Memurlar.net e paylaşan arkadaşın yalancısıyım...

Kodla Büyü
Vallah söyledikleri bana inandırıcı geldi. Her ne kadar buradaki arkadaşlar bu duruma çıkışsalarda bence de böyle bir şeyler yapılacak.

herşey mümkün adam bt öğretmenini tektas diye atadı, zamnında ziraat müh snıföğretmeni oldu burası mümkünlü...

yine mışlı hayatlara geri döndük :)
hayırlısı bakalım...ama gerçekten yazıldığı gibiyse bana uyar valla..zorunlu ders,haftada 2 saat iyi yani..

bizim durumumuza ilaç olabilecek en iyi seneryo bu olur şu an itibari ile.inş gerçektir ve hayata geçirilir.

Diyelimki böyle birşey olacak arkadaşlar hangi konulara ağırlık verebiliriz photoshop, flash(action script) gibi programlara mı çalışmalı?

Dersin müfredatını değiştirmek , güncellemek yerine iki dersi birleştirmek ne kadar doğru tartışılır..
Ama sırf dersin adı benziyor diye iki alakasız dersi birleştirmek ancak bizim ülkemizde olur heralde...

bakanda tahminimce bunu anlatmaya çalışıyor..bilişim tasarım dan başka cümle kullanmıyor :)

olabiliritesi yüksek çünkü teknoloji tasarım mezunu yok ve açık çooooook fazla.
bt mezunu çooook, atama az, dersler kaldırıldı. bakana bu konuda sorular geliyor.

bir de bt ders içeri aten zayıf, photoshop 3d gibi şeyler öğretilmesi daha mantıklı bence.

inş. kısa zamanda bt öğretmenliğinde bir düzenleme gelir ve bende atanabilirim artık.

Bakan böyle bir dersin olduğunu iddia ediyor. Bakanı duyanlar böyle bir dersin getirileceğini sanıyor . Gerçekte ne olduğunu kimse bilmiyor :?

Bilişim Teknolojileri ve Teknoloji Tasarım dersleri , isimlerindeki kelime dışında neredeyse ortak ortak hiç bir yanı olmayan dersler.

Okulumuzda 2 tane Teknoloji Tasarım öğretmeni var. Meslek liselerindeki gibi sınıfları 2 ye bölerek dersleri işliyorlar. Diğer öğretmenler 35-40 arası öğrenci ile ders yaparken onlar 15-20 arası öğrenciyle işlemiş oluyor. Kontenjan.meb.gov.tr ye okul normları girilirken de anladığım kadarı ile Teknoloji Tasarım Dersinin mevcut saatinin iki katı hesaba alınıyor.

Bakalım bu efsanenin aslı çıkacak mı ?

Böyle olursa Teknoloji Tasarım dersinini içeriği değiştirilerek bu branşa geçersek çok güzel olur da, Teknoloji Tasarım öğretmenleri zorlanmazlar mı? Nedense hala bana teknoloji tasarım dikiş nakış dersi gibi geliyo.. Şu anda teknoloji tasarım dersine giriyorum çok zorlanıyorum :S

bunlar mış muş. Olacak veya olmayacak bilemem. Yaptım oldu zihniyetinde herşey olabilir. Bir bakmışsınız yarın herşey çok güzel olmuş. Bir bakmışsınız durum vahim halde.

Ortaya atılana yazacak olursak. Peki tamam böyle bir ders oluşturuldu. BT öğretmenleri buna hemen adepte olup halledebilir ama...
İşte burdaki ama ... Teknoloji tasarım öğretmenlerini bu konuda nasıl eğiteceksiniz? Öğretmenlik mesleğindeki her branş sınıf öğretmenliğine kaydirılabilir mantığından tamamen farklı bir durumdur bu.
Çünkü?
Teknoloji Tasarım öğretmnelerine endüstriyel tasarımdan önce BT nedir den başlamanız gerekir. Bu süreçte örneğin bir image programını öğretene kadar tonla şey öğretmeniz gerekir. Bu süreci nasıl oluşturacaksınız? TT öğretmenlerinin bunu yapabileceğini nereden biliyorsunuz? Dijital tasarım ile kartondan ev yapmak arasında dünyalar kadar fark vardır.

Diyelim ki oldu eğitim eşitliğinden söz edeceksiniz ve bir okulda TT öğretmeni diğer okulda BT öğretmeni olacak sizce?

fahrican' Alıntı:
Bakan böyle bir dersin olduğunu iddia ediyor. Bakanı duyanlar böyle bir dersin getirileceğini sanıyor . Gerçekte ne olduğunu kimse bilmiyor :?

Bilişim Teknolojileri ve Teknoloji Tasarım dersleri , isimlerindeki kelime dışında neredeyse ortak ortak hiç bir yanı olmayan dersler.

Okulumuzda 2 tane Teknoloji Tasarım öğretmeni var. Meslek liselerindeki gibi sınıfları 2 ye bölerek dersleri işliyorlar. Diğer öğretmenler 35-40 arası öğrenci ile ders yaparken onlar 15-20 arası öğrenciyle işlemiş oluyor. Kontenjan.meb.gov.tr ye okul normları girilirken de anladığım kadarı ile Teknoloji Tasarım Dersinin mevcut saatinin iki katı hesaba alınıyor.

Bakalım bu efsanenin aslı çıkacak mı ?

Böyle bir şey olursa gerçekten hoş olur ama tabi şimdiye kadar BT rehberliği teknik müdür yardımcılığı, fatih projesinde okullarda etkin görev alma gibi çok şey duyduk ama hiçbiri olmadı. Taslak bile hazırdı yıllardır. O yüzden temkinli yaklaşmak gerek bu haberlere. Ben şahsen bu şekilde bir dersin ve düşüncenin en azından BT öğretmenleri için mantıklı olduğunu düşünüyorum ancak artık olmadan inanmam. Ama dediğiniz gibi traji komik olan isimlerinde sadece teknoloji geçtiği için aynı kefeye konan iki branş var ve bu branşların arasında çok fark var. Böyle bir durumda Teknoloji Tasarım öğretmenlerinin zorlanacağını düşünüyorum. Ama ben artık geçtim bu tür mantıklı düşünmeleri zorunlu dersimiz olacaksa hangi dersle harmanlarlarsa harmanlasınlar artık mantıklı olup olmaması önemli değil.

Bir diğer husus. Bu ders nerede işlenecek? örneğin BT sınıfında işlenecek ise TT öğretmeni tek olan bir okulda Bu sınıf ile TT öğretmeni ne kadar ilgilenebilir? Bu sınıfın devamlı çalışır durumda olmasını nasıl sağlayabilir? Hemen çıkıp teknolojik destek verilecek diyebilirsiniz ama BT arizano durumunu herkes gördü.

Dahasını da yazabilirim ama bu kadarı yeterli. Tüm bunları düşünürsek ....

bence böyle birşey çok zor çünkü tek. tas. çok toplama bir branş oldu içinde muhassebe öğretmeninden tutunda tesisat öğretmenine kadar bir sürü branş var hepsine birden hizmet içi eğitim vereceksin hepside ortak dersi anlatacak, bilmiyorum ben kendimizi üstün mü görüyorum ama bizim branş hariç hiçbir branş bilişimle ilgili bir ders veremez :)
sonra hizmet içi eğitim listesindeki fatih projesi teknoloji kullanma kurslarının fazlalığına bakmadınız mı hepsi okul formatörleri için diyor, bize yine tamircilik kalır :) dediğiniz toplama branşın içine de bizi almazlar. delinin biri kuyuya yine bir taş attı işte :puhaha:

seyma' Alıntı:
Böyle olursa Teknoloji Tasarım dersinini içeriği değiştirilerek bu branşa geçersek çok güzel olur da, Teknoloji Tasarım öğretmenleri zorlanmazlar mı? Nedense hala bana teknoloji tasarım dikiş nakış dersi gibi geliyo.. Şu anda teknoloji tasarım dersine giriyorum çok zorlanıyorum :S
tek.tas. öğretmenleri tabiki zorlanır zira bizde 2 tane var bu öğretmenden, inanın word'u açıp kulübünün adını yazamıyorlar.

tamam artık bide bunla uğraşıcağız...

Bi elimizde tornavida bi elimizde uhu dolaşırız okulda...

O değil de 4-5-6-7-8 lerde 2 şer saat ve zorunlu denmesi kulağa hoş geliyor:) İçerik BT öğretmenlerinin lehine değişecek olursa Tek. Tas. dersine evet derim. Öğrencilerin tasarım yönlerini geliştirecek bir ton bilgisayar yazılım var.

Keske böyle bisy olsa ama inanamıyorum nedense ben..
Bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış
niye deli kuyuya tas atmistir, niye akillilar bu tasi cikarma geregi duymuslardir, niye cikaramamislardir, tas yoksa kaya buyuklugunde midir?
biri bisi uydurur ve digerleri de onu cozmeye calisir ama pek de basarili olamazlar.
:-1:

delulojouh' Alıntı:
Keske böyle bisy olsa ama inanamıyorum nedense ben..
Bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış
niye deli kuyuya tas atmistir, niye akillilar bu tasi cikarma geregi duymuslardir, niye cikaramamislardir, tas yoksa kaya buyuklugunde midir?
biri bisi uydurur ve digerleri de onu cozmeye calisir ama pek de basarili olamazlar.
:-1:
umut dünyası işte...

Geri