kendisine uygun olanı alıp sınavını yapar.

Her şey il zümresinde belirlenecekse okulda zümre yapmaya ne gerek var. İl zümresinde her okula uygun senaryo da çıkmaz. Ne olacak bakalım.

Bu işin nasıl yapılacağını anlayan arkadaş varsa anlatabilir mi?Ya da bununla ilgili hazırlanmış bir infografik/animasyon vs.var mıdır?
(Resmi yazılar tarafımdan okundu arkadaşlar)
İşleyiş nasıl olacak?
Sınav/sınavlar için ekstra zümre mi yapılacak?
Müfredat dışı labın durumuna göre(Örneğin mobil uygulamalar) ders işlenen sınavlar nasıl olacak?

Bizim ilimizdeki yetkililer seçmeli dersleri o kapsamda değerlendirmeyin dediği için sosyal medyayı almadık hocam. gerçekten durum çok karmaşık oldu.

Hocam herkes kafasına göre yorumladığı için homojen bir yaklaşım göremiyoruz maalesef. Her konuda böyle nerdeyse...

Çoğu meslek lisesinde mobil uygulamalar ile grafik ve animasyon derslerinin programlarını takılmadan çalıştırabilecek bilgisayar yok.

8-10 bin TL lik komik temrinlik ödenekleri haricinde yıllardır demirbaş ödeneği gelmiyor yeni laboratuvar kurulmuyor.

Hayali uygulamalar

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ 9 eylülde değişti orayı inceleyin hocam.​

böyle bir yönetmeliğin varlığından yukarıda sizden önce ben bahsettim zaten. ayrıca görünen şu ki siz bu yönetmeliği okumadan yazıyorsunuz. söylediklerinizi doğrulayacak bir alıntı yapın da biz de görelim. "yeni çıkan yönetmeliğe göre il zümresi sınavın yazılı mı uygulama mı olduğuna karar verecek." hangi maddede diyor bunu ben neden göremedim.

merhaba arkadaşlar,

son gelen yazıda "Okulda seçilen "seçmeli dersler" ile meslek liseleri ve İHL meslek derslerinin konu soru dağılım tablolarını okul zümre öğretmenlerinin hazırlamaları ve bu tablolara göre sınav yapmaları gerekmektedir." diyor.

yani bizlerde bu konu soru dağılım tablolarını hazırlayacağız peki sınav ortak değilse yani sadece 1 tane 10. sınıf varsa yine hazırlanacak mı bu tablolar.

merhaba arkadaşlar,

son gelen yazıda "Okulda seçilen "seçmeli dersler" ile meslek liseleri ve İHL meslek derslerinin konu soru dağılım tablolarını okul zümre öğretmenlerinin hazırlamaları ve bu tablolara göre sınav yapmaları gerekmektedir." diyor.

yani bizlerde bu konu soru dağılım tablolarını hazırlayacağız peki sınav ortak değilse yani sadece 1 tane 10. sınıf varsa yine hazırlanacak mı bu tablolar.
Hocam yazıyı atmanız mümkün mü?

il mil zümresi yok kim uyduruyor bunları. İl zümresi ağustosta toplandı. Okulda BT zümreyi toplayın, sınavlar uygulamalı deyin. Ortak filan saçmalıklarıyla uğraşmayın. İsterseniz klasik yapın her şeyi de biz mi söyleyelim :)

merhaba arkadaşlar,

bir resmiyet yok bu yazılarda. birisi kendince yönetmelikten ne anladığını yazmış. ama doğru ama yanlış....

yönetmelikte tereddüte düşülen konularda ilgili birimden görüş istenir. onun bunun dediği dikkate alınmaz. bu okul müdürü bile olsa böyledir. hayatta dikkate almam. ben anladığımı yaparım. o gereğini yapsın...

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ
MADDE 5-
ğ) Uygulamalı sınavların hangi derslerden yapılacağı, şekli, sayısı ve süresi eğitim kurumu sınıf/alan zümreleri tarafından belirlenir. Okul müdürünün onayına bağlı olarak uygulanır.

bu maddeye göre hangi derslerden uygulama yapılacağını alan zümresi karar verir çıkmıyor mu?

bizim her sınıftan birer şube var dolayısıyla ortak sınavımız yok, bundan dolayı istediğimiz gibi yapamıyor muyuz sınavlarımızı? illa o yönergelere uymak zorunda mıyız, yok kazanım tablosu filan,

bizim her sınıftan birer şube var dolayısıyla ortak sınavımız yok, bundan dolayı istediğimiz gibi yapamıyor muyuz sınavlarımızı? illa o yönergelere uymak zorunda mıyız, yok kazanım tablosu filan,
bu soruyu ben de merak ediyorum.

Ayrıca Grafik gibi dersleri ben sadece uygulama sınavı yapıp geçiyordum. Şimdi yazılı sınav da mı yapmam gerek?

Geri